לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-05-2007, 12:18
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
בתור התחלה, קח את הטמפרטורה.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ש_הגדול שמתחילה ב "שאלה בנושא טנקים."

ליינר של חלול הוא דבר *מאוד* חם, והטמפרטורה שלו מספיקה לא פעם להצית תחמושת אם היא בדרך שלו.
כמו-כן, לטנק יש מנוע, תחמושת, שמן הידראולי, ועוד כל מיני מערכות דליקות. יש מאמצים גדולים להפחית את הסיכון (למשל, בידוד תא תחמושת, מערכת צידוד צריח חשמלית ולא הידראולית, ועוד) אבל עדיין הטנק מלא בהרבה חומר נפץ וצרות אחרות, וחומר נפץ, מה לעשות, מתפוצץ או בוער לפעמים - וכמוהו גם סולר (שלא לדבר על מנועי טורבינת גז).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-05-2007, 16:17
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בדיוק אתמול סיפר לי מט"ק במילואים
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי shai.shai שמתחילה ב "אני יודעת על מה אתה מדבר, וגם..."

(מחזור מרץ 96, גדוד 75) שכשהיה מט"ק בסדיר הם חזרו מנהלתית מתרגיל גדול והמג"ד הורה לאמן את הטענים בטעינות בתנועה. תוך כדי תנועה, אחד הפגזים הצטודד והמט"ק ראה הבזק (ניצוץ מהחיכוך או קצר חשמלי). מיד הוא פקד תרגולת שריפה בצריח והצוות עף החוצה. אחרי שהוא יצא וראה שהספקטרוניקס לא פרק הוא חזר, לחץ על הלחצן והפעיל את המטפים ידנית. מה שאומר שפעם עוד ידעו להפעיל אותה.
אחרי שהוא סיפר לי את זה דיברתי עם מט"ק שרק השתחרר והוא בכלל לא ידע שיש לו לחצן כזה!

ישן 17-05-2007, 17:43
צלמית המשתמש של יוסיפון

בדקתי מה כתוב בספרי הטנקים
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי shai.shai שמתחילה ב "התרגולת הייתה אומרת לצאת..."

בהחלט כתוב:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי ספר הצוות, מגח, יצא בדצמבר 2000 בעריכת רס"ן חיים עידו רמ"ד מגח בתח"ש
דגשים
1. לאחר הפעלת מטפים ניידים/ספקטרוניקס, אסור להישאר בתוך הטנק מעבר לדקה אחת...
3. במקרים מסוימים יעדיף המפקד לבצע את התרגולת תוך המשך תנועת הטנק...
5. לאחר הפעלת מטפים בתוך הטנק יאוורר הטנק למשך 15 דקות, בפרק זמן זה אין להיכנס לטנק.

התירגולת שאני למדתי בכיתת כב"ש ובשבוע תירגולות בצמ"פ הייתה שונה. אולי כי בתקופתי עדיין ידענו מה זה להיות תחת אש.

ישן 17-05-2007, 18:30
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
תמיד חשבתי שזאת סתם סיסמא ריקה,
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי shai.shai שמתחילה ב "לא, למטפים לדעתי אין שם..."

שאומרים לצעירים "אתם עוד לא הספקתם ללמוד מה שאנחנו כבר הספקנו לשכוח".

כבר דנו בעניין הספקטרוניקס אחרי מקרה שליט ולפני לבנון 2.0. אשכול ארוך, מלא אמונות טפלות שצמחו אצל דורות של חיילים שלא ראו את הטנקים שלהם מספיק, ואצל כותבי תו"ל שחשבו שמלחמות זה משהו מהעבר.
הלון פראון לא הורג, מטף נייד (BCF) לא הורג. מקסימום חוטפים קצת כוויות קור ומאווררים טיפה את הצריח. פעם, בקווים בלנון היו מעבירים את המערכת ל"מבצעי" ולא מעט חיילים נפגשו בספקטרוניקס פורק. מצד שני מעולם לא ראיתי שריפה בטנק שנבלמה כתוצאה מזה... אולי למישהו אחר חוויה יותר חיובית?

ישן 17-05-2007, 20:26
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
תוספת למערכי השיעור
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי shai.shai שמתחילה ב "לא, למטפים לדעתי אין שם..."

מטף הלון ו-BCF - היינו הך! BCF זה שם כללי למשפחת מולקולת כמו שאומרים CFCs( מטפי הלון לעיתים גם מכונים פריאון בתצורות מסחריות שונות) .
הלון 1211 הוא הכינוי המסחרי לתערובת כיבוי על בסיס מולוקולת CBrClF2 כלומר Bromochlorodiflouromethane. משמש בעיקר למטף על בסיס זרם כיווני.
הלון 1301 הוא הכינוי לתערובת על בסיס המולקולה CBrF3 כלומר Bromotrifluoromethane ומשמש לרוויה של אזור השריפה בגז. אני לא מכיר ממש מרכבות לעומק, אבל זו התצורה נפוצה לרק"מ בעוד ש1211 הם מטפים ידניים בד"כ.

עקב הנזק לסביבה מוצרים על בסיס המשפחה הזו נאסרו לשימוש משנות ה-90. שימוש צבאי הינו כמובן חריג לאמנות הללו ולכן עדיין מותר.
אני לא מכיר תרגולות של שיריונרים, אבל שאיפה של החומר (בשני התקנים) ליותר מדקה בריכוז של למעלה מ- 4-5%, הינה מסוכנת ועלולה להוביל לחנק, איבוד הכרה, הפרעות קצב ובסופו של דבר מוות - אוורור מהיר ופינוי אמורים למנוע אפשרות להגיע לשאיפת ריכוזים כאלו.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 17-05-2007 בשעה 20:33.
ישן 18-05-2007, 01:26
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
לא השימוש
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "לפי מה שאני יודע השימוש בהלון..."

נאסר אלא הייצור נאסר באמנת מונטריאול, הצריכה מוגבלת בתנאים מסויימים. האבסורד הוא שזו כמעט תערובת החובה וברירת המחדל בכיבוי במטוסים, כמו כן אין חוק בארה"ב שאוסר על מחזור ומילוא מחדש של מטפים ,כך שלי לא ברור מאיפה מגיע הגז.
נכון לפעם האחרונה שהכרתי את הנושא באופן אישי בזמן השירות ב-2004 לא הייתה כל הוראה אוסרת או תחליף שנדרש בחוק הישראלי, אבל המשרד לאיכות הסביבה אימץ את המסקנות חוקית רק בסוף 2004. ידוע לי שלושת סוגי ההלון (גם הלון 2402 שלא הזכרתי ולא נתקלתי בו בארץ) הוכנסו לרשימת החומרים המפוקחים האסורים בייצור וייבוא, אבל תקנת החומרים האסורים הישראלית וגם אמנת מונטריאול (אאל"ט) מתירים פטורים מסויימים - ומהיכרות של כולנו עם מערכת הביטחון בארץ אני די בטוח שהם פטרו גם את החומר הזה לשימושים מסויימים(בצדק לדעתי, זה היה חומר הכיבוי הכי יעיל בזמני לפחות). האם יש תחליפים? כן, אבל אני לא ארחיב בדברים שאני לא מכיר לעומק.

האם עובדים על החיילים? תכולת המטף מחוייבת להתאים למערכות שאותן לא ניתן להחליף במהירות, והכיתוב על המטף הוא 100% מייצג - אם כתוב Halon 1211/1301 זה מה שיש בפנים. מי חידש, איך ומאיפה? לא יודע אבל החברות ממשיכות לשקם והמטפים נמכרים גם בשוק האזרחי...

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

נערך לאחרונה ע"י GrimReaper בתאריך 18-05-2007 בשעה 01:30.
ישן 17-05-2007, 16:13
צלמית המשתמש של יוסיפון

בסדיר

הטנק שלי נחדר חמש מקומות ע"י מטענים חלולים (טאו וסאגר), אף חדירה לא גרמה לדליקה. גם טנקים אחרים בגדוד שנחדרו לא בערו.
במילואים ראיתי טנק אחד שנחדר ומה שבער בו (וכנראה נכבה מעצמו) זה אחד השיללוטים וכיסוי הסל-צריח.
ראיתי כמה דליקות בטנקים, גם במנוע, בסל-צריח ובתא לוחמים. אף אחת מהן לא נבעה מחדירה.

ישן 18-05-2007, 17:50
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01

טנק עשוי מפלדה. פלדה היא תערובת של מתכות שרובן ברזל ושל פחם.
הפחם, בדיוק כמו הפחם במנגל, בוער יופי יופי. פלדות מודרניות מטופלות בפולימרים ותוספים שונים שמקשים על הצתת הבערה. אבל, עדיין, בתנאים מסויימים, פלדה של טנק בוערת יופי.

טנקים ישנים נדלקו טוב יותר מאלו החדשים. זו הסיבה שרוסים והפרטיזנים "פיתחו" את קוקטייל מולוטוב (מולוטוב = שר החוץ של בריה"מ במלחה"ע II), או בצה"לית בקת"ב. בקת"בים הבעירו מאות טנקים גרמנים ביערות בלורוסיה ואורקאינה. לעיתים הבקת"בים נזרקו ע"י פרשים.

ה- SAS פיתחו בקת"ב נפץ, כדי להרוס מטוסים גרמנים על הקרקע בקרבות במדבר.

ישן 18-05-2007, 21:39
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
אתה פשוט ממציא את הפיסיקה מחדש.
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "לאדי הדלק אולי היה תפקיד, אבל..."

כך פלדת שריון, של קסדה רומאית, טנק רנו ממלחמת העולם הראשונה, טנק פטון או מרכבה וחשוף אותם ללהבה. הפלדה תתאדם תתרכך ובסוף תהפוך למצב צבירה נוזלי אבל בשום שלב היא לא תתרום אנרגיה לבעירה.

כדי שטנק יבער צריכים להיות בו חומרי בעירה מעבר לפלדה. הוכחה פשוטה היא מאות אלפי הפגזים שנורים על שלדות הטנקים בשטחי האימונים. מעולם לא החלה שלדת פלדה לבעור.

הרעיון שבקבוק מולוטוב על כמה מאות הגרמים נפט שבתוכו יכולים להדליק פלדת טנק הוא מופרח לחלוטין. לבלקוב מולוטב אין מספיק אנרגיה אפילו לחמם את הפלדה כדי להרתיח עליה מים (החום יתפשט אל מסת פלדה גדולה מידי).

סגסוגת האלומניום ממנה בנוי נגמ"ש M-113 ודומיו (המשחתת שפילד) שונה מהפלדה בכך שבטמפרטורות גבוהות מאוד היא כן מוסיפה אנרגיה לבעירה, אבל זה לא טנק ולא פלדה.

שבת שלום
טל

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 23:38

הדף נוצר ב 0.15 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר