לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה __ ברוכים הבאים לפורום מתגייסים וסדירים__ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > מתגייסים וסדירים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-04-2007, 17:17
צלמית המשתמש של Tyr
  Tyr Tyr אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.12.06
שלח הודעה דרך ICQ אל Tyr
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי stinger360 שמתחילה ב "לא הבנתי את ההגדרה שלהם של..."

לדעתי החלוקה שלהם היא לפי הכפיפות של היחידות לגופים שונים ויעודן.

יחידות העילית הן יחידות שכפופות ישירות למטכ"ל או זקוקות לאישור המטכ"ל לביצוע משימות שונות.
ההגדרה פה משחקת על דקדוקי עניות אבל אני מקווה שהבנתם אותי. בקיצור, יחידות עילית הן יחידות המוזנקות במקרים מיוחדים שחייבים לבצע משהו שיחידות "פשוטות" לא מסוגלות לבצע.

יחידות מיוחדות הן יחידות הנמצאות תחת הפיקודים השונים. "דרגה יותר נמוכה", לכאורה, של יחידות מיוחדות מיחידות העילית. פועלות בגזרות שלהן ולפעמים מוזנקות לאזורים אחרים בעוד שיחידות כמו שייטת13, מטכ"ל ויעל בעלות כיסוי כלל ארצי (שלא לדבר על פעולות בחו"ל).

יחידות מובחרות לפי ההגדרה של וויקיפדיה פלוגות הסיור של החטיבות.
הפלוגות שהולכות לפני עיקר הכוח...

תקנו אם אני טועה...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 09-04-2007, 17:25
  Dmith Dmith אינו מחובר  

חבר מתאריך: 09.11.06
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי Tyr שמתחילה ב "לדעתי החלוקה שלהם היא לפי..."

צודק.. יתנפלו עליך על ה"פחות יוקרתי" וכו'.. אני לא הייתי משווה את זה בצורה כזאת. אבל בו נגיד שמבחינת מיון והקצאות יחידות עלית הן בראש סדרי העדיפות.
לצורך הדוגמא: אם התקבלת לסיירות מטכל או כל יחידה עלית אחרת פרט ליהל''מ אתה יוצא מהיחידה הקודמת שלך. כל יחידות העלית פרט ליהל''ם ממינות עוד לפני הגיוס. אלה שלא התקבלו לאף יחידה אבל הראו תוצאות יכולים להמשיך ליחידות מיולדות כמו מגלן אגוז ודובדבן (פרט לדובדבן על סמך ראין בלבד, מבקרה של מגלן במקרים נדירים).

וגודמא בנושא המטכל. כדי להוציא לפועל מבצע של שייטת 7, חייבים להחתים את האנשים הבאים:
מפקד הכלי, מפקד השייטת, מפקד חיל הים, רמטכ''ל, שר הבטחון, ראש הממשלה. אחרת המבתע לא יוצא לפועל.

ישן 09-04-2007, 23:30
  J-R J-R אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.06
איזה שטויות. עידו, שנעשה סדר אחת ולתמיד?
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי דותן1 שמתחילה ב "האמת ששקלתי להגיב"

מאיפה מביאים אנשים את הביטחון (או הרצון בכלל) לאמר שטויות כה חלולות וחסרות בסיס? מן רצון מוזר "ללמד" שטויות ולהפיצן?

תוציאו מהראש את המנוח "יחידה מטכ"לית". אין חיה כזאת.
כל יחידות צה"ל כפופות למטה הכללי (וממנו למטה ע"פ עץ הפיקוד- לזרועות, פיקודים, אוגדות, חטיבות וגדודים) והיחידות היחידות שיכולות להיקרא "מטכ"ליות הן יחידות מטה כמו אמ"צ לצורך העניין. שום יחידה מבצעית או קרבית בצה"ל אינה כפופה ישירות לשום בעל תפקיד במטה הכללי. ראוי שהעניין יובהר סוף סוף.

לא אגוז, לא יהל"מ, לא 669 ולא סיירת מטכ"ל*- אף אחת מהן אינה כפופה לפיקודו הישיר של המטה הכללי (אגב, המטה הכללי הוא שם תואר כללי לגוף מטה פיקודי עצום, המתעסק בבניין הכוח וניהולו של צה"ל ואינו מתעסק בניהול או בפיקוד על יחידה זו או אחרת).

* ובהקשר זה- מקור השם "סיירת מטכ"ל" הוא בכינוי הלא רשמי, המליצי למחצה, שניתן ליחידה ע"י לוחמיה ומקימיה בראשית דרכה. ליחידה, שנולדה בעצם מתוך חזון ומאמץ של איש אחד ולא אחת בשיטות פרטיזניות ופלמ"חניקיות, לא היה שם רשמי מלבד מספר יחידה. גם כיום משמש השם "סיירת מטכ"ל" ככינוי בלבד. אני יכול להבטיח לכם שאנשי היחידה לא קוראים לה כך, וכך גם לא מי שמכיר או עובד איתה. כמו שאר יחידות צה"ל גם סיירת מטכ"ל אינה כפופה ישירות למטכ"ל הצה"לי ואין לה כל קשר אליו למעט כאמור אישורי מבצעים.

המונח "סיירת", קצת בדומה לסיירת מטכ"ל הוא מונח עוד מתקופת ימיו הראשונים של צה"ל (ואולי עוד מתקופת המחתרות). הוא ניתן ככינוי ליחידות הקטנות (לרוב סד"כ פלוגתי) והאיכותיות שהוקמו בפיקודים השונים (ולאחר מכן גם בחטיבות החי"ר) שתפקידן היה לסייר בקוי החזית לצרכי מודיעין ופתיחת הדרכים (לרוב בתצפית ולא באש) לראשי החץ של הכוחות המשמעותיים (קרי החירמ"ש דאז והשיריון).
עם השנים מטבע הדברים הלכה וקיבלה המילה "סיירת" משמעות חדשה, משמעות של משימות איכותיות יותר, הקצאות טובות יותר ותנאים טובים יותר. כך אימצו לעצמן עוד ועוד יחידות את התואר "סיירת", שמקורו בהגדרת תפקיד פשוטה (בדיוק כמו "מסייעת" לצורך העניין) הפך לתואר אבירות צה"לי המעיד על טיב היחידה. בחלוף השנים, בצה"ל כמו בצה"ל, איבד המונח את משמעותו לחלוטין והפך למילה נרדפת ל"יחידה איכותית". הסטת סדר היום הצה"לי מלחימה פתוחה ללחימה האורבנית בשטחים תרמה להשחתת המונח עוד יותר, כי כעת כל אותן יחידות שכינו עצמן "סיירת" חדלו לעסוק ביעודן המקורי ככוחות תצפית וסיור, ועברו להתמחות בלחימה בטרור. כיום המונח סיירת מצביע על זיקה למשימות איכות בתחום הלוט"ר, דבר שאין לו כל קשר עם המונח המקורי "סיירת". לסיכום, כל המשתמע והעומד מאחורי המונח "סיירת-X" הוא שזהו גוף צבאי שתפקידו סיור והליכה לפני הכח העיקרי.

אז לא, אגוז אינה סיירת, גם לא סיירת מטכ"ל, מגלן, שלדג או השייטת. כך גם לא דובדבן ולא יהל"ם. הסיירות היחידות בצה"ל הן אלה שנשאו את התואר במקור (או ההתגלגלות המודרנית שלהן) - קרי פלוגות הסיור של החי"ר והשריון (הפלס"רים).

לגבי ההבדלים בין מה שמכונה "יחידות העילית/מיוחדות/מובחרות/סיירות" (שוב, כולם כינויי סלנג אזרחיים) כתבתי פעם הסבר פשוט ומפורט בפורום צבא וביטחון.

בתקווה שזה יסיים את הויכוח.
ע.

ישן 09-04-2007, 23:57
  Aharron Aharron אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.03.06
כל הכבוד, אבל איבדת את הפואנטה
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי J-R שמתחילה ב "איזה שטויות. עידו, שנעשה סדר אחת ולתמיד?"

למה?
פשוט מאוד, כי הדיון לא נפתח במגמה לתקן את דקדוקי המילים ושגיאות הכתיב הצה"ליות. הוא נכתב מאותה תכונה ילדותית וטפשית, להשוות בין יחידות צה"ליות. לא? אם באמת הוא לא נפתח מהסיבה הזאת, הוא גם בטוח לא נפתח ממניעי הסלידה מטעויות דקדוק והברות עבריות.
ונרד לרמת המעשה- לוחם באגוז עובר הכשרת לוחם קשה יותר ומאתגרת יותר מלוחם בגדודים. הויכוח הבא הוא שמישהו יקפוץ ויגיד שבכלל זה גדוד, אז גדוד זה לא מילה גסה. סד"כ לא אומר על אופי פעילות, וזהו. נסיון להשוות את היחידות הוא טפשי וחסר תועלת, מדובר בייעודים שונים ובאמת חבל על הזמן.

נערך לאחרונה ע"י Aharron בתאריך 10-04-2007 בשעה 00:01.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:30

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר