לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 12-07-2007, 12:44
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות
 
חבר מתאריך: 07.04.02
הודעות: 23,839
Facebook profile Follow me...
חיזבאללה חושף: כך חטפנו את רגב וגולדווסר

חיזבאללה חושף: כך חטפנו את רגב וגולדווסר
עיתון לבנוני מביא פרטים חדשים על חטיפת 2 חיילי צה"ל – משלב תכנון הפעולה והמעקבים בגבול ועד הרגע שבו התבשר חסן נסראללה: "המתנה הגיעה"
חיים איסרוביץ
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/maariv.gif]
12/7/2007 11:34
בדיוק שנה חלפה מאז שחיזבאללה חטף את שני חיילי צה"ל, אלדד רגב ואודי גולדווסר, ונתן את האות לפתיחת מלחמת לבנון השנייה. העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" חושף היום פרטים חדשים על מבצע החטיפה, שזכה לכינוי "ההבטחה האמיתית".
בחדר המבצעים של החיזבאללה ישבו בבוקר הפעולה כמה מבכירי הארגון, בהם מפקד יחידות הקרקע ואנשי יחידות המודיעין, שמדי פעם צחקו מבדיחות. על שולחן העץ היו סלי תה ופירות העונה. "מר חסן (נסראללה) התחייב בפומבי למשפחות שהם יקבלו את יקיריהן", אמר המפקד הבכיר בחדר. "עלינו לבצע את העבודה הנוספת כדי להשיג את המטרה ואת התוצאה הרצויה". דקות אחדות לאחר מכן ניתן האות והחלה ההפצצה בגבול עם ישראל שהיוותה כיסוי עבור פעולת החטיפה המורכבת.
את הפרטים מביא העיתונאי איברהים אל-אמין שלפני כשנה סיפק את החומרים עבור
הסרט "סחר החליפין הגדול", שבו נחשפו לראשונה סרט של הנווט השבוי רון ארד ופרטים על חטיפת שלושת חיילי צה"ל בהר דב בשנת 2000. אל-אמין נחשב למקורב לחיזבאללה.
חיזבאללה שאף לבצע חטיפה של חיילים ישראלים מאז הנסיגה מדרום לבנון במאי 2000. גם לאחר החטיפה בהר דב, המשיך הארגון לבצע הכנות לפעולה נוספת. לצרוך זאת ביצע המודיעין של חיזבאללה מעקב צמוד באזור הגבול ואסף פרטים חיוניים כדי למנוע כל סוג של הפתעה, כגון כלי הרכב שבהם משתמשים החיילים, מספר החיילים בכל רכב, הקשר של החיילים עם המפקדים, רמת המוכנות הקרבית וכיצד ניתן לעבור את גדר הגבול. במסגרת המעקבים על אזור החטיפה המתוכנן ראו אנשי חיזבאללה באחד הימים את אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, עובר עם משפחתו, אולם המחבלים אפשרו להם להמשיך בדרכם.

לא רצו לתפוס חיילים דרוזים
אחד הדגשים של הפעולה היה להשיג את החיילים הישראלים כשהם חיים, בניגוד לחטיפה בהר דב. "המטרה לא היתה לבצע ירי קטלני לעבר החיילים, אלא להשתמש בסוג פעולה שיאפשר להרוג כמה חיילים ולהותיר אחרים בחיים", מציין אל-אמין. על כן גם נלמדו לקחים מהחטיפה בשנת 2000. על מנת לאפשר בריחה מהירה, תוכנן לגרום לנפגעים גם בכוחות שינסו לרדוף אחרי כלי הרכב של החיזבאללה.
לבסוף הוחלט לבצע את החטיפה ב-12 ביולי אחרי שהתברר כי בתוך 48 שעות אמור הגדוד הדרוזי לקבל את האחריות לפעילות בגזרה. "זה אומר שהמבצע יכול להיות מוצלח, אולם החיילים שייתפסו יהיו ממוצא ערבי", כותב אל-אמין.
בבוקר התפרסו יחידות של חיזבאללה כאשר היו להן חמש משימות בגזרה – יחידה אחת היתה אמורה לתקוף בטילים, יחידה שנייה תספק חיפוי באמצעות נשק קל ומכונות ירייה, יחידה שלישית תתקוף את מוצבי צה"ל באזור ויחידה רביעית תעבור את הגבול אחרי פיצוץ השער ומטעני החבלה ותסייע להעביר את החיילים ללבנון בכלי רכב אזרחיים. היחידה החמישית כללה אמבולנס עם ציוד ניתוח למקרה שיהיו פצועים בקרב אנשי חיזבאללה או בקרב החטופים ורכב קירור למקרה שהחיילים ייהרגו.

נסראללה קיבל קלטת
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.nrg.co.il/images/nrg/gifs/t.gif]

כאשר הסיור שכלל שני כלי רכב זוהה כשהוא מתקרב, ניתנה הפקודה והפעולה החלה. רכב הסיור השני הותקף בטילים במטרה להשמידו באופן מוחלט ולהרוג את החיילים שבתוכו.
הרכב ההאמר הראשון, שהיה המטרה העיקרית, הותקף באופן שונה. אנשי חיזבאללה ירו לעברו שלושה טילי אר-פי-ג'י ופגעו בצדו של הרכב. כתוצאה מכך נפצעו גולדווסר ורגב נפצעו. חייל נוסף נהרג וחייל רביעי הצליח להינצל. אנשי חיזבאללה תפסו את שני החיילים הפצועים ונמלטו איתם ל"אזור בטוח" ומקום מסתור, שם הם מוחזקים עד היום.
לפי העיתון, חסן נסראללה היה בטוח לאורך כל ההכנות כי הפעולה תצליח. כשעה לאחר החטיפה קיבל נסראללה טלפון שבו נאמר לו "המתנה הגיעה". בהמשך השיחה התעניין נסראללה כיצד התנהלה הפעולה, האם יש נפגעים בקרב אנשיו, מה תהיה תגובת ישראל ומה המצב הנוכחי בגבול. שעות אחדות לאחר מכן הגיע החלו בכירי חיזבאללה לעזוב את בתיהם ומשרדיהם ועבור למקומות מסתור מחשש לתגובה ישראלית נגדו.
בהמשך הגיעה קבוצה של בכירים בחיזבאללה לפגוש את נסראללה וכולם צפו בקלטת וידיאו של הפעולה בגבול. לדברי אל-אמין, מאז הקלטת נעלמה ואיש לא ראה אותה יותר.
_____________________________________
אני כותב רק מה שאני יודע, או שאני חושב שאני יודע ואם אין לי מה להוסיף - אני שותק, מקשיב ולומד!
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
© יוסיפון - על כל האמור בהודעה זו חלים כל כללי זכויות היוצרים הקבועים בחוק. לשם קבלת הרשאה להעתקה או לשימוש במידע יש לפנות אלי לדוא"ל yossifoon@fresh.co.il

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #3  
ישן 12-07-2007, 13:11
צלמית המשתמש של skydiver
  משתמש זכר skydiver skydiver אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 08.04.07
הודעות: 1,111
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי stinger360 שמתחילה ב "שאלה של מלש"ב בלי יותר מידי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי stinger360

אין שום אפשרות לסכל חטיפה כזאת? אין שום אפשרות להילחם בחזרה?
חטיפות הם בעיה לא קטנה בכלל של ישראל אבל בכל זאת זה נראה כאילו אף אחד לא מתייחס לזה בצורה המתאימה. הרי אפשר לצאת בכוח גדול יותר, לשים מצלמות ותצפיות בנקודות החשובות, למגן יותר את הכלים... אז למה זה לא קורה?
(שאלה רצינית, לא בציניות או משהו).


כבר היו כמה דיונים בנושא.
באופן כללי ביותר: א. בכל מערך הגנה יש נקודת תורפה. החיזבאלה תקף במקום שלא היה מכוסה
ע"י התצפיות.
ב. כלי הרכב היו ממוגנים. תמיד צריך לאזן בין מיגון לניידות. אופי כלי הרכב בלבנה
כבדה או חצי כבדה נקבעים לפי האיומים בגזרה.
ג. הבעיה הכי קשה היא שברגע שתוקפים כח כזה וכל הכח נפגע בבת אחת אז
הוא לא יכול לשדר בקשר את מה שקרה והמפקדים לא יודעים לשלוח כוחות
חילוץ בזמן אמת ועד שמבינים מה קרה כבר אין טעם לשלוח כוחות גדולים
ללא הכנה מסודרת של מבצע רציני.
_____________________________________
"עם שאינו מכבד את עברו גם ההווה שלו דל - ועתידו לוט בערפל". (יגאל אלון)

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #19  
ישן 14-07-2021, 00:28
  liorif liorif אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.02.05
הודעות: 2,518
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "על פניו נראה שאלו אכן שיגורי..."

1) יש delay ניכר בין קטעי הזמן שהפניתי אליהם לבין הפגיעות במיקום שאתה מתאר.
רוצה לומר, אני מסכים שישנם שיגורי RPG לכיוון ההאמר וסביבתו המיידית כחלק מאש רתק שהמחבלים ממטירים, אבל אני לא מצליח להשתכנע שיש קשר לפיצוצים בנקודות הזמן שאני מדבר עליהן.

2) בצפייה נוספת ומדוקדקת יותר, אני רק עכשיו מבחין במחבלים שרצים מכיוון השער בגדר המערכת אל עבר נקודת מחסה מתחת לעצים הסמוכים שניות לפני הפיצוץ ב1:38, ומיד לאחר הפיצוץ נכנסים מבעד השער ורצים לכיוון ההאמר, מה שלעניות דעתי מחזק את הסברה שמדובר במטעני נפץ למטרת פריצה.
כמו כן, אני רואה שגם Jaguar890 לעיל ציין שהוא מבחין בפריצת שער ותזזיתיות של מחבלים בסמוך לו, מה שמתווסף לחיזוק מסקנתי.

3) איפכא מסתברא - אין לי הסבר לפיצוץ ב0:56, שלכאורה לא מסתדר עם מסקנתי הנ"ל.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 14-07-2021, 06:35
  liorif liorif אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.02.05
הודעות: 2,518
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "שיגורים על ההאמר השני"

מתוך הערך בויקיפדיה (למרות חסרונותיה הידועים)
https://tinyurl.com/3tftpdvn :

ציטוט:
בבוקר 12 ביולי 2006 בשעה 09:05, פתח ארגון חזבאללה בהפגזת יישובי הצפון בירי מרגמות וקטיושות כפעולת הסחה. באותו זמן באזור זרעית סמוך למוצב ליבנה (שלא היה מאויש), בקו דיווח 105, במקום שבו כביש זרעית-שתולה נושק לגדר המערכת, חוליית חזבאללה שעברה בסולם את גדר המערכת ולא התגלתה תקפה בטילי נ"ט שני כלי רכב צבאיים מסוג האמר שנקראו לסיור על קו הגבול.


משמע, מדובר על חוליה נפרדת אשר ביצעה את ירי הנ"ט על שני ההאמרים, ולכן אין קשר לחוליה בוידיאו ולפיצוצים האמורים המתרחשים בסמיכות אליה.


כמו כן, למרות הספקות, אני חושב שהשתכנעתי סופית שהמסקנה שלי נכונה לאור הדברים הלקוחים מתוך הכתבה הבאה:
https://www.makorrishon.co.il/nrg/o...T1/607/994.html


ציטוט:
בבוקר התפרסו יחידות של חיזבאללה כאשר היו להן חמש משימות בגזרה - יחידה אחת היתה אמורה לתקוף בטילים, יחידה שנייה תספק חיפוי באמצעות נשק קל ומכונות ירייה, יחידה שלישית תתקוף את מוצבי צה"ל באזור ויחידה רביעית תעבור את הגבול אחרי פיצוץ השער ומטעני החבלה ותסייע להעביר את החיילים ללבנון בכלי רכב אזרחיים. היחידה החמישית כללה אמבולנס עם ציוד ניתוח למקרה שיהיו פצועים בקרב אנשי חיזבאללה או בקרב החטופים ורכב קירור למקרה שהחיילים ייהרגו.


רק ליתר דיוק, סדר האירועים הרלוונטי להדגשה הוא - פיצוץ השער, חציית הגבול, חטיפת החיילים מתוך ההאמר הפגוע ופיצוצו לאחר מכן באמצעות מטען נוסף (כפי שנראה ומתואר בכיתוב הנלווה בוידיאו).
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #23  
ישן 13-07-2021, 20:13
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,969
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "פורסם סרטון החטיפה המלא"

מה שבאמת מרגיז (מקצועית) זה שמדובר במארב L מאוד פשוט. ובכל זאת לא זכורה לי כמעט אף משימת מארב בלבנון שבוצעה ככה.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #25  
ישן 14-07-2021, 10:54
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה
 
חבר מתאריך: 06.12.04
הודעות: 20,969
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Jaguar890 שמתחילה ב "מה שאותי יותר משגע זה השיתוק..."

זו ראיה רטרואקטיבית. בגזרה הזו היו המון איזורים כאלה כאלה. כמ"פ, גם אם אתה מוציא מארב כל לילה, אתה מגוון ולא משכיב באותה נקודה כל לילה. אני כבר לא מדבר על כך שמארבים מושכבים בלילה, לא ביום (שזה זמן החטיפה).
מעבר לזה, צה"ל איבד את המומחיות הזו ב-5 שנים של שטחים ורק שטחים.
_____________________________________
There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #27  
ישן 14-07-2021, 11:01
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.05.13
הודעות: 1,626
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי Jaguar890 שמתחילה ב "מה שאותי יותר משגע זה השיתוק..."

היתה באירוע הזה הרבה בעייתיות גם מצד האוגדה (אי התייחסות לדיווחים וזיהויים בחודשים שקדמו לתקיפה) וגם מצד גדוד המילואים שהיה לקראת חילוף. זאת בנוסף לרצון הכללי לא להסלים ולא לעשות פרובוקציות שלא לצורך (הנחיות מהדרג הפוליטי)בסופו של יום האויב בוחר לתקוף איפה שיש נקודות תורפה לאורך זמן, לאחר איסוף מודיעין ואי אפשר למנוע הכל אבל אין ספק שיש הרבה ללמוד מהאירוע. לתוקף יש את היוזמה והיתרון והמגן (בין אם בעמדה או בסיור) צריך לעבוד הרבה יותר קשה כדי לסכל תקיפה.
_____________________________________
"נומה עמק, ארץ תפארת, אנו לך משמרת"

"צה"ל הוא הצבא הערבי הטוב במזרח התיכון" - עזר וייצמן (על זרוע היבשה)


נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 14-07-2021 בשעה 11:06.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:11

הדף נוצר ב 0.35 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2021 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר