לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-02-2007, 07:59
  tamido tamido אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.02.06
לראשונה זה שש שנים - אימון חטיבתי מלא

פורסם בYNET היום:

לראשונה זה שש שנים - אימון חטיבתי מלא

חטיבת הצנחנים תהיה הראשונה שתתאמן באופן מלא מבין החטיבות הסדירות של צה"ל. בעיית האימונים וההכשרות עמדה בלב לקחי מלחמת לבנון השנייה, לאחר שבשנים האחרונות התמקדו החטיבות במשימות ביטחון שוטף. קצין האג"ם של הצנחנים: "אם במלחמה האחרונה החיילים היו טובים, במלחמה הבאה הם יהיו מצויינים"

חנן גרינברג פורסם: 21.02.07, 08:02

לראשונה זה שש שנים עורכת חטיבה סדירה בצה"ל אימון במערך מלא. בשבועות האחרונים התקיימו בחטיבת הצנחנים אימונים גדודיים לקראת האימון החטיבתי, תוך יישום לקחי המלחמה בלבנון ובשיתוף פעולה מלא עם חיל האוויר וכוחות שריון, ארטילריה והנדסה.

"האימון קשה יותר מאשר המלחמה", אמר ל-ynet קצין האג"מ של חטיבת הצנחנים, רב סרן אלון מנדס. "יש קשיים אדירים לחיילים, אבל גם למפקדים הזוטרים שלא חוו מעולם אימונים כאלה. אם במלחמה האחרונה החיילים היו טובים, במלחמה הבאה הם יהיו מצויינים".

בלב לקחי המלחמה בלבנון עמד נושא האימונים וההכשרות. חרף התשבוחות שקיבלו הלוחמים על תפקודם בקרבות שבהם פגשו פנים-אל-פנים את אנשי החיזבאללה, היעדר האימונים בלט באופן ניכר. למעשה, החטיבות הסדירות בצה"ל לא קיימו כמעט אימונים, והתמקדו במשימות ביטחון שוטף. האימונים היחידים שהתקיימו היו קצרים ובמסגרות נפרדות. אימון גדודי מלא כמעט לא התקיים ואימון חטיבתי היה על הנייר בלבד.

כחלק מיישום לקחי המלחמה החלו החטיבות הסדירות באימונים ראשונים לקראת אימון חטיבתי לפני שבועות ספורים. כך למשל, בחטיבת השיריון 401. המח"טים הודו כי זאת אופרה אחרת לגמרי. לפני כחודשיים התייחס לכך מפקד חטיבת הצנחנים, אל"מ איציק תורג'מן. "יהיה קצת קר, יהיו פחות שעות שינה, אבל ככה נהיה מוכנים", אמר תורג'מן ל-ynet.

בשבוע האחרון נערך התרגיל החטיבתי באש מלאה, הראשון שקיימה חטיבה סדירה בה"ל מז שנת 2000. הלוחמים התמודדו עם משימות מורכבות, תוך תנועה של עשרות ק"מ מדי יום. בתרגיל לקחו חלק כוחות שיריון וחיל האוויר. קציני מילואים בכירים, גם כאלה שלקחו חל כלוחמים במלחמות ישראל, השתתפו כבקרים וחונכים של החייילים. ההכנות לתרגיל החטיבתי החלו לפני למעלה מחודשיים, אז נערכו אימוני יסוד, דרך אימונים גדודים ועד התרגיל החטיבתי.

חטיבת הצנחנים היא הראשונה בצה"ל שנערכת לאימון חטיבתי, ובשבועות האחרונים התקיימו תרגילים גדודיים בצאלים שבדרום ובשטחי אימונים ברמת הגולן. "התרגיל ברמת הגדוד נערך במשך שלושה ימים", אמר רב סרן מנדס. "מעבר לשילוב של כל מרכיבי האש, עברו הלוחמים מרחק של 60 ק"מ תוך שילוב של התקלויות, פינוי פצועים, קרבות וכיבושי שטחים.

"בתרגילים היה שיתוף פעולה מלא של חיל האוויר עם מסוקי תקיפה, תובלה וסער שהעבירו לוחמים מנקודה אחד לשנייה". מנדס הודה כי האימונים הצליחו לשנות התפיסה של החי"רניקים לגבי חיל האוויר. "פעם היתה תחושה כאילו חיל האוויר עושה טובה שהוא לוקח חלק בתרגיל. כיום הם חלק מאיתנו".

מנדס סיפר כי אופי התרגיל מציב קשיים מהותיים - הן לחיילים הן למפקדים הזוטרים שמעולם לא חוו דבר כזה. בין השאר, החיילים תירגלו קבלת אספקה מהאוויר כפי שנעשה בעת המלחמה.

לקראת התרגיל שוחח אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, עם אחד ממפקדי המחלקות בחטיבה. "המ"מ אמר לאלוף כי הוא אינו מאמין שחייליו יעמדו באתגר הזה. למרות העייפות והקושי הפיזי ראינו חיילים שפועלים כיום בשתי רמות טוב יותר מאשר במלחמה".

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-02-2007, 11:50
  jonatanst jonatanst אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.05
חארטה אחת גדולה..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "לראשונה זה שש שנים - אימון חטיבתי מלא"

קודם כל שאפו על ה"יוזמה" החדשה..לא שמעתי על תרגיל חטיבתי ..אולי בתקופה של אבא שלי..
ועזבו אתכם תרגיל חטיבתי..
למה, כמה תרגד"ים כבר יש? אולי בחי"ר..
בשריון אין אפילו תרגילי פלוגה כבר כמה מחזורים..רק עכשיו, החודש הם נזכרו שיש מאחורי התגילים האלו משהו, ולכן הולך להיות להם תרגיל חטיבתי משולב גדול.

לגבי התרגיל של צנחנים..מחבר שנמצא שם ועושה את התרגיל, מסתבר שהם "נהנים"..לדבריו , רואים נוף מסבירים להם על שטחים בצפון , יש מטווחים מפוזרים בשטח אבל עשרות ק"מ ביום? פחח

הוא מספר שהלוז כלל לא צפוף, הם מטיילים קצת אוכלים בקיבוץ כלשהו ולא בתנאי מלחמה..
מקווה שזה לא באמת נראה ככה.
ישן 21-02-2007, 12:09
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
במובן מסויים זה דווקא כן
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי jonatanst שמתחילה ב "חארטה אחת גדולה.."

לפני כשבועיים נסעתי לטייל עם החברה ברמת הגולן. בשלב מסויים הגענו לאזור יער אודם (האיילים) ומשם המשכנו למפל סער ולקלעת נמרוד. לכל אורך הדרך ראינו כוחות מחטיבת הצנחנים. חלקם באמת בתנועה מבצעית, ביצעו ירי נק"ל ומקלעים, וחלקם נחים לצד הכבישים והדרכים.

השיא היה במפל סער, כשראינו מש"קיות חינוך ומספר לוחמים וקצינים יורדים מנק' התצפית ומהגשר עד ממש למים. אינני יודע אם הם היו חיילי מפקדה או לוחמים, אך בדבר אחד אין ספק- הם היו מהחטיבה (הפליזים, הכומתות, ההאמרים, ואפילו שני יאגים שחנו בחניון שליד המפל). אין סיכוי שמדובר בתרבות יום א' או סוג של סד"ח, היו שם מעט מאוד חיילים (5-6), כשמסביב חסמים צבאיים והדי פיצוצים.

אני חושב שלש"ביית זעורה לא ראתה כל כך הרבה אש מאז מלחמת ששת הימים...

ישן 21-02-2007, 12:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04

לא צריך להגזים "עשרות שנים". תרח"טים סדירים בוצעו בצורה סדירה עד 2002 למיטב זכרוני.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-02-2007, 12:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "זה כולל תרגילי אגד בחת"ם?"

את החת"מ אני מכירפחות, אבל אני יודע שהתרגילים שלהם תכופים יותר.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 21-02-2007, 12:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "נשמע לי מוזר כאיש..."

והנה הצד השני. תרג"ד האחרון של יחידת המילואים שלי היה ב-1996 (ב-2001 היה אימון גדודי עד רמת הפלוגה). אנחנו עושים אימון גדודי פעמיים בעשור ותרח"ט פעם בעשור וחצי.

ישן 23-02-2007, 09:11
  remolus remolus אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.02.07
לא חארטה ולא נעליים

בתור אחד שהשתתף באימון החטיבתי אני יכול להגיד לך שהיו שם רמות של סבל שאתה לא יכול לתאר אפילו , פעילוית בעומסי קור מטורפים, הליכות מאוד ארוכות עם משא מאוד כבד והכי חשוב למידה.
איזור רמת הגולן הוא איזור עטור היסטוריה מערכתית שכחלק מהאימון והלמידה ביצענו אקטים ממלחמות העבר ואקטים ע"פ תרחישים עתידיים.
לכל מסגרת מתאמנת מרמת הפלוגה עד החטיבה יש לו"ז לאותו שבוע אימון וככל שעולים בגודל המסגרת כך הלו"ז נעשה מרווח יותר.
כאשר היה זמן , עד שתרגיל מתחיל או שהפלוגה בהמתנה העבירו לנו סיקור גאוגרפי ולא יותר מזה.
אני לא זוכר שום קיבוץ שבו אכלנו או טיולים להנאתינו . רוב ההליכות היו מבצעיות וכל הארוחות נערכו בזמן שהוגדר מראש ממנות קרב.

ישן 21-02-2007, 19:09
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
עכשיו בערוץ 2 - כתבה מהתרח"ט של הצנחנים - הבכירים עם בג"ע מנומר..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי tamido שמתחילה ב "לראשונה זה שש שנים - אימון חטיבתי מלא"

הראו עכשיו בערוץ 2 את התרח"ט שהיה בגולן והראו שם את המח"ט וכמה מג"דים עם מדים מנומרים..אשמח לקבל הסבר..

תודה

נערך לאחרונה ע"י רועי AZ בתאריך 21-02-2007 בשעה 19:12.
ישן 22-02-2007, 23:49
  אליהו ר אליהו ר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.06
אמיל יקירי - בוא נסכם שזה לטובת בכירים משתי הזרועות כאחת
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "אני אישית חושב שזה בסדר, כל..."

הרי שנינו יודעים שבכירים בחיל האויר לא תמיד נוסעים במכוניות מבסיס לבסיס, כמו שבכירים יבשתיים לא תמיד מוסקים ממקום למקום. ההבדל היחיד הוא, אולי, שבצבא היבשה משתמשים בעיקר במסוקים (שעלות הפעלתם יותר יקרה מן הסתם) כי היעדים שלהם לא ממוקמים ליד מסלולים, בהרבה מקרים, בעוד שבכירי חיל האויר יכולים להרשות לעצמם מטוסים קלים כי בד"כ הם נוסעים למקומות שיש בהם או בקרבתם מסלולים. במספרים מוחלטים - סביר להניח שיש יותר "טיסות טקסי" ירוקות ובפרופורציה - נראה לי שיש יותר "טיסות טקסי" כחולות.

אין ספק שבחלק מהמקרים זה חיוני ומתבקש ולי אישית אין ספק - כמו ששום דבר בחיים ובצבא לא מושלם - שחלק מיותר ובזבזני, ללא הבדל דת, צבע ומין.

לילה טוב,

אליהו
ישן 23-02-2007, 09:28
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "ברור,אין סיבה שתחשוב שזה לא בסדר ,הרי לא מכיסך יוצא המימון של הטיסות ."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
ואיך אמרת "לא לבכירי חיל האויר" , מפקדך העליון בדימוס הזמין טיסה לבירה מבסיס פקע"ר מרמלה , מרחק נסיעה ברכב של 45 דקות בלחץ , מילא אם היה נותן תמורה עבור הפינוק הזה אז אולי זה היה בסדר,אבל גם להכשל וגם להתפנק , בטוח שלא כך היה נוהג אם היה מבקשים ממנו עשירית מהסכום עבור הטיסה .
ואם ח"א מרשה לעצמו לבזבז כספי ציבור בצורה כזאת כנראה שמצבם טוב , הטייסים בכושר מבצעי טוב , מכסת האימונים מלאה, והכול סבבה , אז מידי פעם שמשעמם מה זה טיול בשמי הארץ.
מדיניות של רמטכ"ל שהלך לו , בשאיפה לנוהלים חדשים של אשכנזי .

זה יוצא מכיסי בדיוק כמ שזה יוצא מכיסך....ולא אני נהנה מזה כך שאני "אוביקטיבי" בדיוק כמוך..
ובוודאי שאתה תחשוב שזה לא בסדר, לא אתה צריך לעשות ימים כלילות תחת עול הפיקוד, ללא שעות שינה וללא האחריות והצורך להספיק הכל, ללא חיי משפחה וכו'.....אתה אפילו לא עשית מילואים כחפ"ש במלחמה והעיקר שיש לך טענות לכולם..
הקישור שאתה עושה לחלוץ הוא עלוב, הרי הנוהל היה קיים עוד בתקופת חבריך מהירוקים כרמטכ"לים!!! ונועד למענם!!! אבל אצלך יש אשם אחד בהכל...ולא משנה שהעובדות הן לגמרי שונות...
אמיל.
בעריכה:
תיקון של כמה טעויות בעובדות הלא מבוססות שאתה מציג: כנראה לא הבנת שהסעות הבכירים זה לא מהכסף של חיל האויר אלא מהכסף של המטכ"ל או הירוקים, תלוי מי מזמין את הטיסה...לכן הבזבוז הוא לא של חיל האויר....(זה לא כזה פשוט, אבל זה הסבר מופשט של העניין..)
הטייסים בכושר מבצעי טוב?- כושר מבצעי טוב זה עניין יחסי, יחסית למה שאתה רגיל בפעם האחרונה שעשית מילואים אז כנראה שהמצב טוב (כי מפקד חיל האויר, להבדיל מהמפקד של החיל שלך דאג שיהיו נעליים לטיסים ושגם יתאמנו באופן קבוע..) אך עם זאת, שוב בניגוד לטעויות הזוטרות שלך, מכסת האימונים ממש לא מלאה, ובשל קיצוצים היא במצב בינוני.
לגבי ההצהרה המגוחכת האחרונה שלך, כאילו שזה נוהל של חלוץ...שמע, עם כל הכבוד, כל ילד יודע שהנוהל הזה היה קיים הרבה הרבה לפני חלוץ...אתה קצת עושה מעצמך צחוק בחוסר הרצינות שלך. על דעות שבטוח השטח האפור אנחנו יכולים לריב כל היום, אבל טעויות של צעיר בועבדות כפי שאתה ממשיך להציג הנן ממש מגוכחות.....תתחיל לדייק בעובדות...
אמיל.

נערך לאחרונה ע"י emile-a בתאריך 23-02-2007 בשעה 09:40.
ישן 23-02-2007, 10:12
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
אתה נראה לי צריך קצת חיזוקים , כמעט בכול הודעה אתה מזכיר את מאמציך במלחמה האחרונה
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי emile-a שמתחילה ב "[QUOTE=u-367]ואיך אמרת "לא..."

טוב אמיל , כבר אמרתי לך לרדת מאויר ולבזבז כספי ציבור במליונים על אויב שאתה לא רואה , זה לא בדיוק מלחמה, ולא בדיוק להלחם ,אבל אם כבר הינך מבכה על מר גורלך חיי משפחה וכדו ,אז כל הכבוד טייס אמיץ כולנו מתרשמים - עד כאן בעניין ההערכה שאתה דורש לקבל .
בכול פעם שמישהו מעלה טענה מסויימת , אתה כחייל שירש חינוך ראוי ישר קופץ , "זה לא אנחנו אלא הקודמים", כנראה שאין לך מושג כמה פתטי אתה נשמע.
משהו שכנראה לא למדת "כטייס של 15 שנות שירות "- אחריות כול שהי ולא משנה אם היא מבצעית \מנהלתית \מערכתית נגמרת אצל האחרון שפוקד על המערך ולא משנה אם זה סמ"ר או רא"ל , מה שזה אומר בלי יותר מידיי סוגריים וסימני קריאה היסטרים: מעניין את האשך השמאלי שלי מה היה לפני האחרון זאת עדיין אחריותו .
ומה הטימטום הזה כסף של מטכ"ל \ ירוקים \ טייסים , יש לכם שם איזו "קופה קטנה" ששמורה לדברים אלו , הכל קרוי "תקציב הבטחון" זה השם של הדבר הזה , מה שזה אומר שגם המשכורת שלך מכספו של האזרח, וממש לא מעניין התקציב של ח"א ולא לזה התכוונתי.
אז הנה קבלת דוגמה שגם בח"א מבזבזים, כפי שהטבנו לראות את חלוץ עושה זאת . הטענה העקרית שלי זה לא מי עושה ומי מזמין , הבעיה היא המאשר .. ונחש מי מאשר את הטיסות האלו .
העיקר שהפעם בתרגיל ראינו אותם שוב לומדים מה זה שת"פ ולשם שינוי לא בוזבזו כספי משלם המיסים .

(בכל פעם שתתאמץ לחשוב מי אני , מה עשיתי ואיפה הייתי החל מהיום אני מגדיר את זה כנוהל , לא תזכה לשום תגובה ממני פרט לתמונה של החיה שחושבת יותר מידיי כתגובה באשכול.
אני יודע שבד"כ אי אפשר לומר לחמור שהוא חמור בגלל שהוא חמור , במקרה הזה אולי נצליח)
שבת שלום

ישן 23-02-2007, 10:56
  emile-a emile-a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.06
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אתה נראה לי צריך קצת חיזוקים , כמעט בכול הודעה אתה מזכיר את מאמציך במלחמה האחרונה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי u-367
טוב אמיל , כבר אמרתי לך לרדת מאויר ולבזבז כספי ציבור במליונים על אויב שאתה לא רואה , זה לא בדיוק מלחמה, ולא בדיוק להלחם ,אבל אם כבר הינך מבכה על מר גורלך חיי משפחה וכדו ,אז כל הכבוד טייס אמיץ כולנו מתרשמים - עד כאן בעניין ההערכה שאתה דורש לקבל .
בכול פעם שמישהו מעלה טענה מסויימת , אתה כחייל שירש חינוך ראוי ישר קופץ , "זה לא אנחנו אלא הקודמים", כנראה שאין לך מושג כמה פתטי אתה נשמע.
משהו שכנראה לא למדת "כטייס של 15 שנות שירות "- אחריות כול שהי ולא משנה אם היא מבצעית \מנהלתית \מערכתית נגמרת אצל האחרון שפוקד על המערך ולא משנה אם זה סמ"ר או רא"ל , מה שזה אומר בלי יותר מידיי סוגריים וסימני קריאה היסטרים: מעניין את האשך השמאלי שלי מה היה לפני האחרון זאת עדיין אחריותו .
ומה הטימטום הזה כסף של מטכ"ל \ ירוקים \ טייסים , יש לכם שם איזו "קופה קטנה" ששמורה לדברים אלו , הכל קרוי "תקציב הבטחון" זה השם של הדבר הזה , מה שזה אומר שגם המשכורת שלך מכספו של האזרח, וממש לא מעניין התקציב של ח"א ולא לזה התכוונתי.
אז הנה קבלת דוגמה שגם בח"א מבזבזים, כפי שהטבנו לראות את חלוץ עושה זאת . הטענה העקרית שלי זה לא מי עושה ומי מזמין , הבעיה היא המאשר .. ונחש מי מאשר את הטיסות האלו .
העיקר שהפעם בתרגיל ראינו אותם שוב לומדים מה זה שת"פ ולשם שינוי לא בוזבזו כספי משלם המיסים .

(בכל פעם שתתאמץ לחשוב מי אני , מה עשיתי ואיפה הייתי החל מהיום אני מגדיר את זה כנוהל , לא תזכה לשום תגובה ממני פרט לתמונה של החיה שחושבת יותר מידיי כתגובה באשכול.
אני יודע שבד"כ אי אפשר לומר לחמור שהוא חמור בגלל שהוא חמור , במקרה הזה אולי נצליח)
שבת שלום

ידידי, חמור אתה אומר?
אתה יודע מה אומרים על חמור? קופץ בראש....וכך בדיוק עשית..
אני מזמין אותך, קשה הבנה, לקרוא שוב את התגובה שלי....לרגע לא הזכרתי את עצמי!! לרגע לא בכיתי על מר גורלי וחיי המשפחה שלי!!! אני בכלל לא מתאמץ, אני לא מפקד, אני לא אף אחד מאלה ולא כתבתי זאת לרגע! הגעת לתחום המדע בידיוני! אני דיברתי על המפקדים שהם כן כאלה ולכן טיסה במסוק במקרים מסוימים ולעיתים סבירות, במקום להיות בפקקים 4 שעות לכל כיוון, כשגם ככה 24 שעות לא מספיקות להם ביום....זה סביר בהחלט (ולרגע לא כתבתי שזה אני!! דיברתי על אחרים כפי שניתן הי להבין ע"י כל מי שסיים 12 שנות לימוד...)
אני יודע בדיוק מי אתה אתה, אתה "הסהר שבתוך המחנה" כפי שביקשת ממנהלי פורום מו"ס לכתוב עליך ב"דבר המנהל" של הפורום.... כמה מגוחך.....הסהר שלפני המחנה....יותר נכון הסהר שלא חוצה קו כאשר חבריו אוכלים קש בלבנון...(ואל מנת להקל עליך הפעם, אני אסביר שאני לא מדבר על עצמי אלא על חבריך לצבא הירוק שאכן נלחמו מלחמה קשה על הקרקע..)
לגבי טימטום, כבר כמה פעמים הערת בעניין הטימטום, גם לגבי אנשים אחרים וגם לגבי כמה זה פשוט לעשות דברים מסובכים כמו להטיס מטוס קרב, למצוא משגרים וכו'...
אין ספק שבחוכמתך הרבה אתה אור לכולנו והצלחה כבירה בכל מה שאתה עושה.. (פרמדיק אבל לא רופא...יודע יותר טוב מהרמטכ"ל...אבל אפילו לא עושה מילואים כשצריך...וכו'), אבל שלא כמוך, לי היה חבר מהשכבה בבי"ס שנחשב לאדם הטיפש ביותר בשכבה, באמת. אני אישית לא נחשבתי לחכם גדול, אבל הוא נחשב ממש לאיש הכי טיפש בבי"ס... יכול להיות שאתה מכיר אותו, הוא התגייס והפך ללוחם מצטיין ביחידהu367....בכל הרצינות! אני לא ממציא את הסיפור הזה....רק דוגמה קטנה בנושא טימטום..
לסיכום, אכן טוב שעושיםאימון שת"פ ,אבל לא מפתיע שלמרות שפעם היו לך נעליים אדומות, התרומה היחידה שלך לתרגול הנ"ל של הצנחנים, היא דרך האינטרנט...
אמיל.

ישן 22-02-2007, 16:55
  oYo oYo אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.06.04
הייתי שם

כחלק מגדוד השריון שהשתתף בתרגיל. מיום ראשון עד רביעי אכלתי, ישנתי ובעצם הייתי משופצר לנגמ"ש ה10א. הספקנו להתקע בבוץ ב1 בלילה, לנסות להחלץ ע"י טנק סמג"ד, מה שבסופו של דבר גרם לנו לפרוס זחל. בסופו של דבר 2 D9 הוציאו אותנו (אחרי שאחד מהם גם התחפר תוך כדי גרירה) ורק אחה"צ ביום שאחרי הזחל הוחלף כולו סופית והמשכנו בדרכנו. היה חוויה ממש מעניינת ומאתגרת, במיוחד התנאים והשינה שהתאפיינה בהתעפצויות תוך כדי האזנה לרשתות. אני לא ממש יודע מה הצנחנים (שבהקשר לשאלותיכם, כולם ככולם למשך כל התרגיל היו עם מדי הסוואה) עשו במשך כל התרגיל, אבל מדי פעם היו עוברות לידנו שיירות של חיילים עם הרים על הגב או האמרים של הגדס"ר.
ישן 23-02-2007, 08:38
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
טלוויזיה
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "בקשה לגבי כתבה ששודרה בערוץ 2"

הלקח ממלחמת לבנון: הצנחנים באימון חטיבתי
כחלק מהפקת הלקחים ממלחמת לבנון השנייה קיימו הצנחנים לראשונה מזה 7 שנים אימון חטיבתי גדול. זו החטיבה הראשונה שמשלימה אימון בסדר גודל שכזה והמטרה היא להעביר את כל החטיבות אימון מסוג זה
ניר דבורי המהדורה המרכזית 20:00 21.02.07

אימון חטיבתי ראשון בגולן מזה 6 שנים
שר הביטחון והרמטכ"ל הגיעו להתרשם מתרגיל חטיבת הצנחנים בגולן. במלחמת לבנון התנסו החיילים בלחימה מסוג זה לראשונה
יום רביעי, 21 בפברואר 2007, 20:46 מאת: אלון בן דוד, חדשות 10 ישראל 10
היום בסיור בתרגיל חטיבת הצנחנים בגולן, גבי אשכנזי מיישר קו עם שר הביטחון ואומר, חיזבאללה לא חזר לכוחו לפני המלחמה.
6 שנים שלא היה אימון חטיבתי מלא בלחימה בגולן. החיילים שלחמו במלחמה בקיץ, התנסו בלחימה מסוג זה לראשונה במלחמה האמיתית. צה"ל חוזר להתאמן ויש לא מעט חלודה להסיר, אך אשכנזי גאה בחיילים שראה וחוזר לרענן את היסודות.

ישן 24-02-2007, 20:37
  eran447 eran447 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.09.06
שלח הודעה דרך ICQ אל eran447
האימון והקשרו
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי assaf tolko שמתחילה ב "רוב שבועות האימון הוקדשו לאימונים בשטח"

האימון בוצע בהקשר למחלמה האחרונה בתמונות ובשיחות עם חברים שהיו נוצר הרושם שעסקו בעיקר בלוחמת חי"ר סדורה שת"פ חי"ר-שריון ותובלת סער
האם היו גם אלמנטים נוספים הקשורים יותר למלחמה שעברה
לדוג' בשהיה בלבנון הופעלה טקטיקה שנקראה הכלת השטח לחימה המורכבת מ
שימוש בתצפיות גלויות וסמויות
שימוש בגורמי אש מדויקים כמו טילים וטנקים בטווחים רחוקים וצלפים בטווחים קצרים יותר
חי"ר הפועל כטריגר לחשיפת חוליות המחבלים בלבד ולא הפתרון המלא
האם בתרחט האחרון היו אימונים שכללו דברים הקשורים לזה?
אימונים של הפלס"ר בשהיה תצפית ואיסוף בשטח
אימונים של הפלנ"ט ומחלקות הגיל
אימונים של הפטרול והצלפים
שת"פ תצפיות החטיבה ומסק"ר/ שריון
אימונים בטיווח עבור יחס"ר החטיבה זכרונותי מהקיץ האחרון בנוגע לטיווחים עגומים פלוס
אם יש משהו שיכול לענות לי בגבולות האפשר והמותר אשמח

ישן 06-03-2011, 14:53
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי a_tell שמתחילה ב "התרח"ט שלפני האחרון (זה שדובר..."

לי היה. האימון היה דווקא מאוד ענייני - ולכן אי אפשר לדבר עליו.

ישן 02-07-2011, 00:13
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
מעלה אדומים - כתבה מבמחנה על תרג"ד 202

http://www.idf.il/1465-12226-he/Dover.aspx

ברעש מסוקים אדיר נחתו הצנחנים בתרח"ט שלהם - והראו לכולם איך עושים כאן כניסה דרמטית אמיתית. צוות "במחנה" ליווה את חיילי פלוגת המסלול מגדוד 202 לאורך שלושה ימים עמוסים. השק"ם בבסיס נראה עכשיו כמו אזור מלחמה נטוש. כמה כסאות הפוכים ליד שקיות במבה ריקות, פירורים וכתמי שוקולד על השולחנות - וגם שק"מיסט אחד הלום. "רק ארטיק קרח", הוא ממלמל בטון אחיד שוב ושוב, ולאחריו מנדב את המחיר לחלל הריק. "אין לי במבה, אין לי שוקולד. יש ארטיק קרח. וסוכרייה על מקל".

הפנים הטרוטות שלו מלמדות שכנראה שמלאי החטיפים במקום לא היה ערוך לפשיטה האדומה שהציפה אותו ביום ראשון האחרון, כאשר תרח"ט הצנחנים זימן לכאן המוני כומתות אדומות וסיכות כנפ"ץ נוצצות, שבתוך כמה שעות הומרו במדי ב' מרופטים. ובאמת, לא עבר זמן רב מרגע שדרכו כאן הנעליים האדומות הראשונות עד שאיימו הצנחנים לעורר מהפך דמוגרפי של ממש בבסיס. מימין - אוג' 08, מתמרמרים על מר גורלם שזימן להם תרגיל חטיבתי שבוע לפני החפש"ש. משמאל - קצינים עתירי פלאפלים, סוקרים במבט רציני את חיילי הגדודים המתאספים תחת הציליות הרחבות.

"אנחנו מדמים פה תרחיש אמיתי של מלחמה, מן הסתם", אומר מג"ד 202, סא"ל איתמר בן–חיים, וזורק מבט אל השעון. "זה הולך להיות מאמץ חטיבתי גדול מאוד, והאתגרים בו הם ברורים". הוא בוחן את החיילים שמסביב ואז מתחיל לצעוד. כיאה לדימוי מלחמה, בשעות הקרובות יוטסו כוחות מהחטיבה במסוקים לאזור הצפון, שם יתחיל התרגיל האמיתי - וחייבים להתחיל להתארגן. "ברגע שכולנו נהיה שם", מבטיח המג"ד, "שום דבר לא יוכל לעצור אותנו".

שיר הנאגה נאגה
כמה שעות לפני העלייה למסוקים צפונה, פלוגת המסלול של גדוד 202 מתקבצת לתדרוך אחרון. "אנחנו עולים לטיסה יחסית ארוכה", אומר הסמ"פ, סגן ברק אגם, ומצביע על תרשים רווי חצים. "אנחנו נוחתים בנקודות שתכננו, הולכים לנקודת האיסוף ומשם כובשים את היעד".

חיילי הפלוגה, שבעוד כמה ימים עתידים לסיים את המסלול המפרך, מהנהנים בחצי הבנה–חצי עייפות. "אנחנו המסוק האחרון של החטיבה, אז כנראה שנהיה בפיגור גדול", מעורר אותם הסמג"ד, רס"ן ניר דופט, בהרמת קול פתאומית. "איך שאתם נוחתים, אתם רצים לנקודת המפגש. למג"ד הולכים לשבת על הראש שיכבוש את היעד, ואסור לנו לעכב אותו". הסמ"פ מנצל את תשומת הלב הרגעית שהושגה, ומוסיף כמה פרטים לא מעודדים: "באזור בו ננחת יהיה בימוי אויב, ובגלל שאנחנו אחרונים סביר שיזהו ויתקפו אותנו", הוא מסביר. "אז אני אומר שוב: נוחתים - ורצים. לא עוצרים עד שמגיעים לנקודה בטוחה. ברור?"

בשעה שתים–עשרה בלילה בדיוק המנוע של מסוק הינשוף (בלאק–הוק) משחרר צווחה, וחיילי המחלקה מזדרזים לקפוץ פנימה. אף על פי שמהצד נוצר רושם שהמסלולניקים האלה ניחנים בהתלהבות יתרה, איש צוות האוויר שמכוון אותם נראה בכל זאת מאוכזב. "מה אתם מנומנמים?" הוא צועק לעברם בעוד מדחפי המסוק מגבירים מהירות. "כשעבדתי עם גולני הם קפצו, התלהבו. עפו לתוך המסוק!"

הצנחנים הצעירים לא נשארים חייבים, ותגובה אופיינית מגיעה מפינה חשוכה בעומק כלי הטיס. "זה כי גולנצ'יקים עדיין מתלהבים מדברים שעושים רעש", צועק אחד מהם וגורר גל צחוק שנבלע ברעש ההמראה. "אנחנו כבר עברנו את זה". המסוק נוחת בשטח השומם בסערה של חול ורוח קרה, ומצטרף לשאר הכוח שכבר נמצא במקום. מכאן מתחילה הליכה ארוכה אל הנקודה ממנה יכבשו את היעד שנמצא כביכול במעמקי שטח האויב. אחרי קילומטרים לא רבים מכשיר הקשר מתחיל לקרקש, ואז מגיע דיווח על תקלה במסוק של המ"פ. לאקט הזה, מבינים המסלולניקים, הוא כבר לא יצטרף - וסגן אגם הסמ"פ ישמש כמפקד במקומו.

הפלוגה מגיעה מצפון, כמה דקות לאחר ששאר גדודי החטיבה סיימו לכתר את היעד מכל צדדיו, וחיילי מחלקה 1 נשכבים לאורך כביש ארוך עם הרובים שלופים לפנים, ומחכים להוראה החטיבתית לכיבוש. "אש!", צועק הסמל המחלקתי, סמל יוסף צברי. "תנו מכת אש!" התרגיל הרטוב עוד לא החל, והיישוב השקט כבר זוכה למטר קריאות ירי קוליות. בעלי הנק"ל צועקים "אש אש אש", המאגיסטים מחפים בדקלומי "מאגה מאגה", ונושאי ה"נגב", בטוויסט יצירתי, ממלמלים "נאגה נאגה". אבל משהו בכל זאת חסר במכלול. "גיא, תעיף מטול!", צורח צברי ונראה מרוצה מהרעיון של עצמו. קריאות האש, המאגה והנאגה דועכות ומפנות מקום לקריאת הקרב של רב"ט גיא רשקובן. "מטול", הוא צועק בקור רוח. היעד נכבש.

או שאכלנו אותה
בוקר עולה על החטיבה האדומה. אתמול בלילה עוד כבשו לוחמי גדוד 101 יעדים נוספים באיזור, ופתחו ציר לכניסת חיילים וכלים לעומק האויב. מפקד פלוגת המסלול של גדוד 202, סרן מתן פלד, מצטרף לכח ונוטל את תפקידו מסגן אגם - ואחרי ארוחה קצרה, שכוללת בעיקר שרידי לחמניות וקבנוס, כבר מתכוננים הלוחמים לחידוש תנועה. "התרח"ט בוחן בעיקר את הקצינים מרמת המ"פ ומעלה, ופחות את החיילים הפשוטים, אבל זאת עדיין התנסות מעולה עבורם למצב של לחימה", מסביר פלד כשהוא מתקדם עם חייליו לכיוון שטח אש אחר ברמת הגולן. "חשוב להבין שכמו במלחמה, כל האוכל והשתיה נמצאים עלינו עכשיו. אם לא ננהל את הלוגיסטיקה נכון אכלנו אותה, או בעצם פשוט לא אכלנו".

כמה צעדים מאוחר יותר, כשהחיוך עדיין על פניו, סרן פלד מגלה שה"אויב" לא מתכוון לעשות לו חיים קלים. מארב קטן, באדיבות חיילי פלוגת מרץ 11', תוקף את הפלוגה - ומצריך את כולם להיות מפוקסים. "הם עליכם!", קורא המ"פ ומסתובב אל חייליו המשתרכים מאחור, "קדימה - אש!" חוליית המחבלים המאולתרת מחוסלת במהרה, אך הסכנה לא עוברת - עכשיו מתחיל מטח פצמ"רים דמיוני, המאיים לפגוע בלוחמים. רב"ט תומר גודינגר נפצע אנושות מ"ההדף", ומהר מאוד מוצא דרכו לעולם הבא. החדשות הטרגיות מגיעות למ"פ, אך הוא מרוכז כבר בהמשך המשימה. "תודיע, תודיע שהוא הרדוף", הוא פוקד על סגנו, "ברוך שפטרנו".

אחרי ההגעה לשטח האש, מתכוננת החטיבה להמשך התרגיל ומתחלקת לגדודים, פלוגות ומחלקות. כל אחת והעץ שלה. "יש לנו עכשיו הרבה יותר עם מה להתמודד, ופיזית השטח כאן קשה יותר", מבהיר סרן פלד. "פחות מעניין מי צועק 'אש אש' הכי חזק, כי אנחנו הקצינים הם אלו שנבחנים פה. אני לא יודע איך המח"ט עושה את זה. יש לו איזה אלפיים חיילים על הראש, ואחד כבר נפטר". הוא עוצר, מבטו לא ממוקד, ומקדיש רגע לזכרו של סרן טל עומרי ז"ל, לוחם מגלן שנפטר מדום לב רק אתמול. נראה שהשורה האחרונה, על הרוג אמיתי שלא יחזור מהמתים לאקט הבא, נותרת מהדהדת בחלל. "איך בנאדם הולך ככה באמצע החיים", הוא פולט וזורק מבט אל עבר פלוגת המסלול שמכבה שלוש פחיות טונה בוערות. "אני מרגיש כאילו כל אחד יכול למות לי עכשיו".

לעוף על הרגליים
אחרי אקט יבש, במהלכו כבשו שטחים נרחבים מדרום לשיפון, נוטשים הצנחנים את הלחימה ומוסעים ליער אודם - רק כדי לחזור אחרי כמה שעות מנוחה שוב אל אותה הנקודה, והפעם לתרגיל רטוב. בעשר וחצי בלילה, אחרי שהם צולחים את ההליכה הארוכה באדמה החרוצה של רמת הגולן, מגיעים כולם, גדוד אחרי גדוד, לנקודות ההתקבצות השונות. ההליכה המתישה, כך מתברר, הספיקה לגבות מחיר - ואחד מחיילי פלוגת המסלול מתעלף בעקבות מחסור בנוזלים ומטופל במקום. "מצבו לא מסוכן", מרגיע הסמ"פ, ומאגד סביבו את שאר הפלוגה להוראות אחרונות. "כמו ששמתם לב, התרגיל מתחיל עכשיו", הוא אומר למשמע מטחי הפגזים שיורים הטנקים של חטיבה 7. ובאמת, מבט מסביב יגלה שלצנחנים התשושים יש מעתה שותפים, ושאל הכומתות האדומות הצטרפו גם כוחות שריון, הנדסה ותותחנים. "עשיתם הליכה יפה, ולא נשאר לכם עוד הרבה", ממשיך אגם. "אנחנו עוברים לאש חיה, אז כולם צריכים להשאר בפוקוס. קדימה, עוד עשר דקות יצאנו".

העייפות כבר נותנת אותותיה על פני הלוחמים, ואלה מנסים לתפוס נמנום קל בצד הדרך. לצערם, הרעש האדיר שעושים הטנקים הוא לא בדיוק התפאורה המתאימה לשינה ערבה - ומהר מאוד הם מבינים שתנומה הם יתפסו רק כשהכל ייגמר. שניות מעטות לאחר מכן כבר נשלפים התותבים מקני הרובים, והתרגיל האמיתי מתחיל. אחד אחרי השני עוברים מסיימי המסלול בין שישה יעדים שונים, מטהרים וכובשים אותם. צעקות ה"אש אש" של יום האתמול מוחלפות בירי נק"ל תכוף, וגמגומי ה"מאגה מאגה" מפנים מקום לצרורות ארוכים של מאג המחוררים את האדמה הכהה. מרוצים מהפגנת היכולת הזאת, תופסים חיילי הפלוגה חלקת אדמה בלתי–נוחה ומחכים לפקודות נוספות.

רק לאחר כמה שעות, בהן השקט שולט על האוויר הקפוא, מכשיר הקשר הוותיק מתעורר לחיים. סגן אגם מחליף כמה מילים בנדב"ר עם מפקד בלי פנים, וממהר לקום על רגליו. בתקיפות הוא מעיר את הלוחמים המותשים, ולא מתרגש מהמבט המבולבל שהם שולחים לו. "עופו על הרגליים", הוא פוקד ולא מחכה לתגובה. "קדימה, אנחנו זזים מפה"
ישן 21-12-2011, 18:21
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
מפקדי חטיבת הצנחנים השלימו השתלמות חטיבתית: "נערכים למלחמה"

http://www.idf.il/1133-14243-he/Dover.aspx

באימון השתתפו מפקדי מחלקות ופלוגות בחטיבה, תוך ניתוח כשירויות ושיטות לחימה והתאמתן ליישום במתווה צפוני ודרומי. בהשתלמות הושם דגש על לחימה בשטח בנוי ושת"פ בין-זרועי

תאריך: 21/12/2011, 13:12 מחבר: פלורית שויחט, אתר צה"ל
חטיבת הצנחנים השלימה בשבועיים האחרונים השתלמות מפקדים מדרג מפקד מחלקה ועד רמת מפקד הפלוגה, בבסיס האימון החטיבתי בשפיפון. האימון התקיים זו הפעם השלישית, ומהווה חלק מההכנות לאימון החטיבתי. באימון הקצינים מנתחים כשירויות ושיטות לחימה שונות, תוך התאמתן למה שנחשב בחטיבה "האתגר הבא", במתווה צפוני ודרומי.

"אנחנו מכינים את הקצינים למלחמה, ולא משנה באיזו גזרה", אמר לאתר צה"ל מפקד הבסיס החטיבתי, סא"ל גיא ברגר, "המטרה שלנו בהשתלמות היא לגעת במספר מצומצם של נושאים, תוך ניתוח הכשירויות והתאמת האימון למה שיהיה באתגר הבא". סא"ל ברגר הסביר כי "חטיבת הצנחנים תצטרך בבוא העת לעבוד בעומק ובלילה - ולכן לכך ניתן דגש באימונים. כמו-כן ניתן דגש ללחימה בשטח בנוי, לשיתופי פעולה ולפק"לים".

בחטיבה בנו לו"ז צפוף ורב אתגרים עבור הקצינים. ההשתלמות מורכבת משיעורים מקצועיים שמועברים ישירות על-ידי מפקדי הגדודים, וכן על-ידי המח"ט, אל"ם אמיר ברעם, אימונים המועברים על-ידי מפקדי היח"טיות, פק"לים מחלקתיים ופלוגתיים, אימוני ירי ביום ובלילה, סבך ולחימה בשטח בנוי. בהשתלמות ניתן מקום מיוחד לשיתוף פעולה עם מרגמות ועם חיל האוויר, שנחשב לשיא התרגול. המפקדים עוברים שיעורים עם טייס המסק"ר עמו יתאמנו, בכדי להבין את אתגרי הלחימה והשת"פ גם מעייניו.

הוצאה של קצינים זוטרים להשתלמות בשיאה של תעסוקה מבצעית טומנת בחובה יתרונות. "אין להם גזרה וחיילים לפקד עליהם, והם יכולים להתרכז בכשירויות. אנחנו גם מלמדים אותם כיצד לאמן את החיילים שלהם, כך שההתמקצעות תגיע עד לחייל הפשוט", ציין מג"ד הבא"ח.

כמחצית מהקצינים טרם עברו השתלמות מסודרת כמו זו, ולכן החשיבות של ליטוש פרקטיקות הלחימה שלהם קריטיות. כך למשל בתחנה של הגנה מתוך מבנה ניתן דגש לבחירה מושכלת של חדרים למטרות שונות, תוך הטמעת לקחים מהמבצעים האחרונים ואיום הנ”ט. בתחנה של ירי רטוב בתוך מבנה הדגישו את החשיבות של שימוש במשקפי אבק, ובתחנה של זריקת רימון בתוך מבנה אומנו הקצינים להתעלם מהפחד הטבעי ולכוון כך שתהיה לרימון תועלת מרבית.

"אני לא מרגיש שיש הרבה פערים, אבל אם לא נוגעים בנושאים שונים הרבה זמן אז מצטברת חלודה", הודה מ"מ חבלה בפלוגה המבצעית של גדוד 101, סגן אסף בן-ארי. "יש בנינו יישור קו מקצועי, בגלל שכל אחד גדל עם מפקדים אחרים, וקיבל דגשים שונים. לי אישית זה תורם כלוחם- לזרוק רימון בחדר ולפתוח חדר בירי רטוב זה לא משהו שכיח", הוא אמר.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:15

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר