לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > מערכות הפעלה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-01-2007, 15:31
  Yudokolis Yudokolis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.01.07
רוצה לעבור ללינוקס

שני עניינים. הראשון מבינהם הוא כזה:

יש ברשותי מחשב שלא מוגדר כ"מחשב חזק" בסדר גודל של היום מבחינת ביצועים. אין לי נתונים מדוייקים וגם כן אין ביכולתי לבדוק (כי אני לא כותב דרך המחשב ההוא) אבל אני כן זוכר שמדובר בפנטיום 4 משנת 2003, 128 זיכרון RAM ו-80 ג'יגה בהארד-דיסק. הייתי רוצה לעבור ללינוקס, אבל הייתי מעדיף להשאיר את גרסת ה-Windows XP כי אני לא היחיד שמשתמש במחשב, וגם כי מן הסתם לא אוכל לעשות באמצעות לינוקס את מה שאני עושה בעזרת ה-XP.

רציתי לדעת אם זה אפשרי להתקין את שתי מערכות ההפעלה זו לצד זו, אם זה כדאי ומה יהיו ההשלכות של זה על המחשב. מלבד אלו אשמח לדעת על איזו הפצה בעברית אתם ממליצים למחשב עם הנתונים הנ"ל.

העניין השני הוא כזה. אין לי הרבה ידע בכל מה שנוגע למערכות הפעלה. מה בכל זאת אני צריך לדעת לפני התקנת לינוקס? יש לכם טיפים להתקנה?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-01-2007, 18:45
צלמית המשתמש של gonen_ra23
  gonen_ra23 gonen_ra23 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.10.04
שלח הודעה דרך ICQ אל gonen_ra23 שלח הודעה דרך MSN אל gonen_ra23
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Yudokolis שמתחילה ב "רוצה לעבור ללינוקס"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Yudokolis
רציתי לדעת אם זה אפשרי להתקין את שתי מערכות ההפעלה זו לצד זו, אם זה כדאי ומה יהיו ההשלכות של זה על המחשב. מלבד אלו אשמח לדעת על איזו הפצה בעברית אתם ממליצים למחשב עם הנתונים הנ"ל.

העניין השני הוא כזה. אין לי הרבה ידע בכל מה שנוגע למערכות הפעלה. מה בכל זאת אני צריך לדעת לפני התקנת לינוקס? יש לכם טיפים להתקנה?

לעניין הראשון - אפשר גם אפשר. למרות שאם אתה באמת רוצה לעבור ללינוקס, אז סביר להניח שתפסיק להתשתמש בחלונות המותקנת. במקרה הלא משהו - תתקין wine, במקרה היותר גרוע - תוכנה כמו vmware שתריץ מחשב וירטואלי עם XP בתוך הלינוקס.

לגבי הפצות בעברית - אם כוונתך היא למערכת בה הכל בעברית (תפריטים, ממשק וכו') אני לא יכול לעזור לך כי אני לא התנסיתי עם הפצה כזו.
אם כוונתך למערכת ש"תומכת" בעברית, כמו ה enabled של חלונות - כל הפצה תוכל לעשות זאת (לאו דוקא הפצה בעברית).
אם אני לא טועה (לא ניסיתי זאת), ניתן להתקין ממשק עברי ל KDE לא משנה על איזה הפצה.
סביר להניח שגם ל gnome יש תרגום שאינו תלוי בהפצה.

בתור הפצה ראשונה, הייתי ממליץ לך ללכת לכיוון אובונטו (ubuntu.com), כי היא די קלה למשתמש מתחיל.

מה צריך לדעת לפני התקנה:
1) לינוקס זה לא חלונות. זוהי מערכת הפעלה שונה. אם תצפה שלינוקס תהיה 100% חלונות, יהיה לך קשה לעשות את המעבר.
2) מעט ידע על מחיצות בדיסק קשיח (partitions). במהלך ההתקנה תתבקש להחליט כמה מקום, ואיפה בדיסק הקשיח אתה מעוניין להתקין את המערכת. חוסר זהירות בשלב זה יכול לגרום לאובדן המערכת הקיימת.
3) כתוב את כל הגדרות החיבור לאינטרנט על דף, כדי שלא תצטרך לעשות אינספור RESET בין המערכות כדי להגדיר את האינטרנט.
4) תהיה מוכן לחפש ולקרוא מידע כדי לתחזק את המערכת.

אני לא רוצה להפחיד אותך, ומצטער אם יצא כך, אבל אני חושב שמה שצריך כדי לעבור ללינוקס זה דבר אחד בלבד: החלטה.
אם החלטת שאתה עובר - המעבר יהיה מוצלח. אולי לא בין ליל, אבל זה יקרה יותר מהר ממה שנדמה לך.

עצה נוספת - תוריד הפצה שתיים שמאפשרות לרוץ גם כ liveCD לפני ההתקנה, כך שתוכל לשחק ולהתנסות בלי להתקין, עד שתרגיש קצת יותר נוח עם המערכת.

הכי חשוב - תזכור שיש עזרה (פה בפרש או בפורומים אחרים).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
linux is like an indian tent - no windows, no gates and one apache inside

ישן 21-01-2007, 19:52

תודה וכל הכבוד
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי gonen_ra23 שמתחילה ב "[QUOTE=Yudokolis] רציתי לדעת..."

קודם כל תודה רבה על המידע, ובעיקר על התגובה המהירה, ההשקעה והפירוט. יש לי כמה שאלות לגבי מה שרשמת.

בעניין ההתקנה של Windows XP לצד לינוקס, הייתי רוצה "חפיפה" בין לינוקס לווינדוס לכמה זמן, שאוכל להתרגל למערכת ההפעלה החדשה ובתוך כך להמשיך לעבוד בסביבה שאני רגיל אליה ומכיר, פשוט כי המחשב המדובר עומד לא רק לרשותי (ואני לא יכול למחוק לשאר בני המשפחה את הווינדוס סתם ככה) וגם בגלל אותה בעיה של תאימות תוכנות, שבוודאי תקשה עליי מאוד לבצע משימות שככל הנראה אין לי מספיק ידע להתמודד איתן באמצעות לינוקס בלבד.

אני ראיתי את לינוקס בפעולה, ויצא לי גם כן לעבוד איתה לשעות ספורות. הסיבה העיקרית שבגללה אני רוצה לעבוד עם לינוקס היא בכלל לא טכנית אלא אידיאולוגית. וזו התשובה שלי לשאלה אם להשתמש ב-liveCD. אני רוצה להתבסס כמה שיותר על תוכנות קוד-פתוח (וכבר משתמש בפיירפוקס, ת'אנדרבירד ואופן אופיס) גם כדי שאוכל ללמוד ולהכיר את התוכנות ובסופו של דבר גם להביא כמה שיותר אנשים לעזוב את התוכנות שהם מכירים וקשורים אליהן ולעבור לקוד פתוח, שבגלל כל חוסר התאימות לשירותי האינטרנט השונים מרתיע הרבה אנשים.

בעניין העברית: הייתי רוצה כמה שיותר תמיכה בעברית. אני כולל בתוך זה גם יישור הטקסט לימין, ומיקום כפתורי סגירת, הגדלת\הקטנת ומזעור החלון לשורת המשימות בצידו השמאלי-עליון של החלון. התמיכה בעברית כשלעצמה לא מספיקה לי, כי אז מתקבלת תכנה שהיא לא עברית ולא אנגלית, ובעיקר - מאוד מבולגנת. הייתי רוצה להימנע מהמצב הזה. מה גם שאני רוצה להכיר למשפחה ולחברים עבודה עם תכנות קוד פתוח. בעברית, שפת האם, היא בוודאי תיראה הרבה יותר ידידותית.
אם בכל זאת אין תמיכה מלאה בעברית, גם תמיכה חלקית תתקבל בברכה.

בעניין מה שצריך לדעת לפני התקנה:
1) הדרך הטובה ביותר מבחינתי ללמוד תכנה מסוימת היא להשתמש בה. ככה למדתי לדוגמא להשתמש בפוטושופ (והשליטה שלי בה היא דיי טובה) אני חושב שע"י התקנת לינוקס וקריאה של חומר בנושא אוכל ללמוד להשתמש בתכנה. ואם לא - אדע מאיפה לבקש עזרה.
2) עניין המחיצות בדיסק הקשיח הוא שמפחיד אותי. בתור התחלה מן הסתם אדרש לגבות את המחשב ליתר ביטחון, ואז מה? הכונן שלי מחולק לשניים: C ו-D כאשר על C מותקנת מערכת ההפעלה ועל D כל השאר. כמה מחיצות מומלץ לעשות, מה יחס החלוקה המומלץ ואיך אפשר לעשות את זה?
3) רשמתי על דף את הגדרות החיבור לאינטרנט. עם זה אני מקווה שלא תהיה בעיה כשאתקין לינוקס.
4) זה החלק שהכי מפחיד אותי במעבר למערכת ההפעלה מלבד המעבר עצמו. יש לי כמה שאלות על הנושא הספציפי הזה:
א. מה נקרא "תחזוקה של המערכת"? באילו פעולות מדובר?
ב. מה קורה במידה ולא מתחזקים את המערכת? זה משפיע על הביצועים? מה הסיכונים?
ג. למה אני לא צריך לתחזק את וונידוס XP?
ד. אחת לכל כמה זמן מתבצעת תחזוקה?
ה. זה דורש ידע בתכנות?

דיברת על wine ו- vmware. אני מבין שמדובר בשתי תוכנות שמאפשרות התקנה של לינוקס לצד ווינדוס XP, ומן הסתם יש בינהן הבדלים. הייתי רוצה פשוט מסך בחירה בכל פעם שאני מדלק את המחשב ומאפשר לי לבחור בין XP ללינוקס. לא חובה אופצה שמאפשרת לי להפעיל את שתי מערכות ההפעלה בו זמנית. ובכל זאת - איך מתקינים תוכנה כזאת? האם לפני התקנת ה-XP, בין התקנת ה-XP ללינוקס, אחרי שתיהן?

אלו כל השאלות שלי להפעם. מודה מראש לכל מי שיענה.
ישן 21-01-2007, 20:17

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Yudokolis שמתחילה ב "תודה וכל הכבוד"

קודם כל, כל הכבוד על הרצון לעבור והלעביר עוד אנשים.
קח בחשבון שזה לא כזה פשוט, אבל מבורך.

מהסוף:
wine היא סביבה אמולטורית המותקנת בלינוקס כדי לאפשר הרצה של תוכנות המתאימות לחלונות. לא כל התוכנות רצות, ולא כל אלה שרצות רצות טוב.
vmware - תוכנה לוירטואליזציה של מחשב נוסף. כדוגמתה קיימות גם virtual-pc של מיקרוסופט, xen-source, ועוד כמה...
התוכנה הזו מאפשרת לך להריץ "מחשב בתוך מחשב". אתה בעצם מדמה הרד-דיסק בקובץ, ומריץ מחשב נוסף שמשתמש במשאבי החומרה של המחשב שלך (מעבד זיכרון וכו) ועובד כמחשב לכל דבר.
שימוש ב vmware בתוך לינוקס, כאשר הוא מריץ windows, חוסך reboot כדי לעלות לחלונות ולעבוד על תוכנות שלא רצות תחת wine.

4) תחזוקה:
באופן עקרוני אין צורך בתחזוקה שוטפת. כשאמרתי תחזוקה התכוונתי להתקנה של כל מיני דברים שהם לאו דוקא טבעיים להתקנה כמו למשל קודקים של פורמטים כמו wmv,divx וכו'.
מטעמי אידיאולוגיה, אובונטו לא מכילה קודקים אלה, גם לא במנהל החבילות של ההפצה, ואותם יש צורך להתקין "ידנית".
עוד "תחזוקה" זה שדרוגים. אבל במקרה זה, זה אפילו יותר פשוט מחלונות. אייקון יופיע כאשר יש משהו לשדרג. לחיצה עליו + 3 קליקים נוספים בערך, וסיימת לשדרג חבילות הדורשות שדרוג.

לגבי תחזוקת חלונות - זה ממש לא נכון שלא צריך לתחזק את חלונות. ההיפך הוא הנכון.
מדי פעם יש צורך לעשות "איחוי דיסק", לסרוק spyware, לעדכן אנטיוירוס, לנקות registry,
ובסופו של דבר כל כמה חודשים (אם אתה שומר על המערכת זה יכול להיות אפילו שנה) צריך לפרמט ולהתקין מחדש את חלונות.

אין כל צורך בידע בתכנות בשביל להחזיק את המערכת עובדת לאורך זמן.

בעניין העברית - שוב, קשה לי לעזור כי הדרישה שלי מהמערכת שונה משלך.
כל עוד אני יכול לכתוב ולקרוא עברית, מספיק לי. לא צריך שהכותרת של התוכנה תהיה "פיירפוקס" במקום "firefox".

בעניין המחיצות. סביר להניח שתוכל להקצות כ 15-20 גיגה ללינוקס וזה יספיק.
נראה שתיאלץ לוותר על מקום ב D לטובת לינוקס.
את שינוי המחיצות ניתן לעשות במהלך ההתקנה (ברוב ההפצות).
ההתקנה הבסיסית היא שתי מחיצות ללינוקס - מחיצה אחת ל swap (מה שנקרא בחלונאית - זיכרון וירטואלי). גודלה המומלץ פי שניים מנפח הזיכרון הפיזי במחשב (ז"א אצלך 128*2=256).
השאר יכול לשבת על מחיצה אחת.
קונפיגורציות מתקדמות אומרות לתת מחיצה נפרדת ל boot, מחיצה נפרדת ל var ועוד...

עריכה - תשובה לעוד משהו שלא שמתי לב ששאלת:
התפריט שמאפשר לך לבחור בין העלאת לינוקס להעלאת חלונות בהדלקת המחשב מותקן במהלך התקנת המערכת, ומוגדר באופן אוטומטי בלי שתצטרך להסתבך איתו כלל.

רוב התשובות שאני עונה נכונות בעיקר להפצות היותר mainstream כמו אובונטו, פדורה וכו',
ישנן הפצות אחרות שהתקנה שלהן פחות טריוויאלית.

נערך לאחרונה ע"י gonen_ra23 בתאריך 21-01-2007 בשעה 20:19.
ישן 22-01-2007, 11:45

בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Yudokolis שמתחילה ב "רוצה לעבור ללינוקס"

לפי מה שאני מבין, חלוקת המחיצות אמורה להיות כזו:

ווינדוס (C)

לינוקס (L)

סוואפ (S)

שאר המידע על המחשב (D)

כאשר L תהיה בגודל של 18 ג'יגה, S תהיה בגודל של 256 מגה, C תהיה בגודל של 16 ג'יגה ו-D כל השאר, שזה יוצא בערך (כי אין לי 80 ג'יגה במדוייק) - 45 ג'יגה ו-744 מגה.

אני יודע שאת חלוקת המחיצות ניתן לעשות במהלך ההתקנה של לינוקס. הבעיה היא שזה עלול לפגוע בוודאי בווינדוס (אם אני מתקין אותה קודם). איך אני פותר את זה?

בעניין הגרסה. אני מתלבט בין אובונטו ל"אחד", ומעדיף את "אחד" כי הוא מעניק תמיכה מלאה בעברית. מה אתם אומרים?

דווקא את השאלה החשובה שכחתי לשאול. יש את הדבר הזה בכל פעם שמפעילים את המחשב שמאפשר לי לבחור את מערכת ההפעלה. אם המחשב מעלה מערכת הפעה אחת בכל פעם, על פי ההגיון הביצועים של המחשב לא אמורים להיפגע, אלא פשוט ינוצל יותר זיכרון על הדיסק הקשיח. אני צודק?
ישן 23-01-2007, 22:27

מחיצות.
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי oc666 שמתחילה ב "1. זה לא יפגע בווינדוס אם..."

בנוגע לבחירת מערכת ההפעלה - כבר הורדתי וצרבתי את "אחד" על דיסק, והכנתי את כל המידע הרלוונטי עבורי על המחשב לצריבה על דיסקים לצורך גיבוי. עכשיו כל מה שנשאר הוא לצרוב את המידע ולהתקין לינוקס בלי לחשוש ממחיקה של קבצים.

בעניין חלוקת המחיצות. הסתכלתי על השקופית הזו במדריך ההתקנה הזה. לפי מה שהם אומרים האופציה שמתאימה לי היא לבחור את האופציה השלישית - "שימוש בשטח החופשי שעל מחיצת חלונות". אם הבנתי נכון, אם Windows מותקן על מחיצת C, אז התוכנה מחלקת את C לשתיים (או שלוש, כי אחת בשביל swap?) מחיצות.

במידה ומה שרשום בפסקה הקודמת נכון והתוכנה מפצלת רק את מחיצת C, האם המידע השמור במחיצה D (שהוא הרלוונטי עבורי, אגב) ייפגע? (אני אעשה גיבוי למידע בכל מקרה ליתר ביטחון)

על מחיצת C יש 35.5 ג'יגה, והוא מכיל את תקיית ה-Windows. תוכנת ההתקנה של הלינוקס מאפשרת לי לבחור כמה זיכרון להסב למחיצת הלינוקס. כמה הייתם ממליצים? (רשמתי למעלה מה הייתי חושב לעשות, אבל אשמח לשמוע דעות והמלצות)

במדריך נכתב בין השאר: "התקנה זו יוצרת גם מחיצת החלפה (Swap)...". לא אני קובע את גודל מחיצת ה-Swap?

אשמח לתשובות בהקדם. אם הכל יילך כמו שצריך אני מקווה כבר מחר להתחבר למערכת הפורומים דרך לינוקס.
ישן 24-01-2007, 10:58

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי Yudokolis שמתחילה ב "מחיצות."

לא התקנתי את "אחד", אבל מהמדריך אני מבין שמוגדרת מחיצת SWAP באופן אוטומטי.
לא יודע איזה גודל היא תקבל.

לגבי האופציה שעליך לבחור:
אם תיקח את "שימוש במחיצת חלונות קיימת", כנראה כונן C יוקטן (לפי הגודל שתבחר), אני לא חושב שתהיה לך אופציה לגנוב שטח מ D.

מה הגודל שיש היום על C ? האם אפשר לגנוב ממנו מספיק ?

בחירת האופציה הרביעית ("התאמה אישית...") תציג לך ממשק של ניהול המחיצות.
בממשק זה תוכל להקטין את הגודל של D (או של C), ואת הגודל ש"שחררת" תוכל להקצות למחיצה קבצים
שנקודת העגינה שלה תהיה / (ספריית השורש של מחיצת לינוקס). פורמט המחיצה - EXT3.
בנוסף תוכל להקצות בעצמך עוד גודל ל SWAP, ופורמט המחיצה יהיה SWAP ונקודת העגינה שלו גם SWAP.

האופציה האוטומטית אמורה לעשות את העבודה בסדר בלי חשש.

רק אל תשכח לבצע גיבוי קודם !

ישן 25-01-2007, 19:12

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי gonen_ra23 שמתחילה ב "מברוק ! א. אם תוכל לספר איזה..."

א. בחרתי ב-"השתמש במחיצת ווינדוס". האמת שהוא לא זיהה באיזו מחיצה מדובר והציג לי שתי אופציות - C ו-D (שהם הכוננים שמותקנים לי על המחשב). אחרי זה התוכנה חילקה את המחיצה שבחרתי (C) לשתי מחיצות (או אולי יותר. היא לא שאלה אותי בכלל לגבי Swap) ופירמטה את המחיצה שמשמשת ללינוקס. לא הייתי צריך לבצע שום פעולות, כמו לדוגמא לתת שמות למחיצות. אגב, יש אופציה לאפשרויות מתקדמות יותר לחלוקת מחיצות, שהעדפתי לא לגעת בהן מחשש שהמידע שלי יימחק. מיד אחרי זה התחילה ההתקנה, ומשם הכל הלך חלק.

כרגע אני מעביר כמה שיותר משימות שאני עושה ב-XP ללינוקס. סביבת העבודה נוחה יותר ללא ספק, ויותר נעים לעבוד בה מאשר ה-XP.

ב. אחותי גם התלהבה מעניין הלינוקס, וכבר הכנתי לה משתמש. ההורים גם מרוצים מהתוכנה. כל מה שנשאר זה להכיר את המערכת לעוד אנשים, ותוך כדי להכיר אותה טוב יותר בעצמי.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 06:13

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר