לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-07-2007, 21:03
  BushMaster BushMaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.05
חויות של חייל מילואים ממלחמת לבנון 2.0

עוד מעט שנה למלחמה והחלטתי לפרסם כאן בפורום את חוויותי מהמלחמה בקיץ שעבר. הדברים נכתבו זמן קצר אחרי המלחמה וישבו אצלי במחשב הרבה זמן. אני מביא אותם תוך צינזור עצמי של שמות, אבל רוב האירועים פורסמו בספרים, בעיתונות או בטלוויזיה ולדעתי אין כאן שום דבר סודי. יכול להיות שיש אי דיוקים וטעויות באירועים או בזמנים, אבל כך זחרתי אותם וכל תיקון יתקבל בברכה - וכך גם תגובות.

לשם ובחזרה – הסיפור שלי במלחמת לבנון 2.0
יום חמישי ה-27/07/06

בצהריים אני מקבל טלפון מע' הסמ"פ שבערב אנחנו נפגשים אצל ל' המ"פ בבית הוריו. הוא לא מפרט אבל ברור שבימים הקרובים יגייסו את הגדוד. אני מתקשר למנהל שלי במפעל ומודיע לו שלא אגיע למשמרת הלילה. כבר לפני שלושה שבועות, כשרק התחילה המלחמה חיכיתי לטלפון הזה, עם הרבה חשש אבל רק שיגיע. חוסר הוודאות אם יגייסו אותנו או לא היה מורט עצבים. הרי אנחנו כבר שלוש שנים מתכוננים בדיוק לתרחיש כזה – הסלמה מול הפלסטינים שתגרור הסלמה בצפון, ירי רקטות על מרכזי אוכלוסיה. המשימה לה התכוננו הייתה חיסול המשגרים ושיתוק יכולת ירי הרקטות. לזה התאמנו ולזה אנחנו מוכשרים. היו לצה"ל תוכניות ברורות, היו גם ידיעות ברורות על האויב. מדוע התעכבו כל-כך הרבה זמן עד שגייסו את המילואים? זכורה לי שיחת טלפון עם אבא שלי שניהלתי זמן קצר אחרי שהתחילה המלחמה, לפני שהתחיל המהלך הקרקעי והחלו בגיוס מילואים. אמרתי לאבא שלי שאותנו עוד לא גייסו ואבי אמר שטוב שכך. הסברתי לא שאני מעדיף שיגייסו אותנו כמה שיותר מוקדם, יציידו כמו שצריך ויאמנו אותנו, ובסוף שלא ניכנס מאשר המצב הפוך, בו ייגיסו אותנו מאוחר, ונצטרך להלחם ללא ציוד מתאים וללא אימון נאות. לצערי התברר שצדקתי והדבר ממנו חששתי אכן קרה.
בערב אנחנו נפגשים אצל ל' המ"פ בחצר. מגיעים גם הסמלים וגם המ"פ והסמ"פ הקודמים וגם הרופא של הפלוגה. אני סמל מחלקה שלוש, אך בשנים האחרונות שימשתי כמפקד המחלקה. לשמחתי הגיע מ"מ חדש למחלקה, בחור צעיר ורציני עם הרבה ניסיון מהלחימה בשטחים. הוא מביא איתו הרבה חברה צעירים שלהם אלו המילואים הראשונים, ואני מכיר טוב את החברה הוותיקים וביחד נוכל להעמיד צוות טוב. המ"פ פורש בפנינו תובנות ותמונת מודיעין עדכניים. מתמונת המצב נראה לי כי הדרך הטובה ביותר שנוכל לפעול בה במלחמה היא אם נפעל כפי שהתאמנו. אמנם הדבר דורש מאמץ פיזי רב, וכן לא מעט תעוזה מצד הדרגים הבכירים אך בצורה זו נוכל, להערכתי, לתרום בצורה המשמעותית ביותר לטובת הכרעת המלחמה. אך, לא ניראה שזה הכיוון. המ"פ מבקש מאיתנו שנברר עם החיילים מה הכשירות הח"ירית של כל-אחד, כלומר מה הכושר הגופני ואיזה פק"ל כל אחד יודע להפעיל. (אצל כל הוותיקים התשובה הייתה אחידה – ררנ"ט &#9786. נפרדים עם רשימה טלפונית של החיילים והכנה להקפצה במוצ"ש.

יום א' ה-30/07/06

אני קם בבוקר ורואה 8 הודעות בטלפון. כיוון שידעתי שנוקפץ טלפונית באמצע הלילה, כיבית במעוד מועד את הסלולרי וניתקתי את הטלפון. אני נוסע לבסיס, נפרד מהאישה ומהילד, מעמיס את התיק האישי ופק"ל קפה ונכנס. כבר בדרך לנקודת החיול, אני נפגש אם הרבה חבר'ה מהסדיר והמילואים. החיוכים הרגילים הפעם קצת יותר מתוחים מהרגיל. לכולם ברור שאנחנו הולכים למלחמה. לכולם? – כנראה שלא. הרס"פים והסמ"פים היו אמורים לחתום ולהכין את הציוד הפלוגתי כבר ביום שבת אבל הרב האוגדתי קבל הנחייה מהרב הראשי שצה"ל לא במלחמה ולכן אין אישור לחלל שבת. הנגדים הדתיים מגיעים רק במוצאי שבת בעוד שהרס"פים והסמ"פים, חלקם דתיים בעצמם, ממתינים להם באפס מעשה משבת בבוקר. החיול הגדודי הפעם איטי מתמיד. פקידות השלישות הנחמדות יושבות אומנם בצל אבל כל החיילים עומדים בתור בשמש. הגעת לקצה התור ואז התברר לך שאתה עומד בתור "א-כ" במקום ב"ל-ת" – הפסדת ותיאלץ לחכות את כל התור מההתחלה.
אחרי החיול – חתימה על אפסנאות ונשק. אני מקבל קסדה מידה ב' עם כיסוי בצבע חול, M-16 ארוך ושכפץ. אפודים בינתיים אין. בנוסף אני חותם על משקפת ישנה (אבל סבירה) ושפנפן. יש כוונות אלביט אבל אין מתאמים. (כמה ימים אח"כ יגיעו מתאמים אבל בינתיים הכוונות יושאלו למקום אחר...) החובשים חותמים על אפודי חובש אבל זמן קצר אח"כ הם יועמסו על משאית ויסעו לרענון. יותר לא נראה אותם ורק זמן קצר לפני הכניסה המתוכננת יגיע ציוד רפואי בתוקף. על אפודי נגב, מא"ג, מטול או מנשאים ייעודיים אפשר בינתיים רק לחלום.
עד הצהריים כבר 80% מהחיילים מוכנים לתנועה לאליקים, שם נערוך את אימון ההכנה, אבל האוטובוסים מוזמנים רק ל6 בערב. פתאום מגיעה הודעה כי החוליה הרפואית אמורה להגיע לתל השומר לרענון. חצי שעה אח"כ, הם כבר בדרך, והם מקבלים הודעת ביטול ובכ"ז צריכים להגיע עם כולם לאליקים. אני והסמ"פ שולחים את האנשים לאליקים ברכבם הפרטי כדי שאולי יספיקו לאפס את הנשק עוד היום. אני לא ממהר כי ברור לי שאני ללבנון לא נכנס עם ארוך ועד הכניסה בוודאי יוחלף לי הנשק ולכן אין לי מה לאפס אותו. חלק מהלוחמים "יזכה" לאפס ארבע רובים שונים טרם הכניסה. בערב אנחנו מגיעים לאליקים ומקבלים תדרוך מהמ"פ או מה שאחד החבר'ה קורא לו "שיחת ההפחדה הראשונה"
בלילה מגיעים אפודים ועוד קצת ציוד. מתחילים לשפצ"ר – כמו בטירונות.

יום ב' ה-31/07/06

תרגילי חוליה. הולך להיות יום חם ובשטח האש שלנו אין צל קרוב. אני מכיר היטב את הוויכוח מה יותר טוב, M-16 ארוך או קצר והטענה כי אורך מדויק יותר. אני חייב לציין שעם שכפץ ואפוד הנשק הזה פשוט לא נוח. אם נוסיף לזה עוד תיק מלא ציוד ותנועה בשטח סבוך או כניסה לבית מקבלים וואחד בזנ"ט תקוע עמוק בת#&ת. באשר לדיוק, במילא אני מעל 100 מטר כבר בקושי רואה מטרות ולכן הדיון לא רלוונטי. אם רוצים חייל חי"ר שמתפקד עם הנשק שלו צריך לקחת את הארוכים ולזרוק אותם על כל הנגדים שמסתובבים עם קצרים ולהביא רובים נורמאליים, גם למילואימניקים.
אחרי הצהריים מתרגלים תנ"מ ולוחמת סבך ביבש. בערב תרגילי חוליה לילה וזהו. בזאת נגמרו תרגולי האש של הפלוגה. מעכשיו נשארו רק מטווחים ותרגולים יבשים. בלי ירי לאו, בלי לזרוק רימון, בלי תרגול לש"ב או סבך רטוב ובלי תרגיל צוות רטוב – דברים שהפעם האחרונה שתרגלנו אותם היה בסדיר. משטח האש אנחנו חוזרים לבסיס במסע אלונקות – תרגול בריא, גם למילואימניקים שמחלץ את העצמות ומחזק את האחווה בצוותים.

יום ג' ה-1/08/06

בבוקר אנחנו נוסעים לראות טנק. אם נצטרך לשת"פ שריון במלחמה הזאת זה יהיה עבורי (ועבור רוב החבר'ה) פעם ראשונה. הטנקיסט הצעיר (סדירניק מחטיבה 7) מסביר לנו איך לפתוח מסדרון אחורי ואיך ליצור קשר בטלפון חי"ר. בטנק שלו אין טלפון אבל הוא מבטיח שבטנקים בצפון יש – נו שויין, שלא נצטרך.
ממשיכים בתרגולי תנ"מ, והסוואה בסבך. אחה"צ אנחנו הולכים למטווחים ולשם מגיעה משאית עם שכפודים. חדור רוח קרב אני יוצא דבק במשימה להחליף את השכפ"ץ בשכפוד. יחד איתי מסתערים על המשאית עוד כ50 איש מהחטיבה. מעט מרפקים ואני זוכה בשכפוד האחרון. למי שיגיע מאוחר יותר אין. אח"כ מגיעה משאית עם M-16 קצרים. גם הפעם מעט מרפקים ואני זוכה ברובה נורמאלי. אני הולך לאפס ועוד מטווחים. גם היום הזה חם והמ"פ שלנו מתייבש (עדיף עכשיו מאשר בשטח). בין המטווחים אנחנו שומעים את ההרצאות הרגילות – מע"רים, קשר, לאו והרצאת תוד"א. הרצאת התוד"א נכנסת תחת רשימת – "שיחות הפחדה מס' 2". מטווחי הלילה ייזכרו בעיקר בגלל מדריך הקליעה המתרומם שהעביר אותם. המשפט: "דניאל תדגים" הפך למטבע לשון במשך המילואים. זהו, בזאת הסתיים האימון שלנו באלייקים. למחרת אנחנו מפנים את המקום לטובת חטיבות מילואים אחרות ועוברים למכללת עמק יזרעאל ליד עפולה.

יום ד' ה-2/08/06

אני נוסע עם ר' ועם הדוקטור לעפולה. ברדיו מדברים על הפסקת הירי של צה"ל מהאוויר בעקבות התקרית בכפר כנא ועל הקטנת ירי הקטיושות של החיזבאללה. השיחה נעה בין דיון על המצב לשיחות על העבודה והמשפחה אבל הנסיעה קצרה ובמהרה אנו מגיעים למכללה. אנו בין הראשונים ובינתיים המכללה ריקה. הגדוד מתמקם באגף החדש, באולם המרכזי, קרוב לקפיטריה. יחד איתנו מתמקם גדוד נוסף של החטיבה ויחידות נוספות. גדוד שלישי מתמקם באגף הישן וגדוד רביעי בבית הספר בכניסה לעפולה. כשאנו מגיעים האולם ריק ואני ממהר לגדר שטח לפלוגה בעזרת כיסאות ומיתר מצנחים (שיפצור). כעבור שעה קלה מגיעים החבר'ה ואנו פורקים את הציוד מהאוטובוס. ממלאים כדורים במחסניות ומתחילים לשפצר את הציוד – כמו בטירונות. לחלק מזה יש משמעות מבצעית אבל הרוב זה ריפוי בעיסוק כדי להסיט את המחשבות מהעתיד.
אחרי הצהריים אנחנו עולים לאוטובוס לאימון לש"ב במחנה 80. בזמן ההתארגנות נשמע בום חזק. פ', מקיבוץ בצפון, אומר שזה היה נפילה של קטיושה ואני אומר לו שיירגע, זה בסך-הכול דלת המטען של האוטובוס שנטרקה. חצי דקה אחר-כך נשמע בום נוסף ואז מתחילה אזעקה. אנחנו רצים לספריה. 15 דקות אחר כך אנחנו בדרך, ליד עפולה, בתוך מטע זיתים, עולה עשן ממקום הנפילה של רקטה.
את תרגולת הלש"ב אנחנו מבצעים בתוך מבני אסבסט המיועדים להריסה בפאתי מחנה 80. מסביב טירונויות מבצעות מד"ס. באמצע אנחנו מנסים להיזכר בתרגולות מהטירונות שלנו – לפני 12 שנים. מזל שיש עמנו צוות צעיר שהשתחרר רק לפני שנתיים. החבר'ה האלה ביצעו הרבה כניסות לבתים בשטחים כדי לבצע מעצרים – משהו שאפילו לא עלה בדעתנו בזמנו.
בערב אנחנו חוזרים לעפולה. הפלוגה שלנו מקבלת חדר נפרד מהאולם המרכזי בו שוכן הגדוד כך שיש לנו יותר פרטיות ושקט. אנחנו ממשיכים ב"ריפוי בעיסוק", ז"א שיפצורים שונים ובלילה יוצאים לתרגולות במדשאות של המכללה.

יום ה' ה-3/08/06 ט' באב

יום חם כרגיל. בבוקר אנחנו מקבלים פקודה. התוכנית היא להנחית את הגדוד בעומק השטח הלבנוני, כ-25 קילומטר צפונית לגבול, ביום ג', לא רחוק מהליטני. אנחנו נשתלט על השטח שמדרום לליטני, ואוגדה משוריינת (162) תחצה את הסלוקי ותחבור אלינו ממזרח. בתוכנית הזאת הפלוגה מתחלקת לשניים – צוות א' מוכפף לפלוגה ב' וצוות ב' (הצוות שלי) והחפ"ק מ"פ בעתודה גדודית, מיועדים להיכנס לילה אחרי. אנחנו נוסעים לבא"ח גולני לבצע מטווחים. אחה"צ אנחנו נוסעים לשדה ליד דוברת. שם, מול התבור, חונים שני ינשופים ויסעור וחטיבה שלמה עושה תרגולות עליה וירידה מהמסוקים. אני פוגש שם את ג' – חבר ילדות ולוחם בגדוד מקביל, ואנחנו מצטלמים על רקע התבור. עד שאנחנו חוזרים למכללה, משתנה הפקודה, מקום הנחיתה משתנה, הפלוגה מצורפת לכוח העיקרי וצוות א' מצורף לפלוגה א' ויום הע' משונה ליום ב' – לא נורא זה עוד יספיק להשתנות לחלוטין עד שניכנס. בלילה אנחנו יוצאים לתרגולות פלוגתיות במכללה. הבלגן חוגג והעסק נראה רע. ככה זה כשזו הפעם הראשונה שאתה מתרגל – בחיים – לחימת חי"ר פלוגתית.

יום ו' ה-4/08/06

אין תוכניות מיוחדות ליום זה ובבוקר מתרוצצות שמועות כי פלוגה א' אירגנה לעצמה יום משפחות. יוצאת הוראה חמורה לא לאפשר לאף קרוב משפחה להגיע. אחרי חצי שעה מקבלים הודעה כי יש אפשרות למשפחות להגיע עד השעה 16:00. אנחנו מעבירים את הזמן בהכנות. בינתיים מגיע עוד ועוד ציוד. מגיעים מכשירי "עדי" וכן 12 רובי M4 ("פלאטטופ") לשימוש קלעי החוד, לכל הגדוד. הרובים מגיעים רק עם הטלסקופ יום, ללא כוונת לילה. האנשים שחותמים על הרובים האלו (ועוד אחרים) יוצאים לאפס את הרובה, חלקם בפעם הרביעית. אבא שלי, ישתי והילד מגיעים ואנחנו מבלים מספר שעות ביחד. הילד חמוד וזה עושה טוב לנשמה להיות עם המשפחה. אחר-הצהריים המשפחה נוסעת הביתה ואני יוצא לריצה עם כמה מהחבר'ה מהפלוגה. הכושר שלי ממש ירוד ואני בקושי מסיים סיבוב של שלושה קילומטר. בערב יש ארוחה חגיגית של כל החטיבה, שארגן איזה תורם עלום שם.

יום ש' ה-5/08/06

בצהריים, בשיא החום, אנחנו יוצאים לתרגולות צוות בלש"ב בשכונה בבניה צפונית לעפולה. זה כנראה אחד מהשיאים הסוריאליסטים של המלחמה כאשר אנחנו מתרגלים כניסה וטיהור ווילות של אנשים פרטיים. בחלק מהבתים כבר יש חרסינות בשירותים וצריך להיזהר... במהלך האימון גם נשמעה אזעקה אך הפעם הנפילות היו באזור נצרת ומגדל העמק ומפרץ חיפה ולא בעפולה. פתאום, תוך כדי תרגול, קוראים לנו לעלות מהר לאוטובוסים ולחזור למכללה. כשאנחנו מגיעים למכללה אנחנו חותמים על רימונים ולאוים – המ"פ נקרא בדחיפות למג"ד. כולנו במתח ואף אחד לא יודע לאן זה הולך. אני מרים טלפון ובקול רועד אומר לאישה שלא אוכל לדבר בימים הקרובים. המתח אדיר.
קצת לפני העלייה לאוטובוסים מראים לנו איזה מין תצ"א, בפעם הראשונה נזרק השם "דבל" לאוויר. המשימה היא להגיע לכפר שנמצא כ-5 קילומטר צפונית לזרעית ומשם להמשיך צפונה. מה המטרה, איזה כוחות, כמה זמן נהיה בשטח, מה נעשה כשנגיע לכפר, איזה אויב עומד מולנו – לכל השאלות האלה אין תשובה. נאמר לנו שכוחות צה"ל כבר היו בכפר אבל כרגע אין שם אף אחד. המטרה היא לא לכבוש את הכפר אלה לתפוס בתים ולהתכונן משם למתקפה צפונה לכיוון כפרא, יעטר,ומשם ל-צדקין זבקין והאזור ההוא. בסביבות שמונה כל הגדוד על אוטובוסים ומתחיל תנועה לזרעית. אין לנו מושג מה סדר התנועה הגדודי, מה הלו"ז ועוד שאלות בסיסיות. ובנוסף לזה אנחנו מתקרבים לאמצע חודש אב וצפוי ירח מלא. עם מחשבות פטליסטיות ותחושה כאילו אנחנו הולכים להשתתף בסרט החווה הסינית 2 אנחנו נוסעים צפונה. מזל שמי שהוביל את שיירת האוטובוסים קצת התבלבל בדרך והוביל אותנו בדרך ארוכה. נסענו לאורך כל כביש הצפון, ממצודת כח ועד זרעית. כל הדרך עוברים ליד פלוגות טנקים וסוללות ארטילריה מרעישות מעל הגג של האוטובוס. ב-22 בלילה אנחנו מגיעים לפניה למושב שתולה ושם חונים כבר שאר האוטובוסים של הגדוד. אנחנו עוצרים בצד והסמג"ד עולה לאוטובוס: "סעו עוד קצת קדימה, שם ייתן לכם מישהו פיצות, תאכלו וחוזרים למכללה." -"הוא צוחק?" מישהו שואל. אני אומר שאני מכיר את הסמג"ד עוד מהסדיר (היה מ"פ שלי) והוא ידוע בהרבה דברים אבל לא בחוש ההומור שלו. אנחנו יורדים מהאוטובוס, משתינים את כל המים שאגרנו בגוף לקראת התנועה הרגלית, מעשנים סיגריה, אוכלים פיצה וחוזרים בשירה וריקודים למכללה.

יום א'-ב ה- 6-7/08/06

יקיצה טבעית. עכשיו מתרוצצות שמועות שאולי יוצאים הביתה. לירן המ"פ זהיר. הוא אומר רק שכרגע המשימה של דבל בוטלה וכנראה חוזרים למשימה המקורית שאומרת הטסה לעומק השטח, בינתיים עדיין לא ידוע לאן ומתי. אנחנו מעבירים את רוב היום בבטלה עד שבשעה 18 מתקבל אישור סופי ליציאה הביתה. ב20 אני על האוטובוס וב1 בלילה אני מגיע הביתה. נשיקה לילד, נשיקה לאישה וכבר למחרת ב16 אחה"צ אנחנו כבר בדרך חזרה למכללה.
בלילה יצאנו למודל פלוגתי, שוב להתקפה על השכונה בבניה בעפולה. הצוות שלי מתפקד בגבולות הסביר, אבל בצוות השני, ובעיקר בצוות החפ"ק יש הרבה בלגן – ככה זה כשלא מתאמנים, וכשכבר מתאמנים אז מתאמנים על תצורה אחרת לגמרי.

יום ג' ה-8/08/06

בבוקר אנחנו מקבלים פקודה שוב לתנועה לדבל. הפעם יש קצת יותר זמן ללמוד את הציר ואת התצ"א של הכפר. ידוע כי כרגע יש יחידה של צנחנים סדירה בכפר אך הלילה הם יוצאים משם. לא היו היתקלויות בכפר אך אף כוח לא ממש נכנס פנימה. נאמר לנו שהמשימה היא רק להגיע לכפר, וכי בעצם המטרה שלנו היא להמשיך מדבל בהתקפה צפונה. התנועה תהיה חטיבתית. זה נשמע קצת מוזר כי אם נלך ברווחים נורמאליים, בתנועה חטיבתית בשני טורים, כשהראשונים יגיעו לכפר האחרונים עוד לא יתחילו ללכת. אנחנו מצטיידים בקצת שימורים ומים, כאשר מבטיחים לנו שתוך 48 שעות נקבל תספוקת. בינתיים אין אפילו לחם ומנות הקרב מכילות כל מיני דברים לא רלוונטיים כמו תירס ומלפפונים חמוצים. אנחנו לוקחים הרבה טונה, קצת קבנוסים וקצת פירות יבשים – זהו זאת הצידה שצה"ל מסוגל לספק ללוחמים שלו במאה העשרים ואחת – פשוט בושה. לפי מה ששמעתי עוד מצבנו היה טוב כי היה לנו מה לקחת. ליחידות אחרות אמרו לצאת בלי כלום ולהצטייד במכולת בכפר...
במסדרונות המכללה אני ניפגש אם חבר טוב שלי – נ', שמשרת בגדוד השני (להלן – הגדוד של נ'). להם אמרו שהעסק ייקח 12 ימים – ארבע ימים תנועה צפונה, ארבע ימים שהייה בשטח וארבע ימים חזרה. אם המחשבה האופטימית הזאת אנחנו עולים לאוטובוסים, הפעם בדרך קצת יותר קצרה וכבר בשעה 18 אנחנו בצומת שתולה, הנקודה הכי קרובה שהגענו אליה עד עכשיו. הפעם נסענו באור יום והיה ניתן להתרשם מהשריפות המרובות שפרצו בחורש בגליל ומהמספר האדיר של קני הארטילריה שהרעישו לאורך כל כביש הצפון.
אנחנו נעצרים בצומת שתולה ושוב מסובבים אותנו. הפעם לא חוזרים עד למכללה אלא רק עד לגוש תפן. בחניה של סטף אנחנו יורדים ומחכים לאישור תנועה. בערך ב20 מגיע האישור וכולם נכנסים להתרגשות ומתחילים לצבוע פנים. עשרים דקות אחר-כך יורדת פקודה מהגדוד כי רק פלוגה א' וב' נכנסות ואנחנו ניכנס רק מחר. אנחנו מורידים את הצבעים מהפנים. עשר דקות אחר-כך, אנחנו בפנים עם הבטחה של המ"פ למג"ד כי נלך ממש מהר, לא נפריע להתקדמות המהירה של הכוח וגם נהיה ילדים טובים ונדבר בשקט כל הדרך. המג"ד משתכנע וכך גם המח"ט ואנחנו שוב צובעים פנים. הפעם החלטתי שאני מוריד את הצבע רק במקלחות החמות של המכללה. נמאס לי מהטרטור הזה.
בערך ב-22 אנחנו מגיעים לכביש המערכת, יורדים מהאוטובוס, לובשים אפודים ומנשאים ומוכנים בסדר תנועה- הכיוון צפון ותשע שנים אחרי הפעם האחרונה שהייתי בלבנון אני מתכונן להיכנס לשם שוב.

ליל ה-8/08 ויום ד' ה-9/08

באור ירח מלא ובשקט מוזר אנחנו מתחילים תנועה. גבוה מעל נשמע טרטור המנוע של מזל"ט בלתי נראה. נשמעים גם קולות נפץ של יציאות וגם של נפילות. אנחנו נעים על כביש המערכת, בתוך וואדי סבוך, עדיין בתוך שטח ישראל. בתוך הסבך העבה ניתן לשמע, קרוב בצורה מעוררת חשש, קולותיהם של עדר חזירי בר. רק זה חסר לנו, עוד לפני שכף רגלנו דרכה בלבנון, נותקף בידי עדר חזירים עוין. החזירים מגלים אבירות ונשארים בסבך והטור ממשיך להתקדם. התנועה מעוד איטית וכבר מתחילות בעיות של תזמונים בין הפלוגות. קצת לפני חציית הגדר מוטלת בצד גווייתו של פאר התעשייה הצבאית – טנק מרכבה שרוף ומונח על הבוגיזים – עדות אילמת שפה לא משחקים, זה הדבר האמיתי. (לאחר שחזרנו לארץ נאמר לי שחצינו את הגדר בש-105, נקודת הדיווח שבה נחטפו החיילים. הייתכן שהטנק שראיתי הוא אותו טנק שעלה על מטען וכל צוותו נהרג ב12 ליולי, היום בו התחילה המלחמה?).
אנחנו חוצים את הגדר. בן-זוג הברזל שלי, גם הוא בן קיבוץ, בגילי, וגם לו נולד ילד לא מזמן, זורק לי בלחש "בלי דרכון!". אנחנו מתחילים ללכת בציר הלוגיסטי לכיוון צפון מזרח, עולים לכיוון האוכף. ממזרח לנו, על הכיפה, טנק מבצע ירי לכיוון איתע-א-שעב. הדי הנפילות הולכים ומתחזקים ולעומת זאת רעש היציאות הופך עמום יותר. אנחנו עולים לאוכף. הלילה חם וכבר אחרי זמן קצר מתחילים להזיע. קשה לאנשים עם המשקל הכבד. אנחנו עוצרים באוכף, ליד מספר בתים. הבתים נראים הרוסים אבל אי-אפשר לדעת כי לא תמיד הערבים מסיימים את הבתים שלהם. איכשהו אף-אחד לא אמר להם שמראה הבטון החשוף זה מה-זה אייטיז. אנחנו ממשיכים תנועה איטית מהאוכף למטה, דרך גיא רחב שבו טרסות נמוכות עם שדות קצורים ומטעי זיתים. התנועה מאוד איטית ועם הרבה עצירות. על רשת הקשר הפלוגתית שלנו, יושבת פלוגת טנקים ומשגעת את המוח. פתאום, תוך כדי הליכה, הקשר בצוות שלי מעקם רגל ונופל. הוא מתעלף למספר שניות והרופא מוזעק קדימה. הרופא קובע כי הבחור פרק את הכתף. מוחלט כי הוא ממשיך איתנו לדבל ולמחרת בלילה הוא יוחזר לארץ. כל הזמן הזה הגדוד יושב. בשביל להמשיך תנועה, מעבירים דרך הפלוגה שלנו כוחות אחרים של הגדוד והחטיבה, וצריך לדאוג שהם יעברו אותנו ולא יעצרו. מישהו אחר מהצוות לוקח את מכשיר הקשר ואנחנו ממשיכים תנועה, והפעם אנחנו עוברים דרך כוחות אחרים כדי לחזור למיקום שלנו בסדר התנועה. תוך כדי, גם חולפת מולנו פלוגה של צנחנים סדירה שנעה בכיוון ההפוך. בקיצור טיילת מסורבלת.
בערך בשעה 4 לפנות בוקר אנחנו מגיעים לפאתי הכפר. אנחנו מגיעים לקצה הציר הלוגיסטי ומתחילים התגנבות אל הכפר דרך הטרסות ומטעי הזיתים. במקום להגיע לבית שתכננו לשהות בו, בגלל השעה המאוחרת אנחנו מתקדמים לבית אחר, יותר בתוך הכפר. אנחנו מתמקמים מסביב לבית. מאחורינו נעות פלוגות אחרות לבתים אחרים. חוליית החוד נעה על דלת הבית כשאני מארגן את שאר הצוות לחיפוי. הדלת נעולה והם לא מצליחים לפרוץ אותה. יורים על הדלת כמעט טוף נגב שלם אבל היא בשלה. אנחנו מתארגנים לירות לאו לתוך הדלת כאשר פתאום מאחורי הבית צצה פלוגה אחרת בדרך אל היעד שלה. מתחלים דמדומי שחר ואני מוריד את הצוות לתוך מטע הזיתים שמתחת לבית. חוליית החבלה (=בחור אחד ממחלקת החבלה הגדודית שעשה קורס פלס לפני עשר שנים, והעוזר שלו, אחד שאין לו מושג בחבלה) מוזעקת אל הדלת. הם מצמידים לבנה לדלת ואחרי עשרים שניות יש פיצוץ אדיר והדלת עפה. עד עכשיו היה נדמה שהכפר ריק, ננטש על-ידי כל תושביו, אבל פתאום יוצא מתוך הבית איש זקן, כולו שרוט והוא בטח גם חרש לגמרי מהפיצוץ, ומתחיל לצעוק. הוא מוצא מתוך הבית ונקשר באזיקונים. חוליית הפריצה נכנסת פנימה ומדווחת שהבית קטן, ולא מתאים לכל הפלוגה ושאין חיבור לקומה השנייה. אנחנו נערכים לפריצה לקומה השנייה. תוך כדי מגיע מישהו – אולי חוקר שבויים מהמפג"ד או המפח"ט ולוקח את הזקן. הלבנה מוצמדת לדלת של הקומה השנייה אבל הפעם כלום – יש לנו לבנה נפל בכניסה לבית. מנסים לירות אליה אבל אז היא רק נופלת לרצפה ולא מתפוצצת. השחר כבר עולה ועוד מעט אור יום מלא. בינתיים בכפר כבר מלא כוחות נעים ומכל עבר אפשר לשמוע פיצוצי דלתות וכוחות סורקים בתים בירי ורימונים. עד עתה אין היתקלות. אנחנו מקבלים פקודה לעזוב את הבית הזה ולעבור לבית שבו כבר ממוקם המפג"ד ולהצטופף איתם. באור יום אנחנו רצים לבית, מדלגים פנימה ומבצעים ספירה מהירה שכולם בפנים.
בתוך הבית מצטופפים כשמונים חיילים, שישים מהפלוגה שלנו ועוד עשרים מחפ"ק המג"ד. זהו בית דו קומתי אבל כולם מנסים להידחס במסדרון הקטן במרכז הבית, במרתף ובחדר המדרגות. אנחנו מארגנים עמדות הגנה ונערכים לשהייה. כולם עייפים וסחוטים מהמתח וההליכה וקולות הנפץ של הארטילריה לא מפסיקים. אנחנו מנסים לברר מי יורה אבל אף אחד לא יודע. בינתיים אין פגיעות באזור הגדוד. אנחנו מעבירים את היום בין ניסיונות שינה ושמירה בעמדות. אני מכריח את עצמי לאכול קצת למרות שאני עוד לא רעב ובכלל כמה משמשים אפשר לאכול? זה יום חם וכולם מזיעים גם בשכיבה בתוך הבית. מדי פעם מגיעה התרעה על ירי פצמ"רים על הבית וכולם מצטופפים במרתף ואחרי כמה זמן חוזרים חזרה. העייפות מכריעה את הזהירות ואנשים הולכים לישון גם בחדרים, שם הם יכולים למתוח רגליים. חלק גם מורידם שכפ"צ וקסדה. פתאום נשמעת הצעקה "סאגר" וכולם קופצים למסדרון. עשר דקות אחר-כך שוב. למרות שאנחנו ביחד עם חפ"ק המג"ד אין לנו מושג שבשעה זו חטפו הגדחה"ן את שני הטילים לתוך הבית שלהם ושיש להם הרוגים ופצועים והם נמצאים רק שלוש-מאות מטרים מאיתנו, מחכים לחילוץ שיקרה רק בלילה. אנחנו נשארים בתוך הבית עד החשיכה ואז מתכוננים לתנועה צפונה לכיוון הכפר רשף.

ליל ה-9/08 ויום ה' ה-10/08

כשהחשיכה יורדת צוות א' יוצא להחביר לפינוי את הבחור שפרק את הכתף ולהביא אספקה. הם חוזרים עם הידיעות הנוראיות על מה שקרה לגדחה"ן ולתדהמתנו זו גם הפעם הראשונה שהמג"ד שומע על כך. אנחנו מצטיידים ועולים על ציוד ומוכנים לתנועה. בינתיים יש עיקוב של שעה בזמן היציאה וא"כ ביטול מוחלט. הצוות שלי יוצא לעמדות לילה בשלד של בנין בבניה שצמוד לבית ששהינו בו. את הלילה אנחנו מעבירים בשמירה ואנחנו רואים מספר אדיר של כוחותינו שנעים קדימה ואחורה בכפר, חלקם כוחות שמצטרפים להתקפה וחלקם מתפנים חזרה לארץ. עם אור ראשון אנחנו חוזרים לאותו בניין. את כל יום חמישי אנחנו מעבירים באווירה קשה בתוך הבית. חם בבית ומסריח כיוון שכל אחד קיבל רק שקית חרבון אחת ואחרי יום אחד הם נגמרו. אני סופר את השעות עד החושך והיציאה החוצה לאוויר הפתוח.

ליל ה-10/08 ויום ו' ה-11/08

עם חשיכה אנחנו מתארגנים ליציאה. קשה מאוד לארגן את החבר'ה בצורה מסודרת בתוך הבית החשוך. בשעה שמונה אנחנו מוכנים ליציאה אבל כרגיל יורדת פקודת עיקוב. רק אחרי 21 אנחנו בחוץ. הירח מאיר כמו פרוז'קטור ענק את כל בכפר. הרחוב של הכפר מלא בחיילים שלנו ושל עוד שני גדודים. אנחנו מתקדמים לאט, מנסים להיכנס לסדר תנועה חטיבתי ולכן כל פעם מזיזים אותנו 50 מטרים ומורידים במקום. באמצע הכפר אני פוגש את חברי הטוב נ' ואנחנו מחליפים "ירידות" בלחישה. הוא צוחק על צבעי הפנים שלי ואני שואל אותו אם הוא רוצה שאני אשחיר לו את המשקפיים שלא יזהו אותנו.
אנחנו יוצאים מהכפר דרומה אל מטעי הזיתים ושוב יורדים במקום לחצי שעה עד שכל החטיבה תתארגן. כשהירח כבר גבוה בשמים סוף-סוף אנחנו מתחילים תנועה לכיוון מערב ואז צפונה, מקיפים את חירבת אמיר, בין טרסות שטוחות ושדות פתוחים ומתחילים לרדת אל וואדי נאצר, כאשר מצפון מערב אלינו מתנשא הכפר רשף באיום אילם. כל הדרך מתגלגלת לפנינו ארטילריה ויש ריח חזק של אבק שריפה באוויר. כשאנחנו יורדים לוואדי הארטילריה כבר יורדת על הכפר. אנחנו נעים בטור ארוך בין בולדרים וחורש דליל. ככל שיורדים בוואדי המדרון נעשה תלול יותר, וממש לפני החצייה כבר צריך לרדת את מדרגות הסלע עם הידיים. במדרגה האחרונה אני מחליק, מעקם את הרגל ונוחת עם יד שמאל על סלע. לכמה שניות אני רואה כוכבים. כשאני קם אני מרגיש כי סיבבתי את הרגל ויש לי חתך עמוק ביד שמאל. אני נושך שפתיים וממשיך ללכת בעקבות הטור הארוך שנפרש מעלי על השלוחה.
אנחנו עולים על השלוחה ופונים טיפה דרומה ומערבה כדי לעקוף את הכפר ולהיכנס אליו מדרום. תוך כדי הליכה אנחנו מבחינים בסימנים המעידים על אולי שמורת טבע באזור. יש דרך עפר שלא מובילה לשום מקום, שפוכת עפר ורוג'ומים. מתחתנו יש וואדי עמוק וסבוך ויש איתור מודיעיני כי באזור יש שמורת טבע. אנחנו מבקשים לסרוק את שמורת הטבע ונענים בשלילה ומתבקשים לדחוף קדימה לכיוון הכפר. העלייה קשה ונמשכת כבר הרבה זמן. בערך בשעה שלוש לפנות בוקר אנחנו מגיעים לפאתי הכפר. הגדוד מתפצל כאשר אנחנו נעים לצד המזרחי של השלוחה ופלוגה א' נעה לצד המערבי ופלוגה ב' נעה מתחתינו וקדימה. המפג"ד נע מאחורינו מאחור.
אנחנו מתחילים בהתגנבות מאובטחת לעבר הבית שהוא היעד שלנו, בין טרסות נמוכות ומטע זיתים קטן. הפלוגה נערכת מאחורי טרסה והצוות שלי מתקדם לכיוון הבית שאנחנו אמורים לקחת. כשאנחנו שוכבים ברחוב לפני הפריצה, עף לנו מעל הראש ר.פ.ג' ומתפוצץ הרחק. מהצד השני של השלוחה מתחילים לשמוע חילופי אש – את הטוק-טוק של M-16 ועונה לו הקלאק-קלאק של קלצ'ניקוב. אין ירי קורב אלינו אבל מתחילים לראות נותבים עפים מעל הראש. מדי פעם מתפוצץ רימון. חוליית החוד של הצוות שלי מתחילה לנסות לפרוץ לתוך הבית. הדלת כמובן נעולה ומנסים לירות עליה עם הנגב. זה לא מצליח ומביאים את המאג קדימה שירה על המנעול (על השיטה עם לבנת החבלה כבר וויתרנו אחרי הניסיון הלא מוצלח בדבל). אחרי דקות ארוכות הדלת נפרצת והצוות מתחיל לסרוק את הבית. זה בית לא גדול עם שתי קומות והסריקה הולכת חלק. כל הזמן הזה יש ירי על הבתים שמעלינו ועל הבתים מתחתינו אבל הפלוגה שלי לא סופגת שום ירי ישיר. אנחנו נכנסים במהירות ומתארגנים בתוך הבית, הצוות שלי בקומה התחתונה וצוות א' בקומה השנייה. חפ"ק המ"פ מתחלק בין הקומות. זה בית קטן עם אזור מוגן של מסדרון פנימי קטן ביותר מה שמאלץ את הכוח להתחלק גם לחדרים חיצוניים. אנחנו מתארגנים להגנה במהירות. אור היום כבר מלא. פתאום מתחילות יריות ממש קרוב. אנחנו מזהים רעש מובהק של קלצ'ניקוב אבל לא מזהים אויב יורה. היריות מתגברות ומתקרבות לבית שלנו. בינתיים פלוגה ב' מבצעת חילוץ לאחור מתוך הבתים שלהם שם הם נתקלו באש חזקה. הם מחלצים לכיוון הבית שלנו ותוך כדי יש מחבל ברחן שרוץ לפניהם ומתחבא מתחת למרפסות של הבית שלנו. אנחנו לא מצליחים לזהות אותו ולא מעיזים לירות החוצה כדי לא לפגוע בכוחותינו. פלוגה ב', במרדף/חילוץ לעבר הבית שלנו יורים כמה כדורים על הבית שלנו ואנחנו צועקים "צה"ל, צה"ל" ואז אנחנו שומעים אותם קוראים "לא לירות על הבית הוורד". הם מקיפים את הבית שלנו ואנחנו שומעים "לא לירות על המשגר" ורק אז אנחנו מבינים שיש משגר "קורנט" במרפסת של הבית שלנו. פלוגה ב' נכנסת לתוך הבית. הבית נעשה ממש צפוף. הם נראים המומים ממגע האש שלהם. יש להם בחור אחד שנפגע תוך כדי החילוץ. רס"ל אהרון יחזקאל, המגיסט של פלוגת המרגמות שצורפו כצוות ת"פ פלוגה ב', חטף כדור בלב ונהרג במקום. יהי זכרו ברוך. גופתו של אהרון מוכנסת יחד עם אחרוני הכוח של פלוגה בית. רק אז אנחנו מבינים שלא לכפר נכנסו אלא למוצב של החיזבאללה. הכפר כולו מלא בתעלות קשר ובעמדות ירי. המסגד במרכז הכפר הוא בונקר הפיקוד של מחלקת החיזבאללה ומתוכו הם ניהלו את הלחימה מול פלוגות א' וב' שהיו קרובות אליו. בין הבית שלנו למסגד לא היה קו ישיר ולכן אנחנו לא יצרנו מגע. פלוגה ב' היו באמצע השתלטות על בית כאשר הם נתקלו מהצד. החברה זרקו את המנשאים שלהם וחילצו בחילוץ שהיה רחוק מלהיות מסודר.
הבית שלנו היה עמדת חירום של החיזבאללה ובמרפסת שלו עמד משגר קורנט עם שלושה טילים מוכנים לירי אל השלוחה ממזרח – שם נמתח ציר הגישה לרק"מ אל הכפר, ציר שגם ממשיך אחר-כך צפונה. אחרי הקרבות של הבוקר שוכחת אש הנק"ל בכפר אבל היא מתחלפת באש ארטילרית ובטילים. אנחנו מבקשים תמונת מצב, איפה נמצאים כוחותינו, איפה יש זיהוי של האויב, ומי לעזאזל יורה את הארטילריה הזאת כל-כך קרוב לבית שלנו כך שכל הבית רועד מההתפוצצויות. אין תשובה. הרגל כואבת לי וכך גם החתך ביד. עייף ומותש משלושה ימים ללא אכילה או שינה כמו שצריך אני צונח בפינה של הבית ותופס כמה דקות של תנומה. ההפצצות נמשכות. פתאום עולה ברשת הפלוגתית המג"ד של הגדוד השני. הכוח שלו נכנס בין הבית שלנו לבית של פלוגה א' ועכשיו הוא רוצה שנצא לסריקות בכפר. המ"פ שלי מברר את זה מול הגדוד ואחר-כך התוכנית הזאת מתבטלת. בצהריים יש דרישה שנצא לחילוץ מיידי. הפקודה ירדה מהחטיבה דרך הגדוד. בשלב הזה אני מגיע לשפל הכי גדול שהיה לי במלחמה. יום שלם ישבנו עם גופתו של אהרון בחדר, הקירות לא הפסיקו לרעוד מפגזים וטילים. כל היום ניסתי לקבל מידע איפה נמצאים שאר הכוחות, מה מצבם, איפה המחבלים ומה התוכניות. אף אחד לא יכול להגיד מה קורה. כשאני מרגיש כי כאן יהיה הסוף שלי וכי כנראה לא אראה יותר את הילד שרק לפני חצי שנה נולד לי אני עולה על ציוד וממתין לפקודה לצאת, מוכן ללחימה בחוץ. אני חושב איך יהיה לילד שלי לגדול בלעדי ואז מגיע פקודת ביטול. מסתבר ששיקול הדעת שוב היה אצל המ"פ שלי שהבין שלכוח יש רק פצועים וקל וההרוג ואין שום טעם לסכן חיילים ומסוק בחילוץ באור יום. הוא מבקש מהמגד לשקול שוב את הפקודה ואחרי חצי שעה הגיע פקודת הביטול. אחר-כך מקבל המ"פ של ב' החלטה שהוא לא יכול להחזיק את הכוח שלו ככוח לוחם בתוך אותו בית יחד עם הפלוגה שלי והוא יוצא לתפוס את הבית ממול. איתנו בבית נשאר רק כוח קטן מפלוגה ב' כדי לשאת את גופו של אהרון החוצה בלילה.
החושך מתקרב וזמן קצר ואנחנו מתכוננים לצאת לחילוץ. פתאום שורקים שני טילים קרוב אלינו. שוב יש ניסיון להבין מי ירה ומתברר שכנראה כלי טייס שלנו ירו על זיהוי של מחבלים אבל פספסו או שהוכוונו לא נכון והטילים פגעו קרוב אלינו – אין נפגעים. בחשיכה אנחנו מתארגנים ואני מורה לאנשים להחזיק ידיים אחד עם השני כדי שאף אחד לא יתעפץ ויישאר מאחור. קצת לפני היציאה אנחנו מבקשים לפוצץ את המשגר ונענים בשלילה. אנחנו עוזבים את הבית ללא ידיעה עם ומתי נחזור לכפר ויורדים לכיוון המנחת.

ליל ה11/08 ויום ש' ה-12/08

שוב ליל ירח מלא. אנחנו יוצאים מהבית החשוך ונערכים בטור ארוך לאורך החומה של חצר הבית עם הכיוון למטה אל הוואדי. ארטילריה יורדת על הצד השני של הכפר. כל הגדוד צועד בטור אחד, כ300 מטר במורד השלוחה, על דרך עפר עד שמגיעים למדרגה של טרסות שעליהם שדה בגודל של מגרש כדורגל המחולק לרוחבו לארבע על-ידי גדרות אבן נמוכות. בקצה השדה יש עץ ומצוק קטן. הפלוגה שלי נערכת בהגנה בין העץ למצוק. הארטילריה יורדת עכשיו על האזור ממנו באנו – זאת אומרת על הבתים שמעלינו. פתאום חתיכת פגז או פיצוץ משני עף בקשת, תוך כדי שהוא מעיף ניצוצות, כמו איזה זיקוק ונוחת כ10 מטר מאיתנו ומדליק מדורה קטנה. אחרי חצי שעה של המתנה, מגיח המסוק מתוך הוואדי, מתחתינו, ותוך-כדי סיבוב של 180 מעלות הוא נוחת בתוך השדה, כאשר בדיוק באותו זמן, שני מטוסי קרב מבצעים צלילה נמוכה לתוך הוואדי ומשחררים נורי הטעיה. המסוק יושב בדיוק 70 שניות על הקרקע – זמן שנדמה כנצח. בזמן הזה מועלית על המסוק גופתו של אהרון, וכן עוד כ3-4 פצועים מהקרב של הבוקר, וגם מורידים מהמסוק ערימה של קיטבגים שבהם אספקה. המסוק ממריא רק כ2-3 מטרים מעל הקרקע, ושוב יעף נמוך של מטוסי קרב שמשחרים נורים והוא צולל אל תוך הוואדי ונעלם. דקה וחצי של רעש הלהבים ואחר-כך שוב חוזרים להלמות התופים העמומות של הארטילריה.
אני מארגן חוליה שתבוא לקחת אספקה מהקיטבגים לפלוגה. הקיטבגים לא מסומנים והאספקה עובדת בשיטת "תפוס כפי יכולתך". הפלוגה שלי ממוקמת יחסית רחוק מנקודת הנחיתה ועד שאנחנו מגיעים נשארת רק כמה שישיות של מים וקיטבג של ציוד רפואי – שרלוונטי לפלוגות האחרות אבל לא לפלוגה שלנו, שעד עתה לא עשתה שימוש בציוד הרפואי שלה. אנחנו עושים קצת החלפות עם הפלוגות האחרות, מארגנים גם קצת אוכל וחוזרים לפלוגה, שם מחלקים את השלל הדל בין האנשים. עכשיו אנחנו אמורים לחזור חזרה לבתים מהם יצאנו, אבל בגלל המחסור במים, הגדוד נע לעבר בית אחד שנמצא בקצה הכפר, שם יש בריכה עם מים. שוב תנועה איטית לטווח קצר של אולי 300 מטר, ואז, אחד, אחד, אנחנו ניגשים למלא מים. השעה כבר מאוחרת ואנחנו עדיין מתבחבשים שם בפאתי הכפר. אנחנו כבר מוכנים לחזור לכפר כאשר שוב משתנות הפקודות. הפקודה עכשיו היא מהר, מהר להתרחק מהכפר כי חיל-האוויר רוצה להפציץ את הכפר. – "אה... חיל-האוויר לא היה אמור להפציץ לפני שנכנסו אל הכפר וספגנו נפגעים?" אנחנו שואלים את הקודקודים. – "אתם צודקים, אבל לא חשוב עכשיו – עכשיו מהר מהר לצאת מהכפר". טוב, אם צריך אז נצא. שני הגדודים פלוס המפח"ט שעלו לכפר לילה קודם יורדים שוב אל הוואדי כדי להיכנס לעמדות הסתתרות בסבך הדליל של השלוחה ממול. בתא שטח, שבד"כ אנחנו מסתתרים בו בסד"כ של פלוגה, תשב עכשיו חטיבה. תוך, כדי הירידה כבר מתחילים להפציץ את הכפר. פצצה ממטוס עושה בום הרבה יותר חזק מפגז ארטילרי, והיא מלווה תמיד באיזה מין ווייש קצר לפני הפיצוץ. הפצצות נופלות במרחק של מאתיים מטר מאיתנו, כל-כך קרוב שאחד מהפלוגה שלי נשרט מרסיס ברגל.
אנחנו יורדים לוואדי בפעם השנייה ועולים לשלוחה ממול. פתאום אני שומע צליל מוכר. אני מרים את האמר"ל ורואה קרנף בטיסה נמוכה מגיע מכיוון דרום מערב. פתאום אני קולט שהדלת נפתחת, ומטען שלם מוצנח ישר למרכז הכפר, שממנו הוברחנו בבהילות רבה קודם, תוך כדי הפצצות מסיביות מסביב. אני חושב שהבנתי את הטקטיקה של צה"ל וחיל-האוויר במלחמה. את האספקה הם יצניחו לאויב, כשהחיזבאללונים יגלו כי הם קיבלו רק טונה, יעלם להם הרצון להילחם, והמילואימניקים? – אלה במילא שמנים ולא יזיק להם מעט דיאטה. כך התכוון חלוץ להכריע את המלחמה ללא כוחות קרקע.
לקראת אור ראשון אנחנו מתחלקים לחוליות, וכל חוליה או חצי צוות, מוצא לעצמו כמה שיחים ומסתתר ביניהם. סוף-סוף משהו מוכר, שתרגלנו בעבר. אמנם לא בעשירית מהרמה הדרושה אבל בכל זאת זה משרה אווירה טובה להיות בשטח הפתוח ולא סגור בתוך בית שנדמה כמו מלכודת מוות. הבוקר עולה ואיתו המצב-רוח. פתאום רואים קצת ירוק וכולם נרגעים ומקבלים קצת יותר בטחון, אחרי הימים הקשים שעברנו. ניתן להבחין בהרס הרב שהפצצות הלילה עשו בכפר אבל גם בעובדה כי בבית שהיינו בו, עם משגר הקורנט במרפסת, לא פגעו.
היום היה יכול להיות ממש פסטורלי, אלמלא טרטור המזל"ט מעל והפגזים שנחתו באזור שמורת הטבע, מדרום לכפר. הפגזים הללו הדליק את העשב היבש של אמצע הקיץ, ובוואדי החלה עולה שריפה לכיווננו. השריפה אומנם הייתה רחוקה ולא היוותה סכנה אבל שימשה תירוץ נחמד, וכך, באמצע היום, יצאנו מהעמדות ועלינו אל חירבת אמיר, הכיפה המפרידה בין דבל לרשף, שם חנו במגנן, שלושה "דובים" (D-9) וביניהם מערום של מנות קרב ומים. עלינו אל הכיפה ואחרי שלקחנו מים ירדנו אל חורשת זיתים שנמצאה במדרון אחורי כלפי רשף אבל כל הכפר דבל היה פרוש לרגלינו. בחורשה, פתאום אנשים הרגישו בטוחים, הורידו קסדות, שכפ"צים, פרשו חולצות רטובות על העצים ואף הורידו נעליים וטיפלו ביבלות. לא ייאמן כי לפני יומיים עוד הצטופפנו כאן בתוך בתים, מחכים לטילים ועכשיו אנחנו מתנהגים כאילו אנחנו בחורשת "מרכוף", בהמתנה בין תרגילים. רק חסר הגזלן...
לפנות ערב אנחנו מקבלים פקודה. שוב חוזרים אל אותם בתים, אבל הפעם הגדודים יתקיפו בתנועת מלקחיים את הכפר, אנחנו מדרום והגדוד השני מצפון, גדוד שלישי יישאר בחיפוי ועתודה על השלוחה. ההתקפה הגדודית תיעשה הפעם בדירוג, תוך חיפויים בין הפלוגות. הפלוגה שלי מקבלת לכבוש את אותו הבית שהיינו בו, אבל גם בית נוסף, מה שיאפשר לנו: א. לחלק את הכוח ולהקטין את הצפיפות בבתים וכך לאפשר מחייה נוחה יותר במשך היום ו-ב. חיפוי הדדי בתוך הפלוגה וחיפוי יעיל יותר לפלוגות האחרות. לקראת לילה האנשים חוזרים חזרה למשמעת מבצעית, ואחרי שלמדנו היטב את המשימה, ואחרי שהכפר עבר ריכוך אווירי, אנחנו מוכנים "ברבק" לחזור לכפר הארור הזה.

ליל ה-12 ויום א' ה-13/08

שוב נמתח הטור הארוך על השלוחה בדרך אך הכפר רשף. אנחנו מכירים כבר את הדרך בעל-פה. הארטילריה מתגלגלת לפנינו ונוחתת על הכפר ממול, כבדרך שיגרה. הפעם בירידה לוואדי אני ניזהר יותר ולא מחליק. אנחנו מתחילים לעלות לכפר, פחות או יותר באותה דרך שבה עלינו פעם שעברה – שטות מוחלטת אבל כבר לא נישאר כוח למחות. בפאתי הכפר הגדוד מתפצל. הפלוגה שלי נעה אל הבית שיצאנו ממנו לילה קודם. על הדלת השארנו אזיקונים כדי לקבל איזושהי אינדיקציה עם מישהו ביקר בבית בזמן שלא היינו. חוליית החוד מדווחת שהאזיקונים במקום, ומתחילה סריקה באש של הבית. עד עכשיו אין ירי עלינו. אנחנו מטהרים את הקומה הראשונה וחוליית החוד עולה לקומה העליונה. הבית שלנו מטוהר וצוות א' עולה לקומה השנייה לתת חיפוי לפלוגה ב' שתופסת שני בתים מעלינו. הצוות שלי מתארגן לתנועה בקומה התחתונה. כאשר פלוגה ב' מסיימת אנחנו יוצאים קדימה, זורקים כמה רימונים ויורים לתוך מבנה שנמצא בין הבית של צוות אבינועם וחפ"ק המ"פ לבין בית היעד שלנו. בינתיים הגדוד השני מתחיל בפריצה בצד השני של הכפר – כ-800 מטר מצפון אלינו. הצוות שלי מטהר את הבית. זה בית דו קומתי, עם גרם מדרגות חיצוני. הקומה העליונה מסריחה משאריות אוכל מרקיבות שנשארו או מפגר של חתול שחטף בהפגזה. לבית יש חור גדול בחדר בצידו הדרומי – תוצאה של פגיעה ישירה של פגז ארטילרי או הפצצה מהאוויר. לשמחתי יש לבית מסדרון פנימי, יחסית גדול, שבו נוכל להצטופף כל הצוות. למסדרון אין קירות חיצוניים כך שהוא מספק הגנה כלשהי מפגיעת נ"טים ואנחנו נמצאים בקומה התחתונה = הגנה כלשהי מפצמ"רים. כמו בכל בית ערבי יש הרבה שמיכות ומזרונים ואנחנו פורשים אותם על הרצפה שמלאה בשברי בטון מההפצצות. אנחנו מציבים שומרים בחדרים החיצוניים וליד הכניסה ומבצרים את החדרים ברהיטים, מקרר וכו'. אני הולך למטבח וחוזר בלי אוכל אבל עם ערימה של סירים שאני מניח ליד פתח הבית, ובמרפסות שאין לנו תצפית ישירה עליהם, בניסיון לייצר מלכודת רעש שתתריע עם מישהו לא מורשה ינסה להתגנב אל הבית.
תוך כדי ההתארגנות שלנו, עולה השחר על הכפר רשף. שני הגדודים תפסו את הבתים שייועדו להם, ללא היתקלות בחיזבאללה. האם הם ברחו, נהרגו או שהם מחכים בתוך בונקרים במרכז הכפר, היכן שעוד לא הגענו? אני יוצא לפתח הבית ומתאם עם צוות א' ועם פלוגה א', חיפוי הדדי ותיאום קווי ראיה (מה שנקרא כיום נוהל משקפ"ת). נשאר רק לארגן רשימת שמירה ואפשר לתפוס תנומה קלה.
את יום ראשון אני מעביר בשינה ושמירה לסירוגין. בגיחה נוספת למטבח אני מוצא בצל ואחד החברה מכין מעדן – טונה עם בצל. אחרי חמישה ימים של רק טונה – אפילו קצת בצל גורם לטעם חדש לטונה ונותן קצת יותר חשק לאכול אותה. בצהרי היום מגיע המ"פ עם חבורה מצומצמת מהחפ"ק. הם באו לתאם איתנו את התקפת הלילה הבא והביאו איתם את החדשות על הנפגעים הרבים שנפלו ביום שבת ועל הפלת המסוק. יש להם "ורד הרים" ואנחנו מדברים עם הרס"פ שלנו, שנשאר בארץ, שמוסר, בדמעות, ד"ש מהמשפחות. זה רגע מאוד מרגש כשאתה שומע את החיבור לארץ ואפילו עכשיו עולות לי דמעות בעיניים כשאני ניזכר שהוא בישר לנו שהוא דיבר עם כל הנשים והמשפחות בבית והרגיע אותם. במשך היום יש דיווח על היתקלות של אחד הגדודים עם חוליה של החיזבאללה אבל אחר-כך מתברר שזה היה כמעט דו"צ בין שני הגדודים האחרים. לא ידוע לי על היתקלות עם החיזבאללה במשך היום.

ליל ה-13/08 ויום ב' ה-14/08

הערב יורד ואנחנו ממקמים חוליית צלפים בקומה השנייה של הבית כדי לתת חיפוי לחצי השני של הפלוגה, שמתקדם לבית הבא. הלילה אמורים שני הגדודים להשלים את ההשתלטות על הכפר כדי לאפשר לכוח משוריין להגיע עד הכפר ובכך להרחיב את המסדרון הלוגיסטי שיאפשר את תספוק שאר כוחות האוגדה, שביצעו את האיגוף ממערב לנו, במאמץ לכיוון כפרא ויעטר. בשלב הזה כבר ידוע לראש הממשלה שהוא הולך לחתום על הפסקת אש, אבל הכוחות ממשיכים לנוע. ההתקפה הגדודית מתעכבת. יש איחור בלוחות הזמנים והמחלקה שלנו, במקום להתקדם, חוברת לצוות א' והחפ"ק בבית שהם תפסו וממתינה לפקודות. כבר כמעט שלוש לפנות בוקר כשאנחנו מקבלים פקודה לסגת לעמדות שתפסנו יום קודם. לפני שאנחנו חוזרים לבית אנחנו ממשיכים עוד קצת, לפאתים הדרומיים של הכפר, שם מוטלים מארזי האספקה שהפיל הקרנף שתי לילות קודם. האספקה מסודרת בתוך קיטבגים. אנחנו תופסים שני קיטבגים שכתוב עליהם מים ועוד קיטבג של אוכל. האנשים שסוחבים אותם העבירו את הנשק אחורה על הגב והם גוררים או סוחבים את הקיטבגים על הכתף, למרחק של כמאה מטר, חזרה לבית שהיינו בו. לקראת אור ראשון אנחנו שוב בשגרת שהייה בבית.
בחמישה לשמונה עוד נופלים פגזי ארטילריה מסביבנו אבל בשמונה בדיוק שורר שקט מוזר. הפסקת האש נכנסה לתוקפה. אנחנו מתענגים על קופסאות של סרדינים ולחם עבש מתוך הקיטבגים. מגיעות ידיעות שצריך להתכונן לחזרה של אזרחים לכפר. יורדת הוראה לא לפתוח באש לעבר אזרחים אלא רק לעבר חיזבאללה – ממש אנחנו הולכים לחכות ולשאול אותם אם הם חיזבאללה או אזרחים. יורדות התראות על חטיפת חיילים. אני מודאג, הדבר הכי גרוע שיכול לקרות הוא שנקבל פקודה להישאר בכפר. עכשיו, כשכבר ברור כי ההתקפה צפונה נפסקה, אין עוד שום טעם לשהותנו שם. מבחינתי, לצאת עכשיו ולחזור לארץ. למזלנו היום עבר ואף אחד לא הגיע. אחרי הצהריים אנחנו מקבלים את הפקודה להיערך לתנועה חזרה בלילה. עם חושך ראשון אנחנו כבר מוכנים לצאת. סריקה אחרונה בבית לראות שלא שכחנו כלום, ואנחנו בחוץ, מוכנים לחבור לשאר הפלוגה ולצאת מהכפר הארור הזה.

ליל ה-14/08 ויום ג' ה-15/08 והלאה

אנחנו ערוכים בטור ליד הבית של חפ"ק המ"פ. הם יוצאים והפלוגה מתחילה לרדת לוואדי דרך הטרסות ומטעי הזיתים. לאט לאט נצבר כל הגדוד בטור ארוך ואחר כך זה כבר טור חטיבתי. אני יכול לראות את ראשוני הטור כבר במעלה הצד השני, ואנחנו עדיין בפאתי הכפר. אנחנו חוצים בפעם הרביעית והאחרונה את וואדי נאצר. הפעם אין ארטילריה שמתגלגלת מסביבנו ורק נשמע זמזומו של המזל"ט, הרחק מעל. אנחנו עולים חזרה לחירבת-אמיר, היכן שהיה מצבור האספקה, כמה ימים קודם. ליד המצבור הריק התנועה הופכת לשני טורים. בגלל המספר הגדול של החיילים, ובגלל לחץ הזמנים, האנשים הולכים מכווצים, ללא רווחים. אנחנו עוצרים להפסקת שתייה, בפאתי דבל, ליד הבתים שבהם נפגעו לוחמי הגדחה"ן. בן-זוג הברזל שלי לא מרגיש טוב, ואני לוקח ממנו את המנשא, ושם אותו מעל התיק שלי, אך המנשא שלו לוחץ לי אנטנת הקשר ואיני יכול לפרוש את רצועת הנשק על הצוואר. מכאן ועד הגבול, אני כורך את רצועת הנשק על המרפק, ונושא את הנשק ביד אחת. החטיבה מתקדמת על הציר הלוגיסטי חזרה ארצה. עכבותיהם של יותר מ500 חיילים מעלות אבק אדום מהקרקע. כל הזמן אנחנו מריצים התפקדויות כדי לוודא שאף אחד לא החליט עכשיו להתעפץ ולהישאר בלבנון. סוף-סוף מגיע הרגע המיוחל ואנחנו חוצים את הגדר, מספרי ברזל אחרונים ועוד קצת הליכה ואנחנו ליד האוטובוס של הפלוגה. אני מוריד את המנשאים והאפוד ופורק את הנשק. בתחושת הקלה עצומה, והתפרקות של כמעט שבוע מתח, ויותר מזה אם סופרים את הזמן שלפני הכניסה, כל החבר'ה מתחבקים. אין שימחה, תוצאות המלחמה ברורות לנו וגם איבדנו חבר לגדוד. קצת צילומים למזכרת ואנחנו חוזרים למכללה.
במכללה, אחרי מקלחת חמה, ולמרות העייפות, אני עדיין לא יכול להירדם. בשעה 6 בבוקר אנחנו יושבים כל החבר'ה על המרפסת ושותים קפה. חבר מוציא גיטרה ואנחנו שרים את השיר של שם-טוב לוי – שיר אחרי מלחמה. הזריחה מדהימה ביופייה. אני לא רוצה להעיר את האישה כדי שלא תחשוש מהטלפון בשעה 6 בבוקר אז אני רק מתקשר לאבא שלי, שמישהו בבית יידע שהכול בסדר. רק ב9, אחרי שנת בוקר קצרה, אני מתקשר בדמעות לאישה להודיע לה, שזהו, הכול נגמר ואני בא הביתה.
מאוחר יותר באותו יום יש לנו שיחה עם מפקד האוגדה. לרוב השאלות הקשות שהוא נשאל אין לו תשובה. לשאלה, מדוע ניתנה הפקודה המרגיזה, להיכנס ולהסתתר בבתים בתוך כפר, במקום להיערך בשטח הפתוח, הוא עונה כי ההוראה שהוא נתן הייתה הפוכה, להסתתר בשטח הפתוח, ורק אם אין ברירה להיכנס לכפר. מאוחר יותר אנחנו שואלים את המח"ט את אותה השאלה והוא טוען שההוראה להסתתר בבתים באה מהאוגדה. לשאלות אחרות, מדוע לא מוצה הכוח, מדוע לא ניתנו הפקודות בזמן כדי לאפשר נוהל קרב סדור, מדוע לא התאמנו ולא צוידנו כראוי – אין להם תשובות.
בערב נערך טקס זיכרון חטיבתי, ולמחרת, אחרי תחקירים פלוגתיים, שוחררנו הביתה. בימים הקרובים שבנו כדי להזדכות על הציוד וכדי לערוך טקס זיכרון גדודי לאהרון יחזקאל ז"ל. שירת התקווה בסיום טקס הזיכרון של אהרון, הייתה המשמעותית ביותר בכל חיי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 11-07-2007, 20:10
  noam_karnaf noam_karnaf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.04.07
שרתתי אותך כל השבוע בדבל, ובייחוד ברשף.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי BushMaster שמתחילה ב "חויות של חייל מילואים ממלחמת לבנון 2.0"

אני כבר שנתיים קורא את הפורום, אבל תמיד "פחדתי" להגיב. אני ממש מתרגש לקרוא את הסיפור.

אתה מבין, אני פיקדתי על סוללת הארטילריה שיירתה בשבילך כל הדרך מדבל לרשף ובחזרה, וכמובן שהורדתי חלק מהמסגד המעפן ברשף בפגיעה ישירה, עם הפעלה ארטילרית מאוד מסובכת ואין סוף שיחות (אישיות, אין כמו ורד הרים) עם הקצינים שלכם תוך כדי. חלק מהירי ברשף היה 100 מטר מכוחותיכם (התעלמתי לגמרי ממשפכי הבטיחות הצהליים, ופשוט דיברתי ישירות אתכם לגבי המיקום כל פעם) עבדנו 4 ימים רצופים וירינו מאות פגזים לטובת הגדוד שלך.

בהליכה שלכם "עקבנו" עם הקנים וכל פעם שירדתם לוואדיות ניסיתי לתת אש חזקה לפני, כדי להוריד לאויב את הראש שלא יפתיעו אתכם. הייתי דרוך כמו קפיץ.

אני מקווה שסיפקנו שרות טוב.

אגב, אנחנו גם באותו ימ"ח ואני זוכר אתכם נוסעים משם באוטובוסים לצאלים (גיסי משרת אתך) שהפלוגה שלי, ליד הש"ג, מחכה למובילים לכפר גלעדי.

גם השיחות עם מפקד האוגדה זהות...

נעם.
ישן 12-07-2007, 21:21
  yosserian22 yosserian22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.08.04
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי noam_karnaf שמתחילה ב "שרתתי אותך כל השבוע בדבל, ובייחוד ברשף."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי noam_karnaf

אתה מבין, אני פיקדתי על סוללת הארטילריה שיירתה בשבילך כל הדרך מדבל לרשף ובחזרה... חלק מהירי ברשף היה 100 מטר מכוחותיכם (התעלמתי לגמרי ממשפכי הבטיחות הצהליים, ופשוט דיברתי ישירות אתכם לגבי המיקום כל פעם)...
אני מקווה שסיפקנו שרות טוב.
נעם.

אני משרת בחטיבה "האחות" באותה אוגדה והגדוד שלי נתן חיפוי ורתק לכוחות שנכנסו לתוך רשף. מחלקת ה"גיל" שלנו שהתמקמה על כיפה שצופה על הכפר חטפה פגיעה ארטילרית במרחק של פחות מ-30 מטר מהם. התוצאה- פצוע אחד בינוני, ו-2 נפגעי הלם-קרב. מתפנים לאחור במהירות, המג"ד עולה בקשר מול מפקדת האוגדה לוודא שכולם יודעים שאנחנו שם ומקבל תשובה חיובית. יורדים לקחת את הטילים והמנשאים שנשארו בעמדה ושוב- פיצוץ אדיר ופגז נופל במרחק קצר מאיתנו. שוב רצים מהר אחורה והפעם כבר קשה למצוא מתנדבים שרוצים לחזור לעמדה הזו. התוצאה- רצים כמו מטורפים לעמדה, כל אחד תופס טיל/מנשא/ציוד אחר ורץ איתו חזרה לנקודת ההיערכות. הפינוי חזרה לקאוזה (הכפר ממנו יצאנו) עם שני טילים על הגב ואלונקה על הכתף, ותוך טיפוס על הטרסות והשטח הבולדרי שבדרך היה לא נעים בלשון המעטה.
אז אחי, תודה על השירות...
ישן 13-07-2007, 16:24
  noam_karnaf noam_karnaf אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.04.07
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי yosserian22 שמתחילה ב "[QUOTE=noam_karnaf] אתה..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי yosserian22
אני משרת בחטיבה "האחות" באותה אוגדה והגדוד שלי נתן חיפוי ורתק לכוחות שנכנסו לתוך רשף. מחלקת ה"גיל" שלנו שהתמקמה על כיפה שצופה על הכפר חטפה פגיעה ארטילרית במרחק של פחות מ-30 מטר מהם. התוצאה- פצוע אחד בינוני, ו-2 נפגעי הלם-קרב. מתפנים לאחור במהירות, המג"ד עולה בקשר מול מפקדת האוגדה לוודא שכולם יודעים שאנחנו שם ומקבל תשובה חיובית. יורדים לקחת את הטילים והמנשאים שנשארו בעמדה ושוב- פיצוץ אדיר ופגז נופל במרחק קצר מאיתנו....

נכון מאוד - סיפור מצמרר. אבל זה לא אני - אתה מדבר על גדוד אחר. היחידה שלי סייעה לצנחנים סדיר ולחטיבה של המספר למעלה (לה אני כבר מסייע במילואים כ-15 שנה) ואותה אני מכיר מצויין, עשתה עבודה נפלאה וכמובן יכלה לעשות עבודה פי כמה טובה לו היו שומעים בקול המפקדים שלה ומפעילים אותה אחרת. אתכם עבדו מספר גדודים אחרים.

המקרה שמתואר הוא נורא, ובמקרה השתתפתי בתחקיר הארטילרי של המקרה לאחר הפסקת האש. אני מקוה שהפצועים החלימו, במיוחד נפגעי ההלם. אם אתה רוצה אני יכול לתאר לך את המקרה מבחינת הארטילריה והסיבות, אך לא באינטרנט כמובן.
ישן 12-07-2007, 09:04
  שריונר מרובע שריונר מרובע אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.05.05
תקנו אותי אם אני טועה.....
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי BushMaster שמתחילה ב "חויות של חייל מילואים ממלחמת לבנון 2.0"

על פי הסיפור מתברר שהמספר לא ירה אפילו יריה אחת (מלבד ירי לעבר מנעולים וחדרים ריקים), וגם הצוות שלו לא ירה אפילו יריה אחת, וכך גם הפלוגה, הגדוד, החטיבה.
ומה הם כן עשו? עסקו בעיקר בהסתתרות ובקיטורים.

אין מביאים את הנצחון ע"י הסתתרות במסדרון. יש לסרוק את הכפר ואת "שמורות הטבע" בעזרת התרגולות הידועות של לחימת שטח בנוי, ובעזרת עוצמת אש רבה.

הבעיה היא שלחי"ר אין עוצמת אש, והחשש מנפגעים (גם ע"י ירי דו"צ) מרפה את הידיים, ואז החיילים יושבים באפס מעשה.

אני גם לא מתרגש מהבלאגן, מהשינוי התכוף בפקודות, ומהחוסרים בציוד. זוהי טבעה של מלחמה, עת מערכת עצומה שהיתה רדומה תקופה ארוכה מתעוררת, ופתאום כולם צריכים הכל.

גם מערכות גדולות אחרות אינן פועלות בעת משבר. כך, למשל, לא פעלה המערכת הממשלתית בארה"ב, כאשר "קטרינה" היכתה את ניו-אורלינס.

כמובן שיש גם סיבות נוספות: חוסר האימונים וההכשרה הביא לכשלונות בכושר הלחימה. אבל אפשר להסביר זאת בהתמקדות הצבא בלחימה בשטחים.

אבל אי אפשר להסביר את חוסר ההתאמה של המפקדים ליחידותיהם ולתפקידם - וכבר שמעתם על כך ממני לא פעם (ובוודאי נמאס לכם כבר...) - שהרי הכל תלוי בפיקוד.
אבל כאשר מפקדים מתמנים אל פי יחסי הציבור ואל פי מידת הקירבה והחנופה לדרגים הממנים - התוצאה הרי היא לפנינו.

------------------------------------
חיל השריון: נלחמים בישיבה
ישן 12-07-2007, 16:50
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

חבר מתאריך: 31.07.06
אין בעיה...
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "תקנו אותי אם אני טועה....."

הכותב וחבריו לפלוגה אכן לא השתמשו בנשקם, אך התמונה לגבי גדודו (שלא לדבר על החטיבה) הרבה פחות ברורה. ובכלל, בתור לוחם ותיק אתה אמור לדעת שלא מדובר בחריג בנוף המלחמות. ברוב המלחמות, חלק ניכר מלוחמי החי"ר (אם לא רוב) אינם יורים אפילו פעם אחת ירי תכליתי. אבי שירת בששת הימים בחטיבה 45 שידעה קרבות קשים בעמק דותן ולא ירה אפילו כדור אחד. למעשה, רוב חיילי 2 גדודי החרמ"ש של החטיבה היו עסוקים בעיקר בלהיות מטרה נעה לאש המקלעים והבזוקות של הירדנים ורק מיעוט מהם הפעיל את נישקו בקרב. ועם זאת, המועורבות של המיעוט הייתה הכרחית להצלחת הלחימה. ככה זה בחי"ר בעימותים המודרניים.
ישן 12-07-2007, 18:06

קנגס, #13

אם כך, למה לנו חי"ר? בשביל מה ההוצאות הרבות על ציודם, האכלתם, והסעתם של חיילים מיותרים?

כבר מזמן אני טוען שיש לבטל את החי"ר במתכונתו הנוכחית, ולהפוך אותו לחרמ"ש המצוייד בכלי לוחם דוגמת ה-bmp-3, הנושא כיתת לוחמים בת 6 איש (3 צוותים של 2 לוחמים) ועוד מפקד.

כך תהיה לכיתת החרמ"ש עוצמת אש רבה לסיוע צמוד, והם יופעלו במקומות בהם הנגמ"ש אינו יעיל.

וכך תהיה מחלקת חרמ"ש בת 24 איש (3 כיתות ועוד מ"מ, סמל מחלקה, ורץ מ"מ) - כ-10% פחות ממחלקות החי"ר הקיימות.

תאר לך שבמקום גדוד החי"ר ואפס הפעולה שלו, היה גדוד חרמ"ש כזה בן 36 נגמש"ים לוחמים, היורים פגזים ומפעילים מיקלעים כבדים על כל הבתים בכפר, ועוד פלוגת טנקים היורה גם היא מעיכים, רקפות ופלאשט, ועוד סיוע ארטילרי - "מרככים" את הכפר, ואז, בחיפוי עשן, מתקרבים הנגמש"ים לכפר, הלוחמים פורקים ממנו, ומנהלים לחימת שטח בנוי בסיוע צמוד של הנגמ"ש.
אין ספק שאף חיזבלון לא היה יוצא חי מהתקפה כזאת.

אבל אצלנו לא עושים את מה שברור וכדאי.
אצלנו תלוי הכל ברמת יחסיי הציבור שהיחידות מפעילות, ולצערנו יחידות החי"ר - ובמיוחד הצנחנים - מצטינות ביחסיי ציבור ובהפצת סיפורי סבתא אודות מבצעים מיותרים שהביאו לקרבנות רבים.
ישן 12-07-2007, 18:27
  הכל בסדר הכל בסדר אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.04.07
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "קנגס, #13"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שריונר מרובע
אם כך, למה לנו חי"ר? בשביל מה ההוצאות הרבות על ציודם, האכלתם, והסעתם של חיילים מיותרים?

כבר מזמן אני טוען שיש לבטל את החי"ר במתכונתו הנוכחית, ולהפוך אותו לחרמ"ש המצוייד בכלי לוחם דוגמת ה-bmp-3, הנושא כיתת לוחמים בת 6 איש (3 צוותים של 2 לוחמים) ועוד מפקד.

כך תהיה לכיתת החרמ"ש עוצמת אש רבה לסיוע צמוד, והם יופעלו במקומות בהם הנגמ"ש אינו יעיל.

וכך תהיה מחלקת חרמ"ש בת 24 איש (3 כיתות ועוד מ"מ, סמל מחלקה, ורץ מ"מ) - כ-10% פחות ממחלקות החי"ר הקיימות.

תאר לך שבמקום גדוד החי"ר ואפס הפעולה שלו, היה גדוד חרמ"ש כזה בן 36 נגמש"ים לוחמים, היורים פגזים ומפעילים מיקלעים כבדים על כל הבתים בכפר, ועוד פלוגת טנקים היורה גם היא מעיכים, רקפות ופלאשט, ועוד סיוע ארטילרי - "מרככים" את הכפר, ואז, בחיפוי עשן, מתקרבים הנגמש"ים לכפר, הלוחמים פורקים ממנו, ומנהלים לחימת שטח בנוי בסיוע צמוד של הנגמ"ש.
אין ספק שאף חיזבלון לא היה יוצא חי מהתקפה כזאת.

אבל אצלנו לא עושים את מה שברור וכדאי.
אצלנו תלוי הכל ברמת יחסיי הציבור שהיחידות מפעילות, ולצערנו יחידות החי"ר - ובמיוחד הצנחנים - מצטינות ביחסיי ציבור ובהפצת סיפורי סבתא אודות מבצעים מיותרים שהביאו לקרבנות רבים.

נו באמת, הטעות הייתה של הקודקודים שהחליטו להפעיל את החטיבה כחטיבת חי"ר.
אם היו משתמשים ביכולת היעודית שלה, לדעתי, דברים היו נראים אחרת, אבל גם כך, אנחנו אישית חשפנו מטל"ר על גבי ג'יפ בסבך, מרגמות, ועוד שלל ציוד לחימה.
ד"א - מהגיזרה בה פעלה החטיבה לא נורתה רקטה אחת בזמן השהייה שם.

מצ"ב, תצפית על רשף.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
ישן 12-07-2007, 22:18
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

אני מאוד בעד מתכונת החרמ"ש שתיארת
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "קנגס, #13"

אם כי נראה לי שזה סידור קצת יקר עבור צה"ל. האמת היא שם מוסיפים לטנק המרכבה 4 לוחמים מאחורה מקבלים הרכב קצת דומה למה שאתה מתאר. הנקודה שלי היא שמשימות החי"ר הם כאלו שיש סיכוי רב שחיל לא ימצא עצמו בהיתקלות או שיתקל מטווח רחוק מכדי שיוכל להגיב ביעילות. אין דרך לטהר כפר (למשל) ללא עבודת חי"ר סזיפית ומרובת משתתפים. רוב החיילים לא יתקלו בשום דבר (אם נאמר יש בכפר כח אויב בסד"כ מחלקתי-סד"כ מספיק על מנת לתפעל רקטות מקומות מסתור ולגרום צרות צרורות לעורף הישראלי) אך אותו מיעוט "בר מזל" שיסרוק את מקום המיסתור של המחבלים ינהל את האש ואת ההשמדה. כח חרמ"ש מהסוג שתיארת יהיה יעיל מאוד למטרת כיבוש והשמדה אך פחות למטרת טיהור מהסוג הנ"ל, שהיא תעסוקה מרכזית של החי"ר.
ישן 12-07-2007, 21:47
  BushMaster BushMaster אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.05
תמונות ותגובות

- לשיריונר מרובע - אכן לא יריתי כדור אחד כל המלחמה, כיוון שלא זיהתי אויב בעין - נראה לי לא חכם לירות סתם ל"מרחבי שיגור". חוליות החוד של הצוותים ירו הרבה וגם זרקו הרבה רימונים במהלך הסריקה של החדרים - כולם היו ריקים. הפלוגות האחרות ניהלו אש מול אויב. החטיבה כולה השמידה מספר משגרים ופגעה במספר לוחמי חיזבאללה - אני מעריך שבאש ישירה נפגעו קרוב ל20 לוחמי חיזבאללה. האזור בו היינו היה מוקד שיגור רק"ק, אך בזמן שהותנו בשטח לא נורתה אש מהאזור. ניתן רק לשאר איזה אפקט היה אם היינו פרושים על פני שטח גדול הרבה יותר - אילו הופעלנו לייעודנו ולא כחטיבת חי"ר.

ל ddd_9 - לבנת החבלה הוכרזה כנפל כיוון שהופעל פתיל ההשהייה שהיה צמוד אליה והיא לא התפוצצה. את הרעיון לירות עליה הציע מש"ק החבלה. לאף אחד מאיתנו לא היה מושג בחבלה וגם הבחור שצורף אלינו ממחלקת החבלה לא היה ממש סגור על עצמו - תוצאה של חוסר אימון בנושא מאז הסדיר (בערך 10 שנים). את הלבנה לא סילקנו והיא נשארה במקום - אנחנו נכנסו לבית אחר.

בתמונות:
הכפר דבל מחירבת אמיר
הכנסיה בכפר דבל
משגר ה"קורנט" במרפסת הבית בכפר רשף
ישן 13-07-2007, 13:21

ל-הכל בסדר, #18

נו באמת, הטעות הייתה של הקודקודים שהחליטו להפעיל את החטיבה כחטיבת חי"ר.
אם היו משתמשים ביכולת היעודית שלה, לדעתי, דברים היו נראים אחרת,
הייתי רוצה לדעת אם אתם תפעלו במלוא היכולת שלכם רק אם יתמלאו התנאים שלכם להפעלת היכולת היעודית שאתם כל כך גאים בה.
האם אתם גם מצפים שהאויב יתאים עצמו ליכולת היעודית, אחרת אתם רק תשבו בבתים ריקים ולא תירו אפילו כדור אחד?
אנחנו מצפים לקצת גמישות ביכולת מכח לוחם. מטנקים אנו דורשים לא רק להלחם בטנקי האויב - היכולת היעודית של טנקים - אלא גם להסתער על יעדים קרקעיים במדבר, בשטח הררי או בנוי, ולבצע מגוון של תפקידים בהתקפה ובהגנה.

כך גם הקומנדו הימי פשט על בית בצור כשהוא מוטס במסוקים - למרות שהיכולת היעודית שלו היא צלילה ופשיטה ימית.

אבל גם כך, אנחנו אישית חשפנו מטל"ר על גבי ג'יפ בסבך, מרגמות, ועוד שלל ציוד לחימה.
ד"א - מהגיזרה בה פעלה החטיבה לא נורתה רקטה אחת בזמן השהייה שם.

כל הכבוד.

-------------------------------------------------
ישן 13-07-2007, 16:03

אם אינני טועה....
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נשמע כאילו אתה מאשים את..."

אתה הוא זה שהארת את עינינו (באחד האשכולות הקודמים) שרוב הניפגעים בקרב אינם נפגעים מאש רובים, אלא מכלי נשק כבדים יותר: מקלעים, ארטילריה וכו'.
משמע, היעילות של החי"ר מועטה מאד, שהרי עיקר הנשק בחי"ר הוא הרובה.

אבל גם יעילותו של הנשק "הכבד" בחי"ר היא קטנה מאד, שהרי אם נשק כיתתי הוא מיקלע נגב, כמות התחמושת עבורו בכיתת החי"ר היא קטנה. כמה תחמושת הכיתה כבר יכולה לשאת?

לעומת זאת בכיתת החרמ"ש, קרי נגמ"ש אחד, יש מיקלע 05 אחד, ועוד שני מאגים, ותחמושת רבה מאד.
ואם צהל יצויד בנגמ"ש בנוסח ה- bmp-3, הרי אז הוא יהיה בעל עוצמת אש גדולה יותר משל פלוגת חי"ר.

וזה מה שאני מנסה להסביר: עדיף היה שהחטיבה היעודית הזאת, שאמורה לעשות ניסים ונפלאות ופועל עושה מעט מאד, תהיה חטיבת חרמ"ש בעלת עוצמת אש גדולה, מוגנת בפני נק"ל ורסיסים, ומסוגלת לנוע במהירות ממקום למקום.
ואם הם רוצים לבצע משהו "יעודי", הם יכולים לרדת מהנגמ"ש ולהראות לנו מה הם יודעים.

--------------------------------------------
חיל השריון: נלחמים בישיבה.
ישן 13-07-2007, 18:38

לשיריונר מרובע
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "אם אינני טועה...."

אתה הוא זה שהארת את עינינו (באחד האשכולות הקודמים) שרוב הניפגעים בקרב אינם נפגעים מאש רובים, אלא מכלי נשק כבדים יותר: מקלעים, ארטילריה וכו'.
משמע, היעילות של החי"ר מועטה מאד, שהרי עיקר הנשק בחי"ר הוא הרובה

אני קצת מוגבל בתגובה ( בעיות ב"ש), אבל הנשק האישי הוא ממש לא תכלית כוח האש של החטיבה הנ"ל.

וזה מה שאני מנסה להסביר: עדיף היה שהחטיבה היעודית הזאת, שאמורה לעשות ניסים ונפלאות ופועל עושה מעט מאד, תהיה חטיבת חרמ"ש בעלת עוצמת אש גדולה, מוגנת בפני נק"ל ורסיסים, ומסוגלת לנוע במהירות ממקום למקום.
ואם הם רוצים לבצע משהו "יעודי", הם יכולים לרדת מהנגמ"ש ולהראות לנו מה הם יודעים

BMP לא היה יכול לנוע בשטחים בהם שהינו, סבך ובולדרים, העובדה שהכפרים בלבנון ממוקמים בשיאי גובה היו הופכים אותו למטרת נ"ט נוחה ביותר.
החטיבה כבר עכשיו מסוגלת לנוע מהר מאוד ממקום למקום, מהר יותר ממה שאתה חושב.

לגבי אי אישור השמדת משגרים, גם אנחנו ניתקלנו בזה באיתור הראשון ( לא קיבלנו אישור- בתחקירים נטען שזה בשל פיזור הכוח ), לידיעתך- לא כולנו ממושמעים, ב"מציאות" הבאות, השמדנו את הנשק ודיווחנו בדיעבד.
ישן 14-07-2007, 05:56

ברשותך, כמה תמיהות
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי הכל בסדר שמתחילה ב "לשיריונר מרובע"

אני קצת מוגבל בתגובה ( בעיות ב"ש), אבל הנשק האישי הוא ממש לא תכלית כוח האש של החטיבה הנ"ל.

הבה נניח שיש לכם נשק עתידני בנוסח הסרט "מלחמת הכוכבים".
כמה מהנשק הפנטסטי הזה אתם מסוגלים לשאת על הגב, בנוסף למים,מזון, מכשירי קשר, אלונקות וכו'?

BMP לא היה יכול לנוע בשטחים בהם שהינו, סבך ובולדרים
,

מסיפורו של BushMaster הבנתי שנכנסתם לכפר כלשהו, שם נלחמתם במנעולים ובחדרים ריקים.
האם הכפר היה נטוע בסבך ועל בולדרים?

העובדה שהכפרים בלבנון ממוקמים בשיאי גובה היו הופכים אותו למטרת נ"ט נוחה ביותר.

אפשר לחשוב שזוהי הפעם הראשונה שאנחנו נלחמים באויב הערוך בשטח שולט.
שמעת על מלחמת ששת הימים? במלחמה הזאת, לפני 40 שנה, הסורים היו חפורים על רמת הגולן ואנחנו היינו למטה, בעמק, ותקפנו במעלה ההר.
אמנם לא היו אז טילי נ"ט, אבל היו להם טנקים ותותחי נ"ט שהיו מסוכנים מאד לטנקי השרמן הישנים והפגיעים, ולזחלמים הפתוחים והמצ'וקמקים של חטיבות השריון 45 ו- 8, שכבשו את רמת הגולן.
והיתה גם חטיבת חי"ר - גולני - שבכיבוש תל פאחר עשתה את כל השגיאות האפשריות, עם הרוגים ופצועים רבים.
אבל גולני למדה שיעור אחד או שנים מהצנחנים, ואימצה את הכלל "לא עשית ופירסמת - עשית" והיא הפכה את תל פאחר למיתוס שיקרי המפרנס אותה עד היום.
תשאל היום כל ילד מי כבש את רמת הגולן.
גולני, כמובן...

החטיבה כבר עכשיו מסוגלת לנוע מהר מאוד ממקום למקום, מהר יותר ממה שאתה חושב.

אני מבין שבגלל מגבלות ביטחון שדה אתה לא מפרט איך אתם נעים במהירות ממקום למקום.

אם כך, אנסה לנחש:
לא ניראה לי שיש לכל אחד ואחד מכם מנוע רקטי שבעזרתו אתם נעים במהירות. (אלא אם תאכלו הרבה שעועית) .

לכן ניראה לי שאתם נעים במסוקים.
ועל כך יש לומר: תודה לאל שלא ניידו אתכם במסוקים.
תאר לך שמסוק יסעור עמוס ב-50 לוחמים (או אפילו ינשוף עם 20 ) היה מופל.
אבידה כזאת פירושה תבוסה במלחמה.
ואומנם, לאחר שהופל מסוק אחד, הופסקה טיסת מסוקים בשדה המערכה, ויש עכשיו אשכול בנושא זה כאן בפורום.

לגבי אי אישור השמדת משגרים, גם אנחנו ניתקלנו בזה באיתור הראשון ( לא קיבלנו אישור- בתחקירים נטען שזה בשל פיזור הכוח ), לידיעתך- לא כולנו ממושמעים, ב"מציאות" הבאות, השמדנו את הנשק ודיווחנו בדיעבד.

מה הקשר בין פיזור הכח והשמדת המשגרים?
הנה, בהמשך השמדתם משגרים שמצאתם, למרות "פיזור הכח", ולא קרה כלום.

-------------------------------------------
ישן 14-07-2007, 09:21

כמה תשובות
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ברשותך, כמה תמיהות"

קודם כל אני שמח לקרוא את תגובתך, זה מראה שבכל זאת לא כל המידע זלף החוצה אחרי המלחמה בכל מיני פרסומים חסרי אחריות.

לגבי יכולת סחיבה - תתפלא, סחבנו לא מעט, עם חלוקת משקלים נכונה, תכנון מקדים וחוסר ויתור עצמי, ניתן לחלק את המשקל בין חברי הצוות, ואפילו להשאיר חוליית חוד קלה לתגובה ראשונית.
אנחנו מראש תיכננו על 72 שעות ללא תיספוקת, פק"ל מים ופק"ל אוכל הן לא מילים גסות.
אגב- שמעתי אחרי המלחמה תלונות של חבר'ה ממקומות אחרים על מחסור במים, אבל מי שנכנס בחודש אוגוסט עם 3-4 ליטר מים לראש... די מביא את זה על עצמו.

BMP - הכפר הראשון היה רק נקודת היערכות ולא יעד, עיקר האמל"ח נמצא בסבך, באיזורים ליד שמורות הטבע למיניהן, כלי כזה לא יכול לעבור שם.

לגבי הכפרים בלבנון - הנשק היעיל היחידי של החיזבאללה במלחמה ( מלבד רק"ק כלפי העורף ) היה טילי הנ"ט, הם כמעט לא חתרו למגע קרוב, את עיקר הנזק הם עשו בשיטת השגר ושכח... ואני לא רואה שום סיבה לעזור למאמץ הזה שלהם בהכנסת כלי רק"מ נוספים לזירה.

פיזור הכוח - היו חבר'ה מהמון יחידות בתוך שטח קטן יחסית ( טעות ), וחששו מנפגעים עקב פיצוץ המשגר בקרב כוח שעשוי להיות מוטמע בקרבת מקום.
ישן 14-07-2007, 09:57

עדיין לא ברור לי....
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי הכל בסדר שמתחילה ב "כמה תשובות"

אנחנו מראש תיכננו על 72 שעות ללא תיספוקת, פק"ל מים ופק"ל אוכל הן לא מילים גסות.

אם לקחתם אוכל ומים לשלושה ימים, ועוד הציוד הנוסף (מכשירי קשר, אלונקות וכו') הרי התכוונתם להלחם במשך שלושה ימים.
האם סחבתם גם תחמושת המספיקה לשלושת ימי לחימה?
תרשה לי לפקפק בכך, אלא אם כן כולכם צאצאיו של עוג מלך הבשן.....

BMP - הכפר הראשון היה רק נקודת היערכות ולא יעד, עיקר האמל"ח נמצא בסבך, באיזורים ליד שמורות הטבע למיניהן, כלי כזה לא יכול לעבור שם.

והוא גם לא צריך לעבור שם.
בדיוק למיקרים כאלו צריך חרמ"ש: כאשר הנגמ"ש מוגבל ביכולת התנועה שלו, פורקים הלוחמים ממנו ופועלים רגלית, כאשר הנגמ"ש מסייע באש מטווח רחוק.
נגמ"ש היורה טילים ופגזים של 100 מ"מ ועוד מיקלע של 30 מ"מ, עדיף על פלוגת חי"ר שלמה.

לגבי הכפרים בלבנון - הנשק היעיל היחידי של החיזבאללה במלחמה ( מלבד רק"ק כלפי העורף ) היה טילי הנ"ט, הם כמעט לא חתרו למגע קרוב, את עיקר הנזק הם עשו בשיטת השגר ושכח... ואני לא רואה שום סיבה לעזור למאמץ הזה שלהם בהכנסת כלי רק"מ נוספים לזירה.

ומה כן יעזור, חי"ר?
הרי את טילי הנ"ט הם ירו לא רק כלפי רק"ם אלא גם על הבתים בהם הסתתרתם!
וכאשר נפרסתם בשטח הם ירו עליכם במרגמות וניטרלו אתכם לגמרי.
עובדה - לא יריתם אפילו יריה אחת!

----------------------------------------------
ישן 13-07-2007, 13:45

ל-קנגס, #19

האמת היא שם מוסיפים לטנק המרכבה 4 לוחמים מאחורה מקבלים הרכב קצת דומה למה שאתה
מתאר.
נראה לי שאתה לא מבין בדיוק את דרך פעולתו של טנק. כאן לא המקום להסביר את תפקידו ודרך פעולתו של טנק, לכן תצטרך להאמין לי שטנק פועל אחרת לגמרי מנגמ"ש.
אני, בכל אופן, הייתי מתנגד באופן נחרץ ל-4 לוחמים בטנק שלא עושים כלום,ורק מבלבלים את המוח.

הנקודה שלי היא שמשימות החי"ר הם כאלו שיש סיכוי רב שחיל לא ימצא עצמו בהיתקלות או שיתקל מטווח רחוק מכדי שיוכל להגיב ביעילות.

מצטער, לא הבנתי את המשפט הזה.

אין דרך לטהר כפר (למשל) ללא עבודת חי"ר סזיפית ומרובת משתתפים.
גם אם יש הרבה חי"ר, עדיין אין להם עוצמת אש מספיקה. ספור את התחמושת בגדוד חי"ר, ויתברר לך שלמחלקת חרמ"ש יש תחמושת ועוצמת אש גדולה יותר.

כח חרמ"ש מהסוג שתיארת יהיה יעיל מאוד למטרת כיבוש והשמדה אך פחות למטרת טיהור מהסוג הנ"ל, שהיא תעסוקה מרכזית של החי"ר.

חרמ"ש הפורק מהנגמ"ש הוא חי"ר לכל דבר, שהרי חרמ"ש= חיל רגלים משורין.

--------------------------------------------------\

ישן 13-07-2007, 16:36
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

ידידי השריונר, אנסה להבהיר את דברי
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ל-קנגס, #19"

בוודאי שחרמ"ש הוא קודם כל חיל רגלים. אולם, אתה מתאר בו כח שעיקר עליונותו היא בעוצמת האש (ואין ספק שלרק"ם עוצמת אש גבוהה בהרבה מאשר לכח הרגלי) אך חולשתו היא במספר החיילים (אלא אם כן אתה מניח מספר גדול מאוד של נגמ"שים מהסוג הנ"ל). לכן גם השוותי את ההרכב שהצעת לזה של מרכבות נושאות לוחמי חי"ר (אגב, לא חייבים לחבר אותם לקש"פ אם הם מבלבלים את המוח ).
משימה של טיהור כפר (לדוגמא) דורשת מטיבעה מספר גדול של לוחמים על הקרקע אם אתה רוצה לסיים את הטיהור בזמן סביר. בסופו של דבר, רובם לא יבואו לידי ביטוי כי הבתים שיסרקו יהיו ריקים. אולם, חלק מהם יתקלו וילחמו.
אני חושב על כח דומה למה שאתה מציע עם יותר דגש על החי"ר. קרי, נגמ"ש כבד בעל כושר נשיאת חי"ר גבוה יחסית (כגון הנמ"ר) שישמש גם כבסיס אש.
ישן 14-07-2007, 16:49
  קגנס קגנס אינו מחובר  
מנהל

טוב, אנסה שוב (:
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "בכל זאת אני לא מצליח להבין..."

נניח שאתה צריך לטהר את הכפר בית אל אמו שמשתרע על שטח גדול למדי (כמיטב מסורת הכפרים הערביים) ויכולת ההתניידות המשורינת בתוכו מוגבלת מאוד. בכפר מסתתרים 30 אנשי חיזבאללה המחולקים לחוליות קטנות, מצוידות היטב ומסוות. לרשותך אין זמן רב מדי לביצוע המשימה. אם תשלח לצורך הסריקה של הכפר מחלקה אחת היא תימשך כמובן זמן רב יותר מאשר פלוגה. נאמר ששלחת 100 לוחמים. מתוך אותם 100 רק 20 סורקים את הפינה הצפון מזרחית של הכפר שבה החליטו החיזבאללונים להתקבץ ואלו הם הלוחמים שיתקלו.
אני יודע שהדוגמא קצת פשטנית...
ואגב, אין ספק שלכח רגלי פחות עוצמת אש מלנגמ"ש, אך עדיין יש לה עוצמת אש לא מבוטלת בימינו. מרגמות, מקל"רים ומגוון משגרי טילים ורקטות. ובעיקר, מכשיר קשר שמאפשר תיאום סיוע אש מאסיבי מכלי טיס וארטלריה. חוסר היכולת של החי"ר הישראלי לעשות שימוש תכליתי ב*כל* הנ"ל זה כבר סיפור אחר.
ישן 14-07-2007, 10:34
  michaelhk michaelhk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.01.06
אין חדש תחת השמש.

ידידי הקיבוצניק המילואימניק,

סיפורך מאד הרגיע אותי ורק מוכיח כי אין חדש תחת השמש...אם מישהו מבני דורי חשב לתומו כי לקחי מחדל יום כיפור ילמדו וכי לא יחזרו עליהם, אזי הסתבר לנו כי לא כך הדבר...המנהיגים והגנרלים של עם הסגולה דואגים לשמר את מסורת החידלון ולהשרישה הלאה לדורות הבאים...
חשוב שתעלה את הסיפור האישי שלך על הכתב בצורה רשמית- רשמיך אינם רשמי פרשנים מלומדים בדיעבד,אשר מעלים פרשנותם המלומדת על הכתב לאחר סיכום מאורעות ולאחר סיומי מאורעות ולא לפני...חשוב שפרשנותו של מי שנכח במקום, כמוך, תעלה על הכתב לצד פרשנויות מתוחכמות של ראיית הנולד לאחר שהמאורע קרה...
כבעל נסיון צנוע בנושא אני מציע לך להרחיב את הדברים שאתה כותב עליהם,להכביר בתיאורים פלסטיים וצבעוניים של הדמויות והאירועים שאתה כותב עליהם, כך שתוכל להגיע לנפח של כ-70 עמודים אותם תוכל להוציא לאור כספר...

דרך צלחה.מיכאל.
ישן 15-07-2007, 13:37
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
תגובה לשריונר מרובע

תגובה לשריונר מרובע.

עקב כל מיני סיבות לא חשובות, יצא לי לצבור נסיון בעבודת חי"ר בשטח בנוי ובעיקר דווקא בעבודה עם נק"ל, וללא כל התוספות שיש לחייל במלחמה (מרנ"ט, רימונים,מטול וכו'). אך להתאמן במילואים התאמנתי כקצין סיור של גדוד הטנקים. במלחמה האחרונה לא השתתפתי כי לא יכולתי לעזוב עמדה בחו"ל.
כל זה כדי לתת רקע לסיבה שבגינה אני מרשה לעצמי לדבר על לוחמת חי"ר וגם על לוחמת טנקים.

החי"ר בשטח בלבנון בו התנהלה הלחימה יכול להביא לידי ביטוי יותר יתרונות יחסיים שלו, מאשר הטנק, לדעתי. על כן החי"ר צריך להיות הכח העיקרי בשטח שכזה והשריון אמור לסייע לו, ולא להיפך.
פעם קראו לזה צפ"ם וצג"ם בעדיפות חי"ר לעומת צפ"ם וצג"ם בעדיפות שריון- בהם השריון הוא הגוף העיקרי והחי"ר מסייע לו. מן הסתם את אלה אתה מכיר.

על סמך הכשרתי, דעתי היא שיתרונות הטנק מושתתים על תמהיל של ניידות (שהיא היכולת לשנות מיקום במהלך הקרב בפרק זמן קצר, כך ששינוי המיקום משפיע על מהלך הקרב- בחי"ר קשה מאוד לעבור תאי שטח תוך כדי הקרב- ואני לא מתכוון למעבר מרחוב אחד לשני, אלא בקנה מידה גדול יותר) מיגון (היכולת להמשיך ולהשפיע על הקרב למרות חשיפה לאש אויב) ועוצמת אש (היכולת לגרום נזק גבוה לאויב בזמן קצר או בכל הפעלת חימוש, שתאיץ את הגעת האויב למצב בו הוא אינו מסוגל למנוע מכוחותינו להשיג את משימתם).

בבחינת נושאים אלה בשטח כמו אזור הלחימה בלבנון, אנסה להסביר מדוע לדעתי אמור החי"ר להוביל, וברגל, לא על גבי רק"ם.

ניידות- ירד משמעותית מרכיב הניידות עקב תבליט השטח- (הפרשי גבהים, שיפועים), צפיפות הכפרים ואופי התכסית (טרסות, מטעים, סוגי צמחיה). מגורמים כאלה יושפעו גם נגמ"שים, עקב מאפייני תנועה זהים לאלה של טנק (זאת בהערכת יתר- מעטים הנגמ"ש שמסוגלים לעמוד בביצועי העבירות של המרכבות). מהירות התנועה המוכתבת מתנאי שטח כאלה מותירה את הרק"ם עם יכולת ניידות נמוכה (נותרת לו רק היכולת לזנק בזריזות כשיפור עמדה או ילוץ מול טיל מתקרב), אך עדיין עם החסרונות של שדה ראיה מוגבל למט"ק (איתור מטרות ואיומים מגיעים) וצללית גדולה. שורה תחתונה- מטרה איטית אך גדולה ונוחה לכינון.

מיגון- חשיבות המרכיב עולה באופן בולט עקב הירידה בביטוי הניידות, אך ביטויו היעיל נפגע מהותית עקב יכולת האויב לתקוף בחימוש מדויק בעל יכולת חדירה גבוהה ויכולת שיגור מאזורים אותם לא ניתן לשתק באופן יעיל לפני ההגעה אליהם (כפרים- עקב מגבלות שאינן מן העניין כאן יצא שיעד לא חטף אש מתאימה לפני תחילת שלב ה"אל היעד", ובעצם יעדים לרוב ספגו אש משמידה רק בשלב "על היעד").
נשליך זאת על שימוש בנגמ"שים, ונקבל כלים איטיים שגם נחותים במיגונם מהטנק, וגם מכילים יותר חיילים. זה בעצם דומה להתכנסות של כוח חי"ר בבניין והיפגעויות מרובות של חיילים כתוצאה מחדירת טיל נ"ט למבנה, דבר שראינו מספר פעמים במלחמה האחרונה.

אש- המרכיב הזה נותר למעשה יחיד כמשפיע על האויב. במקום להיות משולב בניידות, ולגרום לאויב להתמודד עם אש יעילה מתמרנת, כפי שאמור השריון להיות, הפכו הטנקים שלנו לבסיסי אש חצי נייחים, מעין חזרה לאחור לימי מלחמת העולם הראשונה, בה הטנק היה עמיד לנק"ל ונסע דרך מכשולי הנ"א (גדרות ותעלות) והצליח להגיע ל"על היעד" וכך להשמיד אויב.
ברור לגמרי למה החי"ר אוהבים טנקים איתם, הרי אם כבר לעמוד בכפר ולירות על בתים, אז למה שלא יעמוד שם טנק ויירה על בתים? הרי השריון שלו יעיל יותר מהקרמי שלגופו של החייל... ויש לציין שנתוני ההיפגעות שפורסמו אודות חיל השריון מצדיקים גישה זו (בהסתכלות צרה, כמובן).

יתרונות החי"ר בשטח הדרום לבנוני-

1. החייל הרגלי מייצר תמונת מטרה קטנה יותר לאויב.
2.ניידותו בשטח צפוף מכשולים טובה יותר מטנק- פחות ניתן לתמרנו למעברים הכרחיים, יכול להשיג הפתעה טכנו-טקטית בהגעה לעמדת אש מול האויב. (כמו שלמט"ק קשה לדעת מאיזה חלון או פינ מוצלת יצא הטיל, קשה לחייל החיזבאללה לנחש מאחורי איזה שיח נמצא החייל).
3.לחיזבאללה אין יכולת ארטילרית כשל צבא (וקראנו כאן על מסך האש המתגלגל שהופעל בהצלחה במקומות מסוימים,כך שהיכולת אצלנו קיימת), דבר זה מקטין מאוד חשיפה להיפגעות החייל הנע עד לרגע חשיפתו לאויב.
4.מאחר שנשק האויב המסוכן לנו היה טילי נ"ט, מטרה המתאפיינת במיגון נמוך וניידות נמוכה (לא לקפוץ, אני מתייחס לשיטת ההפעלה של החיזבאללה, בה לא נצפתה רמה גבוהה של ניוד קני נ"ט תוך כדי קרב על גבי רכבים בין עמדות שיגור שנות וקווי עמדות שונים) ניתן להסתפק בנשק בעל כוח הרס נמוך אך דיוק גבוה כדי להשמידה או לנטרלה (רוב"צ, רוס"ר, מטול, מרנ"ט, רימון וכו').

סיכום- לטעמי, עקב המגבלות בהבאה לידי ביטוי של יתרונות הכוח המשורין, יש למצות את יתרונות החי"ר על פניו, אך לשלב טנקים ככח מסייע בהסתמך על יתרונותיהם במתאר זה- תצפית והשמדה מדויקת מרחוק תוך עבודת עמדות נכונה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 16-07-2007, 06:05

אתה צודק עקרונית
בתגובה להודעה מספר 42 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "תגובה לשריונר מרובע"

אבל אנחנו חלוקים בפרטים.

, יצא לי לצבור נסיון בעבודת חי"ר בשטח בנוי ובעיקר דווקא בעבודה עם נק"ל, וללא כל התוספות שיש לחייל במלחמה (מרנ"ט, רימונים,מטול וכו').
כלומר, עשית לש"ב עם רובה וחמש מחסניות.....

במלחמה הזאת לא השתתפתי
גם אני לא בגלל שאני חאטיאר זקן...

החי"ר בשטח בלבנון בו התנהלה הלחימה יכול להביא לידי ביטוי יותר יתרונות יחסיים שלו, מאשר הטנק, לדעתי. על כן החי"ר צריך להיות הכח העיקרי בשטח שכזה והשריון אמור לסייע לו, ולא להיפך.
כאן אנחנו חלוקים.
לא החי"ר צריך להיות הכח העיקרי אלא החרמ"ש, שמסוגל להילחן כשהוא רכוב או רגלית כמו חי"ר רגיל.

על סמך הכשרתי, דעתי היא שיתרונות הטנק מושתתים על תמהיל של ניידות (שהיא היכולת לשנות מיקום במהלך הקרב בפרק זמן קצר, כך ששינוי המיקום משפיע על מהלך הקרב- בחי"ר קשה מאוד לעבור תאי שטח תוך כדי הקרב- ואני לא מתכוון למעבר מרחוב אחד לשני, אלא בקנה מידה גדול יותר) מיגון (היכולת להמשיך ולהשפיע על הקרב למרות חשיפה לאש אויב) ועוצמת אש (היכולת לגרום נזק גבוה לאויב בזמן קצר או בכל הפעלת חימוש, שתאיץ את הגעת האויב למצב בו הוא אינו מסוגל למנוע מכוחותינו להשיג את משימתם).
נכון, וזוהי ההגדרה הקלאסית של טנק: "ניידות, עוצמת אש מוגנת שריון".

אנסה להסביר מדוע לדעתי אמור החי"ר להוביל, וברגל, לא על גבי רק"ם
לדעתי, החרמ"ש צריך להוביל ברק"ם, והיכן שהרק"ם בלתי יעיל, הלוחמים פורקים ממנו ולוחמים כחי"ר רגיל.

ניידות- ירד משמעותית מרכיב הניידות עקב תבליט השטח- (הפרשי גבהים, שיפועים), צפיפות הכפרים ואופי התכסית (טרסות, מטעים, סוגי צמחיה).
כל פועל כח משורין בשטח הררי:
הכח נע בשדרה, בתנ"מ, ברווחים גדולים, על ציר הקיים בשטח. אין ירידה מהציר לשטחים בלתי עבירים.
לכאורה בכח הנע בשדרה רק הטנק הראשון יעיל. למעשה, בגלל שצירים הררים הם מפותלים, הרי הטנקים הקידמיים "פותחים" זוית עבור הטנקים האחוריים המאפשרת להם ירי.

אני זוכר הצגת תכלית של לחימה משוריינת בשטח הררי שנערכה בפיקוד מרכז.
נתכנסנו מאות קצינים בסדיר ומילואים על גבעה נישאת באזור מעלה אדומים וחזינו בהצגה תוך ישיבה על ארגזי תחמושת, יחד עם מפקד גייסות השריון מוסה פלד, הרמטכ"ל רפול שטען שזה "תרגיל" - לא "הצגת תכלית", ושר הבטחון עזר וויצמן.
הכח, טנקים ונגמשי"ם, נע על הציר, נתקל, ומיד פתח באש תוך כדי תנועה. הארטילריה ירתה, סקיהוקים של חיל האוויר הפציצו וריקטו, מסוקים הנחיתו חי"ר באיזושהי גבעה, והכח הסתער על היעד, וכאשר הוא הגיע לשני-שליש הגבעה, החרמ"ש פרק מהנגמש"ים והסתער רגלית.
בסיכום כל הקודקדים היללו את התרגיל, מלבד שר הבטחון שאמר: "שעתיים אני יושב על ארגז תחמושת. התייבש לי כבר התחת..."
המוח התיבש לו, לא התחת...

מיגון- אך ביטויו היעיל נפגע מהותית עקב יכולת האויב לגבוהה תקוף בחימוש מדויק בעל יכולת חדירה
נכון, אבל הם ירו טילים גם על כוחות חי"ר שהסתתרו בשטח, והם אפילו לא צריכים לפגוע בצורה מדוייקת. רק מהרסיסים יפגעו חיילו החי"ר ויצאו מכלל פעולה, כשכל פצוע מנטרל 4 לוחמים שצריכים לסחוב את האלונקה.
ועוד לא מנינו את שאר הנשק שיפגע בחי"ר, אבל אינו מזיק לכח משוריין: נק"ל, מק"כ, מרגמות (אפילו מרגמות 60 מ"מ!), קטיושות, ארטילריה - החי"ר פגיע מאד כשהוא בשטח, ולכן הם הסתתרו בבתים.

זה בעצם דומה להתכנסות של כוח חי"ר בבניין והיפגעויות מרובות של חיילים כתוצאה מחדירת טיל נ"ט למבנה, דבר שראינו מספר פעמים במלחמה האחרונה.
I rest my case

אש-ברור לגמרי למה החי"ר אוהבים טנקים איתם, הרי אם כבר לעמוד בכפר ולירות על בתים, אז למה שלא יעמוד שם טנק ויירה על בתים? הרי השריון שלו יעיל יותר מהקרמי שלגופו של החייל... ויש לציין שנתוני ההיפגעות שפורסמו אודות חיל השריון מצדיקים גישה זו (בהסתכלות צרה, כמובן).
אתה צודק, כמובן...

המשך יבוא.

נערך לאחרונה ע"י שריונר מרובע בתאריך 16-07-2007 בשעה 06:15.
ישן 16-07-2007, 06:09

המשך
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "אתה צודק עקרונית"

1. החייל הרגלי מייצר תמונת מטרה קטנה יותר לאויב.

אולי חייל בודד, אבל אפילו מחלקת חי"ר מייצרת מטרה גדולה לאויב.
פעם החי"ר היה נלחם בעיקר בלילה, שאז הוא מוגן בחסות החשכה, אבל היום - עם האמרלי"ם המשוכללים - גם יתרון זה נעלם ואיננו.

2.ניידותו בשטח צפוף מכשולים טובה יותר מטנק
אין לחייל חי"ר ניידות.
כמה ק"מ הוא כבר יכול ללכת ברגל עם הפקלאות העצומות שעל גבו?
.
3.לחיזבאללה אין יכולת ארטילרית כשל צבא (
והוא גם לא צריך. נגד חי"ר מספיקות מרגמות 60 מ"מ, ויש לו גם מרגמות כבדות יותר ותותחים.

4.) ניתן להסתפק בנשק בעל כוח הרס נמוך אך דיוק גבוה כדי להשמידה או לנטרלה (רוב"צ, רוס"ר, מטול, מרנ"ט, רימון וכו').
ואיזה נשק יהיה מדויק יותר, תותח טנק, או מרנ"ט?

סיכום:
כך היתה צריכה להתנהל הלחימה, לדעתי:
אוגדה אחת פורצת דרך עמק עיון עד לליטאני, פונה מערבה, ותוקפת את האויב מעורפו.
אוגדה שניה עושה אותו דבר דרך כביש החוף, ופונה מזרחה .
אוגדה שלישית תוקפת בחזית, בתאום עם שאר האוגדות.

כח משוריין, טנקים ונגמשי"ם, נע על הציר לעבר כפר כלשהו, הנתון תחת הפגזה ארטילרית עזה.
הטנקים ונגמשי ה-bmp3 (מה, אסור לחלום?) פותחים באש תותחים וטילים לעבר כל הבתים בכפר.
בפאתי הכפר פורקים הלוחמים מהנגמ"ש, ומנהלים קרב לש"ב לתפיסת הבתים והשטחים השולטים, כשהנגמ"ש מסייע מקרוב, והטנקים מרחוק.

אלא שאין בצה"ל חרמ"ש. כל הנסיונות להקים יחידות כאלו נתקל בהתנגדות החירניקים, (במיוחד הצנחנים) שחששו שלא רק הטנקים יגזלו מהם את היכולת לייצר אתוסים שיקריים, אלא שעם חרמ"ש חזק הם יהיו בלתי רלוונטיים. וכבר עמד על כך האלוף אדן בסיפרו "על שתי גדות הסואץ"

האירוניה היא שהחי"ר עצמו נאלץ להלחם כשהוא רכוב כדי לבוא לידי ביטוי. כך נלחמו הצנחנים מעל גבי זחלמי"ם במלחמת ששת הימים בהצלחה מועטה בלבד. הם לא היו מספיק מאומנים ללחימה כזאת. הם היו מאומנים למסע אלונקות לאורך 100 ק"מ...

גם היום לא נעשה מאמץ לייצר נגמ"ש מודרני בסטייל של ה-bmp-3, והחי"ר נלחמם בכלים הזויים: נגמחון, נקפדון, שוטון, וכו'....

וכך אנחנו ניראים.....

---------------------------------------

נערך לאחרונה ע"י שריונר מרובע בתאריך 16-07-2007 בשעה 06:20.
ישן 16-07-2007, 06:17
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
החרמ"ש ביוה"כ נוון לא בגלל החי"ר, אלא בגלל השריון.
בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "המשך"

היחס לחרמ"ש כאל כוחות מנוונים שאינם צריכים הכשרת חי"ר רצינית ואמורים רק לדעת לתפעל מקלעים כשהם רכובים, נולד במפג"ש ובצמרת צה"ל באותה תקופה, מתוך האמונה שהכל משני לשריון.
ויש לנו די דוגמאות - סואץ, אפגניסטן, צ'צ'ניה - למה שקורה לחרמ"ש שחמוש בנגמ"שים מודרניים בשטח עירוני, כשהוא חושב שהוא יכול להשתמש בהם כארגז אש, ולא כמלווי התקדמות רגלית. באפגניסטן, למעשה, היה לסובייטים תו"ל שלם שהיה קשור לזה שהחיילים אמורים להיות כמעט תמיד בטווח של עד 100-200 מ' מהנגמ"ש; הם שינו אותו כשהתברר להם שהם סופגים אבדות די נוראיות בשטח הררי כשהם מנסים ליישם את כל זה (אבל הציוד שלהם נשאר כבד מדי, ובנוי לפי התו"ל הישן).

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 16-07-2007, 09:53

אתה טועה
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "החרמ"ש ביוה"כ נוון לא בגלל החי"ר, אלא בגלל השריון."

היחס לחרמ"ש כאל כוחות מנוונים שאינם צריכים הכשרת חי"ר רצינית ואמורים רק לדעת לתפעל מקלעים כשהם רכובים, נולד במפג"ש ובצמרת צה"ל באותה תקופה, מתוך האמונה שהכל משני לשריון.
אלו הם סיפורי סבתא אותם מפריחים באוויר כל אלו שעינם צרה בשריון, קרי אנשי חי"ר, המנסים ע"י השמצות ועלילות לחפות על אזלת ידם: החי"ר נכשל בכל המלחמות, ובמקומות בהם הוא כבש איזשהוא מוצב קטן כמו גבעת התחמושת, הוא עשה תוך הקרבת קורבות רבים ובלתי מחויבים במציאות.
ואל זה נאמר: עוד ניצחון כזה ואבדנו.

השינוי בגיסות השריון התרחש עם בוא נגמש"י ה- m-113.
עד אז החרמ"ש התקשה לבוא לידי ביטוי בגלל חוסר יכותו לעמוד בקצב הנסיעה של הטנקים: הזחלמים העתיקים בקושי זזו, והם נותרו מאחור כשהטנקים דוהרים קדימה.

עם הכנסת הזלדות לשרות השתנה המצב: עכשיו החרמ"ש לא רק עומד "בקצב בשריון" אלא לעיתים הם אפילו מהירים מהטנקים.
עתה אפשר היה לעשות קרב משולב כמו שצריך, ולכן התפתחה תורה שהחרמ"ש ילחם כשהוא רכוב כל עוד המצב אפשרי, שהרי אם הם מיד יפרקו מהנגמ"ש וילחמו רק רגלית, הם שוב ישארו מאחור, כשהטנקים פורצים קדימה אל לב שטח האויב.
מכאן ועד ביטול הכשרת חי"ר הדרך ארוכה, וחבל שאתה מאמין להבלים הללו.

העובדה היא שיש 5 חטיבות חי"ר, ואין אפילו פלוגה אחת של חרמ"ש.
אפילו אז, בימים הגדולים של גיסות השריון, לא היתה חטיבת חרמ"ש.
היה רק גדוד אחד בחט' 7 שריכז את פלוגות החרמ"ש, והעביר את פלוגות הטנקים שלו לגדודים
האחרים, כדי לנסות וליצור תורת לחימה לגדוד חרמ"ש.

מלחמת לבנון השניה בכל עליבותה הוכיחה את אזלת היד של הדגנרלים שלנו ושל "התו"ל" שהם מנסים להמציא - רובם ככולם חירי-בירי.

----------------------------------------

ישן 16-07-2007, 10:22

יפתר גם יפתר
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "הוויכוח הכללי לגבי מיקום,..."

הוויכוח הכללי לגבי מיקום, אמצעים והכשרת חי"ר בקרב המשולב כניראה לא ייפתר.

יש להקים מחדש את גיסות השריון, או להפוך את מז"י למפקדה כזאת.
יש להפוך את חט' החי"ר לחטיבות ממוכנות (2 גדודי חרמ"ש וגדוד טנקים אחד) תחת הפיקוד הישיר של המפקדה הזאת, ואז יהיו אימונים של הקרב המשולב בדיוק כמו שצריך להיות אימון כזה, ולא יחזרו הפשלות - פשלות המסכנות את קיום המדינה - כמו שראינו במלחמה האחרונה.

הייתם מעדיפים לפעול כטור משוריין (M113+ טנקים) על צירים, או רגלית בבהינתן המצב הנתון ב- 12/7/06 (כמות קטנה של נגמ"שים כבדים בכלל צה"ל),
בודאי שחירניק יעדיף לפעול רגלית מאשר לנסוע בנגמ"ש, שהרי מבחינה פסיכולוגית כל אחד חושש להישרף בכלי בוער מאשר לחטוף כדור 7.62 בראש, למרות שהתוצאה היא אותה תוצאה...

השאלה שיש לשאול היא: מה הסיכוי להיפגע מטיל או מנק"ל?
טילים יש באלפים, נק"ל יש במליונים!
שדה הקרב רווי בנשק המסכן את החי"ר: מיקלעים קלים וכבדים, מרגמות בקליברים שונים, תותחים, קטיושות ובעיקר רסיסים של כל אלו.
הסיכוי שחייל ייפגע מהם גדול הרבה יותר מפגיעת טיל בכלי משוריין המגן על החייל מנק"ל ורסיסים.

----------------------------------------

ישן 16-07-2007, 12:07
  YGH YGH אינו מחובר  

ההגיון שאתה מציג פה,
בתגובה להודעה מספר 49 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "יפתר גם יפתר"

חיסל לרוסים שתי חטיבות ממוכנות בגרוזני בתוך שישים שעות. חלק ניכר מאוד מהנפגעים, אם לא רובם, העדיף לא לצאת מהבי-אמ-פי והבי-טי-ארים שלהם -
ונשרף למוות.

מלבד זאת, אני חושב שאתה מתעלם מהנתונים על אחוזי הפגיעה של נק"ל מול ארטילריה מול נשק נ"ט בטנקים, ויש כאלה מאז מלחה"ע II. חישוב "כמה יש" הוא לא נכון ולא עובד; כי ההשוואה הנכונה היא מה הסיכוי של פרט נשק אחד לקטול את מה שמולו - אדם, טנק, מטוס - ביחס לכמות הנורית.

גלריית התמונות שלי

ישן 16-07-2007, 11:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 48 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "הוויכוח הכללי לגבי מיקום,..."

חד משמעית רגלית בשטח. הנגמ"שים הקלים לא מתאימים ללחימה מכיוון שהם לא מספקים את הניידות והמהירות הנחוצים בשביל להמנע מאש מחד, ולא מספקים את המיגון מפני נ"ט מאידך. יתר על כן, ישנם לא מעט מתארים ומקומות בלבנון שגם שימוש ברק"מ כבד לא יהיה יעיל ומועיל, שכן הוא מוגבל בהם לתנועה בצירים.

הבעיה העיקרית שהיתה עם החי"ר היא שבאופן די אבסורדי, החי"ר תלוי בנגמ"שים שלו בשביל להלחם ביעילות והוא לא בנוי בשביל להלחם בצורה רגלית טהורה ועל כן ראינו את כל הבעיות הלוגיסטיות בלחימה. לבעיה זו קיים פתרון שאומץ ע"י צבא ארה"ב והוא הסתמכות על רכבים קלים מאוד - טרקטורונים, באגים וג'יפים קלים לשם ניוד ותספוקת. יחד עם שינוי בתקני היחידות אפשר יהיה ליצור באמת חי"ר שהוא חי"ר קל ולא חק"ש בשינוי אדרת.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 16-07-2007, 13:04

לא,
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "אז אתה מציע לתת לו עוד מטרות..."

אז אתה מציע לתת לו עוד מטרות כבדות כמו נגמשים? יופי שנגמ"ש יוצר תיבת אש חזקה ל300 מטר. זה ממש מעניין את הכוון שיורה את הטיל מארבע ק"מ.

אני מציע שהנגמ"ש ייצר תיבת אש ל-300 מטר, והארטילריה וחיל האויר יפציצו למרחק של 4 ק"מ, ואף יפעילו מסך עשן\זרחן שיחפה על הנגמ"ש.
ראינו מה קורה שהשריון מנסה לשעוט קדימה לפני שהחי"ר משתלט על עברים ההכרחיים בסלוקי.

ראינו גם את פעולתו של bushmaster ויחידתו ושל החי"ר כולו.
צעידה ארוכה עם משאות כבדים, כניסה לכפר, חזרה לשיטחנו, וחוזר חלילה - וכל זה בלי לירות יריה אחת - זוהי דרך פעולה אידיאלית בעיניך?

והערת ביניים קטנה: ובאשר לסגנון הכתיבה שלך, יהיה ראוי אם תימנע מלהביע את דעתך על הרמה האינטלקטואלית של המגיבים לך...אני לא חושב שמישהו פה הביע דעה כזו על מה שאתה כותב
אם נעלבת מהבדיחה הקטנה (והלא חכמה...) שלי, הרי אני מתנצל.

ישן 16-07-2007, 14:23

הארטילריה בלבנון...
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב ":-) בקטנה... ארטילריה לא..."

ארטילריה לא מנעה ירי נ"ט...היתה ארטליריה מתגלגלת לפני הכוחות, גם בלבנון, זה לא מנע ירי נ"ט.
כאן היה מיקרה מיוחד: החיזבללה הסתתרו בבונקרים שלהם בעת הפגזה ארטילרית, ויצאו כשהיא פסקה.
זה לא יהיה המיקרה בכל מלחמה, או אם היינו באים עליהם מכיוון בלתי צפוי.
גם השריון לא פעל כמו שצריך, ואני הזדעזעתי כשראיתי בטלויזיה איך טנקים נעים סתם ככה על הציר, בלי תנועה מאובטחת ובלי חיפוי, או כשהם עמדו גלויים בשטח פתוח.
זה מה שקורה כשלא מתאמנים.
אבל גם כך, אם היתה הפגזה ומיסוך עשן כבד, חוליות הנ"ט היו מתקשות לפעול.

ארטיליריה יעילה נגד נ"ט רק אם מזהים את חוליית הנ"ט (ואת זה אני אומר לך כמש"ק עורב). הסיכוי שמשגר יזוהה ממרחק 4 ק"מ לפני השיגור ע"י שיריון או חרמ"ש הוא אפסי. אחרי המטח זה ממש לא משנה
שריון וארטילריה לא צריכים ולא יכולים לזהות את המשגר. מספיק שהם מכסים באש את האזור החשוד.
מה היית עושה אם ארטילריה היתה יורה עליך פצצות מיצרר? אפילו אם הם לא פגעו בך - עצם המחשבה שהפגז הבא....
אי אפשר לפעול ביעילות במצב כזה.

במשך 10 שנים אני עושה אימוני דו"צ במא"ט בבאליש, כל פעם התוצאה זהה: השריון לא יודע מאיפה המטח מגיע, ועד שהוא מזהה ומתארגן, החוליה עפה מהמקום.
זאת מכיוון שלא נורתה עליך ארטילריה...
עד כמה שאני מבין חולית נ"ט כזאת סוחבת שני טילים.
נניח שהם פגעו בשני טנקים (רוב הטילים שפגעו במרכבה 4 לא חדרו).
מה הלאה? הרי נשארו עוד הרבה טנקים....
אתה חושב שאני לא יודע שטנקים נפגעים במלחמה?
הטנק שלי נפגע מסתם פגז טנק אויב, לא מטיל "מיוחס", ובכל זאת ניצחנו....

סייר מקצועי עם מכשיר קשר יגרום הרבה יותר נזק לחוליית נ"ט מאשר גדוד טנקים מגובה בחטיבת רמ"ש.
צודק בהחלט. אבל הצבא לא מאפשר לשריון לבנות סיור כמו שצריך.
בעוד שלכל חטיבות החי"ר יש פלס"ר, בשריון יש פלוגה כזאת רק לחט' 7, וגם זאת מסיבות נוסטלגיות.
שוב, ראשי הצבא - כולם חירניקים - אינם מאפשרים ליחידות הרגלים בשריון- חרמ"ש וסיור- להתפתח.

-------------------------------------------
ישן 16-07-2007, 15:05
  lior432 lior432 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.03.07
בתגובה להודעה מספר 60 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "הארטילריה בלבנון..."

תנוח דעתך...גם הפלסר"ים של החי"ר, בעצם בעיקר הם, שכחו מה התפקיד האמיתי שלהם...לקחת מכשיר קשר, לנוע בשקט ובמהירות מגמה אחת קדימה לכוח החטיבתי, ולדווח מה הם רואים.

באשר למא"טים- דווקא דימו שם ארקטלרי ומיקוש בצורה לא רעה. אבל אם אתה לא יודע איפה להנחית אותה, היא לא ממש יעילה. כל נקודה ברדיוס של 4 ק:מ היא נקודה חשודה. אי אפשר לטווח הכל כל הזמן. בתרגילים הללו דווקא הורידו ארטלריה, אבל לא למקומות שהיינו בהם, או דווקא למקומות שהיינו בהם, אחרי שירינו מטח ועפנו משם.

תחשוב על זה ככה: כוון צריך להחזיק צלב על מטרה פחות מ 30 שניות עד לפגיעה.לאחר מכן לקפל את המערכת (אם היא נישאת רגלית) או פשוט לשים גז ולעוף משם., עד שהפגז הראשון יפול (5 דקות בערך) הכח לא שם.

חוליות נ"ט מיומנות הן מטרד קשה מאוד. קוץ בתחת שלא רוצה לצאת. דווקא לחי"ר רגלי, החוליות הללו לא מהוות איום משמעותי.
ישן 16-07-2007, 16:02

נקודה למחשבה
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי lior432 שמתחילה ב "תנוח דעתך...גם הפלסר"ים של..."

בתוך כמה שנים תיכנס לפעולה ותותקן על כל הרק"ם מערכת הגנה אקטיבית.

האיום של הנ"ט יהיה קטן בעשרות מונים ממה שהוא היום, וכל התו"ל שאנשי החי"ר מטיפים לו בהתלהבות כל כך גדולה, יאבד את הרלוונטיות שלו.
מה יקרה אז?

הענין כולו הוא פסיכולוגי. במשך שנים הוצג טנק המרכבה כ"טנק עם המיגון הטוב בעולם".
אלו שאינם אנשי שריון היו בטוחים שאין נשק נ"ט שיכול לחדור אותו.
זוהי, כמובן, שטות. טנקים תמיד נפגעו ותמיד יפגעו בקרבות.
למעשה לא נפגעו טנקים רבים ממיכלול הטנקים שהשתתפו בלחימה, והעובדה שרוב טנקי הסימן 4 שנפגעו לא נחדרו היא בשורה טובה.
טנק פגוע יורד מסד"כ הלחימה, אבל במלחמות יותר טנקים יורדים מהסד"כ בגלל תקלות טכניות מאשר אלו שנפגעו בקרב.

-----------------------------------------

ישן 16-07-2007, 21:07
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 62 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "נקודה למחשבה"

ברשותך, אמשיך להתווכח. אני גם מבין שיש עם מי ועל מה, אבדוק עליך את טיעוני.

א.כיוון שאין חרמ"ש בצה"ל, בלבנון ניתן היה לבחור בין חי"ר לטנקים.

ב.לא מובן לי למה לא הופעלו אכזריות באופן החביב עליך, או אפילו פומות. זה הרי היה מתבקש לפי שיטתך, ואמור היה להיות מתבקש לפי החי"ר שלא רוציםם להיפגע מכל רסיס שמתעופף באזור.

מניתוח מאפייני הלחימה בלבנון, אני מסיק כך:

1.לא היתה לחימה\הפעלת כוח צבאית מלאה.(משני הצדדים, לצערי וכראה לצער כולנו).

2.אירעו מעט מאוד היפגעויות של חי"ר בשטח פתוח (בזמן תנועה). רוב מקרי ההיפגעויות המאסיביות (שגם הפכו קרב של ביצוע משימה לקרב של ביצוע חילוץ) היו דווקא בתוך "מיושבות" או בתחילת שלב "על היעד"- פאתי ה"מיושבות".

3.לא פעלו מטות החטיבות והאוגדות לניתוח בזמן אמת (עבודת קצין אג"ם) של תמונת הקרב ועדכון מתמיד של תמונת מצב והערכת מצב. אילו היו פועלים המטות, היו מנתחים דפ"ן חיזבאללה למול אופי התקפת כוחותינו ומבינים שהבקעה משוריינת (משולבת חי"ר רכוב רק"מ) ולאחריה טיהור היא דפ"א רלוונטית אחת ואילו התקפת סדורה של חי"ר מסתייעת בשריון היא דפ"א רלוונטית שנייה.
הראשונה נסמכת על תמרון ודבקות במשימה כדי להעביר מאסת כוח לוחם אל אזור שבו קשה לאויב להתגונן (עורף או אגף) והשניה נסמכת על תפישת האויב ככוח מתואם הערוך להגנה שיש להשמידו באורח סדור ומדוקדק מנקודה חשודה לנקודה החשודה הבאה (בניין, ואדי, כיפה, שמורת טבע, פומפה).

4.מאחר שאף דפ"א מאלה לא נבחרה, הדיון על התו"ל הצבאי העתידי לקראת מלחמה צבאית על בסיס לקחי המלחמה בלבנון, הוא מסוכן. אני משחק בהפקת לקחים בכל זאת תוך שאני מנסה להזכיר לעצמי שהאויב המסוכן לנו (וגם אתה עלית רמה עד להגדרת אופן הלחימה של צה"ל כסכנה קיומית) הינו צבא, לא דיוויזיה או שתיים של כוחות מיוחדים הנלחמים עם ציוד מודרני בהגנה עליה עמלו שש שנים, ומנוצחים בסוף.

5.בנוסף, מאחר שאף דפ"א מאלה לא נבחרה, יצאה לפועל דפ"א שלישית. דפ"א זו היתה "שילוח כוחות להיתקלויות בשטחים החשודים כמכילים אויב".
הסבר:
על סמך הידוע לי, אני מבין שלא הוגדרה מטרה ברורה לכוחותינו התוקפים, משהו כמו "השמדת כוחות חיזבאללה ומניעת ירי אל מדינת ישראל מתוך גזרה Y."

אני מנחש שגם חסרה הגדרת משימה כמו "חטיבה X תתקוף ותכבוש את מתחם עיתא א-שעב, תשמיד אויב בגזרתה, תשלוט באש על שטחי ... ותאפשר מעבר כוח Z צפונה על מנת למנוע ירי אל תוך מדינת ישראל משטחים אלה".
וכך הלאה למטה.

6.התוצאה היתה שכוחות צבא נשלחו באופן חפוז אל מתחמי אויב הערוכים להגנה סדורה. הגישה היתה שאם נרווה את השטח בכוחות חי"ר שלנו, הם ישמידו בכל היתקלות את לוחמי החיזבאללה, כי אלה גפ אלה הינם חי"רניקים, ושלנו יותר טובים.
דא עקא, החיזבאללה לא המשיכו את קו מחשבתנו, ובמקום לשלוח את שלהם לקרבות היתקלות מולנו, הם פשוט חיכו לנו בצורה עליה התאמנו והתכוננו.

7.חזרה אל מקור טיעוני-
טילי נ"ט יוצרים נזק נקודה. אם באותה נקודה יש מספר חיילים, הם ייפגעו. אנחנו הרי למדנו מ-1986 ועד 2000 שפגז מעיך (לצורך ההשוואה דומה לנזק שמייצר טיל נ"ט מבחינת חי"ר חשוף) אינו מספיק כדי להרוג חוליית מחבלים, ולשם כך פותחה תרגולת הפלאשט). השווה למהלך המלחמה האחרונה, ואני מפיק לקח שאין בעיה מהותית לחי"ר לבצע התקפה אל מגנן מבוסס חי"ר ונ"ט. הבעיה לדעתי תתחיל כאשר המגן יזהה מולו מספר כלי רק"ם מוגבלי תמרון בשטח הררי המבצעים התקפת נסיעה מבוססת צירים. הרי כמה כלים כאלה ניתן להפעיל בהסתערות? עשרים? שלושים? ראינו על עצמנו שכוח של מאה חיילים שנפגעו לו עשרה עצר התקפה ועבר לחילוץ, מה יהיה על שלושים כלים שמאבדים חמישה?

אוסיף ואטען כי התרגיל אותו הבאת כדוגמה אינו מתמודד כלל עם נתוני שטח לבנון, בהם לא ניתן לטור משורין להגיב להיתקלות על ידי התפרסות חפשית והסתערות משוריינת אל התוקף.דבר נוסף בתרגיל אש הוא איפיונו באי קיום מטחי אש אויב, וזה בשטח מוגבל פריסה יעדיף תמיד לדחות פתיחה באש עד לרגע קיום "על" על מספר מטרות משמעותי.
בסלוקי ניסו לעשות זאת (התקדמות באש דרך ציר הררי\מעבר הכרחי) בשלב קצר מסוים, והתוצאה היתה שבכל נקודת זמן במשך נסיון זה, כח השריון התוקף היה נחות בכח האש המבוטא בפועל למול קני הנ"ט של האויב. כשלון הפעלתי זה הביא לשיא את הנצחון ההנדסי של טנק המרכבה, בכך שהכח התוקף שנכשל לחלוטין במשימתו לא איבד את יכולת הפעולה למעשה, ויכול היה לבחור להמשיך ולפעול.

לא ניתן לטעון שחיזבאללה לא הפעיל את "ארטלריית הכיס" (מרגמות מקטרים קטנים ובינוניים) שלו מול כוחותינו. אף על פי כן, מרבית אירועי ההיפגעות המאסיביים היו כאשר החיילים היו מכונסים בנקודה, ולא כאשר נעו בפרישה קרבית בשטח. אפילו לא כאשר נעו בטור רגלי בצעידה על בסיס ציר בתנועה אל היעד!

מכך אני למד שצה"ל לא לחם בשטח מוכה ארטילריה, ובוודאי שלא בשטח מוכה נ"ט. צה"ל ביצע "על היעד" באופן לא נכון והשכיל (או הסכיל...) להכניס את כוחותיו למצבים בהם לא ניתן למצות את יתרוננו באמצעים וסד"כ.

בנושא ניידות- הכוונה למעשה היא לעבירות- הרק"ם בשטח הררי\טרסות ושטח מיושב מוגבל לצירים ומעברים ידועים או הכרחיים, החי"ר הרבה הרבה פחות, ומכאן ההשפעה על ניידות. ומי בכלל אמר שהסתערות או התקפה מבצעים עם פק"לים על הגב? הרי הפק"לים אמורים להיות על הגב עד תחילת ההתקפה, ואז להיות בשימוש בהתקפה או להמתין לשימוש אחריה (מים ומזון, חלקי חילוף, תחמושת ל"מלא מחדש").

ציטוט משלך:
"ואיזה נשק יהיה מדויק יותר, תותח טנק, או מרנ"ט?"
אני משוכנע שתותח טנק בעבודת קו עמדות מדויק יותר מתותח טנק מסתער, קצב האש שלו גבוה יותר, ויכולת התצפית והתיקונים שלו גבוהה לאין ערוך.

שניה פוזל אל ביטיס- עבדכם כיום בתפקיד קצין סיור של גדוד טנקים, ומאימוני המא"ט וקריאת מהלכי קרבות מהמלחמה האחרונה ועד להיסטוריית קרבות ממוכנים ממלחמת העולם השניה אני מבין שאין תועלת באש ללא מטרות, ויצרן המטרות הטוב ביותר איננו הכח המסתער, כי אם כוח התצפית-סיור.

נקודה אחרונה-
תמונת מטרה- מחלקת חי"ר או כוח חי"ר בפרישה קרבית הם מטרה קשה לנ"ט. מחלקה כזו ע"ג שלושה כלים משורינים (או לא) היא מטרה קלה מאוד לנ"ט. אני טוען שמחלקת חי"ר שנעה אל יעד לא במבנה קרבי של שני טורים, אינה דומה כלל וכלל לכח חי"ר המכונס בבית\חדר\מסדרון. מה שכן, מספיק שהקלע, הצלף, המאגיסט ושאר הרתק של אותה המחלקה יעסיקו מעמדה באש מדויקת את הכח המגן שמשגר על אותה המחלקה, כדי שהמחלקה תגיע יעיל אל היעד ותוכל להתחיל את שלב "על היעד" לאחר שכבר הושמדו בו כמה מטרות, והאויב בו התחיל להיות מושפע ממאפייני קרב- בלבול, אי וודאות, בעיה בבניית תמונת מצב אויב וכוחותינו, קו כוחותינו קדמי וכן הלאה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 16-07-2007, 21:35
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "ברשותך, אמשיך להתווכח. אני גם..."

סליחה על התגובה הלא לגמרי קשורה:
מתי אתה כבר חוזר?
כרגע מחליף אותך כקצין הסיור של הגדוד ח"מ שאינו קצין חי"ר ומעולם לא היה חי"רניק) ואפילו מתפקידיו כקצין שריון הוא הודח.
הבדיחה היא שבאימון שהיה לאחרונה למחס"רים ולפלס"ר של החטיבה בביה"ס לגרילה החונך שלהם לא תיפקד ומי שהעביר את האימון היה אותו ח"מ. אומרים שהאימון היה מוצלח. אני מתקשה להבין כיצד זה יכול להיות.
במילואים שלנו שהתחילו אתמול למחלקת הסיור יש תפקיד באמת חשוב. מתוך ההיכרות שלי עם שניכם נראה לי שעדיף היה אם היית שם ולא בנכר (גם אם עבודתך בחו"ל חשובה. לא מגיעה לך איזו חופשת מולדת?).

ישן 16-07-2007, 21:51
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 64 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "סליחה על התגובה הלא לגמרי..."

אני שמח לשמוע ונעצב לשמוע...

אני חתום לעוד שנה וחצי לפחות בגרמניה, אבל נותן את דיברתי שכשאחזור אתן גז ואת מלוא המחויבות לשירות המילואים.
כמו כן נולד לי בן בכור לפני 7 שבועות, מה שמגביר את המוטביציה לאבטח את קיומנו...

ישן 18-07-2007, 06:36

ברשותך,
בתגובה להודעה מספר 63 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "ברשותך, אמשיך להתווכח. אני גם..."

כמה הערות:

ב.לא מובן לי למה לא הופעלו אכזריות באופן החביב עליך, או אפילו פומות. זה הרי היה מתבקש לפי שיטתך, ואמור היה להיות מתבקש לפי החי"ר שלא רוציםם להיפגע מכל רסיס שמתעופף באזור.
השאלה שאתה צריך לשאול היא הפוכה: הנה פעל החי"ר בדיוק כמו שאתם רוצים: רגלית ולא רכוב, הולך למרחקים עם משאות על הגב, מצוידים ברובה החביב שלכם עם הכוונות הטלסקופיות (והמיותרות) שעליהם גאוותכם, ולמרות זאת פעולות החי"ר מסתכמות בלא-כלום: ירי על מנעולים. איך אתה מסביר זאת? דרך אגב, למנעולים שלום.

ועוד משהו: חטיבת החי"ר המדוברת ניקראת בגאווה רבה "חטיבת חי"ר מעולה".
מי קובע איזו חטיבה היא מעולה ואיזו לא-כל-כך מעולה? מהם הקרטריונים שעל פיהם ניקבעים שמות התואר הללו?
האם החטיבה הזאת, שלפני המלחמה היתה "חטיבת חי"ר מעולה" הפכה להיות לאחריה - בגלל כשלונה - חטיבת חי"ר חצי-מעולה?

1.אירעו מעט מאוד היפגעויות של חי"ר בשטח פתוח (בזמן תנועה). רוב מקרי ההיפגעויות המאסיביות (שגם הפכו קרב של ביצוע משימה לקרב של ביצוע חילוץ) היו דווקא בתוך "מיושבות" או בתחילת שלב "על היעד"- פאתי ה"מיושבות".
אם כך, מדוע הם נכנסו ל"מיושבות" ולא נשארו פרוסים בשטח? ואפילו אחרי שהיו נפגעים במיושבות, הם יכלו לעזוב אותם ולעבור לשטח?
בוודאי שלא היו נפגעים בשלב התנועה, שהרי החיזבללה המתין השטחי ההערכות שלו שהחי"ר יבוא אליו ויכנס לתוך המלכודת, במקום שייצא לקראתו.

6.התוצאה היתה שכוחות צבא נשלחו באופן חפוז אל מתחמי אויב הערוכים להגנה סדורה. הגישה היתה שאם נרווה את השטח בכוחות חי"ר שלנו, הם ישמידו בכל היתקלות את לוחמי החיזבאללה, כי אלה גפ אלה הינם חי"רניקים, ושלנו יותר טובים.
דא עקא, החיזבאללה לא המשיכו את קו מחשבתנו, ובמקום לשלוח את שלהם לקרבות היתקלות מולנו, הם פשוט חיכו לנו בצורה עליה התאמנו והתכוננו.
נכון.

אנחנו הרי למדנו מ-1986 ועד 2000 שפגז מעיך (לצורך ההשוואה דומה לנזק שמייצר טיל נ"ט מבחינת חי"ר חשוף) אינו מספיק כדי להרוג חוליית מחבלים, ולשם כך פותחה תרגולת הפלאשט).
לא מדויק. פגז המעיך הוא בראש ובראשונה פגז נגד טנקים, שיש לו שימוש גם נגד חי"ר, כמו פגז החלול. לא כדאי לבזבז פגז כזה על חי"ר, ולכן הומצא הפלאשט מתוך המחשבה שכדי להרוג חי"ר, מספיק להכניס לו מסמר בראש....

ואני מפיק לקח שאין בעיה מהותית לחי"ר לבצע התקפה אל מגנן מבוסס חי"ר ונ"ט.
סליחה, אין בעיה? איך בדיוק הוא יעשה זאת? יסתדר בשורה ויסתער בריצה במעלה ההר? וכיצד הוא יתגבר על צרורות המיקלעים, פגזי המרגמות, מטחי הטילים?

הבעיה לדעתי תתחיל כאשר המגן יזהה מולו מספר כלי רק"ם מוגבלי תמרון בשטח הררי המבצעים התקפת נסיעה מבוססת צירים. הרי כמה כלים כאלה ניתן להפעיל בהסתערות? עשרים? שלושים?
לא מספיקים לך עשרים-שלושים טנקים? כח של גדוד חי"ר הוא בעל עוצמת אש גדולה יותר?
להזכירך, לטנק יש תותח 120 מ"מ שבעזרתו הוא מפצח מטרות במגנן ממרחק, לפני שהוא מסתער על היעד.
גם החי"ר יפצח מטרות ממרחק עם כדורי ה-7.62 הנורים מרובה בעל כוונת טלסקופית?

ראינו על עצמנו שכוח של מאה חיילים שנפגעו לו עשרה עצר התקפה ועבר לחילוץ, מה יהיה על שלושים כלים שמאבדים חמישה?
זו היתה טעות, כמובן. איבדנו את ערך הדבקות במשימה והחלפנו אותה בבכיינות על הקורבנות.
כל מי שרוצה מלחמה בלי קורבנות מביא את עצמו וסביבתו לאבדון.

לא ניתן לטעון שחיזבאללה לא הפעיל את "ארטלריית הכיס" (מרגמות מקטרים קטנים ובינוניים) שלו מול כוחותינו. אף על פי כן, מרבית אירועי ההיפגעות המאסיביים היו כאשר החיילים היו מכונסים בנקודה, ולא כאשר נעו בפרישה קרבית בשטח. אפילו לא כאשר נעו בטור רגלי בצעידה על בסיס ציר בתנועה אל היעד!
ולמרות זאת הם לא נשארו בשטח אלא נתכנסו לתוך הבתים.

בנושא ניידות- הכוונה למעשה היא לעבירות- הרק"ם בשטח הררי\טרסות ושטח מיושב מוגבל לצירים ומעברים ידועים או הכרחיים, החי"ר הרבה הרבה פחות, ומכאן ההשפעה על ניידות.
אין לחי"ר ניידות. הליכה ברגל של 10 ק"מ אינה ניידות.

ומי בכלל אמר שהסתערות או התקפה מבצעים עם פק"לים על הגב? הרי הפק"לים אמורים להיות על הגב עד תחילת ההתקפה, ואז להיות בשימוש בהתקפה או להמתין לשימוש אחריה (מים ומזון, חלקי חילוף, תחמושת ל"מלא מחדש").
ואז תתבצע ההתקפה כשלכל חייל יש 5 מחסניות ושני רימונים?

שניה פוזל אל ביטיס- עבדכם כיום בתפקיד קצין סיור של גדוד טנקים, ומאימוני המא"ט וקריאת מהלכי קרבות מהמלחמה האחרונה ועד להיסטוריית קרבות ממוכנים ממלחמת העולם השניה אני מבין שאין תועלת באש ללא מטרות, ויצרן המטרות הטוב ביותר איננו הכח המסתער, כי אם כוח התצפית-סיור.
טעות. יורים גם כשאין מטרות ברורות כשרוצים למנוע כניסת אויב לשטח כלשהו.
הארטילריה יורה לעיתים "אש להטרדה".

סיכום ביניים: על החי"ר לדעת ולהפנים מהם המרכיבים העיקריים בקרב: תמרון ועוצמת אש
אין לחי"ר כושר תמרון, ובוודאי אין לו עוצמת אש.

המשך יבוא

מזל טוב להולדת הבן!

-----------------------------------------

נערך לאחרונה ע"י שריונר מרובע בתאריך 18-07-2007 בשעה 06:39.
ישן 18-07-2007, 08:02
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ברשותך,"

תודה!

כמה נקודות:

השאלה שאתה צריך לשאול היא הפוכה: הנה פעל החי"ר בדיוק כמו שאתם רוצים: רגלית ולא רכוב, הולך למרחקים עם משאות על הגב, מצוידים ברובה החביב שלכם עם הכוונות הטלסקופיות (והמיותרות) שעליהם גאוותכם, ולמרות זאת פעולות החי"ר מסתכמות בלא-כלום: ירי על מנעולים. איך אתה מסביר זאת? דרך אגב, למנעולים שלום.
הח"יר פעל בדיוק כפי שכולם לא רוצים- נשלח ברגל ללא מטרה-משימה-שיטה המתאימות ליעדים שמולו, ופשוט הלך ברגל אל האש. כוונתי היא להפעיל את החי"ר בהתקפה על יעד שהוא למעשה יעד חי"ר או מגנן נ"ט (אולי זו הגדרה מדויקת יותר). לא כל הפעלת חי"ר אמורה להסתכם בהליכה ברגל עד היעד ואז התיישבות בבניינים, ועל כך יצא קצפם של מילואימניקים רבים.

ועוד משהו: חטיבת החי"ר המדוברת ניקראת בגאווה רבה "חטיבת חי"ר מעולה".
מי קובע איזו חטיבה היא מעולה ואיזו לא-כל-כך מעולה? מהם הקרטריונים שעל פיהם ניקבעים שמות התואר הללו?
האם החטיבה הזאת, שלפני המלחמה היתה "חטיבת חי"ר מעולה" הפכה להיות לאחריה - בגלל כשלונה - חטיבת חי"ר חצי-מעולה?

מצטרף, באמת מי ישורנו...

אם כך, מדוע הם נכנסו ל"מיושבות" ולא נשארו פרוסים בשטח? ואפילו אחרי שהיו נפגעים במיושבות, הם יכלו לעזוב אותם ולעבור לשטח?
למה נכנסו? מאותה הסיבה שבהתקפה בעדיפות שריון עדיין מכניסים בסוף חי"ר לטיהור. הרי כאן לא היה מגנן חטיבתי, היה אזור צפוף במתאר בנוי שהכיל כוח רגלי ונ"ט מחופר (אפילו מחופר בהגדרה הקלאסית עם בונקרים ומנהרות). מה התוחלת בשיגור טנקים להתקפה על זה? למה שלא נירה עם הטנקים על זה ונשלח את החי"ר לבצע את ה"על היעד"?

לא מדויק. פגז המעיך הוא בראש ובראשונה פגז נגד טנקים, שיש לו שימוש גם נגד חי"ר, כמו פגז החלול. לא כדאי לבזבז פגז כזה על חי"ר, ולכן הומצא הפלאשט מתוך המחשבה שכדי להרוג חי"ר, מספיק להכניס לו מסמר בראש....
נכון שלכך פותח המעיך, אך מאמצע שנות השמונים או אולי למעשה קודם לכן, התפתח המיגון לרמה שפגיעת מעיך בטנק לא היתה יוצרת אפילו את המפצל המפורסם, אלא רק משאירה מכה מכאנית חזקה שאולי תפגע במערכות עדינות בטנק. הפלאשט הומצא כי מסמרים זה באמת יעיל, ואנחנו המצאנו את תרגולת הפלאשט כי גילינו שהכי יעיל זה השילוב ביניהם...

המשך בהמשך

ישן 18-07-2007, 13:01
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "תודה! כמה נקודות: ..."

המשך תגובה לשריונר מרובע...

ציטוט משלך:

סליחה, אין בעיה? איך בדיוק הוא יעשה זאת? יסתדר בשורה ויסתער בריצה במעלה ההר? וכיצד הוא יתגבר על צרורות המיקלעים, פגזי המרגמות, מטחי הטילים?
חי"ר, בביצוע נכון של התקפה, יהנה מיתרונות העבירות של החייל הבודד (לא תמרון במרחב, אלא יכולת לעבור במקומות בהם טנק לא יצליח לעבור- נכון במיוחד לשטח בנוי או הררי עם שיפועים קשים- דרום לבנון...).
החי"ר יתגבר על מוראות הקרב על ידי יישום נכון ומקצועי של תורת הקרב, ובמיוחד הפרק המדבר על טכניקת צמצום הטווח אל היעד, הסתייעות באש כבדה ומדויקת בשלב לפני ההסתערות (וכאן הביטוי המירבי למתאר זה לארטילריה וטנקים), וביצוע ההסתערות תחת חיפוי רצוף באש מדויקת ורצוי מקני טנקים.

לא מספיקים לך עשרים-שלושים טנקים? כח של גדוד חי"ר הוא בעל עוצמת אש גדולה יותר?
להזכירך, לטנק יש תותח 120 מ"מ שבעזרתו הוא מפצח מטרות במגנן ממרחק, לפני שהוא מסתער על היעד.

לא, לא מספיק לי... אני חושב שטנק לא אמור לשטוף בתנועה ואש יעד בנוי על בסיס צירים הכרחיים בשטח הררי בעל שיפועים קשים, אלא אם המטרה בכך היא מעבר היעד לטובת הגעה לנקודה כלשהי מעבר לו. נדמה לי שכוחם הגדול של הטנקים הוא ביכולת לתמרן במרחב הקרב ולהעסיק מטרות מטווחים ארוכים, בלי צורך ממש להגיע ולגעת במטרות. זאת בניגוד לחי"ר...
לנושא פיצוח המטרות, מאחר שהמטרות הן מטרות נקודה בכל פעם, ומטרתנו היתה להשמידן או לגרום להן לעזוב את השטח צפונה, אין מנוס מחיכוך ישיר- הווה אומר ירי פוגע ומשמיד. לטעמי ירי משני מקלעי טנק וטפטוף פגזים בתנועה הוא לא הדרך להשמיד מטרות על היעד.

אותי גם אימנו (לא בעבר המאוד רחוק- אמצע שנות התשעים) שעלינו להעדיף תחילת הסתערות על יעד אחרי שלא מזוהות יותר מטרות להשמדה עליו. נכון שקשה לזהות נ"טים, אך אם לפני הריצה אל היעד יהיה כוח סיור או אחר שצופה ומאתר מטרות לטובת הכוח התוקף, תחשוב איזה כיף יהיה!

גם החי"ר יפצח מטרות ממרחק עם כדורי ה-7.62 הנורים מרובה בעל כוונת טלסקופית?
כן! בוודאי! האם אין ביכולת המט"ק לזהות מטרות חי"ר עם משקפת ולהעסיקן עם מאג מקביל?
ועכשיו, אם זיהיתי מטרה לא משורינת, מה אכפת לי לירות עליה עם צלף או מקלע או מקל"ר או בארט?
רגע רגע, ברור שתותח לא משאיר מקום לויכוח, אבל לתותח הטנק קשה לאתר לעצמו מטרות ביעד בנוי כאשר הוא נוסע ומזגזג בפראות בשטח משופע ובציר פתלתל, הלא כן? בוא נשאיר לטנק את עבודת קו העמדות, בה יהיה הוא הכוח העיקרי, ונשים אותו ככח מחפה ומסייע להסתערות החי"ר, כך נפיק את העוצמות והיתרונות משניהם.

זו היתה טעות, כמובן. איבדנו את ערך הדבקות במשימה והחלפנו אותה בבכיינות על הקורבנות.
כל מי שרוצה מלחמה בלי קורבנות מביא את עצמו וסביבתו לאבדון.
ברעות שריונאים, האם לא ניתן לשער שתקלות בצבא היבשה יופיעו גם בשאר צבא היבשה? עם כל כמה שאני שריונר ומלא באמפטיה לרעי לוחמי החי"ר שנגזר עליהם להיכנס לקרב לא בתוך טנק, אין לי ספק שאבדן ערך הדבקות במשימה הוא אינו מאורע רצוי, אלא תקלה שכולנו נשמח לראותה מתוקנת.
אני גם משוכנע שהסתערות טנקים ישירה על מגנן נ"ט שמצפה בדיוק לזה תביא לתוצאות דומות להסתערות על זעורה וקלעה, מתחם חמוטל, לנסיונות החילוץ של המעוזים בקו בר-לב בימי המלחמה הראשונים ונדמה לי שהמסר שלי מובן.

ולמרות זאת הם לא נשארו בשטח אלא נתכנסו לתוך הבתים.
אמת, וכבר אמרו לוחמינו שהיתה זו תקלה ודפ"ן כוחותינו שגויה.

אין לחי"ר ניידות. הליכה ברגל של 10 ק"מ אינה ניידות.
סליחה, אינני מסכים. החי"ר מתמרן באיטיות מרגיזהופגיעות עצובה, אבל לפעמים מצליח להשתחל ולהגיח להתקפה ממקומות בהם טנק פשוט איני יכול. למה לא לנצל יכולת זו?

ואז תתבצע ההתקפה כשלכל חייל יש 5 מחסניות ושני רימונים?
לא, את ההתקפה משתדלים לבצע עם 6 מחסניות או כמה שנשאר, לפעמים 3 או ארבע, ובכל מקרה כאשר הכח בקו המגע מאזן בין יכולת תנועה רגלית קרבית ונשיאת כמות תחמושת יעילה. החברה הבאים בתור יהיה אלה עם פק"ל המחסניות וציוד המלא מחדש. כאן מתבטא גם יתרון באיטיות החי"ר, האספקה איננה רחוקה מדי מאחור...

טעות. יורים גם כשאין מטרות ברורות כשרוצים למנוע כניסת אויב לשטח כלשהו.
הארטילריה יורה לעיתים "אש להטרדה".

צודק, טעיתי בניסוח. כיוונתי לכך שאש להשמדה צריכה להיות בסוף אש ש"רואה" את מטרותיה ומוצאת אותן עד שיושמדו. גם "אש להשמדה" לא באמת משמידה את כוח האויב שמחופר ביעד, עדיין תידרש פעולת טיהור ביעד שתבוצע על ידי- חי"ר.

סיכום ביניים: על החי"ר לדעת ולהפנים מהם המרכיבים העיקריים בקרב: תמרון ועוצמת אש
נכון, אך מעל לכל דבקות במשימה לאור המטרה וניתן לומר באותה הנשימה שעל השריון הישראלי של 2007 להיזכר מהם המרכיבים העיקריים בקרב, תמרון ועוצמת אש. בסלוקי לא זכרנו, בקרב בעמק שמצפון למטולה לא זכרנו.

המשך בהמשך

ישן 18-07-2007, 09:01
  YGH YGH אינו מחובר  

לכל מה שאתה מעלה בשרשור הזה יש
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "ברשותך,"

תשובות, חוץ מלטענה אחת, שהיא:
'מה שקורה אצל צבאות זרים לא רלוונטי וכל מה שלא מתאים לשיטתי לא רלוונטי'.
ברצינות גמורה: אפשר להתווכח עם דבריך, אבל כשאתה פוטר ב'זה לא נחשב' כל דבר שאיננו מסתדר עם תפיסתך (למשל, נניח, העובדה שכמה עשרות אנשי נ"ט סורים עיכבו בלבנון 1 אוגדה משוריינת שלמה למשך יום ליד כפר זית, או פעולות השריון שלא לפי התו"ל בלבנון 2, או כל מה שקשור ללוחמה משוריינת בצירים הרריים ונלמד מהעולם, או הביצועים הנוראיים של נגמ"שי הלחימה בשטחים קשים ביותר ממלחמה אחת שבה הפעילו חרמ"ש), אבל מביא אותו כראיה כשזה קורה לחי"ר.
הרושם שלי הוא שבשבילך חי"ר נכשל = חי"ר איננו יכול לפעול נכון, ואילו שריון נכשל = שריון יכול לפעול נכון.
במצב כזה, כל ויכוח הוא טחינת מים. או כמו שאמר מישהו פעם, לשאלות יש תשובות, לתירוצים אין תשובות.

גלריית התמונות שלי

ישן 18-07-2007, 16:06

מענין,
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "לכל מה שאתה מעלה בשרשור הזה יש"

לכל טענותי יש תשובות, ואתה לא טורח לתת אפילו רבע תשובה...

במקום זאת אתה שם משהו בין מרכאות המציינות משהו שכאילו אני אמרתי!

ואתה יודע שזה לא נכון, לא אמרתי זאת, והכאילו ציטוט 'שזה לא נחשב' הוא ממש שימת מילים בפי!

אמרתי שאינני מכיר צבאות וקונפלקטים של ארצות אחרות רחוקות, ועל כן אינני רוצה להתווכח בנושא.

יש לנו מספיק מלחמות הראויים לניתוח והסקת מסקנות, ואין לנו צורך בדוגמאות אחרות.

אם התעורר בך הרושם כאילו אני חושב שהשריון תמיד מנצח, בכל קרב, הרי אתה טועה.
אבל גם אם כח נ"ט עצר אוגדה למשך יום, הרי זה היה רק יום אחד, ולמחרתו המשיכה האוגדה עד כביש בירות-דמשק.
אתה חושב שצריך היה לנהל את הקרב הזה עם חי"ר? מהחי"ר היתה באה הישועה? מסופקני....

כן, השריון לא מנצח בכל קרב. אני עצמי ניכשלתי בקרב ביום כיפור 1973, כשלא הצלחתי, יחד עם כל החטיבה, לעצור את הדיביזיות הסוריות על קו הגבול.

אבל אנו יודעים מה היתה התוצאה הסופית, וזה מה שחשוב.

ישן 18-07-2007, 22:59
  YGH YGH אינו מחובר  

ציטוט בין גרש אחת - פאראפראזה.
בתגובה להודעה מספר 72 שנכתבה על ידי שריונר מרובע שמתחילה ב "מענין,"

בין שתי גרשיים - ציטוט מדוייק.
התכוונתי ש'זה לא נחשב' מייצג את התפיסה העולה מדבריך, לא שהשתמשת במילים הללו.

ושוב - אתה חוזר על הטיעון ש'אין לנו צורך בדוגמאות אחרות'. למה אין? תשע השנים שהסובייטים לחמו בצירים הרריים באפגניסטן חסרי משמעות?
הקרבות בשטח העירוני בצ'צ'ניה חסרי משמעות?
חורמשהר חסרת משמעות?
לא. כולם מלמדים שיטות, אפשרויות, ומגבלות.
באפגניסטן הרוסים נכנסו עם נגמ"שי לחימה ותרגולות ארגז אש וחרמ"ש שמיועד לפעול קרוב לכלים. התברר, די מהר, שזה לא עובד; היה צריך גם חי"ר שיידע לאבטח את הכלים מטווח רחוק, יידע לרדוף אחרי המוג'הידין, יידע לנחות על שטחים שולטים לפני שטור שריון עובר, ויידע לדלג משטח לשטח.
או ניקח דוגמה קרובה יותר: סואץ, 1973. כוחות צה"ל נכנסים, טנקים ונגמ"שים (וגם אוטובוסים של כח חסדאי, אבל הם יותר מאחור) לסואץ בתנועה רכובה, עם הוראות מפורשות של ארגז אש, ואיסור על הצנחנים לרדת מהנגמ"שים או הכלים. ההוראות ברורות - נוסעים ברחוב, יש ארגז אש, זה יוריד את הראש לכל מי שמסביב. הוראות שניתנו על ידי מפקד אוגדת שריון.
התוצאה?
חי"ר מצרי מסתנן, זורק רימונים ויורה נשק נ"ט מבניינים ומקומות גבוהות, פוגע כמעט בכל המפקדים בכח השריון שנכנס, וכל הקרב הופך ברוך אחד גדול. שמונים הרוגים עד למחרת היום.
שלום הגליל, קרב כפר-זית. הנ"ט עוצר את אוגדה 252 ליום, ואז מסתלק לו ללא פגע. בסוף שולחים לשם גדוד צנחני מילואים, שהולך באיגוף גדול כמה קילומטרים. אם הוא היה עושה את זה בבוקר - מה שהחי"ר רצו, ומפקד חטיבת השריון שהם היו תחת פיקודו התנגד - הם יכולים היו לחסל את כח הנ"ט הזה די בקלות (כוח קטן מסיירת מטכ"ל, שהלך ברגל וישב בעמדה שולטת - לא בתור כח מיוחד, סתם שלחו אותו בתור גדוד חי"ר בציר אחר - חיסל את כל הנסוגים. שלושים ושמונה הרוגים סורים. אלה עצרו לנו אוגדה). עכשיו, אם היינו נעים בצירים בלבד והסורים היו עושים כמה מארבים כאלה? יום, עוד יום, עוד יום...
ויש לא מעט קרבות שהחי"ר ניצח. אום כתף ב-1967 היה קרב חי"ר בעיקרו. תל שמס ביוה"כ. החרמון (של הצנחנים. אני לא ממש חושב שגולני נלחמו שם נכון). פריצת ציר החוף על ידי חטיבה 35 בשל"ג - החטיבה היחידה שממש עמדה במשימותיה; אם משווים את מה שהושג למטרות המבצע וללוח הזמנים המתוכנן, אין לאף אחד במה להתגאות. גם לא לשריון.

זה לעניין דוגמאות.
עכשיו לעניין תיאוריה, ואתייחס רק לשניים שלושה דברים כרגע.
1. כח האש של הטנק מוגבל בדבר אחד: לא לכל מקום הוא יכול להגיע. הוא לא יכול לנוע בחופשיות באזורים קשי עבירות, בשטח מיוער, בשטח סבוך. הוא לא יכול לפגוע בקומות גבוהות בערים, ונסיון שלנו ושל כל צבא אחר מלמד שטנקים בלי אבטחה *רגלית* הם מלכודת מוות בשטח עירוני. הם בדרך-כלל צריכים שהחי"ר יתקדם לפניהם, והם יהיו קנים מסייעים. הם גם לא יכולים להיכנס לסמטאות צרות מדי ולהשתלט על שטח עירוני, גם אם הוא לא נראה כמו קסבה, אבל בטח אם כן.
שטח פתוח הוא ממלכת הטנקים; אבל הממלכה הזו נגמרת בהרים, בערים, וביערות. כמה מצרכים שבכל-זאת יש לנו בסביבה פה ושם.
2. בהתקפה מבוססת צירים, המגן רואה יותר מטרות ממה שהוא רואה אוייב. השיטה הידועה של טנק-ראשון-טנק אחרון, אם הוא נמצא בצד, וטנק-ראשון והכלי שמנסה לעקוף אותו, אם הוא נמצא מקדימה, הוכיחה את עצמה במספיק מקומות, גם אצלנו וגם אחרים. לכח אש אין משמעות כשהוא נע בטור ולא יכול להפעיל את עצמו.
3. בהתחשב בגודל של חלק מהכפרים, אי אפשר לפתוח באש תותחים וטילים נגד כל הבתים בכפר. רק אולי נגד כמה בתים בפאתים. ואז נותן לך האוייב להיכנס פנימה, במקום שאי אפשר לתמרן בו, והופ! נתקעת. למעשה, זה מה שעשה אש"ף בציר החוף והסורים בעין זחלתא, ובגלל הכוחות הלא-בדיוק-מובחרים האלה צה"ל לא עמד בלוח הזמנים המתוכנן שלו, והיה צריך את הדילוגים כדי להגיע לכביש בירות דמשק *אחרי* הפסקת האש.
4. אני מאוד בעד נגמ"שים כבדים, אם כי לא נגמ"שי לחימה - ולו בגלל התקורה הכבדה ומשך ההכשרה הארוך יותר, שגורם לזה שיש הרבה פחות אנשים כדי להסתער. אבל זה יהיה חי"ר שיודע להשתמש בנגמ"שים, לא חי"ר שנוסע על נגמ"ש ממוגן-בקושי ואמור להגן על הטנקים כשהוא לא ממוגן בפני עצמו. וגם ככה: הסתערות קרובה היא מתכון לאסון; לא במקרה התו"ל, שלא תמיד שמו לב אליו, אומר שחי"ר אמור לנצל את תוואי השטח. אם הם נותנים להשתמש בנגמ"ש ואין נ"ט - סבבה. אבל להשתמש בנגמ"ש כאילו הוא פתרון אולטימטיבי - כאמור, ניסו בסואץ, ניסו באפגניסטן, ניסו בצ'צ'ניה. התוצאות היו זוועה, בכל מקום ומקום, והאבידות הכבדות ביותר היו כשהחי"ר ראה בנגמ"ש את הפלטפורמה העיקרית שלו, ולא כלי ניוד עד למילוי תפקידו. ובהקשר זה, אגב, עשרה קילומטרים הם ועוד-איך ניידות - בתנאי שהם הקילומטרים הרלוונטיים. אם יש לך כח שמסוגל לפלס את דרכו עד שני קילומטרים מהיעד, זו לא ניידות - גם אם הוא עבר בגבורה 150 ק"מ בשטח אוייב עד שם. ניידות היא היכולת להיות במקום המתאים בזמן המתאים; וכיוון שהמקום המתאים לחי"ר שונה לחלוטין מזה של שריון (עוד דוגמה שקופצת לי, חוץ מכל התילים: קברשמון בשל"ג. כח שהיה כבול לנגמ"שים או כמה מאות מטרים מהם פשוט לא היה מסוגל להשתלט על האזור). והארטילריה, למרות הפיתוי, לא פותרת כל דבר; בכל מלחמה ממלחמת העולם השניה וצפונה התברר שגם כשיש הפצצות ממש כבדות, מישהו בצד השני בכל-זאת מצליח לירות נ"ט או לתקוף בשיטה זו או אחרת. ארטילריה היא חיונית, אבל לא מספיקה. כמו שחי"ר חיוני אבל לא מספיק, וכמו ששריון חיוני - אבל לא מספיק.
ובסופו של דבר, ההצעה שהצעת לא ישימה כמעט כלל בשטח הלבנוני, בגלל הנתון הפשוט של הצירים; אפשר לדמיין אולי כח גדול של חרמ"ש מתקדם בשעטה, אבל מעשית - השטח לא איפשר את זה בחצי מהמקומות, והיית מקבל, כמו בשל"ג, טורים גדולים שתקועים בזנב של עצמם. נניח שהיו מנסים את השיטה שלך להסתער על ע'נדוריה? היינו מקבלים טבח, בגלל הציר ההררי המסכן שהגיע לשם ברוחב של טנק אחד. למרבה המזל, למרות הרשלנות הפושעת הן בהפעלת חי"ר והן בהפעלת שריון, היו כמה כוחות חי"ר בתוך הכפר, שלא היו כבולים לצירים.

אה, נזכרתי בעוד משהו קטן לגבי ארטילריה: גם אותה לא הפעילו נכון במלחמה, ותעיד העובדה שכמות הפגזים שנורו בה היא מהגדולות במלחמות ישראל, אם לא הגדולה ביניהן.

גלריית התמונות שלי

ישן 20-07-2007, 11:38

שוב,
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ציטוט בין גרש אחת - פאראפראזה."

אתה שם מילים בפי.
לא אמרתי שלא מענינות אותי דוגמאות מצבאות וקרבות אחרים. אמרתי שאינני בקי בנעשה שם, ואינני מקבל את מסקנותיך מקרבות אלו, כיוון שאתה טועה אפילו במה שקורה אצלינו.
אם אתה חושב שקרב אום כתף היה קרב חי"ר בעיקרו, הרי אתה מאד מאד מאד טועה, ואני אומר זאת בזהירות כדי שביטיס לא יחסום אותי ...
.
אני יודע שלא אשכנע אותך, על כן אספר לשאר הקוראים מה קרא שם.
התעלות של מתחם אום כתף שנמשכו מדרום לצפון, חצו- בחלקם הקטן- את כביש ניצנה אבו-עגילה שנמשך ממזרח למערב. חטיבת החי"ר של קותי פרצה מצפון וכבשה את התעלות עד הכביש, כשמשימתה העיקרית היא לאפשר את פריצת שדה המוקשים ברוחב 250 מטר שהיה לאורך הכביש, כך שחטיבת השריון של ציפורי תוכל לחדור פנימה.

את תיאור הקרב שמעתי מאריק שרון עצמו בכנס קצינים. באותו כנס הוא נשאל כיצד הוא מנע ירי דו צדדי בין שתי החטיבות, ותשובתו היתה שהוא נתן פקודה פשוטה: חטיבת קותי נוצרת אש, וחטיבת ציפורי יורה רק שמאלה, כלומר דרומה. חטיבת ציפורי חדרה פנימה וכבשה את המערך.
הם גם פגעו בטנקים מצרים שהיו במערך. החי"ר לא יכול היה להלחם בטנקים.

חיזר לו היה נוחת כאן וקורא את תגובתך עם התיאורים הדראמטיים והמלאי הוד, היה מקבל את הרושם שהשריון נכשל תמיד במשימותיו, והחי"ר תמיד מציל את הקרב.
לעומת זאת את סעיף 4 בתגובתך לא הבנתי כלל. מה בדיוק רצית להגיד בגבב המילים שם?

מלבד העובדה שאני, כאמור, לא מקבל את תיאוריך ואת מסקנותיך, אספר לחיזר אודות מקומות אחרים בהם "ניצח" החי"ר : אבו-עגילה והמיטלה בקדש, גבעת התחמושת, תל פאחר, ביר לחפן בששת הימים, החוה הסינית, החרמון, סרפאום ביוה"כ, ועוד ועוד.

הייתי יכול להסכים איתך בכל אם בכל מקום שכתבת 'חי"ר' תכתוב 'חרמ"ש'.
הנה החי"ר נלחם כחרמ"ש בנגמשים בלתי מתאימים, ובלי לדעת את תורת הלחימה הזאת.
במקומם צריכה להיות יחידת חרמש המצוידת בנגמש לוחם המהווה בסיס אש, והם יכולים להלחם בלחימה רכובה או רגלית.
הם יעדיפו להלחם רכובים כיוון שכך הם מוגנים מנק"ל ומרסיסים, ובעוד כמה שנים,- עם מערכת ההגנה האקטיבית- הם יהיו מוגנים גם מנ"ט.
ומה תגידו אז, כשמערכת ההגנה האקטיבית תותקן על כל כלי משוריין?.....

נראה לי שמיצינו את הנושא למרות שלא שכנענו איש את רעהו.
איש באמונתו יחיה.

---------------------------------------------

נערך לאחרונה ע"י שריונר מרובע בתאריך 20-07-2007 בשעה 11:41.
ישן 20-07-2007, 13:57
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05

Bush Master,

Thank you for sharing your story. What you wrote reminds me of my own experiences last summer.
My hativa (2--Carmeli) was also called up late on Saturday night, July 29. However, we mobilized in Tsaylim and my gdud was rushed in to replace gdud 299 in Morun A Ras already Tuesday night so I greatly envy the amount of preparation your unit did get before finally being deployed. The balagan and feelings of frustration of going in and out in operations without a real effect are shared

BTW
I was a kala, several times at the point of our force, during three incursions into Lebanon, and only once in the whole war did I fire my rifle.
And this one time I fired my rifle (and a LAW) was before we attacked a house that we wanted to occupy and that turned out to be empty

ציטוט:
היריות מתגברות ומתקרבות לבית שלנו. בינתיים פלוגה ב' מבצעת חילוץ לאחור מתוך הבתים שלהם שם הם נתקלו באש חזקה. הם מחלצים לכיוון הבית שלנו ותוך כדי יש מחבל ברחן שרוץ לפניהם ומתחבא מתחת למרפסות של הבית שלנו. אנחנו לא מצליחים לזהות אותו ולא מעיזים לירות החוצה כדי לא לפגוע בכוחותינו.

What happenned in the end with this Hizbaloni?

נערך לאחרונה ע"י zragon13 בתאריך 20-07-2007 בשעה 14:06.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 05:14

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר