לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 16-01-2007, 17:34
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
האלוף גנץ: ניצחנו בלבנון, הבעיה הייתה בתרבות

מפקד זרוע היבשה של צה"ל אמר בכנס באוניברסיטת תל אביב כי חיזבאללה ספג במלחמה מכה קשה, ורק בשל כשל באופן הצגת הישגי צה"ל נוצרה תחושה בציבור של הפסד. הוא הוסיף כי ייתכן שהייתה נחוצה במלחמה פעולה עמוקה ומשמעותית נגד חיזבאללה, שתיתן "טעם של אחרי"
חנן גרינברג

מקור

"תמוה בעיני כיצד ניתן לומר שחיזבאללה ניצח במלחמה, וזאת לאחר שנהרגו לו בין 500-800 אנשים במלחמה, מערך השיגור לטווח ארוך שלו נפגע והושמדו לו אלפי מטרות בלבנון שייקח לו שנים לשקם אותן. לדעתי, ההסבר הזה טמון בהיבט התרבותי, ולא רק הפיזי של העימות. לעמידות החברה ישנן השלכות משלה" - כך אמר היום (ג') האלוף בני גנץ, מפקד זרוע היבשה בצה"ל, שרמז כי תחושת ההפסד במערכה בלבנון נגרמה בשל הצגת לקויה של פעולות צה"ל.

גנץ שנשא דברים בכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב, רמז כי במלחמה היה חסר מהלך משמעותי, שעשוי היה לשנות את התחושה בציבור לגבי ההישג של צה"ל. "המהלך שהיה מאפשר לנו להגיע לפגיעה עוד יותר עמוקה בחיזבאללה היה משנה את הטעם של אחרי, ובסביבה שאנו נמצאים - הטעם של אחרי הוא מאוד חשוב בעיניי".

האלוף הוסיף כי גם חשוב לדעת להציג סיפור ברור, כדי שהפעולות שנעשו בכל עימות לא ישכחו. "לא משנה אם נהיה מאוד עמוק ומאוד רחוק, אם לא יצרנו מצב שהיה סיפור אחד ואותו מספרים כולם".

לדבריו, על מנת שבעתיד תוצאה של עימות או מלחמה תהיה טובה יותר, אנו מחויבים להביא לתוצאה שאינה ברת ויכוח, שהינה מוחשית, חדה, מהירה ובהירה. הוא הוסיף כי יש לעשות הכל כדי לוודא שהמערכה תהיה קצרה ככל שניתן.

במהלך נאומו, גנץ התייחס לצורך בהרחבת האימונים של צה"ל והכנת הכוחות להתמודדות עם מגוון אתגרים. כמו כן הוא נגע לעניין האיזון בין האתגרים שעומדים בפני צה"ל לעומת המשאבים המוגבלים. גנץ ציין כי אחת הדרכים להתמודד עם מצב זה היא לקבוע פרמטרים קבועים למשימות, למשל בכל הקשור לאבטחת הגבולות: "זו משימה מוגדרת ומזוהה שלא תשתנה, ואם נצליח לתפור לחלק הזה חליפה מתאימה, נוכל לפנות את החלק האחר של הכוחות לפעולות גמישות יותר".

הוא המשיך והדגיש: "כי בעידן של איומים, כפי שישראל מתמודדת איתם ותתמודד איתם בעתיד, יש חשיבות לא רק לעומק הפגיעה הישירה ולפגיעה העקיפה, אלא למה שאפשר לספר אחרי ועל כך יש לתת את הדעת".

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 16-01-2007, 21:59
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
כל עוד הפיקוד ישאר ישאר אותו פיקוד , במטכ"ל ישבו אותם כמה צעצועים
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "ניצחנו? מה בדיוק השגנו?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי arikr
וזה אומר החזרת החיילים שלנו מייד, אחרת נתקוף שוב.

ובתיק הבטחון יאחוז אחד שבסטה בשוק לא הייתי נותן לו לפתוח
אנחנו נשב בשקט כמו ילדים טובים ונמתין עד שיתקפו אותנו או שצעד נוסף בסגנון יולי 2006 יקרה.
עד אז ידידי , או"ם שמום - שום דבר לא יקרה.
ימ"חים מלאים זה חשוב , אבל אופרטיבית זה לא ממש משנה , התחושה היום בקרב לוחמים שצה"ל לא יוזם\ מפחד \ מהסס וכ"ו, הפחד מחיילים הרוגים גדול , האמונה הזאת בשיטה הטכנולוגית של צבא מתקדם עדיפה על שליחת כוחות מבצעים היא זאת שגרמה לצה"ל ולא רק במלחמת לבנון לאבד את יכולת ההרתעה שלו .

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 16-01-2007 בשעה 22:12.
ישן 17-01-2007, 11:02
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
זו אמירה מבריקה בעיני...
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "וזה עונשו של גנץ"

אם אולמרט ידע כבר כמה ימים שחלוץ בדרך הביתה... אני מתאר לעצמי שהיו עוד אי אלו אנשים שידעו.
אז לזה שגנץ יוצא דביל מבחינת הציבור- אין שום משמעות מבחינתו.
גנץ מאז המלחמה טען בשכנוע פנימי עמוק שהכל היה בסדר במלחמה, ולמשל "הלוחמים לא לקחו איתם מספיק אוכל", ובעיות הציוד היו זניחות וכו'. נאמן לקו הזה, הוא טוען עכשיו שנצחנו, ושהנצחון לא שווק נכון (או שיש לנו בעיה בציבור, שלא מצליח להבין כמה נצחנו). זה ממש מקביל למה שאולמרט אמר (בסגנון "המצב ממש טוב והציבור לא יודע את זה").
אז גנץ בעצם לא מדבר אל הציבור, אלא אל אוזניהם של פרץ ואולמרט- ההתפטרות של חלוץ מעמידה אותם במקום בעייתי, כי היא מציגה את המלחמה באופן שלילי. גנץ אומר להם- ח'ברה, אני אתכם... וממצב עצמו גבוה מאוד במירוץ לרמטכ"לות.
אגב, זה מזכיר לי את "מכה קלה בכנף המטוס", שזו אמירה ימנית נטו שנועדה לאוזניהם של שרון ומופז...
ישן 17-01-2007, 11:27
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
הבעייה ב'תרבות' איזה תרבות?
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "זו אמירה מבריקה בעיני..."

מספרי יסודות ברזל התקבעו בחברה הישראלית.
צהל חזק.
צהל ערכי.
צהל - צבא העם.
צהל - תמיד יביא את הסחורה.

והנה באה מערכה קצרה בקיץ 06 והדברים לא ממש כך.
את מי מעניין כמה מחבלים נהרגו וכמה מטרות הושמדו ואם זה נחשב להצלחה?
כשלונות:

6 שנים בלי תקציב ממשי ובלי אימונים לצבא העם.
מחדלי גדר - בעזה ובצפון - חיילים נחטפים - קפיאה במקום אי מתן תשובה לאיומי החטיפה של נסרלה.

תקיפה: חסרת טעם ללא כל מטרה.
כל מטרה שנחשבה רצינית לא הושגה:

נסלרה לא נהרג.
בבעל בק לא מצאנו כלום ואיבדנו קצין מעולה
קרבות קשים ללא צורך בסלוקי, מסוק מופל [תאר לעצמך מר גנץ אם היה עמוס 50 חיילים על ציודם].
וכלום, פשוט כלום.

שכחתי - החטופים לא הוחזרו. גם לא בעזה.

אז בבקשה, אל תזלזל באזרחים [מחר גם חיילים במילואים] ולמד היטב מה הם חושבים.

ישן 18-01-2007, 03:23
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

שאלה והאחרון ידע מה זה אחריות פיקודית ..
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי שחר אדום שמתחילה ב "גנץ"

גנץ קצין מצויין עשה עבודה מעולה בכול התפקידים שלו , כמפקד יק"ל בעיקר.
אני יודע שאנשים כמוך ישליכו לכיוונו אחריות בעניין הפקרת גבול הצפון בזמנו כפצ"ן,אבל כמו שנחרש כאן,אחריות נשארת בסופו של דבר אצל האחרון שמחזיק במושכות.
מינוי שלו לרמטכ"ל יכול להיות מצויין אבל לא בעת הזאת,אדם כמוהו יכול לחלוטין לעשות חשבון נפש עם עצמו אחרי ההתפטרות "הצהובה" הזו הזאת של חלוץ שעכשיו עניין הירושה שלו מסוקר בתקשורת כמו התחרות לכוכב נולד.
המחליף שימונה עכשיו יכול למלא את תקופת הכהונה של חלוץ , ובזמן הזה יהיה לגנץ מספיק זמן לחשוב איך הוא מחזיר לנו צבא קטן,נחוש ומתוחכם כמו שהיה לנו .
בסה"כ תיפקד כפקוד תחת מפקד ישיר שהוגדר כשלון עוד מהרגע שמונה, והיה במקום הלא נכון בזמן הכי מחורבן שיכול להיות , ואם אתה מפקד במטכ"ל לא תצא בדבריך נגד מפקדך העליון אלא תצא בדברים בדיוק כמו שהוא יהיה מעוניין לשמוע.

ישן 18-01-2007, 14:40
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "והאחרון ידע מה זה אחריות פיקודית .."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
גנץ קצין מצויין עשה עבודה מעולה בכול התפקידים שלו , כמפקד יק"ל בעיקר.
אני יודע שאנשים כמוך ישליכו לכיוונו אחריות בעניין הפקרת גבול הצפון בזמנו כפצ"ן,אבל כמו שנחרש כאן,אחריות נשארת בסופו של דבר אצל האחרון שמחזיק במושכות.
מינוי שלו לרמטכ"ל יכול להיות מצויין אבל לא בעת הזאת,אדם כמוהו יכול לחלוטין לעשות חשבון נפש עם עצמו אחרי ההתפטרות "הצהובה" הזו הזאת של חלוץ שעכשיו עניין הירושה שלו מסוקר בתקשורת כמו התחרות לכוכב נולד.
המחליף שימונה עכשיו יכול למלא את תקופת הכהונה של חלוץ , ובזמן הזה יהיה לגנץ מספיק זמן לחשוב איך הוא מחזיר לנו צבא קטן,נחוש ומתוחכם כמו שהיה לנו .
בסה"כ תיפקד כפקוד תחת מפקד ישיר שהוגדר כשלון עוד מהרגע שמונה, והיה במקום הלא נכון בזמן הכי מחורבן שיכול להיות , ואם אתה מפקד במטכ"ל לא תצא בדבריך נגד מפקדך העליון אלא תצא בדברים בדיוק כמו שהוא יהיה מעוניין לשמוע.

שוב אתה סותר את עצמך...
איו שום הבדל בין חלוץ וגנץ פרט לבכירות, שניהם צריכים להתפטר (או לא) כמעט באותה המידה, אכן חלוץ צריך לפני כי הוא הרמטכ"ל, ולכן האחריות "המיניסטריאלית" שלו גדולה יותר.
דמיין מצב הפוך, שבו היה רמטכ"ל ירוק אבל מה שהיה דפוק במלחמה זה חיל האויר, הימ"חים של חיל האויר היו ריקים, המטוסים לא היו מבצעים את משימותיהם והיו הרבה הרוגים דו"צים ופאשלות באוויר. האם אז היית טוען שהרמטכ"ל הירוק צריך להתפטר ומפקד חיל האויר צריך להתמנות במקומו לרמטכ"ל?..אל תצחיק אותי היית כנראה דורש את התפטרות מפקד חיל האויר ואולי במקרה הטוב גם את הרמטכ"ל..(כמו שאני מכיר אותך היית מסתפק במפקד חיל האויר..). אצלך גנץ "היה מפקד מעולה" פשוט הוא קורבן של הנסיבות.....חלוץ בדיוק אותו הדבר, אני מכיר אותו מחיל מחיל האויר, הוא היה "מפקד מעולה" באמת, הוא רק קורבן של נסיבות..הנתקות..ממשלה שלא הציבה יעדים....אלופים ירוקים שפישלו בפינות שלהם..כשהרמטכ"ל סמך עליהם ובצדק...בקיצור, כמו שאתה מתאר..קורבן של להיות הרמטכ"ל "בזמן הכי מחורבן"...
אם דבריך על גנץ הם רציניים- חלוץ לא היה צריך להתפטר...
מכיוון ששניניו מסכימים שהוא בהחלט היה צריך, הרי שלחשוב שגנץ יחליף אותו זה ממש מצחיק, הדין המוסרי והערכי של שנים צריך להיות דומה לחלוטין. שניהם לא צריכים לפקד על הצבא.
צריך מישהו אחר, מישהו שאין לו יד ישירה למלחמה האחרונה.
כל טוב.
אמיל.

ישן 18-01-2007, 15:34
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "סליחה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noamlaw
ממה שהבנתי גם הימח"ים בח"א לא היו משהו משהו...
מסוק אחד התרסק מסיבות בלתי ברורות עד היום ונהרגו בו שני אנשים נפלאים.
מסוק אחר הופל בנסיבות שבהן ממה שיודע או ממה שמשחררים לנו - אפשר היה להימנע מהן ונהרגו חמישה אנשים נפלאים...
שני מסוקים התנגשו באוויר - נהרג טייס ונפצעו נוספים חלקם קשה כך הבנתי.....
לפחות במספר מקרים זכור לי הסברים של ח"א שההפצצה לא בדיוק פגעה איפה שצריך...
אז הצגת הדברים שלך כאילו הכל בח"א דפק כמו שעון לא ממש מתאימה למציאות...
ועוד לא התחלנו לדבר על מה באמת היה צריך לבצע בלבנון מול מה שבוצע באמת.

איך הסקת את זה? אפילו לא כתבתי שהיה סביר, אתה מגיע למסקנות שלא כתבתי...
לגבי התגובה הספציפית:
בשום מלחמה שום דבר לא מושלם, בחיל האויר היה למעלה מסביר ובתחומים מסוימים היה לא פחות ממעולה (צייד המשגרים הבינוניים והארוכים, שהיו המשימה העיקרית של ח"א במלחמה..)
ימ"חים- היו במצב סביר (לא מושלם אבל לא קרוב לסיפורים בצבא היבשה, בסך הכל סביר..)
מסוק התרסק- ידוע בהחלט- תקלה טכנית.
מסוק הופל בנסיבות לא ידועות? מלחמה...נחתו בשטח אויב והופלו...מה בדיוק לא מובן או לא הגיוני (עצוב מאוד, אבל מסוק אחד שמופל במלחמה שעשו בה כמות גיחות אדירה זה "סביר" בהחלט..נא בדוק את כמות המסוקים שנפלו לאמריקאים בעירק בחודשים האחרונים על מנת לקבל מושג מסוים בלוחמה אוירית...).
שני מסוקים התנגשו- כן בהחלט טעות של מישהו, אבל זה קורה אחת לכמה אלפי שעות טיסה בכל מקום בעולם, בוודאי שהסיכון עולה כאשר מדובר על משימות מבצעיות קשות עם עומס רב על הצוותים.
הסברים שפצצות לא פגעו במקום? תגיד כמה רחוק אתה מהבנה בתחום? המון פצצות לא פוגעות במקום במלחמה ובוודאי שהיו פצצות שלא פגעו במקום....זה קצת כמו לכתוב...",איזה גרועים הלייקרס הם החטיאו לפחות 20 זריקות לסל...(לא משנה שהם ניצחו ב20 הפרש...)".
מה היה צריך לעשות בלבנון באמת? סלח לי לא נראה לי שיש לך את הידע או הכלים לדעת מה היה צריך לעשות אחרת ברמה הטקטית....אם אתה מתכוון ברמה האסטרטגית הרחבה הרי שייתכן ואתה בהחלט יודע מה היה צריך לעשות, אבל הערות אלה הינן הרבה מעל הרמה החיל אוירית, אלה הן הערות ברמת הדרג המדיני.
לסיכום ועל מנת שלא יובן לא נכון: לרגע לא כתבתי שהכל מושלם בחיל האויר, זה לא היה קרוב אפילו למושלם, בתחקירים אני מביע את דעתי על מה היה לא טוב, ומחמיא על מה כן היה טוב.
בסה"כ שמודדים את העניין בראיה של זירה מורכבת כמו מלחמה, חיל האויר תפקד בצורה טובה.
כל טוב.
אמיל.
לאחר עריכה: SAM הסביר זאת (כרגיל..) בצורה יותר תמציתית וטובה ממני..

ישן 19-01-2007, 00:28
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

הקצרות טווח הייתה גם המשימה שלכם, והם עשו נזקים רציניים מאוד
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=noamlaw]ממה שהבנתי גם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי emile-a
ממעולה (צייד המשגרים הבינוניים והארוכים, שהיו המשימה העיקרית של ח"א במלחמה..)..

כדאי שתדייק , מהרגע שהבנתם שאין לכם את היכולת לאתר את הקצרות טווח ירדה המשימה בסולם ההעדפות המבצעי.
בסה"כ נורו 4000 טילים במלחמה , רובם הקצרות טווח - עד 40 ק"מ , והם אלו שעשו את רוב הנזקים בכול העורף , עכו , נהריה , כרמיאל , ק"ש לבדה ספגה 1000 טילים , צפת וכ"ו .
חיפה ואזור יזרעאל עמקים נפגעו מארוכות הטווח שלא היו רבים במיוחד אם משווים אותם לכמות הנפילות בטווח ה 40 ק"מ .
בסה"כ עוד הבנה מבצעית לקוייה , הייתי אומר של ח"א , אבל לא רק , היא יותר של חלוץ ופיקוד העורף.

ישן 18-01-2007, 15:07
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
מוזר לי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "האלוף גנץ: ניצחנו בלבנון, הבעיה הייתה בתרבות"

לפחות פעמיים כשראיתי אותו בתקופת המלחמה הוא היה נראה לי לא מרוצה בעליל (אני לא זוכר מספיק את ה-VC עם המטכ"ל כדי לומר מה הוא חשב כל פעם, אבל אני כן זוכר את הפעמים שראיתי אותו לא דרך המסך).
לכן אני לא מבין את האמירה הזו. אולי הוא מנסה לומר 'לא הכל שחור' (לפי מה שמצוטט פה הוא אומר שהחיזבאללה לא ניצח, לא שאנחנו ניצחנו. לא נדון בתוקף של האמירה הזו, אבל זה עניין אחר). אני פשוט לא מבין.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:25

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר