לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 03-06-2007, 08:49
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
המצב בו אנשים יוצאים מהטנק עם ידיים למעלה
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מעניין, שאלתי את אבי - שבתור..."

כאילו שהם חיילים בריטיים בפלנדריה ב 1940, הוא לא סביר. מבחינה פסיכולוגית חייל ישראלי (כל שכן חייל מילואים שהוא מטבע הדברים מבוגר יותר) אינו "מחונך" לחשוב במושגים כאלה. הנכנעים הם ברוב המקרים "פליטים" שאינם מצויים במסגרת/רק"מ שלהם ונכנעים או משום שהם באותו רגע (מאמינים שהם) בסכנת השמדה ודאית, או משום שהם תשושים לחלוטין פיסית ונפשית. היו לא מעט מקרים של חיילים שנכנעו בשעה שהם בטווח ראייה מכוח צה"לי (קבוצות שיצאו ממעוזים בנסיון לחבור לכוח חילוץ) לאחר שעלו על מארב מצרי. בתאוריה במצב כזה יניח הקורא (כשיש לו הפנאי לערב שיקולים של "מה עובר על מי שנופל בידי הערבים") שעדיף להגיב בלחימה ולנסות לחלץ עצמך. אישית אני בטוח שאותם לוחמי מעוזים היו יותר חכמים ממני וידעו מה הם עושים.

בקיצור: מצב שאתה מכיר מתמונות ממלחמת העולם ובו חיילים עולים בשקט מהטנק שלהם עם ידיים למעלה לא היה. אני מניח שלו אוייבינו היו "ג'נטלמניים" יותר, היו יותר מקרים של כניעה "רגועה".

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 03-06-2007, 11:31

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מעניין, שאלתי את אבי - שבתור..."

בבדיקה עם אדם מגדוד מקביל בחטיבה נאמר לי שיגורי התקדם לפירדאנים עם גדודו וככל הנראה כוחות אחרים במסגרת לא התקדמו במקביל משום שלא קיבלו הוראה או התעלמו ממנה. הגדוד של יגורי נקלע למארב ושם נפגעו או ננטשו טנקים וצוותיהם התפזרו חלקם נכנעו. לגבי הנסיבות המדוייקות של נטישת טנקים תקינים: כמובן שאין לי מידע ממי שהיה בגדוד אחר, אבל נאמר לי שאיש (מאלה שהיו שם) מעולם לא עירער על החלטה כזו. חלק מלוחמי הגדוד נכנעו באופן מסודר יחסית למה שהיה במקומות אחרים" ז"א לא נעו ונדו צמאים ורעבים אם זו הכוונה.

כמו כן נאמר לי שלגדוד של יגורי היה מזל רע במיוחד וגם אחרי ששוקם כמסגרת לוחמת כמה ימים לאחר מכן, נקלע למתחם מצרי בשם "ערל" (מעבר לתעלה) ושם ספג אבידות כבדות. המעשה היה לאחר שגדוד אחר עבר במתחם ושטף אותו באש מה שנתן רושם שהשטח נקי מאוייב.

ישן 03-06-2007, 11:09

אני לא יודע ממה אתה מסיק על הבטחון
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מצטער אך חובת הביסוס מוטלת בד"כ על הטוען..."

כמו שאמרתי בסרט תעודה (של ערוץ 3 אם אני זוכר נכון) התראיין יגורי ואמר שהחליט להכנע אחרי שראה שהוא פשוט יושמד. אני לא ארכיון סרטים ולכן לא מחזיק אצלי עותק. לבקש פירוט מעבר למקום בו נמצא המידע, את זה עושים למאסטרנט שבה להגן על התזה. בשביל דיון בפורום עשיתי את מה שמקובל.

ומכלל אני לא מבין מה הבעיה עם "מסירת טנקים תקינים למצרים"??? מה שונה טנק ללא תחמושת מכמה טנקים על טיפות דלק אחרונות בלב חטיבה מצרית שלמה? ה"טענה" שלי לא חמורה בכלל. הציפיה מכל לוחם שילחם עד לכדור האחרון מינוס 5, אינה מציאותית. במלחמה כוללת לוחם שמסגרתו התפוררה והיא חסרת חשיבות לעניין המאמץ המלחמתי (במקרו או מיקרו) אין שום חשיבות לגבי מצב הטנק שלו כשבאים לשפוט את המשך מעשיו.

לפעמים צריך ד"ר נחום ורבין אחד בשביל לשכנע 20 שחושבים אחרת.

ישן 03-06-2007, 11:35
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
מסיק מהודעה מספר 6 שלך באשכול זה
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אני לא יודע ממה אתה מסיק על הבטחון"

לא ברור לי איך ניתן להסיק משהו אחר. נטישת טנקים תקינים (מי דיבר בכלל על כך שאזלה תחמושת או דלק? ככל שידוע לי זה לא היה המצב כלל) לצורך כניעה לאויב הנמצא בעמדה עדיפה היא אולי עניין סביר, אך יש מימד של השמצה לטעון זאת כאשר במציאות (לפי כל המקורות שבידי) הטנקים נפגעו ולא נכנעו ללא קרב. לנפגעים בקרב האבוד מראש מגיע הכבוד הראוי להם.
מצטער, אך השמצה תחת חסות של פורום אינטרנט היא עדיין השמצה (מה עוד שלפורום אנטרנט תפוצה רחבה בהרבה משל מחקר אקדמי שאיש לא קורא פרט לנותני הציון). הסרט הוקרן למיטב זיכרוני דווקא בערוץ 8 ולא 3. בפורומים מקובל בדרך כלל לתת לינק או הפניה ברורה או לסייג את הדברים.
ישן 03-06-2007, 11:45

אין הפניות לסרטים מן הסוג הזה משום שלמיטב ידיעתי אינם על הרשת
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מסיק מהודעה מספר 6 שלך באשכול זה"

שאל ההתפלפלות מיותרת. אתה יכול לברר האם ניתן להשיג את הסרט. ושוב: הבעיה היא עם הסטנדרטים שלך על "כניעה מכובדת" לא עם מה שהיה בפועל. מלחמה זה לא כבוד: מלחמה זו ממלכת חוסר הוודאות. הכבוד קיים רק בסרטים ובספרים שכותבים גנרלים שישבו במטה.

רייטינג אינו מדד למידה בה מתאמצים לתת את העדויות המלאות "עם כפית לפה". הסיבה העיקרית שיש לפורום רייטינג הוא בגלל שאין פה את הצורך לתת סעיף פוט נוטס ארוך כפליים מכל התוכן: להגדיר כ"השמצה" דברים שכרגע אמרתי לך מהיכן הם לקוחים, היא הגדרה תמוהה. למרות שיש עוד נתונים להביא בנושא אני בספק אם יש טעם מאחר ומרגע ששנצמדים לנשק הדיבה נדיר שזונחים אותו לטובת הסתמכות על עובדות.

נערך לאחרונה ע"י g.l.s.h בתאריך 03-06-2007 בשעה 11:50.
ישן 03-06-2007, 12:02
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
חבל מאוד
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אין הפניות לסרטים מן הסוג הזה משום שלמיטב ידיעתי אינם על הרשת"

אבל תרגיש חופשי להמשיך להשמיץ, על סמך הזיכרון שלך מסרט מלפני כ10 שנים (שבו היה לראיון עם יגורי בעניין נסיבות השבייה מקום שולי) את מי שכבר נפטר ולא יכול להגן על עצמו. זה בסדר, אתה לא הראשון. כבר היה מי שנזכר לאחר מותו של יגורי לטעון שבגד בשבי ולא עונה (למרות ששבויים אחרים זוכרים שראו אותו עם סימני עינויים קשים).
וההיתממות שלך בעניין הכניעה די מיותרת. נסה לומר לאיש צוות טנק שנפל בשבי לאחר שהכלי שלו הושבת שבעצם הוא מסר עצמו לאויב למרות שהטנק שלו היה תקין. אני מבטיח לך תגובה נזעמת למדי. רגשות אשם על עצם ההליכה בשבי גם כך מייסרות רבים מפדויי השבי.
ובכלל, זה שתכתוב בפטרונות שבעצם אין כניעה מכובדת במלחמה וכו' לא ישנה דבר. בפועל יש נסיבות שבהן נופלים בשבי ויש נסיבות. הנסיבות שהצבעת עליהן בהודעתך המקורית (דומה שקצת חזרת בך לאחר מכן) שונות באופן מהותי מהמציאות המקובלת על פדויי השבי מאותו קרב.
ישן 03-06-2007, 09:20
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ran saar שמתחילה ב "כמה טנקים ורק"מ אחר נפלו שלל בשבי המצרי ביום כיפור?"

המצרים תפסו שלל רק"מ צה"לי רב ובכלל זה לא מעט טנקים - טנקים רבים של חטיבות 14, 460 ו 401 במהלך 36 שעות הראשונות, הן בסמיכות לתעלה כולל המעוזים עצמם, הן בדרכי הגישה והן במספר תעוזים שנכבשו. טנקים רבים של חטיבות 204 ו 217 במתקפת הנגד. טנקים רבים של חטיבות 600 ו 421 על חמוטל ועל מיזורי (שם גם נכנעו צוותים) ובפאתי איסמעיליה. טנקים של חטיבה 500 בעיר סואץ. דרך אגב גם הסורים תפסו שלל כולל שוטים בדרום הרמה (בעיקר של גדוד 53) ובאזור תל שמס (כוח יוסי בן חנן במתקפה הכושלת) שחלקם אפילו הוצג בדמשק אחרי המלחמה. לדעתי בקלות מדובר בכמה עשרות כלים יותר לכיוון המאה, לא כולל נגמ"שים זחל"מים וכו'. רבים מהכלים הללו היו במצב פגוע / מושמד ועל כן לא המצרים לא טרחו לפנות אותם גם שנים רבות אחרי המלחמה. לא מעט הורים שכולים נצלו את הסכם השלום לבקר במערב סיני (בחלקים שכאמור לא היו בידינו מתום המלחמה והלאה) וגילו טנקים ונגמ"שים חרוכים עודם במקומם.
ישן 03-06-2007, 11:22
צלמית המשתמש של דוד שמואל
  דוד שמואל דוד שמואל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
נטישת טנקים
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

איש צוות טנק מחונך כך שירגיש מחוץ לטנק כמו צב מחוץ לשריון ( לאחר מלחמת יום הכיפורים נעשה מאמץ לשפר את יכולות החי"ר של אנשי הצוות ). לכן אין זה סביר שצוות ינטוש טנק תקין. טנקים תקינים או כמעט תקינים יכולים להנטש בנסיבות הבאות.
  • טנק שנתקע עקב תנאי קרקע (ביצות וכו')
  • פריסת זחל באיזור מוכה אש.
  • תקלה במנוע.
  • אזילת הדלק (לא סביר בטנקים עם מנוע דיזל)
  • פגיעה קלה שנראתה לצוות חמורה ממה שהיא
  • צוות שנטש עקב פגיעה ונפגע לאחר מכן.
  • טנקים לא מאויישים שנתפסו.
  • כניעה מסודרת של מסגרת (אינני מכיר מסגרות שריון שנכנעו)
הנ"ל כמובן בהנחה שצהל נסוג ולא נעשה חילוץ במסגרת גדולה יותר.

נערך לאחרונה ע"י דוד שמואל בתאריך 03-06-2007 בשעה 11:45.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 11:17

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר