לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 15-03-2007, 03:02
צלמית המשתמש של rambull
  rambull rambull אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.03.07
גדוד 890 לפני ואחרי החווה הסינית

לאור המתרחש באשכול "החווה הסינית - קרב מופת או מחדל?"
ראיתי לנכון לכוון את החוקרים ל
הווית גדוד 890 לפני מלחמת יום כיפור - ולאחריה
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
פנדמנטל - פסיכולוגית ומניעי הדמויות ב 890 בעידן יצחק מרדכי

*1973 - מחשבים היו מדע בדיוני, סלולרי היה מדע בדיוני, חיכינו 10 שנים בתור לטלפון משרות
הדואר, ביותר ממחצית מהבתים לא היה טלפון, שלוש וחצי תחנות רדיו וערוץ טלביזיה ממלכתי
אחד בשחור לבן, יחסית להיום - הפעילות היתה בערפל מידע מובנה שחוקר צעיר יתקשה לתפוס
את השלכותיו

מתוך הספר שלום לאהבה פרק עד שתהיה בן אדם

בשביל מה צריך גומיות
(טבעות גומי לקיפול שולי המכנס מעל הנעל)

כשהיה לי קלקול קיבה, טירטר אותי מועלם עד ששילשלתי במכנסיים. אמרתי לו שאני חולה
בבטן "סתום את הפה! שלושים שניות זוז!". אני רץ, הבטן מתערבלת כמו במכונת כביסה
והתחתונים מתמלאים... בתוך המכנסיים החרא נוזל לי על הרגל. אני חוזר מחורבן, חיוור ומתנשף
ומועלם "לא עמדת בזמנים, שלושים שניות זוז!". אמרתי לו "המפקד! די, מספיק נו, אני צריך
מקלחת"... מועלם מניף את המקל "מה זה?! אתה מתחצף?!!"...
כשהבין על מה אני מדבר הוא התגעל "פפיייףףף"... מנפנף ביד "עוף! עוף לי מהעיניים!".

מ"מ 3 נחשון בן דוד שמע את הסיפור: "יש דברים שאינם חריגים. עכשיו אתה מבין למה
יש גומיות במכנסיים. אף אחד לא זכר את זה כהתעללות או חוסר אנושיות"...

מעצור! מעצור!
עוזי עם קת מתקפלת הוא התת מקלע התקני ביחידה. כלי מצויין ללחימה בשטח בנוי ולטווחים
קצרים. קומפקטי, קל, נוח באימונים ונוח לצאת איתו הביתה. מלבד קצינים ומשקי"ם, נושאים אותו
כנשק אישי גם חיילים המתפעלים נשק מחלקתי כמו בזוקה, מרגמה או מא"ג (מקלע אחיד גדודי)
שהוא מכונת יריה, תחמושת 7.62 בשרשרת מקופלת בתוך בית מימיה (ללא המימיה), או בארגז
פעולה (קופסת מתכת), או נשרכת מסביב לצואר. המא"ג כבד מאוד, ביחידות אחרות הוא מורכב על
חצובה (כוננת) ברכב ובטנקים. צנחנים נוהגים לשאת אותו בידיים ורק החזקים ביותר עומדים בזה.
הרובה הסטנדרטי בשימוש יחידות העילית של החי"ר באותם ימים נקרא רומ"ט. קיצור של 'רובה
מטען' או 'רובה מטול'. זהו FN חצי אוטומטי תוצרת בלגיה, תחמושת 7.62, עשרים כדורים
במחסנית. רובה כבד, ארוך קנה שמאפשר לפגוע במטרת דמות מ-300 מ' אך אינו יורה צרורות.
אין לו טרררר יש לו רק טאח טאח טאח. מגיב ביריה בודדת על כל לחיצה על ההדק כשמנגנון הירי
חולץ את התרמיל הריק ומכניס כדור חדש לבית הבליעה אוטומטית. הרומ"ט הופך למטול
כשמרכיבים על הקנה אביזר שעליו ניתן להלביש פצצת ררנ"ט ('רומה רימון נגד טנקים' הנושאת
מטען חלול חודר שריון או זרחן) ולשגר (להטיל) אותה בעזרת תרמיל מיוחד ללא קליע שנקרא
'תחמיש'. שמת פצצה על הקנה ושיגרת אותה בטעות עם כדור חי במקום 'תחמיש' - אתה ומי
שלידך מתים.
לרומ"ט יש אח גדול שמכונה 'מקלעון' שהוא בעצם רומ"ט שמן וכבד יותר, אותו FN עם מכלול
וקנה מחוזקים שניזון מאותן המחסניות ואותה התחמושת של הרומ"ט. יתרונו מתבטא בדורגלים
וכושר ירי אוטומטי מלא בצרורות.
הצרה עם ה FN האלה, שהם רבי תקלות ונוהגים להתקע לנו תוך כדי ירי באימונים. על השאלה
'מה עושים במצב של מעצור בזמן אמת בקרב' - נענינו בתרגולת הבאה: אתה צריך לעצור את
ההסתערות שלך, לכרוע ברך, לצרוח "מעצור! מעצור!" ומי שמאחוריך אמור להתקדם, לעבור
אותך ולהחליף אותך בירי על היעד בזמן שאתה מטפל בתקלה.
חמושים ברומטי"ם חצי אוטומטים שאי אפשר לסמוך עליהם, ובעוזים שהיו נשק יוצא מהכלל
לשדוד איתו תחנת דלק או סתם לחיות איתו בעיתות שלום, התכוננו למלחמה.

לפחות אפשר לסמוך על המטכ"ל ועל המפקדים שלנו
את העובדה שבידי המטכ"ל היו נתונים גרועים על הרומ"ט והמלצות להחליפו ברובה סער
מתקדם כבר משנת 1965 - אנחנו לא ידענו. אצלנו בפלוגה זה מאוד פשוט, נתקע לך הנשק! -
אתה אשם כי לא ניקית אותו מספיק טוב ולא טיפלת בו כמו שצריך. 'חייל דמיקולו' כפי שהמפקדים
שלנו עצמם נהגו לכנות אותנו. (הרחבה על מחדל הרומ"ט בעמוד 415).
יום אחד גילו שאחד החיילים ממחלקה 2 שהוא בחור כארז שאפשר לסמוך עליו, לא כיוון כראוי
את הווסת גזים ברומ"ט שלו. המ"מ מוטי וירש (שהתיקים האישיים של החיילים היו זמינים לעיניו),
העמיד את אותו חייל לפני כל המחלקה - "תסתכלו טוב, אתם רואים אותו? אי אפשר לסמוך עליו,
אתם יודעים למה אי אפשר לסמוך עליו? כי הוא לוקח סמים ויש לו תיק במשטרה על סמים"...

לכח שמוליק לחץ על הקישור הבא
http://www.ramistrip.com/001%20New%...ALLERY/book.htm

נערך לאחרונה ע"י rambull בתאריך 15-03-2007 בשעה 03:11. סיבה: הוספת קישור
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-03-2007, 20:24
  cu10 cu10 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.03.05
90% מחיילי הגדוד המפואר בכלל לא יודעים
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "לא הבנתי את מי ואת מה אתה מתקן"

מה היה בטרטור 42

ומשכיוון ש 90% מחיילי הגדוד הזה לא ידעו על קיומו של "כוח שמוליק" משום שדאגו שהם לא יידעו, בכל "שטיפות המוח" שהיו בשלושה העשורים הודגש חלקה של פלוגה ב' , ג' ה , ד , ואני מניח שצודק הכותב [מה השם שלו האמיתי] שפלוגות אלו זכו לטפיחות על הכתף "משיקולים אחרים" ובוודאי שלא היה אינטרס לספר על פלוגה ו'

הטעם העיקרי "גזילת התהילה" הטעם העיקרי השני, קיומה של פלוגה של הגדוד בכבודו ובעצמו בטווח מכשירי הקשר, חושפת את מפקדת הגדוד לשאלות קשות למשל מדוע לא קיבלו מידע מכוח שמוליק על האוייב בשטח

דומני שהכותב צריך לדרוש את רשות הדיבור בכנס הגדודי בשבוע הבא ולהביא עניין זה לידיעת כל לוחמי הגדוד הוותיקים והחדשים

חזי
ישן 15-03-2007, 21:42
  cu10 cu10 אינו מחובר  

דרשתי את זכות הדיבור בכנס, וסורבתי !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "כמו שאמרתי, אני החלב - אתה הדבש"

דרשתי לתת לי את זכות הדיבור בכינוס - רק ל-10 דקות
ופעם אחת ולתמיד לספר ל-אותם 90% מה היה באמת בחווה הסינית ולספר להם גם מה עשתה פלוגה ו' , כי אני מודה שעד שלא חקרתי את כל מערכת הצליחה החל מה-15 לחודש וכלה ב-19 בחודש, כלל לא ידעתי על פלוגה ו'.

סורבתי !!!! בצורה הכי פוגעת !!! והמזל הוא שאני חסין פגיעות !

את המחקר עשיתי יחד עם קצינים ולוחמים במילואים שהתכנסו פעם בשבוע במשך שלוש שנים בהתנדבות , כאשר שגיא 11 sagi-11 הוא אחד מהם וכולם נדבקו בחיידק הזה ועזרו לי לפצח את הסוד הנורא

מדוע בכלל הובא 890 ממרחק מאות קילומטרים, כאשר גדוד צנחנים אחר נדפק שם לילה לפני זה

הפורום שאורי מילשטיין ואנוכי ריכזנו, נקרא "הפורום האזרחי לתחקור קרבות והפקת לקחים" שכתובתו
civilforum@global-report.com
וכל מייל עם שאלה או מתן עדות יתקבל ברצון, תשובה מובטחת לכל פונה

וריכוז מימצאיו כאן
www.global-report.com/um
וכן כאן
http://rotter.net/cgi-bin/forum/dcb...=6162&forum=gil

באתרים אלו תמצאו את העובדות האמיתיות בקרב , ללא כחל וסרק תשאלו את SAGI-11 כאן

אני בטוח שאף אחד לא יודע את הסוד

הנה חלק מחוקרי הפורום לאחר ראיון עם אחד העיתונים

נערך לאחרונה ע"י cu10 בתאריך 15-03-2007 בשעה 21:48.
ישן 15-03-2007, 23:33
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.05.05
תנועה רגלית לכיוון הגשר
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "לא הבנתי את מי ואת מה אתה מתקן"

ביום 18-10-73, בשעות אחר הצהריים, צלחתי את התעלה. כאשר נסענו לעבר הגשר, על ציר נחלה, ראינו צנחנים צעירים צועדים רגלית, בשני טורים לעבר הגשר. החיילים היו צעירים מאוד, במצב גרוע. חלקם נראו מותשים. באיזור נפלה אש ארטילרית מפוזרת, ומעת לעת , כאשר נשמעו שריקות הפגזים, החיילים היו רצים לתפוס מחסה.
דומני כי היו אלה חיילי גדוד 890, שכן הם סיפרו על קרב קשה שעברו. אני זוכר במיוחד חייל צעיר אחד, שנשא גריקן מים וביקש כי ניקח אותו ממנו, כי אפסו כוחותיו.
עלי לציין כי התמונה נראתה כלקוחה מהגיהינום של דנטה. בעיקול ציר נחלה- בערך באיזור שמול הצומת מוטלות היו גופות רבות של חיילינו. לצד הדרך בהמשך היו גופות פעורות בטן של חיילים מצריים. בכניסה לציר,ניצב נגמ"ש החפ"ק של שרון, אשר עמד כשראשו חבוש, והביט בדממה בכוחות החולפים.
לאורך הציר היו זרוקים פריטי ציוד שונים, פה ושם כלי רכב מרוסק. בתוך כל אלה עמדה שיירה ארוכה של רק"מ אוגדה 162 אשר נעה באיטיות לעבר הגשר. הגשר עצמו היה שבור, כאשר על הפער גישר גשר של טג"ש. כלי הרק"מ עלו אחד-אחד על גשר הטג"ש כאשר הם מוכוונים ע"י אנשי משטרה צבאית. זכור לי במיוחד סגן צעיר-אשר הכרתי אותו אח"כ באוניברסיטה, אך שמו נשכח ממני-אשר עמד חשוף על הגשר, מתעלם מפגזי הארטילריה הנופלים אל תוך מימי התעלה משני צידי הגשר, ומכוון בקור רוח את הכלים על הגשר.(בחור זה ראוי להכנס לאתר הגבורה של עפר)
תמונות אלה נצרבו עמוק בנשמה.
ושאלתי היא- מי היו חיילי הצנחנים האלה אשר צעדו רגלית אל הגשר?
ישן 16-03-2007, 18:23
  ניקולאי ניקולאי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.03.07
פיגוע מה חשובים הפרטים? חשובים יחסי הציבור
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי sagi_11 שמתחילה ב "טרטור 42 ולא "אמיר""

איציק מרדכי מחק את כולם וגדוד 890 שלא הצליח לזוז מעבר למה שהמצרים הרשו לו פתאום במחי-יד כבש את החוה הסינית. הגדוד יצא לדרכו ל"סרוק אחד ציידי טנקים" - לא כולם יודעים - כמעט יממה אחרי שכוחות חטיבה 14 כבשו את "אמיר".

ממתי עובדות הפריעו? בעיקר כשהעובדות מציקות. אם הגדוד לא כבש את החווה הסינית, אז מה הוא עשה שם בכלל (פרט לאבד את חייליו)? כלומר יצרו סיפור מעניין (קוראים לזה נרטיב) שמפצה את הלוחמים ומפקדיהם על כשלונם בקרב.

העובדות המרות הן שגדוד 890 (בלי כוח שמוליק) לא עשה דבר, וחרמשניקים מיל. חילצו את אנשיו מהברוך שמפקדיו הטביעו אותו בו. אפילו את גוויות חבריהם איציק מרדכי ואנשיו לא חילצו מטרטור 42. עשו זאת (יום וחצי אחרי הקרב) אנשי חרמש מיל.

ביזיון אטומי שנמחק ובאותו זמן גנבו הצנחנים תהילה של כוחות אחרים (פלוגת הסיור "במבה", פלוגת החרמש של גדוד 100, מחלקת יקי, כוח מחטיבה 600 ועוד) שחילצו אותם מהצרה במקום מפקדיהם המוכשרים. בנוס, הם גנבו את התהילה מחטיבה 14 (שבמסגרתה לחם גדוד 87).

יופי של חברה'. כיף ללחום לצד אנשים כאלה.

דרך אגב, עוד מעט הם יפרסמו את גרסתם בספר ויראו לכל העולם כמה גיבורים היו אז ב"שפיץ של חוד החנית". ממש ביד אחת הם התגברו על כל הבעיות ... חוץ מהבעיות האמיתיות של אמירת אמת ואחוות לוחמים.
ישן 15-03-2007, 20:02
צלמית המשתמש של rambull

יש לך חוש ריח מפותח לצרות
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "מהתמונות שצרפת לאשכול אחר"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Pshahar
ביניהן מופיעה אחת, אני שם לב שהחלפתם את העוזים בקאלשניקובים לאחר המלחמה, בוודאי אלו שנלקחו שלל במלחמה. לכלים (קלאשניקובים) היו רישומים באפסנייה/נשקייה היחידתית, או שמא כל אחד עשה כרצונו? גם פלוגות אחרות ב 890 החליפו, או שרק פלוגתך שהייתה בכח שמוליק?
חטיבה 35 לא צויידה ב M16 בסוף המלחמה?
משהו נוסף.. פלוגתך שהייתה בכח שמוליק מתחילת המלחמה תוחזקה מבחינת אפסנייה ומנהלה דרך 890 ?

מוזר אבל ב"ציטוט" מופיעים משפטים שלך שאינם מופיעים בתצוגה של האשכול...

נושא הקלאצ'ים הוא נושא טעון ביותר לפחות במחלקה 1 בין המ"מ לביא לביני, אתה יכול להאמין שזה הגיע למכות באמצע המלחמה??
הנה יש לך פה ב מ וו, מרצדס, ופרארי עם הניילונים זרוקים בכל פינה אבל אתה צמוד בפקודה לפיאט 600 מודל 66 שכל פעם נתקעת אחרי חמש דקות נסיעה, זאת בזמן שלא מדובר ביציאה עם החברה לשוח בטיילת של ת"א.
החבר'ה כולם אוהבים להפליג בסיפורת על הקלאץ' שלל שלהם, אבל האמת היא שבכח שמוליק מי מהחוגרים שהחליף קלאץ' תוך כדי המלחמה - עשה את זה אך ורק באישור המ"פ.
הפקודה אצלינו היתה מפורשת - שלא מחליפים. לי ידוע רק על חייל אחד שקיבל אישור להחליף מקלעון בקלאץ'.
קצינים ומשקי"ם "פילחו" או התפלחו לקטע.
המידע הזה הוא הנכון והוא המדוייק לגבי כח שמוליק, הנושא הזה צץ ועולה בספרי לאורך כל המלחמה ומגיע לטונים גבוהים שוברי שיאים.
כן, אתה תראה המון חבר'ה מצולמים עם קלאץ', בטח... זה הקלאץ' המרוט של אפרים תוהמי שיושב היום בכלא במאסר עולם.
אף אחד לא נהג כרצונו, זו מסגרת צנחנים הררכיונית מאוד ברמת הפלוגה, המ"מ שולט בכח האש שלו ולא אתה, המ"מ כפוף למ"פ וזה סיפור אדיר כי הממפאים אצלינו... טוב, לא נכנס לזה כרגע.
ברמת הגדוד - שם שמו יד על כל מה שיכלו וניהלו את הרישומים המטומטמים שלהם.
פלוגה ו' צוידה ב M 16 כשלושה חודשים לאחר תום המלחמה, קצת לאחר שעזבנו את אפריקה וחזרנו לארץ לקורס מכי"ם במחנה יוסף.

כח שמוליק נפל בין הכסאות, הרי ידוע לך סדר גודל הצרה הלוגיסטית (בלשון המעטה) של 890 במלחמה. כ"ש פעל ללא תחזוקה כלל, בלי אפסניה, בלי רכב, בלי דלק, בלי אוכל, מדהים ונכון.
ישן 15-03-2007, 21:17
  cu10 cu10 אינו מחובר  

אתה, מכניס לי "מתחת לחגורה" - לא הוגן !!!!! אבל אענה
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "חלב ודבש"

אבל כיוון שאנחנו פה, וחושפים את גדוד 890 "על באמת"

אז ככה
לפני קורס קיצונים הייתי מ"כ אצל מרגל ז"ל , אז חודש הייתי בבקו"ם וזה לא נחשב ועוד חודש וחצי עד שהלכתי לקורס קצינים
בתקופה הזו, כל מה שידעתי על צבא היה צנחנים 890 עם הטרטורים מקפיאי הדם עם ההתעללות הנפשית הגופנית וכו וכו' ואני מודה שזה מה שידעתי וזה מה שכולם עשו ווהשתדלתי לא להגזים.

אבל, המפגש עם צבא אחר בבה"ד 1 , הכניס אותי לתדהמה שצבא יכול להתנהל "בלי זה" ולכן הייתי מ"מ עם שינוי מאוד מאוד משמעותי, היינו הייתי קפדן אבל בפירוש לא ב"פאזה " הקודמת

עד כמה שזכרוני אינו מטעני, מעולם לא התעללתי בחייל או במחלקה להיפך ריסנתי את המכי"ם שלי .

אחרי קורס מפי"ם , כבר "סופית" ומוחלט חשבתי באופן דומה למה שאני חושב היום.

כמובן שתמיד יהיה חייל שיגיד ש"טרטרו" אותו, ואז צריך להפנות תשומת ליבו האם האם והאם... ייתכן והוא יחליט שרותק שישי שבת זה טרטור ועוד דוגמאות שאינם רלבנטיות

שאלת , עניתי, אשמח אם כל הגדוד יצטרף לדיון הזה

אני מצרף תצלום שלי ושל חיילי כנראה מהטירונות או קצת אחרי ותודה שזה לא היה הדבר הכי מקובל בצנחנים , כמו שאתה רואה אין לי בעייה עם זה !

אגב , רואים את הרובים המצ'ומקים שהיו בשימוש חוד החנית של צה"ל וכמובן את העוזי שלי
לשניהם לא הייתה תועלת אלא נזק בדיונות של איזור הקרב טרטור 42 , הא ותו לאו.
אחרי המעבר לגדה השנייה , כבר היה לי קלאצ' ואיתו הייתי עוד סוף השירות בלי נשקייה ובלי האמור לעיל.

אגב החיילים האלו הלכו בחוד הגדוד בתנועה ה"מטומטמת-פריסת הברווזים" בתנועה לחצר הצליחה כאשר בדרך נתקלנו בטרטור 42 אשר לימים הפך ל"קרב על החווה הסינית" דבר שמעולם לא-היה
ואת העובדה הזאת גם אלוהים לא יכול לשנות

חזי
ישן 15-03-2007, 22:30
צלמית המשתמש של rambull

שמונה מאות טיפשים
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי cu10 שמתחילה ב "אתה, מכניס לי "מתחת לחגורה" - לא הוגן !!!!! אבל אענה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cu10
חושפים את גדוד 890 "על באמת"

נתת כותרת "על באמת" אז אין צורך לקלקל את זה ב"מתחת לחגורה" שזה לא נכון
אתה לא פגעת בי - אני לא אפגע בך, אם חרגתי - ישר אותי בפרטי
אני יותר מבעדך ובעד המאבק שלך, אני מאמין שהתשובות המדהימות למאיפה צף החרא יצוצו די מהר אם אתה ואני נמשיך לחשוף ולהחשף פה
לא מחפש אותך או להכשיל אותך, בספרי אני מדבר על ההתנהלות המכוערת, צריך ביצים מה לעשות.

חזי - כל מה שידעתי על צבא היה צנחנים 890 עם הטרטורים מקפיאי הדם עם ההתעללות הנפשית הגופנית וכו וכו' ואני מודה שזה מה שידעתי וזה מה שכולם עשו ווהשתדלתי לא להגזים.

רמי - יפה מאוד, תשובה כנה, אני אוהב כנות, אם כך, האם אני יכול ברשותך לנסח את התובנה הבאה?
שבגדוד 890 התנהלו טירטורים מקפיאי דם, עם התעללות נפשית, גופנית וכו' וכו' בצורה מובנית וסיסטמתית, שלמעשה "כל מה שלוחם בגדוד הזה יודע - זה שזה כל מה שהוא יודע... ושהוא יודע גם שכולם עושים ככה.
השתדלותך שלא להגזים תחת הקריטריה הזאת היא לא רק סובייקטיבית, גם אין שום פרמטרים למדוד אותה או נתונים להשוות אותה אליהם. כמו למשל כמה השתדלת, מהו מדד ההגזמה ומי מודד אותו - המתעלל או הקורבן.
על כל זאת הבה נוסיף ונחקור - מה זה לעזאזל "טירטורים מקפיאי דם"?... מה זה התעללות נפשית? מה זה התעללות גופנית?... מה זה?...
אני מקווה שאנשים שטירטרו אותם עד כדי שניזוקו לכל החיים, יעלו ויספרו באשכול הזה מה הלך בגדוד 890 של איציק מרדכי לפני הקרב על החווה הסינית.

חזי - אבל, המפגש עם צבא אחר בבה"ד 1 , הכניס אותי לתדהמה שצבא יכול להתנהל "בלי זה" ולכן הייתי מ"מ עם שינוי מאוד מאוד משמעותי, היינו הייתי קפדן אבל בפירוש לא ב"פאזה " הקודמת

רמי - הגעת לבה"ד 1 ונכנסת לתדהמה. "הלם" בשפתינו
"הלם" שצבא יכול להתנהל בלי זה...
הלם כי תפיסת בה"ד 1 לגישה וטיפול בחיילים היתה "נורמאלית"... סבירה, הבדל של מזרח ומערב ממה שמתרחש בגדוד שלך.
אתה חוזר לגדוד להיות מ"מ עם שינוי מאוד משמעותי
איך אתה מתפקד במסגרת הזאת ובאוירה הזאת בדרך אחרת? האם אתה שח ונותן עם קצינים על העוולות המטורפות שנעשו? האם אתה מתריע בפני מישהו? או שאתה עוצם עין, מחריש ומתנהל רק עם המחלקה שלך "בדרך אחרת"?

חזי - עד כמה שזכרוני אינו מטעני, מעולם לא התעללתי בחייל או במחלקה להיפך ריסנתי את המכי"ם שלי .

רמי - מעולם לא התעללת בחייל או במחלקה אבל אתה מסייג את ההצהרה בזכרונך שעלול לבגוד בך. מדוע היית צריך לרסן את הממכפים שלך? מה הם עשו?

חזי - אחרי קורס מפי"ם , כבר "סופית" ומוחלט חשבתי באופן דומה למה שאני חושב היום.

רמי - עזוב קורס ממפי"ם כרגע, זה הלאה יותר, יעני מה שאתה אומר זה שהיית מ"מ בהלם מהקורקטיות של בה"ד 1, ולקח לך שנתיים שלוש, עד אחרי קורס ממפי"ם כדי להתגבש ולהתעצב בנושא?
מה אתה חושב היום?

חזי - כמובן שתמיד יהיה חייל שיגיד ש"טרטרו" אותו, ואז צריך להפנות תשומת ליבו האם האם והאם... ייתכן והוא יחליט שרותק שישי שבת זה טרטור ועוד דוגמאות שאינם רלבנטיות

רמי - להפנות את תשומת ליבו למה?... יש לך דוגמאות שהן כן רלוונטיות?

חזי - שאלת , עניתי, אשמח אם כל הגדוד יצטרף לדיון הזה

רמי - יה... שאלתי ולא ענית אם הרמת יד על חיילים שלך
אני לא בא לחלק פה ציונים, מעניין כמה גברים בגדוד מהמחזור שלנו מוכנים לעשות את מה שאנחנו עושים פה כרגע

חזי - אני מצרף תצלום שלי ושל חיילי כנראה מהטירונות או קצת אחרי ותודה שזה לא היה הדבר הכי מקובל בצנחנים , כמו שאתה רואה אין לי בעייה עם זה !

רמי - למה? אתה חושב שהיתה צריכה להיות לך בעיה עם זה?
ישן 15-03-2007, 23:00
  cu10 cu10 אינו מחובר  

חשיפה ציבורית - הדבר שאני הכי הרבה אוהב
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "שמונה מאות טיפשים"

בכלל "מתחת לחגורה" היה בהומור, הירגע אחי

הבהרה מתחייבת השירות שלי ב890 היה תחת פיקודו של מתן וילנאי וכאשר חזרתי לגדוד מצאתי שם כבר מג"ד אחר הלוא הוא יצחק מרדכי , כך שמה שעברתי היה דווקא בתקופתו של מתן וילנאי

וזה ממש נכון, ואת המסר הזה העברתי למכי"ם בפלוגה וזה המסר המפגש עם צבא אחר בבה"ד 1 , הכניס אותי לתדהמה שצבא יכול להתנהל "בלי זה" ולכן הייתי מ"מ עם שינוי מאוד מאוד משמעותי, וזה לא הלם , אלא תהליך למידה של ששה חודשים ומי שעיניו בראשו יכול להבין שאפשר גם אחרת

עברו כמה ימים מאז, אבל הזכרון שלי איתן

.המסקנה שלך שגוייה השינוי המשמעותי היה עת חזרתי לגדוד , כל היתר לרבות קורס המפיים היה חיזוקים
יש לי ילדים שסיימו צבא ובהחלט הייתי במעקב והמשמעות שאני חושב שאפשר גם אחרת

חזי - כמובן שתמיד יהיה חייל שיגיד ש"טרטרו" אותו, ואז צריך להפנות תשומת ליבו האם האם והאם... ייתכן והוא יחליט שרותק שישי שבת זה טרטור ועוד דוגמאות שאינם רלבנטיות

כן,פגשתי לפני כמה חודשים חייל, שאמר לי שהוא לעולם לא יסלח לי על כך שקיבל עונש לשמור 4 שעות כיוון שנתפס ישן בשמירה,,, נו טופ.....

רמי - יה... שאלתי ולא ענית אם הרמת יד על חיילים שלך
בחיים לא, הדבר אפילו לא עלה בדעתי. ואינני זוכר שקצין הרביץ לחייל, בכלל לא גם כאשר אני הייתי במסלול.

חזי - אני מצרף תצלום שלי ושל חיילי כנראה מהטירונות או קצת אחרי ותודה שזה לא היה הדבר הכי מקובל בצנחנים , כמו שאתה רואה אין לי בעייה עם זה !

רמי - למה? אתה חושב שהיתה צריכה להיות לך בעיה עם זה

כתבתי, שהתצלום המשותף לא היה מקובל ואינני יודע אם יש לך תמונה עם המ"מ שלך ככה, ואולי אני טועה

שלחתי מייל לדידי חיים שיצטרף ויצרף את הפלוגה שלכם, יהיה פה דיון מעניין עם אותם 90% בגדוד שהיה בטרטור 42 ועד היום לא יודעים מה היה שם
ישן 15-03-2007, 23:12
צלמית המשתמש של צ'פס
  צ'פס צ'פס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.04.05
אני לא קשור לדיון הזה אבל הייתי חייב להגיב!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "גדוד 890 לפני ואחרי החווה הסינית"

רמי, חזי ושאר הנפשות הפועלות באשכול הזה:
אני חושב שאת הנושאים שאתם מעלים כאן צריך להעלות במסגרת גדולה יותר (בלי לזלזל בפורום הזה, שאני חבר בו כשנתיים). אלו נושאים שצריכים לעלות מחדש לסדר היום הלאומי!

"התחושה הלאומית" שלי בזמן האחרון היא בתחתית הבור- אין כבר למי להאמין שם למעלה בהנהגה המדינית והצבאית (בלי פוליטיקה!!!) כל כך עצוב לי לקרוא שגם אז לפני 30-40 שנה המצב היה דפוק. העניין הוא שלא המצב דפוק זה אנחנו, המדינה דפוקים.
כל כך עצוב לראות איך המדינה שלנו הקמתה "אחזקתה" והחזקתה" עלו בכל כך הרבה דם והכול כאילו מתקלקל.
שלא תבינו לא נכון אני פטריוט ואוהב את המדינה אבל התחושות אצלי בפנים הם שאנחנו מתדרדרים לתהום, הברקסים התקלקלו והאידיאולוגיות נשארו מאחורה !
לא רוצה להפריע לדיון פה אבל הייתי חייב לפרוק קצת מהלב.

שיהיה רק טוב ושתהיה שבת שקטה לכולנו.

ישן 15-03-2007, 23:23
  cu10 cu10 אינו מחובר  

טעות קריטית !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי צ'פס שמתחילה ב "אני לא קשור לדיון הזה אבל הייתי חייב להגיב!"

הקרב של 890 בטרטור 42 שלימים נקרא בדרמטיות הקרב על החווה הסינית שהינו כותרת מניפולטיבית, אינו חשוב בכלל, ומה שחשוב הוא .................................>>>>>>

באותו אירוע, על שטח של ק"מ מרובע אחד, היו שלושה אנשים מרכזיים שעיצבו את פני צה"ל ושלושתם היו גם מועמדים לראש ממשלה ואחד אף הצליח לעשות זאת

והם
יצחק מרדכי, אמנון ליפקין שחק ואהוד ברק

אם עניין זה לא מרים אצלך גבה, אז אתה צריך משקפיים עבי עדשות, ומאז הנורמות של יחצנו"ת ונטישת פצועים ולוחמים כמו מדאחת יוסף וכמו קרב שולטן יעקוב וכמו וכמו רק השתרשו בחברה הישראלית וכמובן בצבא

זו הסיבה שאילצתי את צה"ל לחקור את הקרב הזה, זו הסיבה שהפורום שלנו הגיש בג"צ ומכאן ואילך זיל וגמור.......

ישן 16-03-2007, 00:20
צלמית המשתמש של rambull

שיחה עם איציק - One Way Ticket
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "מה באמת היה לאחר המלחמה ב 890?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Pshahar
מה באמת היה לאחר המלחמה ב 890?

האיחוד התבצע ימים ספורים לאחר הפסקת האש
הלומי קרב שנפגעו קשה תוך כדי האירועים, לא מדברים יותר מדי גם אם שואלים אותם
אני מתמצא במטריה, אני אחד מהם
בשביל זה אמור להיות צוות פסיכולגים, מקצוענים בתחום שיסייעו לאומללים לחזור לתפקד בכדור הארץ
בגדוד 890 לא היה דבר כזה, איציק התנגד לפסיכולוגים בגדוד

כנס חטיבה 35 התקיים באביב 74 בבניני האומה בירושלים, מעניין אם חזי זוכר את זה
איציק עלה לפודיום ודיבר על גבורת הגדוד בחווה הסינית, ודיבר, ודיבר, ודיבר, ודיבר ובסוף גמר מבלי להזכיר את כח שמוליק אפילו במילה אחת קטנה, כאילו לא היה דבר כזה.
קם עבדך מכסאו ביציע כי הדם עלה לי לראש, וצרחתי בבניני האומה, אני לבדי צרחתי פעמיים - מה עם פלוגה ו'! החברים שלי מושכים אותי לכיסא ואומרים לי "שב אידיוט" ואני מנער אותם וצועק שוב "מה עם פלוגה ו"...
איציק מרדכי חזר לפודיום כאילו "אה, שכחתי" ואמר "כן, נכון, אני רוצה לציין שפלוגתינו ו' נלחמה במסגרת חטיבה 14". רות סוף.

לא היתה שיחה עם איציק חוץ מאותה שיחה בחווה הסינית בינואר 74 שאותה מיקמתי באשכול החווה הסינית אתמול
חוץ מזה, "שיחה עם איציק" משמעה שאיציק מדבר ואתה מקשיב
ישן 16-03-2007, 07:56
  michaelhk michaelhk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.06
"איציק מדבר ואתה מקשיב"...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "גדוד 890 לפני ואחרי החווה הסינית"

רמי, בוקר טוב.

קראתי בעיון ובסקרנות את הנאמר בפורום הזה...אין לי מה לאמר על המסופר כאןת מכיוון שחוויות התנהלות צנחנים בפרט וחי"ר בכלל רחוקה מאד ממה שאני מכיר בשריון...יחד עם זאת אני יכול לציין שבטירונות שריון שעברתי, שהיתה למעשה טירונות חי"ר, עברתי ועברנו טרורים פרטניים וקולקטיביים...
לגבי איציק מרדכי:אין ספק שעשרות שנים היה האיש אפוף ביוהרה עצמית של אני ואפסי עוד...יוהרה עצמית שאמרה גם:החווה הסינית זה אני ואולי גם 890 שפיקדתי עליהם ואין גורם נוסף שמעורב בקרב זה...שהחווה הסינית הינה סמל לקרב גבורה שבלעדיו היתה נופלת המדינה( ואולי אני, קצת, מפריז כאן...).יחד עם זאת בהשתתפותי במסע ההזויים לפני כשנה לחווה- כהגדרת אחד המשתתפים באשכול זה- השתתפות שנועדה בראש וראשונה להתריס כנגד מרדכי ולהעלות על נס את השתתפות גדוג 100 בקרב לחילוץ הצנחנים- גם אם השתתפות זאת בקרב ארכה 10 דקות לעומת קרב של 17 שעות שניהל בקשר אחד ממשתתפי אשכול זה, אשר למרבה האירוניה חולץ משם על ידי גדוד 100 האפיזודי , כל כך, לדבריו-נוכחתי להכיר מרדכי אחר:מצניע לכת, מכיר בערך כל הכוחות שהשתתפו בקרב, מקשיב ומתנצל ו...כן גם מדבר הרבה!
בטיול ההזויים ניתנה במה ללוחם מפלוגה ו להעלות על נס את פעילות הפלוגה במלחמה בלא כל הפרעה ממרדכי.בשיחה אישית שערכתי עם מרדכי בבית קפה תל אביבי לאחר חזרתנו ממסע ההזויים- שיחה שערכה כשלוש שעות- השמיע הלה דברים , אולם גם ידע להקשי, להתנצל על טעויות שעשה בדרכי התנהלותו בעבר וידע גם לחבק את המלעיזים עליו...

יום טוב. מיכאל.

נ.ב.
נכנסתי לאתר בו פירסמת את ספרך ומגיע לך יישר כח גדול! מעבר לכתיבה הטובה , המעניינת ומרתקת, אתה מעלה על נס חוויות חייל פשוט בחייל נוקשה ותובעני, כאשר דבריך כתובי בגובה העיניים ולא בפומפיזם מופרז , כפי שחוטאים בזה חלק מהכותבים.נהניתי!
ישן 16-03-2007, 15:22
צלמית המשתמש של rambull

איכויות, חולשות ואתגרים
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב ""איציק מדבר ואתה מקשיב"..."

קודם כל תודה לך על המחמאות, זהו משוב שמעניק לי תחושת התרוממות רוח וסיפוק
חווינו מלחמה מלחמה, קרבות עקובים וחברים מתים, אנחנו חווים קומפלקס מנטאלי ורגשי אולטימטיבי, מצב נפיץ ביותר.
על איכויות העצמי אנחנו יכולים להרשות לעצמינו להתעלק כהוגן, אולי כדי לחפות על חולשותינו.

אנחנו משולים להרשל'ה שמחפש את המטבע שאבד לו מתחת לפנס הרחוב "כי יש שם אור".
אין התנגדותי חלה על ביטוי כנה, אמיץ ונטול צנזורה מכל סוג ומין, של האירועים כפי שנתפסו במוחך, במוחי, במוחו של חזי, של איציק, או של כל לוחם אחר.
כל הגרסאות לגיטימיות, גם של ירון קייזר, מי שרוצה לבכות - יבכה, מי שרוצה לצחוק - יצחק.
ראו לאן הגענו במדינה הזאת... מדינת ישראל, מדינת היהודים, מדינה שנואה מכל עבר, עושקת אזרחיה, מוצצת דמם, מתאכזרת לעניים, נוטשת פצועים בשטח כדוקטורינה מובנית, מרביצה לאידיאליסטים, משליכה לכלא פליטים זרים, מתכחשת למהות התרבותית של העם הזה ומרוממת את תרבות הגארבג' והאוטו החדש. כל זאת בלי פוליטיקה, אני מתעב את השמאל והימין במידה שווה.
אלפי שנים אנחנו בזבל, זה צרוב בגנים שלנו, כמה פעמים איבדנו את מכורתינו??
מדינה במצבינו, שלוחמיה מאוכזבים ממנה ולא מכבדים איש את רעהו - לא תגיע רחוק.
אנו מחוייבים כלפי הדור הבא.
איציק "הסכים" לדבר איתך, אתה יודע מתי הוא הסכים להתראיין לספרי?
שנתיים הוא עמד בסרובו להתראיין, רק כשהתברר לו שהנזק עומד להיות רב מהתועלת, הוא "הסכים".
כל אדם במעמדו זוכה לליטופים וסטירות, איני שופט אותו באופן אישי, אני מספר מה היה.
אך ורק מה היה.
מה שאני חושב על מה שהיה - זה סיפור אחר, זו רק דיעה אנושית, דיעה היא לא מציאות, היא רק דיעה.
הבמה שניתנה לישראל (איז'ו) רוזלי לדבר על כח שמוליק ב"מסע ההזויים" היתה מעין מוצא של כניעה ללחצים... אתה זוכר מתי נתנו לו לדבר? בבוקר, כשהעלו והורידו אותנו מהאוטובוסים כי לא היה אישור מהמצרים לצאת לדרך עקב מספר משתתפים שחרג מהמוסכם עימם.
וגם זה לא העניין, הרי אי אפשר להעלים כח שלם שנלחם במלחמה - אז נתנו לו...
לדעתי הצנועה, מה שגילית על איציק "מצניע לכת, מכיר בערך, מקשיב ומתנצל" אינו רלוונטי לאירועים המדוברים, זה בבחינת הסטה של הנושא לדעתך הפרטית על אופיו של האדם שזה לא מעניין כלל. המעניין הוא מה עשית/עשינו איך פעלת/פעלנו, איך התנהגת/התנהגנו לנוכח האתגרים שעמדו בפניך/בפנינו.
זוהי התמודדות האמיתית שאנו עומדים מולה. מתק שפתיים, חלקלקות לשון, פנים נחמדות ואור בעיניים זה לא מה שעומד על הפרק.

כאמור זוהי רק דיעה
הרבה כבוד
רמי

נערך לאחרונה ע"י rambull בתאריך 16-03-2007 בשעה 15:26. סיבה: טעות כתיב
ישן 17-03-2007, 11:13
צלמית המשתמש של rambull

התכוננתי נפשית לחטוף מכולם
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב "אוהב את דרך התנהלותך..."

אני מתחיל להסמיק, האמת? חשבתי שזו משימת התאבדות להתערב בינכם אבל נראה שקרה ההיפך...
הלואי שתמצאו את הכח לשים את העלבונות המוצדקים בצד ולהמשיך הלאה בהתנהלות כמו שאתה אוהב.

ההוצאות לאור בודקות את כתב היד ומותחות את העניין כמו מסטיק, נראה שלא קל להם עם הספר הזה.
מכיוון ששמתי לעצמי להוציא את הספר לאור באוקטובר השנה, ומכיוון שאף אחת מההוצאות עדיין לא הרימה
את הכפפה, אני נערך בימים אלה להוציא אותו לאור בכוחות עצמי.

ראינו איש את רעהו במסע "ההזויים" ("השרוטים")... אך לא התבצעה היכרות.

ינואר 2006 הפנים הצעירות (יחסית) שמחוברות לכרס הן שלי, בחווה הסינית עם נתן שונרי אציל הנפש

נערך לאחרונה ע"י rambull בתאריך 17-03-2007 בשעה 11:16.
ישן 17-03-2007, 12:48
  cu10 cu10 אינו מחובר  

תודה. בכלל לא הייתה כוונה
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "התכוננתי נפשית לחטוף מכולם"

כי מיכאל הרשקוביץ ליווה אותי עד הנסיעה ההיא לטיול "בפרדסים הירוקים של השרון הצפוני" ומשסירבתי להשתתף בטיול הזה מנימוקים שפירטתי גם בפניו וגם בתקשורת , ועיקרן, שאשתתף בכל דיון שיהיה לאחר שצה"ל יפרסם מסקנות מחקרו על מערכת הצליחה ובכללן זו של גדוד 890 , רק אז יגיע הרגע לדיון נוקה, לטיול, ללחיבוק, שהרי אחריות ציבורית לא הייתה מעולם.

מעניין, מדוע מיכאל חולף בשתיקה על ההודעה שלי המופיעה באשכול זה, שביקשתי את הזכות לדבר וסורבתי, שהרי כביכול הוא היה צריך ללחום על זכותי להביא לידיעת הגדוד את המימצאים

עוד, לא ברור, מדוע ימנע חלקו של כוח שמוליק, על ידי הרצאה לגדוד על מעללי כוח שמוליק במלחמה בהזדמנות זו שהגדוד מתכנס

אני מצפה ממנו כלוחם, ללחום למען הזכות שהיבטים אחרים של הפרשה הזו יובאו לידיעת משתתפי האירוע הבלתי מזהיר בטרטור 42 לעומת האירוע המזהיר והכואב בצומת טרטור לקסיקון.

והשיחה על כך לא צריכה להיות בבית קפה, משום שאינה רלבנטית.
ישן 17-03-2007, 14:32
  cu10 cu10 אינו מחובר  

הנה כי כן...............................
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי cu10 שמתחילה ב "נו באמת, מיכאל, נראה לך שאני "מפחד" להגיע"

מיכאל

עם הדברים האלו מפי איציק מרדכי , אולי יהיה לך קל יותר לקבל "" אישור "" , הענין מגוחך , לכן טרחתי להביא את הדברים בשם אומרם

הבטיח??? מה זה ?? בסערת הקרב בנצי ניפנף ביד שהוא תיכף חוזר....
את העובדה שהנגמ"ש נסע כאשר הוא משאיר מאחורה את סגן אשר טל הוא מנשה , סמ"פ פלוגה ב' של גדוד 100 , שחולץ על ידי מחלקה 1 לשוחה שלנו, גם אלוהים לא יכול לשנות

היינו נגמ"ש צהל"י, לא לוקח את הפצועים והזוטרים תחילה, את העובדה הזאת גם אלוהים לא יכול לשנות

ושנית, בראיון אחר, טוען איציק שהחיילים שלי הוצאו ללא שריטה, בכלל לא מדוייק, חזי שוהם נהרג לאחר שהנגמ"ש הסתלק

ושלישית, על איזה טנקים ונגמשי"ם מדובר ?????

לא היו שום טנקים !!!! לא היו שום נגמשי"ם [ברבים] וכדי לא לבלבל את העובדות ,

היה נגמ"ש אחד בבוקר, זה שבנצי עלה עליו וממנו נפנף שיחזור

והיה נגמ"ש אחד של יקי חיימבוביץ שפינה את גורי ששון מאיזור גבעת הפצועים

והיה נגמש אחד בערב בפיקודו של סרן גדעון דבורצקי ז"ל [גדוד 100] אשר הגיע בערב , על מנת לחלץ את סמ"פ פלוגה ב' אשר טל, שמשום מה חשבנו בהמולת הקרב ששמו מנשה, ניתן לומר בוודאות שאילולא היה איתנו הקצין הפצוע מגדוד 100, אף אחד לא היה מחלץ את מחלקה 1

ורביעית, וכדבר שבעובדה, כאשר יצאנו משם , לא היה שום צנחן באיזור, נקודה !

כאשר שאלתי את השריונרים מגדוד 100, איפה הצנחנים, אמרו לי שזה כמה שעות אין באיזור שום צנחן !!!!!

על מנת לחסוך לנו מסע רגלי לכיוון טסה, החבר'ה מגדוד 100 אירגנו עבורינו קומנדקר אשר הוריד אותו במקום הריכוז של הגדוד כאשר מסביב חגגו עשרות חיילים את הקפות שמחת תורה בשירה וריקודים וגם את העובדה הזו גם אלוהים לא יכול לשנות

ואת העובדה הזו גם אלוהים לא יכול לשנות
ישן 19-03-2007, 20:57
  cu10 cu10 אינו מחובר  

מיכאל, עברו כבר 3 יממות, ולמרות המייל שלך
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב "התעלמות..."

דבר לא השתנה

-------------------------------------------------------

חובתך הציבורית היא לפרסם כאן , מה התוצאות , אני מקווה שהפעם לא אמרו שהתירוץ הוא שבשנת 1973 הייתי בהודו...... גואה ..... להזכיר אז לא ידענו מה זה גואה

או שהמציאו תירוצים יותר "משכנעים" כמו "גיכי " טיכי " יופי טופי אבל.......

....... או אולי .... יגידו שלא הייתי החוד של החוד של הגדוד....... או אולי יגידו שהיה כוח מגדור 890 או מגדוד 100 שעבר את הנקודה הכי קדמית אשר בה הייתי.........

כל הסיפורים ההזויים האלו, אינם מגיעים לפסיק מהספר העצום שסיימתי לקרוא אותו לפני 5 דקות , הספר שכתב רמי בר-אילן על עלילותיו המרתקות של כוח שמוליק במלחמה ועל "החוויות הקיצוניות" שהיו בפלוגה שלו

אז אסיים...... רמי כל הכבוד עבודת מופת
ומיכאל... כולם פה מחכים לשמוע מה היו המהלכים שלך ומה התוצאות שעלה בידך להשיג וזאת טרם נכנסה התקשורת לעניין

חזי

נערך לאחרונה ע"י cu10 בתאריך 19-03-2007 בשעה 21:04.
ישן 20-03-2007, 10:16
  cu10 cu10 אינו מחובר  

ראשית, תודה ולהלן תגובתי
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי michaelhk שמתחילה ב "תוצאות הפגישה שלא תהייה..."

להלן מכתבך ותגובותיי!
מיכאל: לא הייתי מלין עליך באם היית מעלה את תשובתי למייל הפרטי שלך בפורום זה...על כל פנים אני אפרסם את תשובתי אליך בקצרה כאן....
חזי: מיכאל, עד כמה שאני זוכר, ההצעה שלך הייתה ציבורית וכאן בפורום הזה. ומן הראוי להביאה כאן ללפורום הזה.

מיכאל: בקשתי לעמת אותך מול מרדכי בפורום הכנס ביום רביעי זה נדחתה בתואנות הבאות:
חזי: מיכאל, אני לא מופתע, ואזכיר את העמות בטלוויזיה בשנת 1980 שלא היה, את העימות באוניברסיטת תל אביב שלא היה, את העימות באוניברסיטת חיפה שלא היה, ומה שכן היה היה ליחשושים מאחורי הגב במספר גירסאות הסותרות את עצמן
אשאל אותך כאן את שאלת מיליון הדולר, האם נכנסו טנקים ונגמשי"ם (ברבים) לאחר הכניסה של גדוד 100 ??? התשובה היא שלילית !!!! ולכן גירסתי היא האמת

1.מדובר בטקס בו יהיו נוכחים משתתפי המסע לפני שנה ולא בפורום התעמתות כלשהו...

מיכאל, נו באמת ??? "טקס" ?? האם במסע הזה דיברתם על הקרב בחרמון ועל הקרב בניו יורק ?? קשקוש מקושקש , ושנית אני יודע על לוחמים שלא היו בטיול והוזמנו !!!!

2.כל אנשי 890 לא רוצים להמשיך לנבור בקרב ההוא ולא מעוניינים לשמוע את טענותיך- לדברי מעוזיה...

נו, באמת, יש מג"ד ודובר חדש לגדוד אשר מדבר בשם כל הגדוד?? וואו , ממש לא ידעתי, !! כלל גדול הוא , שימוש במילה "כל" --> טעות ההכללה, אחדש לך משהו, מי שהיה שם , תמיד יחזור לשם עד יום מותו, וההוכחה היא הכנס ביום רביעי והכנס ב-30/4/07 והספרים והאזכרות שעוד יהיו , מי שלא היה שם והיה במקום אחר תמיד יכול לפתוח דף חדש ולא אפרט יותר
ובינתיים "יפטם" עצמו ואת מאזיניו בסיפורי רכילות

3.יש נכונות ליצור עימות במועד אחר בינך לבין מרדכי, כאשר כל אחד מכם יעלה את טענותיו...מוכנים לערוך זאת עם מתווך הוגן- הצעתי את עצמי לתפקיד המתווך...
כתבתי בעבר ואמרתי בעל פה, לא בתי קפה יפתרו כאן משהו, העניין הוא ציבורי מהמעלה הראשונה , הוא היה ציבורי והוא יהיה ציבורי, כי הרי במשך שלושים שנה, נטען שבשטח לא היו פצועים ובמיוחד לא עם הכוח שלי, ונטען שנשלחו טנקים ונגמשי"ם [ברבים] אליי ונטען שכל הכוח שלי יצא ללא פגע ונטען ונטען ונטען ודבר מהאמור אינו אמת
מגוחך, לשמוע שהמג"ד טוען שג'קי חכים ז"ל תפס פיקוד על הפלוגה, ג'קי חכים היה הקצין שהיה מיועד להחליף אותי בעת פציעתי או מותי, לכן הוא הצטרף אליי להסתערות ולכן הוא נהרג לידי בהסתערות ולא בשום מקום אחר וכך הלאה וכך הלאה...
נראה לי, שכל מילה תהיה מיותרת וזאת טרם פירטתי את האמור בפרוטוקולים של העיטורים כך שהתוצאה ההסטורית היא , עיטור על פיקוד על כוח החוד, עיטור על היציאה של האחרון מהחווה הסינית ושני עיטורים על חילוצה של מחלקתי מהתופת והגיהינום הסותרים זה את זה הדדית

ולמי שלא יודע, מי שחילץ היה צוות בפיקודו של סרן גדעון דבורצקי ז"ל מ"גדוד" השריון 100 אשר בא לחלץ את סגן אשר טל מגדוד 100 ועת יצאנו לא הייתה שום "נעל אדומה" בסביבה כך שהמסקנוה ברורה

תודה על "תמימותך" וצר לי על כך שניצלו אותך כמפיץ בדיות מאז הטיול ואת זאת עשו "מאחורי הגב" של כוח שאין מחלוקת שהגיע לאן שהגיע כתוצאה של הסתערות וכמסגרת אורגנית אחת.

שיהיה לך רק טוב

חזי דחבש

נערך לאחרונה ע"י cu10 בתאריך 20-03-2007 בשעה 10:29.
ישן 22-03-2007, 06:40

הטקס שלא היה...
בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "שגוי... I love it"

חזי,

האמת היא שאני עוד פעם כועס עליך מאד...רק בגללך הגעתי אתמול ומצאתי את עצמי , לפתע, בעיצומו של טקס יום זיכרון- טקס שאני נמנע ממנו כל שנה במכוון...מילא המאה שקל, אבל זה שלא היתה איזה חצי פיתה עם חומוס להכניס לפה, או איזשהו בורקס קטן זה ביזיון...
היה מאד נחמד לשמוע את כל הנאומים המפוייסים, המחבקים , הטרחניים והמעייפים, אולם יחד עם זאת חבל שלא הזהירו שכך יתנהל האירוע, כי אז אפשר היה לתכנן את כנס המחזור הזה טוב יותר...על כל פנים למדתי והפנמתי- את הטקסים הבאים אאפשר לנהל ללא נכוחותי, לא שהיא חשובה, במיוחד, אבל לפחות אחסוך לעצמי את הטרחנות הרבה שבכנס כזה...

יום טוב.להתראות באירועים משמחים יותר. מיכאל.
ישן 17-03-2007, 13:17

הוצאה לאור...
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי rambull שמתחילה ב "התכוננתי נפשית לחטוף מכולם"

רמי,

תודה על התמונה שצירפת...האמת קשה לי להיזכר, כניראה היית שקט בחווה ולא חוללת מהומות כמוני וכמו אחרים...
גם אני עברתי מסע יסורים ארוך עד שמצאתי מוציא לאור- בפרינציפ לא הייתי מוכן להוציא לאור את הספר באמצעות הוצאות ספרים שרצו לגבות כספים על כך...הוצאות ספרים גדולות כקטנות סרבו להוציא את ספרי לאור- למרות שטרחו למשוח אותי במחמאות- כי לא ראו כל כדאיות כלכלית בהוצאה לאור של ספר קשה כמו שלי- המתאר מלחמה כפולה: בחזית ועם עצמי- חלקן אף אמרו לי ביושר כי אם מדובר היה בספר בישול לא היו מהססים להוציא אותו לאור, אולם ברגע שהתבשי מורכב מהנפש הן לא רואות כל כדאיות בכך...
פניתי אף להוצאה לאור של משרד הביטחון- באמצעות ארגון נכי צה"ל-ואף הם דחו אותי והפנו אותי למערכות, הפנייה שויתרתי עליה...אם תרצה, אוכל לאתר עבורך את הגורם במערכות אליו הינך צריך לפנות...

יום טוב. מיכאל.
ישן 16-03-2007, 17:38
צלמית המשתמש של rambull

בתגובה להודעה מספר 73 שנכתבה על ידי cu10 שמתחילה ב "מה אומר יאיר ליטוייץ על "כוח שמוליק""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cu10
כוח שמוליק לחם יחד וצמוד עם פלוגה ח גדוד 79 - שרידי גדוד 87. הלחימה היתה בחייץ החקלאי עד לכיבוש פוקסטרוט. פרט להיותם לוחמי מופת ושיתוף הפעולה בין טנקיסטים במילואים לצנחנים צעירים תרתי משמע היה מדהים, לא פחות מכך מצמרר לחשוב ששתי יחידות אלה הועלמו והוסתרו שמא מישהו מתחרה על התהילה ואולי לא רק זה. חומר למחשבה.

בכבוד, עדות יאיר לטוויץ כפי שמופיעה בספר שלום לאהבה, 16 באוקטובר לפנות בוקר

לכל חבריי הצנחנים למודי ההסתערויות תחת אש - הקטע הבא מצמרר לא פחות משהוא מאלף

גדוד סיור 87 בצומת טירטור

ב 01:35 לפנות בוקר צלח הגל הראשון של צנחני המילואים מחטיבה 247 בסירות גומי ונתקל
בהתנגדות מועטה. הם השתלטו במהירות על אזור הנחיתה ושידרו את הסיסמא המפורסמת לנחיתה
מוצלחת - 'אקפולקו'. אחריהם צלחו גלים גלים צנחנים נוספים.
גדס"ר 87 שהוביל את החטיבה וחצה את צומת טירטור ראשון ללא פגע, תפס עמדות על המים
באזור מעוז מצמד ועד אותו רגע לא נטל חלק מרכזי בלחימה. החבר'ה ירו קצת פה ושם, חיפו על
הצליחה, שמעו את הבלאגן, ראו נותבים במעופם, הבזקים ומדורות, ישבו בטנקים וחיכו להוראות.
ב 02:30 לפנות בוקר הקפיץ מכשיר הקשר ברשת הגדודית את הלוחמים "תחנות שיקמה כאן
קודקוד עבור"... המג"ד רס"ן יואב ברום נתן פקודה לפלוגות א' ו ג' לנוע עימו ממערב למזרח לעבר
צומת טירטור לכסיקון, לתקוף את מגנן הנ"ט המצרי ולהשמידו. פריסת הטנקים וסדר התנועה
נקבעו תוך כדי דהירת הטנקים בחשיכה לעבר הצומת.
ללא אמצעי ראיית לילה, צוותי גדס"ר 87 הסתערו על המגנן כעוורים וירקו אש על כל שיח
שנראה להם כאויב. המצרים מצויידים במכשירים כאלה ראו אותם באים, נצרו אש ונתנו להם
להתקרב ולהכנס לצומת. מ"מ 1 בפלוגה ג' סגן יאיר ליטביץ ראה בחטף את צלליות הטנקים
הפגועים של הגדודים 184 ו 407 מימינו, קנים שמוטים שפונים לכל מיני כיוונים, וכך הבין שהם
כבר בצומת עצמה. 20 מ' משמאלו נע המג"ד יואב ברום חשוף בצריח ויאיר ששכל את המג"ד
הקודם בנצי כרמלי שנהרג שבוע לפני זה ב'כישוף' חשב "המג"ד הזה אמיץ לב"... הטנקים עברו את
הצומת כמה עשרות מטרים ואז חטפו מכת אש שנפתחה בבת אחת מטווחים מאוד קרובים מהחזית
ומהצדדים. יאיר ליטביץ ירה פגז להמם את המצרים והסתער עם הטנק קדימה על שורת נותבים
שהתרוממה מתוך האדמה. בעודו מסתער ומשיב אש זיהה טנק מצרי במחפורת משמאל וכיוון את
הטנק של יורם פרוינדליך לעברו, הטנק התקרב מטרים ספורים מהטנק המצרי ויורם קרא בקשר
"אין לי הנמכה! אין לי הנמכה!"
יאיר צעק "דרוס אותו, עלה עליו!" ובאותו רגע עלה הטנק של פרוינדליך על תלולית שהגביה את
אחורי הטנק ואיפשרה לפרוינדליך לכונן את התותח מטה במידה מספקת ובום! הצוות שיגר פגז
מטווח של כמה מטרים שהתפוצץ בהבזק בהיר ובתפזורת רסיסים והטנק המצרי התפוצץ ונדלק.
יורם פרוינדליך שהיה חשוף חצי גוף בחוץ נפל לתוך הצריח, עיניו חשכו מהבזק הפיצוץ והוא
התעוור לזמן קצר. יורם הודיע בקשר "נפגעתי... אני לא רואה"... כשהם יורים לכל הכיוונים
המשיך יאיר ליטביץ לנוע עם המג"ד וראה שני טנקים מצרים נוספים נדלקים, יאיר הניח שהמג"ד
פגע בהם, המג"ד יואב ברום אמר משהו בקשר וקולו נקטע, יאיר הביט שמאלה וראה את הטנק של
המג"ד בוער מאחור, איש מאנשי הצוות לא נראה בחוץ. יאיר הפנה מבטו ימינה לטנק המ"פ איציק
כהנא כדי לסמן לו והוא רואה שגם טנק המ"פ בוער והצוות אינו נחלץ, בעוד מוחו מעבד את
הנתונים החדשים יאיר זיהה זיקוק אש מתקדם לעברם בתזזית, לא הספיק לומר "ג'ק" והם חטפו
טיל בתחתית התובה ליד מיכל הדלק, היה פיצוץ והטנק ספג חבטה. יאיר וידא שכולם בסדר,
התכופף מעל הצריח ובדק את הנזק - הטנק לא בער ונראה היה לו שהוא עדיין כשיר, הם נותרו
הטנק היחיד בשטח שתפקד וכל האש התמקדה בהם. לא היתה שניה לבזבז, הטיל השני תיכף יגיע
- יאיר צרח "צוות בזוקה אש! קדימה הסתער! אש! אש!" הנהג לחץ קדימה בכל הכח והם הסתערו
עם הטנק על העמדות החפורות שירו עליהם מעשרות כלים.

איך גיהנום נראה מבפנים

יאיר ליטביץ: אין אימון דומה לזה ואיש אינו מכין אותך למצב דמיוני שכזה. האינסטינקט
שטופח על ידי מאות תרגולות הוא שדחף אותי להסתער. כל המתחם יורק אש, כל הכלים של
הגדוד היו תחת אש תופת ונלחמו על חייהם, צעקתי והטנק זינק קדימה. באמצעות המשבת
שעל בקר הצריח ניטרלתי את ההדק של התותחן ויריתי בתותח בעצמי. לא היה על מה לכוון,
היה צריך להנמיך ולירות. מה שיותר. לסנוור ולהמם את המצרים. הוריתי לטען לטעון פגזים
מהר ככל שיכול. יריתי כל כמה שניות פגז בהנמכה מקסימלית לכוון ממנו באו הנותבים.
הנותבים באו מכוונים רבים ופגעו בנו, כל חזית הטנק ומצדדיו היתה שטופה בנותבים. תוך מספר
שניות הגעתי למחפורות של החי"ר המצרי. דמויות סביבי רצות לכל הכיוונים, צעקות,
מהומת אלהים. צרחתי לנהג שלא יעצור וכיוונתי אותו הישר למחפורות, הטנק חיית מלחמה
אימתנית, הטנק שלנו דורס ורומס, הזחלים של הטנק הפכו לנשק קטלני. בעודי רומס עם השרשראות
את החיילים שמתרוצצים אחוזי תזזית מסביבי אני גם יורה במקלע וצורח "ימינה!"
יורה בתותח וצורח "שמאלה!" הצוות פעל ביעילות מדהימה. אולי חשו את המתרחש מחוץ
לטנק והבינו שזה קרב על חייהם. הפגזים פגעו בחול כ- 20 מטר בחזית הטנק. היד לא הרפתה
מבקר הצריח. יריתי לחזית ולצדדים. יריתי לטווחים של מטרים ספורים והרגשתי שאני והצוות
שלי נלחמים לבד נגד כל הצבא המצרי. פעלתי כנראה מתוך קהות חושים ובאינסטנקטיביות.
בדרך נס לא נכנסתי עם הטנק לתעלת מים עמוקה שהיתה קרובה למסלול הנסיעה של הטנק.
באחת חדרה בי ההכרה כי אני והצוות לבד בתוך המתחם המצרי... טוב שהצוות לא ראו על מה
עלינו... נענו בזיגזג כדי לא להיפגע וכדי להרוס את המחפורות ובמזל לא פרסנו זחל, מיותר
לשאול מה היה קורה אילו הטנק היה נתקע שם. אני מכוון את הנהג, יורה בתותח, מצודד את
הצריח, משגיח כל הזמן שלא מטפסים לי חיילים מצריים על הטנק והכי חשוב לא עוצר לשניה
אחת. השוחות של החי"ר המצרי נראו ככתמים כהים ומוארכים על רקע החול הבהיר. דמויות
רצות מכל מקום והטנק שלי משתולל. איני יודע במי ובכמה מצרים פגעתי. אש תופת, אויר מלא
בנותבים, ירינו כמות גדולה של פגזים וסרטי מקלע. אף אחד לא נתן לי פקודה וגם לא דיווחתי
לאף אחד מה קורה איתי ועם הצוות שלי. הייתי עסוק במלאכת ההרג וההישרדות. כמה עשרות
מטרים ממני בוערים הטנקים של יואב המג"ד ואיציק המ"פ. ברגע מסויים אולי משום שהרגשתי
שזה הרגע המתאים - הוריתי לנהג לנוע לאחור וכיוונתי אותו בין שני הטנקים הבוערים.
השתמשתי בהם כדי לאתר את כוון הנסיעה שלי. נעתי לאחור וכל כמה שניות יריתי מהתותח
לכוון המצרים, אין לי מושג אם התותח תוכנן לקצב ירי כזה... הצריח התמלא בעשן וריחות
חריפים של חומר נפץ ואבק שריפה. אנחנו עוברים בין שני הטנקים הבוערים של יואב ברום
ואיציק כהנא כשבטנק המ"פ הבעירה חזקה יותר. שניהם יכלו כל רגע להתפוצץ ואנחנו ביניהם.
חזיון תעתועים כי חזרנו לתבנית המקורית... עצרתי לרגע מאחוריהם וחיפשתי אנשי צוות. האש של
הטנקים הבוערים מאירה גם אותי ושימשתי מטרה. הנמכתי את הטורים של הטנק וצעקתי
בעברית אולי מישהו ישמע. בזכרוני אני מושך איש צוות אל תוך הטנק. מעולם לא אימתתי את
זה ואולי זכרוני מטעה אותי וזה לא היה כך. נדמה לי שכן. למזלינו מישהו זיהה אותנו כטנק
מג"ח כשהגחנו מתוך החושך ולא ירו בנו. זה יכל להגמר אחרת עם קבלת פנים לא נעימה אחרי
ההחלצות. כך חברנו לשאר הכח באיזור הצומת.
מאז בהרהרי בקורות אותה שעה יש לי הרגשה שאני מתקשה להאמין לעצמי. מי שלא
היה שם לא יכול לדמיין את שהתרחש אבל האבסורד הוא שגם מי שהיה שם אינו יכול לתאר את
שאירע. נחלצתי מגיהנום ממש. כנראה שמישהו היה צריך להחלץ ולנסות לתאר איך גיהנום
נראה מבפנים. הוא נראה נורא ואיום, מאיים לבלוע אותך אל קרבו.

בשובו מצא יאיר שמהגדוד שלו נותרו חמישה טנקים כשירים ושמונה זלדות של החרמשניקים.
גדס"ר 87 שאיבד את מפקדו בנצי כרמלי ב'כישוף', איבד גם את המג"ד המחליף יואב ברום
בטירטור. מאוחר יותר זוהתה גופתו חסרת הראש של יואב לפי הדרגות והעט בכיס חולצתו.
המח"ט אמנון רשף הורה לסמג"ד, קצין בדרגת רס"ן שהיה איש חרמ"ש לתפוס פיקוד ולהסתער
שוב על הצומת, הסמג"ד סירב בטענה שהוא אינו 'טנקיסט' וגדוד 87 נשאר במקומו ולא תקף את
הצומת. מאותו הרגע, הלכה למעשה גדוד סיור 87 חדל מלהתקיים כיחידה אורגנית.

לכח שמוליק לחץ על הקישור

ישן 17-03-2007, 11:59
  cu10 cu10 אינו מחובר  

מכתב שקיבלתי מיאיר ליטוויץ

----- Original Message -----
From: יאיר
To: Civil-Forum@googlegroups.com
Sent: Friday, March 16, 2007 10:32 PM
Subject: [GF;5963] Re: ...// מדהים// הסיפור האמיתי של 890 במלחמה // כל חוקר חייב לקרוא את זה

היה לי הכבוד והזכות לקרוא את ספרו של רמי בשלב של טיוטה מתקדמת, לוחם פלוגה ו (לחמנו כתף ליד כתף בכמה שריון וצנחנים בכמה קטעים כבר אמרתי).
חזי אתה יותר מצודק (לא פעם ראשונה), אכן לא רק סיפור הלחימה של חבורת צנחנים תקופה לא ארוכה אחרי גיוסם אלא גם כשרון ענק של המחבר שמביא אותך להיות לעיתים קרובות הוא עצמו בתוך המלחמה.
אכן, גבורת גדוד 890 האמיתית מתוארת בסיפור פלוגה ו והלואי וספרו של רמי יהפוך לאבן הפינה במורשת הכל כך נחוצה לנו היום.
לא במקרה הוסתר כח שמוליק, כנראה היה עלול להפנות את הזרקאורים אליו....
אגב, לא ידעתי שהסיפור לא ידוע לחברי הפורום, חבל.

From
ישן 17-03-2007, 12:04
  cu10 cu10 אינו מחובר  

וזה.. מה שענה לו סא"ל ד"ר עמיקם צור , אחת הדמויות
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי cu10 שמתחילה ב "מכתב שקיבלתי מיאיר ליטוויץ"

מה שענה לו סא"ל ד"ר עמיקם צור , אחת הדמויות המרכזיות בפורום לאאיזרוח תחקירי קרבות מיסודם של קצינים ולוחמים במילואים בריכוזו של הד"ר אורי מילשטיין, שאיננו רק חוקר קרבות מנוסה הוא גם חובש קרבי בחטיבה 35 הסדירה בקרבות החווה הסינית ומלחמת יום הכיפורים

ורוב רובו של גדוד 890 לא רוצה לשמוע את מימצאי הפורום, וברור גם למה

הנה כאן
------------

From: Amikam
Sent: Saturday, March 17, 2007 12:02 AM
Subject: [GF;5966] Re: ...// מדהים// הסיפור האמיתי של 890 במלחמה // כל חוקר חייב לקרוא את זה

יאיר וחזי,
אנחנו כתבנו על כח שמוליק שפעל במסגרת חטיבה 14. חיזרו וקיראו מה שכתבנו.
עמיקם
From: יאיר
Sent: Friday, March 16, 2007 11:12 PM
Subject: [GF;5965] Re: ...// מדהים// הסיפור האמיתי של 890 במלחמה // כל חוקר חייב לקרוא את זה
ישן 20-03-2007, 22:06
צלמית המשתמש של rambull

נשרף לי הסוויץ'

מתוך הספר שלום לאהבה מהפרק נשרף לי הסוויץ'

נובמבר דצמבר 1973

המוצב המצרי מרוג

'מרוג' היה במצב על הפנים, לא היה בו כלום, באמת שום דבר. התחלנו לעבוד ולהתבצר. עובדים
עובדים עובדים, בידיים, עם אתים, מכושים, עוד לא הספקנו לנוח מהמלחמה והחיים שלנו זה
חפירות, מילוי שקי חול וביצור המוצב בידיים כל היום. מאימת הצלפים לא הרמנו ראש וצפינו
במצרים בפריסקופ, היה להם צלף על הסוללה עם משקפת באופן קבוע.
הקטע הוא שהם נעים בחופשיות, חובשים כובעי עבודה של צה"ל, יורדים לתעלה כל יום למלא
ג'ריקנים ולנו אסור לירות בהם.
חפרתי בור ברוחב מטר וחצי, אורך שניים וחצי מ' ולעומק 50 ס"מ, גררתי שבכת ברזל מעוקלת,
שמתי אותה בקשת מעל הבור, עליה מתחתי יפה ברזנט, עליו יריעת נילון, על הנילון העמסתי עוד
ועוד שכבות של שקי חול, ריבוי השקים משפר את איכות הביצור וקוראים לזה 'שפניה'. חי
במחילה כמו שפן.
מיטה - אין, שירותים - אין, ברז - אין, כיור - אין. בעצם אין כלום חוץ ממני, רובה, חגור וכפל"ד.
עקרתי את כל האבנים הקטנות, ריפדתי בשכבת חול, בשמיכות, שמתי שק שינה, הבאתי מצבר של
משאית מצרית, חיברתי נורה ונהיה לי אור בבית.
נכנסים לשיגרה. תשמור, תחפור, תישן, תחפור, תשמור, תמלא שקי חול, ריצת כושר, סיור
בוקר, תחפור, תישן, תשמור, תמלא שקי חול, ריצת כושר, תחפור, תישן...
בשפניה לידי אבי גולדברגר מכבה את האור ושוכב לישון. אחרי כמה דקות שומע "קחחח קחחח
קחחח קחחח"... אבי מדליק את האור - מפסיק הרעש. דממה. מחפש, בודק, לא רואה כלום.
מכבה את האור לא מספיק להירדם "קחחח קחחח קחחח קחחח"... מדליק את האור - מפסיק
הרעש. אותו סיפור שיגע אותו כל השבוע עד שראה את ה'שותף' מציץ...
עכברוש ענק. הוריד עליו בלוק והרג אותו.
העמדנו שבכות וסורגים, תקענו מוטות וקרשים, קשרנו ומיסמרנו, תלינו רשתות הסוואה ועשינו
'מטבח וחדר אוכל'. במרומי המוצב קשרנו פחונים, חיברנו קרשים, ליפפנו חוטי ברזל שתי וערב,
שמנו חבית עם סולר כגוזניק גדול, פיילה, ג'ריקנים, סירים, מדליקים, מחממים מים, שופכים על
הראש, ככה מתקלחים.

מה הרעיון?
באחד הימים המצרים פתחו באש על טרקטור 9-D שלנו שעבד ליד מעבר ה'קילו'. התחילה
מהומה, יריות ופגזים מכל הכיוונים בגזרה. במוצב מרווח המ"מ מוטי וירש לקח את אלכסנדר
(ששק'ה) טבדידישווילי שהיה לו רובה רוסי כבד עם כוונת טלסקופית והם עלו למעלה הסוללה,
תפסו עמדות והתחילו להשחיל מצרים בגדה השניה. כולם רצו להצטרף לחגיגה, החבר'ה ממחלקה
2 טיפסו למעלה לעמדות לאורך המוצב ופתחו באש ללא רשות.
וירש התרגז שהחבר'ה יורים ללא פקודת אש, הוריד את כולם למטה חוץ מששק'ה, נתן אותם
לטיפולו של סמל מנחם גמליאל ואמר לו "רק תדאג שהם לא יהיו בקו האש של המצרים". ב'מרווח'
כל הזמן עולים ויורדים את הסוללה בסחיבת פצוע, זה הטירטור המועדף שלהם. וירש עלה חזרה
למעלה ובזמן שהוא וששק'ה ניהלו קרב יריות עם המצרים - גמליאל העמיס על חיילי מחלקה 2 את
כל 'החליפה', העמיד אותם פצועים 'אחד על אחד' והם התחילו לעלות ולרדת את הרמפה בסחיבת
פצוע.
יום אחד כשמוטי וירש יצא הביתה החליף אותו הסמ"פ אלי שוחט. הוא שמע את הסיפור הזה
מהחיילים ואמר להם "זהו מעשה בל יעשה - אתם חייבים להתלונן עליו בפני המג"ד"... אבל לאיש
לא היתה אשליה שהמג"ד יעיף מ"מ בזמן הזה. להתלונן עליו ואח"כ להמשיך תחתיו לא בא בחשבון,
אף לא אחד התלונן.
להיות חייל בפלוגה הזאת זה לחיות תחת טרור. הם, בשביל לשלוט בנו ביד חזקה ובזרוע נטויה,
משתמשים בכל התותחים, בכל הכלים ובכל האמצעים. עונש שיגרתי על התחצפות זה טירטור
מינימאלי של "אפ! עם כל 'החליפה' 30 שניות זוז!" תרוץ תקיף משהו כמה פעמים ונגמר. אם תפסו
אותך משתמט מעבודה, הולך מכות או שסתם בא לך להתווכח - תחטוף 'הצמדה'. יכולים 'להצמיד'
אותך לכל 'החליפה' או לפריט ציוד ליום, ליומיים... לשבוע! פריט אהוד להצמדה זה ג'ריקן! אתה
עכשיו צמוד לג'ריקן 20 ליטר מלא מים. מה זה אומר? שהג'ריקן דבוק עליך כמו קרציה לכלב.
ג'ריקן יושב איתך לאכול, מתרחץ איתך, מחרבן איתך, שומר איתך, אתה ישן מחובק עם הג'ריקן
בלילה. תופסים את הקרציה לא עליך? מוסיפים לך ימי הצמדה. אם רוצים סתם להשפיל אותך,
אתה מוצמד לקסדה שזה אותו דבר רק פחות כבד. אתה מסתובב עם קסדה על הראש ולא מוריד
אותה יומיים! אתה ישן בבור בלילה עם קסדה על הראש, יושב איתה באוכל... שכח מלחפוף את
הראש. היו אנשים שחיו עם 'החליפה' וכמובן שהיציאות הביתה מאויימות תמיד.
באנו בשביל הרעיון... מהו הרעיון? אני כבר לא יודע על איזה 'רעיון' מדובר וגם לא איכפת לי יותר
משום רעיון. כל מה שמעניין אותי זה איך להמנע מלהתקל ב'מוציא לפועל' המ"כ צח גולדהנד
שמחפש לתקוע ומסתלבט עליך תוך כדי, זה הקטע איתו. כל מי שהוא רואה - "סתום את הפה ולך
תמלא חמישים שק".

לכח שמוליק לחץ על הקישור

נערך לאחרונה ע"י rambull בתאריך 20-03-2007 בשעה 22:11. סיבה: הוספת כותרת
ישן 14-04-2007, 06:47

שחיתות- או אולי סתם הזייה...

הייתי בכנס בבית ליד...נכון שזה לא היה משהו וציפיתי לדברים אחרים , לגמרי...גם נכונה העובדה שהואבסנו בפירות ומים וקפה שחור,בלבד...אבל מכאן ועד לפסיקה החלטית ברורה ונחושה על שחיתות המרחק גדול מאד!!!
יכולים לטעון המלעיזים שסכום של 100 ש"ח לאדם בעבור הפקת סי.די. של המסע לחווה הסינית הינו סכום גבוה,אבל יכול להיות שסכום זה כולל גם הוצאות הדפסת ההזמנות והחומר הנילווה שנשלח אלינו...על כל פנים ,היתה גם אפשרות שלא לשלם את הסכום הנ"ל- אף אחד לא בדק בציציות או חייב תשלום בפועל...
אגב, אם את נושא השחיתות העלה הקיסר דנידין, אזי מוטב להניח לנושא ולהמשיך מייד הלאה...

יום טוב. מיכאל.
ישן 10-10-2016, 06:58
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
כתבה ישנה על הפלוגה של מנו בן ישי שלחמה כנגד הקומנדו המצרי

הלם. קרב\ מאת טל זגרבה
כשמדברים על הילדים של שנת 73' מתכוונים לילידי הבייבי– בום שלאחר המלחמה • אבל למלחמה ההיא היו גם ילדים אחרים - חיילי פלוגת המסלול של גדוד 890 • אחרי כארבעה חודשים על מדים נשלחו הלוחמים, שטרם סיימו את הכשרתם, דרומה • במקרה הפכה משימת האבטחה הפשוטה שהוטלה עליהם, לקרבות מול הקומנדו המצרי • היום, הם רק רוצים לספר את הסיפור שמעולם לא סופר
36 שנה חלפו, אבל הם עוד הילדים של חורף שנת 73'. הם אותם ה"צעירים" שעד לפני רגע היו בתקופת האימונים שהומרה במהרה בשריקות הצופרים של מלחמת יום הכיפורים. הם אותם הלוחמים שנדחקו לשמור על הדיונות הצחיחות ועל מתקני הנפט החורקים של אבו– רודס ודרום חצי האי סיני, בעוד הקומנדו המצרי נוחת עליהם במסוקים מן השמים. אלו הם חיילי ומפקדי פלוגת מסלול מאי 73' של גדוד 890 של חטיבת הצנחנים, שהיו באופן לא רשמי לציידי כוחות הקומנדו המצרי במרחב שלמה (מרש"ל) שבסיני. לדברי תא"ל (מיל') צורי שינקין (שגיא), מפקד המרש"ל במלחמה, הם שמנעו את כיבוש שארם–א–שיח' והצילו את כלל המרחב מכיבוש מצרי. כל זה, כשהם בקושי סיימו טירונות.
"כתבו הרבה דברים, אבל אף פעם לא כתבו את האמת", מתריס אל"ם (מיל') דוד זרחין, לשעבר מ"מ 1 בפלוגה. "האמת היא שביום שבת, 6 באוקטובר 1973, יום פרוץ הקרבות, שהו במרחב שלמה במשימות אבטחה פשוטות. בן רגע הם הפכו לחיץ האחרון בין המצרים לשארם–א–שיח'. אמנם אומרים שמהרגע שהצנחנים מתגייסים לטירונות זה כאילו שהם הולכים למלחמה, אבל אף אחד לא באמת התכוון לזה שכבר אחרי כארבעה חודשים הם באמת יילחמו. אני זוכר שבבוקר אותו יום שישי ישבנו בסנור שבשומרון וראינו בעיתון כתבה שכותרתה 'התחממות בצפון'. לכן, כשאמרו לנו שאנחנו נוסעים לשדה התעופה בלוד ומשם לשארם–א–שיח', זה נראה כאילו רצו להרחיק אותנו ממקום ההתרחשויות. מבחינתנו, זה היה לרדת לקצה העולם".
"אבל היה בזה היגיון. הרי בקושי ידענו להחזיק נשק", מתייחס אריק זילברמן, מא"גיסט במחלקה 3 של הפלוגה. "כבר ביום השני למלחמה מצאתי את עצמי תלוי חצי גוף מחוץ למסוק עם המא"ג קשור, לחפש מהאוויר עקבות קומנדו מצרי. בשביל חייל במסלול זה היה דבר די מזעזע: הפעם הראשונה במסוק, אני חמוש ומתנדנד באוויר - כמו בסרטים על וייטנאם".
לאורך השיחה עם לוחמי העבר, ניכר תסכול על כך שעל קורות מעלליהם שקע אבק בן ארבעה עשורים. "זה בעצם סיפור שאף פעם לא סופר, וזה חמור", מדגיש ששון סיידוף, לוחם במחלקה 1 של הפלוגה. "לפני כמה שנים הזמינו אותי לטקס שבו פלוגה צעירה מגדוד 890 קיבלה תואר פלוגה מצטיינת בגלל שהיא הייתה רק תשעה חודשים בצבא וכבר חיסלה מחבל או שניים באזור בית לחם. זה הדליק לי את הנורה. אני זוכר שאמרתי לעצמי: 'אנחנו היינו בצבא משהו כמו ארבעה חודשים כשחיסלנו שני גדודי קומנדו מצרי, ואפילו מילה לא אמרו עלינו'. זה הטריף אותי. זה לא שאני מקנא, כן, ואני באמת מפרגן לחבר'ה הצעירים האלה, שבעיניי הם לוחמים א'–א'. אבל אני כן חושב שאנחנו היינו לא פחות טובים מהם ושעשינו לא פחות, ולכן אני מאמין שגם לנו מגיע".
לעזאזל, הם נלחמים
בימים בהם האיום על "כיבוש אילת" התייחס פחות ל"ואקאנס" הצרפתי ויותר לאימת הדיוויזיות המצריות, לאסטרטג המצרי המצוי לא נותרה דילמה. "כדי להגיע אז לאילת היו שתי דרכים", מציג זילברמן, "או לחצות דרך סיני, מה שגם אומר לעבור דרך כל כוח השריון והחי"ר הישראלי, או לעשות עיקוף מדרום, דרך שארם–א–שיח' ומשם לעלות צפונה עד אילת. בעצם, גם אם המצרים היו מגיעים לשארם זה היה אסון כי היא נחשבה מאוד בעיניהם וכל עוד החזקנו בה, זה היה נורא מכל דבר אחר, מבחינתם".
בבוקר 6 באוקטובר 1973, התחלקה פלוגת המסלול לשני כוחות: הראשון, שכלל את מחלקה 1 בפיקודו של זרחין, התייצב בא– טור, בעוד השני, שהורכב ממחלקות 2 ו– 3 והיה בפיקוד המ"פ, עמנואל (מנו) בן– ישי ז"ל, המשיך צפונה לאזור אבו– רודס. משימת הכוח הייתה לשמור על מתקני הנפט של מדינת ישראל במרחב שלמה, ולסייע ליחידה מחיל הים ולכוח ממערך הנ"מ בהגנת האזור.
לכאורה, משימה חסרת ריגושים, אך באותו יום בצהריים האויב מדרום השמיע קולו. "אני זוכר שהנכד של בן– גוריון שירת אז במרש"ל, ובשעה 14:00 הוא הגיע עם פיג'ו 404 כולו בפאניקה ואמר: 'מפציצים אותנו, התחילה מלחמה'. אף אחד לא הבין מה קורה, כי בגזרה שלנו היה שקט", משחזר משה טלמור (קלמנוביץ'), שהיה אז מ"מ 2 בפלוגה. "באותו ערב, כל מחלקה קיבלה זחל"ם, ואני זוכר שאני והמחלקה שלי ישבנו בזחל"ם בחושך ותצפתנו. לפתע התחילו 'לפידים': המצרים הפציצו את שדות הנפט באמצעות חביות חומר נפץ שהושלכו מהליקופטרים, כשבמקביל הם הנחיתו יחידות קומנדו בכל האזור. אני זוכר שעצרתי את הזחל"ם, היינו בחושך מוחלט, ופתאום הופיע אור גדול. חשבנו לעצמנו: 'סוף– סוף משהו קורה'. ואני, שהייתי אז מ"מ צעיר, אמרתי לחיילים שלי בקול מלא סמכותיות: 'אני מודיע לכם באופן חגיגי שפרצה עכשיו מלחמה'".
בינתיים, מחלקה 1 בפיקודו של זרחין העבירה לילה שקט מאוד בא– טור, מבלי שחזתה ולו בלפיד בוער אחד. "לא היה לי מושג מה עובר עליהם באבו– רודס, והייתי בטוח שהם משתעממים כמוני", נזכר זרחין. "רק ביום שני בבוקר, ה– 8 בחודש, כשנודע לי שהם קיבלו מסוק אחד או שניים והחלו בחיפושים אחר הקומנדו המצרי, אמרתי: 'לעזאזל, מה אני יושב פה כמו גולם בא– טור ושומר על איזה שני פועלים מסכנים, כשהם נלחמים'".
"האמת, הכל התחיל בזה שהופיע אצלנו באבו– רודס מסוק 'בל 252', שאני אפילו לא יודע מי הזמין אותו", מעיד טלמור. "למעשה, יצרנו תורה של מרדפי מסוקים שנכתבה ויושמה ביום אחד. אני לא אשכח את המרדף המוסק הראשון: הייתי עם מנו במסוק, כשהוא פתאום הצביע למטה ואמר: 'שם יש אנשים'. לא ראינו שום דבר, אבל מנו היה החלטי - ונחתנו. לוחמי הקומנדו המצרי הונחתו כבר בלילה הראשון מהליקופטרים, והתמקמו בנקיקים ובערוצים של ואדיות. נחתנו, התפצלנו לשני כוחות, איתרנו את מיקום המצרים והגענו למצב שאנחנו נמצאים גאוגרפית מעליהם - והתחיל קרב. זה היה הקרב הראשון שלי. היום זה מבהיל אותי כמה שזה לא הבהיל אותי אז: אני זוכר שהמצרים ירו עליי מלמטה, והכדורים העיפו לי אבק ליד הרגליים. אך כלל לא התרגשתי. מה שכן, זה ממש לא היה מגבורה, רק מחוסר ניסיון ומטיפשות".
במקום החל קרב קרקע– אוויר בגרסה שספק אם מלמדים בקורס– הטיס. "אנחנו היינו רק שני הליקופטרים, כלומר 16 לוחמים, כשלמטה שכבו עשרות אנשים. היו שם גדודי קומנדו שלמים", ממשיך טלמור. "התחיל קרב בו אנחנו אמנם היינו המעטים, אבל למעשה ידנו הייתה על העליונה בזכות תנאי השטח: גלגלנו אליהם למטה רימונים, וירינו לתוכם בזוקות וררנ"טים. בשלב מסוים הם התחילו להיכנע, זרקו את הנשק ועלו למעלה. פתאום אנחנו מוצאים את עצמנו, קומץ של חיילים צעירים, שרובם עוד לא עבר אפילו תרגיל מחלקה, מול עשרות חיילים מצרים מובחרים ומאומנים שעולים אלינו עם ידיים מורמות. זה היה מחזה מוזר מאוד. אנחנו גמרנו את הקרב הזה עם הרבה שלל, כשאצלנו אף אחד אפילו לא נשרט. אחרי המרדף הזה, זו נקבעה להיות התורה: עולים לאוויר, מחפשים אויב ויורדים עליו מלמעלה".
ובינתיים, בא– טור, עיניו של זרחין כמעט יצאו מחוריהן למשמע הבשורות. "לא האמנתי שהם כבר לקחו שבויים", הוא מספר. "אנחנו בא– טור מתבחבשים בתוך הזבל של עצמנו ולא עושים כלום, ומשה מספר לי בקשר שלא רק שהם עלו על מסוקים, אלא שהם גם נלחמו וערכו מרדפים ולקחו בשבי אנשי קומנדו מצרי. ואני, בעצבים ביום שני בערב, הבנתי שחוץ מהמחלקה שלי, כל המחלקות נלחמות. החלטתי שזהו, עכשיו כבר אף אחד לא יעצור אותי מלהכניס את המחלקה שלי לפעילות".
קור רוח מדהים
בליל יום שלישי, 9 באוקטובר, נטל זרחין את מחלקתו על שלושת זחל"מיה, ושם פעמיו צפונה, לעבר אבו–רודס. עם הגיעו למקום, ביום רביעי לפנות בוקר, פגש בו הסמ"פ, גדי פינקלשטיין, שהפציר בו להתכונן מיד ליציאה למרדף. "לא שתינו, לא אכלנו, לא ירדנו מהזחל"מים ולא הבנו מה קורה, וישר אומרים לי: 'תכין את עצמך למרדף'", אומר זרחין. "בסביבות 09:30 בבוקר עליתי בפעם הראשונה עם המחלקה לאוויר בשני מסוקים, ומנו שאל אותי אם אני רואה עקבות. עניתי לו שלא, כי לא ידעתי אפילו מה לחפש. מנו, שניחן בעין של נץ, זיהה מיד עקבות והנחית את המסוק לכיוונן. לפתע, כל טכניקת הלחימה שדיברו עליה בקשר באה לידי ביצוע: זיהינו את הוואדי, השארנו מסוק אחד באוויר כדי שיירה עם המא"ג, אחד המסוקים הוריד צוות על השלוחה - ומיד טס להביא צוות נוסף מהמחלקה שלי. הכוחות התאספו, ואני, עם העוזי על הצוואר, יישרתי את הגב והובלתי בגאווה את הכוח לתוך הוואדי. הלכתי זקוף כמו במצעד ועשיתי קצת דאווין על המחלקה שלי - עד שלפתע שרק הכדור הראשון.
"מיד נשכבנו מבלי שזכרנו אף תרגולת של תפיסת מחסה, כשהדבר הכי גרוע היה שאפילו לא ירינו", הוא מוסיף. "תוך כמה רגעים תפסתי את עצמי בידיים, פניתי למא"גיסט מאחוריי, ושאלתי אותו: 'למה אתה לא יורה?' אז הוא אמר לי: 'מה אתה רוצה, גם אתה לא יורה'. הייתי כל–כך צעיר ולא מנוסה שלא שמתי לב. רק אז נפל לי פתאום האסימון. בינתיים, מנו התחיל לרדת לתוך הוואדי, בעוד שאנחנו זיהינו את המטרות, העברנו מידע בינינו והתחלנו לירות לכל כיוון. מבחינתי זה היה המרדף הראשון. לא רק ראשון מאז תחילת המלחמה, אלא ראשון שבו אני יורה עם נשק".
לא חלף זמן רב עד שהתברר מקום המסתור של המצרים. "לפתע מנו אמר בקשר: 'יש כאן מערה מתחת, והכדורים לא חודרים'. למרבה הפלא, ממש במקרה גיליתי חור באדמה, שהתברר שמוביל למערה", ממשיך זרחין, "אמרתי לכולם להוציא רימונים ולשלוף נצרות. והחיילים, שבחיים לא זרקו רימון, השליכו בקור רוח מדהים את הרימונים פנימה וגרמו לבהלה גדולה בתוכה. המצרים התחילו להרים ידיים. התברר שבמרדף הזה הרגנו 25 מהם ולקחנו 20 שבויים. הבעיה הייתה שהמחלקות של הקומנדו המצרי היו בנויות מכפולות של 17 - כלומר, היו צריכים להיות שם 51 לוחמים. מנו תחקר את הקצינים המצרים, והסתבר שנהרגו להם לפני כן עוד כמה חיילים, ביניהם המג"ד".
בתום הציד המוצלח, שבו הצנחנים עם שללם למפקדה הפלוגתית באבו–רודס. זרחין והמ"פ התיישבו לשיחה נוקבת באחד הבניינים, כאשר יתר החיילים פוזרו בין הבתים הסמוכים. סמוך לשעה 18:00 בערב, על מצע רך של שקיעת אוקטובר, הקיצו מן האופק מספר צלליות זריזות: היו אלה מטוסי 'סוחוי 7' מצריים. "אני לא אשכח את זה: זה היה אחרי ארוחת הערב, וזרחין הורה לנו ללכת למנחת", מתאר סיידוף. "המטוסים המצריים הגיעו בגובה נמוך מאוד - כל–כך נמוך שאם תושיט את היד, תפיל אותם. זה נשמע כאילו שהמטוס נחת אצלך בבית. פתאום קלטתי אותם זורקים עלינו פצצות, ואחד מהם ירד על שני בתים שלנו. אני זוכר את המא"גיסט יורה בטירוף, ולפי דעתי הוא פירק שם ארגז תחמושת שלם על אחד המטוסים. ובאמת, אחד מהם צלל אחרי זה למים".
זרחין: "אני, מרוב טמטום, נכנסתי ישר לתוך הבית עם התחמושת".
זילברמן: "ממש במזל נשארתי בעמדת נ"מ שהייתה על גג בית אחר מזה שהמטוסים הפגיזו - בו נהרגו שבעה חבר'ה מהמחלקה שלי".
זרחין: "תוך 5–10 דקות כבר יצאנו מההלם, ירדה החשכה והבנו שיש לנו חיילים מתחת להריסות. התחיל שלב הפינוי, כשבסופו התברר שהמכה לפלוגה היא קשה מאוד: שבעה הרוגים ממחלקה 3, ואחד ממחלקה 2".
טלמור: "הגעתי למקום, וחלק מהבית היה הרוס. התחלנו עם הידיים לפנות את הסלעים והאבנים כדי לחלץ את האנשים, אבל הרוב כבר היו ללא רוח חיים. אלה היו הנפגעים הראשונים של הפלוגה שלנו. זו הייתה מכה אדירה לפלוגה צעירה, שחייליה התגייסו רק לפני חודשים ספורים".
משפחה בלי אבא
המכה אמנם הייתה קשה, אך כבר ביום המחרת שבה הפלוגה להילחם. "אתה מצטייד ומתארגן מחדש - והרבה מזה עם ציוד מצרי משוכלל שלקחנו מהשבויים ומההרוגים", מודה זרחין. "פתאום, אחרי כל לחימת המסוקים הזו שכולנו חווינו בפעם הראשונה, אתה שואל את עצמך: 'מה זה, איפה אני נמצא? מה אני סטלון או משהו? אני במלחמה עם חיילים שבקושי יודעים להחזיק נשק, אני מ"מ צעיר לגמרי, וכולם פה מאמינים בי'. לא יכולתי להתייאש".
ביום רביעי, 10 באוקטובר, גדוד 890 בפיקודו של איציק מרדכי ירד לשמש כוח חסימה באבו–זניימה שמצפון לאבו–רודס, על מנת למנוע מהמצרים להגיע לשארם–א–שיח'. במקביל, המשיכו הפטרולים המוסקים של הפלוגה כסדרם, ואט–אט התחוור כי מרבית הכוחות המצריים בשטח משתייכים לגדודי הקומנדו 153 ו–158 - שאיבדו חלק ניכר ממצבתם ואף יצאו מתפקוד.
רסיסי הכוחות המצריים שעוד נותרו בשטח החלו להתנקז למקומות בעלי מאפיינים גאולוגיים וגאוגרפיים מובהקים - הבולט בהם היה אזור מכרות המנגן "אום בוגמה". ביום שבת, 13 באוקטובר, יצאו הצנחנים הצעירים למרדף אחרון ודרמטי במיוחד. "זה לא התחיל בתור משהו מיוחד", מעיד טלמור. "היינו שני מסוקים באוויר, והמצרים התחפרו בתוך ערוץ דקיק. אני והכוח שלי ירדנו מהמסוק על שלוחה אחת, ומנו והכוח שלו ירדו על שלוחה מקבילה - הכל לפי התרגולת הידועה.
"היה שם מסתור או מערה שהמצרים התחבאו בה, והקליעים פשוט לא הגיעו אליהם", הוא מוסיף. "מנו ביקש נשק נ"ט, אז הוא קרא לאר–פי–ג'יסט שייתן לו את הנשק שלקחנו מהקומנדו המצרי. ראיתי את מנו שם את האר–פי–ג'י על הכתף, מתרומם כדי לירות לתוך המערה, ושנייה לפני הירי הוא פתאום נשכב, כאילו הלך לנוח. הוא חטף צרור בחזה ומת במקום. הגעתי בריצה מהצד השני, והבחנתי שמנו שוכב ושהאר–פי–ג'יסט עושה תנועות שהוא נפגע ברגל. לפתע התקרב אליי חייל מצרי, נעמד חמישה מטרים ממני, וזרק עליי רימון. הרימון התגלגל הצדה, ובאותה שנייה שנינו שלפנו את הנשק. למזלי יריתי ראשון.
"בסיום הקרב הבאתי כמה חיילים שיפנו את מנו ואת האר–פי–ג'יסט להליקופטר, וספרנו שם תשעה מצרים הרוגים ועוד 24 שלקחנו בשבי", הוא מסכם. "למעשה, רק בסיום הקרב הזה הבנו באמת מה זו מלחמה: אמנם היו לנו קרבות, מרדפים ואבידות, אבל זה היה הקרב הראשון שבו נהרג לנו המ"פ. בעצם נותרנו כמו משפחה בלי אבא".
("במחנה", 23.09.2009)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 11-10-2016, 08:39

מאמר בבלוג "על הכוונת" אודות מחקר חדש על לחימת גדוד 890 במלחמת יום הכיפורים

מה קרה אחרי הקרב בחווה הסינית\ מאת גל פרל פינקל

מחקרו של פרופסור יואב גלבר אודות לחימת גדוד 890 במלחמת יום הכיפורים, אינו מחדש כמעט דבר בנוגע לקרב החווה הסינית, אך ממקם אותו בקונטקסט הנכון בתוך קרבות הצליחה, ומספר את סיפור הלחימה השלם של הגדוד מראשית המלחמה ועד סופה
.

(המאמר פורסם במקור באתר "דבר ראשון", בתאריך 11.10.2016)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 11.10.2015)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

נערך לאחרונה ע"י marloweperelab89035 בתאריך 11-10-2016 בשעה 08:41.
ישן 12-10-2016, 14:37

הגרסה המלאה של המאמר "מה קרה אחרי הקרב בחווה הסינית"
בתגובה להודעה מספר 85 שנכתבה על ידי marloweperelab89035 שמתחילה ב "מאמר בבלוג "על הכוונת" אודות מחקר חדש על לחימת גדוד 890 במלחמת יום הכיפורים"

מחקרו של פרופסור יואב גלבר אודות לחימת גדוד 890 במלחמת יום הכיפורים, אינו מחדש כמעט דבר בנוגע לקרב החווה הסינית, אך ממקם אותו בקונטקסט הנכון בתוך קרבות הצליחה, ומספר את סיפור הלחימה השלם של הגדוד מראשית המלחמה ועד סופה
.

בשקט-בשקט, בהוצאה מצומצמת ללא הפצה מסחרית, יצא לאחרונה הספר "לחימת גדוד 890 במלחמת יום הכיפורים" (הוצאת מערכות, 2016) מאת פרופסור יואב גלבר, היסטוריון וסא"ל במיל'. גדוד הצנחנים 890 "הוא אחד הגדודים הוותיקים ובעלי העבר העשיר והמפואר בצה"ל" (עמוד 23). במשך שנים כונה בפשטות "הגדוד", מבלי שהיה צורך לציין את מספרו. מאז שפיקד עליו אריק שרון בשנת 1954, קשה לחשוב על יחידה צבאית שהניבה כמות כה גדולה של מפקדים בכירים בצה"ל ובהם רפול, מוטה גור, דן שומרון, שאול מופז, מתן וילנאי, משה יעלון ובני גנץ. מאז 73' תועד הקרב העיקרי של הגדוד, קרב "החווה הסינית", בעשרות כתבות, סרטים וספרים.ייחודו של הספרון הקטן (186 עמודים בסך הכל) שכתב גלבר, קצין צנחנים במילואים שלחם בשורות הגדוד בחזית הדרום, הוא בהצגת סיפורו השלם של הגדוד למן פרוץ הקרבות, ועד לסיומם.

פלוגת המסלול נגד הקומנדו
סיפורו השלם של הגדוד.

הגדוד הגיע למלחמה לאחר שצבר ניסיון רב בשורת פשיטות כנגד יעדי מחבלים בלבנון. מפקדו, סא"ל יצחק מרדכי, היה קצין צנחנים מנוסה שלחם במערכות ששת הימים ובהתשה. בתחילת המלחמה נשלח הגדוד למשימות הגנה בראס-סודר. עיקר הגדוד מצא עצמו בלא תעסוקה של ממש, אולם על פלוגה ד', בפיקוד עמנואל (מנו) בן-ישי, "שעדיין לא עברה קורס צניחה ולא השלימה את מסלול הלוחם" (עמוד 29), הוטל לחסל את חוליות הקומנדו המצרי במרחב אבו-רודס. במהלך כעשרה מרדפים שניהלה הפלוגה, כולם כנגד כוחות עדיפים, "הצליחה להרוג ולשבות כ-350 לוחמי קומנדו מצרים, לרבות המג"ד שלהם וסגנו" (עמוד 46). במרדף האחרון נהרג המפקד הפלוגה, אך חייליו "הרגו תשעה מצרים ושבו עוד עשרים" (עמוד 47). לאחר מותו הוענק לבן-ישי עיטור המופת.

בלילה שבין ה-15 ל-16 באוקטובר צלחה חטיבת הצנחנים במילואים שבפיקוד דני מט את תעלת סואץ ותפסה ראש גשר בצדה המערבי. במטרה לתגבר את ראש הגשר בכוחות שריון פעלה אוגדת שרון במאמץ לפתוח את ציר טרטור לתנועת כוחות, ללא הצלחה. המערך המצרי כלל חוליות נ"ט רבות, ולכן החליט מפקד אוגדה 162, אברהם אדן, להטיל את המשימה על כוח חי"ר מובחר. המשימה הוטלה על חטיבת הצנחנים 35, שפיקוד הדרום הניח בטעות שלרשותה כוחות גדולים יותר מאשר גדוד אחד בלבד. "אם ננקה את הציר אנו יכולים לעשות מהלך שהוא בעל משמעות הכרעה. אם לא, במוקדם או במאוחר ניאלץ להחזיר את החבר'ה שעברו" (עמוד 62), אמר מפקד החזית, רא"ל במיל' חיים בר-לב, למח"ט הצנחנים, עוזי יאירי, ונטע בו הרגשה שגורל המערכה על כתפיו. למעשה כפי שמציין המחבר, גדוד 890 לא לחם בחווה הסינית, כי אם במקטע בציר טרטור הסמוך לה. החווה עצמה היתה מתחם חקלאי שבו מצאו חיילי צה"ל ב-67' ציוד שעליו היה כיתוב ביפנית. החיילים סברו בטעות שמדובר בסינית ומכאן הכינוי.
הקרב בטרטור 42
תרשים של אזור הקרב, (צילום: ויקיפדיה).

"הקרב של גדוד 890 בציר טרטור 42, בואכה "החווה הסינית", הוא אחד הסמלים הבולטים של מלחמת יום הכיפורים. הוא לא היה חלק מן ההלם שאפיין את נסיבות פרוץ המלחמה ואי אפשר להסביר את שקרה בו בהפתעה שהשפיעה על קרבות הבלימה. הקרב התחולל לאחר עשרה ימי לחימה, כאשר היוזמה כבר היתה בידי צה"ל. מן הצד האחד, היה זה קרב מפתח במערכת הצליחה, ששינתה את פני המלחמה בחזית הדרום, ומן הצד האחר, הוא היה חוויה טראומטית שהשאירה צלקות בדרגות שונות כמעט בכל מי שהתנסה בה. הקרב היה לסמל, מכיוון שהוא היה מיקרוקוסמוס ששיקף את מלחמת יום הכיפורים כולה – על הצלחותיה ועל כישלונותיה"
(עמוד 27).

בליל ה-16 באוקטובר הוטס גדוד 890 במסוקים מרפידים לקרבת "ציר עכביש" הסמוך לחווה הסינית. על-פי עדותו של יאירי, לאחר המלחמה, נאמר לו כי על הגדוד לטהר את הציר מ"חוליות של ציידי טנקים" (עמוד 73) שמונעות את הגעת אמצעי הצליחה וכוחות השריון לגדת התעלה. בספרו, דוחה גלבר את הטענה כי יתכן שברמות הממונות, בחטיבה ובאוגדה, היה ידוע שציר טרטור מוחזק בידי חטיבת חי"ר מצרית שלמה, ולא רק בידי מספר חוליות קומנדו מצרי. גם המג"ד, מרדכי, "דחה על הסף את האפשרות שמפקדיו ידעו ולא שיתפו אותו במידע כזה. אמנם השאלות עלו, אך אין להטיל ספק שאם חפ"ק החטיבה היה יודע שיש במקום מתחם, לא היה הגדוד נשלח בצורה כזאת" (עמוד 77). בשל הדחיפות לא צורפו קציני שיתוף ארטילרי לכוח, ומאחר והמשימה הייתה להשמיד חוליות נ"ט, הוחלט שלא לסכן כוחות שריון ולצרפם לגדוד.

הסמח"ט, ליפקין-שחק, במרכז ומג"ד 890, מרדכי, משמאלו במלחמה, (צילום: משרד הביטחון).

בשעה 23:00 בלילה יצא הגדוד למשימתו כאשר פלוגות הגדוד סורקות את השטח בפריסה רחבה. מאחוריו נע חפ"ק המח"ט יאירי, ובו סגנו סא"ל ליפקין-שחק. כשלוש שעות לאחר מכן נתקלו הצנחנים בכוח חטיבתי ערוך ומצויד, ולדברי מרדכי "נפתחה אש תופת"(עמוד 93). המצרים, שהיו מחופרים ומצוידים במקלעים כבדים, הסבו לגדוד נפגעים רבים. מרדכי העיד כי "מכל מקום שניסינו לאגוף היתה חזית" (עמוד 95). על-פי עדות אחד החיילים ניהל המג"ד את לחימת הגדוד בקור רוח "וכל הזמן דיבר ונתן פקודות בקשר. כל כמה דקות ראיתי אותו מתרומם, מרביץ מחסנית בקלצ'ניקוב ויורד במקום" (עמוד 99).

צנחנים בחווה הסינית.

הגדוד לחם בקרב כ-17 שעות במהלכן הפגינו הצנחנים אומץ רב בעת חילוץ חבריהם תחת אש, כמו גם בניסיונם לדבוק במשימה ללא תוחלת. במטרה לחלץ את הגדוד נשלחו פלוגת נגמ"שים ("כוח במבה"), בפיקוד שלמה גורן, בעצמו יוצא 890, וגדוד הטנקים 100, בפיקוד אהוד ברק (מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר), אשר ספגו נפגעים רבים. שעה שהמצרים ריכזו את אשם לעבר גדוד הצנחנים הלכוד, החלו הדוברות לנוע לעבר התעלה בציר עכביש המקביל. לבסוף נחלץ הגדוד, לאחר שספג 41 הרוגים וכ-110 פצועים. כמעט כל מפקדי הפלוגות נפצעו או נהרגו וכך גם מחצית משכבת המ"מים וסמלי המחלקות.

הגדוד מתארגן מחדש
כאמור, הספר אינו מחדש הרבה בנוגע לקרב המפורסם, אך ייחודו בתיאורו את שיקום הגדוד והמשך פעילותו במלחמה. כרמית פדן מהמכון למחקרי ביטחון לאומי, שבוחנת במחקרה ניהול אירועי משבר ביחידות לוחמות בצה"ל, מציינת כי "על פי התפיסה הצבאית-צה"לית הגדרת 'אירוע' כמשבר היא תולדה של מנהיגות המפקד ואינה תלויה במאפייני 'האירוע'. במילים אחרות, התרבות הארגונית הצה"לית כורכת בין אופן ניהול 'אירועים מבצעיים' לבין מנהיגות. תרבות ארגונית זו משתקפת בתפיסה הצבאית הצה"לית לפיה האופן שבו המפקד ינהל את 'האירוע' יקבע אם 'האירוע' יהיה 'אירוע משברי' ואם לאו. זוהי תפיסה המסווגת את אופיו של 'אירוע מבצעי' רק בדיעבד. על כן הגדרת 'אירוע' כמשבר ביחידות לוחמות איננה מקובעת כי אם כפופה לאופן שבו המפקד ינהל את ה'אירוע', ובמילים אחרות נתונה לתהליכי הבניה חברתית של המפקד." סביר שלאחר הקרב מצא עצמו המג"ד באירוע שעשוי להפוך בנקל לאירוע משברי.

האופן שבו פעל יצחק מרדכי בנידון היה מרשים לא פחות מן האופן שבו פיקד על הגדוד בקרב. עוד באותו לילה מונו מפקדי פלוגות חדשים, ובהם גלבר שמונה למפקד פלוגה ג', והגדוד נערך להמשך משימות. המג"ד הסביר לחייליו כי למרות הקרב הקשה המערכה נמשכת, והחיילים הבינו כי"מוכרחים להמשיך לנגן", כמאמר השיר. האלוף במיל' גיורא איילנד, שלחם כמ"מ בגדוד, העיד כי לאחר הקרב "איפס איציק את הגדוד מחדש. הייתי בטוח שאמצא גדוד מפורק" (עמוד 155). האלוף במיל' דורון רובין, שבמלחמה פיקד בהצלחה על גדוד הצנחנים 202, ציין בראיון כי "היכולת של מרדכי להתמודד אחר כך עם הגדוד ולהוביל אותו זו מנהיגות פראקסלנס. את זה אי אפשר לקחת ממנו. הוא לקח גדוד גמור בבוקר ועבר איתו את התעלה." הגדוד לחם ממערב לתעלה ב"אפריקה" תחת אוגדת שרון עד להפסקת האש.

לוחמי "כוח שמוליק", (צילום: ארכיון צה"ל ומשרד הביטחון).

המחבר בחר לכלול בספר גם נספח קצר המתאר את לחימת ו' במסגרת "כוח שמוליק", עליו פיקד שמואל ארד, שלחמה תחת חטיבה 14 בקרבות הצליחה הקשים. לאחר מכן מביא גלבר את עדות מפקד פלוגה א', אבי איליוב, שלחמה גם היא בנפרד מן הגדוד. בלילה שבין השמיני לתשיעי באוקטובר פשט כוח מן הפלוגה, בפיקוד הסמג"ד זאב דרורי, על חניון טנקים מצרי באזור "המחנה הפולני". איליוב אישר לבזוקאים שבכוח "לירות לעבר צלליות הרק"ם שראינו. זיהינו פגיעה. דרורי הפעיל את גדוד המרגמות הכבדות 120 מילימטר שעמד לרשותנו והשטח כולו רעד מנפילת הפגזים" (עמוד 180). הפעולה, כך הסתבר, הצליחה מאוד והשריון המצרי נסוג מן האזור. בהמשך השתתפה הפלוגה בקרב ואדי מבעוק, שלאחריו נתקלה "בחוליות של חי"ר מצרי. התפתח קרב במהלכו השמדנו את הכוח המצרי" (עמוד 182). דומה שבנפרד מן הגדוד קצרו פלוגותיו הצלחה רבה יותר בלחימה.

קרב מכריע
האלוף אדן, מפקד אוגדה 162 שתחת פיקודה פעלו הצנחנים, העיד לאחר המלחמה כי הוא "רושם לזכותם את העובדה שבאותו בוקר, בזכות הלחימה הזאת, למרות שאינני יודע כיצד זה השפיע על האויב, הדוברות נעו ללא הפרעה של טילים על הציר" (עמוד 147). גם המג"ד מרדכי הדגיש באופן תדיר זיקה זו. גישה זו רואה בקרב אירוע מכריע במערכה. לטענת גלבר, "חזית הדרום ואוגדה 162 נעמדו ב-16 באוקטובר אחר הצהרים ללא מעש והמתינו לגדוד 890 שיבוא ויפתח את הצירים" (עמוד 148). לכאורה, הגדוד לא עמד במשימתו, שהיתה גדולה מכפי מידותיו, ולא פתח את הציר. אך על-פי עדויות מפקדי הצבא המצרי, שמובאות בספר, הגדוד ריתק אליו את כוחות הארמייה השנייה ואפשר את תנועת הכוחות לתעלה, שבתורם תגברו את ראש הגשר והבטיחו את הצלחת הצליחה.

(המאמר פורסם במקור באתר "דבר ראשון", בתאריך 11.10.2016)

(מתוך הבלוג "על הכוונת", 11.10.2015)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:00

הדף נוצר ב 0.23 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר