לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 26-03-2007, 10:08
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
מחלוקת העמידה בצפירה

מחלוקת העמידה בצפירה
ו' בניסן תשס"ז
שאלה:
מה עניין המחלוקת הידועה בין הזרמים השונים לגבי עמידה בזמן הצפירה בימי הזיכרון? מהי תפיסת הרב בעניין זה? ועל מה מתבסס?

תשובה:
הטענה הרשמית של המתנגדים לעמידה בצפירה היא שזה מנהג גוים, והכתוב אומר "ולא תעשה כמעשיהם". הטענה הפנימית היא שהם אינם מזדהים עם הציונות ועוד פחות עם רוח הלחימה. טענת המחייבים לעמוד בצפירה, ואני בכללם, היא שאין איסור במנהג טוב של גוים, וכמבואר בשו"ת אהלי יעקב של הרב יעקב אריאל. מלבד זאת, העמידה לכבוד נפטרים היא מנהג ישראל קדום בכל פעם שעושים השכבה, והשתיקה אף היא ממנהגי האבלות, כמפורש בכתוב "וידום אהרון" וביחזקאל: "האנק דום", וכנפסק בשולחן ערוך. מלבד זאת אמרו חז"ל אל תפרוש מן הציבור.

http://ravsherki.org/index.php?opti...=973&Itemid=741

חזרה לפורום
ישן 26-03-2007, 12:12
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
לפני כמה שנים היה בטלוזיה סרט מעולה על הנושא.
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "חבל על הויכוח, אני לא אמצא במקום ציבורי."

נהג הסעות חרדי שמשתדל לסיים את כל הסידורים שלו בזמן כדי שבצפירה הוא לא יצטרך להיות ברחוב.
במקביל צלם עיתונות שגורל עיסוקו מותנה בתמונה שהוא צריך להביא של חרדי שלא עומד בצפירה.

הנהג נתקע עם רכבו בבוקר והצלם עוזר לו.

בגלל התקיעה כל הלו"ז שלו נדחה וכך הוא מוצא את עצמו ברחוב ליד ביתו כאשר מתחילה הצפירה.
הצלם שמגיע לרחוב (החרדי) בחיפוש אחר "פושעי" צפירה לא מוצא אף אחד לא עומד, ומתחיל לסמן לחרדי שיעשה לו טובה ויזוז כדי שהוא יוכל לצלם.
החרדי מתלבט ארוכות ובסוף הוא מרים את הרגל תו"כ הצפירה כדי שלצלם תהיה תמונה.
מאד אהבתי את הסרט, כי הוא מציג את הבעיהשיש לכולם.
מצד אחד החרדים שעומדים בגלל הכבוד לציבור, ומצד שני התקשורת שהולכת לחפש את העבריינים שעושים את זה בדר"כ במקומות שהיחידים שזה מפריע להם זה הצלמים.

ואני תמיד תוהה, למה הצלמים לא עומדים כמו שצריך בצפירה?!

חזרה לפורום
ישן 26-03-2007, 10:45
  Shay3434 Shay3434 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.07.05
אני לא רואה בהנחת פרחים על הקבר בעיה הלכתית...
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "אני רואה שהרב שלך אוהב ליהיות שונה תמיד"

ישנם כמה פוסקים הטוענים שזו חוקת גויים אך הרבה מתירים ולא מייחסים לכך חשיבות גדולה מידי.
בלוויות שונות, תוכל לראות שצה"ל מגיש זר פרחים על מקום הקבורה והרבנים לא יוצאים נגד או אוסרים על כך בכדי לא לפגוע במשפחות השכולות ובצער של אלו אשר אבדו את יקיריהם.
אם יש מי מקהל המלווים שהגיעו ללוויה עם זרי פרחים- מותר להניחם על הקבר ולא לסרב לקבלם.

לא כל דבר שהגויים עושים הוא אסור עלינו, אלא רק דברים שהגוים נוהגים בהם לשם פריצות, או עבודה זרה. הרב קוק זצ"ל אף טען (בספר אורות ישראל) שהקב"ה נטע הרבה מהכשרונות המדעיים והחיצוניים גם בגויים ע"מ שדרך קבלת עמ"י מהגוים כשרונות חיצוניים אלו, הוא ישפיע עליהם מצידו הפנימי והרוחני.
הרבה מתרבות יוון למשל- בפיסלוספיה, אסתטיקה, מדע, ארכיטקורה וכו' הינה מושרשת גם בחברתנו ואין בכך רע, אדרבה כשאנשים בקרב ישראל עוסקים בכך ובעלי כשרון בנושא- אל להם לבזבז את הכשרון שנתן להם הקב"ה.

הירוק בכל זאת עולה

נערך לאחרונה ע"י Shay3434 בתאריך 26-03-2007 בשעה 10:48.
חזרה לפורום
ישן 29-03-2007, 18:46
  משתמש זכר max-max max-max אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל max-max
אני חושב.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "מחלוקת העמידה בצפירה"

אלה שלא עומדים בצפירה ומכבדים את הנופלים שהקריבו את נפשם כדי
שהם יוכלו לחיות כאן לא ראויים לחיות בארץ הקודש.
מנהג הגויים לא מנהג הגויים זה בכלל לא העניין הרעיון מאחורי הצפירה ובדקה דומיה
היא לזכור את חללי מערכות ישראל ,לזכור את הנופלים ,לזכור את המשפחות.
בקיצור לכבד אותם ואלה שלא עומדים זה ממש גועל נפש מעורר בחילה. לא מקובל עלי.
"ואהבת לרעך כמוך" במשפט זה מוסבר גם עניין של כיבוד הזולת
ואם את הנופלים אשר הקריבו את נפשם למען המדינת ישראל
הם לא מסוגלים להקדיש 2 דקות דומיה בשנה אז זה ממש בזיון.
מה זה משנה ציוני לא ציוני שני הביטויים האלה בשורה התחתונה הם יהודים.
ויהודי אשר הקריב את נפשו למען המדינה ולא כיבדו את נפילתו זה חילול קודש על פי דעתי.
אתה לא זוכר את אח שלך יהודי מעמך שנלחם בגבורה למען המדינה ואתה לא מוכן
אפילו להקדיש 2 דקות בשנה למענו למען המשפחות שידעו שאנחנו איתם בכאב.
זה ממש סופר בזיון ואין על אדם כזה הזכות לחיות במדינה.
ותסלחו לי כול אותם אנשים שלא עומדים בצפירה אם את אח שלך בשר מעמך
אתה לא מוכן לכבד בטענה שהוא ציוני או מנהג גויים אז אין לכם זכות לחיות כאן.
תבינו שלא מדובר במנהג גויים אין לצפירה שום קשר זה בסך הכול משהו סימלי.
העניין הוא כיבוד הנופלים העניין הוא ואהבת לרעך כמוך.
עצם זה שחרדים לא עומדים בצפירה זה יוצר בידול חברתי ואיבה בין חולניים לדתים.
אני חולני והייתי אומר לחרדי כך:
בסדר אתה לא עושה צבא ,בסדר אין לך קשר לנופלים כי הם לא באים מהמגזר שלך
אבל לפחות תרגיש את הכאב תכבד את היום למען ידעו כולם שאנחנו עם אחד.

"מה שאנו עושים בחיים מהדד לנצח נצחים"

חזרה לפורום
ישן 29-03-2007, 23:05
  kkr3 kkr3 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.02.06
לא עוזר כלום שאני עומד לכבודם, אתה יכול לקשקש על זה הרבה זמן
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי pbfu שמתחילה ב "לדעתי הדבר לא מועיל לנפטר אלא..."

אם אדם היה יודע איזה עוול הוא יכול לגרום לנפטר כשהוא עושה זאת, ואני מאמין שכן עושים עוול לנפטרים, לא היו ממשיכים במנהג המטופש הזה, יפה וחביב מאוד שאתה רוצה למצוא חן בעיני כולם אבל אתה צריך לזכור שמדובר על ערך יותר גבוה, וזה העלת נשמת הנפטר, תעשה חישובים משלך מה עדיף ותקח בחשבון שללכת בחוקות הגויים זה בדיוק ההפך מעזרה לנפטר.
אני מכבד אותם מאוד, את כל הצדיקים הלוחמים שהלכו מהעולם הזה, יש את האלו שאת הכבוד יבטאו בעזרה לנפטר-קריאת תהילים, ויש כאלו שיעשו משהו סימבולי שלא עוזר בגרוש לנפטר, הקטע הוא שאתה לא מכבד אותם כשאתה עומד לכבודם, זה לא ראוי להעשות במדינת היהודים בעיקר בגלל שיש לנו איסור ללכת בחוקת הגויים.
מסופר הרבה על כאלו שהיו לובשים שחור(אפילו חתיכת בד), בשיבעה של אחד מהמשפחה(לא עלינו), והנפטר היה מתגלה לאחד מהקרובים והיה מופיע בבגדים מלוכלכים(סימן למצב לא טוב של הנפטר).
שולחן ערוך והרבה ספרים מתמקדים באיסור הזה של לא ללכת בחוקת הגויים, עד כדי כך שיש הממחמירים שאדם ילך אך ורק עם לבן בחצי שנה הראשונה של ההלוויה.

חג שמח.

נערך לאחרונה ע"י kkr3 בתאריך 29-03-2007 בשעה 23:12.
חזרה לפורום
ישן 30-03-2007, 09:12
  משתמש זכר max-max max-max אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.08.05
שלח הודעה דרך ICQ אל max-max
על תתפלאו.
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי kkr3 שמתחילה ב "לא עוזר כלום שאני עומד לכבודם, אתה יכול לקשקש על זה הרבה זמן"

על תתפלא אחרי זה שאנשים חילונים מדליקים אש ביום כיפור.
אתה לא מוכן לעמוד לזכר בנו המנוח והוא לא יהיה מוכן לכבד את החג שלך
(כן למרות שהחג גם שלו).
קודם כול השורה התחתונה הוא זה שאתה יהודי והוא יהודי וצריך לתת כבוד.
אמרתי כבר שהדבר יוצר פירוד בין המגזרים השונים בין אם הדתיים ובין אם החילונים.
מה שאתם עושים הוא זילזול בזולת ,זילזול בכבוד המת.
השאלה היא לא אם אתה קורא תהילים או שלא
השאלה צריכה להיות שאתה במקום ציבורי ונשמעת צפירה שאר האנשים עומדים ואתה לא.
ניגש אילך אדם חילוני ושואל למה אתה לא עומד ? הבן שלי נלחם במלחמה האחרונה ונהרג
עצם זה שאתה לא עומד פוגע בי מאוד. מה תעשה בנידון ?.
חרדים רבים לא עומדים לכבוד הנופלים ובכך אנשים חילונים רבים רואים זילזול וחוסר כבוד.
כתוצאה מכך נוצר קיטוב בין המגזרים דבר שמביא לאנטישמיות ,שנאה וחוסר תקשרות אם האחר.
תחשוב איך צעד קטן שתעשה יכול לשנות עולם ומלוא.
אני מאמין שה' יודע את הכוונות של כולנו ואם הכוונות שלך טובות
בין אם זה מנהג הגויים ובין אם לא ה' ידע שכוונותיך היו טהורות ורצית לכבד את אחיך שנפל בקרב.
בסופו של דבר כול העם הזה משפחה אחת גדולה וצריך לכבד אחד את השני.
תאמין לי יש למעלה חוכמה גדולה מאוד ,ואני לא חושב שהזכרו אותך כפושע בגלל
שרצית לכבד את הנופלים בקרב.
ההפך תפגין כבוד ,תפגין אהבה ,תפגין הזדהות זה מה שהפוך אותך לאדם דגול.

"מה שאנו עושים בחיים מהדד לנצח נצחים"

חזרה לפורום
ישן 01-05-2007, 17:18
  hack2003 hack2003 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.06.06
היה לי קטע באיזה פורום אחר וכתבתי תגובה בנושא (די ארוכה)
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "מחלוקת העמידה בצפירה"

ראיתי איזה משהו על צפירה באיזה פורום וכתבתי את זה בתור תגובה מה דעתכם?
"
שאלה הראשונה שעולה היא למה אנשים יוצאים מנקודת הנחה שמנהג גויים זה הוא כזה גרוע? (אם זה בכלל מנהג גויים)
נשאל את זה ככה: מה אתה עושה הזמן התקיעות בראש השנה?(להבדיל)
תמיד היה בכל העולם בין בזמנים עתיקים והן במאוחרים משמעות לתקיעה בקרן או בחצוצרה.
האם זה שעמים אחרים תקעו בקרן הפך את זה למנהג גויים ונאסרו בעם ישראל?
האם בגלל שגוי נועל נעליים זה נאסר על יהודי?
אלו דברי הרמ"א בהגה על השו"ע יורה דעה סימן קעח: "הגה אלא יהא מובדל מהם במלבושיו ובשאר מעשיו (שם) וכל זה אינו אסור אלא בדבר שנהגו בו העובדי כוכבים לשם פריצות כגון שנהגו ללבוש מלבושים אדומים והוא מלבוש שרים וכדומה לזה ממלבושי הפריצות או בדבר שנהגו למנהג ולחוק ואין טעם בדבר דאיכא למיחש ביה משום דרכי האמורי ושיש בו שמץ עבודת כוכבים מאבותיהם"
(למטה מצורף ציטוט של סעיף א בסימן)
החשש המרכזי הוא שמנהג שאין לו טעם כל שהוא מקורו בעבודה זרה ובפריצות.

אבל נניח שיש למנהג סתם הזה טעם כל שהוא שהוא לאו דווקא קשור לעבודה זרה או לפריצות אלא סיבה אנושית כללית כגון מה שהגדירו מייסדי המנהג הזה "זמן להתייחד עם זכרם של הנרצחים" שניה עוד לא סיימתי.
כאילו בואי נגיד שאני בזמן הצפירה ממשיך ללכת כאילו לא קורה כלום כמו הצפירה של ערב שבת.
כאילו מה יעשו לי? המשטרה תעצור אותי? מה יקרה למען ה'? אין פה לא כפיית חוקות גויים שצריך למות עליה ולא דבר כל כך לא הגיוני כי להזכירכם אתם גם די שותקים ועומדים כשתוקעים בשופר (להבדיל) בראש השנה והרמב"ם אומר על משמעות המילה שופר בהקשר "שפרו מעשיכם" וכן רבי נחמן מדבר על סוגי התקיעות כביטויים שונים לסוג התיקון שהאדם צריך לעשות.

אני זוכר שכשעושים כל מיני תעניות בגלל מצבים קשים תוקעים בשופר על מנת לזעזע את השומעים.
אז תכלס אמנם איזה כמה אנשים בתור נציגי החברה במדינת ישראל החליטו שהציון הראוי שמדינה תקבל לזכר נרצחי השואה\גטו-וורשה זה 2 דקות צפירה שבמהלכה כל האנשים יעמדו דום ויזכרו בטבח הנורא, זה עדיין לא נקבע כמנהג פריצות ולא בתור דרכי אמורי(מנהג עבודה זרה) אלא דבר שנקרא "מוסכמה חברתית".
לכן אדם שעומד דום בצפירה לא מחלל שם שמים כי אם מזדהה עם אותה המוסכמה החברתית הספציפית הזאת.
ובמקרה הזה זה פשוט לקחת רגע ולהזכר שהיה כזה דבר גטו וורשה היו חלוקים אם לעשות את המרד או לא בתוך הגטו עצמו ולבסוף נעשה המרד ותושבי הגטו נרצחו עקב היותם יהודים בין אם היו שומרי מצוות ובין אם לא שזו עובדה היסטורית מחרידה בתולדות עם ישראל.

אם עצם המחשבה על הדבר הזה וכל מה שקשור לזה ב2 דקות עמידה ללא-נוע-מיוחד הפך אותך למחלל שם שמים אז: דוד שלי האבחון שלי הוא שאתה סובל מפחד רדיפה חריפה ביותר!

הצעה שלי: אין לי בשבילך אתה במצב קשה מאד!!!

הנה ציטוט של דיני בחוקות גויים
שו"ע יורה דעה סימן קעח
(א) אין הולכין בחוקות העובדי כוכבים (ולא מדמין להם) (טור בשם הרמב"ם) ולא ילבש מלבוש המיוחד להם ולא יגדל ציצת ראשו כמו ציצת ראשם ולא יגלח מהצדדין ויניח השער באמצע ולא יגלח השער מכנגד פניו מאוזן לאוזן ויניח הפרע ולא יבנה מקומות כבנין היכלות של עבודת כוכבים כדי שיכנסו בהם רבים כמו שהם עושים: הגה אלא יהא מובדל מהם במלבושיו ובשאר מעשיו (שם) וכל זה אינו אסור אלא בדבר שנהגו בו העובדי כוכבים לשם פריצות כגון שנהגו ללבוש מלבושים אדומים והוא מלבוש שרים וכדומה לזה ממלבושי הפריצות או בדבר שנהגו למנהג ולחוק ואין טעם בדבר דאיכא למיחש ביה משום דרכי האמורי ושיש בו שמץ עבודת כוכבים מאבותיהם אבל דבר שנהגו לתועלת כגון שדרכן שכל מי שהוא רופא מומחה יש לו מלבוש מיוחד שניכר בו שהוא רופא אומן מותר ללובשו וכן שעושין משום כבוד או טעם אחר מותר (מהרי"ק שורש פ"ח) לכן אמרו שורפין על המלכים ואין בו משום דרכי האמורי (ר"ן פ"ק דעבודת כוכבים):
"

http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/m...&msgid=97242777
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:24

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר