לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-01-2007, 21:06
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
לימודי היסטוריה ופילוסופיה

לימודי היסטוריה ופילוסופיה

כ"ט בטבת, ב' בשבט תשס"ז
שאלה 1:

האם כשלומדים היסטוריה יהודית, למשל כדי לעמוד על מופלאותו של עם ישראל, זה נחשב כמו לימוד תורה או לימוד אמונה? ומה לגבי אדם שלומד פילוסופיה כחלק מחיפוש דרכו בחיים, זאת אומרת כדי להבין מה המשמעות בעולם - האם זה נחשב כאדם שעוסק בעצם בקודש? כי הרי הקודש עניינו לגלות מה המשמעות של האדם והעולם.

תשובה 1:

זה חלק ממצוות אהבת ה'.

שאלה 2:

הרב נוהג להדגיש את העובדה שהוא מתנגד לבחירה שכביכול עומדת בפני יהודי מאמין- האם להיות משכיל או להיות ירא שמים. היום הוקשיתי בנושא זה על ידי החברותא שלי. הוא אמר שהוא לא מבין מדוע יש סיבה שאני אקדיש אפילו מאית שנייה ללמוד מה אמר קאנט או שפינוזה. מלבד העובדה שרוח האפיקורסות יכולה לחלחל לנפשי, שאלתו הייתה מה זה עוזר לי בעבודת השם. מדוע להקדיש זמן כלשהו ללימוד שכזה (אפילו במסגרת קדושה כמו שיעור של הרב שרקי/צוקרמן/אבינר) בעוד שאפשר ללמוד גמרא ולהתקרב אל השם?

תשובה 2:

חברך המבקש ללמוד גמרא כדי להתקרב אל ה' מתעלם מדברי הנביא "ותהי יראתם אותי מצות אנשים מלומדה", "כי אם בזאת יתהלל המתהלל השכל וידוע אותי". לימודי האמונה הם פסגת לימוד התורה (רמח"ל סוף דרך חכמה) והגמרא אינה אלא הכשרה אליה. כתב הרמב"ם בהלכות יסודי התורה ובסוף הלכות תשובה שמצות אהבת ה' אינה מתקיימת אלא על ידי לימוד החכמות המודיעות את ה'. ההתעסקות בדעה הנגדית היא בעצמה חלק מבירור דעת התורה. כיצד אין הוא חושש לקרוא את דברי הכפירה הנוראים של פרעה "מי ה' אשר אשמע בקולו, לא ידעתי את ה' וגם את ישראל לא אשלח"? עוד יש לשאול: עבור מי הוא לומד תורה? האם לשם סיפוק האגואיזם הרוחני שלו, או שמא הוא בכל זאת מודע לכך שצריך לפעול לשם תיקון העולם? וכיצד יתוקן העולם ויתקדש שמו של הקדוש ברוך הוא בלי לברר את הדעות המנסרות בחלל העולם, על מנת לדעת באיזה עולם ניתנה תורת משה, וכיצד היא מתקנת אותו?
http://ravsherki.org/index.php?opti...=795&Itemid=741

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:34

הדף נוצר ב 0.03 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר