לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום לימודים. אנו מאחלים לכל הגולשים שנת לימודים מוצלחת חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > לימודים
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-02-2005, 18:30
  amircoen amircoen אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.02.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Rutasashi שמתחילה ב "הבקבוק והמים האיצו ביחד ו"ואז..."

עדיין קצת קשה לי לקלוט את הנושא. אני מבין שבגלל שהמים והבקבוק נמצאים באותה תאוצה כאשר הם נופלים נפילה חופשית אז הם נמצאים במנוחה זה ביחס לזה, כלומר אין גרביטציה ביחס אחד לשני(הם לא מתרחקים זה מזה). אבל עדיין, זה לא אומר שאין גרביטציה, לא? הרי כדור הארץ ממשיך למשוך את הגופים הללו באותה עצמה בדיוק כמו מקודם, לא?

לא יודע, פשוט קצת קשה לי להבין את זה...

אני אתן לך דוגמא נוספת שקראתי איפושהו:
נגיד שאני עומד על צוק, ומתחת לרגליים שלי יש מאזניים ששוקלים אותי ומורים על 40 ק"ג, שכן מה שקורה במצב זה הוא אינטראקציה - אני מפעיל על המאזניים MG(שהוא 40 ק"ג) והם מפעילים עלי כח N שהוא גם 40 ק"ג אבל בכיוון מנוגד, ותוצאת האינטראקציה תהיה שהוראת המשקל במאזניים תהיה 40 ק"ג. עכשיו - אם אני אקפוץ מהצוק כשהמאזניים מתחת לרגלי, אז לפתע הגרביטציה תמשוך גם אותי וגם את המאזניים בצורה שווה, ואז מה שיקרה זה שאני לא יפעיל כח על המאזניים והם לא עלי ואז הוראת המשקל של המאזניים תהיה 0.

הבעיה שלי עם הדוגמא הזאת היא: מה, כאשר אני עומד על המאזניים על הצוק אז אין גרביטציה שפועלת על המאזניים? למה כשאני קופץ כדור הארץ מושך אותי ואת המאזניים בעצמה שווה? הרי המסה שלנו שונה, וכתוצאה מכך ה-MG אמור להשתנות, לא(כי ה-M משתנה ואז המכפלה משתנה)?

אשמח אם תנסה קצת להבהיר לי את זה יותר...

בתודה מראש!
חזרה לפורום
ישן 07-02-2005, 13:21
  LioR-87 LioR-87 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.12.03
וואו אני רואה שיש פה חוסר הבנה גדול..
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי amircoen שמתחילה ב "שאלה על נפילה חופשית בפיזיקה - צריך בבקשה הסבר"

קודם כל נתחיל מאינטראקציות שפועלות לנו במקרים השונים:
כאשר יש לנו גוף המונח על משטח- על הגוף פועל כח הכובד ע"י כדור הארץ שגודלו mg כלפי מטה (מרכז כדוה"א),
וכח נורמאלי N המופעל ע"י המשטח לכיוון המאונך למישור המשטח (כלומר למקרה שחנו כלפי מעלה)- שגודלו של הכח הנורמאלי במקרה זה הוא N=mg , כיוון שאנו במצב של התמדה (מנוחה).

כעת, כאשר כדור הארץ מפעיל כח כובד mg על הגוף כלפי מטה, שיהיה ברור, הגוף מפעיל כח שגודלו mg על כדור הארץ כלפי מעלה- וזאת ע"פ החוק השלישי של ניוטון.

עכשיו לנושא הנפילה החופשית:
תאוצת הכובד היא קבועה לכל הגופים בכל גובה מסויים- על פני כדור הארץ התאוצה היא כ 9.8 מטר שנייה בריבוע (לרוב מעגלים את זה ל 10 מטר לשנייה בריבוע),
הניסוי הפשוט לכך הוא זריקת שתי אבנים בעלי מסות שונות מאותו גובה- הן יגיעו לקרקע באותו הזמן.

עכשיו נגיד, היית אחת האבנים- כיצד היית רואה את האבן השנייה?
היית חושב שהיא לא זזה (כמובן ביחס אליך) שהרי שניכם זזים באותה תאוצה (תחשוב על זה).
נמשיך את זה ונקשר את זה לנושא שעליו דיברת- כאשר אתה במנוחה על מאזניים, יראו המאזניים מהו הכח שאתה מפעיל עליהם- במקרה זה- mg.
אך כאשר שניכם נופלים נפילה חופשית (והמאזניים מתחתיך) אז יראו המאזניים N=0, וזאת, כפי שנאמר, כיוון שלשניכם אותה תאוצה ואותה מהירות התחלתית.
למצב זה כאשר ה N=0 קוראים ריחוף.
כח הגרביטציה ממשיך לפעול בכל רגע על שני הגופים - לכן יש תאוצה-
חשוב להדגיש שהכח שפועל על מסות שונות גם הוא שונה- אך התאוצה שווה.

מקווה שעזרתי לך, אם עדיין יש לך שאלות או אי הבנות, אז תמשיך לשאול.. מי יודע, אולי תקבל תשובה

נערך לאחרונה ע"י LioR-87 בתאריך 07-02-2005 בשעה 13:23. סיבה: "פליטת קולמוס"
חזרה לפורום
ישן 07-02-2005, 15:53
  LioR-87 LioR-87 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.12.03
שוב.. אני אחזור
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי AlexKarpman שמתחילה ב "עדיין לא פתרת את הבעיה"

במצב שבו הכח היחיד הפועל על הגופים הינו כח הגרביטציה, כלומר הגופים בנפילה חופשית אז הם בריחוף- יש כאן תאוצה.
זאת בניגוד למצב המתואר- כאשר הגופים במנוחה- כיוון שבמקרה הזה אין תאוצה ושקול הכוחות שווה לאפס (הגוף בהתמדה ולכן הכוח שפועל עליו כלפי מטה mg שווה לכח הפועל עליו כלפי מעלה N)- ולכן N שונה מאפס.
זה נכון שלשני הגופים במנוחה יש בעצם אותה תאוצה- תאוצה שווה לאפס, אך אין זה מצב של ריחוף ולכן N שונה מאפס.

אני אתן לך דוגמה נוספת:
אדם במעלית עומד על משקל (המשקל מורה מהו הכח שמפעיל האדם עליו).
תגדיר ע"י הנתונים m g a את N בשלושה מצבים- התמדה, תאוצה כלפי מעלה ותאוצה כלפי מטה.
תראה מהו הקשר של N ל a.

אם הדוגמה עדיין לא מובנת, תשאל שוב..

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:20

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר