לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-03-2007, 06:44
  arikr arikr אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
היררכיה בגדוד שריון - כפיפות הקמב"ץ

שלום,
יש לי דיון עם מ"פ המפקדה שלי, לגבי כפיפות הקמב"ץ (מדובר על גדוד שריון מילואים).
הוא טוען שהקמב"ץ וכל הסמבצים כפופים אליו פיקודית בתור מחלקת המבצעים בפלוגת המפקדה, ומתייחס אלי והסמב"צים כפקודיו. אפילו מבסס זאת על איזה מצגת (שופעת טעויות) שמישהו בצבא הסדיר הכין, ומטעמי בטחון שדה אני נמנע מלצרף אותה.
אני טוען כי קמב"ץ הוא קצין המטה הבכיר, וכפוף למג"ד ישירות והסמב"צים כפופים אליו ואין לו שום אחריות פיקודית עלי ו/או הסמב"צים.
חוץ מזה כשאומרים למשל מרמת מ"פ ומעלה, מן הסתם זה כולל גם את הקמב"ץ (כלומר מ"פים + קמב"ץ + סמג"ד + מג"ד).
כמובן שהדבר יוצר חיכוכים מיותרים (מבחינתו אני פקוד סורר . . .).
אשמח לשמוע את על התייחסותכם.
תודה,
מברג מוטרד
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-03-2007, 07:02
צלמית המשתמש של MONOCHROME
  משתמש זכר MONOCHROME MONOCHROME אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.06.06
נשמע כמו מ"פ מפקדה הסובל משיגעון גדלות (נפוץ בקרב מפקדי מפקדה)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "היררכיה בגדוד שריון - כפיפות הקמב"ץ"

אולי תשיג מצגת (למשל מבה"ד 1) שבה יוצג עץ מבנה של גדוד רגיל. ושם תראה את הקמב"ץ כחלק ממטה הגדוד ולא פקוד של מ"פ, ודאי שלא מ"פ מפקדה!
זה כמו להגדי שגם הקמ"ן, הקח"ש והקשר"ג פקודים של מ"פ מפקדה. הרי זאת מחלקת מודיעין, מחלקת חימוש ומחלקת קשר בפלוגת המפקדה..
יש לי רעיון, תייעץ למ"פ לפתוח גדוד מפקדה חופף לגדוד, הוא המג"ד והסגן שלו הוא הסמג"ד. אולי ככה הוא ירגע, ואתה תזכה לתוספת של כח אדם

וברצינות עכשיו: תעלה את העניין בדיון מטה, אני בטוח שהמג"ד שלך מספיק אחראי כדי להעמיד את המ"פ על טעותו.

נערך לאחרונה ע"י MONOCHROME בתאריך 23-03-2007 בשעה 07:05.
ישן 23-03-2007, 15:55
  arikr arikr אינו מחובר  

אולי קצת מביש
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "מביש, לא?"

אני דווקא מקבל חפיפה מסודרת מקודמי.
כמו כן, יש לי הרבה חומר מקצועי, כולל חוברת מסודרת ורשמית, המגדירה בדיוק את התפקיד ומשימותיו.
הבעיה זה שחוברת זו מתייחסת בעיקר למצב של לחימה וניהול קרב.
המפ"מ שלי הקריץ איזה מצגת, באמת מעוותת לחלוטין ולא רק בנושא המבצעים,
ממש מדגדג לי לצרף אותה ולשמוע את הערותיכם הציניות, אבל אני מתאפק . . .
במצגת הזו שהוא נתלה עליה כעל "ספרות רשמית" והיא ממש לא, יש גם שרטוטים של מבנה היררכי,
ורואים שם בפירוש את הקמב"ץ והמבצעים מתחת למפ"מ - אמנם זה קו מקוקו של אחריות ארגונית בלבד או משהו כזה, אבל בזכות זה הוא החליט לחנך אותי.
אשמח אם למישהו יש איזה חומר רשמי של בה"ד 1 או ביסל"ש המראה בפירוש את המצב האמיתי.
שאלה נוספת לצח - אמרת שקמב"ץ כפוף למג"ד ולא למפ"מ אבל הסמב"צים כן שייכים למפ"מ.
מה זה אומר שהאנשים האלה שעובדים בלעדית עם קמב"ץ למעשה יכולים לקבל פקודות מהמפ"מ ?
נראה לי לא הגיוני. אני בדעה שסמבצ"ים כפופים אך ורק לקמב"ץ מכל הבחינות.
ישן 23-03-2007, 20:40
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אני ממש מאושר לראות שאיש לא ציין את 'תורן' ככפוף למפ"מ :))
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "אולי קצת מביש"

...אבל גם זה קורה.... [אפילו שאני לא שריונר]

זה נכון שמבחינה ארגונית - מי שצריך לדאוג לצרכי התק"מ [עוד קיימים הר"ת תאגד/קשר/מבצעים-מודיעין?] - הוא המפ"מ. מנגד - האינטלגנטים של פלוגת המפקדה אינם צריכים לדאוג לצרכי המפ"מ. [מעבר לחובות החיילים בפלוגה בשגרה].

בעיית המפ"מ מתחילה באיכות החומר האנושי העומד לרשותו. ניסיתם פעם לשכנע מישהו מחברי מחלקת הרכב לשטוף כלים / לחפור שוחה / להכנס לשוחה או להתמגן בכוננות ספיגה? בערך כמו לנסות לשכנע דג לשיר. ניסיתם לשכנע טבח למתוח רשת הסוואה?

אי לכך ובהתאם לזאת פונים מפ"מים חלשים לחוליה החלשה ומנגחים את חילי התק"מ. תפקיד הקצינים להגן על חיליהם מפני גחמות שכאלה ולאפשר להם לעשות את עבודתם הם.

באשר להכפפה מקצועית שלך אליו? שיחה קצרה עם המג"ד תסייע לו להבין את מקומו [החשוב, אבל אחר]. באם זה לא יעזור, עשה לך יחד עם הקמ"ן/קשר"ג/דוקטור מנהג להעניק לו סקירה מקצועית בכל בוקר עטורה במילים מפוצצות, ראשי תיבות, קודי קשר, תירגולות ספציפיות לתחומכם וכו'. שאלו אותו שאלות מקצועיות מעמיקות והביעו פליאה כאשר יתגלה במערומיו. נראה לי כי הוא ישבר ראשון.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 23-03-2007 בשעה 20:42.
ישן 24-03-2007, 23:32
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
אתה כן מכיר אותו כקצין
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "מביש, לא?"

אם הבנתי נכון הרי שarikr הוא לא אחר מאשר "אחד ליאופד" שממנו ניסתי לשאוב מידע בלילה בוואדי שבין עין-אבל לבינת-ג'בייל (כשבילדרנו וניסינו למצוא את קצה השדרה הפלוגתית שלהם בשביל להראות להם את הדרך לארץ).

ישן 23-03-2007, 18:17
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
אני לא מבין את הקטע הזה של מפ"מים לספח עליהם חיילים שלא קשורים לפלוגה.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "היררכיה בגדוד שריון - כפיפות הקמב"ץ"

פלוגת המפקדה היא פלוגה מספיק גדולה ומסובכת כדי שלא צריך לספח עליה עוד מחלקה.
כמו שאמרו פה, בדרך כלל הסמב"צים הופכים לכוח סינג'ורים ומקבלים ייחס שלא מגיע להם (רובם אצלנו היו מש"קים והם קיבלו יחס של חיילים מהמפקדה)

יש כמה גישות למיקום של מחלקת המבצעים ביחס למפקדה, באף אחת מהן הקמב"ץ לא נמצא מתחת למפ"ם.

הגישה שלפי דעתי היא הכי טובה היא הגישה של קמב"ץ כפוף למג"ד, מחלקת המבצעים כפופה לקמב"ץ - בסופו של דבר גם הסמב"צים עובדים רוב היום - הן בשיגרה והן במלחמה בשביל המג"ד.

הגישה האחרת, שלצערי נוסתה אצלי בגדוד ולמרות שלא הראתה שום יתרון גם הושארה על ידי המג"ד היא גישה של הקמב"ץ כפוף למג"ד. מחלקת המבצעים כפופה למפקדה, בפיקוד הקס"ם (אצלכם זה בטח הקש"א). לדעתי זה רעיון גרוע - למפקדה יש את המטרה שלה וזה שהלוגיסטיקה תעבוד כמו שצריך, למבצעים יש מטרה שונה לחלוטין - וההתנגשויות שנוצרו כתוצאה מהצרכים השונים גרמו להרבה מאוד ויכוחים והרבה מאוד איומים מצד המפקדה. מה גם שקמב"ץ לא יכול להסתדר בלי חיילים, ובגלל שהוא הדרגה הבחירה במבצעים הרבה פעמים הוא היה המפקד בפועל למרות ההגדרה שלו אין חיילים.

אני הייתי בתפקיד שהוא סוג של ע. קמב"ץ, במשך המון זמן ניסיתי לבטל את הגזירה של הכפיפות למפקדה, בשלב מסויים אחרי שכל המאמצים נכשלו לפחות הצלחתי להוציא את עצמי מהכפיפות למפקדה אחרי שהצלחתי לשכנע את המג"ד שאני כפוף לקמב"ץ - אבל המחלקה נשארה כפופה למ"פ מפקדה.

ישן 24-03-2007, 18:17
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי רמי המקורי שמתחילה ב "[QUOTE=High_Hopes]כמו שאמרו..."

לא יחס מיוחד, יחס שונה.

וכן, לוחם שסיים קורס מפקדים לא שווה למש"קית שלישות, לא משנה איך תסתכל על זה.

יחס שונה הוא לא בקטע של "לדבר בכבוד" כי לדבר בכבוד צריך לכל חיל, בלי קשר לאיזה קורס הוא עבר או לא.

אבל מצד אחד אני לא חושב שמש"ק לוחם שעבר קורס מפקדים (ופרט ששכחתי לציין, אצלנו מש"קי המבצעים לא היו בהכרח הבלאי של הגדוד אלא מפקדים שמחכים לשיבוץ בסוללות - ובאמת חלק גדול מהם קיבלו מצטייני סוללה בשלבים מאוחרים יותר וגם החיילים של המחלקה היו בדרך כלל חיילים רגילים וחלקם מצויינים בלי סיבה מיוחדת להיות דווקא שם) צריך בזמן דילוג להישלח לנקות את הש.ג, בזמן שיתר החיילים לא עושים כלום.

ומצד שני, אני לא חושב שלוחם צריך לעבור מסדר בוקר של להרים דגל ולנקות את החדר. לוחם צריך גם לנקות את הנשק שלו ולוודא כוננות ולכן לא חשבתי שזה נכון שהם יעשו מסדרי בוקר עם המפקדה - בטח לו ששעת מסדר הבוקר נקבעה כדי להבטיח פתיחת משרדים בשעה הנכונה ללא שום התחשבות בשעות הפעילות של חמ"ל הגדוד.
שלא נדבר על מד"סים שלא עוברים את ה2 ק"מ.

אז אם זה נשמע מתנשא אני מצטער, זאת לא הייתה הכוונה, הכוונה היא שלמחלקת יש יעוד שונה ואופי עבודה שונה מפלוגת המפקדה - בדרך כלל מצפים מהם להרבה יותר ודורשים מהם הרבה מאוד דברים שלא דורשים מפלוגת המפקדה - ועם החובות מגיעות גם זכויות, שהם לא קיבלו, ולא בצדק.

ישן 23-03-2007, 20:46
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
שאני הייתי קמב"ץ מילואים (לאחר תפקיד מ"פ)......

המ"פ מפקדה או כל מ"פ אחר היה יכול לבוא אלי לבקש עזרה במשימות ובדרך כלל היה מקבל תשובה חיובית.

תחת פיקודי היו: 8 סמבצים (מטקים בגיל 40 פלוס שהופרשו מהפלוגות והתנדבו להמשיך לעשות מילואים)
2 משקי מודיעין
1 קמ"ן (ת"פ קמב"ץ בתע"מ שאין עבודה מודיעינית לעשות)
1 ע קמבץ
1 קצין הדרכה
1 קצין אל"ת
2 קמבצים בדימוס שבאים מתי שמבקשים יפה ומספרים סיפורים על מלחמת ההתשה...
ככה זה שגדוד מקבל קצינים ומפקדים חדשים אבל אף אחד לא באמת רוצה ללכת הביתה.
לא שזה תמיד היה חיובי, בעיקר אם אתה ממפקדת החטיבה וכל פעם שאתה מחפש את הקמב"ץ מופיע רס"ן אחר (אחרי ארבע חמישה רס"נים הם התרגלו)

ישן 24-03-2007, 07:52
צלמית המשתמש של Pashut Shiryoner
  Pashut Shiryoner Pashut Shiryoner אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.03.05
חומר תורתי ועוד....
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "שאני הייתי קמב"ץ מילואים (לאחר תפקיד מ"פ)......"

האמת - אני די המום מהדיון...

ראשית - יש חומר תורתי מסודר - הוא נקרא ספר הגדוד (הוצאת מז"י - כשהיה עוד מי שכתב....סליחה, בעצם גם את זה הוציאו ל- outsourcing :-) - אבל זה כתוב טוב....)

אנסה לסרוק את הקטע הרלוונטי מהספר - העוסק בקצינים העוזרים בגדוד.

שנית, נא לקרא בעיון התייחסותיו של טל - הוא יודע על מה הוא מדבר. במרבית גדודי המילואים המצב זהה למצב המתואר לעיל.

אגב - יש היום מגמה בגדודים הסדירים לשבץ קמב"ץ שהוא אקס מ"פ - כמו שהיה פעם. כמובן שכמקובל היום אי אפשר לקרא לאקס מ"פ קמב"ץ (מפאת כבודו האבוד) ולפיכך כבר שמעתי במספר גדודים סדירים שקוראים לו "קצין אג"ם גדודי"....

ישן 24-03-2007, 22:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "כמובן שקמן בתע"מ הוא קצין..."

תקלה. בגלל זה המון גדודים מסתובבים כסומים באפלה ולא מסוגלים לזוז בלי השב"כ. קמ"ן שלא מבין שהתפקיד שלו הוא ליצור מודיעין, צריך לחזור לטירונות לכמה זמן עד שיתעשת.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-03-2007, 23:10
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בעיה צה"לית ידועה, אבל לחלוטין אין מה להתרגש.
אם כבר, האחריות היא שלו, והיא כלפיך במובנים הלוגיסטיים והאדמיניסטרטיביים. מחלקת המבצעים עליה אתה מפקד נתמכת על ידיו לוגיסטית וכח האדם שלך לפעמים עובר דרכו.
בתכל'ס, אין למפ"מ נגיעה לנושאים מבצעיים וקמב"צ בהחלט נופל תחת הגדרה כזו. אצלינו בגדוד, הקמב"צ הוא המפקד של המחלקות המבצעיות במפקדה ואילו המפ"מ אחראי על המחלקות התומכות.
בסופו של יום, מה שבאמת משנה זה מה שקורה בשטח - והוא מפעיל עליך שריר. עצתי היא להתעלם ולהמשיך לנהל את עניינך כפי שאתה חושב לנכון.

מכיוון שאתה קמב"צ, קבל חידה לתחילת השבוע:
למי כפופה מחלקת הסיור הגדודית?

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 24-03-2007, 23:16
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "בתור קמן גדודי לשעבר"

אז אתם מקרה מיוחד (ונכון!). ביחידות החי"ר, הס מלהזכיר ניתוק הסיור (והצלפים) מהפלוגה המסייעת.הבעיה היא שכאן, שוב, יש פיצול אישיות. האחריות של הפלוגה המסייעת (או החרמ"ש) היא רק ללוגיסטיקה ולבניין הכוח, ואילו האחריות הפיקודית והמקצועית היא של הקמ"ן. אלא ש... לרוב הקמ"נים בצבא אין לא הכשרה, לא רצון ולא יכולת להתמודד בתחרות השתנה עם מ"פים מסייעת, ולעסוק בכל תחום בניין הכוח הקרבי.

ישן 24-03-2007, 23:24
  hge hge אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.07
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אז אתם מקרה מיוחד (ונכון!)...."

"אז אתם מקרה מיוחד (ונכון!). ביחידות החי"ר, הס מלהזכיר ניתוק הסיור (והצלפים) מהפלוגה המסייעת.הבעיה היא שכאן, שוב, יש פיצול אישיות. האחריות של הפלוגה המסייעת (או החרמ"ש) היא רק ללוגיסטיקה ולבניין הכוח, ואילו האחריות הפיקודית והמקצועית היא של הקמ"ן. אלא ש... לרוב הקמ"נים בצבא אין לא הכשרה, לא רצון ולא יכולת להתמודד בתחרות השתנה עם מ"פים מסייעת, ולעסוק בכל תחום בניין הכוח הקרבי".
האמת גם לי לא היה. אני פשוט הייתי בגדוד שריון ככה שלא היה לי מ"פ מסייעת שישתין עלי

המחסר שלי היה במילואים ומשהוא היה צריך להיות האבא שלו. זה היה מובן לכולם וגם לי שהיות ואני זה שבעיקר צריך אותו אז אני גם זה שיתעסק איתו. אני יכול להגיד לך שגם בחטיבת שריון מי שבעיקר מתעסק אם הפלסר זה הקמן.
ישן 24-03-2007, 23:26
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "[indent][color=blue] "אז אתם..."

פלס"ר זה כבר סיפור אחר, גם בגלל שהיא פלוגה עצמאית (בעיקר בתחום הלוגיסטי אדמיני).

בתכל'ס, הרבה יותר קל לגדוד להפיל את הלוגיסטיקה של המחס"ר על אחת הפלוגות במקום לשרת אותם ישירות - גם אם הלוגיסטיקה של הסיור היא שונה לחלוטין.

ישן 24-03-2007, 23:53
צלמית המשתמש של יוסיפון

הלו! הלו!
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "[indent][color=blue] "אז אתם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hge
האמת גם לי לא היה. אני פשוט הייתי בגדוד שריון ככה שלא היה לי מ"פ מסייעת שישתין עלי

חשוב לציין שאתה היתת בגדוד שריון סדיר (!) שיש לו יחידות מילואים שונות (כמו מחס"ר). זה שונה בגדודי שריון מילואים בהם יש מסייעת (או חרמ"ש שמתנהג כמו מסייעת) ושם הסיור מוצמד למ"פ חרמ"ש/מסייעת ולא לקמ"ן.
אני מניח שגילילינג וarikr יוכלו לומר שגם אצלם בגדוד זה כך.

ישן 28-03-2007, 23:16
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי hge שמתחילה ב "פלסר מילואים"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי hge
עוד בעיה שיש בעיקר בחטיבות שריון במילואים(או לפחות בחטיבה שלי) זה שהמחט רוצה שצוותים של הפלסר יכווינו את הדרגים הלוגוסיטים במקום לעשות את העבודה שלהם והקמן צריך לדפוק קצת על השולחן בשביל שיהיו תצפיות בתרגילים.

חלק מתפקידו של הפלס"ר הוא גם הובלה והכוונה של כוחות, כולל הדרגים הלוגיסטיים. זה לא צריך לבוא על חשבון התצפיות ואם המח"ט לא מבין את זה אז מ"פ הפלס"ר צריך (בעדינות...) להסביר לו.

בכל אופן הכוונה היא בהחלט משימת פלס"ר, ובמיוחד כשהדבר נוגע לדרגים לוגיסטיים שנוטים להתברבר.

בכל הנוגע לקמב"צ, ענו פה החבר'ה נכון - קמב"צ כפוף למג"ד ואחראי על הצד המבצעי (כשמו כן הוא).

ישן 28-03-2007, 23:42
צלמית המשתמש של יוסיפון

בהחלט היה חסר מחס"ר/פלס"ר בקרב הזה
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "אתה לא חושב שהפעלה חכמה של המחס"ר היתה יכולה לשנות את הקרב שהשתתפת בו?"

ובשמירה על הציר הלוגיסטי.
בקרב - מחס"ר היה יכול לפתוח לכוח של יותם תצפית מהאגף וכך:
  1. לתת התראה על תחילת ירי הטילים - מספיקה קריאה בקשר "טילים מצפון מזרח" כדי שהטנקים יפעילו תרגולת טילים ואולי הם לא היו נפגעים.
  2. לאתר את מיקום המשגרים ולהפיל עליהם ארטילריה או להכווין ירי טנקים/אוויר. אתם בטח זוכרים את אושרי, המפעיל D9 מנסה להסביר למסוק מהיכן הוא מזהה את השיגורים "לא על הכיפה הזאת! יותר ימינה! יש כיפה ניסתרת, אם תרד באוכף" וכו'. מה גם שאושרי היה מול המשגרים (הם ירו אליו) והרבה יותר קשה לזהות את כיוון הטיל ואת היציאה שלו כך.
  3. אני לא יודע אם הייתה לתצפית כזו תועלת בהכוונת ירי הטנקים עד להיתקלות כי עד היום לא ברור לי על מה התבקשתם לירות. אם אין מטרות קשה לתקן אש.
אני כבר לא מדבר על הטימטום בכך שלא הפעילו אותנו, שני הטנקים שכבר היו שם, אם לא לירי אז לתצפית/אבטחת אגפים של הכוח שלכם. אם הבנתי נכון, אז כשהגעתם לתוך הוואדי שמעליו היה ה"קו עמדות שלכם" בכלל לא ידעתם שאנחנו נמצאים למעלה (והיו טנקים שלכם שירו עלינו, במזל רק מקלעים).

בשמירה על הציר הלוגיסטי - אם אין כוחות כל הזמן על הציר אז מישהו צריך לתצפת עליו. על כולו(!) ביעילות (!) לא כמו 5א (עם הרבה כבוד שיש לי אל המסכן ההוא).
את הציר הזה שוב ושוב פתחו ולחינם. אם כבר יש הישג, לא כדאי לשמור עליו?

בפתיחת הציר היה מחס"ר אך הוא שימש בעיקר כמחס"ר הנדסי/פותח ציר ופחות לתצפית/הובלה (ההובלה נעשתה ע"י חפ"ק המג"ד).

ישן 29-03-2007, 07:19
  arikr arikr אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "בהחלט היה חסר מחס"ר/פלס"ר בקרב הזה"

ראשית אסתייג, אני מאד לא אוהב ספקולציות בסגנון "אם היה...אז לא היה נהרג..."

לא אחדש לאף אחד אם אומר, שמאד מאד קשה לזהות נ"ט, ובוודאי לפני ששחרר את מטח הטילים הראשון כנגד הטנקים. לא אכנס לדיון ארוך שאפשר לנהל על גורמים נוספים הקשורים להגדרת מטרה/משימה, תיאום עם הצנחנים, והכנות למשימה שלא היו בגלל הברדק של המלחמה הזו (גירבצנו 5 ימים בימ"ח, ושגעו אותנו עם פקודות שהשתנו כל רגע. וכאשר קיבלנו את הפקודה הזו הכל היה כל כך חפוז ולא ניתנה לנו שום אפשרות להתכונן כראוי במידה מינימלית). גם גורמים אלו לכאורה אפשר לטעון "אם...אז לא...".
לגבי מחס"ר, רק אם היה מזהה את תנועת הנ"ט בהתמקמותו אולי היה יכול לעזור לנו. ויתכן שהייתה אפשרות כזו כי, לפי מודיעין זמן אמת הם זיהו את תנועתנו כשעתיים לפני כשיצאנו מהמסדרון וטיפסנו על שלוחת עין אבל (עוד טעות), והם תגברו כוחות נ"ט לגזרה.
מכת האש הראשונה הייתה שני טילים לפחות (אולי שלושה), אחד מהם פגע בטנק של יותם והרג אותו ואת נעם מאירסון הטען. את זה לטעמי לא היה אפשר למנוע עם מחס"ר. לאחר מכן בהחלט היה חסר לנו תצפית טובה.
עם כל הכבוד יוס, ובאמת יש כבוד

ציטוט:
אני כבר לא מדבר על הטימטום בכך שלא הפעילו אותנו, שני הטנקים שכבר היו שם, אם לא לירי אז לתצפית/אבטחת אגפים של הכוח שלכם. אם הבנתי נכון, אז כשהגעתם לתוך הוואדי שמעליו היה ה"קו עמדות שלכם" בכלל לא ידעתם שאנחנו נמצאים למעלה (והיו טנקים שלכם שירו עלינו, במזל רק מקלעים).

הטימטום הזה שאתה מדבר עליו, הוא לא של "הגורמים הבכירים" או מה שנהוג לכנות בהכללה היום "הצבא" (כאילו שאנחנו לא חלק ממנו . . . ). הטמטום הזה יוס הוא שלנו ושלכם, וגם שלי אישית ושלך. אנחנו נכנסנו לשטח חדש מבחינתנו, ולא חברנו לכוחות שכבר נמצאים שם מספר ימים. אתם הייתם וראיתם אותנו בקרב החילוץ שנמשך יותר מחמש שעות מ- 9:20 בערך, הדקה האחרונה של יותם, אני יודע שגם האזנתם לפלוגתי שלנו, אם חשבתם שאתם יכולים להיות יעילים, למה לא תפסתם עמדות תצפית, אפילו רגלית, ועליתם מולנו בקשר ?
התרגילים בצאלים כבר מרגישים אחרת היום מבחינתנו כגדוד (עזוב את "הצבא"). ובהחלט שילמנו שכר לימוד יקר.
קשה מאד לזהות נ"ט, אבל המקצועיות של המחס"ר זה לא רק בגלל הניסיון שלהם, אלא כי הם פשוט באמת עושים את מה שאומרים בשעורים: חלוקת גזרות תצפית לרוחב ולעומק, הפעלת תצפית במקסימום האמצעים שיש, מיקום נכון וכו'. מתי פעם אחרונה עשינו את זה בתרגיל.
העיקר להגיד לא מזהים, ניסינו ?

ועוד משהו - הציר נפתח לכאורה סתם, אבל הצנחנים בסוף יצאו ממנו. בכל מקרה אתה צודק שהחזיקו אותו מספר ימים סתם. מעניין אותי מה היה כתוב לכם בפקודה מבחינת לוחות זמנים, לפתוח ולהחזיק ציר לוגיסטי עד ש+ כמה ? ובמיוחד מה היתה המטרה ומה היה כתוב ב"על מנת" ? אם בכלל היה . . .

נערך לאחרונה ע"י arikr בתאריך 29-03-2007 בשעה 07:23.
ישן 29-03-2007, 07:46
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
לא ספקולציות, אלא עבודה צבאית מסודרת... בעצם אנחנו מסכימים.
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "[indent][size=3]ראשית אסתייג,..."

לגבי הנפגעים בקרב- ודאי שאי אפשר לנבא (וגם לאף אחד פה אין יומרה).
אבל צריך לזכור- כשהתקדמות של פלוגת טנקים נבלמת לחלוטין בשל השמדת שני כלים, זה לא מה שמצופה מיחידה בשעת קרב, כואב, מפחיד ומסוכן ככל שיהיה. בפרט כשהמג"ד בתוך הכח...
אני לא מנסה לבקר, חלילה וחס. מטחי הטילים שעפו אליכם היו מפחידים מאוד, ולא הייתי רוצה להיות שם במקום אף אחד מכם על הרכס. גם המאמץ והסיכון האדיר שהיה כרוך בחילוץ מבחינת הצמ"ה ומאוחר יותר גם הטנקים ראויים להערכה.

אבל זה לא אומר שלא צריך לעשות ניתוח רציונלי של הקרב, ואלו הנתונים:
1. מפעיל צמ"ה נטול הכשרה לחלוטין אתר בדיוק את היציאות של טילי הנ"ט. הוא אתר אותן מתוך הכלי שלו (תצפית מוגבלת), תחת אש, ולמרות עשן ומיסוך שהיו באזור.
2. הבעיה העיקרית של הבאת האש אל האויב היתה בעיה של מקצועיות בהפעלת אש ובאיתור מילולי של מיקום האויב. למפעיל הצמ"ה האמיץ לא היתה ההכשרה לעשות זאת.
3. כל קצין אג"מי עם משקפת שהיה שוכב בתוך שיח היה מסוגל לאתר את האויב, ולהכווין איליו אש מדויקת.
4. השמדת האויב היתה מונעת את המשך שיגור הטילים, מקלה על החילוץ, וחשוב מכך- מאפשרת המשך התקדמות של המסגרת כולה.
ישן 29-03-2007, 08:13
  arikr arikr אינו מחובר  

בא נדייק
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "לא ספקולציות, אלא עבודה צבאית מסודרת... בעצם אנחנו מסכימים."

כדי שלא נפספס כאן.
קצין אגמי טוב (קש"א, וחבל שעזב), היה בתצפית בשיחים, אכן שכב בשיחים והתקשה לאתר מקורות האש. תצפית מזווית אחרת הייתה אולי יעילה יותר.
נכון, פלוגה התקדמה, שני טנקים נפגעו ואז הפלוגה + מג"ד וקש"א עצרו.
העצירה לא הייתה בגלל או רק בגלל שני הטנקים שנפגעו. זה הרבה יותר מורכב.
שני אלמנטים מרכזיים שגרמו לעצירה היו:
1) הכנות: מטרה/משימה לא היה ברורים, והפקודה הייתה חפוזה מדי למשימה שכזו.
2) העדר לוגיסטיקה - בלחימה כמו שצריך להיות, הכח ממשיך וחובר אליו פינוי וחימוש לעשות את העבודה שלשמה הוא מיועד.

ונסיים בציטוט של אמירה כללית, נקודה למחשבה ביחס להתבטאויות למינהן גם על ידי רה"מ הגאון שלא רצו שיהרגו עוד חיילים. בעצם חידה - מי אמר:
"כאשר אין לשאת אבידות אין הצדקה להלחם על המטרה"
???
ישן 29-03-2007, 13:02
  freedom_fighter freedom_fighter אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.01.06
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "בא נדייק"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי arikr
קצין אגמי טוב (קש"א, וחבל שעזב), היה בתצפית בשיחים, אכן שכב בשיחים והתקשה לאתר מקורות האש. תצפית מזווית אחרת הייתה אולי יעילה יותר.
נכון, פלוגה התקדמה, שני טנקים נפגעו ואז הפלוגה + מג"ד וקש"א עצרו.
העצירה לא הייתה בגלל או רק בגלל שני הטנקים שנפגעו. זה הרבה יותר מורכב.
שני אלמנטים מרכזיים שגרמו לעצירה היו:
1) הכנות: מטרה/משימה לא היה ברורים, והפקודה הייתה חפוזה מדי למשימה שכזו.
2) העדר לוגיסטיקה - בלחימה כמו שצריך להיות, הכח ממשיך וחובר אליו פינוי וחימוש לעשות את העבודה שלשמה הוא מיועד.

1. זה בדיוק הענין. מחס"ר שהיה מתמקם בשטח לפני הכח, בוחר נקודה מוסווית אך עם תצפית וסוגר לפחות בתצפית את האגף- סיכוייו לאתר את האויב ולהכווין איליו אש היו גבוהים יותר.
תקן אותי אם פספסתי משהו- הקש"א שלכם קפץ מהטנק אחרי הפגיעה ורץ קדימה כדי לטווח? אם כן זה מרשים מאוד באומץ הלב, פחות מרשים מבחינת אופן ההפעלה של הכח.
2. בנושא לוגיסטיקה- שני כלים נדפקו, אוספים את הצוותים והפצועים וממשיכים קדימה. מחלקת חי"ר מסתערת לא אמורה להפסיק הסתערות כי X לוחמים חטפו. כנ"ל לגבי פלוגת טנקים מסתערת. היה שם גדוד הנדסה מוקטן ושני טנקים (אנחנו) שיכלו להפעיל כסוג של חילוץ, ועם זאת, אין מה להתעסק עם זה במהלך משימה- בפרט כשלא היו פצועים. להתמודד עם האויב זו המשימה העיקרית. לחלץ טנקים דפוקים מקו האש, תוך כדי סיכון נוסף של חיי אדם- זו בעיה רצינית בהבנת סדרי העדיפויות בשדה הקרב.
3. באשר למטרה ומשימה באמת עדיין אין לי שמץ מה היתה המשימה שלכם.
ישן 29-03-2007, 13:19
  GilTal GilTal אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.08.06
העדר מטרה, משימה וההשפעה על ניהול הקרב
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי freedom_fighter שמתחילה ב "[QUOTE=arikr] קצין אגמי טוב..."

ציטוט:
באשר למטרה ומשימה באמת עדיין אין לי שמץ מה היתה המשימה שלכם

נגעת בלב הבעיה, כאשר אין משימה ואין מטרה (צבאיות מוגדרות, לא משפטים סתומים כמו - "תחפו לכיוון X" ללא הסבר או ציון תחלית) חילוץ הנפגעים נהפך גם למטרה וגם למשימה.

ציטוט:
הקש"א שלכם קפץ מהטנק אחרי הפגיעה ורץ קדימה כדי לטווח? אם כן זה מרשים מאוד באומץ הלב, פחות מרשים מבחינת אופן ההפעלה של הכח.

ובקשר לקש"א, נחמד להתאמן על טיווח ארטילריה מטנק - בפועל כאשר הטנק עסוק בהשרדות ונוסע קדימה ואחורה בכדי לא להפגע מטילים זה לא יעיל וגובל בלהיות בלתי אפשרי. בסיכומו של דבר הקש"א הוא בחור מאוד אמיץ שפעל בהתאם לתנאים בשטח על מנת לספק את מירב התועלת לכוח.
ישן 29-03-2007, 13:11
  GilTal GilTal אינו מחובר  

על טנקים, התקלויות ותצפית
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי arikr שמתחילה ב "בא נדייק"

על הקש"א עוד לא ווירתי - אני עובד עליו כמעט כל שבוע בטיולי האופניים, בנתיים הוא עוד לא עבר יחידה באופן רשמי.

ולעניין - אין מה לעשות - טנק שעוסק בהשרדות (וכן גם קש"א אמיץ מאוד שקופץ מאחד הטנקים ומדלג בין שיחים תו"כ הכוונת ארטילריה) לא שווים לצוות תצפית מיומן שהכשירות העיקרית שלו היא התמצאות בשטח ואיתור כוחות אוייב. המחשבה מה ואם מעסיקה אותו ברמה האישית אבל ברמה הפרקטית באמת שאי אפשר לדעת. בסופו של דבר חשוב שכולנו (ובייחוד מפקדת הגדוד) נפנים את העובדה שטנקים מתקשים בזיהוי נ"ט ארוך טווח (ובטווחי המגע של היום אולי גם כלים גדולים יותר) תו"כ לחימה. צוות תצפית שאינו מאויים בידי נ"ט (במידה והוא מקצועי אפילו ברמה בינונית מינוס) יכול גם יכול לזהות יציאות ולוחמי אוייב גם בטווחים רחוקים (אם כי גם בשבילו זה לא פשוט).

המסקנה המתבקשת היא שאם לא ניתן לפרוס את התצפיות לכיסוי השטחים "המסוכנים" מראש, חוד הכוח המתקדם צריך לכלול גם צוות סיור, שיכול בשעת הצורך לפרוס הצידה, להתמקם ולספק לטנקים תצפית מטרות וזיהוי אוייב בזמן אמת.

כוח כזה אולי לא היה מונע את ההרוגים בהתקלות ליד בינת ג'בל, אבל היה יכול לשנות בצורה דרמטית את המשך הקרב ואולי אף להביא לחיסול חוליות הנ"ט, אבל אלה כבר ספקולציות.
ישן 25-03-2007, 12:13
  GilTal GilTal אינו מחובר  

כפיפות המחס"ר
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "הלו! הלו!"

מכיוון שאני כבר פה לא צריך שאריקר יגיב במקומי (-:

ה-קמ"ן אמנם הפעיל אותנו (מחלקת הסיור של הגדוד של אריקר) בתרגילים אבל הכפיפות שלי תמיד הייתה ותישאר למג"ד ולא לקמ"ן. הקמ"ן תמיד בנה את תוכניות האיסוף ביחד עם סגל הסיור, כאשר הוא מציף צרכים ואנחנו מחברים אותם ליכולות קיימות. עם זאת, מעולם לא הוכפפנו עליו פיקודית.

בנוגע לכפיפות לחרמ"ש - כמו מחס"רים אחרים, מטעמי נוחות התחלנו לחבור לחרמ"ש בתעסוקות ביטחון שוטף וכך לאורך השנים האחרונות נולד מאין נוהג של כפיפות למ"פ החרמ"ש בכל הקשור לבט"ש, לכולם בגדוד היה ברור שבמלחמה המחס"ר חוזר להיות זרוע ביצועית של המג"ד.

נערך לאחרונה ע"י GilTal בתאריך 25-03-2007 בשעה 12:35.
ישן 25-03-2007, 14:42
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי GilTal שמתחילה ב "כפיפות המחס"ר"

גם בתע"מ, למחס"ר יש תפקיד חשוב. הכפפה לפלוגה כלשהי מונעת מהגדוד להשתמש במחס"ר כמו צריך.

ישן 25-03-2007, 14:52
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "גם בתע"מ, למחס"ר יש תפקיד..."

בת'כלס, כמה אוטונומיה יש למג"ד שתופס קו בט"ש?
יש לו X עמדות סטטיות ו-Y סיורים שהוא צריך להוציא. זה רחוק שנות אור מהאוטונומיה שלו להחליט על משימות ומטרות לכוחותיו לאור התכנית החטיבתית בערפל המלחמה. עד כמה שידוע לי, הרזולוציה של הפקודות שמתקבלות מחטמ"ר שונה לגמרי מזו המתקבלת ממפח"ט בלחימה.
בנוסף, הערבוב שקיים באיו"ש עם כוחות סדירים שמבצעים איסוף ופעילות יזומה גם כן מנוון את היכולת של יח' מילואים לעשות את הדברים האלו, ורוב תפקידיו של מחס"ר אינם רלוונטיים (משמר קדמי, אבטחת אגפים, סיור אויב וסיור שטח).
לדעתי, אם מג"ד רוצה לראות את המחס"ר שלו כיותר מסתם עוד ראשים למלא בהם רשימת שמירה, הוא יכול להשתמש בו לסיורים יזומים מחוץ לצירים, לתצפיות על צירי הסתננות וצירים עוקפי מחסומים וכו'. זה עדיין לא בדיוק התפקיד הקלאסי של מחס"ר אבל זה משהו.
ישן 25-03-2007, 15:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "בת'כלס, כמה אוטונומיה יש..."

די הרבה. בלא מעט גזרות בהם הייתי, חלק גדול מהכוח מוקדש למשימות עצמאיות (שלא לדבר על תפיסת תצפיות). הקצאה של הסיור לביצוע משימות מודיעיניות זה ממש "מסט" לטעמי.

ישן 29-03-2007, 22:11
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי metooshelah שמתחילה ב "הוא והקמ"ן כפופים לק.אגם וביחד כולם כפופים למג"ד"

אין קצין אג"מ ברמת הגדוד (למרות שלכמה קמב"צים "לא נוח" עם התואר הזה). הבחור שאתה מדבר עליו הוא קמב"צ.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:36

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר