לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-06-2007, 21:53
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי HotChillis שמתחילה ב "פרשה ישנה"

אסף מיארה ג'ובניק ששירת בבית-אל היה אמור להישפט על איזו עבירת משמעת. הוא ברח מהבסיס ותפס טרמפ הביתה לירשלים. הרכב הותקף באבנים והוא לא הגיע לנשק שלו שהיה במושב האחורי.
אולי היו לו בעיות נפשיות עוד לפני האירוע. אחריו הוא התראיין לעיתון כל העיר (ירושלים) כדי לקדם את עצמו כדי.ג'יי וחשף את הבעיות הנפשיות שיש לו היום.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 22-06-2007, 00:57
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "אסף מיארה ג'ובניק ששירת..."

הערת אגב מעניינת בנושא הפרשה :

ציטוט:

אתיקה בצילום

מועצת העיתונות קבעה כי חובת עיתונאי להושיט עזרה לאדם בסכנת חיים קודמת למטלות המקצועיות. החידוש: סעיף חדש, 13 א', שכותרתו "הצלת חיים", "החובה המוסרית והחוקית להושיט עזרה לאדם המצוי לנגד עיניו בסכנה חמורה ומיידית לחייו או לשלמות גופו, חלה גם על עיתונאי בעת פעולתו העיתונאית".

התיקון נחקק בעקבות המקרה בו החייל אסף מיארה הותקף על ידי המון פלשתיני. בשטח נכחו צלמים אשר לא הפסיקו לתעד את האירוע.

הדיון במועצת העיתונות היה סופו של תהליך ארוך שתחילתו באירוע טראומטי שנצרב בזיכרון הקולקטיווי הישראלי - פרשת אסף מיארה.

ב-2 בדצמבר 98' התקיימה בצומת איו"ש שבפאתי רמאללה הפגנה סוערת של סטודנטים פלשתינאים לאות הזדהות עם האסירים הכלואים בישראל, הרוחות להטו. רכב צבאי שהתקרב למקום, ובו שני קציני מודיעין מהאוגדה הסמוכה, ספג לבנה ונמלט במהירות. כעבור זמן קצר הגיעה מכונית נוספת שבה היה אסף מיארה, סמל מבצעים בחטיבת רמאללה, שברח מהבסיס ולקח טרמפ עם תושב אחת ההתנחלויות הסמוכות.

כשהתקרבו לצומת המאיימת, האט הנהג את הנסיעה ונמלט מהמכונית. מיארה נותר לכוד במושב האחורי. היה לו נשק אבל הוא אפילו לא ניסה לירות. המכונית גלשה באטיות לתוך המתקהלים, ועד מהרה הותקפה בפראות באבנים ומוטות. מיארה, שהוכה ושתת דם, הצליח להימלט מהמקום בעור שיניו.

האירוע הקשה הזה נקלט בעדשותיהם של כמה צלמים ששהו באותה עת בצומת, רובם ישראלים שעובדים עבור רשתות זרות. התמונות שודרו באותו ערב במהדורות החדשות ולמחרת פורסמו בעיתונים. בימים שלאחר מכן, במקביל לחילופי האשמות בין גורמים שונים בצה"ל, הוטחה ביקורת קשה גם בצלמים.

טענו כלפיהם שהם העדיפו להשיג תמונה טובה על פני הצלתו של מיארה, ולא נקפו אצבע למענו. נשמעו אפילו טענות שההתנפלות על מכונית ישראלית היתה מתואמת עם הצלמים, ושעצם נוכחותם היתה עידוד לאלימות.

המקור : http://u-d.tlv.k12.il/tik/reporter.doc

ישן 22-06-2007, 01:43
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי Alon2406 שמתחילה ב "א . אני לא הגבתי להוא שמעליי..."

א. המקרה שנראה בסרטון הוא אותו מקרה של החייל אסף מיארה. כיוון שאני קצת יותר מבוגר ממך אני זוכר היטב את המקרה, כמו גם מקרים אחרים.

ב. הסיטואציה הבסיסית ברורה, ולכן דעתך אינה מחדשת דבר - במקרה של סכנה קיצונית לחייו אדם ינקוט באחת משתי אופציות : ילחם או יברח (fight or flight). במקרה של אסף מיארה הוא לא הצליח לברוח בזמן ולכן נלכד בידי הפורעים והוכה קשות, לאסף לא היתה היכולת לנקוט בתגובה אחרת.

ג. כמו שציינתי קודם, אל תשפוט אדם עד שהגעת למקומו, כאשר אתה כותב "אני במקומו הייתי ..." אתה שופט את מעשיו ללא שעמדת באמת במקומו. אני לא יודע אם עמדת אי פעם במצב של בודד מול המון מוסת וצמא דם, האמן לי שזה אינו מצב פשוט, ולעיתים "ירי לכל הכיוונים" אינו התגובה הנכונה.

ישן 22-06-2007, 02:37
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
התהנהגות מיארה הייתה בלתי מתקבלת על הדעת
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "א. לא שואלים אותך, המצב הוא..."

ראשית, מיארה אומנם היה ג'ובניק, אבל גם ג'ובניק הוא חייל. יש לצפות כל חייל יוכל לפעול כראוי בסיטואציות שהן בפשטות הגנה עצמית ושימוש אלמנטרי בנשק. אם לא ניתן לצפות לכך הרי שמוטב לא לתת לג'ובניקים נשק בכלל. ייתכן ושורש הרע הוא בהכשרה חיילית לחלוטין בלתי מספקת של הבלתי לוחמים. בכל מקרה, הסתירה המובנית בין הציפיות הנמוכות מהחיילים הלא קרביים ובין תפקידי האבטחה שרבים מהם ממלאים מביאה לכך שמאז מלחמת יוטם כיפור ועד היום בכל עת חירום חיילים קרביים מרותקים למשימות אבטחה פשוטות במקום לעסוק בלחימה.
שנית, העובדה שמיארה נסע בשטחים כשנשקו לא זמין לפעולה (אם אומנם כך היה. לדעתי אתה מבלבל עם החייל שטעה בדרכו לחטמ"ר רמאללה ב95 (מקרה שתועד גם הוא במצלמות-אני זוכר היטב את צעקות חייל המילואים, איש שלישות בתפקידו, "חארם עלייכום") רק מחמירה את אשמתו. האירוע של מיארה התרחש קרוב מאוד לעמדה צה"לית ומספר המתפרעים היה מצומצם למדי כפי שניתן לראות בסרט. ירי באוויר היה מרחיק את המתפרעים ו/או מזעיק את חיילי העמדה שהיו מגיעים תוך חצי דקה.
ישן 22-06-2007, 09:31
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "התהנהגות מיארה הייתה בלתי מתקבלת על הדעת"

הכל נכון, ואם תסתכל היטב בסרט תראה שהיה ג'יפ צבאי שעבר בצומת בעת ההתפרעות והמשיך בנסיעה לכיוון האוגדה (ואח"כ גם נשפט על אי התערבותו באירוע).

אין ספק שהאירוע היה צריך להיראות אחרת, ולהסתיים אחרת, אף אחד לא טוען משהו אחר. אין ספק שלאסף מיארה היה הרבה מזל שהאירוע נגמר כפי שנגמר. מה שטענתי היה שאין כאן מקום למשפטים של "אני המקומו הייתי ..." כיוון שלא כולנו היינו בסיטאציה דומה. אני הייתי בפאודות ויודע מהו כוחו של ההמון, ולא בכל מקרה ירי באוויר היה עוזר.

לגבי איש המילואים שצעק "חאראם עלייכום" אני זוכר היטב את המקרה ואת פניו המגואלות בדם. היה מקרה נוסף של איש מילואים שנכנס בטעות לדיר אל-בלח, פנה פניה אחת מוקדם מדי ולא הגיע לבסיס בצומת המחנות. בפניה שבה הוא פנה היתה עמדת צה"ל על גג הבית בצומת שלא עצרה אותו. הוא נכנס למחנה הותקף וכמדומני גם נרצח, ומכוניתו נשרפה.

ישן 22-06-2007, 10:08
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "התהנהגות מיארה הייתה בלתי מתקבלת על הדעת"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
לדעתי אתה מבלבל עם החייל שטעה בדרכו לחטמ"ר רמאללה ב95 (מקרה שתועד גם הוא במצלמות-אני זוכר היטב את צעקות חייל המילואים, איש שלישות בתפקידו, "חארם עלייכום

זה היה חייל מילואים מבוגר שנכנס עם הכרמל דוכס שלו לתוך העיר רמאללה מכוון ביתוניה ונתקע בפקק תנועה ענקי (בתקופה שבה לצה"ל לא הייתה נוכחות קבועה רישמית באזור ככר מנארה). אני בספק מאוד גדול אם במצבו היה עוזר לו ירי לכל הכיוונים (הוא מסר את הנשק לערבים בסופו של דבר). כמה חודשים לפני זה קרה לי אישית מקרה מאוד דומה (נסעתי עם מילואימניק קרבי ונרדמתי: הוא לא שם לה ובין אל בירה לרמאללה - בסיבוב החד לימין אחרי הפניה ימינה לחטיבה - המשיך עם הכביש לתוך העיר ולא לכוון ירושלים. לא שם לב לפס הצהוב על הכביש) רק מהכוון ההפוך. למזלינו כשההמון התנפל הייתה לנו דרך פנוייה אחורה וכך תוך כדי ירי די פראי (עד היום לא ברור לי איך המילואימניק הזה לא הרג שם אנשים כשירה תוך כדי נהיגה) הסתובבנו יצאנו מזרחה חזרה. הסיפור נגמר רק עם כל השמשות מנופצות. אני מניח שהעובדה שתושבי רמאללה יותר "מתורבתים" מאלה של מחנות הפליטים בעזה, עזרה מאוד לנו ולעוד כמה יהודים שקרה להם מקרה דומה באותו זמן (היה תושב פסגות שנכנס מרצונו לעיר וההמון ניסה לעשות בו לינץ'. הוא נמלט לחנות ובעל החנות סגר את דלתות המתכת והגן עליו עד שהגיע מג"ב).

אגב: איש המילואים שנרצח בלינץ' במ.פ ברצועה הוא אמנון פומרנץ הי"ד. זה בוודאות לא היה בגיר אל בלח אלא באחד ממחנות מרכז הרצועה: לא זוכר אם אל בורייג או נוסיראת.

ישן 22-06-2007, 12:01
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
פורמרנץ ז"ל נהרג באל בורייג'
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "נכון, אמנון פומרנץ. אני כבר..."

בדרך דרומה למחנה שהיה בין אל בורייג' [מזרח] לנוציירת [מערב] בכביש הראשי, פנה פנייה מוקדמת שמאלה במכונית סיטרואן BX והתקדם לכיוון מערב.
בשלב מסוים הבין את טעותו וניסה להסתובב לאחור, תוך כדי כך פגע קלות בשני ילדים ועגלה.
מכאן כבר לא יכול היה לצאת. ההמון השתלט על המכונית רצח אותו ושרף אותה.[המכונית השרופה עמדה שם זמן לא קצר אחר כך].
מי שהנהיג את הרצח איננו בחיים יותר - זה לקח כמה שנים אבל בסוף המטרה הושגה.
נכון שהייתה עמדה בכניסה אבל זו לא קיבלה הנחיות מיוחדות להכווין תנועה או לעצור רכבים שלנו מה גם שהם היו על הגג ולרדת למטה אפילו לקבל אספקה או לבצע החלפה היה צריך באותה עת לבצע בצורה מאובטחת ובכוחות לא קטנים. אדם לבד שם לא היה שורד הרבה זמן.
לגבי האימרה שהחייל מיארה היה צריך לירות. נו, ראשית הוא כנראה לא ידע איך..ושנית נניח שהיתה לו מחסנית [אני בספק הרי הוא ברח] אז עם סיום כל הכדורים בה מה היה עליו לעשות?? אני חושב שבגלל זה הוא אינסטינקטיבית בחר שלא להתנגד.
לך תדע.

ישן 22-06-2007, 12:11
צלמית המשתמש של זאפטאמאכער.
  זאפטאמאכער. זאפטאמאכער. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.04.07
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "פורמרנץ ז"ל נהרג באל בורייג'"

להוסיף.

יושב לו ג'ובניק בתוך רכב, עם M-16 ארוך מונח איכשהו באופן שלא יעצבן את הנהג שלקח אותו טרמפ (הרי, כידוע, הנשק הזה נודע כנשק נ.ט קלאסי. נשק נגד טרמפים. מי רוצה לקחת אותך טרמפ עם המטאטא הזה, שעוד רגע יוריד לו את הדיבורית?), ופתאום המון זועם מסתער. מישהו באמת יכול לצפות ממנו לתפקד? מילא היה לו אקדח, או לפחות מקוצר. מילא היה מדובר על לוחם, ולא על מישהו שההכשרה היחידה האמיתית שהוא עבר כלפי הנשק שלו, זה ללמוד איך לא להשתמש בו...
לא, אין לי שום טענות אל אסף מיארה, חוץ מהבריחה שלו מהבסיס, ועל הבריחה הזו הוא שילם תשלום כואב מאוד.

נערך לאחרונה ע"י זאפטאמאכער. בתאריך 22-06-2007 בשעה 12:18.
ישן 22-06-2007, 14:38

למרות שאישית אני מרגיש שאני "מתוכנת" לעשות כל מאמץ ולא ליפול חי לידי הערבים
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי זאפטאמאכער. שמתחילה ב "להוסיף. יושב לו ג'ובניק..."

אני חייב לציין שיש לרדת מהעץ של "חייל הוא חייל ועליו לנהוג כחייל בכל סיטואציה". נכון שחשוב לחנך את החייל להתנהג לפי האמירה אבל בפועל די ברור שכשחייל נקלע לאירועים כאלה הוא לא יותר מאשר אדם ניצוד שהנשק שעליו הוא בלא מעט מקרים מטרד (ללא קשר לגודלו). בלא מעט צבאות ובכל המלחמות היו מקרים של לוחמים - וגם בעלי הכשרה קרבית גבוהה - שכאשר לא היו במסגרת אלא רק פליטים לא תיפקדו כOne man gang. זה עוד לפני שנכנסנו לשאלה של הפן הפסיכולוגי שבירי אל אנשים שהם - תאהב או לא - אזרחים. כשאלה שמולך הם המון זועם לא קל לירות בהם כפי שהייתה עושה לו היו חבורת חמושים. בכלל, מנסיון, לא קל לירות לעבר בני אדם וישנם לא מעטים שלא מסוגלים לכך (ואני מכיר פייטירים רציניים שיכולים לעשות הכל אבל לירות באדם שלא עומד לירות בהם (אני מדבר על טווח ראייה ברורה) לא יכולים).

במציאות שבשטחים (עוד מאז שנות ה-80) החזקת נשק גלוי בידיים של יהודי או שניים בודדים היא בלא מעט מקרים זרז לצרות ולא ההיפך. בעשרות טיולים שעשיתי בשומרון ויהודה תמיד הצנעתי לחלוטין את הארסנל שנשאתי עלי: פשוט היה ברור לי שעדיף לי להסתכן ו"למשוך" טיפוסים שליליים שחושבים שאין לי נשק מאשר למשוך את ה"שליליים הכבדים יותר" שבאים דווקא כי "יש יאהוד חמוש בסביבה". בשטחים ישנה מלחמת אזרחים ולא מלחמה של ממש ולכן לא בכל מקום נשק (קל) הוא יתרון.

זה עוד לפני שנכנסנו לאירועים מבישים הרבה יותר מאשר ריצתו של הצפונבון מיארה: טירוני סיירת גולני והבנדיטים של ג'יבריל רג'וב (כן. כן... אלה שיוצאים בתחתונים כשחמושי החמאס יורים עליהם) ועוד לא מעט מקרים. בל נשכח גם שמקרה מיארה אירע בשנות ה-90 העליזות - ב"דיסק הקודם" שהיה מותקן בצה"ל - אלה ימים שבהם אם גנבו לך אוטו אתה מרים טלפון לקולונל סמי והוא מחזיר, אם לקחו לך את הנשק אז פאוזי מהבטחון המסכל מחזיר תוך שעה... אם המון ערבי מסתער על העמדה שלך בצומת נצרים: אתה נסוג ומשאיר את התחמושת מאחור... ימים אחרים לגמרי.

ישן 22-06-2007, 17:17
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

מבחינה ערכית חייל הוא חייל
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "למרות שאישית אני מרגיש שאני "מתוכנת" לעשות כל מאמץ ולא ליפול חי לידי הערבים"

אסף מיארה היה בסיטואציה ממנה יכל להחלץ בקלות אם היה מתנהג כחייל ורק מזלו הטוב מנע מימנו לההרג כשפעל אחרת מהמצופה. חשוב לזכור, שוב, שלא מדובר כאן על סיטואציה דומה לזו של פומרנץ ז"ל או המילואימניק ברמאללה. מיארה היה מודע לחלוטין לכך שהוא קרוב מאוד לעמדה צה"לית (ולכן גם מיהר לרוץ אליה אחרי שסיים את תהליך מסירת הנשק תמורת מהלומת סלע בראש), הוא לא היה בלב איזור מגורים צפוף ומספר מתקיפיו היה מצומצם מאוד. ניתן לומר במידה רבה של וודאות שלו היה עושה שימוש כלשהו בנשק האירוע היה מסתיים אחרת לגמרי, למעשה כמו עשרות אירועים דומים שלא הגיעו לתיקשורת משום שהחיילים פעלו אחרת.
בשלב מסוים לא היה אכן למיארה ברירה אלא לוותר על הנשק, אך הוא הגיע לסיטואציה הזו באשמתו המלאה-בכך שברח מבסיסו, בכך שנשקו לא היה זמין ומוכן לשימוש וכו'. גם איתרע מזלו להיקלע למכונית של אזרח שבחר משום מה להימלט מהמכונית בעודה נוסעת ולברוח ברגל...
ישן 22-06-2007, 17:47

לחייל בעל אוריינטציה "עורפית" אין ערכי חייל ברמה שמצפים כאן...
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "מבחינה ערכית חייל הוא חייל"

השאלה היא פשוטה: האם אתה צייד או ניצוד (כאשר אתה מנותק ממסגרת ומופתע). מיארה היה ניצוד ולכן קשה היה לצפות ממנו שיגיב לפי "הערכים". האם יכל לצאת מן המצב באופן "מכובד" יותר? בוודאי שיכל, אבל לא כל אדם יותר לתת "שואו" מכובד. בסופו של דבר כל הביג דיל כאן הוא בגלל שהאירוע צולם ובגלל שבישראל - כמו בשאר העולם - יש מין הילה מיוחדת לחיילים. זו הסיבה שבמלחמות/סיכוסוכים שיש בהם גורם לאומי בהרבה מקרים נעשים מעשים שמטרתם להשפיל את חייל האוייב למטרות תעמולה (אקט שחסר במלחמות "נקיות"). לא שמעשים כאלה לא נעשים - תמיד - בכל המלחמות, אבל כל עוד אין להם תיעוד לצרכי תעמולה, או שתיעוד כזה אינו מעניין, אין לכך השפעה על דעת הקהל. צילומים של "חייל ישראלי מושפל על ידי ערבים" הם להיט לא קטן מאז 1973 והעיסוק בהם חורג בהרבה מהפרופורציה והחשיבות של האירוע עצמו. דומה שכקונטרה לצילומי טורי השבויים המצריים ב 56 ו67 (ו 73) אימצו הערבים, חלק מן העולם וגם הישראלים (מטעמים אחרים) מין אובססיה לעניניינים כאלה: אירועים נקודתיים המערבים אדם או שניים (ובכלל לא משנה האם הם לוחמים מאומנים או לוחמי עורף) ואשר נידונים עד אין סוף. תראה רק כמה דיונים ופטפטת היו סביב 8 חיילי הנחל לדוגמא... אירוע שבשום מדינה אחרת לא היו זוכרים אותו 25 שנה אחרי התרחשותו.

אגב: בניגוד לזעזוע שמחוללת תמונת חייל מוכה ע"י אזרחים, מעניין לראות שאין כמעט כלל זעזוע מתמונות של שוטרים מוכים (בין אם ע"י אזרחים ערבים, אוהדי כדורגל או סתם נערים). בעיני האזרח בבית החרדה צריכה לבוא דווקא מזילות מעמדו של שומר החוק בסף דלתינו ולא מאיזה אירוע שחשיבותו העיקרית היא בכך שצולם ושאירע רחוק מביתם. ירידת מעמד השוטר היא תופעה מסוכנת הרבה יותר מזו של חייל שלא משתמש בנשקו. עד לשנת 2000 ספג צה"ל לא מעט "השפלות" כאלה בשטחים: אירועים בהם הערבים "שבו" חיילים תועים למטרות השפלה, פרקו נשק מחיילים או ש"סתם" ירו בחייל בסיור משותף אל מול המצלמות. התיסכול אצל הפיקוד הזוטר בשטחים היה עצום. התוצאה, למי שלא יודע, הייתה שכאשר פרצו אירועי גאות ושפל תגובת צה"ל בכל מקום הייתה אגרסיבית באופן מסר תקדים ובמיוחד כלפי ה"משטרה הפלסטינית" שלא מעט משוטריה "חטפו" כשהיו נוכחים באירועי ירי ולא בהכרח מעורבים. התגובה הזו הייתה לא במעט למה שהיה נראה כהרבה השפלות קטנות של חיילי צה"ל וצה"ל.

ישן 23-06-2007, 14:18
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "לחייל בעל אוריינטציה "עורפית" אין ערכי חייל ברמה שמצפים כאן..."

אתה צודק, אך מניח תודעה אזרחית שדי חסרה בציבור
ציטוט:
בעיני האזרח בבית החרדה צריכה לבוא דווקא מזילות מעמדו של שומר החוק בסף דלתינו

הדיון הער בשאלת ההתנהגות הנדרשת מחייל לא נובע רק מכך שאנו מוטרדים מתדמית צה"ל והמדינה,
אלא גם מכך שכולנו לפני שירות צבאי/ קרובים למי שלפני שירות צבאי- מה שלא נכון לגבי המשטרה..

אגב, לעצם העניין- בשבועות לאחר הארוע, התגובות לו היו כה קשות שאני זוכר תמונה של מכונית פרטית נוסעת, זורקים עליה אבנים ויושביה יורים באוויר תו"כ נסיעה- העיקר שלא יצלמו אותם לא מגיבים להתקפה..

נערך לאחרונה ע"י קרן-אור בתאריך 23-06-2007 בשעה 14:22.
ישן 24-06-2007, 00:32
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

יש מצבים ויש מצבים
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "לחייל בעל אוריינטציה "עורפית" אין ערכי חייל ברמה שמצפים כאן..."

במצב הפרטיקולארי של מיארה (כפי שתיארתי למעלה), התנהלותו הייתה פשוט שגוייה. אני, אגב, לא מכיר הרבה מקרי "השפלות" של חיילי צה"ל לפני שנת ???? ?אלפיים .העימותים הפיזיים בין פלסטינים לישראלים בסיורים המשותפים לא נחשבים בעיני להשפלה.
לגבי מעמד השוטרים אני מאשים ? מספר גורמים: ראשית?, התיקשורת וגורמים פוליטיים בשני קצוות הקשת הפוליטית פגעו באופן אנוש בלגיטימיות השימוש בכח מצד המשטרה. אומנם אלימות ללא צורך ראויה לכל גנאי אך אגרסיביות היא הדבר היחיד שמרתיע עבריינים למיניהם. שנית, אני מאשים את השוטרים עצמם. בעניין זה ראוי להבדיל בין היס"ם/בילוש ובין שוטרי הסיור הכחולים (שהם בדרך כלל קורבנות האלימות). מניסיון ממושך כשוטר מתנדב הסקתי ששוטרי הסיור נעדרים יכולת ורצון להכנס להתעמתות אלימה, ודווקא במצבים שבהם הדבר נדרש ביותר. נתקלתי בשוטרים רבים שהפגינו יחס אגרסיבי למדי כלפי קורבנות קלים אך למול עבריין חצוף ו/או משתולל הפגינו היסוס ופייסנות. לא אכנס יותר מדי לתיאורים של עבריין שהיכה אדם ומאיים להוסיף להכותו בעוד קבוצת שוטרי סיור מנסה "להרגיע" אותו בדיבורים במשך שעה ארוכה. לפחות במקרה אחד אירוע מקומם כזה הסתיים בהתערבות שוט?ר יס"ם שנקלע לאירוע וסיים אותו בדקה וחצי של איזוק מהיר וגרירה לא מעודנת לתא המעצר.
בארה"ב, שבה אני נמצא כרגע, השוטרים בד"כ אדיבים אך הם גם תקיפים מאוד וההרתעה קיימת.
ישן 24-06-2007, 07:57

עם "לא זכור לי" קשה מאוד להתווכח
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "יש מצבים ויש מצבים"

היו חיילים ש"נחטפו" כשנסעו הביתה (ושוחררו אחרי שחוטפיהם הפיקו את ההנאה הקטנונית שבכך), היה צוות מסוערב (בעזה) ש"נעצר", היו (הרבה) קרבות אגרופים ודריכת נשק ובמיוחד בשנת 2000... היה באחר המקרים האלה מצב שבו מ"מ חטף אגרוף, הורה לחייליו להרגע והתיישב על הרצפה מיבב (זה התיאור)... היו עוד הרבה מקרים: זה עוד בלי להכנס למקרים שלא עירבו את צה"ל בתחילתם כמו אירוע (שהייתי מעורב בו) כשחמושים מחברון (ה"משטרה") יצאו מתחום שיפוטם וכיתרו טיול של ישראלים (אני הייתי בתוכם). היו עוד הרבה מקרים כאלה אך - אבוי! - רובם לא דווחו או נדחקו לשולי החדשות (תסמונת מוכרת גם מגבול הצפון של פוסט ההתקפלות).

לשאלה האם אתה רואה בתקריות הסיורום המשותפים השפלה או לא יש חשיבות מעטה מאוד וזה בדיוק מוכיח את הנקודה שבמקור ניסיתי להעביר: החשיבות העיקרית היא באיך האירוע נתפס בצד השני ולא איך אתה רואה אותו. אם אתה בוחר לא לראות בכך "השפלה" זה תקף בערך לעצמיך ותו לא. אם תועמלן מהצד השני מציג את זה אחרת, דעתו תקפה בהרבה.

ישן 25-06-2007, 00:05
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

אז אל תתווכח
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "עם "לא זכור לי" קשה מאוד להתווכח"

מה לעשות שאני לא מכיר את המקרים? זה לא אומר שהם לא התרחשו, רק שקשה לי להתייחס אליהם. לי באמת ובתמים לא ברור מה ההשפלה שבמעצרם של אותם חייליים שטעו בדרך או אפילו של הצוות המסוערב שנתפס. בסופו של דבר הם נתפסו והוחזקו על ידי מי שאז, בתיאוריה, היה שותף של הצבא. לגבי אלימות השו"פים כלפי חיילים: ראשית, יש לי פקפוק קל בסיפור שתיארת (אלא אם כן אתה מספר זאת מחוויה אישית שלך) היות ומוכרת לי היטב נטייתם של חיילים להגזים בתיאור אירועים כאלה, ובייחוד כשהם צובעים באופן שלילי מפקד/חייל לא אהוד. אם זה התרחש בדיוק כך, קצין כזה אין מקומו בצה"ל.
ואני חולק עלייך באשר למשמעות קיום אלמנט ההשפלה אצלך או אצל האויב. יש לך שליטה על התחושה (מעוררת הדמורליזציה) אם הושפלת או לא לפי ניתוח הסיטואציה. אין לך השפעה על תיאורי התעמולן הערבי שגם יכול להמציא אירוע אם רצונו בכך ולא באמת לא יהיה מה לעשות בנידון.
ישן 23-06-2007, 23:13
  סאשה הסוס סאשה הסוס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.07.06
לא יודע, אבל זה לא העניין.
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "וואלה, ולמה אנחנו במצב הזה?"

למה? כובע.

העניין הוא שהדוגמות שתיארת הן היוצא מן הכלל שמעיד על הכלל - אין לסמוך על ג'ובניקים
בלחימה. הרי הטענה (בזכות ה"הכשרה" בשימוש בנשק של עורפיים) היא שכל חייל בצה"ל
אמור להיות מיומן בשימוש בנשק וכו', ולמרות זאת, בעת מצוקה, מגייסים קרביים מילואימניקים
ולא מחלקים נשקים לכל מש"קי הממטרות ושולחים אותם לחזית, נכון? מעניין למה.

לדבר על ציפיות זה נחמד מאוד, אבל יש כאן עניין פשוט בהרבה. לוחם מקבל הכשרה אמיתית
וארוכה בסדר גודל משל ג'ובניק. מבחינה פיזית, טירונות של ג'ובניקים מאפשרת להם לבלות
קצת יותר מחצי יממה נטו על הרגליים, אבל לא באמת בונה כושר. מבחינה פסיכולוגית, טירונות
של ג'ובניקים עוזרת להם לראות את הצדדים המגוכחים יותר של הצבא, אבל לא באמת מאמנת
אותם להתמודד עם איומים על חייהם. מבחינה תפעולית, מטווח עלוב שבו אין לתפעל מעצורים
לא מלמד כלום על תפעול הנשק, וחוסר הביטחון שמפגינה המערכת בכך ("אנחנו לא בוטחים
בכם לתפעל מעצור פשוט") משליך על החיילים ("כנראה שאני באמת לא צריך לעשות את זה").

אגב, בזמן האחרון ג'ובניקים לא יוצאים הבייתה עם נשק אישי בעקבות ריבוי חטיפות הנשקים,
כך שמעתי. כנראה שנחטפו יותר נשקים מג'ובניקים, מאשר ג'ובניקים שהפעילו אותם לטובה.
סיפורים חיוביים גם אני מכיר. לדוגמה: קצינים לעתיד בהשלמה חילית ניסו לביים סרט על
טרמפים וחטיפות. ברגע שבו הם צילמו את ה"חוטפים" מכניסים את ה"חטופים" לוואן באיומים
רכב של קצין שעבר ממול התנגש ברכב ה"חוטף", ויצא ממנו הקצין הג'ובניק שיצא פשוט גדול
עם נשק לכיוון תא הנהג החוטף. יפה מאוד, אבל זו רק עוד דוגמה אחת. זה לא המצב לגבי הרוב.

ישן 24-06-2007, 00:18
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

זה בדיוק, אבל בדיוק, העניין
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "לא יודע, אבל זה לא העניין."

עם הנושא היה מקרה מיארה ותו לא, ספק אם הייתי טורח להגיב כלל באשכול זה וכך דומני שגם אחרים. אף אחד לא מצפה מג'ובניק לכבוש יעד מבוצר אן אפילו "סתם" להסתער על חוליית מחבלים בזמן סיור בשטחים. כן ניתן לצפות מימנו להיות מסוגל לתפעל את נישקו ברמה בסיסית לשם הגנה עצמית ואולי גם הגנת מחנה. זו ממש לא ציפיה מוקדמת ואין צורך כאן בהכשרה של חודשים. ובכלל, דומני שגם אתה מסכים שאיכות ההכשרה והמוכנות הפסיכולוגית של החיילים מושפעת מרמת הציפיות מהם. לגבי המרכיב הפיזי בטירונות: שוב, אין צורך שאדם יעבור ריצות אפוד ומסעות על מנת שיהא מסוגל לחתפעול בסיסי של נשק. למעשה, עדיף שבטירונות הלא קרבית לא יבזבזו כלל זמן ומאמץ על "פעילות פיזית" ובמקום זה ישקיעו יותר בנושא המקצועי של תפעול נשק.
לגבי יציאה הבייתה עם נשק: למטב ידיעתי התהליך הפוך בדיוק ונכפה על חיילים שמעולם לא יצאו הבייתה עם נשק להתחיל לעשות זאת. אבל אני לא ממש בעניינים בשנתיים האחרונות. לגבי מצבי חטיפת נשק ואדם אני חייב לציין שחיילים קרביים היו קורבנןת לא פחות מג'ובניקים (וקסמן מגולני, סספורטס ממגלן ועוד) משום שבמצבים מסויימים אין אפשרות להתנגדות ממש.
ישן 24-06-2007, 00:41

ניתן לצפות? אולי עם הכשרה מסוג שונה...
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זה בדיוק, אבל בדיוק, העניין"

כרגע ג'ובניקים לא מקבלים הכשרה לשימוש בנשק, ולכן לא יודעים להשתמש בנשק. כרגע
ג'ובניקים לא מקבלים אימון גופני, ולכן יחטפו מכות ולא יחטיפו מכות לסמי-מחבלים. אני לא
יודע כמה חודשים בדיוק צריך למה, אבל כדי להרגיש בנוח עם נשק (כמו עם מזלג או עכבר
מחשב) צריך יותר ממטווחון עלוב.

לגבי היציאה הבייתה: למיטב ידיעתי, מאז לפני כשנה וחצי ג'ובניקים (שלא גרים באיזורי סיכון
וכו') לא יוצאים עם נשק הבייתה. בעצם, לג'ובניקים אין נשק אישי.

זה מעלה נקודה אחרת: לג'ובניקים אין נשק אישי. הנשק לא מאופס עבורם. לג'ובניק אין שום
אפשרות אמיתית "לתפעל את נישקו ברמה בסיסית לשם הגנה עצמית ואולי גם הגנת מחנה".
הרי הנשק לא מאופס!

ישן 25-06-2007, 06:22
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "עד לפני כשנתיים הייתי עושה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קרן-אור
עד לפני כשנתיים הייתי עושה תורנויות אבטחה וק. מטווחים בחה"א בקריה. החיילים הג'ובניקים ידעו ברמה סבירה מה לעשות בכלל ועם נשק בפרט, החיילות ברובן לא ידעו שום דבר חוץ מלפרוק עוזי/M16. חלקן לא זכר את סדר הפעולות- אם דורכים לפני או אחרי הכנסת המחסנית. בתורנות, כשביקשתי מהן לפעול כאילו מתקרב אליהן מחבל מכיוון מסויים- הם כיוונו עליו נשק ב60 מעלות .

כל-כך צודק! באופן תמוה, חיילות, שעוברות לכאורה טירונות 02 זהה לזאת של הבנים, לא יודעות אפילו איך פורקים נשק (או איפה מכניסים מחסנית!).
אני זוכר חיילת אחת שלקראת יציאה לסד"ח בירושלים התעקשה להיות אחת מנושאות הנשק, למרות שכשעלתה כוננות חובשים כמה זמן לפני ראיתי שהיא בכלל לא יודעת לפרוק נשק. היא התעקשה שעכשיו היא למדה, ואני נאלצתי להסיר את התנגדותי לזה שהיא תקבל נשק אחרי שנראה היה שהולכת להתחיל סצינת דמעות.

ישן 26-06-2007, 11:42
  Cfox Cfox אינו מחובר  

ואגב, מקרה שהיה באותו סד"ח בירושלים
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "רובן לא עוברות טירונות 02."

באחד הערבים יצאנו לאפטר (כי השבוע חופש מהבסיס היה נורא שוחק...). כולם על לבוש אזרחי, אבל נושאי הנשקים עם הנשקים. נכנסנו רובנו לאחד הפאבים, ומהר מאד זה הפך לערב שתיה. מיד כשהבנתי שזה מה שהולך להיות- לקחתי את הנשק שלי איתי והלכתי. למרבה השמחה פגשתי עוד חיילת שהחליטה שלהשתכר במסגרת צבאית כשהיא נושאת נשק זה לא בשבילה. עבר קצת זמן וכל מי שהיה בפאב הזה יצא שיכור, אפילו ממש שיכור, כולל נושאי הנשקים. מי שלא היה שם השתכר במקום אחר. בשלב מסויים, פגשנו ברחוב חבורה של ארבעה ערבים מקומיים, ג'אברים אמיתיים, שאני בטוח שהם לא מפגעים ושהם בסדר גמור (באמת), רק מה, גם הם יצאו לבלות ושתו לא מעט באותו ערב. הם קראו אל החבר'ה השיכורים ובעיקר אל הבנות כמה קריאות חבריות (באמת), ובתגובה זכו למטר קללות מדיף ריח אלכוהול. הם התחילו להתרגז, קצת חילופי דברים...
בתור הלא שיכור בחבורה, הסתובבתי אליהם כשהנשק מופנה קדימה בהפגנתיות משהו, והם עשו פרצוף נעלב והלכו משם.
יכול להיות שהגזמתי בתגובה- הרי אלה היו סתם חבר'ה שיצאו לבלות- אבל כמו שזה נראה באותו רגע (באשמתנו- החיילים, לא באשמתם), פחדתי שזה יגמר בתגרה, כהנשקים שבידי השיכורים, שבכל מקרה עברו הכשרה בסיסית ביותר (כמוני), דווקא יהיו לרעתנו... לפחות היו שם הרבה שוטרים ומג"בניקים (סיכוי טוב שעוד היינו פוגעים בהם דווקא...).

וזה מזכיר לי שגם בנים יכולים להפתיע בחוסר היכולת שלהם עם נשק- כמו למשל הטבח שהיה איתנו שם ורצה לנקות את הנשק, אבל לא ידע איך פותחים אותו בכלל...

ישן 24-06-2007, 23:54
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

על זה אני מדבר
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי סאשה הסוס שמתחילה ב "ניתן לצפות? אולי עם הכשרה מסוג שונה..."

על הצורך בהכשרה שונה שבבסיסה הציפיה כי חייל עורפי יהיה מסוגל לתפעול נשקו ברמת הגנה עצמית ואבטחת מחנה. אין ספק שיכולה להיות הכשרה טובה בהרבה מזו החלשה שקיימת כרגע.
עם זאת, לפחות בזמני (ולפי התגובה של קרן אור כנראה שגם היום), הטירונות נתנה מיומנות בסיסית בנשק גם לג'ובניקים. לי במילואים אנשי חימוש (חט"פ) תפסו קו יחד עם הלוחמים והפגינו יכולת סבירה לגמרי של שימוש בנשק.
קרב מגע היה בסיסי מאוד ושיטחי גם בטירונות הקרבית שלי ובוודאי שלכח הפיזי אין כאן משמעות. הטירונות הקרבית לא בונה תאומי צ'אק נוריס ורבים מהג'ובניקים הם לא רק חסונים מטבעם ואפילו חסונים מאוד (כשליקוי הפרופיל שלהם לא רלבנטי לכך) אלא גם בעלי יותר זמן פנוי מהלוחמים לעבוד בחדר הכושר בבסיס...
לגבי בעיית האיפוס: ראשית, בטווחים רלבנטיים להגנה עצמית מיידית ואבטחת מחנה מיידית אין חשיבות לאיפוס. בצבא האמריקאי נהוג קיומם של רובי סער לשימוש כללי, בעיקר בפלפורמות ימיות (ואולי גם בטנקים) ושם משום מה לא מודאגים מהיעדר האיפוס. חוץ מזה, לפחות בזמני, בזמן קו נערך איפוס לנשק בתדירות נמוכה מאוד וסביר להניח שהוא לא היה מאופס במיוחד חלק ניכר מהמזמן.
ישן 26-06-2007, 12:36

לא אמרתי שאחרי טירונות קרבית אתה מפסיק לעשות שכיבות סמיכה ו"קצת דוחף את הקרקע ממך" :)
בתגובה להודעה מספר 46 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "על זה אני מדבר"

אבל ג'ובניקים לא מקבלים שום אימון שיועיל להם באף מצב מאלה שמדוברים עליהם: לא
באמת בהגנת מחנה (כי הם לא מכירים את הנשק שלהם ולא משתמשים בו מספיק; לא
מדדתי, אבל אני מניח שהזמן שלוקח לג'ובניק לטעון ולירות בהיתקלות גבוה בסדר גודל
מזה שלוקח לאדם שבאמת מאומן בשימוש בנשק), לא בהגנה עצמית (כי קמ"ג של ג'ובניקים
מסתכם ברק טיפה יותר מ"אפשר לתת מכות עם הנשק האישי"), ובטח שלא במצב שבו הם
צריכים לתפקד כמו חיילים אמיתיים (לא סביר, אבל זה מה שהקונספט טוען).

אגב, וזו לא באמת הנקודה, אם הנשק לא מאופס ואתה יודע להשתמש בו, גם אם הירייה
הראשונה לא הייתה מושלמת, השנייה תהיה. אם אתה עושה מקסימום מטווח-זנות כל
חצי שנה-שנה ויורה במטרות ממרחק 25 (כשלא בודקים אם פגעת במטרות, בצמיגים או
בג"ג), כלום לא יעזור לך. חוץ מנס.

ישן 27-06-2007, 05:39
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "בוא נבחן את העניין"

אולי ניתן להכניס את זה אפילו בטירונות 02 רגילה. העניין הוא שכל-כך הרבה זמן מתבזבז על בטיחות, שפשוט לא מספיקים לירות...

וד"א, המגמה הברורה של הצבא היום היא לקצר טירונויות עורפיות ולהוריד את רמת ההכשרה הרובאית של עורפיים. אני נתתי כבר בפורום את הדוגמא המזעזעת של תלר"פים (או בשמם החדש "רפואנים"), שעושים טירונות מקוצרת של 10 ימים בבה"ד 10. חשוב להזכיר שרבים מהם ממש לא עורפיים- הם יהיו קרפ"גים...

אבסורדי לגמרי העניין- מצד אחד הצבא כן מתעקש להעביר הכשרה בנשק לטירונים האלה, מצד שני ברור שהיא לא שווה כלום- ככה שהיא סתם בזבוז כסף. היא אמנם מכשירה אותך לעמוד עם נשק בתלה צוואר בשמירה במקום זה או אחר, אבל ממש לא מכשירה אותך "לתפעל את האירוע". נהוג להגיד "מי כבר יבוא לכאן..." על השמירה בבסיסים עורפיים. Well, אם אף-אחד לא יבוא, לא צריך לשמור. אבל אם מישהו עשוי לבוא, זה אומר שנרצה לדעת להתמודד איתו.

נזכרתי-
כשאני עשיתי טירונות, העבירו לנו, מן הסתם, את התחקיר על "ליל הקלשונים". אחד הדברים שעולים שם הוא שהיה שומר בעמדה שזיהה את המחבלים מגיעים, אולם נרתע מלפתוח באש (ומשום מה גם מלהודיע בקשר...). כששוחחנו על זה בינינו אחר-כך, התגובה הנפוצה דווקא לא היית "איזה פחדן" אלא "אני חושש שגם אני לא הייתי מסוגל לירות".

נערך לאחרונה ע"י Cfox בתאריך 27-06-2007 בשעה 05:42.
ישן 27-06-2007, 06:05

פשוט הוצאת לי את המילים מהפה:
בתגובה להודעה מספר 51 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "אולי ניתן להכניס את זה אפילו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cfox
אבסורדי לגמרי העניין- מצד אחד הצבא כן מתעקש להעביר הכשרה בנשק לטירונים האלה, מצד שני ברור שהיא לא שווה כלום- ככה שהיא סתם בזבוז כסף. היא אמנם מכשירה אותך לעמוד עם נשק בתלה צוואר בשמירה במקום זה או אחר, אבל ממש לא מכשירה אותך "לתפעל את האירוע". נהוג להגיד "מי כבר יבוא לכאן..." על השמירה בבסיסים עורפיים. Well, אם אף-אחד לא יבוא, לא צריך לשמור. אבל אם מישהו עשוי לבוא, זה אומר שנרצה לדעת להתמודד איתו.

נזכרתי-
כשאני עשיתי טירונות, העבירו לנו, מן הסתם, את התחקיר על "ליל הקלשונים". אחד הדברים שעולים שם הוא שהיה שומר בעמדה שזיהה את המחבלים מגיעים, אולם נרתע מלפתוח באש (ומשום מה גם מלהודיע בקשר...). כששוחחנו על זה בינינו אחר-כך, התגובה הנפוצה דווקא לא היית "איזה פחדן" אלא "אני חושש שגם אני לא הייתי מסוגל לירות".

אם אין סכנה - אין טעם לבזבז כל כך הרבה אנשים על מערכת שלמה שאחראית על שמירות; אבל אם יש סכנה - צריך יותר ממראית עין של שומרים בלבד.

ישן 27-06-2007, 14:27
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "סירוס הטירונות העורפית כפי תיאורך הוא פשע ממש"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי קגנס
ואגב, בליל הקילשונים שומר המאהל במקום לירות הלך להעיר א?ת המ"כ. כשחזר כבר נדקר למ וות וכך גם המ"כ ברגע שיצא מהאוהל. דווקא באוהל שבו ישנו החיילים נהרג רק חייל אחד והתנגדות של כמה מהטירונים המופתעים הניסה את התוקפים.

לא מדובר בשומר המאהל, אלא בשומר ששהה במגדל שמירה בגדר ההיקפית. למיטב זכרוני המ"כ דווקא לא נפגע, אלא ניסה לרדוף אחרי המחבלים, כשהוא בתחתונים וכפכפים, ומן הסתם נכשל בכך.
באוהל אכן הייתה התנגדות, אבל רק אחד מהם העלה בדעתו לירות בנשק, והוא נתקע אחרי שני כדורים.

ישן 24-06-2007, 22:54
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
אבל סאשה צודק.
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי קגנס שמתחילה ב "זה בדיוק, אבל בדיוק, העניין"

הג'ובניק היום מקבל כל-כך מעט זמן עם הנשק - שלא לדבר על הג'ובניקית, ל"ע - וזמן רב כמעט באותה מידה בהפחדה מבעיות בטיחות בנשק - שאי אפשר לצפות ממנו הרבה. אם מרוב פחד כבר לא נותנים (באמת? זה מדהים אותי. פעם נתנו) לג'ובניקים לתרגל מעצור, אם הם יורים מטווח וחצי - הם לא מרגישים בנוח עם הנשק ולו מעט. וכשהם לא מרגישים נוח עם הנשק, להגיב בצורה אוטומטית תחת איום - זה לא פשוט; היוצאים מן הכלל יעשו את זה, לא הכלל.
(אגב, כמדומני שזו הסיבה בגללה, לפני עידן ועידנים, העלו את לוחמי השריון מרובאי 02 לרובאי 03;לפי מיטב ידיעתי, בהתחלה חשבו שהם לא צריכים, בגלל שהם ממילא בטנק, ואז הסתבר שכשהם יוצאים מהטנק - הם לא יודעים מה לעשות. אז הוסיפו לפחות אימון פרט רטוב, שלפי הסיפורים בשנים האחרונות גם זה הלך לאן שהלך).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 23-06-2007, 16:41
  Big_White Big_White אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.10.04
שלח הודעה דרך ICQ אל Big_White
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי fenriz שמתחילה ב "גבר גבר,"

זה לא משנה לאיזה סיטואציה הגעתי ולאיזה לא. אותי תמיד חינכו להחזיר לא משנה מי זה יהיה.
האם חייל לא יכול להחזיר מכות לערבי ולהראות לו שפה זה לא נקבות אז סלח לי לדעתי הוא מתנהג
כמו נקבה
מילא היה איזה רזה מת שניראה כאילו לא אכל חודשיים או יותר
אבל תיראה איזה גודל פיזי יש לו.
אבל שוב אם הוא רק היה יודע להישתמש בזה.
זה שיש לו נשק זה גם לא עזר לו.
חוץ מזה לא צריך להיכנס לכל מיני כפרים ערביים ואם כבר נכנסים אז נשק אליך!
כדי לשבור יותר שיניים עם הקט.
ואולי צה''ל צריך להעביר קרב מגע לכל המתגייסים!
אולי זה יתרום משהו.

ישן 23-06-2007, 20:17
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי Big_White שמתחילה ב "זה לא משנה לאיזה סיטואציה..."

לבן גדול,

תגובתך מבישה ומטופשת. כשתתגייס (ואני מקווה שתצליח להגיע למערך השדה למרות הפרופיל), תלמד שהחיים האמיתיים הם לא איירסופט ולא משחקי מחשב ופורומים, החיים הרבה הרבה יותר מסובכים.

אני מקווה מאד שלא תגיע לסיטואציה דומה, זו סיטואציה שעד שלא הגעת אליה אין לך שום סיכוי לדעת איך תגיב. ראה מקרי חטיפת החיילים שארעו לצערנו בסיטאציות לא קרביות, ואני מתכוון לנחשון וקסמן, אילן סעדון וסספורטס, כולם לוחמים שהיו צריכים להתמודד מול 2-3 מחבלים בסיטואציה מפתיעה ונרצחו למרות שהיה ברשותם נשק.

זכור שמאחורי כל מקרה עומד אדם, ולאדם הזה יש משפחה, בקורת צריך לדעת לתת ולנסח (קרא כמה מהתגובות האחרות באשכול הזה).

בקיצור, אל תהיה בטוח שאתה יודע הכל (אתה לא), או מוכן לכל אירוע (אתה לא) ונסה לחשוב 2 שניות לפני שאתה משחרר אמירה.

ישן 24-06-2007, 08:43
  noamlaw noamlaw אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.06
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי סו אלן1 שמתחילה ב "על בית שאן,שמעת?ראית מה הלך שם?אז למי אתה מטיף מוסר?"

סו אלן 1 שלום.
הדיון כאן אינו מי צודק או מי התחיל או למי כואב יותר. את זה אנחנו יודעים מנזמן מנזמן.
איך אמר מארק טוויין - לא חשוב מי התחיל חשוב מי יגמור.
שים לב כי הדיון נסב על איך צריך חייל לשמור על חייו וחיי חבריו והסובבים אותו, למי כדאי/מומלץ לסוע בטרמפים בשטחים ולמי מומלץ לתת נשק ומה עליו לעשות בו או לא לעשות בו בסיטואציות כגון זו בה אנו דנים.
את הבלגן שאתה מנסה להכניס כאן תשאיר לגדעון לוי ולאליוקים העצני ולנו תשאיר את המקצוענות.
ובמאמר מוסגר: סע איזה ערב לאחד המהמועדונים אפופי האלכוהול במדינה [שפיים סבבה מומלץ] ותתחיל שם עם איזו בחורה שהולכת עם קבוצה של בחורים [שנוסעים בב.מוו שחור - אפילו יותר מומלץ] ושם תיישם את הדברים שאתה כותב כאן. אני מעריך שאתה גיבור מאוד גדול בקנה המידה הזה.
יום נעים ורגוע לך.

נערך לאחרונה ע"י noamlaw בתאריך 24-06-2007 בשעה 08:55.
ישן 24-06-2007, 11:04
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי סו אלן1 שמתחילה ב "על בית שאן,שמעת?ראית מה הלך שם?אז למי אתה מטיף מוסר?"

סו אלן (כנוי מוזר ....) את דעותיך לגבי נחיצות השירות בצה"ל ולגבי המתנחלים וכו' כתבת כבר בהודעותיך האחרות, וכמאמר שרון "דעותיך ידועות".

להאשים בכל דבר את הכיבוש זה "קצת" שבלוני ומטופש - כמו האדון גדעון לוי שכתב מאמר שהמלחמה בין פת'ח לחמא"ס ברצועה היא בגלל הכיבוש (למרות שאנחנו לא בעזה כבר 10 שנים, ויצאנו כליל חד-צדדית לפני שנתיים).

כתבנו כאן הרבה לגבי התנהגות חיילים בכל הקשור להגנה עצמית, והכוונה היא להגנה עצמית שהיא זכותו הלגיטימית של כל אדם באשר הוא. לגבי "הזכות" לבצע לינץ' ... שום דבר שתגיד לא יצדיק לקיחת החוק ליידים בצורה מזוויעה כזו ורציחת אדם שלא עשה לך דבר, ולצערנו ביצוע לינץ' בחיילים ואזרחי ישראל הינו ספורט לאומי מוסלמי (כולל ביצוע לינץ' במפגעים יהודים).

ובקשר לאמירת "אהוד ברק" שלך - אם הייתי וכו' ... - קודם תהיה ואח"כ תדבר. ואני מקווה שכן תתגייס, וכן תגיע לעמדה שבה תוכל להתרשם ממגע ראשון ממה שצה"ל עושה יום-יום (ולא ממצגות וכתבות) ונדבר שוב בעוד שנה.

ישן 24-06-2007, 22:38
  עין טרמית עין טרמית אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.03.07
מה ז"א המדינה שלך? ומה אתה כאן אורח?...
בתגובה להודעה מספר 84 שנכתבה על ידי סו אלן1 שמתחילה ב "מה הם עשו?התנגדו לכובש?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי סו אלן1
נראה אותך במקומם.צריך לזרוק אנשים כמוך לעזה פעם,לראות אילו פשעים המדינה שלך מבצעת מדי יום..

נושא הדיון כמו שנאמר אינו צדקת הכיבוש כן או לא. מדובר כאן בתפקוד של חייל שאינו לוחם והאמת אני לא יודע כיצד היה מתנהג לוחם ,סיטואציית קרב או כזו המהווה סכנת חיים מביאה להתנהגויות שונות.עזוב ששהצבא אינו מכשיר חיילים לא קרביים להיות מיומנים בתפעול נשק כך שאין אפשרות לשפוט אותו. חבל שהאירוע קרה כי הוא הזיק בעיקר תדמיתית לצבא וברור ששהוא פגע בחייל.

בפורום הזה אין מקום לדיון על פשעים שביצעה או לא ביצעה המדינה שלנו..לא שלי ולא שלך..אם לא נאה לך אתה תמיד יכול להגר..

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:58

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר