לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-06-2007, 13:06
  משתמש זכר חטאב מת חטאב מת אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.06
פגישה מחר עם מורים ליטאים בנוגע לשואה- נקודה למחשבה

אז הנה כבר מסיים בצפר(תצחקו,אבל אלה היו 12 שנים לא נעימות), והסגנית מנהלת שלי נידבה(אפילו שגם אני הבעתי הסכמה) אותי למשימה מסויימת מאוד.מאחר ובשנה שעברה(יא') לימדתי את הכיתה היסטוריה כמה שעות, ומאחר ואני כנראה בוגר בצפר של המחזור של השנה הנוכחית היחיד שעשה את זה בכמה שנים האחרונות, שלא לדבר על ידע נרחב יותר מלרוב מורי ההיסטוריה אצלנו(כן זה החלק של האשכול שאני מחמיא לעצמי... )
ובכן, מחר מגיעים אלינו לבצפר כמה אישים בכירים ממשרד החינוך הליטאי ומספר מורים לדון על לימוד השואה, ואני מצטרף למספר מורי בצפר שאמורים להדריך אותם בנושא, עכשיו אני רוצה בסוף הדיון להעלות את העניין שבו הארצות הבלטיות(לטביה,אסטוניה,ליטא) מעדיפות להתייחס לוותיקי הצבא האדום כאל כובשים, לדעתי כל עוד הם מתייחסים אליהם ככה ואל גרמנים כאל משחררים, לא משנה כמה אני אדבר איתם זה לא ישנה כלום בגישה שלהם, אז רציתי לשאול בפורום, כדא להעלות את הנושא? או פשוט לסתום.
נורא אשירה, לך אכבירה, שיר מהללי
לך אתנה מנת חבלי
בכלל זמן עזור אל נורא, גזע אברהם, נצר תפארה,
אתה אל חי נותן תורה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-06-2007, 17:27
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
אל "תרחם" עליהם!
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי חטאב מת שמתחילה ב "פגישה מחר עם מורים ליטאים בנוגע לשואה- נקודה למחשבה"

כבן למשפחה יוצאת ליטא - משפחה שרוב רובה נרצח, פשוטו כמשמעו, בידי הליטאים עצמם (בפקודת או ללא פקודת הגרמנים) - אני חייב לציין שבני הארצות הבאלטיות הם ככל הנראה האחרונים שמעולם לא נתנו את הדין, פיסית או מוסרית, על מעשיהם.

אני לא יכול להכתיב לך מה להגיד, אולם מה שזה לא יהיה אסור לך לתת להם את ההרגשה ש "החלקנו... זה עבר, מה שהיה היה... גם אתם בטח סבלתם...". גם שתיקה רועמת יכולה להוות מסר. מה שחשוב עבורך במקרה זה הוא להעביר את המסר שלא מדובר על "עוד זוועה במלחמה הגדולה בין הבולשוויקים לפאשיסטים" (שבה היהודים והליטאים היו שניהם קורבנות חלשים).

מזה שנים לא מעטות שמכחישי השואה זוכים לתמיכה עצומה בארצות הבאלטיות: הפוגרומים ביהודי קובנה בימי המלחמה הראשונים, מועמדים ליד טבח שערך הנ.ק.ו.ד באסירים בבתי הכלא לפני נסיגתו, רצח כל המשפחות היהודיות פרט למתי מעט מושווה למותן של משפחות ליטאיות עקב משטר ההרעבה הסובייטי וכו' וכו'.

בהחלט ייתכן שלא תוכל לשכנע אותם, אולם עדיף הרבה פעמים להציג את דעתך באופן ברור גם תוך ידיעה שהצד השני לא יקבל אותה.

ישן 18-06-2007, 18:04
  משתמש זכר חטאב מת חטאב מת אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.11.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי חטאב מת שמתחילה ב "פגישה מחר עם מורים ליטאים בנוגע לשואה- נקודה למחשבה"

אני יכול לתאר את הפגישה במילה אחת, מאכזבת. ודווקא לא בגלל הליטאים, אלה בגלל אנשי משרד החינוך שלנו ש"פיקחו" על הפגישה.

אז בעיקרון , חוץ ממני מסתבר הביאו עוד כמה אנשים מהשכבה שלי, על אף שרובם לא השתתפו, בכל מקרה , הפגישה התחילה מתרגיל מאלף בתעמולה , ככה אני לפחות רואה את זה, בעוד שאנשי משרד החינוך שלנו נותנים לעצמם טפיחה על השכם ומפארים את המערכת. אחר כך שאלו הליטאים(ד''א השיחה התנהלה ברוסית, המתורגמנים של המשרד דיברו ברוסית עם המורים,כך שלי היה נוח כי הדעה שלי לא עברה צנזורה מצידם,דבר שאיני יכול לומר על השאר) מה אנחנו יודעים על ליטא, אני היחיד שהצביע ונתתי להם סקירה קצרה של ההיסטוריה שלהם מחלוקת פולין ב1795, כאשר חלק הארי מליטא הועבר לתחומי האימפריה הרוסית, ועד ל1991 וקבלת העצמאות. הם כל כך נרגשו שמחאו כפיים(גם המורים ואנשי המשרד החינוך חייכו, תראו איזה תלמידים חכמים לא שהיה לי אכפת לפחות לייצג את המדינה לפחות בכבוד שלא יהיו בושות) . אחרי זה התחילו שאלות כלליות על הלימוד של השואה, הרוב הופנה אל המורים כמובן,ורק לאחר משהו כמו שעה שוב ניתנה לתלמידים זכות להתבטא, בברגע שקיבלתי את זכות הדיבור, הסברתי עד כמה השואה נוגעת לכולנו ועד כמה היא משפיעה וכו' וכו', ולקחתי את ההזדמנות לשאול כיצד מתמודדים הליטאים עם השואה, ובהתייחס בעובדה שהם לקחו חלק פעיל בהרג(כמובן שהניסוח היה רך מאוד אבל המשמעות הובנה),במקומות מסויימים ללא שום פקודה מהגרמנים(מאחר ודיברתי ברוסית לא ניתן היה לצנזר את השאלה), ואז באופן הכי מגעיל, קטעה האחראית ממשרד החינוך אותי, ולא נתנה להם להשיב על השאלה,בשביל שלא לגרום לאי נעימויות לאורחים, החליקה את העניין בכמה התבטאויות סתומות ואחרי זה עברנו לסיכסוך הערבי - ישראלי, וכל מיני שטויות(מה אנחנו עושים בשעות הפנאי, האם המבחנים קשים).(וכמעט ולא קיבלתי יותר את זכות הדיבור לאחר הפתעה לא נעימה זו).
ממש התאכזבתי שלא כל כך זכינו לדוש בנושא השואה, והנגיעה בו הייתה שיטחית, מבלי שבכלל ניגע בנושאים האמיתיים והכואבים, וזאת תודות לאנשי הציבור הנפלאים של הממסד שלנו.
זהו, בסיום הפגישה ניגשו אליי מספר מורים ליטאים עם שאלות תוכן בנוגע לחומר הלימודי, וסתם בנוגע מאיפה אני ברוסיה וכל זה, אמרו לי שאני מנומס ואינטילגנטי, כמובן שחייכתי והודתי להם, אבל באמת שחשתי שהרשויות שלנו , שזה אמור להיות האינטרס שלהם לדוש בנושא, עסוקים יותר מידי בדיפלומטיה וכדי שניראה נחמדים ונמצא חן בעיני כולם(שזה בלתי אפשרי) מאשר בנושא עצמו, וזה קצת עצוב.

מצטער חבר'ה, אם איכזבתי , אולי הייתי צריך להיות תקיף יותר :/.
נורא אשירה, לך אכבירה, שיר מהללי
לך אתנה מנת חבלי
בכלל זמן עזור אל נורא, גזע אברהם, נצר תפארה,
אתה אל חי נותן תורה

נערך לאחרונה ע"י חטאב מת בתאריך 18-06-2007 בשעה 18:14.
ישן 18-06-2007, 19:10
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
לא אכזבת - הפוליטרוקים היו מצנזרים אותך בכל מקרה.
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי חטאב מת שמתחילה ב "אני יכול לתאר את הפגישה במילה..."

שרי החינוך לדורותיהם, ומינוייהם הפוליטיים הם לרוב שגריריה הגדולים ביותר של הבורות והחנפנות.
המסורת חייבת שאם באים אורחים, תמיד יהיה מי שייזהר לא לדרוך להם על קצות האצבעות. כבר
בתחילת שנות הששים הודיעו לעם ישראל בוקר אחד ש"יש גרמניה אחרת", ותכניות הלימוד שונו
בהתאם...
המסורת הזו של אינדוקטרינציה, נמשכת מאז ועד היום, עם מבחני בגרות מביכים בנוסח
("ספר לנער פלסטיני על פירות השלום" - חיבור שנתבקשתי לכתוב בבגרות בהבעה בקיץ 1996), עם
הכנסת מחמוד דרויש לתכנית הלימוד בספרות, עם שרה קודמת שביקשה לדחוף "מאה מושגי יסוד",
ועם שרה נוכחית שמכניסה מפות שונות לתכנית הלימוד.
לצפות ממערכת עלובה כ"כ שתאפשר לתלמיד הרציני לשאול שאלות נוקבות, שיביכו את מקביליה
הפתטיים של המערכת שלנו בליטא, זה חסר תקווה.

טוב עשית שלפחות ניסית - וטוב עוד יותר עשית שחיכית עם המלחמה עד לסוף י"ב - מורים
בהחלט עלולים להתנקם בתלמידים ש"יודעים יותר מדי" בציוני המגן שלהם וד"ל...
ישן 24-06-2007, 20:57
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
אכזבת? ההפך, כל הכבוד לך!
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי חטאב מת שמתחילה ב "אני יכול לתאר את הפגישה במילה..."

אני מופתע לשמוע כי אתה צעיר כל כך. הידע שאתה מפגין, נמוקיך והניסוח שלך טובים בהרבה משל רוב המורים המוכרים לי [אלף סליחות מהמיעוט השומר על כבוד המקצוע]

[1] עשית את המוטל עליך. היית נאמן למצפונך והבהרת לליטאים כי יש מי שזוכר מה היה חלקם בשואה
[2] קרוב לודאי כי באותה הזדמנות לימדת גם את הפוליטרוקים והבירוקרטים של משרד החינוך שיעור קצר ביושרה ובהיסטוריה ושלא יהיה הדבר מבוטל בעיניך

למדת גם משהו שילווה אותך בחייך הבוגרים:
[1]רוב אנשי הממסד החינוכי והאקדמי בהם תתקל יהיו מנוונים במחשבתם וינסו לדכא רוח אמיצה ועומק.
[2] בגלל הניוון המחשבתי שלהם - תמיד תמצא דרך לגבור עליהם ולבטא את דעתך
[3] אבל זה לא יעזור...

בהצלחה!
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:40

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר