לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-03-2007, 14:35
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
מרד בגולני: עשרות חיילים נטשו את הבסיס

מרד בגולני: עשרות חיילים נטשו את הבסיסהחיילים מגדוד 51 של החטיבה נטשו את בסיס האימונים צאלים דרך הגדרות והשער. לטענתם, המג"ד החדש החליט לבטל את ההטבות של החיילים הוותיקים. המח"ט הגיע לנסות להרגיעםאמיר בוחבוט
1/3/2007 14:46 מקור

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]
שוב מרד בגולני: עשרות חיילים מגדוד 51 של גולני שהיו באימון בבסיס מל"י (מרכז לאימוני יבשה) בדרום החליטו למרוד וברחו מהבסיס, בעקבות ויכוח עם המג"ד החדש, סגן אלוף דוד זיני, בנושא היחס לחיילים ותיקים. אחד הלוחמים: "מנסים להפסיק נורמות שמושרשות בגולני מזה מספר עשורים".

סגן אלוף זיני נכנס לתפקידו לפני כמה חודשים, לאחר שהמג"ד הקודם, סגן אלוף יניב עשור, מונה למפקד אגוז. זיני שידוע כמפקד קשוח החליט להפסיק את הנורמות שהיו נהוגות בתוך הגדוד, לפיהן זוכים הלוחמים הוותיקים לפריבילגיות וליחס מועדף לעומת הלוחמים הצעירים שנקלטו לאחרונה בגדוד.

המתח בין הלוחמים הוותיקים לבין המפקדים הגיע עד כדי מצב של חילופי דברים קשים בין הצדדים, במהלכם החליטו בצהריים עשרות חיילים לברוח מבסיס האימונים. על פי עדויות חלק מהחיילים, הם הצליחו להימלט מחוץ לבסיס דרך הגדר ודרך הש.ג., למרות הפצרותיהם של מפקדי המחלקות שלא לעשות זאת.

לבסיס הגיע מח"ט גולני, אל"מ תמיר ידעי, שביקש מהמפקדים לבלום את הבריחה. חלק ממפקדי הגדוד מסתובבים בשעה זו בצומת אורים ומחפשים אחר החיילים שברחו. אל"מ ידעי פתח בשיחה עם חיילי הגדוד שנשארו.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

"ניסו לקצץ לנו בצורה גסה את הכנפיים"

"ניסו לקצץ לנו בצורה גסה את הכנפיים, להפסיק נורמות שמושרשות בגולני מזה מספר עשורים והשיא הגיע כשאסרו עלינו לשיר שירי לוחמים לפני האוכל", סיפר אחד הלוחמים ל-nrg מעריב.

מנגד, הסבירו קצינים בחטיבה ל-nrg מעריב כי סא"ל זיני גילה, לתדהמתו, נורמות פסולות שהשתרשו בגדוד וגבלו בהתעללות בחיילים צעירים, והחליט לא לעבור על כך לסדר היום. עם זאת, הכחישו הקצינים את תלונות החיילים על יחס בוטה מצידם. "לא היה ולא נברא. הם בחרו להתעקש ולשמור על מושגי הצעירות והותיקות, ולכן היחס", הבהירו.

הבריחה של חלק מלוחמי גדוד 51 על רקע ויכוח עם המפקד היא לא הפעם הראשונה בה מתפרץ המתח בגדוד לכדי מרד, על רקע הבדלי המעמדות בין צעירים לוותיקים. באפריל אשתקד ברחו 25 לוחמים מהגדוד ממוצב פלוגתי ליד מטולה, בעקבות מאבק שהתפתח בין חיילים ותיקים לצעירים, ולאחר שמפקד הגדוד איים בהדחת כמה מחבריהם.

לאחר שעות אחדות שהעבירו החיילים המורדים בקריית-שמונה, במהלכן התערבו בתקרית גם מפקד חטיבת גולני, אלוף-משנה תמיר ידעי, ומפקד עוצבת געש, תת-אלוף אלי רייטר, הסכימו הלוחמים לחזור למוצב, ומאוחר יותר הועמדו לדין בפני המפקדים הבכירים.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 01-03-2007, 15:08
צלמית המשתמש של נץ כחול
  נץ כחול נץ כחול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.04.06
שלח הודעה דרך ICQ אל נץ כחול
אל תהיה תמים מר.סמל ראשון...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי סמל ראשון שמתחילה ב "ואני אומר"

כי כל לוחם יודע שהפז"ם זה אחד הדברים הכי חשובים,ומה לעשות זה תופס בכל היחידות הקרביות בצה"ל.

נכון-זה לא יפה,ולא מכובד אבל מה לעשות אי אפשר להשוות צוותים ותיקים לצוותים צעירים.

צוותים ותיקים תמיד יהיו יותר אחראים וטובים(מבחינה מבצעית)מצוותים צעירים ראה את העובדה שלמבצעים המורכבים והמסוכנים שולחים קודם את הצוותים הותיקים ואז את הצעירים,ולכן אני חושב שמגיעה להם הפרווילגיה.

אני לא מצדיק בשום אופן את העובדה שהם החליטו לעשות מרד ולזרוק *** על המג"ד-זה אסור ומי שעשה את זה אכן "צריך להיזרק לכלא ל56 יום" אבל לפי דעתי המג"ד ושאר שרשרת הפיקוד צריכה להבין את המצב שלהם.

כי הפזמניקי"ם של היום(נניח מרץ05 ומטה)בעצמם אכלו חרא בתור צעירים מהפזמניקי"ם וזה לא עוגן שעכשיו זה נלקח מהם לטובת "שיוויון" בגדוד.

ניסו בעבר לעשות מחלקות מעורבות(צעירים וותיקים)אבל למיטב ידיעתי זה לא תפס בעליל.

כי הרי לא יעלה על הדעת שמפקד מחלקה יהיה מפקד על חייל שעשה איתו טירונות.

לסיכום:

בכל יחידה קרבית בצה"ל ידוע העניין של הפזמניקי"ם והצעירים וזה לעולם לא ישתנה,רק אם שרשרת הפיקוד תתחיל להלחם על זה מההתחלה(כלומר כבר מעכשיו עם המחזורים הצעירים).

בכל אופן אני מקווה שהעניין יסתדר לטובה.

ישן 01-03-2007, 15:30
  gnd gnd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי נץ כחול שמתחילה ב "אל תהיה תמים מר.סמל ראשון..."

נץ בצבא יש חוק ואת הדין יש למצות עם החיילים וגם עם המפקדים שנתנו לדברים כאלו להתרחש.
כל נושא הצעירות-ותיקות מוסדר בחוק הצבאי, אבל כמו בדר"כ בצבא הוא לא מיושם ובמקרה הטוב שוכב באיזה מגירה במשרד מ"פ.

מה שאתה כותב על צוותים לא נכון, פלוגה ותיקה בגדוד חי"ר לא מחולקת לפי פזם אלא לפי יעוד (פטרול, סיור, גיל, מרגמות....). וישנם מקרים שבני אותו מחזור מפקדים אחד על השני (גם קצינים) ככה שלא ברור לי למה שזה לא יעלה על דעתו של מישהו.

מנסים להלחם בזה מהמחזורים הצעירים לפחות מאז אותו מקרה מפורסם של 202 שנטשו מוצב בלבנון, מקרה שניער את הצבא לכמה זמן. אבל כמובן אחרי כמה זמן הכל נשכח.

יודעים לדבר עם החיילים יפה יפה על ערכים בלחימה אבל כשמגיעים לותיקות - נאדה... לפחות היום כבר לא מחממים אסלות לוותיקים, או שכן???

לגבי הסיכום אני מסכים איתך: צריך שמפקדים יהגו את זה כשזה עוד קטן, להקפיד על קלה כחמורה, לפי החוק הצה"לי. ושהעניין *יסודר* כך שיהיה לטובה.
ישן 01-03-2007, 19:48
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.04
המ"פ היה אבי כהן מ"פ מסייעת 12 , מג"ד שלומי כהן , מח"ט היה אייזנקוט אלוף פצ"ן היום .
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי itaya שמתחילה ב "המ"פ שלהם זרק אותם לכלא, לא?"

המרי התחיל לפני קו חורף של הגדוד בעיישה - ריחן באימון שהיה בחצצון - תקוע .
אלוף הפיקוד בזמנו עמירם לוין ביחד עם המח"ט שפטו מעל ל 50 לוחמים בניהם סגל , סמלים ומכי"ם לתקופות של עד 56 יום בפנים. הפלוגה המסייעת פורקה ונבנתה מחדש ע"י לוחמים מפלוגת מסלול .
וככה מצאו את עצמם לוחמים צעירים חצי שנה בצה"ל אחרי אימון מתקדם כבר בכבר בקו קשה ומסוכן בגזרת לבנון , כל הלוחמים שנכנסו לכלא לא הוחזרו לחטיבה , מעמדם כלוחמים נשלל , והם הודחו מתפקידו פיקוד וכדו , מלבד מספר בודד של חיילים .
אגב, סא"ל זיני אותו מג"ד שעליו מדברים היום היה אז גם היה בחטיבה ,שימש כמ"פ רובאית 12, יניב עשור מי שהיה המג"ד בזמן הלחימה היה אז מ"פ חה"ן גולני .
עם כל הריח הרע שעולה מהסיפור הזה חייב לומר שזאת חטיבה מעולה , מהטובות ביותר שלי יצא להכיר ולעבוד במהלך השנים 98 ועד אפילו היום במילואים .

נערך לאחרונה ע"י u-367 בתאריך 01-03-2007 בשעה 19:55.
ישן 01-03-2007, 16:01
  the flying duchman the flying duchman אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.06
שלח הודעה דרך ICQ אל the flying duchman שלח הודעה דרך MSN אל the flying duchman
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מרד בגולני: עשרות חיילים נטשו את הבסיס"

גולנצ'יק אני אמנם לא
אני בסך הכל שריונר, אבל אני מבין איכשהו את התסכול של ותיקי גדוד 51. מצד שני, הדרך שלהם להתמודד עם כך פסולה בהחלט, ואיכשהו אני גם די בטוח שהחוקי פז"ם המטופשים של גולני ושל פלוגות החיר הם אלו אשר הובילו בסופו של דבר לביטול עירוב המחזורים במחלקות אשתקד.
רק שבוע שעבר כאשר נסעתי באוטובוס חבורה של חיילים מגדוד X של גולני סרבה לשבת לייד חבר שלי מפני "שהוא קצין וזה עושה לנו להקיא, שום דבר אישי נגדו, פשוט אני מקבל בחילה מהדרגות שלו".
אני תומך פזם, אבל יש זכויות וחובות פזם, ויש כלובי צעירים, איסור לאכול טוסטים למחזור X ומטה ובחני ותיקות משפילים. ביטול של כל חוקי הויתקות צעירות לא יעזרו יותר מדי. למסד אותם, כדי שיהיה תגמול לחיילים ותיקים שיגרום לחיילים צעירים לרצות להתקדם בפלוגה גם בלי להיות מושפלים זה הטריק האמיתי.
ישן 01-03-2007, 19:20
  bilbobugger bilbobugger אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי רועי AZ שמתחילה ב "מרד בגולני: עשרות חיילים נטשו את הבסיס"

לכל הלא חי"רניקים - אנא אל תשפטו שום דבר שאינכם מכירים או יודעים אותו.

חיילי חי"ר משרתים שרות מייגע וקשה, מונוטוני ומסוכן.

חיילים שאינם מתפקדים בתור מפקדים לא מקבלים שום שינוי בתכולת השירות שלהם למעט דרגות וכמה שקלים במשכורת ( שתכליתם כאפס).

כתוצאה מכך מתפתחים יחסים ש"לא במסגרת" הצבא: מינון לא שווה של עבודות מנהליות, והבדלים קטנים אחרים בין חיילים "וותיקים" ל"צעירים", שבדרך כלל - גורמים לדברים טובים. חוץ מזה, בד"כ חייל שמסיים מסלול לוחם מגיע לפל' לוחמת וותיקה ללא יותר מדי ידע ורמת מקצועיותו לא תמיד הכי גבוהה, כי אין שום דבר שיכול להשתוות לנסיון בקרב.
אז בהתחלה הוא יותר עושה עבודות מנהלה, ובסוף - פחות.
כתוצאה מחוסר בכוח אדם ומכל מיני סיבות אחרות, חי"רניקים מספקים לעצמם את רוב השירותים המנהלתיים בשטח, וזה יוצר עומס עבודות מנהלה - לשתוף כלים, לנקות שירותים, לבצע כל מיני עבודות תחזוקה נוספות, ו"לדגם" את מרחב הפלוגה. כל העבודות האלה מחלקים בין חיילים היותר טריים, ובכך יוצרים מחזור או שניים אחרונים - שלא נוגעים בדברים האלה באופן שגרתי, במיוחד באימונים.

חוץ מזה משימות היותר מורכבות בונים מלוחמים יותר מנוסים וטובים, שמה לעשות: הוותיקים יותר טובים.

זה לא אמור להביא להשפלות, וכו', ואין במצב הזה שום דבר בזוי.

לפעמים ביחידות המפקדים חלשים ולא מתייחסים לאיך שזה ממומש, ואז נוצרות גם ההשפלות, אבל במקור זה דבר טוב: צעירים מצפים לקידום, מבצעים יותר עבודות מנהלתיות, ובדרך גם לומדים מוותיקים המון בתחום מקצועי, כי הדרכות וסתם טיפים הוותיקים מעבירים. זה מפתח סוג של מסורת, שמשפרת את הרמה של הלחימה - בכל ההיבטים.

חוץ מזה היה נהוג גם לשיר כל מיני שירים בארוחות - שירים על החיילים בפלוגה, שירי פלוגה וכו'.

אבל שתבינו, לא רק גולנצ'יקים - בכל היחידות הלוחמות יש יותר כבוד ללוחמים ותיקים. וזה בצדק.

היחס אל הקצינים - הוא גם תלוי בקצינים. הלוחמים בד"כ אנשים התקפיים (וזה יהיה רע אם זה לא יהיה ככה), וצריך להיות מספיק בטוח בעצמך בתור מפקד, כדי לפקד עלינו, וכל ההתבאויות האלה "לא יאה לפז"מניקים לשבת ליד קצין" - סתם הומור שלא כולם מבינים, בסופו של דבר כל הלוחמים - גם הקצינים וגם הלוחמים - משפחה אחת. יש יוצאים מן הכלל, כמובן.

דרך אגב, כל הזמן יש איזה שהו גל של תקופת "גזרות" על ה"וותיקות" ואז חזרה לזה, ואז הכל חוזר חלילה (במשך בערך 4-5 שנים).

בקיצור - לא יודע מה קרה בצאלים, מקווה שזה מסתדר, אבל אם הסיבה למרד - איסור שירים - זה די דפוק לאסור שירים, אתם לא חושבים ככה ?!?!?!
ניתן לצבא במקרה הזה לפתור את הסוגייה (היא לא כל כך משמעותית, למען האמת), ועדיף שלא היו מדליפים פרטים מעבר לעובדות "בסיס אימונים" ו"חיילים ברחו" אין צורך ביותר פרטים.

לכולם חג שמח ובטוח.
ישן 01-03-2007, 19:41
צלמית המשתמש של נץ כחול

שמע צר לי להגיד לך את זה אבל:
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "בפירוש כן , ותיק או צעיר שמחליט שצה"ל זה בית הקפה הפרטי שלו , אז לכלא."

כל החטיבות בצה"ל בנויות על הותיקות,אין לך אפילו שמץ של מושג איזה כוח עצום יש לפזמניקי"ם בגדודים,אם אתה צעיר בגדוד חי"ר אתה שווה לאפס ואתה עושה את העבודות הכי מסריחות שאפשר וכולם יודעים את זה,גם הרמטכ"ל,וניסו המון פעמים להלחם בתופעה אבל אי אפשר,תמיד יהיה קטע של פז"ם.

ואגב לידיעתך הפז"ם לא תופס כל כך חזק רק בחי"ר,תראה מה הולך בחיל הים בסטילי"ם שם עד שאתה מקבל סמל אתה טוחן כל כך הרבה חרא של צעירות שבא לך פשוט לדפוק נפקדות.

ומה הסמלים והסמרי"ם עושים?מכינים שוקו יושבים בעמדה שלהם 4שעות ביום ומגרדים ת'ביצי* שאר היום...

אז לך תשנה את צה"ל,שיהיה לך בהצלחה.

ישן 01-03-2007, 20:29
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

אין כאן עניין של שאיפות ולא עניין של מציאות
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי נץ כחול שמתחילה ב "טוב אחי..."

בנוגע לאחיך ,לא בר השוואה , חי"ר לא שייך לים בדיוק כמו שלא שייך לאויר , אין קשר בין השניים ולא היה .
חייל חי"ר שמחונך כמו שצריך ולומד להבין מה זה צבא יודע באופן ברור מה בגדר "עשה" ומה בגדר "לא תעשה" - ואת זה פשוט לא עושים !
ולא משנה כמה חרה מאכילים אותך , אם זה בגדר חוקי בעליל , אתה חייב לבצע כי זה תפקידך כלוחם .
לכל דבר , סליחה , כמעט לכל דבר יש דרך וישנם צינורות מקובלים, הגדוד הזה ספצפית במלחמת לבנון , על הקרבות שניהל והמחיר ששילם עליו יקומו דורות של מור"קים לחיילים צעירים בכל צה"ל ולא רק בגולני , אין להם אפשרות סמכות או יכולת להרשות לעצמם דבר כזה בשום דרך ,גם אם תמונות לבנון חוזרות אליהם כל פעם לפני השינה , לא מזמן היה סיפור כזה ב 217 , גם שם חשב צוות מפואר שהוא כנראה היחיד שנתקל , נפצע ומדמם וגם שם הוחלט לסרב פקודה ,ולהם עשו מה שיעשו אני מקווה למנהיגי המרד הנוכחי , הדחות והבייתה .

ישן 01-03-2007, 20:40
צלמית המשתמש של נץ כחול

אתה לא מבין אבל את הנקודה...
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אין כאן עניין של שאיפות ולא עניין של מציאות"

עניין הוותיקות לא קיים רק בגדוד גולני הנ"ל
זה קיים ללא יוצא מן הכלל בכל היחידות הקרביות בהצ"ל וכל לוחם-קצין-מג"ד-מח"ט יגיד לך את זה!
פשוט עכשיו זה התפרץ בגדוד הזה,אבל באותה מידה זה יכל לקרות גם בגדוד בצנחנים גבעתי או נח"ל,עניין הוותיקות הוא נושא רגיש מאוד,שלצה"ל אין מענה כלפיו,וזהו אין יותר מה לדון בעניין,אוליי גבי אשכנזי יסמן לו V על עוד דילמה שקיימת בצה"ל כבר עשרות שנים בעניין הותיקות,אבל כדאי שהוא יעשה את זה אחרי שנגמור את המלחמות שלנו.
(לטובת קיום המדינה)

ישן 01-03-2007, 22:48
צלמית המשתמש של u-367
  u-367 u-367 אינו מחובר  

אני עדיין לא מצליח להבין איך בדיוק אתה רוצה לפתור בעיות ..
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי נץ כחול שמתחילה ב "אתה לא מבין אבל את הנקודה..."

ראשית כל מעבר לזכויות שלך כלוחם חלים עליך קודם חובות , זה עובד בשיטת היד רוחצת יד , לא תעשה מה שמוטל עליך תחטוף את מה שמגיע לך ובטח שלא יהיו מוכנים להקשיב לך , גדודי צה"ל עושים את העבודה הקשה ביותר ועשו כל הזמן , הבט"ש יגידו כאלו שזאת עבודה מחורבנת אבל זה בדיוק קרוי פר אקסלנס - לוחם .
קרוב ל 85 לוחמים פז"מ של שנתיים בצה"ל פלוס מינוס עזבו את הגדוד , חלק לא מבוטל מהם בעלי קורס פיקודי,כך שהם מבינים בדיוק את המשמעות מהם חובות ומהם זכויות , בשורה התחתונה כל אחד ואחד מהם נמצא בשביל אותה מטרה ,ואם אין להם את היכולת להבדיל בין העיקר לתפל ( בהנחה שמדובר כאן על צעירות \ ותיקות כסיבה עקרית למרי ), אז כן , מישהו יהיה חייב להסביר להם .
המג"ד שלהם אגב , איש סיירת מטכ"ל בעברו ,חובש כיפה בזמנו ולחלוטין זכור כבחור קשה ולא מתפשר בקלות הגיע לגדוד 12 כסרן,וקיבל על עצמו את הרובאית שזכורה רק לטוב לפחות מלבנון .
אין שום ספק, כשמספר כזה עוזב את הגדוד כמובן שקיימת בעיה ובעיה שחייבת טיפול , אבל אם יש להם את האומץ לקום ולעזוב זה אומר שלא קיימת משמעת לא ברמה אישית ולא ברמה גדודית אפילו ,ובזה חייבים לטפל הרבה לפני המלחמה הבאה .

ישן 02-03-2007, 13:02
  5דרקון5 5דרקון5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.06
יפה
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "אני עדיין לא מצליח להבין איך בדיוק אתה רוצה לפתור בעיות .."

נכון.

המשמעת בגדודים מבוססת על עבירה וענישה יום יומית(זה כבר משתנה קצת בין החיילות והחטיבות השונות). כמו שכבר נאמר, הקצינים והדרגות הם מקור לזלזול. ומזלזלים ומותחים גבולות עד שמגיע עונש, ככה נקבעים הגבולות... זה מעגל בלתי פוסק. אני לא רוצה להכנס ללמה בדיוק זה קורה זה גם לא ממש אכפת לי כי אני מעולם לא הייתי בגישה הזאת ואני כבר לא בפלוגות הוותיקות.

בקשר לפז"ם...
הפז"ם הוא ללא ספק התנאי הכי חזק בפלוגות הוותיקות בגדודים(גם הכי גרוע וטיפשי)... פז"ם זה סוג של פיקודיות ובמקרים פסולים הפז"ם אף הופך לפיקודיות. "תנאים"=פטור מעבודות כאלה ואחרות ויחס מועדף, כולל אפטרים. יש שני דרכים להגיע ל"תנאים": פיקודיות או פז"ם. פיקודיות זה פשוט דרך קצת יותר מהירה. לבטל את הפז"ם זה במובן מסויים שלילת פיקודיות.

ככה לפחות זה אצלנו וממה שראיתי מגדודים שהיינו איתם בקווים ומחברים בגדודים אחרים זה פחות או יותר אותו דבר.
ישן 01-03-2007, 19:59

בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי bilbobugger שמתחילה ב "לכל הלא חי"רניקים - אנא אל..."

אני מבין אותך לגמרי, וגם אני תומך בותיקות וצעירות. אבל בתור חייל מחזור רביעי בפלוגה מבצעית בשריון, שבא להציע לחייל מחזור ראשון ברובאית של גולני טוסט ונתקלתי בסירוב מכיון ש "אני צעיר ואסור לי" לא נותר לי אלא להיות מזועזע. החוקים שנתקלתי בהם במקומות מסוימים עוברים בהרבה את הטעם הטוב. אני תומך בקידום בתפקיד, במשימות , במשמרות ואפילו ביציאות בהתאם לוותק של החייל, כי בסופו של דבר גם אני לא יודע אם הייתי נשאר בפלוגה במשך שנתים (אני משתחרר באוגוסט) אם הייתי יודע שלא יהיה שינוי מהותי בתנאים שלי עם הזמן, אבל בין זה לביו חוקי "חימום האסלות" חתיכת הבדל.
הפזם לא בוטל בגלל לוחמים צעירים בגולני שהתלוננו שהם עושים מטבח ופזמניקים לא. לוחמים שנאלצו לסחוב פזמניק על אלונקה לשירותים או לוחמים שהיו 18 שעות רצוף במחסום זה כבר ענין אחר.
ישן 01-03-2007, 20:21
  משתמש זכר טלמוס טלמוס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.12.06
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי bilbobugger שמתחילה ב "לכל הלא חי"רניקים - אנא אל..."

כמי שהיה לוחם בגדוד נ"מ סדיר ולאורך השירות שירת חוגר , מש"ק וצוער, והיום כרס"ן במילואים, אני יכול להבין את שני הצדדים. בסופו של דבר "קידום" הלוחם מתבטא בוותק ובזכויות יותר, ומאידך גיסא כמו כל דבר בחברה הישראלית לוקחים לקיצוניות שבה "צעיר" יחמם לפזמנ"יק את האסלה, או כפי שבזמני כשהייתי פזמניק נקראנו צמחים ורק שתינו מים כל היום להשקיה...
חייב לבוא איזון בין זכויות היתר הלגיטימיות של ותיק לבין איבוד הרסן שבו לוקים מפקדים שמפחדים מעימותים ורוצים רק שקט תעשייתי. ומצד שני לא חייבים ללכת על כל שטות ראש בראש וכן ללכת במקרי התעלליות עד הסוף. בקיצור הכל צריך להיות באיזונים עדינים ובהשגחה קפדנית של המפקדים כדי לא לרדת מהתלם של זכויות יתר לוותיקים אך שלא יגלוש לניצול והשפלת צעירים.

קצת דם חוסך הרבה דם...

ישן 01-03-2007, 19:58

בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי u-367 שמתחילה ב "שיחה עם אחד מחיילי הגדוד לערוץ 2 : המרד החל בגלל מלחמת לבנון השנייה"

ציטוט:
אם אתה צעיר בגדוד חי"ר אתה שווה לאפס ואתה עושה את העבודות הכי מסריחות שאפשר וכולם יודעים את זה

לא יודע מה עשו לך, אבל אם מישהו אמר לך שאתה שווה אפס בתור לוחם בפלוגה X... זה חרא של פלוגה. בפלוגה נורמלית יש גישה הרבה יותר בריאה.
ולא מתייחסים אל עבודות ניקוי השירותים בתור "עבודות הכי מסריחות שאפשר",כי זה משהו שחייבים לעשות. חי"רניק צריך לדעת לעשות הכל - גם לנקות שירותים, גם להכין אוכל, גם לדפוק חברה כמו שצריך, וגם לדפוק מחבלים כמו שצריך.

ובקו תמיד משתדלים להמעיט בעומס זה, והפז"מניקים עושים יותר פעילות מבצעית, "תוחנים מארבים" - ומי שהינו בעל מקצוע "מבוקש" בפעילות - נהנה בהקלות בעבודות של "צעירים". ומי שלא - עובד. וזה מצב צודק והוגן.

בכבוד רב.
ישן 02-03-2007, 14:12

אני ממש ממש לא קצין.
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי 5דרקון5 שמתחילה ב "נדמה לי ש..."

והגעתי לרובאית שלי כמו רוב החברים ( למעט ה"גוזלים" שכבר אז היו במעמד גבוה מאיתנו, הטריים).
4 חודשים - שירותים, תורנויות, שמירות, פתיחות צירים, ומארבים. בזכות הפק"ל שלי לרוב המארבים יצאתי. הוותיקים שלנו בצחוק היו קוראים לנו בכל מיני שמות כמו פיליפינים, אבל אני וחברי לעולם לא עשינו שירות "אישי", או "חימום אסלות", או דברים אחרים מסוג זה.

לא היה לך הרבה זמן לישון (פחות מהמטכ"לי ), אבל אם לא ישנת כמו שצריך - אתה לא יוצא לפעילות דורשת ריכוז - כמו פתיחת ציר\סיור וכו'. לנוהל קרב היו מחכים כמו לחופשה, כי אז אתה מקבל מכסת שינה.
בלילות פז"מניק (אחד מהשניים בחמ"ל) היה מחלק תה\קפה - לכל השומרים, מוודא ערנות, נותן הערות. כמובן, היו יותר חראות שהתנשאו קצת, אבל כל זה היה בטעם.

תוסיף לזה שגם לכל המארבים הראשונים היו מוציאים 2-3 צעירים, כדי שילמדו את הדברים.
פז"מניקים היו קופצים על כל מארב, הקפצה או כל משימה אחרת.
אם היינו מגיעים למוצבים אחרים - למשל של צד"לניקים - כולם, כולל קצינים ופזמ"ניקים שמרו כמו גדולים ( כמובן בשעות שהיו יותר נוחות להם, ואין עם זה בעיה)

זה היה מצב די אידיאלי כתוצאה ממקרה שהיה שנתיים לפני שהגענו לרובאית: בהיתקלות שקרתה במהלך פתיחת ציר נהרגו חיילים, כי היו מותשים מעבודות הצעירות (ישנו תוך כדי תנועה, וקפצו לצד המאויים, ורוססו ממקלע) . ואז הוחלט לשים גבול של מבצעיות\מקצועיות מעל פז"מ. וכולם קיבלו את זה.

בקיצור, את המצב הזה ניתן למסד ברמה צה"לית, ללא שום הפרעה משמעתית. זה לדעתי יפתור המון בעיות.

ביי כולם.
ישן 02-03-2007, 07:52
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
הרקע למרידות

בד"כ, הרקע למרידות שכאלה הוא בעיה מנהיגותית של מפקד היחידה (לרוב ברמת מ"פ - המ"מ לא מספיק חשוב ע"מ למרוד נגדו והמג"ד מרוחק מדי). פעמים רבות, מדובר במפקד חדש, שמנסה לשנות "סדרי עולם" ביחידתו, למורת רוחם של הנהנים מהמצב הקיים. אין לכך שום קשר לשאלת ה"ותיקות" (או, כמו שאומרים בעברית: ותק), לאיזה נעליים מותר לנעול ואיזה שירים אסור לשיר - אלה משמשים כעילה, ולא כסיבה, לחיילים למרוד.
לדעתי, במקרים רבים יכול מפקד נבון לנטרל את הבעיה בשלבים מוקדמים יותר ולא מגיע למצב שבו החיילים מודיעים לו, חד משמעית, שהם אינם מקבלים את מנהיגותו. ועדיין, אני חושב שצריך להחמיר בענישה במקרים שכאלה - עד כדי מיצוי מלא של הדין עם "ראשי הקנוניה" - ע"מ שהאופציה לא תהיה אטרקטיבית מדי.
ולסיום, אנקדוטה קטנה: אביה של אשתי מספר, שכמ"מ חדש בגולני (בתחילת שנות ה-70) הוא היה צריך ללכת מכות (ולנצח) עם החייל הכי חזק במחלקה כדי שיקשיבו לו. אז כנראה שבכ"ז יש שיפור...

http://www.baking.co.il

ישן 02-03-2007, 10:29

נראה לי שאנחנו טוחנים מים. רובנו הגדול פה מסכים שמסגרת של וותק בפלוגה מבצעית שמחלקת את המטלות לפי פז"ם היא דרך חיובית לתגמל חיילים ותיקים ולעודד חיילים טרייים בפלוגה להשאר, שלא לדבר על זה שהדבר גורם לכך שהמשימות האיכותיות, שמוציאים ברובם ויתיקים ועוד כמה צעירים יוצאות ברמה גבוהה יותר וכך גם החיילים הצעירים לומדים משהו.
רובנו הגדול מסכים גם שיש הבדל עצום בין אותה מערכת של וותק לבין הנפצות צעירות בסגנון חימום אסלות או סחיבת ותיקים על אלונקה. ויותר מזה- רובנו מסכים גם שאין שום הצדקה למרד צבאי/בריחה גדודית מבאלי"ש על רקע שלילת זכויות אלו.

תופעה אחרת ששמתי לב אליה היא שהפעם המרד לא היה על רקע זכויות הפז"ם אלא על רקע התעלמות המפקדים ממצבם הנפשי של החיילים ובעיקר מצבם לאחר המלחמה, וזו תופעה שאני כסדירניק שם לב אליה באופן כמעט מוחלט אצל חברים שלי ביחידות הקרביים - כבר חצי שנה עברה ואף אחד לא בא לדבר איתנו. אני מכיר המון לוחמים, מחי"ר, הנדסה, שריון ומכל יחידה קרבית שהשתתפו בלחימה בצפון, איבדו שם חברים ומאז פשוט קשה להם להרדם בלילה, קשה להם להשאר אדישים לדלתות נטרקות והכי חשוב - קשה להם לאחוז שוב בנשק/להכנס לכלים. באמת חבל שעדין לא דיברנו עם אף אחד.
ישן 02-03-2007, 17:07
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
הדיון פה מקבל תפנית חשובה לטעמי.
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי the flying duchman שמתחילה ב "נראה לי שאנחנו טוחנים מים...."

ובפרט ההודעה האחרונה שלך, הנוגעת לבריאות הנפש.
במושג "בריאות הנפש"- אני מתכוון לאפשרות לתפקד, לחיות חיים טובים ומוצלחים, ולחיות בשלום עם חוויות בקשורות בלחימה.

אם המרד היה על רקע אי טיפול נפשי בחוויות מהקיץ האחרון, הרי שיש פה בעיה פיקודית ממדרגה ראשונה, וצריך לעשות חריש עמוק על מנת לרדת לחקר האמת בענין. היו מקרים מעולם, למשל אצלי ביחידה נמנעה כניסתם של פסיכולוגים לאחר אסון המסוקים, וזו בכיה לדורות.

אגב- נדמה לי שרובן של המרידות הן תוצאה של בעיה פיקודית, כאשר מפקדים צעירים חושבים שיצליחו לכפות נורמות משמעת והתנהגות כמו בצבא הבריטי... לא שמשמעת אינה קריטית בצבא, אבל בתוך עמנו אנו חיים. המתח בין ותיקים לצעירים קיים כמעט בכל יחידה לוחמת, ומאפשר מידה של תקווה לחיילים שחיי היום יום שלהם קשים מאוד ממילא.מפקדים מוכשרים מצליחים לרתום את החיילים הותיקים ממש כחלק מסגל הפלוגה. מפקדים חלשים יותר נותנים להם לתפוש תחת ומעלימים עין מניצולם של הצעירים... ואז משתרשות נורמות פסולות.

אפרופו בעיה פיקודית- האם נכון הדבר שמח"ט גולני הנוכחי הוא היחיד מבין מח"טי גולני במלחמות ישראל שלא נפצע?

מספר הטלפון של היחידה לתגובות קרב הוא 037377007
אפשר לפנות גם לנט"ל- העמותה לטיפול בנפגעי טראומה על רקע לאומי - http://www.natal.org.il/
1 800 363 363
אנא הפנו אליהם אנשים שאתם מכירים ונמצאים בבעיה. לא משאירים פצועים בשטח.

נערך לאחרונה ע"י freedom_fighter בתאריך 02-03-2007 בשעה 17:09. סיבה: טעות כתיב
ישן 03-03-2007, 23:23
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
טלוויזיה כתבת ערוץ 2

ישן 04-03-2007, 21:55
  פשוט יונתן פשוט יונתן אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.07

בנוגע לגדוד 51
אמנם לא הייתי שם , אני סתם פרופילניק במודיעין, אבל אחד מהחברים הכי טובים שלי סיים שם טירונות לפני כמה חודשים אבל היו שני נושאים עיקריים שממש עצבנו אותי:

1. אווירה של "לא צבא" , בכל מה שקשור למטכליות, צורת החינוך של הגדוד מגיעה לידי בזיון , החל במפקדים שקורעים טפסים צבאיים מול העיניים של הטירונים כדי להסביר להם שהם ב"מקום אחר" , ואני מדבר על טפסים שנעים בין פטורים רפואיים לעותקים של חוקי מטכל. בנוהל סופשבוע מרצים כל פעם לפני הטירונים על זה שאם הם רואים משטרה צבאית - שיברחו. אין צורך בכלל לדבר על 6 שעות שינה מטכליות שפשוט לא קיימות, או הגזמה ב "אימון פיזי נוסף"(כשם קוד לטירטור פיזי) תוך כדי התעלמות מהמגבולות הרפואיות שנקבעו בחוק הצבאי. המפקדים דאגו להסביר טוב מאוד לחיילים שחוקי מטכ"ל לא תקפים ב51.

2. התעללות מיותרת בחיילים - כנגזרת מההתעלמות מחוקי מטכ"ל שנועדו בחלקן להגן על חיילים, חלק מהמפקדים מרישם לעצמם להתעלל פיזית בטירונים בלי שום הצדקה. זכור לי במיוחד סיפור על מפקד אחד שסירב במשך כמה שעות לתת לאחד הטירונים ללכת להתפנות, אחרי שנמאס לו מהבקשות של הטירון , הוא אמר לו לרדת למצב שתיים והתחיל לבעוט לו בבטן התחתונה (באיזור שלפוחית השתן) ולהגיד לו שאם הוא באמת צריך להשתין - שישתין במכנסיים.

כשחבר שלי היה חוזר תמיד היינו צוחקים על זה ש51 זה לא חלק מצה"ל , זאת מיליציה פלסטינאית שיש לה אינטרסים משותפים עם מדינת ישראל , אני תמיד הייתי בהלם מהסיפורים שהוא סיפר לי כל שבוע וההרגשה הכללית שלי הייתה שצריך להעיף את כל הפיקוד של הלונבא"ח לכלא ולהכניס לשמה צנחנים או כל חטיבה אחרת שזוכרת עדיין את הססמאות הישנות של ."עם בונה צבא בונה עם*" ואת העקרונות המוסריים שהצבא בנוי עליהם.

*אגב - נקודה משעשעת, גרפיטי על דלת השירותים בבית הספר למקצועות המחשב של בה"ד 7 , "עם בונה צבא בונה תוכנה"
ישן 04-03-2007, 22:26
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
גבר- תמיד יש תקלות, בכל יחידה.
בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי rafi-8 שמתחילה ב "קצת מרתיע האשכול הזה.. מעלה..."

הבחור שכתב למעלה על מה שהוא שמע מהח'ברה שלו משרת במודיעין, לא בגולני. זו עדות שמיעה, מאדם, שניים, שלושה... לא יותר מכך. למשל- יכול להיות שמפקד כתה אחד קרע טופס מטכ"לי כלשהו, או פטור כלשהו, או שניהם, וזה הפך לחלק ממה שהחברה האלה מספרים (שהם סה"כ טירונים שעוד אין להם שמץ מה זה גולני).

גולני היא קודם כל משפחה, אחר כך יחידה עם גאווה רעות ומסורת שתמיד נשלחה לחזית הלחימה של המדינה. להיות לוחם זה לשלם מחירים, ולאכול הרבה חרא, אבל זו זכות גדולה.
אל תתיחס לבכיינים למיניהם, בכל מערכת יש תקלות, ותמיד יהיו טמבלים שיראו בתקלות את חזות הכל.

שים לב איזו רעות וסולידריות בין הלוחמים, שעשרות מהם קמו כאיש אחד לעזוב את שטח האימונים, ושים לב לטיפול שהם זכו לו- בעיקר ניהלו אתם דיאלוג, והם התרצו וחזרו מהר מאוד...
שלא יבלבלו אותך סטיגמות וסיפורי טירונים. גולני זו יחידה שקשה לשרת בה, אבל אני מכיר מעט מאוד אנשים (בני 30,40,50) שלא מכים על החזה בגאווה כשהם מספרים ששרתו בגולני.
ישן 06-03-2007, 00:17
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
עונשים ראשונים בפרשת המרד בגולני

המרד בגולני: ה"מנהיגים" נשלחו לחודשיים בכלא

11 חיילים שהוגדרו כמובילי המרד בשבוע שעבר נידונו ל-56 ימי מחבוש על ידי מפקד החטיבה. עשרות מחבריהם נדונו לעונשים קלים יותר. החיילים והוריהם התרעמו על חומרת העונש, והתחילו לדבר על המרד הבא. "אנחנו מאוד רוצים להישאר בגדוד, אבל לא ניתן שירמסו אותנו", אמר אחד החיילים
חנן גרינברג
פורסם: 06.03.07, 01:01

11 מחיילי גדוד 51 של חטיבת גולני שהובילו בשבוע שעבר את המרד ההמוני ביחידתם, ויצאו יחד עם עשרות מחבריהם ללא אישור מבסיס צאלים בדרום - נשלחו אתמול (ב') לכלא לתקופות מאסר של עד 56 יום. מספר חיילים נוספים רותקו לבסיס ויתר "המורדים" יישפטו בהמשך השבוע. בחטיבה הבטיחו כי לצד העונשים תימשך בדיקת טענות החיילים, אולם כבר הערב נשמעים קולות אחרים מצד החיילים והוריהם: "אם לא יהיה טיפול הולם בחיילים - שלא יתפלאו שיהיה עוד מרד והפעם החיילים לא יחזרו אחרי כמה שעות".

במרד ההמוני ביום חמישי שעבר לקחו חלק כ-90 חיילים, שמחו על פגיעה בזכויות שונות, כגון ביקורי רופא וזכויות הקשורות לתנאי שירות. כמו כן, טענו לנוקשות מצד המפקדים וחוסר רגישות מצד מפקד הגדוד החדש. אתמול עברה הפרשה לפסים משמעתיים. מפקד החטיבה, אלוף-משנה תמיר ידעי, שפט בדין משמעתי 15 מבין עשרות החיילים שיצאו מבסיס צאלים ללא אישור. מדובר בחיילים שהיו ממארגני המרד ואלה שהובילו את הבריחה ההמונית מהבסיס. מעבר לעבירת הנפקדות עליה נשפטו החיילים בגין יציאתם מן הבסיס למספר שעות, נשפטו חלק מן החיילים על עבירות נוספות - בהם אי קיום הוראות, נטישת משמרת ואחרות.

על אף שלאחר חזרתם של החיילים לבסיס, הודיעו בכירים בחטיבה כי אינם מתכוונים להחמיר עם החיילים, שלח המח"ט 11 מהם לכלא לתקופות מאסר של עד 56 יום. באשר לכמה אחרים הסתפק המח"ט בעונש של 28 ימי מחבוש, על פי חומרת העבירה. ארבעה חיילים נוספים נעשו בעונש ריתוק לתקופה של 35 יום.

גורמים בצה"ל ציינו כי העונשים ניתנו על פי "נורמות המשמעת הגבוהות הנהוגות בחטיבת גולני". עשרות חיילים נוספים שברחו מהבסיס בשבוע שעבר צפויים לעמוד אף הם לדין משמעתי בהמשך השבוע, במקביל לתרגיל של החטיבה שמתקיים בצאלים בהשתתפות מפקדים בכירים. נראה כי נגד יתר החיילים, כ-70 עד 80 במספר, יינקטו עונשים קלים יותר, כיוון שלא היו ממובילי המרד. עם זאת, טרם ברור אם החיילים שנשפטו לתקופות מחבוש ארוכות ישובו להיות לוחמים בגדוד, ונושא זה יישקל עם סיום ריצוי עונשם.

אצל החיילים והוריהם עלו תחושות קשות בעקבות העונשים שהטיל המח"ט. "מוזר שיש זמן להטיל עונשים, אבל אין זמן לטפל בבעיות", אמר אביו של אחד הלוחמים, שציין כי המרד היה צריך להדליק נורה אדומה בקרב המפקדים, ועליהם מוטלת האחריות לטפל בנושא.

אמש כבר נשמעו רמזים עבים כי אם לא יחול שינוי של ממש בגדוד והחיילים יחושו כי זכויותיהם מופרות - לא ירחק היום ממרד נוסף. האב, ששוחח עם בנו, ציין כי מצב רוחם של החיילים בגדוד עדיין שפוף. "אנחנו מאוד רוצים להישאר בגדוד בגולני", אמר אחד החיילים, שטרם נשפט, "אבל לא ניתן שירמסו אותנו. היינו מיואשים ואני מקווה שלא נחזור שוב למצב הזה".

במקביל, נמשך בחטיבה תהליך בדיקת נסיבות האירוע והטענות שהעלו החיילים. "העובדה כי אנו נמצאים בעיצומו של תרגיל חשוב, בו אנו מיישמים למעשה את לקחי המלחמה, מעכבת במעט את הבדיקה היסודית שאנו מבצעים", אמר גורם צבאי, "אולם אין כוונה שלא לקיים את מה שהובטח ולבדוק באופן מקיף כל טענה שהעלו החיילים בגדוד". הגורם ציין כי חיילים שבוחרים בדרך לא דרך כמו בריחה מהבסיס או מרד, צריכים לדעת שיענשו. "גם אם יש בעיות עם המג"ד, תמיד יש דרך לפנות למי שמעליו", אמר

מקור:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3372938,00.html

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 06-03-2007 בשעה 11:23. סיבה: סידור התגובה והרווחים
ישן 09-03-2007, 13:07
  אחד שעובר פה אחד שעובר פה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.03.07
לא יודע כמה האשכול הזה פעיל

אבל סתם ברפרפוף בדפים פה שמתי לב אליו..
בקרב בבינת ג'בייל, המחלקה שנתקלה היתה המחלקה של מרץ 05 מרובאית ג'. היום במחזור הזה נשארו אולי 15 לוחמים, זה מחזור שפשוט התפרק (6 הרוגים, עשרות פצועים שלא חזרו לצבא). אחד מגיבורי הקרב היה שירן אמסילי, בחור שהתגייס באפריל 04 והגיע לגולני במרץ 05. לפי עדויות מהתופת בבינת ג'בייל שירן היה אמור לקבל צל"ש, הוא חילץ פצועים, תפס את הנשקים שלהם מתי שנגמרה לו התחמושת של המאג והסתער על המחבלים. בחצי שנה האחרונה בקו חרמון(עד הפציעה) הייתי במוצב עם רובאית ג' ויצא לי הרבה לשבת עם שירן. רואים שהבנאדם קיבל שריטה לנצח, הוא לא זכה לטיפול נפשי לאחר הקרב.
עכשיו, לקראת שיחרורו, קיבל מתנה מחטיבת גולני ומגדוד 51 ====> 56 יום מחבוש.

איפה הכבוד ?
האם שווה לעבור את כל מה שעבר בשביל שאיזה בן זונה עם פלאפלים לא יספור אותך ?
לפני שאתם מתלהמים(עברתי ברפרוף)-הבנתי שיש כאן הרבה קצינים ובוגרי צבא,אבל נסו להבין מה עובר על החברה האלה..
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:29

הדף נוצר ב 0.17 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר