לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה עשרים פלוס 20plus.fresh.co.il I'll be back חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > 20 פלוס
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-02-2005, 09:09
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
כתבה קבוצת כדורגל כבר יש לך?

הכדור ברשת

בשנה החולפת בוזבזו מאות שעות בענף ההיי-טק * הסיבה: משחק כדורגל וירטואלי הפך למכת מדינה בקרב עובדי היי-טק בישראל * עם 8,000 מכורים ישראלים קשה להתווכח. תופעה. (www.hattrick.org)
מאיר אברג'יל

בדירה פרטית ברעננה התקבצו ביום ראשון שעבר עשרה גברים צעירים בשנות העשרים והשלושים שלהם. המאבטח דני דקל עשה את כל הדרך מחיפה, איש ההיי-טק אמיר גוטליב הגיע מגבעתיים והנשוי הטרי אורי גבע הודיע בבית במודיעין שהוא מקדיש עוד ערב למען המטרה המקודשת: הפצת בשורת ההטריק בישראל. כשאתה מכור אתה מכור, וכל מה שנותר הוא לנסות להנחיל את ההתמכרות למשחק הממוחשב לעוד כמה משועבדים פוטנציאליים, או פשוט לעבוד על חיזוק הקשר במעין קבוצת תמיכה בין המשתמשים. כל מפגש בין אנשי הטריק יעלה סיפורים דומים: מריבות עם בנות הזוג, חוסר יכולת להתחייב לאירועים חברתיים, קשיים בריכוז בלימודים ובעבודה וישיבה מול המחשב עד השעות הקטנות של הלילה. ככה זה כשהאקשן האמיתי של הכדורגל מתרחש במרחב הווירטואלי, בעולם שיצרו שלושה צעירים שוודים.

כדי להסביר בפירוט את כל החוקים של משחק ההטריק, נצטרך להוציא מהדורה מיוחדת של DailyMaily, אבל בקצרה זה הולך כך: כל שחקן (אמיתי, להלן משתמש) בהטריק הוא בעל קבוצת כדורגל וירטואלית. הוא מקבל תקציב, איצטדיון בעל קיבולת מסוימת, סגל שחקנים, מאמן ורופאים. בכל ליגה יש שמונה קבוצות, כשמדי שבת בין 09:30 ל-11:00 נערך משחק ליגה בינה ובין אחת הקבוצות האחרות. בסך הכל כוללת עונה של הטריק 14 שבועות ועוד שבועיים פגרה. בימי שלישי נערכים משחקי גביע, ואילו בשאר הימים עסוקים המשתמשים באימונים, קביעת מערכי משחק, קניות ומכירות של שחקנים ובעיקר בדיונים ארוכים ומתישים בפורום של המשחק.

בליגת ההטריק הישראלית כ-8,000 קבוצות שמחולקות לשש רמות. בליגת העל שמונה קבוצות בלבד, כלומר רק שמונה משתמשים מכל האלפים משחקים ברמה הגבוהה ביותר. ברמה השנייה 32 קבוצות, שמחולקות לארבע ליגות בנות שמונה קבוצות כל אחת, הרמה השלישית כוללת כבר 16 ליגות בנות שמונה קבוצות כל אחת, וכך הלאה בכפולות של ארבע עד הליגה השישית. בסוף כל עונה מעפילים אלופי כל ליגה לרמה גבוהה יותר, ולפעמים העלייה אינה אוטומטית וכרוכה במשחקים מול אלופי ליגות מקבילות באותה הרמה. משתמשים חדשים בהטריק מקבלים אחרי הליך הרשמה בן מספר ימים (דרך האתר הרשמי www.hattrick.org) קבוצה ברמה השישית והנמוכה ביותר.

הליגות הישראליות נוסדו לפני כשנתיים, עד אז שיחקו עשרות ישראלים בליגות בחו"ל. לפני מספר חודשים הוכנסה לשימוש גרסה עברית של ההטריק. אגב, הטריק הוא שלושער, באנגלית. בשנה האחרונה גדל מספר המשתמשים בהטריק בטור הנדסי, ובקהילת הגרופיז הישראלית מאמינים שתוך כמה חודשים לא יהיה אדם בארץ שלא יכיר את משחק הרשת הממכר.

המעניין בהטריק הוא שבניגוד למשחקי פיפ"א 2000 למשל, לשחקן-המשתמש עצמו אין יכולת השפעה על המשחק בזמן אמת. אין לו אפשרות לשלוט על שחקניו הווירטואליים, והוא לא יכול להתערב במהלכי המשחק, שכלל אינם מתרחשים בהדמיה ויזואלית מול עיניו ומקלדתו. תוצאת המשחק נקבעת על ידי התוכנה, בהתאם למערך הטקטי, הרכב השחקנים, רמת האימונים במהלך השבוע ועוד פרמטרים רבים ושונים. מרגע שהמשחק מתחיל, ממש כמו בעולם האמיתי, בעלי הקבוצות אפילו לא חייבים להיות נוכחים פיזית במשחק, כלומר לשבת שעה וחצי מול המחשב, כדי שהקבוצה שלהם תעשה את מה שהם מצפים ממנה לעשות. ממילא תיאור המשחק אינו גרפי, ומתקיים רק תיאור טקסטואלי, דקה אחר דקה, של המהלכים על כר הדשא הדו מימדי. ולמרות הפקעת מהלכי המשחק הפעיל מידי המשתמש, הטירוף סביב ההטריק היסטרי למדי, מה שמעיד אולי על כך שסך כל המרכיבים של העסקים שמסביב למשחק עולה על המשחק עצמו.

זוגיות במבחן

דני דקל (32), מאבטח מחיפה, נשוי ואב לשחר בן הארבע, הוא הבעלים של קבוצת HAIFA BAY מזה ארבע עונות. "הדבר הראשון שאני עושה כשאני חוזר הביתה", מתוודה דקל, "זה להיכנס למחשב ולבדוק מה קורה במשחק". אשתו איריס, בניגוד לרוב נשות ההטריק, מקבלת את השיגעון שלו בהבנה יחסית. "שנייה שאני לא משגיחה עליו והוא קם מהמיטה וישר רץ למחשב", היא חושפת משהו מחיי הזוגיות שלהם. "לפעמים יש לו תירוצים, שהוא הולך לשירותים או להביא משהו מהמקרר. עוד משהו כמעט יומיומי זה הריבים שלו עם שחר, הילד שלנו, על השימוש במחשב. זה כבר כמו טקס במשפחה".

הסיפור של דקל הוא מעט יחודי, משום שרוב שחקני ההטריק מטפחים את הקבוצה שלהם דרך המחשב במקום העבודה, ולא באמצעות זה שבבית. האבטיפוס של מכור הטריק הוא גבר בשנות העשרים-שלושים, בעל מקצוע חופשי, מענף ההיי-טק, עם שכר גבוה מהממוצע במשק, ומשכיל. לאמיר גוטליב (34), מנהל פרויקט בתחום ההיי טק מגבעתיים, ההטריק משמש דרך נוחה לשמירת קשר הדוק עם בנו בן העשר לאחר גירושיו. גוטליב, בעלי קבוצת ה-DIAMOND הממוקמת במקום הראשון באחת מהליגות ברמה החמישית, הדביק בחיידק גם את בנו. "לי לקח שלוש עונות לעלות ליגה", הוא אומר. "הבן שלי כבר בעונה הראשונה שלו עלה ליגה".

ועוד מעט הוא גם יעבור אותך?

"אני צופה לו עתיד גדול. יש לו גם מי שיכול ללמד אותו מהניסיון שלו. אני נותן לו טיפים כדי שלא יפול בטעויות של מתחילים, ובינתיים הוא נהיה מכור אפילו יותר ממני".

כמה זמן אתה מקדיש ביום למשחק?

"הרבה, ועכשיו יש לי גם עבודה צדדית, בקבוצה של הבן שלי".

אני מקווה שההטריק לא היה הסיבה לגירושים.

"לא, הוא דווקא יותר כמו התוצאה של הגירושים. התחלתי לשחק רק אחרי שהתגרשתי".

האפשרות של העכרת חיי הזוגיות בגלל ההתמכרות למשחק היא יותר מריאלית. כך למשל קבע הפורום שהתכנס ברעננה פה אחד, שעבור אורי גבע (30), נשוי טרי ממודיעין, "אופציית הגירושים על רקע ההטריק אינה דמיונית לחלוטין". "היא דווקא מקבלת את זה יפה", מנסה גבע לתקן את הרושם. "אל תשקר", דורשים ממנו הנוכחים, וגבע נשבר. "ראינו ביחד את הקלטת של החתונה, ואשתי קולטת שאנשים שהיא לא כל כך מכירה אומרים לי כל מיני משפטים לא ברורים, עד שהיא עלתה על זה שגם בחתונה ברחבה נותנים לי טיפים להטריק ומאחלים לי שתהיה לי הצלחה בהמשך העונה".

גם בפורומים של ההטריק זה כבר מזמן לא רק שיחות על המשחק. בגלל שהקהילה מקיפה מספר גדול של אנשים בגילאים שונים ומתחומי עיסוק שונים שההטריק מחבר אותם יחד, הפורומים נהפכו למקום שאפשר לקבל בו עצות ועזרה בכל התחומים בחיים, מיעוץ בדגמים חדשים של מחשבים וציוד של מחשבים ועד ליעוץ משפטי או עזרה במכירה או בקנייה של מכוניות, ואפילו עזרה בדברים נורא אישיים כמו יחסים רומנטיים".

"את החיים שלי", מקצין גיא שפרינגר (28), הבעלים של קבוצת השפירנגר'ס, "אפשר לחלק לשניים, לפני ההטריק ואחריו". שפרינגר, איש הייטק ונשוי טרי, או "נשוי פלוס הטריק" כפי שהוא מגדיר את עצמו, טוען שהפן של הקהילה הווירטואלית הוא זה שהופך את ההטריק למיוחד כל כך ולבעל כח משיכה לעומת משחקי רשת אחרים. חברו גרימלנד מדגים את כוחו של הנגיף חובק העולם: "טסתי לבודפשט עם חברה שלי, ולפני זה התכתבתי עם כמה שחקני הטריק הונגריים בפורומים שלהם. באחד הלילות קבעתי איתם, השארתי את החברה שלי במלון ויצאתי איתם לשתות בירה בספורט בר".

הקהילה המגובשת, זה מה שמסביר את שיגעון ההטריק?

"לא רק. דרך ההטריק אתה בעצם מגשים חלום, אתה עושה דבר שבחיים לא יצא לך להיות וזה מנג'ר ובעלים של קבוצת כדורגל. גם במציאות זה היה חלום של הרבה אנשי עסקים, כמו יעקב שחר ולוני הרציקוביץ'".

"אתה מתעסק עם סכומי כסף כמו שלא יהיו לך בחיים", מסכים דקל, "קונה ומוכר שחקנים במיליוני דולרים".

ליגיון זרים

שוק ההעברות של השחקנים הווירטואליים הוא אחד העיסוקים שגוזלים את מרבית זמנם של אנשי ההטריק. דרך שוק ההעברות אפשר לרכוש שחקנים מכל ליגות ההטריק העולמיות, ולמעשה בחלק גדול של הקבוצות ברמות הגבוהות מרכיבים שחקנים זרים את רוב הסגל. בניגוד לכדורגל האמיתי, בהטריק אין מגבלה על כמות הזרים בכל קבוצה. כשבעלים מעוניין ברכש, הוא יכול להציג ברשת את סוג השחקן בו הוא מעוניין מבחינת תפקוד במגרש, ותק ותכונות ספציפיות, וכמובן את תג המחיר. תוכנת המשחק עורכת חיפוש מהיר ומביאה בפניו את השחקנים העונים לדרישות שהציג. קניית השחקנים מתנהלת ממש כמו מכירה פומבית באינטרנט. עבור כל שחקן אפשר להציע מחיר, וזה שמציע את המחיר הגבוה ביותר זוכה בו. תג המחיר של שחקנים מהרמות הגבוהות ביותר עומד על עשרות מיליוני דולרים.

אלדר עילם (30) מרעננה עובד בחברת תקשורת גדולה כשהוא לא עסוק בניהול קבוצת השבלולים מהרמה הרביעית שבבעלותו. "הרבה פעמים זה ממש מתנגש בחיים האישיים ומפריע בעבודה", הוא מודה. "יש מצבים של שחקנים שאתה מת לקנות וזה נופל בדיוק באמצע ישיבה. זה מדגדג בידיים. הבוס קורא לך לישיבה ואתה בסרטים".

עניין מדהים בפני עצמו הוא הקשרים שנוצרים בין משתמשי ההטריק בעלי הקבוצות לשחקנים הווירטואליים שלהם. גיא שפרינגר למשל, קנה ממנג'ר ארגנטיני שחקן נוער צעיר בן 16 בשם פאבלו. עד מהרה הפך פאבלו לשחקן האהוד ביותר של שפרינגר. לכל קבוצה יש אפשרות לשחרר הודעות לעיתונות לפני משחקים, ושפרינגר ניצל את הכלי הזה לטיפוח מעמדו של פאבלו ככוכב. מדי שבוע הקפיד להדביק לארגנטיני הצעיר רומנים סוערים עם דוגמניות על והפיץ רכילות לפיה נצפה אליל הבנות המתהווה בברים איניים. ההודעות לעיתונות משמשות כלי מרכזי גם ביצירת יריבויות בין הקבוצות. לפני המשחקים משחררים בעלי הקבוצות כותרות לוחמניות בנוסח "השבוע נקרע אתכם", "אין לכם מושג" וכדומה.

ובחזרה לפאבלו. כיום משחק הארגנטיני הצעיר בפרמייר ליג הבריטית, לאחר ששפרינגר נכנע ללחצים מצד מאמן הנבחרת, להסכים לטרייד עבורו. הוא היה מעוניין להחזיר את אחד השחקנים הישראלים הטובים, ירדן חיים, לליגות הישראליות בהן כיכב לפני שנרכש בזכות יכולתו הגבוהה על ידי מנג'ר הטריק בריטי. חזרתו של חיים לישראל אמורה להקל על מאמן הנבחרת לשתפו במשחקי הנבחרת, ולכן לחץ על עמיתו שפרינגר שירכוש את חיים. למען הציונות ובשם החברות עם מאמן הנבחרת בעולם האמיתי, נאלץ שפרינגר להיענות להפצרה ולרכוש את חיים תמורת ויתור על פאבלו, ידידו הווירטואלי הקרוב.

"המקרה של פאבלו לא חריג בכלל", מבהיר אלדר עילם. "הרבה פעמים אני לא מחליף שחקנים למרות שקיבלתי הצעות טובות בגלל שנקשרתי אליהם אישית". שפרינגר מחדד: "בהטריק, שלא כמו בכדורגל האמיתי, סמלים נשארים במועדון שבו הם גדלו". גם כששחקן כבר נמכר לקבוצה זרה, הקשר בין הבעלים לשחקנים הווירטואליים לא מתנתק. בעלי קבוצות הטריק מקפידים לעקוב בדריכות אחר מעלליהם של השחקנים הווירטואליים שמכרו לליגות זרות. "יש לי למשל שחקן בליגה הנורבגית", מדגים עופר מנצ'ל (32) מעתלית, בעל קבוצה מהרמה הרביעית בשם "מכבי הונדה חיפה" את הקשר ההדוק עם שחקני העבר שלו. "הוא הפך שם לכוכב גדול וזכה השנה באליפות הרמה הראשונה בנורבגיה. אני מקפיד לעקוב אחריו מדי שבוע בגאווה, שחקן שגדל אצלי מצליח באחת הליגות הכי טובות בעולם. יש לי גם שחקן בפרמייר ליג שמצליח לא רע".

עם כל הכבוד לבניון
כאמור, רק שמונה מובחרים מתוך 8,000 משתמשי הטריק ישראלים נמנים על החבורה המכובדת של בעלי קבוצות בליגת העל. אחד מהם הוא עו"ד חגי טרסי (36), שמריץ מזה שנה וחצי את קבוצת DOY'S UNITED. ליונייטד זאת העונה השישית בהטריק והעונה השנייה בליגת העל. כרגע הם מדורגים במקום השמיני והאחרון בליגה, כשבצמרת נלחמות על תואר האליפות קבוצת בית"ר, זוכת הדאבל בעונה שעברה, והפועל באר שבע (שאחותה האמיתית דווקא די מקרטעת העונה). טרסי מדווח ממרומי הפסגה: "ליגת העל מורכבת ברובה משחקנים ותיקים יותר שהתחילו את הדרך כשלא היו הרבה שחקנים, וככה מצאו את עצמם בליגת העל אחרי שעלו ליגה אחת או שתיים. כשאני התחלתי היו כבר 500 שחקנים, ונכנסתי לליגה הרביעית. היום זה כבר הרבה יותר מסובך לשחקן מתחיל להגיע לליגת העל".

מי הכוכבים בקבוצה שלך?

"יש לי שחקן ישראלי בולט בשם שרגא סולומון, שנמנה על סגל הנבחרת, ובין הכוכבים הזרים שלי יש את השוער השבדי פטר אוטרן, שמכונה פטר הגדול, והסקורר השבדי כריסטיאן וינטרשטט. רוב הקבוצות הבכירות בארץ מורכבות מזרים, כי השחקנים הישראלים פחות טובים, אבל בכל קבוצה בליגת העל משתדלים להשאיר גם שחקנים ישראלים לטובת הנבחרת".

עד כדי כך אכפת לכם מהנבחרת?

"כן, בקבוצות ישראליות הבעלים משקיעים יותר משאבים באימונים אפילו על חשבון הקבוצה, העיקר שהשחקנים יהיו טובים בנבחרת. שחקנים ישראלים בליגות זרות לא מקבלים יחס מיוחד והנבחרת הישראלית נפגעת מזה".

בעזרת השם

ספק אם משרד החוץ או משרד הביטחון היה אוהב את זה, אבל קשרים לא מעטים מתקיימים בין בעלי קבוצות ישראלים לקולגות ממדינות עוינות. דני דקל למשל, מתגאה בשני שחקני רכש פקיסטנים ושחקן רכש סעודי שמככבים אצלו בקבוצה. אורי גבע בחר להתייחס למציאות המורכבת של המזרח התיכון כשהחליף את שמה המקורי של קבוצתו מ~RED OR DEAD ל~FREE RON ARAD NOW. תגובת נגד לא איחרה להגיע. משתמש אחר קרא לקבוצתו על שם עזאם עזאם, הישראלי שכלוא במצרים. לשם המקורי נוספה גם מדיניות מקורית: קבוצת עזאם עזאם מקפידה לקנות רק שחקנים בעלי שמות פרטיים ושמות משפחה זהים. "יש מקרה דומה", שולף גבע נתון טריוויה מהתחום, "של שחקן באנגליה שקונה לקבוצה שלו רק שחקנים ששם המשפחה שלהם הוא בייקון. מה שמדהים הוא שהם קבוצה טובה. אני די עוקב אחריהם".

גבע אינו היחיד שעוקב אחרי קבוצת הטריק זרה שאינה שלו ושאין לו אינטרס בה מבחינת שחקנים שטיפח וערקו לשורותיה. לא מעט בעלי קבוצות הטריק עוקבים אחרי משחקים בהם הם לא שותפים, משחקי נבחרות, משחקים מרכזיים מהרמות הגבוהות וכמובן משחקים של קבוצות

ואם בהתאחדות לכדורגל שוברים את הראש בניסיון לפצח את שאלת היעלמות האוהדים בשבתות מהמגרשים, אולי כדאי שיבדקו שם האם להתמכרות לעולם הכדורגל הדמיוני של ההטריק יש יד ורגל בכך. שם הרי מציע המשחק מתח, עניין, התרגשות ורמה גבוהה של טקטיקה ושחקנים, ממש ההיפך הגמור ממה שמתרחש על כר הדשא הישראלי המציאותי.

לאתר הטריק
www.hattrick.org

מקור

נערך לאחרונה ע"י שמוליק בתאריך 02-02-2005 בשעה 09:20.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:29

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר