לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-05-2007, 01:11
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
מבצע המוסד הישראלי לעריקת טייס מיג 21 מעיראק לישראל 1966
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "הסרט "הציפור הכחולה" על עריקת טייס מיג 21 מעיראק לישראל 1966"

מבצע המוסד הישראלי לעריקת טייס מיג 21 מעיראק לישראל 1966

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

בשישה עשר באוגוסט 1966, נוחת בשלום מטוס מיג 21 עיראקי שמספרו 534 בבסיס חיל האוויר בחצור לאחר שנקלטת בבירור במערכת הקשר קריאת הקוד של הטייס העירקי "אלדין קורא לבוסטון", זה היה קולו של סרן מוניר רדפא, דקות ספורות לפני נחיתתו ההיסטורית בישראל.

מטוס המיג 21 היה פאר התעשייה הסובייטית ואגדה מסתורית במערב.

טייסות היו במצרים, סוריה ועירק, כמה ניסיונות עריקה של טייסים ערביים כשלו באותה תקופה.

כשנתיים לפני תחילת מבצע "יהלום", נדלקים אורות אדומים בשלוחת המוסד בטהרן עקב קשר שנוצר עם טייס קרב עירקי שסומן כמתאים ביותר.

את הקשר יוצר יהודי בשם יוסף שמש, סוחר ממולח וסוכן המוסד בטהרן.

לקאמיל, אהובתו של שמש, אחות בשם בטי רדפא, היא אשתו של הטייס ומכאן הקשר הראשוני.

מוניר מסכים להיפגש באירופה מבלי לדעת כי הוא עומד לפגוש ישראלים. אנשי המוסד נפגשים עם אדם אמין, אינטיליגנטי, דובר אנגלית רהוטה ונחוש בדעתו לערוק וזאת לא רק בגלל בצע כסף. רק לאחר שהוא מביע את הסכמתו לעסקה, מגלים לו אנשי המוסד מי הם ומה הוא היעד לעריקתו.

בחיל האויר ובמוסד מבקשים ממאיר עמית , רשות להביא את הטייס לישראל ליום אחד, כדי לוודא שהוא אמנם טייס קרב, לתרגל איתו נהלי נחיתה וגם כדי להוכיח ש"לישראלים אין קרניים".

יחידים יודעים על בואו של מוניר לישראל.

תנאי אחד למוניר והוא - הוצאת משפחתו מעירק לפני טיסתו לישראל.

ב – 16 לשמיני 1966 קיבל הטייס את האות הסודי דרך שידורי ישראל בערבית , ובתוך 65 דקות המריא ונחת בישראל במבצע המודיעיני המורכב ואחד המסובכים שידעו גורמי ביון בעולם מאז.

בתקשורת העולמית מתפוצצת הידיעה כרעם ביום בהיר. עריקת הטייס זוכה לפרסום עולמי וישראל מספקת למערב את המידע היקר על מטוס הקרב הסובייטי.

לישראל עצמה, היה זה מבצע יקר ערך שעזר שנה אחר כך בניצחון על מצרים ירדן וסוריה במלחמת ששת הימים.

הסרט הופק בשיתוף פעולה בין רשות הישודר ומרכז מורשת המודיעין.

מפיקה – רוני דבש ויז'ן – "דבש הפקות"

במאי: שמואל אימברמן

הסרט ישודר במסגרת "הסיפור האמיתי"
לציון אירועי 40 שנה למלחמת ששת הימים ב - 3.6.07, 21:45, בערוץ 1

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-05-2007, 12:23
צלמית המשתמש של רועי AZ
  רועי AZ רועי AZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.01.05
אולי הכתבה הזו תענה לשאלתך.
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי Shavit69 שמתחילה ב "דרך-אגב, מה עלה בגורלו של..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Shavit69
דרך-אגב, מה עלה בגורלו של הטייס העיראקי אחרי שערק לישראל? (אם בכלל מותר להגיד, אם יש עדיין אנשים שמחפשים לרצוח אותו..)
אני זוכר מלפני כמה שנים כתבה עליו, שהוא הומלס - רוב הסיכויים שאני טועה אבל.

מבצע יהלום

ישן 31-05-2007, 03:26
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
פרט טריוויה חביב:
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Flying-Wing שמתחילה ב "הסרט "הציפור הכחולה" על עריקת טייס מיג 21 מעיראק לישראל 1966"

השימוש המבצעי הראשון של טיל השפריר 2 היה דווקא על מטוס המיג 21 החביב, שהוצב בכוננות יירוט (אם אני לא טועה - בחצרים). זה היה בזמן שטיסות צילום מצריות חדרו פעם אחרי פעם לצילום של ישראל לפני מלחמת ששת הימים.

בסופו של דבר, מאז שהוצב המטוס בכוננות לא השתמשו בו - כי לא היה צורך.

השפריר 1, לעומת זאת, אכל אותה. חה"א ממש לא האמין בו (ובצדק, אבל עדיין קנה איזה 120 טילים מבצעיים), אז לאחר ששת הימים הסבו מטוסי שחק לשימוש בטילי וימפל K-13 שלל. אלא דווקא הוזנקו מרפידים כמה פעמים וירו את הטילים, אבל לא הפילו אף מטוס (ה-K-13 נחשב לביצוע איכותי יותר של הנדסה הפוכה לסיידווינדר).

ישן 04-06-2007, 13:50
צלמית המשתמש של Shavit69
  Shavit69 Shavit69 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.10.06

נהנתי מאוד מהסרט, בהחלט היה שווה-צפייה.
במיוחד נהנתי מהשחזור והדרמיטיזציה, אני חושב שזה עוזר מאוד להנחלת מורשת בקֵרֶב אנשים שהם לא בדיוק 'היסטוריוניים' עד כדי-כך, שהם מעדיפים לראות תמונות ומסמכים אותנטיים.
בגדול, נראה בבירור שהצד המודיעיני של המבצע הוא הדומיננטי בסרט, וכך גם צריך להיות, אך לפי דעתי הוא היה דומיננטי מידי.
אני חושב שהצד התעופתי הוזנח כמעא. לדוגמא כמה שאלות חדשות שעלו לי בעקבות הסרט, ולא נענו (בסרט):
1) נאמר בסרט שלאחר המראתו של מוניר רדפא הוא נקרא לחזור לבסיס, מה קרה אז? לא שלחו טייסים ליירט אותו? באמת לא עשו כלום, ונתנו לו לטוס עם המטוס המתקדם ביותר בעולם הערבי?
2) איך מוניר רדפא הצליח לטוס לכל אורך ירדן ועיראק, ואף אחד לא עצר אותו? והאם הוא בכלל טס דרך ירדן או דרך סוריה? מה היה מסלולו ואיך הוא נמנע מיירוט?
3) לא דובר בהרחבה על תכונותיו הטכניות של המטוס 'מיג-21', כפי שדובר בסרט

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. ו

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן. לדוגמא.

עוד כמה הערות שלא שייכות לצד התעופתי של הסרט:
4) דובר על כך שיוסף שמש, היה יכול להשיג מטוס וצוללת. -איזה צוללת?
5) יצאתי מהסרט בתחושה שמצניעים את הישגי-המבצע ברמה הבינלאומית בכלל והאמריקאנית בפרט, לא דובר בהרחבה על מה שישראל השיגה בתחומים בשני התחומים הללו.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:21

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר