לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 24-01-2005, 15:10
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
דרושים מתנדבים לפרוייקט ארכיאולוגי: סינון שפכי הר-הבית

פרוייקט סינון שפכי הר-הבית – דרושים מתנדבים
בדצמבר 1999, נעשו במתחם הר-הבית עבודות חפירה לא חוקיות, אשר גרמו להרס ארכיאולוגי רב. עבודות אלו הן חלק ממגמה כללית של רשויות הוואקף המוסלמי בשנים האחרונות אשר מטרתה למחוק כל זכר מעברו היהודי של ההר (פרטים נוספים בנושא זה אפשר למצוא באתר http://www.har-habayt.org).

שפכי העפר מחפירה זו, הרווים בפריטים ארכיאולוגיים, פונו באמצעות מיכון כבד ומשאיות לנחל קדרון. למרות שהממצא הארכיאולוגי הטמון בהם כבר אינו באתרו, שפכים אלו עדיין טומנים בתוכם פוטנציאל ארכיאולוגי רב חשיבות. זאת מכיוון שבהר-הבית מעולם לא התקיימה חפירה ארכיאולוגית, וזהו המידע הארכיאולוגי היחידי הנגיש לנו כיום למחקר מדעי. כך לדוגמא, איסוף של מדגם רחב של כלי חרס ובדיקתם, יכול להוסיף מידע חשוב לויכוח המתנהל כיום בקהילה הארכיאולוגית בעניין קיומה ואופיה של ממלכת דוד ושלמה. כמו כן, ישנו סיכוי רב למציאת פריטים קטנים בעלי ערך רב כגון: חותמות, אוסטרקונים (שברי חרס עם כתובות), וכדומה. פריטים אלו, עשויים להוסיף ידע ארכיאולוגי רב על הר הבית, שלא נחפר מעולם, והם בעלי ערך ארכיאולוגי והיסטורי כללי. ממצאים מסוג זה יכולים לתרום רבות למחקר ההיסטורי, למרות שאינם מצויים עוד באתרם המקורי.

מבדיקה ראשונית שערכנו, ומבדיקת רשות העתיקות, השפכים כוללים חומר ארכיאולוגי מתקופות שונות החל מימי בית ראשון ועד לימינו. מניתוח הממצאים ניתן לשער שרוב החומר מקורו באדמת מילוי מעורבת עם שכבת חורבן מימי הבית השני. באתר החפירה נראו קמרונות ותעלת מים אשר פורקו במהלך החפירות. בשפכים כבר נמצאו שברים של אבני בניה מימי בית שני, ביניהן שבר של מזוזת שער מפואר מימי בית שני, שבר של כרכוב מגולף בעיטור יחידאי, מדרגות אבן מימי בית שני, סורג שיש, אבני קמרון, תעלת מים ופריטי אבן נוספים. כמו כן נלקטו גם שברי זכוכית (חלקם מימי בית שני), שבר שיש מהסוג האופייני לשולחנות נוי מימי בית שני, שברי לבנים מזוגגות, אריחי חרס מעוטרים, מספר מטבעות (הקדום ביותר הוא מהתקופה הרומית המאוחרת), שבר של צלמית מימי בית ראשון ופריטים נוספים.

הסבירות למציאת פריטים גדולים בעלי ערך ארכיאולוגי היא קטנה, מכיוון שהעפר עבר סינון ראשוני ע"י אנשי הוואקף לפני פינויו מההר, שבו הוצאו, בין היתר, כותרות עמודים מעוטרות . לכן יש לחפש את הממצא הקטן אשר נשאר בתוך ערמות השפכים.

מסיבות אלו הארכיאולוגים דר' גבריאל ברקאי ויצחק צויג מאוניברסיטת בר-אילן החליטו לבצע סינון ארכיאולוגי מלא של כל שפכי הר-הבית במטרה להציל את המידע הארכיאולוגי המועט, אבל בעל ערך רב, שעדיין נשאר בשפכים אלו.

את שפכי העפר שפונו לנחל קדרון העברנו לאתר חלופי שבו מתבצעת העבודה העיקרית. עפר זה סונן על-ידי נפה מכנית ניידת אשר מיינה את השפכים למספר ערמות עם מידת סינון שונה. זאת על מנת לצמצם את כמות החומר אשר ינופה ידנית. כעת אנו זקוקים למספר רב של מתנדבים ככל האפשר, על מנת לנפות, לסרוק ולמיין את הממצאים הארכיאולוגים המצויים בערימות העפר.

המתנדבים בפרוייקט זה זוכים לחוויה יוצאת דופן הכוללת חיבור מוחשי ל3000 שנות היסטוריה של ירושלים, ולהכרות היקפית עם תרבותה החומרית לכל דורותיה. כמו כן, המתנדבים זוכים להכרות מהירה והיקפית של מדע הארכיאולוגיה, בשל המגוון הרחב של הממצא המצוי בערימות המנופות, ללא צורך במאמץ פיסי של חפירה.

העבודה מתבצעת בכל יום בין השעות 8:00-15:00 ובימי שישי מ7:00-12:00. בימים גשומים וקרים העבודה מתבצעת בתוך חממה מוגנת. ההתנדבות מוגבלת לגילאי 14 ומעלה ולזמן מינימלי של כ5 שעות.

ישנה אפשרות לספק תכנית לימודית לקבוצות ממוסדות חינוך. כמו כן, לחפירה ישנם את כל האישורים הבטחוניים והביטוחים הנדרשים על-פי התקנים משרד החינוך.

למעוניינים להתנדב יש ליצור קשר בטלפון 0524705755

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:32

הדף נוצר ב 0.03 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר