לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה    ברוכים הבאים לפורום צילום!!!       אוסף אתגרי הצילום של כל הזמנים   מצגת-סרטון ישראל 3 מוכנה כעת להפצה, לצפייה לחצו כאן חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > צילום סטילס ווידאו
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 25-07-2007, 23:35
צלמית המשתמש של KoKo_
  KoKo_ KoKo_ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.03.04
שלח הודעה דרך ICQ אל KoKo_ שלח הודעה דרך MSN אל KoKo_
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Jesus Christ שמתחילה ב "שאלה מקצועית - האם קיים ההבדל בין ראייה של עין ענושית לעין של מצלמה?"

טוב, כל מה שאני כותב הוא לא מדעי ויכול מאוד להיות שאני טועה...

המצלמה הדגיטלית, ואבותיה האנלוגיים נבנו בצורה שמחקה את מבנה העין -
תיבה חשוכה עם פתח לאור שממוקד על הדופן האחורי, כאשר בדופן יש איברים הרגישים לאור.
בעין מדובר בעצבים שקולטים צבע וכמות אור, במצלמה האנלוגית מדובר בחומר כימי רגיש לאור ואילו במצלמה הדיגיטלית מדובר בחיישן.

מהשאלה שלך עושה רושם שהמצלמה מוגבלת ולא הגיע עדיין ליכולות העין.
בבחינות מסוימות זה אכן ככה אבל בהרבה תחומים המצלמה מסוגלת לקלוט דברים שהעין לא.

קודם כל נתחיל בקרניים שהעין לא מסוגלת לראות - אולטרה סגול ואינפרא אדום - אני לא יודע אם יצא לך לראות צילומי אינפרא-אדום, אבל מדובר בתוצאות שנראות מעולם אחר.

נמשיך בתנאי תאורה - במבט ראשון לעין יש יתרון בחשכה - היא מסתגלת לחושך ורואה פרטים גם בלילה חשוך לחלוטין,
אבל מצד שני - העין רואה בחושך ללא צבעים כיוון שקולטני הצבע שלה צריכים אנרגית אור גדולה יותר כדי לתפקד,
ולכן בחושך אנחנו בעצם רואים שחור/לבן, או מאוד קרוב.
המצלמה, לעומת זאת, צריכה להיות יציבה ולסחוט את מירב הרגישות כדי להוציא פריים בחושך,
אבל אם משתמשים בחצובה ובהרבה סבלנות אפשר לראות את העולם הלילי בצבעים שהעין לא מכירה.

מעבר לזה יש את עניין הזוית - אם זה עדשת סופר-טלה שתבחין בפרטים שהעין לא יכולה לראות בלי אמצעי עזר, או עדשות אולטרה-רחבות שמכניסות לפריים אחד שדה ראיה שהעין לא יכולה לתפוס במבט אחד.

מימד הזמן - חשיפה ארוכה שתמרח את תנועת המים או כל אובייקט אחר שבתנועה
חשיפה קצרה שמקפיאה תנועה שהעין לא מסוגלת להבחין בה.

כל אלו הם כלים שהמצלמה מאפשרת לנו להשתמש בהם כדי להגיע לתוצאות שבלתי אפשרי להגיע אליהם עם העין האנושית...

אז מה בכל זאת?

רבות נאמר על הטווח הדינמי, שים לב שכשאתה מסתכל על אובייקט חשוך שמסביבו יש אור נוצרות הילות סביבו, כמו בעיבוד HDR גרוע!
(ניסוי - כבה את האור ושים את היד בינך לבין מסך המחשב. עכשיו תסתכל באיזור שסביב האצבעות ותראה הילה)
העין בעצם מסוגלת להבהיר ולהכהות איזורים שונים ללא תלות אחד בשני, (במו בפרסומות למזרונים שבצד אחד דוב קופץ ובצד השני הוא ישן)
וע"י כך לאפשר לנו לראות את העולם בצורה נעימה וברורה יותר.
תחשבו איזה סיוט היה לנהוג מול השקיעה אם היינו רואים כמו מצלמה - או שהשמיים היו בוהקים לנו בפרצוף או שלא היינו רואים את הכביש...

עוד משהו מעניין - העין עושה סוג של WB אוטומטי, בלי צורך בכרטיס אפור או בRAW.
(במעברים חדים בין סוגי תאורה אפשר לראות איך המוח מבצע WB מחדש, ותוך כמה שניות אנחנו מתרגלים מחדש לגוון האור, כמו שיוצאים החוצה מחדר מואר והכל נראה כחול לכמה רגעים)

וכמובן שאר היתרונות של העין - המהירות שבה היא מזהה תנועה, היכולת לעבור מוויד לטלה בלי להחליף עדשה, מערכת המיקוד השקטה ביותר, היכולת לפרש ולסנן את המידע החשוב, אבל פה אנחנו כבר נכנסים לתחום של המוח והתודעה, וזה כבר באמת בלתי נתפס.

מה רבו מעשיך ה'!

נערך לאחרונה ע"י KoKo_ בתאריך 26-07-2007 בשעה 00:02.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 25-07-2007, 23:48
צלמית המשתמש של Narxx
  משתמש זכר Narxx Narxx אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.12.04
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי KoKo_ שמתחילה ב "טוב, כל מה שאני כותב הוא לא..."

למעשה, העין עובדת בצורה מאוד דומה לעדשה, אבל עיבוד התמונה במוח מתבצע בצורה השונה לחלוטין מהמצלמה.

העין סורקת רק איזור דק מתוך כל השטח שהיא מסוגלת לראות בזמן נתון, כאשר שאר האיזורים מעורפלים וחסרי פרטים כמעט לחלוטין.
אתה מסוגל להתמקד ולהתעמק רק במספר פרטים קטן מאוד בכל רגע, בזמן שהמצלמה קולטת פרטים רבים מכל איזור הפריים בו זמנית.
מצלמת סטילס אינה מרצדת כמו טלוויזיה, אך העין כן.
סורקת קו אחרי קו במהירות מטורפת.

אינפרא אדום / אולטרה סגול, מהירות סגר איטית או מהירה - כל זה לא שייך לעדשה ולא שייך לעין אלא למנגנוני עיבוד התמונה במצלמה או במוח.
העין כן מסוגלת לראות אור אינפרא אדום או אולטרה סגול עם האביזרים המתאימים (כידוע לך), אם כי לא מדובר באור עצמו, אלא בסימולציה של האור (שפנפנים למשל).

בכל מקרה, בהקשר לשאלה של פותח האשכול - המצלמה מדמה בצורה די טובה את העין האנושית אבל היא עובדת בצורה שונה.
אם המחקר שלך הוא בשביל נושא אישי לבית הספר היסודי, אז התשובה היא כן - זה עובד אותו הדבר.
אם המחקר שלך הוא לאוניברסיטה - אז לא... הם עובדים בצורה שונה לחלוטין.
השאלה היא - בכמה ספרות אחרי הנקודה העשרונת אתה רוצה לדייק

המשך הדיון, לא שייך לפורום צילום.
למעשה, אין פה שום פורום אחר מתאים כך שנותר לך לחפש מקורות מידע מהימנים במקומות כמו וויקיפדיה או אפילו באנציקלופדיה בערכי אופטיקה, העין, הגוף האנושי וכו'.
בהצלחה (נשמח לקרוא את העבודה שלך לכשתסיים).

ישן 26-07-2007, 00:26
צלמית המשתמש של KoKo_
  KoKo_ KoKo_ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.03.04
שלח הודעה דרך ICQ אל KoKo_ שלח הודעה דרך MSN אל KoKo_
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי אודי גילת שמתחילה ב "אני רק ארצה להוסיף שהעין..."

אני לא בטוח שאפשר להוכיח את מה שאתה אומר.
אי אפשר להשוות ראיה של 2 אנשים, כך שכמו שיש עיניים שמבחינות ביותר גונים ועיניים שמבחינות בפחות (עובדתית ישנם עיוורי צבעים) יכול להיות שיש אנשים שרואים בנטיה לגוון מסויים או עם יותר רוויה, פחות רוויה, אי אפשר בכלל לדעת אם כולנו רואים צבע מסויים באותו אופן, זה כבר לגמרי דיון תיאורתי...

חוץ מזה - שמתי לב שכל עין רואה בנטיה לגוון אחר (עין אחת קצת יותר חמה מהשניה) ואולי זה חלק מהיכולת של העיניים להסתגל לתאורות שונות.

וכל זה בלי שנגענו בכלל בעבודה של העיניים יחד כדי ליצור תלת מימד...

ישן 29-07-2007, 13:45
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי maguse שמתחילה ב "מצטער על התגובה המאוחרת"

זה רק נדמה לך.
גם בתמונה רגילה אתה כאילו יכול להבחין בתלת-מימד כיוון שאתה יכול להעריך מרחק של עצם אחד מהשני.. אבל זה לא נכון. אתה רואה דו מימד ורק בעזרת נקודות הפוקוס, אתה יכול פחות או יותר לדעת מה נמצא לפני מה.

כשאתה משתמש בשתי העיניים, היכולת שלך להעריך מיקום גוף בחלל הרבה יותר טובה, וגופים קרובים אתה יכול לראות משתי נקודות ראיה שונות בו זמנית.

עשה ניסוי. קח גליל נייר טואלט (עגול) ושים אותו במרחק 10 ס"מ מהעיניים.
תעצום בכל פעם עין אחת ותראה איך הוא מקבל צורה תלת-מימדים ברורה כשאתה משתמש בשתיהן, ואילו כשאתה משתמש באחת, קשה לך יותר.

ישן 26-07-2007, 02:27
צלמית המשתמש של Au79
  משתמש זכר Au79 Au79 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.05.04
Facebook profile
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי KoKo_ שמתחילה ב "אני לא בטוח שאפשר להוכיח את..."

מה שאתה אומר בקשר לכך שכל עין רואה גוונים קצת שונים נשמע לי נכון, אני מניח שהמשקפי תלת-מימד מבוססות
על זה.

בנוסף, העין האנושית מבחינה בהכי הרבה גוונים של ירוק, ולכן מסכי המחשב הצבעוניים הראשונים ומכשירי ראיית הלילה
הם בגווני ירוק, משום ששם מנצלים את הטווח הרחב ביותר של "צבע" אחד.

אגב, תיאורטית אין שום מניעה שמצלמה תקלוט טווח צבעים גדול בהרבה ממה שעין אנושית רואה, ולא רק כך, אלא
שהדבר יעבור גם להדפסה. בדיגיטלי זה כבר שונה משום שמדובר ברגישות החיישן. (למרות שזה קשור גם לרגישות
נייר הפיתוח לאור ולספקטרום מסויים.

מתן (Narxx) צודק, העין היא לא העניין, אלא מערכת הראיה והמח שמתרגמים את התמונה.
העין קולטת חלק מאד מצומצם בפוקוס, כל השאר נראה ככתמי צבע חסרי צורה, המח הוא שמשלים את שאר הפרטים,
מהזכרון חשוב לציין, כך שבמקום חדש שלא נראה אף פעם המח יתקשה להשלים תמונה חדשה ולהראות את הפרטים
שאנחנו מניחים שאנו רואים.

לגבי מה שמתן (אחר) כתב למטה, אני לא ממש מסכים עם חלק מהדברים.
אתייחס בעיקר לסעף ד' שלו (אולי אתייחס אח"כ ישירות להודעה ההיא על סעיפיה):
היתרון של בעלי החיים עלינו הוא בדיוק באיכות העין. יש טורפים רבים שעיניהם ממוקמות בחזית ויש להם טווח ראיה דומה
או זהה לשלנו, יש ניצודים שעיניהם ממוקמות בצדדים כדי לתת להם כיסוי גדול יותר של הסביבה.
לרוב בעלי החיים בערבות אפריקה יש ציפוי מבריק על עיניהם, כדי למנוע סנוור ולהקל עליהם לראות בלילה.
מרכז הראיה של עופות דורסים משוכלל פי כמה משלנו, בלי קשר למיקום העין. מרכז העין שלהם מגדיל פי כמה
ומאפשר להם לראות טרף ממאות מטרים.

קובי צדק בקשר לראיית הלילה האנושית, היא אכן מונוכרומטית, בגלל ההבדל בין מדוכות לקנים במערכת הראיה
האנושית.

נראה לי שזהו בינתיים.
ישן 26-07-2007, 01:34
  mackstein mackstein אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.04.07
מכיוון שאני גם סטודנט לרפואה ולא רק צלם אני מביא לכם כאן כמה עובדות מעניינות...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי Jesus Christ שמתחילה ב "שאלה מקצועית - האם קיים ההבדל בין ראייה של עין ענושית לעין של מצלמה?"

א. כמו שאולי נאמר פה - מנגנון הWB של העין הוא אוטומטי ומהיר ביותר כך ששום מצלמה לא מצליחה לחכות אותו או להשיג אותו בדיוק כ"כ גבוה.
ב. העין האנושית רואה בכ-800ISO - ללא רעשים!!! יש לכם מושג עד כמה זה טוב...?
ג. לעין האנושית מחישובים של ימינו (וייתכן שיש יותר אבל קשה למדוד בדיוק) יש כ-576 MP!!! משהו שמצלמות לא ממש קרובות אליו... וכאן נכנסת גם שאלה פילוסופית: מי ייקרה כשיוכלו לייצר מצלמה כזאת? האם ייצרו אותה הרי העין גם ככה לא תהיה מסוגלת לראות יותר מזה...? כיום יש ניסויים לייצר עיניים מלאכותיות להשתלה והרזולוציה הכי טובה שהצליחו לייצר בנתיים היא באיזור ה-120MP.
ד. היתרון הגדול של חיות עלינו הוא לא איכות העין אלא מיקומה. מכיוון שלחיות העין ממוקמות יותר בצדדים הם יכולים לראות זווית יותר גדולה. יש חיות שרואות 360 מעלות כמעט (מטורף לא...?)
ה. זהו בנתיים - אני גם יכול לספר נתונים על אורך המוקד של העין ועוד כל מיני דברים אם זה יעניין מישהו...
אני מתן,
נעים להכיר.
ישן 26-07-2007, 12:48
צלמית המשתמש של Narxx

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי mackstein שמתחילה ב "מכיוון שאני גם סטודנט לרפואה ולא רק צלם אני מביא לכם כאן כמה עובדות מעניינות..."

קשה לי להסכים עם "כמות המגה פיקסל" בהשוואה למצלמה דיגטלית, שהעין מסוגלת להבחין.
קודם כל, העין רואה איזור קטן מסך כל התמונה שמולנו (בטווח שדה הראייה) כך שמה שאתה רואה אמנם מלא בפרטים וכביכול על שדה ראייה מאוד רחב, אבל ברגע נתון אתה לא רואה יותר פרטים מאשר מצלמה.

כמו שהרחיב אסף, האיזור בו אתה לא מתמקד נסרק ע"י העין ברזולוציה נמוכה מאוד ומופיע כגושי צבע וכתמים במוח. המוח מתרגם את האיזורים לחפצים לי הזיכרון או לפי סריקות קודמות (או נוחכיות ברזולוציה נמוכה).
אם תרצה לקבל עצמים ברזולוציה גבוהה, אתה תאלץ להסתכל עליהם ואז לאבד את הדבר אותו ראית קודם.

עשה ניסוי. שים משהו מול מתחת למסך שלך בזמן שאתה קורא הודעה זו.
אפילו הסתכל על שם הייצרן המוטמע על המסך (בד"כ ליד נורית הכיביי / הדלקה או למעלה) ונסה בו זמנית לקרוא את מה שאני כתבתי.
אין לך סיכוי
500 מגה-פיקסל? לא נראה ככה P:

הרחבה לסעיף ד' שאסף ציין - לטורפים (אוכלי בשר) העיניים ממוקמות בחזית הראש (בד"כ מדובר ביונקים ועופות, אצל החברה' הזוחלים זה שונה) ע"מ למקד את הראייה בצורה אולטימטיבית כדי לעזור להם בציד.
לנטרפים העיניים ממוקמות בצידי הראש ע"מ לזהות טורפים ביתר קלות, בזוית ראיה גדולה יותר.

חוצמזה, אני שמח שמעלים דיונים כל כך מעניינים אבל הם לא שייכים לפורום צילום אלא לפורום ביולוגיה כזה או אחר.

ישן 26-07-2007, 13:30
  אודי גילת אודי גילת אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.01.06
בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי Narxx שמתחילה ב "קשה לי להסכים עם "כמות המגה..."

צר לי נרקיס אני ממש לא מסכים עם ההשוואה שלך. העינין הוא שהעין האנושית בנוייה ממספר סוגים של פוטורצפטורים. (קולטני אור). יש לך את הקנים ויש לך את המדוכין. אני לא זוכר איזה שם הוא של מה. אבל בכול מיקרה סוג אחד הוא נותן לך את כול הצבעים ואת הרזולוציה הגבוהה. (אני חושב שזה הקנים) הם ממוקמים רק במרכז כך ששם אתה רואה את כול הפרטים. הבעיה שלהם היא שהם לא טובים בלילה. ולכן יש לך את המדוכין שפזורים בכול העין. איתם אתה רואה יותר טוב תנועה אבל הם שחור לבן. שאתה עושה את הניסוי שאתה אמרתה אתה משתמש רק בשחור לבן. ובכלל זה לא איזור המיקוד שלך. במצלמה אתה יכול לצלם את כול התמונה ואחרי זה להיסכל על כול מיני אזורים. שהתמונה מוגמרת. יש פו יתרון. אבל מה לעשות העין היא מצלמת ווידו ולא סטילס.
ישן 26-07-2007, 13:23

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי mackstein שמתחילה ב "מכיוון שאני גם סטודנט לרפואה ולא רק צלם אני מביא לכם כאן כמה עובדות מעניינות..."

בקרש לעינין החיות. זה לא ממש מדויק. העין של העוף בנויה ממספר עזורי מיקוד. כך שיש לה אפשרות לזום. אחשב לא לכול החיות יש אפשרות ל 360 מעלות. לרוב ביונקים אפשרות זאת ניתנת רק להרביבורים (אוכלי צמחים) שהם צריכים לראות תמיד איפו הטרף. אך הטלת מימד שלהם קצת בעיתי ויש להם אפשרות כזאת רק בטווח של מעלות בודדות. בניגוד לקרניבורים שהם חייבים להיתמקד על הטרף ולכן יש להם רעיה מסוג זה.
לעופות יש גם רזולוציה גבוהה יותר ומבנה העין הוא שונה. ישנם גם עופות שרואות טלת מימד והם דורסי לילה.
למשל לחרקים יש מוגבלות גדולה ברזולוציה. אבל לאומת זאת במנה העין שלהם מהפשר להם לראות אור מקוטב. מה שאומר שהם רואים את כיוון האור.

אני אישת חושב שרעיה טלת מימדית עדיפה על פנורמה. כי אם היה לי פנורמה לא הייתי יכול לנהוג ולהאריך את מרחק הרכב שמלפני.
ישן 26-07-2007, 19:03
צלמית המשתמש של גודלן-ארז
  גודלן-ארז גודלן-ארז אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.03.06
שלח הודעה דרך MSN אל גודלן-ארז

נאמר כאן ... (בהתחלה ע"י קובי) שיש לעיין אפשרות זום...
הדבר לא נכון... העיין האנושית רואה באורך מוקד ששווה לזה של 50ממ FF רק בזוית יותר רחבה אם אפשרות
לזהות תנועה בזוית של מעל 180 מעלות, רוצים דוגמה?... תסתקלו על נקודה בקיר יש מולכם ותזיזו את היש שלכם בקו ישר לאוזן במרחק של 15 סנטימטר מהראש... ותסימו לב שהמוח שלכם מזהה שיש שם משהו רק לא יודע לומר לכם מהו וככול שתתקמו עם היד יותר תתכילו לראות תמונה יותר ברורה של מה הדבר.

אצל עופות הדבר שונה, ישנן עופות המסוגלות להצר את מבנה העיין שלהם ווע"י כך לעשות "זום" על האוביקט.
גם לנו יש את השרירים בעין לעשות את התנועה הזו אך אנחנו לא מסוגלים להשתמש בהם כרצוננו.
השרירים האלה מתבטאים לדוגמה אצל אנשים שסובלים מקוצר או רוחק ראיה כאשר השרירים הללו דוחקים או מרפים יותר מידי את גלגל העיין.

בנוסף ישנם חיות כגון נחשים שמסוגלות "לראות" מוקדי חום אינפרה אדום ע"י קולטנים.
ונחשים, זיקיוץ, סממיות ובעיקר זיקיות רואים כמעט 360 מעלות כאשר הם מסוגלים אפילו למקד ראיה כמונו ולראות תלת מימד לצורכי צייד - כיוון ומרחק,

טוב ניראה לי חפרתי מספיק בנושא.

Temp Web Site: picasaweb.google.com/erez2006

נערך לאחרונה ע"י גודלן-ארז בתאריך 26-07-2007 בשעה 19:05.
ישן 26-07-2007, 19:24

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי גודלן-ארז שמתחילה ב "נאמר כאן ... (בהתחלה ע"י..."

צר לי אבל יש פו חוסר של דיוק.
הזום לא מתבצע כלל על ידי שרירים. הוא מתבצע על יד 2 אזורים של מיקוד שונים ברישטית של העוף. איזור ה"זום" הוא באיזור עליון יותר ברישטית כך שהוא קרוב יותר ומכנה את האפקט שאני מכירים משינוי מיכום העדשות. בכלל כול נושא הפוקוס בחוליתנים (למאת אילו החיים במים) מיתבצע בכלל על ידי שינוי כימור העדשה ולא על ידי תזוזה שלהם. בדגים ניתן באמת לראות הזזה של העדשה.
הרעיה התלת מימדית של זוחלים מוגבלת למספר מעלות מצומצם (בין 1 ל 5) הסיבה לזה היא שישנו איזור קטן ביותר שהראיה של שתי העיניים מתחבר וניתן רק באיזור הזה ליצור רעיה תלת מימדית. בגלל זה שזיקית מיתביטת על הטרף אנו ניראה שהיא מסתכלת אלוו ישירות. אך היא לא יכולה ללהיסתכל בזווית ולתפוס אותו כי היא לא תיראה אותו תלת מימדי.
ואם אנו דנים בראיה של ספקטרום אחר הדבורים רואים בכלל באינפרה סגול. שזה ממש מגניב.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:38

הדף נוצר ב 0.11 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר