לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 09-05-2007, 15:34
  טל ענבר טל ענבר אינו מחובר  
מומחה לתעופה, תעופה צבאית, חלל ולווינות. חוקר בכיר במכון פישר

חבר מתאריך: 02.07.05
"מלחמת הטילים" ערב עיון בנושא מלחמת לבנון השניה, בו יוצגו מסקנותיו של יצחק בן ישראל

שעלו בעבר במאמרו שהוצג בפורום.

ערב עיון בנושא מלחמת לבנון השנייה

מלחמת הטילים הראשונה

יתקיים ביום ב', י"א בסיוון התשס"ז, 28.05.2007 בין השעות: 17:00 - 19:00
באולם מס' 223, בנין גילמן, קומה שנייה, אוניברסיטת תל אביב

דברי ברכה: פרופ' יוסי שיין, ראש בית הספר לממשל ולמדיניות, אוניברסיטת תל-אביב

הרצאת פתיחה: פרופ' יצחק בן ישראל, ראש התוכנית ללימודי ביטחון

"מלחמת הטילים - לקחים עיקריים"

רב שיח:

משתתפים:

יו"ר: פרופ' יוסי שיין, ראש בית הספר לממשל ולמדיניות ע"ש הרולד הרטוך

פרופ' אפרים ענבר, מרכז בגין סאדאת למחקרים אסטרטגיים, אוניברסיטת בר אילן

רון טירה, שותף-מנהל בקרן מיילסטונס ומשרת במילואים במח' תכנון המערכה של חיל האוויר.

רב אלוף (מיל.) משה יעלון, ראש המטה הכללי לשעבר ועמית בכיר במרכז שלם

** הציבור מוזמן **

החניה במגרשי החניה החיצוניים לאוניברסיטה
הכניסה רגלית דרך שערי האוניברסיטה

נערך לאחרונה ע"י טל ענבר בתאריך 09-05-2007 בשעה 15:39.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-05-2007, 02:56
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
זו בעיה פעוטה לעומת העובדה שבימי המלחמה הנ"ל כיכב
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי צ'ומפי שמתחילה ב "חבר מפלגת קדימה"

כמעט בכל משדר פטפטת טלוויזיוני והרעיף עלינו מחוכמתו האינסופית, ולא הפסיק להטיף לחוכמה של הקונספציה האווירית והנשק מנגד.

טוב, אי אפשר לבוא בטענות אליו....
תבקש ממהנדס לתכנון מערכת להזנת תינוק- זה יעלה לך 100 מיליון דולר לאבטיפוס עובד, 20 תינוקות ימותו תוך כדי תהליך הפיתוח והניסויים, עוד 10 יאושפזו בשל תת תזונה, ו-200 בשל השמנת יתר, ולבסוף תקבל מערכת מבצעית דור ב' להזנת יונקים (כולל למשל הזנה תת מימית של דולפינים וכרישים ) במחיר של ... אפעס...35,000$ ליחידה. מערכת אופטימלית מבחינה הנדסית, ללא ספק. ולחלוטין חסרת תועלת.

מי שחושב שאני מתבדח - שיראה מה קרה עם פרויקט החץ או הלביא.
ישן 10-05-2007, 08:25
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אני מבין שעל הלביא אנחנו מסכימים? החץ עוד לא הוכיח
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב "[QUOTE=שטורס] מי שחושב שאני..."

את עצמו. ולדעתי- גם לא יוכיח.

האויב מתחמש באלפי טילים. חצים יש כמה עשרות או מאות לכל היותר.
לאויב יכולת להציף ולהרוות את סוללות החץ ולהפוך אותן לחסרות תועלת. לחץ ולמפעיליו אין שום שליטה על עיתוי ועוצמת מתקפת האויב.
החץ נסמך על מערכת מכ"ם משוכללת מאד לגילוי עקיבה והנחיה - מערכת גדולה, שרואים אותה מכל מקום. להווי ידוע שכל ילד מחזיבאללה יכול לדפוק אותה ממרחק של 5 ק"מ עם מאטיס או קורנט אחד (על זה לא חשבו ? הרי המדינה קטנה. כל ילד בדואי יודע איפה נמצאות הסוללות- קל וחומר חבר כנסת נוצרי). אבל אני בטוח שסוללות החץ מוגנות היטב היטב מפני תקיפה אווירית...
שלא לדבר על מה שקומנדו סורי או אירני יכול לעולל לחץ לצוותים שלו.
החץ יקר מאד. האויב שהוא נועד להביס זול מאד.
לאויב יכולת לשנות פרמטר אחד או יותר במערכות שלו - שיהפכו את החץ לחסר תועלת. למשל - הוספת כנפונים שייצרו מסלול צלילה ספירלי לרש"ק גרעיני תהפוך את חישובי המסלול של סוללות החץ לחסרי תועלת.
החץ לא יודע להתמודד עם פתיונות.
מכ"ם החץ לא יודע להבדיל בין פתיונות לרשק"ים אמיתיים.
לא יודע להבדיל בין רש"ק קונבנציונלי לרש"ק אב"כ.
האויב יודע או יידע בקרוב להציף את הסביבה בפתיונות.

אני חושב שזה מספיק לעת עתה.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 10-05-2007 בשעה 08:26. סיבה: תיקון שגיאות
ישן 10-05-2007, 15:41
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "סתם שאלה..."

יש גם את המשפט הזה- "האויב של הטוב הוא הטוב ביותר"- או- "אל תקנה מחשב עכשיו, בעוד חצי שנה שנה מוציאים טכנולוגיה חדשה."

הלביא היה שגיאה מערכתית, על החץ אינני יודע.

על הלביא- על קצה המזלג-
מכלול הכנפיים לא מישראל, מארה"ב.
המנועים כנ"ל (נכון שרצו קו הרכבה במנועי בית שמש, ומה העניין בכך ל"ישראליות" המטוס?)
אלה חלקים עיקריים במטוס, שמבטלים לדעתי את הצידוק שבהכתרתו כ"מטוס ישראלי".
אני יודע שיש עוד ועוד, אך אמרתי, על קצה המזלג.

בסוף, יש איזשהו גבול למה שחמישה מליון יהודים ללא אוצרות טבע יכולים לקחת על גבם.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 10-05-2007, 15:46
  שטורס שטורס אינו מחובר  

יחידה בטח שלא. וגם לא לבן ישראל. אבל אתה יודע מה עצוב
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי YHS שמתחילה ב "סתם שאלה..."

פה?
שכבת ההגנה שמהווה החץ צריכה להיות האחרונה בשרשרת - ולבטח לא הראשונה.
ולמה בפיתוח עצמי? לא הספיקה לנו הדוגמא הפאתטית של הלביא? לא הספיק המרכבה 1-4? הפאלקון? הרי אם היו מייצרים את הלביא היום, לא היינו מקבלים קרוב לוודאי רישיון לייצא אותו.
זה היה עולה עוד מילארדים רבים לפיתוח והצטיידות. ובסוף עם מה היינו נשארים? עם מטוס טוב אבל יקר להחריד, כשמה שאנחנו באמת צריכים הוא פלטפורמה אווירית שעליה מילא אנו מרכיבים את המערכות שלנו. (ל"א, טילי א"א, א"ק, מערכות כינון, ציון ניווט וכו').
אז האמריקנים עם המוח העסקי הצלול הצילו אותנו מעצמנו.
אבל אחרי שסדאם ירה כמה סקאדים והרג אדם אחד - ישראל נכנסה לפאניקה והחליטה שהיא חייבת את הצעצוע עזה, עוד בטרם הוכחה היתכנות מדעית, שלא לדבר על שיקולי עלות/תועלת בסיסיים.

התוצאה: מילארדים רבים הושקעו בחץ - וכולם מסכימים אני חושב שיעילותו מוטלת בספק גדול מאד.
(עוד דבר: מעולם לא נבחן ירי נגד סקאד אמיתי, שלא לדבר על שיאהב. לא נבחן ירי מול מטחים).

הרבה לפני החץ ההגנתי ישראל צריכה זרוע טילים בליסטיים התקפית חזקה. מה זה חזקה? אדירה. מוחצת. נוראה. קטלנית. כזו שכל אויב יחשוב אלף פעמים לפני שיעז לשגר עלינו את הארסנל שלו. זרוע כזאת שתוכל לירוק את המטען הקטלני שלה בדקות, ולתת בכך גיבוי וארכה לח"א שיכול להיות משותק במכת פתע של האויב על בסיסיו ומסלוליו.
מאות ואלפים של טילים זולים ומדויקים שיוכלו לתת מכה ראשונה עוד בטרם ח"א מתארגן לביצוע המטס הראשון שלו.
דיברנו על זה פה המון בפורום. רבים וטובים בעד זה. כולל אנשים כמו ח"כ יובל שטייניץ, ידידיה יערי מפקד ח"י לשעבר, ועוד.
אבל לחץ ולח"א יש לובי חזק: הם תמיד יעדיפו עוד צעצוע חדש לח"א - עוד טייסות של F35 או F22 בעלות של מאות מיליוני ש"ח ליחידה, שחיוניתם מוטלת בספק רב, על פני נניח מיגון לחי"ר, עוד כמה מאות מזלטי"ם טקטיים לכיסוי רציף של תאי שטח ללוחמה בטרור למשל, וכמובן - חיל טילים.
ח"כ שטייניץ כתב במאמר המפורסם שלו כי בעלות של F16 מודאני אחד, על פני משך שירות של 25 שנה נניח, אפשר להצטייד במאות טילים כאלו.

שים לב לנקודה שלא מדברים עליה, אבל היא חשובה:
הזנחת הכושר ההתקפי הטילי של ישראל יכולה לכפות עלינו שימוש בנשק גרעיני. הכיצד? אם האויב יתקוף אותנו מכת פתע יעילה נגד בסיסי ח"א וישתק אותם, ובכך יפתח פתח להשמדת כוחות צה"ל במתקפת שיריון וחי"ר ונ"ט מתקדם ולשטיפת רמת הגולן - לישראל לא תיוותר ברירה אלא לשגר בהקדם,מהר!- כל מה שיש לה על מנת לעצור את כוחות האויב. כי לא תיוותר לה שום יכולת קונבנציונלית אחרת להרתיע ו/או להחזיר מכת תגמול הולמת. דהיינו, ההסתמכות הבלעדית על ח"א חושפת את חולשתנו העיקרית בעצם: כל יהבנו מוטל עליו, ואם הוא יקרוס - המדינה תקרוס ובכדי לשרוד לא תהיה ברירה אלא לאיים , או גרוע יותר, להשתמש, בנשק כזה.
אנחנו באמת רוצים להגיע למצב זה?
במצב הקיים, זה ייתכן היות והאויב מגביר את יכולות הטילים הבליסטיים שלו, מתחפר, מפתח ומצטייד ללא הרף בטילים הרסנייים יותר ומדויקים יותר.

לדעתי, סדר הדברים (שכבות ההגנה מפני טילים בליסטיים) הנכון היה צריל להיות:

1. חיל טילים בליסטיים - במספרים גדולים - מוכן לפעולה בהתראה של דקות.
2. ח"א חזק מאד, עם יכולת פעולה רציפה בטווחים רחוקים.
3. עוד לוויני תצפית והתראה, כולל לוויני גילוי שיגורים.
4. מספר מינימלי של לוייני GPS כחול לבן - בכמות הדרושה לכיסוי הזירות הרלוונטיות. ארה"ב יכולה פתאום להפסיק ללא התראה מוקדמת את שירותי ה- GPS המדויקים שלה.
5. כוח מזלטים מתאבדים ותוקפים גדול.
6. עוד אגדים של ארטילריה ורקטות מתקדמות לדיכוי ירי רקטות מטווחים קרובים ואיום על ערים.
7. ורק לבסוף: שכבת טילים הגנתיים כגון THAAAD חץ ופטריוט.

הרתעה מפני תקיפה גרעינית יש בשפע לפי מקורות זרים. ואני לא חושב שצריך להרחיב פה.

כעת לשאלת מיליון הדולר: ומה אני מציע לעשות אם איראן תשגר טיל גרעיני?
האם לא עדיף אז שתהיה לנו מערכת כמו חץ?

התשובה: ודאי שעדיף. אני רוצה הכל. גם וגם וגם! אבל יש אילוצים - ותחת האלוצים האלו, אני בוחר במה שיביא את התועלת הגדולה ביותר ויכול למנוע מלחמה מעצם קיומו.
אם איראן תשגר טיל אחד או יותר גרעיני - משמע ההרתעה שלנו נכשלה. לפיכך יש להסיק מיידית כי הם מוכנים לספוג מכת תגמול הרסנית פי כמה. דהיינו - הם השתגעו לגמרי. ואני לא חושב שהם משוגעים. לא היום ובטח לא כשיהיה להם נשק כזה.
אני לא מוכן לקנות את הספינים וההסברים הפרנואידיים של אי אילו מומחים שמציירים תסריט אימים כאילו בשניה שיהיה להם נשק גרעיני הם ישגרו אותו.
אני סבור למשל שאיראן צריכה את הנשק - אם בכלל היא בונה נשק גרעיני - יותר כתעודת ביטוח למשטר ולהבטחת שלטונם מאשר לאיים על מישהו אחר. הם יודעים שכל איום מצידם ייתפס כהכרזת מלחמה על העולם כולו. ועל אינטרסים מעצמתיים חיוניים. נפט וכו'.
אז אני לא נבהל מזה. אני חושב שמה שיש לישראל בארסנל - לפי פרסומים זרים - הוא די והותר בשביל לייצר מאזן אימה אמיתי. אם וכאשר.
ובכל מקרה: אם האירנים כן יחליטו להשתגע- מישהו באמת סבור שהם חובבנים עד כדי כך שישגרו את הנשק שלהם (אם זה יהיה טיל....) כטיל יחיד, בודד, נתון לחסדיו של החץ?
קרוב לודאי שהם יעשו הכל בשביל לשבש, להתיש, לשגע, להרוות, אולי להשמיד, את החץ וחבריו, עוד לפני השיגור האמיתי שלהם. אחרת מה הועילו חכמים בתקנתם?! הרי ברור לכל כי אם ישראל תדע מראש או בדיעבד ששוגר לעברה נשק גרעיני - היא לא תהסס, ותחזיר מנה אחת אפיים. והיות שהאירנים לא רוצים לחטוף מכת תגמול - הם יעשו הכל בשביל להימנע ממנה. ואם הם יעריכו שהם לא יצליחו לשתק את הארסנל הישראלי במכה הראשונה- הם לא יתפתו לעולם לתת מכה ראשונה. יהיה אשר יהיה.
אבל אלו שיקולים מוכרים ולעוסים עוד מימי המלחמה הקרה.

הבעיה שלנו כפי שאני מנתח אותה היא זאת: אנחנו נוטים לייחס שיגעון לאויבינו , חוסר רציונליות , פנאטיות - וכך להכניס את עצמנו לפראנויה שואתית חרדתית המקבעת אותנו בתוכה ולא נותנת לנו להשתחרר - וכתוצאה מכך, אנו רצים אצים להקצות אמצעים יקרים ומשאבים עצומים שישככו את חרדותינו, בעוד אויבינו מביטים משתאים על טיפשותם של היהודים.
ישן 11-05-2007, 09:31
  שטורס שטורס אינו מחובר  

בוקר טוב. אני חושב שהתסריט שלך לא ריאלי.
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי עדי28 שמתחילה ב "לגבי שאלת הראציונליות של מנהיגי איראן"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עדי28
קח תרחיש נתון: יש מהפכת סטודנטים באירן,מנהיגי איראן הפונדמנטליסטים טוענים שמי שעומד מאחורי ההתפרעויות הם האמריקאים וישראל.רגע לפני שהם נופלים הם משחררים כאקט הפוך של תמות נפשי עם פלישתים,טיל אחד או יותר לעבר ישראל.השאלה לעבר תרחיש כזה הוא מה שווה ההרתעה מול משטר קורס ונופל שאין לו מה להפסיד?
שאלה שנייה היא מה ההשפעה שיש לכל איום איראני לעבר ישראל,מבחינת דעת קהל, ללא הגנה מהצד הישראלי?

תשובתי:
אין דבר כזה "משטר שאין לו מה להפסיד".
בלי להכנס לניתוח דמוגרפי מפורט של החברה האירנית (וכמה מאיתנו באמת מכירים את שכבות החברה האירנית, את האליטות שלה?), שים לב לעובדה אחת מרכזית:
האליטה האירנית , הפוליטית-מדינית ובעיקר כלכלית, איננה מתאבדת. ומעולם לא היתה.
הם יכולים לשלוח מישהו אחר להתאבד, כמובן. את בני העניים. אלו שמקבלים שרשרת עם מפתח פלסטיק לגן עדן.
אבל האליטה האיראנית, שכבת מקבלי ההחלטות ובני משפחתם המורחבת - ממש לא. הם לא רוצים לחיות בחורף גרעיני -אם ישרדו בכלל חילופי מהלומות עם ישראל ו/או ארה"ב.
בזמן לימודיי , פגשתי מספר יהודים יוצאי איראן שסיפרו לי מקרוב בשיחות מרתקות על החיים היומיומיים באיראן. זוהי חברת צעירים. זוהי חברה תאבת חיים. זוהי חברה שרוצה להיות חברת שפע.
המהפיכה ב-79 קרתה, אליבא דאותם חברים, בשל הפערים הכלכליים הבלתי נסבלים שהיו אז. כספי הנפט התחלקו בין העשירים והמקורבים בלבד. מי שהיה עני - היה עני מרוד. עד הסוף. לא היתה רשת בטחון סוציאלי. וזה היה כר פורה למהפיכה.
גם במלחמת איראן-עיראק, מי שנהרגו היו בעיקר בני המעמדות הכלכליים הנמוכים.

מאז, צמחה באיראן אליטה כלכלית-דתית-חברתית-פוליטית רחבה הרבה יותר. בעלת אינטרסים כלכליים, רכוש רב, ומעמד חברתי. אליטה זו לא תוותר בקלות על מעמדה. לא תיסחף להרפתקנות. לא תתאבד בשל הזיות דתיות כאלו או אחרות של אחמדיניג'אד או הכת השלטת באותו רגע.

מומחים גדולים ממני הציעו בזמנו, וגם אחרי המלחמה האחרונה, שישראל תחזור למדיניות השידורים לעם האיראני מעל לראשי השלטון שם. סטייל קול אמריקה. מתוך מגמה לתקוע טריז בין העם למנהיגיו, לספר לו לאילו סיכונים הוא חשוף בשל שיגיונות מנהיגיו, לחשוף אותו להישגי ישראל, לרעיונות דמוקרטיים, תרבות, להשיגים הכלכלים מדעיים של ישראל, ליתרונות שיתוף הפעולה עם ישראל והמערב, וכו'.
אסור לראות את החברה האיראנית כעשויה מקשה אחת.
היא עשויה שכבות שכבות - ויש לעצב ולשגר מסרים מותאמים לשכבות הללו. ללא הרף.
חייבים לשגר מסרים של ידידות לשכבות הרחבות של העם האירני, אלו שמעוניינים בפרנסה טובה, וחיים שקטים. דהיינו מעמדות הביניים והאליטות המדעיות - תרבותיות.
במקביל, יש לשגר מסרים תקיפים וחד משמעיים מסוג המלחמה הקרה של מאזן אימה ואיומי השמדה מרומזים לשכבות האליטה הפוליטית, אנשי משמרות המהפיכה, הפסדראן, הבסיג' ושאר ירקות.
אם נעצב נכון את המסר, ונשגר אותו נכון, אפשר לתקוע טריז בעלות שולית בין מרבית שכבות העם לאליטה השלטת, הפנאטית. טריז שיכניס אותם לפינה , שיאלץ אותם להיות במגננה אידאולוגית תמידית. ולבסוף - יפיל אותם. בל נשכח שהם עדיין בוחרים מנהיגים בבחירות. ושברגע שהעם יאבד אמון בטוהר הבחירות - המהפיכה תגיע מאליה...

רק כדוגמא, אני מביא התכתבות אותנטית שהיתה לי ב- YouTube עם אחד ממוצא אירני. שים לב לגידופים ולשנאה שהוא מפגין כלפי ה"איסלמיסטים":

ציטוט:

Hi my friend

I am a persian,we are not islamists,we hate islam because we know our history good,arab apes exported their wretched religion with their swords,zartosht & others most of them are from islamist apes families & they eat our money & sent our money for arab apes like hizballah & hamas & they laugh to us,know over %95 of iranians are not islamists & now iran is not under control of persians,ahmadi nejad is an arab ape(look at his face & his dark skin)& khamenei is an azeri-arab & khomeini was a kashmiri,i have an israeli friend from jerusalem,we are not your enemies,~%11 of israelies are persians like your president,mr moufaz,mr halouts,rita & others.cyrus the great saved our israeli brothers from babylon & he sent them to the jerusalem & now these islamist apes want to destroy his tomb with a water dam(sivand dam),cyrus is our father,do persians destroy their fathers tomb?!No they are not persians,they hate persians & they destroyed iran & our great history,a real persian dont hate israel & israelies because you are our brothers & israel is your ancient land & will be for you forever,look at my ID,yes they have occupied iran,we dont want a bloody war like iraq,we dont want stone age & i dont know why usa dont negotiate with these islamist apes?,Be sure with negotiation these apes will go to the hell after 6-7 years without war with a white revolution & Be sure we will ally with you after this regime & we will throw islamist apes to the saudi arabia(their motherland) becuase %95 of iranians are not islamists & iran is not a place for bullshit islam because we have our religion,dont argue with islamists because they are just terrorist islamist apes

סוף ציטוט.

אגב, הקטע עם הצפת קבר כורש (Cyrus) אמיתי. הם באמת בונים סכר כזה.

ראה גם סרט זה:
http://www.liveleak.com/view?i=06e_1178542914

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 11-05-2007 בשעה 09:48. סיבה: תיקון שגיאות
ישן 12-05-2007, 22:52
  שטורס שטורס אינו מחובר  

ערב טוב. אני לא מבטל את כל הפיתוח כחול לבן...אלא רק את חלקו
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי skyknight שמתחילה ב "טוב...יובל שטייניץ' אינו..."

ההזוי, המנותק משיקולי עלות/תועלת, שגורם לבזבוז משאבים חיוניים אדיר, ולא צפוי להביא תועלת.

החתץ מבחינתי יופי של טיל, טכנלוגיה מדהימה, יישר כוח לעוסקים במלאכה.
אבל הוא גם משמח מאד את האויבים שלנו, כי הם יודעים ו/או ידעו איך להציף ולהרוות ולעקוף אותו בבוא שעת מבחן. והם גם יודעים שכל שקל שמושקע בחץ- לא מושקע במערות התקפיות ו/או הגנתיות אחרות שיכולות מבחינתם לעשות להם כאב ראש הרבה יותר גדול ונורא, למשל חיל טילים התקפי ראוי לשמו.

בלי לחשוף שמץ ממה שאתה יודע, בוא נעשה ניסוי מחשבתי קטן:

איזו אופציה מהשתיים הבאות עדיפה בעיניך:

1. המצב הקיים - כמה סוללות חץ מול כמה אלפים ואולי יותר מכך טילים ורקטות מחופרים בונקרים.
2. מצב אלטרנטיבי - חיל טילים מבצעי, שיכול להנחית ס"ג של 1000-2000 טונה חנ"מ בדיוק רב על מטרות אויב נבחרות - בתוך דקות ספורות מרגע הניתן הפקודה. (והמטרות לאו דווקא חייבות להיות סוללות טק"ק של האויב! אפשר להכות בכל מה שכואב לו - לא רק במה שמאיים עלינן).
(מובן שבמצב זה אין השקעה נוספת בסוללות החץ. מה שנבנה עד כמה יישמר ויתוחזק כ- sank investment).

באיזה מצב אסטרטגי אתה מעדיף להיות, 1 או 2 ?
ישן 13-05-2007, 12:29
  שטורס שטורס אינו מחובר  

בני פלד ז"ל - כבודו במקומו מונח. איש רב פעלים. אבל
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי skyknight שמתחילה ב "[font=Verdana]לא הייתי מאפיין..."

הביקורת שלו בזמנו עוררה בי אי נוחות רבה, למרות ששמעתי אותה בקשב רב. "נאמנים פצעי אוהב".
הביקורת שלו כוונה בעצ בדיוק לנקודה שאתה מעלה: של העדר עצמאות ישראלית אמיתית וצורך חיוני אסטרטגי להתחשב באינטרסים של מעצמות העל.
תמיד היו מעצמות על. תמיד יהיו להם אינטרסים באיזור - נפט, בטחון, שווקים...
ולכן - תמיד נצטרך למצוא את הדרך לדאוג לעצמנו בלי להגיע למסלול התנגשות עם מעצמה עולמית כזאת או אחרת.

היה נחמד מאד כמובן אם ישראל היתה יכולה לקבוע מדיניות בטחונית מדינית עצמאית, ולא לרקד לפי החליל האמריקני. אבל - לדעתי הצנועה זה לא מעשי.
גדולים וחזקים מאיתנו ריקדו במשך שנים לפי החליל האמריקני. קח כדוגמא את אירופה בזמן המלחמה הקרה. או את דרום קוריאה, יפן וכו' באותה תקופה.
תושבי אירופה חיו במשך עשורים ארוכים תחת איום השמדה גרעיני. הם ידעו שבמקרה של מלחמה ו/או מתיחות - הם הראשונים להיפגע. הם הסכימו להצבת טילים אמריקנים בשטחם, בסיסים, ובעצם מה לא. הם הסכימו למדיניות החרמות והנידויים של ארה"ב כנגד בריה"מ וגרורותיה. הם הקימו את נאטו בכפיפות למעשה לפיקוד אמריקני...ואם כך עשו מדינות אירופה, חלקן מעצמות גרעיניות - ישראל, על אחת כמה וכמה.

אם מסתכלים רק מבעד לפריזמה של ייצור והצבת ומכירת מערכות נשק כחול לבן למדינות זרות - אתה צודק. האמריקנים עושים לנו בית ספר, ואין לנו ברירה אלא לרקוד לפי החליל שלהם.
אבל, אני חושב שהבטחון והכלכלה הישראלים יוצאים נשכרים בשורה התחתונה מהשת"פ עם ארה"ב.
יש להם כמובן אינטרסים חיוניים באיזור. השליטה על הנפט הוא אינטרס ראשון במעלה - והם יעשו הכל לשלוט בסעודיה והמפרציות. כולל יציאה למלחמה. לנו עדיף של אלהיקלע אל בין הכוונות שלהם, או להילחץ בין הפטיש האמריקני לסדן כלשהו. אלא להיות חלק מהפטיש אם צריך...

אני מזכיר לך נשכחות: בימי חורבן בית שני, היתה גם אז מעצמה עולמית בלתי מעורערת, שהיו אצלנו כמה מנהיגים פזיזים שחשבו שאפשר להילחם בה ו/או לחתור תחת האינטרסים שלה. איך זה נגמר אז...כולם יודעים. אין טעם לעשות שוב את אותה טעות.
ישראל צריכה לזהות את האינטרסים המעצמתיים-ולחבור אליהם בבחינת win-win.
ואם מדי פעם חוטפים סטירה - זה המחיר.

אפשר אולי לרכך את כובד המגף האמריקני אם נחבור לסין או רוסיה המתעצמות. זה הבחלט כיוון אסטרטגי ראוי לעיון. אבל רק אחרי שארה"ב תחלש.
ישן 12-05-2007, 12:19
  boozi :] boozi :] אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.12.06
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "אני מבין שעל הלביא אנחנו מסכימים? החץ עוד לא הוכיח"

החץ לא נמדד לפי מחיר, החץ נמדד לפי תועלת, החיים שהוא יציל, מרווח הזמן שהוא ייתן (עד שייגמרו טילי החץ) שבו צה"ל אמור כבר להתקדם לדמשק, או להשמיד את המשגרים השונים הוא מספק.
אני אישית זוכר שקראתי(למרות שאי אפשר לדעת כמה זה נכון) שבשנת 2004 היו לישראל כ-400 טילי חץ, עכשיו סביר להניח שיש יותר, נניח 600-700, זה כמות גדולה מאוד, שבהחלט יכולה להציל הרבה ולתת מרווח זמן !
החץ יכול להתמודד עם מטחים, וזה לא כ"כ פשוט להתמודד עם החץ.
עכשיו אני רוצה שתסביר לי, איך "חייל" של חיזבאללה יכול להוריד סוללת חץ עם קורנט\מאטיס ושאר ירקות?.
זה לא טוב שאתה מסתכל על החץ בתור משהו יחיד, אתה צריך להסתכל עליו בתור חלק ממערכת, שתפעל בו זמנית יחיד עם חיל האוויר שינצל את מרווח הזמן להפצצת משגרים ועוד יעדים, עם חיל הים שיעשה מה שלא יעשה(בהתאם למשימה), ועם חילות הקרקע השונים שיתקדמו, ככה לפחות בסוריה, באיראן זה בעיקר האופצייה של חיל האוויר..
בקשר למה שרשמת באחת התגובות שלך על טילים בליסטיים, לפי פירסומים זרים יש לי לישראל מאות טילים בליסטיים לטווח רחוק מדוייקים מסוג יריחו 3, כמו כן ככל הנראה גם טילי שיוט יש לישראל.
ישן 12-05-2007, 14:10
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אם בשיקולי עלות/תועלת עסקינן, על אחת כמה וכמה שהוא מיותר
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי boozi :] שמתחילה ב "החץ לא נמדד לפי מחיר, החץ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי boozi :]
החץ לא נמדד לפי מחיר, החץ נמדד לפי תועלת, החיים שהוא יציל, מרווח הזמן שהוא ייתן (עד שייגמרו טילי החץ) שבו צה"ל אמור כבר להתקדם לדמשק, או להשמיד את המשגרים השונים הוא מספק.
אני אישית זוכר שקראתי(למרות שאי אפשר לדעת כמה זה נכון) שבשנת 2004 היו לישראל כ-400 טילי חץ, עכשיו סביר להניח שיש יותר, נניח 600-700, זה כמות גדולה מאוד, שבהחלט יכולה להציל הרבה ולתת מרווח זמן !
החץ יכול להתמודד עם מטחים, וזה לא כ"כ פשוט להתמודד עם החץ.
עכשיו אני רוצה שתסביר לי, איך "חייל" של חיזבאללה יכול להוריד סוללת חץ עם קורנט\מאטיס ושאר ירקות?.
זה לא טוב שאתה מסתכל על החץ בתור משהו יחיד, אתה צריך להסתכל עליו בתור חלק ממערכת, שתפעל בו זמנית יחיד עם חיל האוויר שינצל את מרווח הזמן להפצצת משגרים ועוד יעדים, עם חיל הים שיעשה מה שלא יעשה(בהתאם למשימה), ועם חילות הקרקע השונים שיתקדמו, ככה לפחות בסוריה, באיראן זה בעיקר האופצייה של חיל האוויר..
בקשר למה שרשמת באחת התגובות שלך על טילים בליסטיים, לפי פירסומים זרים יש לי לישראל מאות טילים בליסטיים לטווח רחוק מדוייקים מסוג יריחו 3, כמו כן ככל הנראה גם טילי שיוט יש לישראל.

א. זה לא חשוב כמה טילי חץ יש. ואם יש מאות חצים בעלות של ככל הנראה מאות מיליוני דולר אם לא יותר- הברוך עוד יותר גדול. זה בדיוק הכסף שחסר לפתח נשק התקפי.

החץ יקנה לנו זמן, יציל חיים? זוהי סברת כרס שאין לה הוכחות בשום מקום.
40 סקאדים נורו על ת"א ב-91. וגרמו להרוג אחד.
בשביל להציל חיי אדם אחד- לא משקיעים מילארדים רבים. ומי שעושה זאת - מטומטם. אותם מילארדים יכלו להציל הרבה יותר חיים אם היו מושקעים במערכת הבריאות והחינוך למשל.

אם אכן החץ כל כך יעיל, הרי בתסריט סביר של מלחמה, סוללות החץ יהיו המטרות הראשונות של כל אויב רציונלי. הוא יכוון את הטילים המדויקים ביותר שלו ואולי גם פשיטות קומנדו וגרילה אל סוללות החץ.
להזכירך: בתקופת המלחמה הקרה, המטרות העליונות של המכה הראשונה של כל צד לא היו ערים ותעשיה כי אם הארסנל האסטרטגי של היריב. המטרה הנחשקת היתה לשתק חלקים כמה שיותר גדולים ממנו - על מנת למנוע ממנו ככל האפשר להנחית מכה שניה סופנית. דהיינו - האויב ינסה לכתוש קודם כל את החלקים הקריטיים במערכת שלך שמפריעים לו לעבוד ו/או מסכנים אותו בהמשך, כגון החץ ובסיסי ח"א. ורק אחר כך יעבור לטיפול ביעדים נוספים.

ב. איך חייל של חיזבאללה יכול לשתק סוללת חץ?
פשוט מאד: לירות RPG עלכל חץ שישוגר...
איך באמת? כתבתי: קורנט או מאטיס אחד, מכוון היטב, למכ"ם של הסוללה - ואתה יכול לעשות מהחיצים טאיירות. זה איך. ואידך זיל גמור. ואתה יודע מה הבעיה? שזה פשוט. יותר מדי פשוט. כל כך פשוט - שטובי המוחות אצלנו כנראה לא העלו את זה על דעתם.
והם חשבו על הכל! על תקיפות אוויריות, תקיפות טילים, פשיטות קומנדו ומה לה.
רק לא על חיזבללון אחד קטן עם טיל אחד, שמגיח מבית של ערבי נצרי או מוסלמי אחד בגליל, נניח קוראים לו עזמי, מתקדם לטווח ירי לעמדה מוסווית שהכין מראש - ויורה. זה הכל. עכשיו תסביר לי בבקשה: איך אתה ממגן את המכ"ם המהולל של החץ?
אני למשל הייתי שמח לשמוע שחשבו על זה - ושממגנים אותו בין השאר ברשתות ברזל שימנעו חדירת נשק נ"ט שנורה מטווחים קצרים.
שחשבו על תסריט של הנחתת כוח קומנדו ליד הסוללה ונתנו לזה מענה בדמות כוחות התערבות מהירה, מיקוש, כיתות כוננות וכו'.

ג. " החץ לא נמדד לפי מחיר, החץ נמדד לפי תועלת, החיים שהוא יציל, מרווח הזמן שהוא ייתן (עד שייגמרו טילי החץ) שבו צה"ל אמור כבר להתקדם לדמשק, או להשמיד את המשגרים השונים הוא מספק ..."

אתה לא רציני, כן? צה"ל יתקדם לדמשק בזמן שייקח לירות 400 חיצים?
אנחנו מדברים על אותו צה"ל של כביש ביירות דמשק 1982, לבנון 82-00, ולבנון 2006?
כאילו לא היתה מלחמה וכאילו הצבא לא נחשף בקלונו. מדהים כמה אנשים מדחיקים את המציאות לטובת חלומות והזיות.
צה"ל יתקדם לדמשק, ימחץ את הצבא הסורי , וכל זאת - תחת מטר טילים ורקטות שנוחת על בסיסי ח"א והימחים?
אתה חושב שהאויב יפתח את המלחמה הבאה לפי התנאים והציפיות שלך?
קראת פה את האשכול בנושא מיגון וחדירות, JDAM וכו'?
מה אתה חושב שהסורים עושים ועשו כל הזמן הזה? בנו בונקרים לטילים שלהם!
ומה הם עושים עכשיו? מייצרים סקאדים, קונים קורנטים כמו מטורפים ומתאמנים - ומשנים את צבא שלהם כך שהמלחמה הבאה תהיה דומה יותר ללבנון 2006 מאשר לששת הימים שכולם מתגעגעים אליה: ח"א יחפש מטרות - ולא ימצא. לא יהיו טורי שיריון שאפשר לרדת עליהם. לא מוצבים. נאדה. הם יתחפרו באדמה. האויב נעלם. ויוציאו את הראש רק בשביל לירות איזה קורנט אחד או שניים. וכנ"ל עם מחפורות הטילים שלהם. וברגע שצה"ל ינסה למצות את יתרונו ולהתקדם לדמשק כדבריך - הם יצוצו מהחורים שלהם ויעשו מטורי השיריון שלנו מטווח ברווזים. בדיוק כמו בסלוקי.
מדוע אתה סבור שהם ירימו לנו להנחתה, ויערכו את הצבא שלהם במתכונת שתהיה האידאלית לעליונות האווירית שאנחנו מניחים שתהיה לנו?

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 12-05-2007 בשעה 14:25. סיבה: תיקון שגיאות
ישן 12-05-2007, 01:06
  עין טרמית עין טרמית אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.07
ערבים ..איראנים שיעים ומה שביניהם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""מלחמת הטילים" ערב עיון בנושא מלחמת לבנון השניה, בו יוצגו מסקנותיו של יצחק בן ישראל"

אני אנסה לעשות קצת סדר בסלט שעלה כאן..לרשותי עומדת השכלתי כמזרחן וכמה קורסים טובים אודות החברה האירנית והדוקטרינה השיעית אמאמית שהיא דת המדינה הרשמית באיראן.

אז ככה. האיראנים הם עם קדום שהיה קיים בעולם עוד לפני בוא האסלאם במאה ה7 לספירה.כורש וממלכתו הם האבות של האומה הפרסית. העם הערבי שמוצאו מחצי האי ערב מאיזור מכה -מדינה הצמיח את דת האסלאם ע"י נביאו מוחמד והחל להתפשט בעולם עם הסיסמא :האסלאם או החרב .אני לא אלאה אתכם בפרטים אבל בעולם האסלאם חל פילוג בין הדוקטרינה השיעית לדוקטרינה הסונית כשזו האחרונה נחשבת לאורתודוכסית. במאה ה16 שליט אירני החליט כצעד פוליטי ועל מנת לייצר אחידות במשטרו להפוך את כל איראן לשיעית.ע"י כך שהביא חכמי דת שיעים מלבנון ובחריין כדי לקבל מהם לגיטימציה דתית לשלטונו. ככה שהאיראנים הם מוסלמים שיעים אבל איראן היא מדינה שחיים בה מיעוטים רבים כמו היהודים ,הזורואסטרים האזרים ועוד .

עד לשנת 1979 שלטה השושלת הפהלווית החילונית ששמה דגש על חילון ומיערוב המדינה תוך חזרה לשורשים האיראניים הקדומים שלה. רזה שאה דיכא את הדת השיעית ופיחת במעמדם של חכמי הדת השיעים עד שבשנת 1979 חומייני ששב מגלות לאיראן הנהיג מהפיכה .במהפיכת 1979 חכמי הדת השיעיים לא היו הגורם היחיד שהשתתף בהפיכה אלא היו מספר גורמים .השיעים שולטים כיום שלטון אבסולוטי משום שהם חיסלו באופן שיטתי את כל הגורמים שחברו להם בביצוע המהפיכה ונותרו לבד בשלטון.

מספר נקודות לציון: כל מנהיג ,אבל כל מנהיג הוא ראשית אדם המונע מדחפים ובעל צרכים ורצונות.
לכן אין כזה דבר לא רציונליים .השלטון השיעי באיראן רציונלי ומתנהל על הקו האפור שבין אסור ומותר הוא בוחן את המערב באופן תמידי כדי לשפר את יכולותיו .כמו שאנחנו חוששים מהם גם הם כבני אדם רואים את עוצמתה של ישראל וחוששים. אגב השמעת הצהרות על חוזקה של איראן וחולשת ישראל מצדו של אחמדינג'אד היא סימן מובהק למצוקה בה הוא נתון. אם ישראל יצאה למלחמה על שני חיילים חטופים והנהגה חדשה (בניגוד לכל תרחיש איראני לתגובה הישראלית) אחרי שברק הגנרל המהולל לא העז לצאת למחלמה על אותה תקרית...מי יערוב לאיראנים שלא נפציץ את הכור האיראני והאמריקנים וכל העולם המערבי לא יצטרפו? נשמע דמיוני ..מבחינה דתית זה רציונלי מאוד מלחמת השיעים נגד הכופרים הנוצרים והיהודים .

למרות שנוח לנו לחשוב שמחר בבוקר יקום השליט האיראני וילחץ על הכפתור איני רואה בכך תרחיש מציאותי .

ביום עיון שנערך באוני' העברית רוב הנאומים סברו שהשלטון השיעי של האייטולות הולך ומאבד מערכו האידיאולוגי ובעקבות מהפיכת המידע וזמינותו ..יש תסיסה בקרב החברה האירנית שעשויה להביא להפיכה בעשורים הבאים.

ישן 29-05-2007, 23:49
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
The conference was excellent
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי טל ענבר שמתחילה ב ""מלחמת הטילים" ערב עיון בנושא מלחמת לבנון השניה, בו יוצגו מסקנותיו של יצחק בן ישראל"

I attended the conference yesterday and found it simply fascinating. Even though it overran it's scheduled time by almost an hour, I felt that it was over too soon.

Thank you so much to Tal Inbar for posting the announcement here!

I had read Ben Itzchak's extensive and very informative document and found his analysis right on target, but I was particularly intrigued to hear what the former Ramatcal, Boogie had to say about why things went so badly.

(I copied the Hebrew text from the report in Ynet http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3405697,00.html)

Below are some of the things that I thought were most interesting

לדברי הרמטכ"ל לשעבר, צה"ל בשנת 2006 היה אמור להיות ערוך לתרחיש של עימות ברצועת עזה או בלבנון. "ב-12 ביולי המילואים היו צריכים להתגייס, החיילים הסדירים היו צריכים לעבור מיד במתקנים מתאימים בשטח מדמה", ציין. הוא סיפר כי בהיותו בוושינגטון, עם תחילת המלחמה הבין כי יש ניסיון ליצור מהלך אווירי שממנו יקצרו את הפירות תוך ימים ספורים עבור מהלך מדיני. "אני הזדעקתי שהבנתי מהאמריקאים בוושינגטון שישראל מבקשת עוד זמן ומצד שני אין החלטה לגייס מילואים. שם איבדתי קשר לוגי עם מה באמת רוצים לעשות".

Once he realized that the prepared plans for a war in Lebanon were not being carried out, he returned to Israel and attempted to advise Halutz, but to no avail.

לדבריו, לקראת סיום תפקידו, במחצית השניה של שנת 2005

(Boogie probably meant 2004 since Halutz replaced him in July 2005)

הנחה לערוך הערכת מצב מחודשת בעניין, זאת לאור יציאת הסורים מלבנון, ההסתבכות של ארצות הברית בעיראק וכן תוכנית ההתנתקות. "לי היה ברור שלאחר ההתנתקות אנו צפויים לפתיחת רעה גם מדרום וגם מצפון... המשמעות של ההתנתקות היא בלימת המצב האסטרטגי של המתקפה ועצירתה".

Boogie said that with the Gaza withdrawal being seen as a victory for terrorism, he was not surprised by an escalation soon breaking out with the Hezbollah and that he ordered the development of new plans and tactics to prepare the army for it. He said that since there are never enough resources to train the forces for all possible scenarios, you have to choose the most likely one to focus on.
After mostly subduing the Intifada (in the West Bank), in 2005 he thought that the most likely site of a future conflict would in the North with Lebanon (and not Syria). That's why in his last month in command he recommended that a new intelligence assessment be made of the threat from Lebanon.

He said that certain units began to be trained for fighting the Hezbollah already in 2005. and that that these tactics should have worked well had they been followed. He claims that he warned that forces should not use houses for cover (he even remind this to his nephew who fought and was later wounded in the war). Interestingly, he says that in his plans, tanks would not have been used at all.

He dismissed the criticism of a lack of tactical intelligence, equipment or training being the cause of the war's outcome and insisted that Israel's reserve forces always were and always will be "rusty" before a war. That's why he claims that he would have drafted reserves on July 12th to begin retraining, even if only a limited air campaign was planned.

His explanation for why the army performed so poorly in the war was one of leadership. The lack of appropriate orders from the top, caused everything else to break down.

In response to another speaker's, Ron Tira, statement that "in the last 15 years the army has lost some of the fire in it's eyes," Boogie remarked that the soldiers that he saw in both in Operation Chomat Magen and in Lebanon2, had no lack of fighting spirit.

פרופ' אפרים ענבר

Said that Israel had missed a golden opportunity to punish Syria for its support of Hezbollah and Palestinian terrorist activities against Israel and at the same time greatly improve our level of deterrence. Instead of reassuring Syria that we would not attack them, he thinks that we should have threatened to attack Syrian targets (for example their SCUD arsenal) during the war and believes that the US had secretly expected us to do so.

He brought up the example of how Turkey had made a credible threat to Syria in 1998 about the latter's support of the PKK and this had caused even Hafez Assad to back down and kick out the Kurd organization and leader.

Finally, I was very impressed by the last speaker, Ron Tira, who unlike the others, I had never heard of before. Even though he had to cut short his lecture due to time running out, this guy was simply brilliant.
In response to Enbar's suggestion of expanding the war to Syria,, he stressed that war with Syria is on a completely different scale and a confrontation with it would be several times more costly then what we saw last summer. The Syrians have seriously expanded their AT infantry capabilities and we won't be seeing a massed armor force against us like in 1973

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 30-05-2007 בשעה 00:09.
ישן 31-05-2007, 21:51
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "The conference was excellent"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי zragon13

Boogie said that with the Gaza withdrawal being seen as a victory for terrorism, he was not surprised by an escalation soon breaking out with the Hezbollah and that he ordered the development of new plans and tactics to prepare the army for it. He said that since there are never enough resources to train the forces for all possible scenarios, you have to choose the most likely one to focus on.

After mostly subduing the Intifada (in the West Bank), in 2005 he thought that the most likely site of a future conflict would in the North with Lebanon (and not Syria). That's why in his last month in command he recommended that a new intelligence assessment be made of the threat from Lebanon.

He said that certain units began to be trained for fighting the Hezbollah already in 2005. and that that these tactics should have worked well had they been followed. He claims that he warned that forces should not use houses for cover (he even remind this to his nephew who fought and was later wounded in the war). Interestingly, he says that in his plans, tanks would not have been used at all.

As the commander of the IDF until only a year before the war began, Boogie obviously had a major influence on the army's prepardness in 2006. So do you think that Boogie's claims to have properly prepared the IDF for a possible war against the Hizbbolla and lay the blame on the top leadership's bad decisions valid?

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:47

הדף נוצר ב 0.87 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר