לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-05-2007, 14:52
  YoavG YoavG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.06
זו דעתי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YoavG שמתחילה ב "עזה, לכבוש או לא לכבוש? (לא פוליטי)"

אפתח ואומר שלדעתי ניתן לכבוש את עזה, אבל ההגדרה המדוייקת יותר לפעולה כזאת תהיה מלחמה.

ההבדל בין עזה לגדה:
האוייב בגדה, בימי חומת מגן, היה מורכב מהתארגנויות מקומיות ללא תו"ל מסודר של הגנה, בלימה וכיבוש של תאי שטח שכבר אבדו לטובת ישראל בכלל לא בא בחשבון. למעשה בגדה היה נראה כי הפלסטינאים מראש הניחו שלא ניתן לעצור את צה"ל אלא רק לנסות ולגרום לו לכמה שיותר אבידות (ולמעט כמה הצלחות מקומיות, גם זה לא בהצלחה רבה). בעזה המצב שונה כיוון שהתארגנות החמאס, כפי שניתן לראות בעימותים המקומיים, היא צבאית לחלוטין ומבוססת על תו"לים מסודרים, אני מקביל את התארגנות החמאס בעזה למעין "חיזבאללה אורבני" שאכן מתכונן לתרחישים ומטמיע מסקנות בשטח לכן , לדעתי, התקוות להוציא אל הפועל "מבצע" לצורך כיבוש עזה עלול להיתקל בבעיות קשות כפי שה-"מבצע" למיגור חיזבאללה בדר"ל נתקל בבעיות קשות.

פעולות מקדימות הכרחיות:
1. קביעת יעדים צבאיים למלחמה- היעד שלדעתי יש לשאוף אליו, גם אם שאפתני למדי , הוא ניקוי הרצועה מהתארגנויות התנגדות מסודרות ויצירת יכולת מודיעינית לבלום התארגנויות כאלה בחיתוליהן המשמעות היא כן להשמיד את היכולת הצבאית העיקרית של החמאס ושאר הארגונים אבל איני משלה את עצמי שניתן למנוע את ההתנגדות באופן מוחלט אלא להביא את ההתנגדות לרמה שקיימת בגדה - התארגנויות מקומיות לא מסודרות במיוחד שחלק ניכר מהן נחשף בעזרת יכולות מודיעיניות.

*. הערה קטנה : לדעתי, בשום פנים ואופן אין לכלול את החזרת גלעד שליט ביעדי המלחמה , לא בגלל שחלילה איני רוצה בכך אלא בגלל שמלחמה באה לפתור בעיות אסטרטגיות חמורות ולצערי קשה לי להגדיר רב"ט שבוי בתור נכס אסטרטגי (זה נאמר כשאני לוקח בחשבון שגם אני עלול להיות שבוי מתישהוא)

2. הכנת הציבור למלחמה - יש לפתוח במתקפת הסברה לפני המבצע, אבל המתקפה צריכה בעיקרה להיות מכוונת כלפי הציבור הישראלי. יש להבהיר שזה אינו "מבצע" אלא מלחמה לכל דבר ועניין ועלולה להימשך זמן רב עד להשגת מטרותיה וכן, יהיו אבידות כמו בכל מלחמה וכן עלולות להיות מעל ל-500 אבידות. חשוב שהציבור יבין שלא ניתן לכבוש את עזה במטה קסמים וצריך להיות ערוך להרבה כתבות עצובות בתקשורת.

מן הכח אל הפועל
ניסיתי לחשוב כיצד ניתן ליישם טקטיקה דומה ל-"מבצעי כיבוש" שהשתתפתי בהם בגדה בהיותי בסדיר (לדוגמא: כיבוש וטיהור הקסבה של שכם) על עזה והגעתי לכלל מסקנה שהטקטיקה שבה השתמשנו נדונה לכישלון במתאר העזתי רק מעצם העובדה שאני בספק אם היינו יכולים לבלום התקפת נגד מאורגנת על נקודה מסויימת עקב פיזור גבוה של הכוחות על פני שטח הקסבה ועצם החבירה בשטח צפוף כזה היא נושא בעייתי מאוד.
מה כן אפשר לעשות? חשבתי על משהו כמו "בליץ עירוני" - שהוא שכלול של שיטת ה-"סלאמי" שהוצעה בעבר לכיבוש הרצועה מצפון לדרום תוך כדי ניתוק תא השטח שאותו כובשים כרגע. לדעתי לא צריך לכבוש מצפון לדרום אלא מהפאתים פנימה ע"י חדירה מהירה וכיתור של שכונות בקצה השטח הלא כבוש ולהתחיל לכבוש את תא השטח שזה עתה כותר - מעין "נגיסות" בשטח הלא כבוש, תוך כדי בידודו מהפאתי של השטח שאינו כבוש. לאחר כיבוש השטח יש להשאיר כוח משמעותי לצורך החזקת תא השטח והחזקתו בידינו. לדעתי כיבוש מהפאתים החוצה של כמה תאי שטח במקביל ישבש בצורה מסויימת את הארגון של ההגנה כיוון שכעת יהיה על החמאס להתמודד בכמה מקומות שונים ופחות יוכל להתרכז בהזרמת כוחות כנגד התקדמות בכיוון יחיד. שיטה זאת היא גם יותר "בליץ" במובן הקלאסי כיוון שמתבצע כיתור של תא שטח והכוחות הנמצאים בו מכל הכיוונים. חשוב לציין שכל הרעיון הוא לבצע מספר רב של חדירות בפאתי השטח הלא-כבוש במקביל אחרת אין שום הבדל או יתרון על שיטת ה-"סאלמי"
צריך לקחת בחשבון שכל מתחם בעזה יכול להעסיק גדוד שלם בכיבושו עקב ההתנגדות המסודרת הצפוייה לכן פעולת כיבוש עלולה לקחת זמן רב עד להשלמתה בצורה יסודית ותצרוך סד"כים משמעותיים לכן לא ניתן לקרוא לכיבוש כזה "מבצע".

אשמח לשמוע גם את דעתכם.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-05-2007, 15:11
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
מי שמדבר על פגיעה בתשתיות טועה.
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי YoavG שמתחילה ב "זו דעתי."

את מחיר השמדת טרנספורמטורים אנחנו משלמים עד היום כי הכריחו אותנו לספק חשמל חינם עד שיתוקנו.
מי שחושב שהוא לבד בוואקום ולא חייב הסברים לאף אחד בעולם - טועה.
לכן כל 'ההצעות' לפגיעה בתשתיות כחשמל ומים הן הזויות וחסרות טעם ומהוות חרב פיפיות ויפגעו בנו יותר מאשר בהם בסופו של יום.
הטיפול בעזה צריך באמת להיות הרתעתי ועשינו את זה בעבר עד שביקשו מאיתנו גורמי חוץ 'בבקשה להפסיק'. מדובר בפעילות במסגרתה פגענו ללא הרף במטרות גם במרכז ערים גם בדרכים וגם בלחץ שיריון וחי"ר מסביב לאזורים השורצים מחבלים.
מתי נכנס למהלך דומה לזה זו רק שאלה של זמן ועיתוי, והוא קרוב.

ישן 17-05-2007, 15:20
צלמית המשתמש של שמוליק
  שמוליק שמוליק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.11.01
Facebook profile
אי אפשר.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי YoavG שמתחילה ב "עזה, לכבוש או לא לכבוש? (לא פוליטי)"

האופציה הצבאית היחידה היא מחיקת הרצועה, או פינוי מתישביה.
מכיון שמבחינה מדינית זה בילתי אפשרי, הייתי הולך על אופציה אחרת לגמרי.
הכשרת יחידת חיסול.
היחידה הזאת צריכה להיות מורכבת מלוחמים שרוטים במח שלא פוחדים למות ומוכשרים להרוג בכל דרך.
אנשי היחידה יכנסו לרצועה עם יעדי מודיעין מדוייקים ויחסלו את ראשי הנחש אחד אחד.
כמובן שהמדינה והצבא "לא ידעו" על קיומה של כזאת יחידה.

אולי זה נשמע כאילו ראיתי יותר מידי סרטים, אבל זה באמת הפיתרון היחידי שאני רואה לכאוס ששורר ברצועה, בו ילדים וילדות בני 10 כותבים שירים על איך שהם רוצים להיות שהידים ואיך שהם רוצים להשמיד את ישראל.

ישן 17-05-2007, 16:17
  רמבו 6 רמבו 6 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.04.07
לא זה לא רעיון דמיוני מדי ולא ראית יותר מדי סרטים
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי שמוליק שמתחילה ב "אי אפשר."

קיימות יחידות כאלה בצבאות בודדים בעולם והן דיי מצליחות, בצבא שלנו זה לא יקרה כי אנחנו הומנים וכל החרטא, חוץ מזה אתה ממש לא צריך להיות שרוט במוח כדי לחסל טרוריסט, בעיקרון גם בצהל יש יחידה מסוימת שבעבר הרחוק הייתה נוהגת לעשות כאלה חיסולים, אני חושב שאהוד ברק היה בפעולה אחת שלהם, פעולה דיי מוצלחת..
וחוץ מזה חברה על מה אנחנו מדברים כאן, כולם חושבים שאי אפשר לכבוש את עזה, על מה אנחנו מדברים על שטח של 5 על 30 ק"מ בזמן שבעבר היו מלחמות על שטחים של יבשות שלמות? הבעיה כאן לא היכולת אלא הרצון, כיבוש כל הרצועה לא בעיה כלל אך לפני זה הפצצה מסיבית וארטילריה מסביב לשעון אבל ל-א על שטחים פתוחים, לאחר אלפי הרוגים בצד שלהם קונדי תרים תלפון ותצעק WTF יו אר קילינג בייביז אר יו אינסיין קאט דיס שיט אוף נאוו!!
ואז הפסקת אש ואז שוב התעצמות והתחמשות שוב מנהרות שוב חטיפה של חיזבאלה שוב ווינוגרד ושוב זה חוזר חלילה ובעצם הבנו שהגענו לאותה נקודה שהיינו בה לפני שנה שנתיים ובמקרה הזה 40 שנה כמעט בדיוק, מסקנה, כיבוש וחיסול החמאס היא לא בעיה צבאית כלל אלא פוליטית לגמרי, אתה רוצה לכבוש את ה5 ק"מ המסכנים האלה תצטרך להתמודד מול כל אירופה האום וכל מה שיבוא אחריהם, סנקציות בלגן וכל מה שנלווה להם. אתם דנים פה על משהו שבכלל אין עליו דיון, אתם יודעים מה? גם אם יש פחדנים עד כדי כך, אפשר לנתק להם חשמל ומים אבל לא יעשו את זה למה?! בגלל אי יכולת?! לא! בגלל סיבות פוליטיות ומה שזה יגרום. אתם שואלים את השאלה האם כדאי לכבוש את הרצועה צבאית כאילו שמדובר על לכבוש את ברית המועצות עם כל מזרח אירופה להתקדם 2000 ק"מ עד סטלינגראד ושם לנהל לחימה של עוד שנה עם מאות אלפי הרוגים ובמקביל להתמודד עם חזית דרומית מדרום איטליה ועוד חזית גדולה ממערב אירופה שזה בכלל 2000 ק"מ לכיוון האחר לגמרי ובמקביל להתמודד מול הפצצות מאסיביות של בעלות הברית. אני לא משווה אותנו לגרמנים או משהו אני רק עושה השוואה קטנה על מה אנחנו מדברים כאן, על משהו שלא קשור ליכולת אלא על משהו אחר לגמרי שקשור לדבר הזה שנקרא ימין שמאל, אום קונדי בוש, האיחוד האירופי וכו'.
ישן 17-05-2007, 18:24
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי רמבו 6 שמתחילה ב "לא זה לא רעיון דמיוני מדי ולא ראית יותר מדי סרטים"

על מה אתם מדברים בכלל?!

כאילו יש ספק האם ניתן לכבוש את עזה או לחסל את הטרור.
כן, זה ניתן. הרוסים כבשו את גרוזני, והגרמנים דיכאו את ה-"טרור" במערב אירופה לא רע בכלל.
כאילו לא מובן שהשאלה האמיתית הנידונה היא "כיצד לכבוש את עזה תוך סיכון סביר של חיילים (ביחס לסיכוני הטרור העזתי) ופגיעה סבירה במעמד ישראל בעולם".
בהקשר זה, הרג חסר הבחנה מביא לתבוסה ולא לניצחון.

לשאלה זו, התשובה היא:
1. צריך לחכות להזדמנות מתאימה.
2. צריך להחליט מה עושים אחרי הכיבוש (אישית, אני בעד ממשל צבאי ברצועה, מוגבל למספר שנים)
3. צריך לתרגל קודם בהיקף קטן (כמובן, גם יעזור להרתעה)
4. צריך לאמן סד"כ ניכר של לוחמי סדיר ומיל' בטקטיקה מתאימה. הוזכר כאן הקושי של כוח מפוזר בעיר להדוף התקפת נגד- כוח כזה, בסיוע צמוד של מסוקים וארטילריה, יכול להדוף כוח חי"ר בסגנון צבא החמאס.
ישן 18-05-2007, 21:24
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי שמוליק שמתחילה ב "אי אפשר."

הרעיון שלך טוב, גם אני חשבתי עליו. ישראל לא צריכה לקחת אחריות על כל חיסול וכל פעולה.

במיוחד כשברקע יש מלחמת כנופיות וערבים הורגים אחד בשני.

אפשר לקחת את הרעיון שלך עוד צעד קדימה. לא חסרים שכירי חרב ערבים בתוך עזה. בשביל כסף / סמים או כל דבר דומה, הם מוכנים להרוג והרבה. השב"כ לא חייב אפילו להזדהות כשב"כ, אלא להציג עצמו כמודיעין של מדינה ערבית או ארגון טרור מוכר כלשהו כמו אל-קאידה למשל. לתרגיל הזה קוראים בעולם הריגול false flag. שכיר החרב הערבי חושב שהוא מחסל למען נניח, המודיעין המצרי כשלמעשה הוא מחסל למען השב"כ.

כל זאת מעבר לפעולות הטרדה דחופות של יחידות מיוחדות (סיירת שימשון / או סיירת רימון המיתולוגיות), צליפות, מכוניות תופת ופעולות אחרות עליהן ישראל לא לוקחת אחריות. בהדרגה נוצרת יחידה של איזה מאה חיילים בלבד, עם נסיון רב בחיסולים מטווח קרוב בשטח אורבאני / פתוח בעזה.

ישן 17-05-2007, 20:00
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05

אין שום בעיה צבאית בלכבוש את עזה או את רצועת עזה, ואני מדגיש שהכוונה היא "כיבוש" ולא "החזקה", כלומר יציאה למבצע שמטרתו כיבוש הרצועה ויציאה ממנה ולא כניסה לישיבה ממושכת בשטח. אין סיבה לאי ביצוע של מבצע כזה בגלל אוכלוסיה האזרחית או תצורת כוחות האויב, הכל יכול להיכנס בפרמטרים של המבצע ויטופל בהתאם.

הטקטיקה של ביצוע כיבוש כזה היא מוכרת וידועה, ואין שום צורך לפרט "טקטיקה". אני מבטיח לך שישולבו בה הפצצות מהאוויר, סיוע קרוב של מסק"רים, אש ארטילרית, וכניסה של כוחות חי"ר והנדסה בסיוע כוחות שריון, תוך מתן "מטריה" מודיעית ע"י מזל"טים ו"בלונים".

האם צריך להיכנס למבצע קרקעי, ומהן מטרותיו, זו לא היתה השאלה שלך ולכן לא אדון בזה (למרות שזה לאו דווקא "פוליטיקה").

אני יכול להבטיח לך שמבצע כזה יצא בסוף לדרך, בתצורה כזו או אחרת, האם הוא ישיג את מטרותיו ? תלוי מי יהיה הגאון התורן שיכתוב את המשימה והמטרה.

ישן 17-05-2007, 20:33
  bam pom pam bam pom pam אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.06
לפי דעתי
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3][color=blue][b]אין..."

לפי דעתי לא צריך להיכנס לרצועה זה מלכודת של החמאס.
צריך לחזק קבוצה אחת של טרוריסטים ברצועה ותוך כדי שאנחנו מחזקים אותם בלי שהם יודעים שאנחנו הממנים [אפשר להתחזות לאיראנים] אוספים עליהם מידע עד רמת החייל הבודד הרי נלמד את שיטות הפעולה שלהם ואיפה הם מתמקמים כי אנחנו נממן אותם.
לקבוצה הזאתי צריך להביא ידע רחב בחבלה ובצליפה ולתת להם מטרות חיסול.
שהקבוצה הזאתי תלך להרוג את הבכירים בטרוריסטים בעזה.
כמו כן נגיד להם איפה יש נשק של שאר הקבוצות ושילכו יגנבו להם מהמחסנים.
ככה שאר הקבוצות יחלשו בעוד שהקבוצה "שלנו" תתחזק.
אחרי שנחזק אותם מספיק נוריד את הקבוצה הזאת בעזרת המידע שצברנו עליהם בנתיים.
כשאתה בתוך הרצועה ולא חושדים בך כישראלי הרבה יותר קל לך לפגוע בטרוריסטים.
בנתיים במהלך כול זה צריך לבנות כוח שיטור פלסטיני שישב בשקט בכול התהליך ושהוא הכי נוטה לצד שלנו מכול הקבוצות.
ישן 17-05-2007, 20:40
  YoavG YoavG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.08.06
תרשה לי לחלוק על דבריך.
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[size=3][color=blue][b]אין..."

האם אתה מחשיב את ישיבת צה"ל ברצועת הביטחון ככיבוש?
אני איני מחשיב זאת כיוון שעצם הישיבה ברצועת הביטחון לא מנעה התארגנות צבאית מסודרת כנגדה בתא השטח שכביכול אמור להיות נשלט. המצב בעזה עוד עלול להיות גרוע יותר אם נבצע "כיבוש" שיטחי שכזה.

אני לא חושב שגישה נאיבית כמו שלך מתאימה למתאר העזתי רק מעצם העובדה שאין עוד מקום בעולם כמו עזה מבחינת צפיפות המבנים והאוכלוסיה (המקום בעל צפיפות האוכלוסין הגבוהה בעולם ליחידת שטח) לכן יש להתייחס באופן פרטני לכיצד תרצה לכבוש את תא השטח הזה.
מסק"רים? האם הם עזרו במ"פ ג'נין שהוא עוד פחות צפוף מחלק מעזה? לא.
מזל"טים? בלונים? האם הם רואים דרך קירות של בתים? לא.
אני מאוד מקווה שהמפקדים בצבא מתייחסים למשימה ברצינות הראוייה ולא לחשוב שמה שעבד בחומת מגן יעבוד גם כאן כי אני חושב שממש ממש לא.
ישן 17-05-2007, 21:33
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
סתם תיקון אחד:
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי YoavG שמתחילה ב "תרשה לי לחלוק על דבריך."

עזה היא לא המקום הכי צפוף בעולם, וגם לא מתקרבת לזה. מונקו היא הכי צפופה כמדינה, עם צפיפות של 43,000 איש למייל מרובע (שטח הנסיכות 3/4 מייל מרובע).
[img]file:///C:/DOCUME%7E1/MERAV&%7E1/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpg[/img]http://www.photos-de-villes.com/photos/Monaco-photo-1.jpg, אבל היא רחוקה מלהיות המקום הכי צפוף. קח למשל את מנילה, עיר גדולה שיש לה גם שיכוני עוני נרחבים וצפופים - כ-107,000 איש למייל מרובע (41 אלף איש לקמ"ר בערך).
בעזה יש 9,712 איש למייל מרובע, ובעיר עזה עצמה - כ-8,800 איש לקמ"ר.
רחוק מאוד מלהיות המקום הכי צפוף בעולם.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 17-05-2007, 22:20
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי YoavG שמתחילה ב "תרשה לי לחלוק על דבריך."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YoavG
האם אתה מחשיב את ישיבת צה"ל ברצועת הביטחון ככיבוש?
אני איני מחשיב זאת כיוון שעצם הישיבה ברצועת הביטחון לא מנעה התארגנות צבאית מסודרת כנגדה בתא השטח שכביכול אמור להיות נשלט. המצב בעזה עוד עלול להיות גרוע יותר אם נבצע "כיבוש" שיטחי שכזה.

תגיד, ביננו, קראת מה כתבתי או שהחלטת לכתוב תגובה בלי קשר לנאמר ? הלא בפירוש כתבתי שכיבוש הרצועה הוא אפשרי כשמדובר בכיבוש של כניסה ויציאה ולא ב"החזקה" (ע"ע רצועת הביטחון).

אני לא חושב שגישה נאיבית כמו שלך מתאימה למתאר העזתי רק מעצם העובדה שאין עוד מקום בעולם כמו עזה מבחינת צפיפות המבנים והאוכלוסיה (המקום בעל צפיפות האוכלוסין הגבוהה בעולם ליחידת שטח) לכן יש להתייחס באופן פרטני לכיצד תרצה לכבוש את תא השטח הזה.
מסק"רים? האם הם עזרו במ"פ ג'נין שהוא עוד פחות צפוף מחלק מעזה? לא.
מזל"טים? בלונים? האם הם רואים דרך קירות של בתים? לא.

שוב, כנראה לא ממש קראת מה כתבתי. קרא שוב, כתבתי שאני לא מתכוון לכתוב על "טקטיקה" של "איך עושים", מה ששבטוח זה שיהיו מעורבים בכך כל הגורמים שציינתי (אגב, יש לקרוא את מה שאני כותב בקול רם עם נימת אירוניה קלה, זה עוזר בהבנה).
אגב, הנתון של "צפיפות האוכלוסיה הגבוהה ביותר" שמצטטים אותו כל הזמן, נקבע לפני כ- 20 שנה והתייחס למ"פ ג'בליה בלבד, ולא לעיר עזה.

אני מאוד מקווה שהמפקדים בצבא מתייחסים למשימה ברצינות הראוייה ולא לחשוב שמה שעבד בחומת מגן יעבוד גם כאן כי אני חושב שממש ממש לא.

מה שעבד ב"חומת מגן" יעבוד גם כאן (בצורה זו או אחרת) כיוון שהמיתאר הוא דומה, וחומת מגן היתה מבצע מוגבל עם תוצאות מצויינות. קח בחשבון שצה"ל מתאמן כבר מס' חודשים במתארים דומים ותקבל מבצע מוגבל מוצלח אף יותר. הכל כמובן בשאיפה שמי שיכתוב את המשימה והמטרה יודע על מה הוא מדבר ...

ישן 17-05-2007, 21:19
  idanmag idanmag אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.03.07

פעולה פה פעולה שם לא תעזור זה כמו לתת אקמול לחולה סרטן.
תבינו שאי אפשר לעצור את הרקטות דרך חייל האויר או דרך פעולות קטנות ואפילו כיבוש לזמן קצר או כיבוש חלקי זה לא יעזור היום בכול בית אפשר לאלתר מעבדה ביתית להכנת רקטות כאלה.
הפעולה היחידה שיכולה לעזור זה כיבוש עזה והסביבה תוך כדי יצירת טבעת הדק ופשוט להרוג ולעצור מחבלים על ימין ועל שמאל.
כמובן שאנחנו נספוג אבידות ברמה של מלחמה כי זאת תיהיה מלחמה ההיסטוריה מלמדת שמלחמה נגד צבא גרילה ועוד בשטח בנוי זה לא מלחמה קלה..
אבל זה הפיתרון היחיד , דרך אגב עד שהטילים לא יגיעו לאזור המרכז (והם ישיגו יכולת כזאת תחכו טיפה) לא יעשה פה שום דבר רציני

פיתרון הבעיה==אבידות רבות לצהל זה המשוואה ואין מה לעשות
ישן 17-05-2007, 22:17
צלמית המשתמש של PD1
  PD1 PD1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.05
שלח הודעה דרך ICQ אל PD1 שלח הודעה דרך MSN אל PD1
לצאת למבצע חומת מגן 2 בעזה צריך

אבל לא עכשיו, לא בזמן שיש שם מלחמת אזרחים, ברגע הזה כשכולם שם הורגים את כולם ומשתוללת אנרכיה מוחלטת הדבר הכי טוב יהיה לעשות זה ניתוק מים + חשמל כתג מחיר לקסאם אחד, יורים קסאם, מנתקים איזור מחשמל ומים, יורים 10?
מנתקים 10 איזורים, היגיון פשוט וברור.
אחר כך כשהעניינים שם יתחילו להרגע ועדיין יהיו קסאמים, רק אז להיכנס ולבצע (תסלחו לי על הביטוי) "טיהור" של הרצועה מחמאסניקים, ארגון אגודת אל-אקצע/ערפאת/אל-קעידה וחברים.

בזמן הזה אם אנחנו ניכנס לשם כשיש מלחמת אזרחים כל מי שנלחם שם והורג אחד את השני פשוט יסובב את הקנה לכיוון שלנו, וזה יהיה מצב לא נעים כשהכוחות שלנו יספגו אבידות.
תנו להם להרוג אחד את השני, כשימאס להם או שיעצרו לנוח קצת רק אז ניכנסים לרצועה, בינתיים כפי שציינתי, מחיר קסאם=ניתוק משאבים לתקופה של שבוע +-.
ישן 17-05-2007, 22:57
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
בטרם נכנסתם לפרטי המבצע ואיך מנתחים מערך הגנה תנתחו את השטח

אני שונא להשמע כמו מפק"צ בבה"ד 1 אבל דבר ראשון שעושים כשנגשים לנתח מערכת אויב זה ניתוח שטח.
הגדרתם מטרות של המבצע?
  1. צמצום ירי הקאסמים לעבר שטח ישראל בדגש על אשקלון ושדרות.
  2. הפרדת רצועת עזה ממערכת התמיכה שלה-ניתוק הרצועה מסיני.
  3. פעולה אל מול המערכת הצבאית של חמאס והג'האד האסלאמי.
מכאן תעברו למשימות בהתאם לניתוח המערכת שעומדת מולכם:
  1. הפרדת מרחבי השיגור מהעורף הלוגיסטי שלהם וטיהור מרחבי השיגור.
  2. מניעת יכולת תגבור והעברת עתודות בין מרחבי הלחימה השונים.
  3. בידוד אזור הפעולה הדרומי ושיקום קיר השיגומים לקראת הפעלת הטרנצ'ר.
ניתוח קרקע בסיסי ביותר של רצועת עזה:
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

התבססתי בעיקר על הזיכרון האומלל שלי במיקומי מחנות הפליטים אז תקנו אותי אם אני טעיתי. בכל מקרה, בידוד מרחב השיגורים בית חנון בית להייה מאזור מבני הקצינים בצפון עזה הוא משהו שכבר נעשה במבצעי 2004 השונים. שימו לב כי רוב המרחבים שמאפשרים הכנסת כוחות כבדים ע"מ לנתק את העיר עזה ממרכז הרצועה מתבססים על ציר נצרים הישן. לטעמי אין צורך להתעסק עם מחנות הפליטים של מרכז הרצועה כיוון שהם יגזלו יותר מדי כוחות וקרבות בתוכם אינם משרתים את מטרות המבצע. ישנו רק הצורך להפרידם מאזור רפיח ע"מ למנוע תגבור של גזרות לחימה וזאת ניתן לעשות ע"ב הציר הישן למורג. בידוד מרחב רפיח נועד לאפשר חזרה לציר פילדלפי ע"מ לשקם את קיר השיגומים, החזרת שליטה ישראלית על הנעשה בגבול ותחילת עבודות על הקמת מכשול מים המגביל את יכולת בניית המנהרות של הפלסטינאים.
שלא יהיו אשליות אצלכם, חפירת תעלה והצפתה מחייבת הקמת מבני קבע באזור רפיח ים הישנה ע"מ להפעיל משאבות שידחפו מים לתוך התעלה. משמע, חזרה לחלק הדרומי של גוש קטיף. עפ"י פרסומים של חברת טרנקור והצלבה אל מול מה שפורסם במקורות גלויים אחרים, ניתן לומר במידה מסויימת של בטחון כי חפירת תעלה לאורך 8-10 ק"מ המפרידים בין שני צידי רפיח והנחת צינור + הקמת מבני שאיבה והתשתיות הנלוות (מחנה צבאי ממוגן נ"ט, מצלמות ותרנים, חשמל, שיקום הציר הלוגיסטי של פילדלפי, שיקום קיר השיגומים) יקחו כסדר גודל של (וזאת הערכה גסה מאוד) חודש עד חודש וחצי עד לתפעול ראשוני. כל הלו"ז הזה הוא תחת הנחה כי כל חומרי הגלם כבר קיימים ידע בהפעלת הבהמה של טרנקור נרכש ותורגל ואני עדיין חושב שאני אופטימי במידה מזעזעת..

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

נערך לאחרונה ע"י Golden Paths בתאריך 17-05-2007 בשעה 23:11.
ישן 17-05-2007, 23:09
צלמית המשתמש של Golden Paths
  Golden Paths Golden Paths אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.01.07
לא מסכים
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "קצת יותר מדי מידע. השאלה..."

אני לא אוהב אנשים שמבססים את ההחלטות שלהם על מידע חלקי או חוסר היכרות עם השטח. תגובות בסגנון למחוק את X, נחסל את Y מתאימות יותר לYNET ויסלחו לי אותם אנשים שנפגעו.
הבחור שפתח את הדיון אמר: "הייתי רוצה לדון בשאלה האם מבחינה צבאית ניתן לכבוש כיבוש מלא את הרצועה ובאיזו טקטיקה לדעתכם יש לעשות זאת."
לא ראיתי מישהו מגיב ואומר: תשמע: מבחינה טקטית, אין לנו מה לחפש באזור מחנות הפליטים במרכז הרצועה. בואו ננתק את מרחב השיגור הרלוונטי ככה שנוכל לעבוד בשקט מבלי להתמודד עם תגבורות ממקומות אחרים ועל הדרך גם נטפל בציר פילדלפי. איך כמה ולמה רק מוסיפים תוכן לדיון..

המשכיל בעת ההיא, ידום. (ספר עמוס, פרק ה' פסוק יג')

ישן 19-05-2007, 15:03
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
לדעתי, הצגת את השאלה הלא נכונה -ולכן הדיון פה חסר תועלת

במציאות, עומדות לפנינו יותר משתי אפשריות בינאריות: לכבוש'לא לכבוש".
המציאות תמיד מורכבת יותר. ואחרים התייחסו לאספקטים שונים שלה פה בהרחבה.

אני רוצה להאיר את השאלה מזווית האויב:
מדוע אתה חושב שכיבוש עזה ופרבריה הינו בגדר סיוט לחמאס ו/או תומכי איראן בעזה?
עצם העלאת השאלה מרמז כאילו בעזרת כיבוש עזה תיפתר בעיה כלשהי שמציקה לנו
ולא היא.
לימדונו חכמים: לפעמים ,כדי לפתור בעיה קשה, יש ללכת מהסוף -היינו הפתרון עצמו, אל ההתחלה.
אלא שכדי לעשות זאת, יש להגדיר תחילה את הבעיה עצמה:
מה הבעיה בעזה?
האם עצם קיומה של עזה הוא בעיה? לא ולא. יצאנו משם. וכמו שאמר רבין: הלוואי/מצידי שעזה תטבע בים.
הבעיה איננה קיומה של עזה - אלא מה שעזה מוציאה מתוכה. הטילים, המטענים, השנאה, ההסתה, הכרסום במעמדנו הבינלאומי, וכו'.
את זה עזה יודעת לעשות יפה - גם ובעיקר כשאנחנו לא שם.
קל וחומר כשאנחנו שם, כובשים אותה מחדש.

הבעיה איננה לפיכך, אם לכבוש את עזה - אלא כיצד מתמודדים עם הבעיות לבטחון הלאומי שלנו שעזה מיייצרת בטווח הקצר, הבינוני והארוך ?
היינו, הבעיה היא להגדיר אסטרטגיה ברת מימוש, אפקטיבית וזולה מכל הבחינות שתנטרל את האיום האסטרטגי שעזה מציבה.
ואת זה לא ניתן לעשות באמצעות כיבוש מחודש. ההיפך!

עצם העלאת השאלה, מרמז על כך שאינך מבין את אסטרטגיית הלחימה של המוסלמים, שחיזבאללה הביא לידי שכלול מירבי, והפלשתינים של עזה מתחילים לאמץ להבין ולאמץ בשנים האחרונות: אסטרטגיה המכונה מוק'וואמה -Moqawama - התנגדות/מאבק.
עקרונות המפתח של אסטרטגיה זו הינם: התשה, סבלנות, חמיקה, כרסום איטי.
על פי אסטרטגיה זו, היות והמערב נהנה מעדיפות מכרעת בממדי התמרון, עוצמת האש, הארגון, הלוגיסטיקה, הרפואה, המודיעין וכו' - כל ניסיון של כוח מוסלמי / ערבי להילחם נגד כוח מערבי בשיטות מערביות יביא לתבוסה מוחצת של הכוח המוסלמי.
דוגמאות יש לאין ספור: מלחמת השחרור, מלחמת סיני, ששת הימים, יוה"כ, לבנון 1, מפרץ 1+2 וכו'.

לעומת זאת, ללוחם המוסלמי יש יתרון מובנה בשימוש מושכל באסטרטגיות של התשה, טרור, פגע וברח, הכאה בנקודות התורפה. למערב אין סבלנות למלחמות התשה ארוכות - והוא מתקפל במוקדם או במאוחר.
אפשר לומר שהלוחם המוסלמי נלחם בשיטות כאוס - סדרת שינויים קטנים המביאים לתוצא הגדול כעבור זמן רב. (אפקט הפרפר). בעוד שהאסטרטגיה המערבית הינה מהלכים גדולים, לינאריים, בעלי
יעדים מוגדרים, קצרים בזמן. הזמן הוא האויב האמיתי של הלוחם המערבי - והידיד של הלוחם המוסלמי.

המסקנה הישירה העולה מתיזה זו היא -וזה עולה בקנה אחד עם המציאות ! - כי בכל עימות אלים בין כוח מערבי לכוח מוסלמי- על הכוח המוסלמי לנקוט בטקטיקה של חמיקה והשהיה, לתת לאויב לכבוש שטח ולכתוש את הכוח הסדיר המוסלמי שעוד נותר. לתת לאויב הרגשה שהוא ניצח - וכך למשוך אותו למלכודת, היינו פלישה וניסיון להשתלט על השלטון או להשליט ממשלת בובות.

וכך, אם מנקודת המבט הצבאית המערבית הפשטנית, העימות מסתיים אחרי שכבשת את ארצו והשמדת את צבאו של היריב, מנקודת המבט המוסלמית - זו של המוק'וואמה - העימות מתחיל רק אז...
וזה מה שרואים בעיראק היום, באפגניסטן, צ'צ'ניה, וכו'.

עימות זה מיועד לתמרן את האויב להלחם בתנאים הנוחים למוסלמים: קרבות היתקלות קטנים מן המארב בהם יש לצד התוקף עדיפות מכרעת ללא כל קשר לכוח העומד מולו כמעט (שהרי לא באמת עומד מולו מלוא כוחו של הצבא - כי אם רק חלק קטן ומבוהל ומבולבל שלו!), מטעני צד, מתאבדים, ירי מנגד, חטיפות, תקיפת שיירות וכו'. תוך עשיית שימוש מאסיבי באמצעי תקשורת מודנים לשם העצמת ההשיגים הטקטיים בנקודות העימות. מכאן הסרטונים הרבים.

ע"פ המוק'וואמה, תפקידם של המוסלמים לייצר התשה בלתי פוסקת כנגד האויב. לתקוף קווי אספקה ושיירות, סיורים, וכו'. הרעיון הוא שצבא מערבי ממדינה דמוקרטית לא בנוי על ספיגת אבידות ומכות מורליות לאורך זמ - והוא ייסוג במוקדם או במאוחר.

אפגניסטן של הסובייטים, לבנון 1 מול חיזבאללה, לבנון 2, אינתיפאדה 2 שהביאה להתנתקות/בריחה וחורבן ישובים. ועוד.

לאורך זמן, המוסלמים רואים הצלחה רבה בשימוש באסטרטגיה זו.

ושים לב שהמוק'וואמה - למרות מה שנדמה - גם חסכונית מאד בחיי אדם ומשאבים בצד המוסלמי, היות והיא לא נסמכת על צבאות סדירים ענקיים, חילות אוויר יקרים וכו' - אלא על אמצעי לחימה פשוטים, פעולה בכוחות קטנים, וכו'. רוב מכריע של מניחי מטעני הצד בקטלניים בלבנון ובעיראק לא נתפסים ולא נהרגים - והם גורמים לקטל עצום ויומיומי והרס המוראל בקרב צבא ארה"ב.

ואם נחזור לעזה - חמאס למד את האסטרטגיה הזאת. הוא מצדד בה. ולכן - אם צה"ל פולש לעזה וכובש אותה - המלחמה לא נגמרת אז, אלא היא מתחילה שוב כמלחמת התשה וטרור שאין לצה"ל בה שום יתרון יחסי - ההיפך. וזה אולי מה שהם מחפשים: להתיש את החברה הישראלית ולרכך אותה לקראת הויתורים הבאים.
הם מוכנים לשלם כמובן בחיי אדם - אבל לא מדובר על אבידות של עשרות אלפי לוחמים הרוגים ופצועים תוך זמן קצר, כמו במלחמה בין צבאות מודרנים, כי אם באבידות של מאות ספורות עד אלפים בודדים, ולאורך שנים.

לפיכך,
מסקנות
1. את עזה אסור לכבוש -אין בכך כל טעם.
2. נגד טרור וקסאמים יש להילחם בטרור נגדי: סיכולים ממוקדים של כל הדרגים, סביב השעון. ללא רחמים וללא הפסקה.
יש לעשות שימוש רק באמצעים בהם יש לצהל יתרון יחסי מוחץ, ולהימנע מאמצעים בהם אין לנו יתרון יחסי או גרוע יותר: אמצעים אליהם האויב נערך, כמו כניסה של טורי טנקים ונגמשים. זמנה של המלחמה הזאת של טורים עבר.
3. ייבוש מדיני ולחץ כלכלי אכזרי.
4. אין יוצא ואין בא בשערי ישראל.
5. מניעת תקווה - יצירת קיר ברזל במובן הזבוטינסקאי שלו.

נערך לאחרונה ע"י שטורס בתאריך 19-05-2007 בשעה 15:12. סיבה: תיקון שגיאות
ישן 20-05-2007, 20:12
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "לדעתי, הצגת את השאלה הלא נכונה -ולכן הדיון פה חסר תועלת"

ניתוח מעניין.

חזרתי ועיינתי בספר "על הגרילה"משנת 71': שם יהושפט הרכבי מסביר במפורש למה האופי הערבי אינו מתאים ללוחמת גרילה (בניגוד, נאמר, לאופי הסיני/ ויאטנמי): דאגה למשפחה ולחמולה, רדיפת כבוד, התלהבות מהירה וייאוש מהיר, אי קבלת ביקורת וכו'. כך שמעניין לראות את כוחן של אבחנות עומק לגבי אופי לאומי...

לעצם העניין, ארגון "מוקוואמה" פועל בחברה הערבית המקומית ולא בהכרח יהיה הגורם הדומיננטי בה. רוב האזרחים יעדיפו שקט וביטחון ע"פ מות גיבורים במלחמת התשה. אפילו הצ'צ'נים השתלבו באופן פעיל באימפריה הסובייטית "הכופרת והכובשת" בשעתו. אני מניח שגם כיום, רוב מוחלט של העיראקים יעדיפו לחיות במדינה עצמאית ויציבה, גם תחת חסות אמריקאית- ולא לחיות במדינה הרוסה וכאוטית, בה כופרים נוצרים נהרגים במלחמת שחיקה. אסטרטגיית המוקוואמה זולה לארגון המפעיל ולמדינה התומכת בו, אך בזבזנית בחיי יתר האוכלוסיה באותה מדינה. להוותנו, איבדנו את תמיכת (או לפחות, אי- התנגדות) החברה הפלסטינית לפני כ-20 שנה ומעולם לא ניסינו לזכות בה מחדש.

חוץ מהלחימה הצבאית בארגון הגרילה עצמו, צריך לשחוק את תמיכת באוכלוסיה בו. הבעיה היא כיצד לעשות זאת תוך שמירת אהדה בעולם ולפי המשפט הבינ"ל. בספר הנ"ל מוסבר כי ערביי הגדה והרצועה נמנעו ברובם מתמיכה בתאים שהפת"ח ניסה להחדיר, כי הם הניחו שהסלמת הלחימה בישראל תביא לטרנספר כדוגמת 48'. כיום אין לערבים חשש כזה. אולי יש "גזר" שאפשר להציג לפלסטינים במקביל ל-"מקל" הסנקציות?
סה"כ צריך:
א. להילחם בארגון החמאס
ב. לסייע לגוף מקומי המתנגד לחמאס (רצוי בסתר, אחרת זה "חיבוק דב")
ג. להגביר את כוח העמידה של צה"ל והאוכלוסיה האזרחית בקו הגבול
ד. להציע לפלסטינים פיתרון טוב למצבם, ולהראות להם שכרגע הם בשר תותחים של סוריה, איראן וחמאס- חו"ל, שאינם נפגעים בעצמם.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:08

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר