לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל החברים ובני משפחותיהם !!! :-) חג שמח !!! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבלב
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-06-2007, 20:45
צלמית המשתמש של Mad_Tiger
  משתמש זכר Mad_Tiger Mad_Tiger אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.02
ההקשבה שלו...

בעזרת ה' יתברך

אחד המשפטים שהדהדו לי מאוד בהקשר להתבודדות היה - "את הקדוש ברוך הוא אי אפשר לראות, גם אי אפשר לשמוע אותו, ואי אפשר לצייר ואי אפשר למשש,אבל אפשר לדבר אליו".
הדיבור הוא הכלי, שהופך את ה'אי אפשר' ל'אפשר'. לפני שמתחילים לדבר איתו במילים פרטיות ובשפה אישית, הוא פרוש מעלינו כמו השמיים הרחוקים, אי אפשר לאחוז בו, להשיג, לדעת, להרגיש. אי אפשר להשתייך.

ברגע שמדברים - כל זה נהיה אפשר, ועוד הרבה יותר.

פתאום אנחנו יחד, הוא ואני. אני מדברת והוא מקשיב, אני מסבירה והוא מגיב, אני משכנעת, מתרצת, מצדיקה, מתלהטת - והוא כאן, איתי, לידי, מכיל את הכל ומשיב.

התשובות מגוונות. יש תשובות בצורת ישועות ויש תשובות בצורת הצלות, יש תשובות בצורת שינוי נקודת המבט שלי על נושא השיחה, ויש תשובות בצורת שינויים החלים בזולת בהקשר שעליו דיברתי. יש תשובות מיידיות ותשובות שלאחר זמן, אבל כולן, גם אלה שלאחר זמן, נושאות בחובן איזה רמז, שמכוח ההתבודדות הן באו. כאילו טורחים במזכירות השמיים לציין בפתיחת מכתב הברכה: "במענה לבקשתך שהופנתה ביום... בשעה... הננו לבשרך כי..."

אבל גדולה יותר מכל התשובות האלה, מכל הישועות וההצלות וההקלות, גדולה ומכילה ומשמעותית ופנימית הרבה יותר - היא ההקשבה.

ההקשבה של השם יתברך בהתבודדות, היא לא שקט ריק ולא דממה אילמת.

ההקשבה של השם יתברך בהתבודדות היא תגובה אקטיבית מופלאה. השם יתברך מקשיב כמו אומן הנוטל לידו כלי נגינה מיוחד, וכל כך מתרכז בו, כל כך מתבונן בו, וכל כך מתפעל ממנו - עד שהכלי, מעצמו, נרעד ומתחיל לנגן.

הכלי הוא אני. כשהשם יתברך מקשיב בהתבודדות, ההאזנה שלו דומה לאותו מבט מרוכז. מבט מעריך, מייקר, פנוי, מלא קשב. מבט עמוק ומופלא שמפיק ממני צלילים מיוחדים, שלא יוצאים בשום הזדמנות אחרת.

כשהשם מקשיב, רמת האמת עולה באופן מיידי. אפילו להגיד בקלילות "בשעה ארבע יצאתי מהבית", אני לא יכולה, אם יש סיכוי סביר שזה היה בחמישה לארבע או בארבע ורבע. אני מדברת עם השם יתברך, והוא הרי יודע! אז אני אומרת - בערך בארבע יצאתי מהבית, אבא.

וכשאני אומרת "נורא כואב לי הראש", אני מרגישה מחויבות פנימית לבדוק את זה, האם 'נורא' כואב לי הראש, או שמדובר בכאב טורדני, מציק אמנם אבל לא כל כך גרוע?

כשאני מדברת עם השם, עצם הנוכחות המקשיבה שלו מעלה את המילים שלי על פסים מכוונים יותר. דווקא השיחה שנראית כאילו היא ביני לבין עצמי, כי אין איש שיכול לאמת אותה - יש בה רמת דיוק גבוהה לאין שיעור יותר מכל השיחות המנוהלות מול אנשים.

לא שזה מלחיץ כי 'צריך' או כי 'כך ראוי'. זה פשוט קורה אוטומטית. כשהשם מקשיב הצליל נעשה נקי יותר.

ההקשבה שלו היא הקשבה מהדהדת. יש בה תגובה ומענה ושאלה המצפה לתשובה. אני מתארת, למשל, כמה כעסתי אחר הצהריים על הילדה שלי, ועד כמה אני מרגישה חרטה על כך.

והשתיקה שלו מולי כאילו שואלת - רק חרטה את מרגישה?

"האמת היא", אני שומעת את עצמי מסבירה לו, "האמת היא שאני לא כל כך מתחרטת כמו זועמת"

"זועמת"...

"כן. אני זועמת עליה, כי היא גורמת לי לצאת מהכלים. ואני זועמת על המבטים האלה שננעצים לי בגב כל פעם שדברים יוצאים משליטה והילדה מביאה שיעורי בית מוכנים רק חלקית לבית הספר".

"מבטים?"

"המבטים האלה, אתה יודע, של כולם".

"כולם?"

"כן, כל העולם שמצפה ממני שהכל יהיה פיקס - אמא שלי, חמותי, המורה של הילדה, ההנהלה, בעלי".

"???"

".. ואני בעצמי..."

השתיקה של השם היא שתיקה מחלצת. היא מחלצת אמת - ועוד אמת - ואמת יותר עמוקה ויותר מדויקת. והיא מחלצת אותי מן הבורות ומן המעגלים שלי. הו, כמה שהיא מחלצת.

אי אפשר להסביר במילים את החוויה הזאת. אי אפשר להסביר איזה ערך מטהר, מאוורר ומשיב את הנפש לשיווי משקלה יש לשיחה עם השם. מי שמכיר מבין, ומי שלא מכיר...

מי שלא מכיר, תגידו לי, איך הוא חי בכלל??
*הועתק מאתר לב הדברים.

אני די בטוח שחלק מהאנשים יחשבו שהאשכול הזה שייך לפורום "שולחן ערוך", אבל המאמר מתאר ממש את מה שאני ועוד הרבה אנשים מרגישים בצורה ממש טובה (בעיקר המשפט האחרון).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
I'm not going to not live because of the fear of what could happen" - Laird Hamilton"

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-06-2007, 23:10
  משתמש זכר שכחתי את סיסמתי שכחתי את סיסמתי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.10.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Mad_Tiger שמתחילה ב "ההקשבה שלו..."

נגעת לי בנקודה רגישה...

אין אדם חושב שלא רוצה בשלב זה או אחר לגעת באלוקים.
סה"כ זה יפתור לנו הרבה צרות.
אך אם נוכל לגעת בו אז אין כבר שום אפקטיביות לאמונה כי היא לא באה בזכות עצמה.
ולכן לדעתי לא באמת ניתן להרגיש בו.

לגבי ההתבודדות.
ההתבודדות יכולה להיות משחררת-אבל לפעמים ההפך כי לפעמים בדיוק אז מתעמקים בכל החרא של החיים דבר שמעמיק את תחושת הרע.
ובנוסף אני חושב שללא אמונה באלוקים גם יש איזה שהוא קול בטבע שמקשיב לנו אבל לא זה באמת הקול בטבע זה הקול שבתוכינו שמשתחרר מעומק הלב. אנחנו פשוט מעדיפים לחשוב שיש מישהו שמקשיב(ואני לא אומר שלא!)
רק מה..אני לא יכול לצאת לטבע ולצעוק "ואללה טבע יא מנייק/ואללה טבע מפריע לי מאד X וY " אני רוצה לצעוק ליישות מסויימת. היישות הזאת היא ברוב המקרים-אלוקים.
ישן 14-06-2007, 12:19
צלמית המשתמש של Mad_Tiger
  משתמש זכר Mad_Tiger Mad_Tiger אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.02
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי חיה__בשבילך שמתחילה ב "אני מצטערת שאני קוטעת פה רצף..."

בעזרת ה' יתברך

כך כותב רבי נתן מברסלב בספרו ליקוטי הלכות:
"בעת שהאדם רחוק מקדושתו יתברך והוא נע ונד ומטולטל ודוחין אותו מקדושתו מדחי אל דחי, רחמנא לצלן, אף על פי כן אם הוא חזק ואמיץ לבקש ולדרש ולחפש ולחתר בכל עת ולהתגעגע ולכסף ולבקש את שאהבה נפשו, הינו לזכות למצא אותו יתברך, אזי אף על פי שעדין עוברים עליו ימים ושנים הרבה ואינו זוכה למצאו יתברך ולהתקרב אליו, אף על פי כן ידע ויאמין כי בכל עת ועת על ידי כל בקשה וחפוש ועל ידי כל דרישה ודרישה שדורש ומבקש ומחפש למצא כבוד קדושתו יתברך, ועל ידי כל הבטה וגעגוע שמביט ותולה עיניו לרחמיו יתברך ועל ידי כל תנועה ותנועה שפונה אל הקדושה, על ידי כל זה זוכה בכל פעם לשבר חומות ברזל ודלתות נחשת, אף על פי שאחר כך מתגברין עליו בכל פעם, רחמנא לצלן, ואף על פי כן אין יגיעו לריק, חס ושלום, ואין שום תנועה שפונה לקדושה נאבדת, חס ושלום, ואם הוא חזק ואמיץ לבקש ולחפש יותר אף אם יעבר עליו מה בודאי סוף כל סוף יזכה למצא אותו יתברך:
ובודאי צריכין לעבר על האדם עדן ועדנים הרבה וכמה ימים ונהרות ותהומות ומימות מחולפין צריכין לעבר עליו, ובכמה מדבריות המלאים נחשים ועקרבים גדולים ונוראים צריך לעבר בהם, עד אשר זוכה להכנס לשערי הקדושה באמת, וזה הדבר אי אפשר לבאר כלל עד היכן האדם צריך להתחזק, אף על פי שכבר זכרנו בזה הרבה בעזרת השם אף על פי כן עדין צריכין למדעי כי לכל אחד נדמה שעליו אין אנו מכונים בדברינו, כי הוא יש לו מניעות כאלה ונתפס בתאוותיו ובמצודתו כל כך עד שלאיש כמותו אי אפשר עוד לשוב באמת לשם יתברך, כי כבר נלכד ימים ושנים הרבה במה שנלכד עד אשר לא יאמין שוב מני חשך, כך נדמה לכל אחד. ורבנו, זכר צדיק לברכה, היה קורא תגר על זה מאד ואמר בזה הלשון: אהה! לבל תתיאשו עצמכם", ובלשון אשכנז: "גיוואלד זייט אייך ניט מיאש" ומשך מאד תיבת גיוואלד, כי באמת הכל יכולין לזכות להתקרב לשם יתברך אפלו על ידי עצה זו לבד, דהינו שיחפשו ויבקשו ויצטערו ויתגעגעו לשוב אליו יתברך, וסוף כל סוף יתקרבו לשם יתברך על ידי זה, ואז יראו שאין שום תנועה דקדושה נאבדת, חס ושלום. ועל ידי כל תנועה ובקשה שהוא מבקש את כבודו יתברך זוכה לעשות איזה תקון, עד אשר יזכה לעלות בתכלית העליה. (הלכות גבית חוב מהיתומים הלכה ג' אות י"ז):"
(ספר משיבת נפש, אות ק')

ואני ממליץ לך לקרוא את החוברת "התבודדות" של הרב בזנסון.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
I'm not going to not live because of the fear of what could happen" - Laird Hamilton"

נערך לאחרונה ע"י Mad_Tiger בתאריך 14-06-2007 בשעה 12:22.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:19

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר