לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-03-2007, 17:26
  קגנס מנהל קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אני חושב שאתה טועה ושרון כן השתתף בסזון "הקטן" (47)
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "שרון, שאני מעריץ קטן מאוד שלו, היה מדריך בגדנ"ע, ולא היה לו שום חלק בסזון."

יש עדות של איש אצ"ל (בן עמי זמיר) שלפיו שרון היכה אותו באלה במסגרת אירועי הסזון. להלן העדות (לקוח מאתר ערוץ 7):

"קיבלתי משימה להקים במושבה תא של האצ"ל וכך עשיתי. סביב בית הקפה ריכזתי נערים צעירים, ובביתי הייתי מסתיר אנשי אצ"ל שהיו זקוקים לתקופת מחסה מרדיפת המשטרה הבריטית. כיוון שבמושבה קטנה כולם כמו משפחה אחת, מכירים אחד את השני, הכירו אותי וידעו שאני איש אצ"ל. אמנם במושבה עצמה כולם היו אנשי ימין עוד מפולין ומליטא ולא היה חשש מהם, אבל תושבי המושבים הסמוכים היו אנשי הגנה". בסמוך היה גם כפר מלל, מקום מגוריו של אריאל שרון הצעיר.

"במוצאי שבת אחת הגיעה לפתח בית הקפה משאית וממנו קפצה חוליית אנשי הגנה לבושים מדי חאקי ובראשם אריאל שרון כשבידו ידית של טוריה. הכרנו אותו בכל האזור כאחד שתמיד הולך עם ידית הטוריה כדי ללכוד אנשי אצ"ל ולח"י. הם ניסו לפרוץ פנימה אל תוך בית הקפה שהיה עדיין סגור בשל קדושת השבת. התקרבתי אליו. הוא ביקש 'תן לי גזוז' והצביע לעבר ארגז המשקאות שהיה מונח על האדמה. התכופפתי לעבר הבקבוקים ואז הוא הניף את ידו והיכה בכל הכוח ראשי עם האלה, ידית הטוריה. ראשי כוסה בדם שנטף על כולי. למזלו הרע של שרון, אחי, שהיה איש פלמ"ח, היה אז בדיוק בחופשת שבת. הוא הסתער עליהם ואחותי שבדיוק חיממה מים לתה שפכה את המים עליהם. החלה מהומה... שרון ואנשי נכנסו לבית הקפה וובמשך כעשר דקות הרסו מכל הבא ליד. יצאתי מהחלון כדי להביא אקדח. היה ברור לי שאני הולך לפגוע בהם. מישהו מהם צעק 'הוא הולך להביא נשק', והם ברחו. כשחזרתי למקום, זב דם, עם אקדח בידי, ראיתי רק את המשאית מתרחקת אל תוך הלילה".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-03-2007, 18:03
מנהל

העניינים אינם כה פשוטים
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי תוכי.נ שמתחילה ב ""שנויה במחלוקת"?"

קשה לשפוט את הדברים במונחים של היום. הייתה אז תהום של ממש בין הפורשים ובין מנהיגות הישוב השמאלית בראשות בן גוריון. הפורשים (בעיקר האצ"ל) נידמו בעיני בן גוריון וחסידיו כפשיסטים מסוכנים שינסו להשליט את מרותם על היישוב בכח. מובן כי בן גוריון וחסידיו הואשמו מנגד בקומוניזם סטליניסטי. האמת כמובן הייתה לא לכאן ולא לכאן, אך זאת בדיעבד. בעת ההיא הדימויים היו חזקים מאוד והרטוריקה והטקסיות של שני הזרמים אכן היה בה בכדי להזכיר את הפשיזם מזה והקומוניזם מזה.

מעבר לכך, הפורשים הואשמו בכך שהפיגועים שביצעו כנגד הבריטים סיכנו את גורלו של היישוב כולו ובן גוריון ראה הכרח לעשות לכך סוף. מדוע סיכנו את גורל היישוב? לא משום שפגעו במאמץ המלחמתי הבריטי נגד הנאצים .זו שטות תעמולתית. האמת היא שבאותה תקופה דווקא היו מעוניינים בהמשך ששלטון המנדט משום שבעשרים השנה הראשונות שלו היישוב היהודי נהנה מצמיחה אדירה, התפתח והתחזק מאוד. היה יסוד להאמין שמדינות הבריטים תחזור להיות תומכת ושפעולות טרור ישבשו זאת. היה לכך יסוד עובדתי מסוים-ידוע כיום שההתנקשות בלורד מוין פגעה מאוד מנעה צעדים פרו ציוניים שצ'רצ'יל התכוון לנקוט. מעבר לכך, הייתה תחושה שהישוב היהודי צריך עוד להתחזק בטרם יעזבו הבריטים ויהיה צורך להתמודד עם הערבים. בסופו של דבר, גם בן גוריון ואנשיו הבינו שמדיניות בריטים רק תהפוך יותר פרו ערבית, שהבריטים נחושים למנוע עליה יהודית לישראל של פליטי השואה ושמוטב להתחיל לפעול כלפיהם בכח. אבל אפילו אז רצו להשאיר את העימות בעצימות נמוכה מחשש לצעדים קשים של הבריטים מחד ולשיבוש מערכת התעמולה הבינלאומית המוצלחת מאוד של היישוב סביב מפעל ההעפלה. זה ,בתמצית, הרקע לסזון שבו השתתפו רבים וטובים מבני היישוב. ראוי לציין, עם זאת, שרבים גם סירבו להשתתף בפעולות האלו גם על רקע כל שתיארתי
ישן 29-03-2007, 23:07
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
כתבת "פורשים", כתבת הכל. זה שם כ"כ שיפוטי, שמחסל כל תוחלת בדיון רציני...
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "העניינים אינם כה פשוטים"

אכן היו ביישוב שחששו מפני תגובה בריטית ברוטאלית כנגד היישוב, בעקבות פעילות אצ"ל ולח"י,
אבל ב"ג היה ריאליסט גדול מזה, וציניקן גדול מזה.
ב"ג הבין היטב לאן נושבת הרוח בבריטניה (הוא לא סמך על צ'רצ'יל, ובהחלט קיווה לנצחון לייבור
בבחירות 1945...), וידע שהבריטים לא יתנדבו לתת לנו מדינה. הצורך במדינה (או לפחות בעלייה
חופשית), הפך בהול, בעקבות הידיעות החד משמעיות על המתרחש באירופה.
לב"ג היה עניין אחר, דחוף לא פחות מבחינתו: מניעת כל ערעור על אחיזת הברזל שהשיג על הסוכנות
ועל הנהגת היישוב. באותם ימים הוא הצליח לשבור סופית את כוחו של ויצמן והאיום היחיד שנשקף
על מעמדו, היה מצד הימין המתעצם, שצבר פופולריות עקב פעולות אצ"ל. כיצד יפתור זאת? יציג
את פעולות אצ"ל כסכנה ליישוב, יאיים על פרנסת תומכיהם, וידרוש הסגרת פעיליהם לבריטים.
הוא קיווה שזה יעצור את הסחף הציבורי, כשם שגל אלימות קודם נגד הימין, בלם את התעצמות
הרוויזיוניסטים ב1934.

האיש ידע להפעיל כוח ללא היסוס, כשזה השתלם לו. לא מקרה שהדרך היחידה להזיזו מלשכת ראש
הממשלה, יכלה לבוא רק מתוך מנגנון שהוא-עצמו יצר, ופתאום לא רצה לציית לו בכל (הם לא רצו
לכנות לבון בשם "זמרי"...
ישן 30-03-2007, 00:14
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הכינוי פורשים הו כינוי גנאי שהוצמד לאצ"ל וללח"י, ולא "ביטוי לתקופה"...
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "החלטת להיתפס לקטנות?"

מרגע שהשתמשת בו, חשפת את עמדותיך לגבי העניין, ועל כן ניתן לומר על המילה הזו הרבה דברים,
אבל "קטנות" - היא לא...
הדבר לא מלמד על "מנטאליות היישוב אז", אלא על מנטאליות קבוצה שתפסה את השלטון על
היישוב באותה עת. "היישוב", ברובו היה רחוק מאותה שנאה חולנית שיצרה כינוי מסוג זה.

באשר ל"צפונותיו של ב"ג": מי שמסתמך על יומני ב"ג כמקור היסטורי ראשוני בעל איזושהי מידה של
אמינות, אינו מכיר את האיש ואת אופיו.
ב"ג כתב את יומניו ל-מ-ע-ן ההיסטוריונים. הוא היה אובססיבי כ"כ בעניין זה, עד שכאשר בא שגריר
מערב גרמניה לבקרו בשדה בוקר, בעודו מלווה בשר החוץ, אבא אבן, לא יצא ב"ג לקראתם, מכיוון
שהיה עסוק, כפי שאמר לאבא אבן, בכתיבת יומנו. כששאל השגריר את אבן, מה עושה ב"ג שמונע
ממנו לצאת לקראתם, ענה לו אבן בחומה: "הוא כרגע עסוק בשכתוב ההיסטוריה"...

יומני ב"ג סותרים בתחומים רבים, כמעט כל מקור אחר - ומטרתם היא אפולוגטיקה נטו. הוא כתב
אותם כ-ד-י שיתפרסמו, ולכן קשה לקחת ברצינות את הנימוקים שהוא רשם למען ההיסטוריה, בקשר
להחלטה לעצור, לענות ולהסגיר פעילי אופוזיציה.
לעומת זאת, למרבה הצער, ידוע לנו מה הוא עשה ב-פ-ו-ע-ל, ומה הייתה שיטת ההתנהלות
הדמוקרטית הקבועה שלו (לאורך עשרות שנים, הרבה אחרי קום המדינה), והיא מאפשרת לנו
לטעון שהאיש באמת ובתמים האמין בזכותו המלאה לטפל באופוזיציה בכל דרך, העיקר שיישאר
בשלטון.
הסזון היה המשך להתפרעויות שהוא יזם ב1934, והיו קדימון לאלטלנה, ולפרעות שאיש אמונו,
אבא חושי, יזם כנגד אנשי ואדי סאליב ב1959 (שהעזו לא להתלהב מהברכה שהביא להם שלטון
מפא"י).

למרבה הצער, כיום ההיסטוריה אינה מונופול מפא"יניקי, ואנחנו יודעים על ב"ג לא רק מפי מעריציו
שבתאי טבת ומיכאל בר-זוהר.

לטעון שיומני ב"ג הם מקור אמין, זו ספקולציה פרועה בהרבה מאשר לקבוע מה היו מטרות ב"ג,
בהסתמך על התנהלות ארוכת שנים שלו...
ישן 30-03-2007, 04:38
מנהל

לא גנאי ולא בטיח
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הכינוי פורשים הו כינוי גנאי שהוצמד לאצ"ל וללח"י, ולא "ביטוי לתקופה"..."

האצ"ל פרש מההגנה והלח"י פרש מהאצ"ל ולפיכך שני הארגונים הם "פורשים". לא ברור לי מי צריך להעלב מזה, כן ברור לי מי חייב באופן כפייתי "לנצח" בויכוח ולכן נתפס לקטנות כשהוא מתקשה בגדולות. היו מספיק כינויי גנאי לאצ"ל וללח"י שהייתה סיבה ממשית להעלב מהם. הטיעונים שלך לגבי בני גוריון עלובים למדי. אין לך מקור ביחס למיניעיו וצפוני נפשו מלבד דבריו שלו. פעולות יכולות לבוא ממיניעים מגוונים. אדם יכול להכות כי הוא מפחד או להכות כי הוא אוהב להכות. הלך נפשי שונה ופעולה זהה. הטענה שדברי בן גוריון סותרים כל מקור אחר היא כמובן השמצה פרועה וחסרת כל בסיס עובדתי. עשיתי שימוש ביומניו לכתיבת עבודות במקביל למקורות אחרים וממש לא ראיתי ניגוד כזה. היסטוריונים רבים (חדשים וישנים) עשו שימוש דומה ביומניו. בן גוריון לא יזם שום התפרעויות ב-34 ובוודאי שלא יזם כלום בוואדי סליב-היו שם, למי שלא יודע התפרעויות של עולים יוצאי צפון אפריקה בעקבות תחושת קיפוח מתמשכת ואירוע אקוטי שבו נורה על ידי שוטרים שיכור שהשתולל בבית קפה. הניסיונות שלך לשכתוב ההסיטוריה הם פתטיים למדי.
ישן 30-03-2007, 18:51
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

רוב פורשי ההגנה (בראשות תהומי), חזרו אליה. אלה שהקימו את האצ"ל...
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "לא גנאי ולא בטיח"

היו כאלה שצמחו בתוכו כארגון נפרד. להגדירם "פורשים", משמעו לבטל את כל האידיאולוגיה שעמדה
מאחרי קיומו העצמאי של הארגון שלהם, ולהציגו כלא לגיטימי.
זה שקשה לך לקרוא ביקורת על מפא"י, וללמוד דברים שלא מופיעית בספרי ההסטוריה-מטעם, שהיום
כבר נחשבים לסוג של בדיחה תועמלנית, זה שוב, עניין שלך...
להציג את אירועי ואדי סאליב כ"התפרעויות של יוצאי צפון אפריקה", זה אפילו לא בדיחה, אלא סילוף.
האירועים שם החלו הרבה לפני שאותו שיכור מסכן השתולל - ונורה בלי אזהרה ע"י שוטרים. את
האירועים שם יזם השלטון מסיבה פשוטה: התעוררה שם קבוצה בעייתית שלא התלהבה מהשלטון.
אחד מאנשי השלטון דאז, מודה בכך כיום בלי להתבייש (כמובן שהוא מצמצם את חלקו שלו ל"הייתי
פיון ולא הבנתי שמשתמשים בי..."), שמו משה שחל...

תראה, קשה להאשים אותך על הרצון להגן על קדושי מפא"י בכל מחיר. אתה הרי יודע מה הם עשו,
ועל כן אתה תמיד תחפש סיבות להצדיק זאת, או שבעצם תטען שהכל הפוך והם לא אשמים בכלום...
ישן 31-03-2007, 17:45
מנהל

אתה כותב לא רק שטויות אלא גם שקרים
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "רוב פורשי ההגנה (בראשות תהומי), חזרו אליה. אלה שהקימו את האצ"ל..."

ראשית, האצ"ל מקורו בקבוצה שפרשה מההגנה. נקודה. אולי אינך מבין זאת, אבל דבריך לא משנים עובדה זאת. היסטוריה, אתה בוודאי לא תלמד אותי.
לגבי ארועי ואדי סאליב, אלו הם כבר שקרים/סילופים ממיטב המסורת של הקשת המזרחית הדמוקרטית. איזה אירועים בדיוק יזם שם ה"שלטון"? קישקושי בעלמא. כשמדברים על אירועי ודי סליב מדברים על ההתפרצות האלימה שמקורה בירי ב"שיכור המסכן". למפא"י לא היה שום אינטרס בהתפרצות מחאה כזאת. ולגבי שחל-אתה בוחר לא להאמין לבן גוריון? אני בוחר לא להאמין לעוד פוליטיקאי שלמד לרחם על עצמו ולהאמין שדפקו אותו בגלל מוצאו. למי שרוצה ללמוד על האירועים, להלן לינק מויקפידיה (מקור בעל אמינות בינונית אך זמין).
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90...%9C%D7%99%D7%91
תראה, קשה להאשים אותך על כך שאתה חייב להיות כל הזמן צודק ובכל מחיר...אבל לא חייבים לסבול את זה. לכן, גם בנושא זה אשאיר לך את המילה אחרונה כאשר אהבת ואפרד ממך לשלום.

נערך לאחרונה ע"י קגנס בתאריך 31-03-2007 בשעה 17:51. סיבה: הוספת לינק
ישן 31-03-2007, 18:46
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

זה שכתבת "נקודה", זה זכותך. אני בוחר להתעלם מה"נקודה" שבסוף השקר, ולתקנו...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה כותב לא רק שטויות אלא גם שקרים"

ארגון ההגנה ב' בראשון תהומי פרש מההגנה ב1931. ב1937 תהומי ורוב פורשי ההגנה חזרו אליה,
בין השאר בגלל שחשו ש"רוויזיוניסטים גונבים להם את הארגון". הארגון שנוצר אז, היה ארגון אחר
לגמרי עם מערכת פיקוד שונה לגמרי, ומערכת גיוס שונה לגמרי. להגדיר את הארגון שנוצר מחדש
ב1937, אחרי שכל מייסדיו עזבו אותו, כהמשך של אותו ארגון - זו בדיחה, אפילו במושגים הקלושים
של ה"היזטוריה" שכתבת בשאר חלקי האשכול הזה...
אירועי ואדי סאליב היו המשך ישיר להתנהלות השלטון לכל גילוי של חוסר שביעות רצון כלפי השלטון
מצידם של עולים חדשים. בחיפה ישב איש אמונו של ב"ג, אבא חושי, וניהל אותה ביד ברזל. כאשר
החלה להווצר שם תנועה פוליטית נגדית ("ליכוד יוצאי צפון אפריקה"), חיפש חושי תירוץ לטפל בהם.
אותו שיכור, אלקריף, נתן את העילה.
באשר לשטות הדבילית שכתבת כאילו הטענות הללו הן של הקשת הדמוקרטית המזרחית: את
הטענות העלה מפקח קרל יונגר (אני שאתה חושב שהוא ממרוקו או אלג'יריה...) שהיה קצין בילוש
במשטרת חיפה בימים ההם, ואומר בגלוי שההוראות היו "להכנס בהם".

אתה לא אשם בכך שכל מה שנטען על מפא"י גורם לך לאבד את הצפון. לפני 50 שנה היו המון שטופי
המוח מסוגך. למעשה אץה סוג של מוצג היסטורי בעצמך: אדם שעדיין רואה את מפא"י ככלילת
השלמות, ועדיין מחפש מתחת למיטה את בגין הטרוריסט הפאשיסט, כפי שלימדו את הילדים
בתנועת הנוער העובד והלומד...
ישן 30-03-2007, 18:58
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

שתי הטענות הן שטויות (במיוחד הספקולציה על הדאגה למוסגרים לבריטים...).
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "באופן מפחיד, אני כמעט מסכים איתך"

ראשית, מלון המלך אכן היה ג-ם מפקדה צבאית ראשית, אבל יותר מכך - הוא היה באמת מטה
המזכירות הראשית של ממשלת המנדט. הוא היה יעד לגיטימי, והתרעה בת 30 דקות, אמורה להספיק
לפינוי כל בניין. אכן נהרגו בפיצוץ 17 יהודים למרבה הצער, וכמובן שאתה מנסה עקב כך, להפוך זאת
לפשע. מוזר, אבל כשההגנה פוצצה את ספינת הגירוש פטריה, והרגה בטעות 200 מעפילים, איש
לא קם לטעון שההגנה ביצעה פשע חמור (ההגנה גם לא נתנה התרעה שהספינה מולכדה, בניגוד
לאצ"ל). יודע למה לא חושבים שההגנה ביצעה פשע? כי לא היה רצון מצידה להרוג איש, בדיוק כמו
אצל האצ"ל, אלא שתפיסות המפא"י-קדושה-אצ"ל-פושעים שלך, מונעת ממך להבין עובדה פשוטה
זו.
באשר לתיאוריה המופרכת שאיש מומסגרים לבריטים לא ישב יותר משלוש שנים: ההסגרות
החלו ב1944 והמחנות נסגרו ב1948 (ולבריטים לא היה עניין להחזיק יותר באסירים בקניה), כך שבכל
מקרה לא היו יותר מארבע שנים שבהן יכלו לשבת האסירים - ורוב האסירים לא הגיעו ב1944, אלא
ב1945, כך שישיבתם במשך שלוש שנים, נבעה לא מתוך הסכם סודי (שמשום-מה לא נחשף במשך
60 שנה...) שהמצאת, אלא מתוקף העובדה שברגע שקמה המדינה, שחררו הבריטים את האסירים
שהיו ברשותם, כמו-גם את המעפילים בקפריסין...
ישן 31-03-2007, 18:05
מנהל

אוי ויי...
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "שתי הטענות הן שטויות (במיוחד הספקולציה על הדאגה למוסגרים לבריטים...)."

ראשית, כמוקד אזרחי ברובו, מלון המלך דוד לא היה יעד לגיטימי.
שנית, התרעה תספיק כאשר היא מתקבלת ברצינות, בזמן וכו'. מי שבאמת לא רוצה להרוג לא מפגע בשעה שהבניין עמוס. לבריטים לא היה אינטרס להתעלם מהאזהרה והעובדה שהאחראי התעלם בכל זאת.
למרות שלא מדובר כאן בתקלה טכנית כמובפטריה, עבורי בשני המקרים מדובר בפשע חמור. אני לא אחראי למה שאחרים כתבו או לא כתבו, אך אני מניח שכאן באה לידי ביטוי העליונות התעמולתית של מפא"י. ממש כשם שמעשי הטבח של הפלמ"ח ב48 הושתקו בעוד שהועצם הטבח שלא היה בדיר יאסין. מפא"י ממש לא קדושה בעיני אך אני מודה שאני סבור שכיום לא היה מזיק כלל אם היתה בישראל מפלגה שהיו לה העוצה המדינית, המנהיגות והעמדות הביטחוניות והחברתיות של מפא"י ההיסטורית.
באשר ל"תיאוריות" שלי... שום תיאוריה. ציינתי עובדה פשוטה שבפועל המוסגרים לא ישבו יותר משלוש שנים (למעשה, קרוב יותר לארבע כפי שכתבת) בכלא הבריטי. לא התכוונתי ולא רמזתי לשום הסכם סודי בעניין זה. הכוונה הייתה רק לשים את התוצאות בפורפורציה במבחן התוצאה. חשבתי שזה ברור אבל אולי לא התנסחתי כראוי. אני כן בהחלט סבור שהיה הסכם באשר לאי הוצאה להורג .אין זה מקרי בעיני שכל המוצאים להורג על ידי הבריטים נתפבו או במהלך פעילותם המבצעית (כגון דב גרונר) או בעקבות חקירה משטרתית רגילה (כגון שלמה בן יוסף) ולא בעקבות הסגרה של מוסדות היישוב, וזה למרות שבין המוסגרים היו דגים שמנים בהרבה משלמה בן יוסף או דב גרונר (שבפועל לא הרגו או פצעו איש). אתה מוזמן להציע תיאוריה חלופית בעניין זה.
ישן 31-03-2007, 18:55
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

ראשית, על היות מלון המלך דוד יעד לגיטימי, הסכימו גם קדושיך במפא"י...
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אוי ויי..."

כאשר הורו על ביצוע הפעולה במסגרת תנועת המרי העברי. הם אפילו לחצו להקדים אותה ככל
האפשר, כדי לשבש את איסוף המודיעין שהובא לבניין, בעקבות השבת השחורה.
שנית, היעד היה גם אדמיניסטרטיבי וגם צבאי - מטרה שלטונית מובהקת, וזה מה שגרם להסכמה
מקיר לקיר, על הפגיעה.
שלישית, כפי שעדיין לא קלטת, ניתנה התרעה ארוכה למדי לפינוי האנשים מהבניין.

אני שמח לראות שגם בפטריה אתה רואה פשע חמור. מסתבר שבעיניך אסור לטעות בשום מצב,
שכן מי שטועה הוא פושע בעיניך (לפחות מפא"י לא לחלוטין מושלמת בעיניך - גם זה משהו...).

באשר להסכם הסודי שלך: אנשים ישבו בכלא ארבע שנים, כי הבריטים עזבו. לולא עזבו - היו יושבים
יותר. מי שהסגיר אותם לידי הבריטים, לא ידע כמה יישבו המוסגרים, וזה בכלל לא עניין אותו. אנשים
נאסרו בעקבות הסגרה ונשלחו לאמצע אפריקה. בעיניך זה לא מקרי שאיש לא הוצא להורג בעקבות
ההסגרה, ואתה מחבר זאת להסכם הדמיוני שלך, אלא שהסיבה לכך אינה סודית, ואינה קשורה בכלל
בהגנה/מפא"י ובדאגתה המופלאה ללוחמים שהסגירה: הסיבה לכך שאיש מהמוסגרים לא הוצא
להורג, קשורה בכך שהבריטים העדיפו בשלב ההוא להשתמש בפקודה לשעת חירום שאפשרה
להם ביצוע מעצר אדמיניסטרטיבי (מינהלי), שאורכו שנה אחת (שניתן להאריכה בצו פשוט, מבלי
לשחרר את העציר), וכך לחסוך את הסרבול שבמשפט. ההסגרות הביאו לבריטים "שלל" של מאות
אנשים, ומאות משפטים היו תהליך ארוך ובזבזני. ההוצאות להורג הגיעו אך ורק כאשר אנשים
נתפסו כבודדים בפעולות צבאיות, והדבר היה בשלב מאוחר בהרבה בלחימה, שבו כבר לא היו מעצרים המוניים, והופסק השימוש בכלי הטכני של מעצר אדמיניסטרטיבי.
הקרדיט שנתת למפא"י בהקשר זה - הוא פנטזיה נוספת...
ישן 29-03-2007, 16:57
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

פיהוק. זה חדשות ישנות - וממש לא חשיפה.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Leonr שמתחילה ב "טדי קולק היה מודיע של הבריטים"

מערכת הסזון הקפידה על יצירת הפרדה בין המערכת שחוטפת וחוקרת את אנשי האצ"ל (מטה הסזון,
שכלל את המחלקה הרלוונטית בש"י, ומתנדבים מהפלמ"ח, שהובאו לעיר למטרה זו), לבין מי שביצע
בפועל את ההסגרה לבריטים (אנשי המחלקה המדינית של הסוכנות - כשקולק תפקד כאיש הקשר
המרכזי).
הסיבה להפרדה הייתה חוסר שביעות הרצון ב"שטח" (הגנה/פלמ"ח) מהסגרה פיזית של לוחמי
מחתרת יהודיים, לידי הצד השני. לשם כך יצרו את ההפרדה המלאכותית וחסרת המשמעות הזו.
קולק אינו רשע גדול יותר מאותם רעולי פנים גיבורים שעינו את יעקב תבין במשך חצי שנה במערה
בעין חרוד. הוא לא שונה מרעולי הפנים שעינו עשרות צעירים במערות במשמר העמק, בעין חרוד
ובקיבוצים נוספים. הוא לא שונה מרעולי הפנים שעינו למוות את ידידיה סגל והשאירו גופתו ליד כפר
ערבי, בתקווה שיחשבו שערבים רצחו אותו...

פרשת הסזון היא כתם, אבל לכתם יש שותפים בכירים בהרבה מטדי קולק, שחלקו מעולם לא הוסתר,
וגם אצלם ראוי להשאיר את הפרשה מאחור.
ישן 29-03-2007, 17:32
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
ובשולי הכלום אירוע, נותן מאירק'ה פעיל החביב את המופע המביך התורן של היסטור.מפא"יניקית
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Leonr שמתחילה ב "טדי קולק היה מודיע של הבריטים"

בחמש דקות מגומגמות במיטב הסגנון הפעילי המחפף של "אני הייתי שם ואני יודע וזה מספיק", הוא חזר שוב ושוב (גל"צ אצל אילנה דיין) על המאנטרה ש"הבריטים היו אז הכוח היחיד שנלחם לבדו נואשות אל מול הצורר הנאצי ואסור לשכוח את זה". מה לעשות וחלקינו אשכרה מעדיפים לבדוק עוד מקורות מעבר להיסטוריונים של מפא"י, ויודעים אנו שמרגע פרוץ המלחמה האצ"ל לא רק שלא נלחם בבריטים, אלא אף שיתף פעולה עמם. פעולות האצ"ל נגד הבריטים התחדשו רק בקיץ 1944, ואז, כמה מבעס למאירק'ה, הבריטים לא היו לבד מול הצורר הנאצי, ואפילו לא היו כוח עיקרי. כשנתן טדי טיפ לבריטים על בסיס שוני, כבר היה אוגוסט 1945 ואז לא היו נאצים ולא מלחמה.

ב-5 דקות בהן היה אמור פעיל להגן על טדי, כל שהוא הספיק זה לתת הסבר מביך וכרגיל איזכור אקראי לפיו הסיפור כבר הוזכר בספר שאיך לא, כתב אותו מאיר פעיל.

ישן 29-03-2007, 22:59
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

הנהגת היישוב לא השכילה לרסן כלום. פעילות אצ"ל נמשכה כל העת...
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Spinoza שמתחילה ב "המאבק באצ"ל היה מאבק לגיטימי"

הדבר היחיד שפעילות ההסגרה הצליחה להשיג, זה להוכיח להיסטוריונים שמנחם בגין הוא דמות
חריגה לחלוטין בתולדות התנועה הציונית, שעצם קיומו היה בו בכדי למנוע מלחמת אחים.
כמעט כל מנהיג אחר בראש אצ"ל, היה מגיב בטרור נגדי, וכפי שאמר נתן ילין-מור (חבר מרכז הלח"י)
לאליהו גולומב שבא לאיים עליו: "אתם גדולים יותר וחזקים - אבל דווקא בגלל זה אתם חשופים יותר
ופגיעים יותר. אנחנו יכולים להוריד את כל המערכת במחתרת, בזמן שההנהגה שלכם כולה גלוייה".
האיום הזה היה שווה ללח"י שקט נפשי רב, כיוון שההגנה ידעה שבלח"י לא יהססו לפני שיחזירו
מנה אחת אפיים על כל חטיפה ועינוי, מהסוג שעבר יעקב תבין (ראש "הדלק" - מודיעין האצ"ל).

הסזון היה אקט פוליטי נטו של גורם שרצה שלטון חד מפלגתי, ולא נתנו לו. איש לא בחר בב"ג לעמוד
בראש היישוב ואיש לא נתן לו קארט בלאנש לנהל את היישוב, אבל ב1934, כשכוח הרוויזיוניסטים
ביישוב התקרב לזה שלו, ומהפך ימני (42 שנה לפני 1977) עמד בפתח, ניצל ב"ג את רציחת
ארלוזורוב בידי ערבי, כדי לפתוח בקמפיין אלים מספיק שהצלחתו ההיסטורית היא ללא עוררין. הוא
שבע נחת מהצלחתו זו, וכשהארגון המחתרתי שינק מאותה מפלגה שנואה, החל לצבור כוח ואהדה,
מיהר ב"ג להפעיל כוח ולרסקו, בטרם יצבור כוח פוליטי בתוך היישוב, וינשל את ב"ג מהשלטון,
שניתן לו ע"י אלוהים...

למרבה המזל של עם ישראל כולו, הניסיון ללכוד את בגין כשל, וכך נחסכה מאיתנו מלחמת אחים
ב1944...
ישן 29-03-2007, 23:37
מנהל

נא לדייק בבקשה
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "הנהגת היישוב לא השכילה לרסן כלום. פעילות אצ"ל נמשכה כל העת..."

ראשית, ארלוזורוב נרצח ב-1933 ולא ב-1934.

שנית, הוא נרצח כשהיה בחברת אישתו. זו זיהתה את איש ברית הבריונים, אברהם סטבסקי כרוצח במסדר זיהוי. האיש הורשע ונידון למוות אך זוכה בערכאת עירעור משום שלפי חוקי המנדט עדות ראיה אחת בלבד לא הייתה מספיקה. לפיכך, כובד הראיות כאן ממש לא מצביע על קונספירציה של בן גוריון נגד הימין (מזכיר למישהו את קונספירציות רצח רבין?) או שהרוצח היה ערבי (הניסיון לטפול את הרצל על ערבי ספציפי נקבע על די הבריטים כניסיון להדחה לעדות שקר( אלא לכל היותר על אי וודאות מספקת שאכן סטבסקי היה הרוצח (למרות עדות הראיה ולמרות שהדבר הגיוני לאור הביקורת החריפה של ברית הבריונים על ארלוזורוב).

שלישית, ב-1934 שליטת גוש הפועלים על המוסדות הציונים לא הייתה בשום סכנה.

רביעית, בן גוריון לא נקט בשום אלימות כלפי גוש הימין בתגובה. הייתה ביקורת מילולית בלבד. הימין דאז הסב לעצמו את מירב הנזק בגלל הקיצונים מבתוכו שהביעו בשנות השלושים אהדה לא מוסתרת לפשיזם. מעבר לכך, היתרון של מפלגות הפועלים לא היה בהפעלת אלימות אלא במנגנון המפותח שפיתחו (החל בקופת חולים, המשך ב"הפועל" וכלה בשקם).

חמישית, בגין היה איש פחות קיצוני ויותר חששן מילין-מור. אינני יודע אם היה קדוש או פחדן שידע כי יפסיד בעימות או שילוב של השניים. וגם אתה אינך יודע.

ישן 30-03-2007, 00:23
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

צודק, בוא נדייק. הפרעות באנשי הימין אכן היו ב1934...
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "נא לדייק בבקשה"

אז גם מנע ב"ג כל הסכם רגיעה עם הרוויזיוניסטים...
זה הגיע לשיא במצעד של ילדים מבית"ר (בני 12-14) ברחוב אלנבי, שנותץ באמצעות אלות ע"י
גיבוריך מ"מפלגות הפועלים"
שנית, שלטונן של "מפלגות הפועלים" עמד בסכנה נוראית - התחילה אז עלייה ענקית (העלייה
החמישית, שהכפילה את היישוב בתוך 6 שנים) שכמעט כולה הייתה "בורגנית" ועירונית - בדיוק
הציבור שהצביע למפלגות ה"אזרחיות" וה"ימניות"...
שלישית, ב"ג בעצמו אכן לא הרים יד על אף איש ימין. הוא שלח אלפי אחרים לעשות כן, והם עשו כן
במשך שלושים שנה (עד שהזקן פינה מקומו). לקבוע שהוא לא עצמו לא נקט אלימות, מקביל לטענה
שמג"ד שגדודו חיסל גדוד אוייב, לא חיסל גדוד אוייב, שכן הוא עצמו לא ירה אף ירייה...
רביעית, אני מבין שהמפא"יניק האמיתי יימנע בכל מחיר מלשבח את בגין, אבל מה לעשות שלולא
הבליג - היה נגרם ליישוב נזק נוראי? האצ"ל אכן היה חלש מההגנה, אבל לו נקלע עימה למלחמה,
שני הצדדים היו ניזוקים במידה כזו, שכל מטרות היישוב היו נפגעות. מי שמונחה רק ע"י השאיפה
לשלוט, ולעזאזל הכל, אכן לא יוטרד מכך (גם אם לא כתב זאת ביומנו...), אבל בגין, כפי שהוכח
גם בהמשך (כשניסו לחסלו על האלטלנה), קורץ מחומר אחר.

בקיצור, נא לדייק...
ישן 30-03-2007, 04:59
מנהל

אתה משליך עלי את חוסר הדיוקים שלך?
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "צודק, בוא נדייק. הפרעות באנשי הימין אכן היו ב1934..."

כתבת דברים מסוימים מאוד ביחס לפרשת ארלוזורוב ואני סתרתי אותם. במה לא דייקתי?

שנית, לטעון שמפלגות הפועלים גייסו תמיכה בקרב העולים החדשים דרך שימוש באלימות זו בדיחה. האמת היא כמובן שהם גייסו תמיכה דרך שליטתם במגוון ארגונים שהקימו ושתושבי היישוב נזקקו לשירותיהם ועוד כמה יתרונות ארגוניים מובהקים. נכתבו על כך ספרים שלמים בידי אנשי מקצוע בתחום ההיסטוריה ומדעי המדינה שאינם בדיוק מאוהדי מפא"י. אבל מה זה לעומת הדמגוגיה חסרת הבסיס שלך...

שלישית, אני מכיר תיאורים קצת שונים לגבי המאורעות ב1934. אבל, אם אתה רוצה להאמין שבן גוריון הבטיח את אהדת הישוב היהודי דרך התנפלות אלימה של בריונים על ילדים רכים, מי אני שאפריע לך.

כפי שאתה לא מאמין לבן גוריון, אני מרשה לפקפק גם במניעים של בגין מודל שנות הארבעים. העובדה שסביב הסכם השילומים (אחרי שכבר קמה המדינה והוא יכל לקחת את הסיכון...) הוא ללא היסוס הסית את אנשיו לניסיון למנוע באלימות את מימוש ההכרעה הדמוקרטית ("ביום ההוא, אתן את הקריאה, דם!") ואף הוביל את ההתנפלות האלימה על הכנסת שכללה השלכת אבנים על הבניין ופציעת אנשים בתוכו, גורמת לי לפקפק במידת הדמוקרטיות וקנאותו למנוע מלחמת אחים. בייחוד בהתחשב בכך שהוא עצמו התרעם על כך שאין דורשים פיצויים מגרמניה (טרם החלו הדיונים על הסכם השילומים והוא תפס טרמפ פוליטי על העניין). בקיצור, אני לא ממהר לקשור כתרים לבגין ולבטל את בן גוריון ולא ההיפך. קשה לדעת מה היו המניעים האמיתיים וקשה לשפוט מנקודת המבט של היום. נו טוב, לפחות זה קשה למי שלא ברור לו כל העת שהוא כל כל, אבל כל כך, צ-ו-ד-ק.
ישן 30-03-2007, 19:06
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

לא, חוסר הדיוקים שלך, הם שלך בלבד...
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "אתה משליך עלי את חוסר הדיוקים שלך?"

כתבת שטויות על פרשת ארלוזורוב, ולכן תיקנתי אותן שוב.

שנית, לא כתבתי ש"מפלגות הפועלים" גייסו תמיכה מעולים ע"י הפעלת אלימות - אלא מנעו הזדהות
שלהם עם אחרים, באמצעות הסתה כנגד ואחרים, והצגת אלימות כנגד האחרים כ"מלחמה
בפאשיזם". רוב עולי העלייה החמישית בין כה לא הגיעו לכלל תמיכה במפא"י - העניין היה להרחיקם
מאפשרות תמיכה ברוויזיוניסטים, ואת זה השיגו ההסתה והאלימות כנגד הרוויזיוניסטים.

שלישית, אין לי ספק שאתה מכיר סיפורים רבים ומרגשים אודות מפא"י הרחומה ופלוגות הפועל
העדינות, אבל מה לעשות שאני מתעסק פה עם עובדות היסטוריות, ולא עם הסיפורים ששמעת על
מפא"י המתגוננת מפני ז'בוטינסקי האכזר...

רביעית, הפקפוק שלך בבגין (שנשען על אותו שיבוש מסית של דבריו מהפגנת השילומים - שכבר
ארבעים שנה ידוע כפברוק, שכן דבריו היו "הפעם אתן הפקודה: כן!", ולא "דם"), הוא עניין פוליטי
שאין לו ולא כלום עם העובדות. מעטים מהמחנה שלך מטילים ספק באיפוק המופלא שנקט בו
בגין מול רדיפות אלימות של שנים, כשרוב מפקדתו דרשה ממנו לתת הוראה להגיב.

לא כ"כ קשה להיות כ"כ צודק כשאתה מתווכח עם מישהו שכל טיעוניו הם סיסמאות פוליטיות,
בנוסח "ארגוני הפורשים", וסילופי נאומים שהוחכחו בפברוק כבר לפני 40 שנה...
ישן 31-03-2007, 18:20
מנהל

כמובן, כמובן...
בתגובה להודעה מספר 54 שנכתבה על ידי ori שמתחילה ב "לא, חוסר הדיוקים שלך, הם שלך בלבד..."

"תיקנת" אותי ביחס לפרשת ארלוזורוב? וואלה?חשבתי שקרה בדיוק ההיפך אבל מילא...אתה תמיד צודק.
יש הבדל גדול בין הסתה/תעמולה ובין אלימות. אתה דיברת על אלימות. גם תעמולה וגם אלימות היו בשני הצדדים. רוב עולי העלייה החמישית תמכו במפא"י בהיבטים כאלו או אחרים משום שהיו תלויים בהם לצרכים שונים ומשום שמנגנון התעמולתי והארגוני שלהם היה פשוט יותר מפותח ויעיל.
בהיסטוריה מתועדת אלימות משני הצדדים, כולל, אגב בזמן הסזון .בגין מעולה על נס כמי שמנע נלחמת אחים .בפועל ,אנשי אצ:ל עסקו בהכאות וחטיפות שכנגד (גם זה מאוזכר בספרו של לפידות). נכון, בגין לא התיר שימוש בנשק חם, אך גם אנשי הסזון לא עשו בכך שימוש.
הפקפוק שלי בבגין נשען לחלוטין על עובדות (לא רק הציטוט אלא התנהגותו האלימה של בגין בפועל בזמן הפרשה) ועל הגיון ולא משנה לי כזית מהחושבים ב"מחנה שלי". הציטוט שנתתי לא ידוע כלל כ"פיברוק" אלא יש הטוענים שאמר "כן" ואין הוכחה חד משמעית לכאן או לכאן. מה שבטו הוא שה"כן" התייחס לשימוש באלימות ואיום במלחמת אחים אלימה (בגין טען שבזמן הסזון אמר לא ועכשיו יגיד "דם" או "כן"). העובדה שהיה נכון לאיים במלחמת אחים אלימה ובמידה מסוימת גם להוביל כזו (ע"ע רגימת הכנסת) סביב ענין השילומים שהוא למעשה תמך בו בטרם הפך נושא לניגוח מפא"י, מלמדת שלא הרצון למנוע מלחמת אחים בכל מחיר היה בהרח הסיבה להתנהלותו המקודשת בזמן הסזון.
ושוב, אכן קל לך להיות צודק, תמיד היית ותמיד תהיה (לא חשוב שאינך מביא ביסוס אחד בודד לטענותיך וטועה בעובדות בסיסיות כמו עיתוי רצח ארלוזורוב). כה לחיי, תן את המילה אחרונה כאשר אהבת וחג חירות שמח.
ישן 31-03-2007, 18:32
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

אני רואה שהתמכרת לביטוי היפה "כאשר אהבת". חבל שלא הסתפקת רק בו...
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "כמובן, כמובן..."

ההסטוריה המתועדת שלך (יומני ב"ג...) אמנם מרשימה מאוד, אבל כמובן שאין לה שום קשר
למה שהתרחש בפועל...
הפקפוק שלך בבגין נשען על סילופים שחונכת על פיהם (כמו אותו דקלום של דברים שלא נאמרו,
וש40 שנה ידוע שלא נאמרו - ואיכשהו אתה הצלחת לפספס זאת...).
האמת היא נורא פשוטה: ההסטוריה שאתה מכיר היא תעמולה מפא"יניקית, והצלחת באופן מופלא
לסנן כל דבר שיסתור את "האמת הקדושה הזאת". לאור מה שנודע ב50 השנה האחרונות על מפא"י
ועל בגין, לא נותר אלא להניח שלא טרחת להתעדכן בשום מידע שנחשף אחרי שצומצמה שליטת
מפא"י בכל המקורות ההיסטוריים...
וכאן אסיים, "כאשר אהבתי"...
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:39

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר