לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-07-2007, 15:10
  עבדול אלהזרד עבדול אלהזרד אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.03.06
מידע מנפצי ההנפצות - אשכול מידע לחייל, למפקד ולמדריך

כולנו נתקלנו במהלך השירות הצבאי במה שנקרא "הנפצות". כל מיני פריטי מידע שגוי שנמסרים לחיילים על ידי מפקדיהם ומדריכיהם, מבלי שמישהו טרח אי-פעם לבדוק את האמת.

מטרתו של אשכול זה - ריכוז של "ניפוצי הנפצות" והחלפתן במידע אמין. כולם מוזמנים לתרום מידע, לקשר למידע במעמקי הפורום, ועד שבסוף יהיה לנו אשכול יפה ומסודר, שכל חייל, מפקד ומדריך יוכל לעיין בו וכך תיגדע שרשרת הכזבים המועברים מדור לדור.

בתור התחלה, כמה הנפצות והאמת שמאחוריהן:

הנפצה: לפי אמנת ז'נבה אסור לעשות X
אמת: "הנפצות אמנת ז'נבה" היא משפחה ענפה של הנפצות שחלקן יופיעו בוודאי בהמשך האשכול. כדי לעשות סדר בבלגן, כדאי להזכיר משהו מאוד פשוט - אמנת ז'נבה מתעסקת בדבר מאוד פשוט - היחס ללא-לוחמים ולשבויי מלחמה, לא באיסור על נשק וכו'.

הנפצה: אסור לירות בצנחנים.
אמת: זו הנפצה ידועה ממשפחת "הנפצות אמנת ז'נבה". היא מעווה עיוות מסויים של איסור אמיתי - איסור לירות בטייס שנטש את מטוסו, ולכן כבר לא מהווה איום והוא כנראה גם פצוע ובדרך להיות שבוי. בצנחנים-לוחמים שמסתערים מהאוויר מותר לירות ואף מומלץ.

הנפצה: אסור להשתמש בתחמושת זרחן.
אמת: גם זו הנפצה ממשפחת ז'נבה, אלא שמקורה בכלל באחד הפרוטוקולים של אמנת הCCW בדבר כלי נשק קונבנציונליים מסויימים. האיסור האמיתי הוא מוגבל בהרבה - אסור להשתמש בנשק מבעיר מהאוויר, ואסור להשתמש בו באזורים אזרחיים. מהקרקע ובאזור לחימה מותר להשתמש בזרחן ושאר כלי נשק מבעירים כמה שבא לך.

הנפצה: אסור להשתמש בכדורי 5.56
אמת: אין שום איסור כזה וזו התחמושת התקנית של נאט"ו. היה אמנם נסיון של גופי זכויות אדם לאסור על הכדור הנ"ל, אבל לא יצא ממנו הרבה. האיסור הקיים הוא על "כדורים משתטחים בקלות" או דום-דומים, ומקורו באמנת האג.

הנפצה: לטנקים הרוסיים יש מאחור קורת עץ כדי לעלות עליה למטרות הנמכה/לסייע בציפה/לאזן את משקל התותח.
אמת: הקורה נועדה לסייע בזמן חילוץ טנקים תקועים.

הנפצה: המספר של הטנקים הרוסיים הוא השנה בה הם התגלו למערב.
אמת: המספרים קיימים גם במקור ואין להם ממש קשר לשנת הגילוי או משהו - הטי-72 יוצר החל מ1975 למשל.

הנפצה: מערכת הספקטרוניקס מוציאה גזים רעילים במיוחד.
אמת: החומר שיוצא מהספקטרוניקס אכן אינו יפה לבריאות, אבל הוא לא רעל קטלני.

הנפצה: לו יוצר, הלביא היה הופך למטוס הקרב הטוב בעולם.
אמת: הלביא אמנם הציג מספר טכנולוגיות חדשות, אך הוא היה סוג של פשרה אחרי שמטוס ה"אריה" לא ירד בכלל משולחן השרטוטים. בבחינה קצת פחות נוסטלגית, מדובר היה במטוס תקיפה שתוכנן בסוף שנות השבעים-תחילת השמונים, לא בקונספט חדש ומהפכני.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 27-07-2007, 16:43
  Ya22 Ya22 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 27.07.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הנפצה: הנועלן ב-M16 נועד..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי NehemiaG
הנפצה: הנועלן ב-M16 נועד להסוות את הדריכה בלילה כקול של צרצר (זאת ה-הנפצה הצה"לית..)
האמת: הנועלן נועד להשלים דריכה במקרי הצורך, והרעש של הדריכה כלל לא מוסווה בעת לחיצה על הנועלן (מי מאיתנו לא ניסה?). אם אני זוכר נכון, בזמנו נאמר כאן שהנועלן נוסף לאור דרישה של גנרל אמריקאי מסויים.

עשית פטרול לילי , הייתם 5 אנשים זיהיתם חוליה של חיזבאללה שנעה לכיוון הגבול בשטח מת של המוצבים ותצפיות בגבול לבנון במרחק 200 מטר.. הוחלט לפטרל בהכנס ולא טען , עם תדרכו עכשיו הם בדוק ישמעו אתכם ---- תוך כדאי שאתם דורכים אחורה ובעדינות מנסים להכניס כדור לקנה, המכלול נתקע בכדור החלוד ולא מצליח לשחרר אותו בדרך שקטה, עם עגודל ימין אתה לוחץ כמה פעמים בעדינות על הנועלן תוך כדאי החזקה של המכלול ושיחרור איטי .. הכדור נכנס לאט לקנה אבל בשקט.... אתה ממשיך ללחוץ על הנועלן עד שאתה רואה שהמכלול לגמריי מקדימה ומוכן לירי....
ישן 27-07-2007, 17:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי Ya22 שמתחילה ב "[QUOTE=NehemiaG]הנפצה: הנועלן..."

מי מחליט לפטרל על הגבול בלי נשק דרוך בדיוק?יותר מזה, אם אתה חושב שלא ישמעו את ה"עלק" דריכה שקטה, וההתעסקות של כל אחד עם הנועלן...

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 28-07-2007, 01:25
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Ya22 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]מי מחליט לפטרל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Ya22
א. נתתי דוגמא שלא קושרה לנושא - תמציא סיפור אחר עם נשק בהכנס (וכאלה דברים כן קורים)
אם היא לא קשורה לנושא אז למה לתת אותה ?
ב. זה עובד .. אם יש לך צוות נורמלי.. כנראה שאתה לא מאמין בזה אבל..
זה עובד ... אז מה, יש הרבה שטויות שעובדות, זה לא עושה אותן פחות שטויות.

כמו שנאמר כאן :
1. יציאה לפטרול לילי תהיה עם כדור בקנה, אני לא מכיר אירוע שבו אני צריך לדרוך בשקט, לאירוע כזה אני אגיע לאחר דריכה.
2. M-16 לא בנוי לכך שתלווה את הדריכה, הנועלן נועד בדיוק למקרה כזה - דרכת לא טוב ואין נעילה ובמקום לדרוך שוב (כדור נחלץ, הכנסה שוב למחסנית וכו') אתה משתמש בנועלן.

לסיכום לנועלן תפקיד מאד פשוט ואין לזה שום קשר עם דריכה שקטה.

ישן 28-07-2007, 11:57

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Pootsa1 שמתחילה ב "הביטחון מגיע מזה שאבי הוא אחד מהמהנדסים הראשיים בפרויקט"

ה"לביא" היה מטוס שלא-כל-כך רצו - הרעיון היה בכלל לבנות מיירט דו-מנועי בשם "אריה" שהתגלה כיקר מידי, ואז הוחלט לבנות את הלביא כ"מטוס קטן וממזר" - מטוס תקיפה קל עם אוויוניקה מתקדמת. הוא לא היה אמור להיות מחליפו ומתחרהו של הF-16, אלא משלים לו כמחליפם של הכפיר והסקייהוק.

מכיוון שהלביא לא טס בצורה מבצעית ולא נבחן בשדה הקרב מעולם, יש לו "מיסטיק" של מטוס-על, אבל לפי הנתונים היבשים, מדובר במשהו בין כפיר משודרג לF-16 משונמך, לא דור חדש של מטוסי קרב.

המידע שלי מתבסס לא רק על נוסטלגיה של מעורבים בפרוייקט, אלא גם על הטיעונים בנוגע לסגירתו - איפשהו באמצע, זה מה שיוצא.
ישן 28-07-2007, 16:39
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
עובדות?
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Pootsa1 שמתחילה ב "והמידע שלי מתבסס על עובדות חותכות"

דעה אישית אינה עובדה, והדיעה של אביך היא לא עובדה גם אם יש לו רקע נרחב בנושא.
מרגע תכנונו, אמפירית הלביא לא היה יכול להיות פורץ גבולות בהשוואה לכלים האחרים בייצור ותכנון, מעצם סך מרכיביו (למעט אולי יכולת תמרון).
תתפלא, אבל אתה לא היחיד שהוא בן למהנדס בפרוייקט, ואני יכול לשער בבטחה שאביך (כמו גם אבי...) לא היה מעורב ולא הכיר בפרוטרוט את כל מרכיבי הלביא בכל מחלקות ההנדסה, מה גם שאינך מהנדס באף תחום ולא סקרת את התכנון המערכתי.
כנראה שאתה עדיין בגיל של "אבא שלי יותר גדול", אז נכון גם אני הייתי שם והרגשתי כך כשישבתי בלביא בגיל 8 ולידי טכנאים סיפרו שזה "המטוס הכי טוב בעולם" ,אבל כשמתבגרים ולומדים את הנושא-מתפקחים ...

נ"ב - ועדיין אני חושב שזו טעות שוויתרו על ייצורו, אפילו ייצור מוגבל.

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 04-08-2007, 12:30
צלמית המשתמש של High_Hopes
  משתמש זכר High_Hopes High_Hopes אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.02
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי amirsgv שמתחילה ב "משהו טרי מהשבוע"

גם סא"ל יובל טועה.
אין שום קשר בין הכיתוב על הנפיצים לבין סוג הפגז, וחבל שעדיין עושים את הטעות הזאת

בחלק מהסדרות של נפיץ אמריקאי כתוב באנגלית ובחלק בעברית - אבל בכל המקרים עדיין מדובר בנפיץ אמריקאי.

נפיץ ישראלי נראה שונה וכבר שנים רבות שלא משתמשים בו.

באחד האימונים איזה מפל"ג אחד עלה לחוץ בקשר לדווח שיש לאחד הצוותים נפיצים ישראלים (עלול לגרום לטעות ירי אם לא מחשבים נכון את המסלול ירי) כמובן שהמסו"ל הבין ישר שהוא בשוק, שלח את הסמסו"ל שגילה שמדובר בנפיץ אמריקאי עם כיתוב בעברית.

סיפור נוסף שהיה לי עם זה - הייתה טעות ירי עם פגז אחר מדגם ישראלי שנורה בנתונים של אמריקאי, אני בידיוק הייתי מפקד טירונים ואפילו לא שמעתי על הטעות ירי הזאת, אבל ביקשו ממני להגיע למב"ס שיבטה להסביר לו משהו, הגעתי אליו, הצדעתי ואז הוא שאל אותי איך מכניסים למחשב נתונים של פגז ישראלי, ישר הסברתי לו, הוא הודה לי וחזרתי לעיסוקים שלי.

אחרי ארבעה חודשים הייתה טעות ירי בסוללה שלי, אני הייתי אחד ה"חשודים", ובגלל שזה היה בשת"פ עם שבטה אז המתחקר היה המב"ס. הוא רצה להוכיח בתחקיר שמקצועיות היא מעל הכל ואז הוא שאל אותי "אתה יודע איך מחשבים נתונים של פגז ישראלי?" כל כך התאפקתי לא להזכיר לו מי לימד אותו את זה.

ישן 28-07-2007, 12:01

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אכן "הנפצה" אין חוק נגד שימוש..."

עקרונית, בנפל"ם נוסח ויאטנם כבר אסור להשתמש כי הוא מוטל מהאוויר. למה אסור להשתמש מהאוויר? כי הטענה היא שקשה לכוון ככה.

תחמושת דליקה שנורית מפלטפורמה קרקעית היא חוקית לחלוטין. היה כבר מי שקילל פה את "אמנת ז'נבה" שבגללה לא "גילגלו חביות דלק לבונקרים של החיזבאללה ושרפו אותם" - אז קודם כל זו לא אמנת ז'נבה אלא הCCW, ולגלגל חבית דלק לבונקר ולשרוף אותו זה חוקי לגמרי - השאלה רק מאיפה תשיג חבית דלק ומי משוגע מספיק כדי להיות זה שיתגנב איתה תחת אש לפתח הבונקר.

זאת הסיבה שלא כל כך משתמשים בלהביורים - הם מסוכנים מידי למי שנושא אותם.
ישן 29-07-2007, 06:32
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
מתוך אמנת האג:
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "הטייס לא טעה לדעתי כי האמנת ז'נבה הרביעית"

סעיף 2

אוכלוסיית שטח בלתי כבוש, הנוטלים בהתקרב האויב באופן ספונטני נשק בידם על מנת להילחם בצבאות הפולשים ושלא היה סיפק בידם להתארגן בהתאם לסעיף 1, יהיו רואים אותם כצד לוחם, אם הם נושאים נשק בגלוי ומכבדים את דיני המלחמה ומנהגיה.

סעיף 25

אסור להתקיף או להפגיז, בצורה כלשהי, ערים, כפרים, מקומות מגורים או בנינים שאינם מוגנים. [מדגיש: שאינם מוגנים].

סעיף 26

הקצין הפוקד על הכוח התוקף חייב לעשות כל שביכולתו כדי למסור אזהרה לשלטונות לפני התחלת ההפגזה, פרט למקרים של הסתערות.

סעיף 27

בשעת הטלת מצור או הפגזה יינקטו כל הצעדים הדרושים כדי לחוס, במידת האפשר, על בנינים הנועדים לשמש למטרת פולחן, אמנות, מדע או צדקה, וכן מצבות זכרון היסטוריות, בתי-חולים ומקומות המשמשים לאיסוף החולים והפצועים; בתנאי שאותם מקומות אינם משמשים אותה שעה למטרות צבאיות.

מחובתם של הנצורים לציין את דבר קיומם של בנינים או מקומות כאלה באמצעות סימני אבחנה נראים לעין, אשר עליהם תימסר לאויב הודעה מראש.

מתוך אמנת ז'נבה הרביעית:

סעיף 3

נתגלע בשטחו של אחד מבעלי האמנה סכסוך מזוין, שאינו בעל אופי בינלאומי, יהא כל צד בסכסוך מחויב להנהיג, בתורת מינימום, את ההוראות הבאות:

1. בני אדם, שאינם נוטלים חלק פעיל בפעולות האיבה, לרבות חיילים שהניחו את נשקם, וחיילים שהוצאו מן המערכה עקב חולי, פצעים, מעצר או כל סיבה אחרת, יהיו נוהגים בהם תמיד מנהג אנושי, ללא כל הפלייה לרעה מטעמי גזע, צבע, דת או אמונה, מין, יוחסין, מצב חמרי, או מכל טעם אחר כיוצא בזה. לתכלית זו יהיו ויישארו המעשים שלהלן אסורים בכל עת ובכל מקום בנוגע לאנשים הנ"ל:

(א) מעשה אלימות בנפשו ובגופו של אדם, ובפרט רצח על סוגיו השונים, הטלת מום, יחס אכזרי ועינויים;

(ב) לקיחת בני ערובה;

(ג) מעשי התעללות בכבודו של אדם, ובפרט יחס השפלה וזלזול;

(ד) חריצת דינו של אדם והוצאתו להורג של אדם ללא פסק דין קודם של בית משפט המורכב כדין והנותן את כל הערבויות המשפטיות שהוכרו על ידי עמים תרבותיים כדבר שאי-אפשר בלעדיו.

2. הפצועים והחולים ייאספו, ויושם להם לב. מוסד הומניטארי חסר-פנייה, כגון הועד הבינלאומי של הצלב האדום, רשאי להציע את שירותיו לבעלי הסכסוך. כן ישתדלו בעלי הסכסוך ליתן תוקף על ידי הסכמים מיוחדים לשאר הוראות האמנה הזאת, כולן או מקצתן. הנהגת ההוראות שלעיל לא תשפיע על מעמדם המשפטי של בעלי הסכסוך.

סעיף 4

מוגנים על ידי האמנה הזאת הם אלה המוציאים את עצמם - באיזה זמן שהוא ובאיזו דרך שהיא - בשעת סכסוך או כיבוש - בידי אחד מבעלי הסכסוך או בידי אחת המעצמות הכובשות, והם אינם אזרחיו של אותו בעל סכסוך או אזרחיה של אותה מעצמה כובשת. אזרחיה של מדינה, שאינה כפותה לאמנה, אינם מוגנים על ידיה. אזרחיה של מדינה נייטרלית המוצאים את עצמם בשטח מדינה לוחמת ואזרחיה של מדינה שותפת במלחמה - לא יהיו רואים אותם כמוגנים, כל זמן שהמדינה, שהם אזרחיה, יש לה ייצוג דיפלומאטי רגיל במדינה, שבידיה הם נמצאים. אולם, כפי שהוגדר בסעיף 13, היקף תחולתן של הוראות חלק שני הוא רחב יותר. בני אדם המוגנים על ידי אמנת ג`נבה מ- 12 באוגוסט 1949, בדבר הטבת מצבם של הפצועים והחולים מבין אנשי הכוחות המזוינים בשדה הקרב, או על ידי אמנת ג'נבה מ- 12 באוגוסט, 1949, בדבר הטבת מצעם של פצועים, חולים ונטרפי אניות מבין אנשי הכוחות המזוינים בים, או על ידי אמנת ג'נבה מ- 12 באוגוסט 1949, בדבר טיפול בשבויי מלחמה, אין רואים אותם כמוגנים במשמעותה של האמנה הזאת.

סעיף 19

ההגנה שזכאים בה בתי חולים אזרחיים לא תיפסק, אלא אם כן משתמשים בהם, מחוץ לתפקידיהם ההומניטאריים, לביצוע מעשים המזיקים לאויב. אולם ההגנה לא תיפסק, אלא לאחר שנמסרה בעוד מועד התראה הקובעת, בכל המקרים הנאותים, מועד מספיק, ולא שעו להתראה. העובדה שניתן בבתי חולים אלה טיפול לפצועים ולחולים מבין אנשי הכוחות המזוינים או עובדת מציאותם של נשק מיטלטל ותחמושת, שנלקחו מהלוחמים האלה ועדיין לא נמסרו לשירות המתאים, אין רואים אותן כמעשים המזיקים לאויב.

סעיף 28 מציאותו של מוגן לא תשמש עילה לחיסון נקודות או שטחים מסוימים בפני פעולות צבאיות.

בקווים כלליים, זה די ברור מהאמנה (ויש עוד כמה דיונים) שנוכחותם של אזרחים לא מחסנת מפגיעה כשהם משמשים כמחסה לצד לוחם.

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 29-07-2007, 11:38
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[b]אמנות מטיבן מבוססות על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי bertold
אמנות מטיבן מבוססות על רצונם של הצדדים לקיים אותן, אולם למרבה הפלא העובדה שצד אחד אינו מקיים את האמנה לא מאפשרת באופן אוטומטי לצד השני להפר אותה.

זה לא למרבה הפלא, זה אחד מהעקרונות.
לכן "למרבה הפלא" ... הרי הדבר סותר את ההגיון. לדוג' קרב איגרוף בו רק אחד מהתאגרפים שומר על העיקרון של "אין מכים מתחת לחגורה". כמה זמן ישמך קרב כזה ? כאשר ישנו עימות בין שני כוחות, וצד א' מחליט להפר את האמנה, אין הגיון בכך שצד ב' ימישך לדבוק בה.

במילים אחרות - החיזבללה לא מקיים את האמנה ומעמיד באופן מכוון אזרחים ובלתי מעורבים בקו החזית על מנת להגן על כוחותיו המזויינים, אולם ישראל משום מה עדיין רואה עצמה מחוייבת לאמנה ולא נוקטת בכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת להשמיד את האוייב.

איך חיזבאללה קשורים לעניין של ההנפצה?
הבאתי את חיזבללה כדוג' לעימות בו צד אחד מקיים את האמנה (או לפחות משתדל) וצד ב' מפר אותה ביודעין ומתוך כוונה.

ישן 29-07-2007, 13:05
  bertold bertold אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.01.05
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "[QUOTE=bertold][b]אמנות מטיבן..."

כמה זמן ישמך קרב כזה ?
אני מניח שלא הרבה זמן, אומנם תלוי בנסיבות. אבל אם אתה מדבר על שני מתאגרפים במשקל שונה בכמה סדרי גודל (כמו צה"ל וחיזבאללה למשל) אז מתאגרף הכבד יותר אמור לדעת לשלוח את הקל יותר לנוקאוט גם בלי להחזיר לו מכות מתחת לחגורה ועל ידי זה לא לנצח בלי להפר את "האמנה".

כאשר ישנו עימות בין שני כוחות, וצד א' מחליט להפר את האמנה, אין הגיון בכך שצד ב' ימישך לדבוק בה.
יש הגיון. צד ב' יכול להגיד שהוא לא יורד לרמת מכות מתחת לחגורה גם בלי האמנה, מסיבות שלו.
הבאתי את חיזבללה כדוג' לעימות בו צד אחד מקיים את האמנה (או לפחות משתדל) וצד ב' מפר אותה ביודעין ומתוך כוונה.
זה לא מסביר למה בלבנון נהרגו פי 20 (?) יותר אזרחים.
לכן אני אומר - בשביל להגיד שאתה משתדל עד כמה שניתן לא לפגוע באזרחים לא חייבים להזכיר את האמנת ז'נבה או כל אמנה אחרת כהצדקה.

ואגב אני לא יודע לאיזה עוד אמצעים התכוונת כשאמרת שלא בכל האמצעים השתמשנו כי נשאר אולי רק אב"כ.

ישן 29-07-2007, 15:02
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[b][color=blue]כמה זמן ישמך..."

מצטער, אני לא שותף לדעות האלה.

כאשר אני נכנס לעימות, אני נכנס אליו מתוך כוונה לקיים את "חוקי המלחמה". ברגע שהצד השני מפר חוקים אלה, ובכלל לא אכפת לי למה, ועקב כך נפגעים בצד שלי עשרות אזרחים עקב ירי רקטי שנורה על מנת לפגוע באזרחים מחובתי כצבא לנקוט בכל האמצעים על מנת להפסיק את הירי.

רוצה דוג' לאמצעים שלא השתמשנו בהם, בבקשה :
1. הפצצת כל אזור שיגור הרקטות בנפלם.
2. הפצצות "שטיח" של כל אזור צור, ממנו נורו הרקטות לטווח בינוני.
3. הכרזת עוצר כללי ואיסור נסיעה בצירים והפצצת כל רכב באזור הידוע כאזור שיגור הרקטות.
4. החרבת כל בית שממנו נראה רכב יוצא עם אמצעי שיגור, או נכנס אליו לאחר שיגור, מבלי להתחשב בדיירי הבית.

אפשר לתת עוד דוג', העובדה היא שאנחנו ניסינו לשמור על "חוקי המלחמה" כמיטב יכולתנו. הדבר היחיד שבו ניתן לומר שחרגנו היה השימוש בפצצות מצרר, וגם כאן אני לא משוכנע שהפרנו את האמנה.

ישן 29-07-2007, 16:31
  YGH YGH אינו מחובר  

אינם מוגנים, בפרשנות המקובלת = מפורזים.
בתגובה להודעה מספר 32 שנכתבה על ידי bertold שמתחילה ב "[b] בקווים כלליים, זה די ברור..."

כלומר, ערים אזרחיות שאין בהן אוייב המשתמש בהן בצורה צבאית. בצורה די ברורה, קיומו של אוייב כזה, גם אם אין לו נ"מ, מטיל עליו את האחריות. ובאמת זה כתוב בסעיף 27, המציין את ההגנה שיש לבתי חולים, מונומנטים היסטוריים וכו', "בתנאי שאינם משמשים למטרות צבאיות". בבתי-חולים, קיומם של לוחמים פצועים שנשקם נמצא בבית החולים איננו מסיר את ההגנה; קיומם של לוחמים לא פצועים המשתמשים בו כמחסה\בסיס\ווטאבר, בהחלט כן. וזו גם הפרשנות המקובלת.
אפשר אכן להתווכח על פרטים, אבל החורים פה משחקים לדעתי בעיקר לטובתנו - זה לא מקרה שכל-מיני גופים נאלצים להשתמש במושג הלא-ממש קיים של "החוק ההומניטרי הבינ"ל" כתוספת (ולא כשם נרדף, שזו דווקא צורה נכונה) לחוקי המלחמה, כי פשוט את חוקי המלחמה מקובל לפרש בצורה שאיננה תמיד תואמת את פרשנות אמנסטי ל'חוק ההומניטרי הבינ"ל'.

גלריית התמונות שלי

ישן 29-07-2007, 22:56
  bertold bertold אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.01.05
ואם בכל זאת נחזור לאמנת ז'נבה שממנה התחלנו
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "אינם מוגנים, בפרשנות המקובלת = מפורזים."

פרוטוקול משלים משנת 1977:
בין היתר מגדיר מה זה הפרה חמורה של האמנה ופרוטוקול המשלים

סעיף 85
3b

launching an indiscriminate attack affecting the civilian population or civilian objects in the knowledge that such attack will cause excessive loss of life, injury to civilians or damage to civilian objects, as defined in Article 57, paragraph 2 (a)(iii);

סעיף 57, 2a III מגדיר מה היא זהירות הנדרשת בהתקפה

refrain from deciding to launch any attack which may be expected to cause incidental loss of civilian life, injury to civilians, damage to civilian objects, or a combination thereof, which would be excessive in relation to the concrete and direct military advantage anticipated;

ולבסוף מוגדר בסעיף 51 מה זה התקפה ללא אבחנה -
indiscriminate attack
Among others, the following types of attacks are to be considered as indiscriminate:
(a) an attack by bombardment by any methods or means which treats as a single military objective a number of clearly separated and distinct military objectives located in a city, town, village or other area containing a similar concentration of civilians or civilian objects;

and

(b) an attack which may be expected to cause incidental loss of civilian life, injury to civilians, damage to civilian objects, or a combination thereof, which would be excessive in relation to the concrete and direct military advantage anticipated.

זאת אומרת שוב שוב חוזרים על אותה הגדרה "נזק לאזרחים שעלול לעלות על תועלת צבאית ישירה הצפויה"
זאת הגדרה בעייתית מאד....אני לא מצליח להבין בכלל איך קיבלו ניסוח כזה אבל זאת עובדה - זהו "לשון החוק" - מבולבל, ניתן לפירושים כפולים ולאי הבנות ולא ברור איך אפשר לקיים חוק כזה שאומר אגב שוב כי הימצאות אזרחים אינה נותנת חסינות נגד פעולות צבאיות (כבר שמענו את זה בגרסאות קודמות). אולי רק להתקרב למחבל לטווח אפס ולהרוג אותו במכות - זהו דבר היחידי ה"כשר" על פי אמנת ז'נבה כי גם ירי מאקדח עלול לסכן אזרחים בסביבה.

ישן 29-07-2007, 00:56
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 59 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אף פעם לא הבנתי למה מישהו חשב..."

זכור שבשנים בהן פותח הגליל כל הבקבוקים נסגרו בפקק כזה (שנדי, קווינס, קולה, טמפו וכו') בקבוק הפלסטיק למשקאות קלים התחיל להופיע רק באמצע שנות ה80 ("קנ-קל אלוף העולם במשקל קל").
הפיתוח הזה נעשה לאחר שהתברר שהרבה מחסניות של FN נהרסו בגלל העיסוק המשני הזה. בנוסף צריך לזכור שגלילי (בלשניקוב) היה חובב קוריוזים שכאלו והשתמש בהם ככל שיכל כדי לשווק את הרובה מתוצרתו.

ישן 29-07-2007, 06:07
  Cfox Cfox אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.08.06
ועוד אחת- אבל לא באשמת צה"ל
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מנפצי ההנפצות - אשכול מידע לחייל, למפקד ולמדריך"

"הבובה אנני עוצבה ע"י אב שבתו טבעה למוות בנהר"- זאת אגדה אורבנית בין לאומית ממש.

למעשה, היא עוצבה ע"י יצרן צעצועים (שהיום החברה הזאת מתעסק רק בציוד רפואי וציוד אימונים רפואי) לבקשת רופא שרצה ללמד את הטכניקה האז חדשה של CPR. הפנים שם לפי מסכת המוות המפורסמת של עלמה צעירה שטבעה בסיין בסוף המאה ה-19, כנראה התאבדה בגלל אגדה נכזבת. הבאתי לזה סימוכין באשכול ישן, לצערי אין זמן כרגע למצוא. אם מישהו כאן ורוצה להקדים אותי- תפאדל.

ישן 31-07-2007, 21:18
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
סיפוקס, לא חשבתי שתתן להנפצה הזאת לחמוק... אבל מאחר ולא העלת אותה אז -
בתגובה להודעה מספר 74 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "ועוד אחת- אבל לא באשמת צה"ל"

מאגדות מדריכי בה"ד 10:
*בעת דימום הזרם מעורקי הירך חזק כזרנוק כבאים ויש להפעיל כח רב בכדי לעצור אותו [ועל זה אומרים האינסטלטורים - 120 ממ"כ זה קצת פחות משישית אטמוספרה שזה ממש לא משהו נוראי]

*פעם במבצע של השייטת/סיירת/טייסת בסוריה/מצרים/איראן לחץ החובש על נקודת הלחיצה בכדי למנוע דמם מפצוע ולא הרפה... עד שנוצר נמק בכף ידו ונאלצו לכרות אותה. [ועל זה אמרו החכמים, למה לא החליף את היד הלוחצת?]

*מרגע שהנחת חסם עורקים - יש לך שש שעות עד לאובדן הגפה. [ועל זה יאמר הפלסטיקאי - "תעשו לי טובה, אל תגיעו אחרי 4 שעות למיון ותלכן לקפיטריה 'כי נשארו לכם עוד שעתיים'"]

*'אינפוזיה קרה עושה לך טוב, אתה מרגיש את הקור מתפשט לך בורידים' [קרור מהיר של טמפרטורת הליבה יכול עשות לך הרבה דברים. 'טוב' זה לא אחד מהם]

* תחבושת אישית יש לניילן כך שאם תטבול אותה בדלי - לא תרטב [וכך שאם תצטרך לפתוח אותה ביד מדממת ואצבעות שבורות תזדקק למספרי תייל או לבונגלור קטן]

*תרכיב לו אינפוזיה! הוא מדמם! [ואם ארכיב לו אינפוזיה, הוא לא ידמם?]

* חובש טוב פותח אלונקה ב20 שניות [וזה כולל שיפצור מיוחד עם חוליות מאג, אלונקה מתקפלת ל8 המוטחת ארצה ומתפרקת בהמשך לשלוש והרבה לוליונות בקומה זקופה שאינה טובה לבריאות בשטח חשוף לירי]

** וסתם חוויות אישיות שנצטברו במשך השנים: 'סכין גילוח עטוף עד מחציתו בלויקופלסט שחור נעוץ בגומיית הקסדה זה דבר מאוד יעיל' [אם יש לך זיפים קשים] / 'קופסת גפרורים מנוילנת שסביב לה כרוך שרוך בלוי זה פק"ל חבלה' / 'פעם אמרו בקשר למפקד הכח 'תחזור שנית' - הוא לא שמע טוב וחזר [מזכיר קצת את הקיץ האחרון] / כל מי שיש לו נעליים בלאי שיעביר אותם לרס"פ ויקבל פתק- מחר יגיעו הנעליים החדשות [ניתן לזהות את הפראיירים שנועלים 'פתק' במשך עשור שלם] / אנחנו יחידה צ'יקמוק. אבל ...., הם.. הם משהו משהו [ואם לא הם אז בטח סיירת מטכ"ל או לפחות חיל האויר ואם לא חה"א אז בטח המארינס, הלו? שמישהו יעשה משהו!]

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 31-07-2007 בשעה 21:36.
ישן 31-07-2007, 21:58
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 80 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "סיפוקס, לא חשבתי שתתן להנפצה הזאת לחמוק... אבל מאחר ולא העלת אותה אז -"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
מאגדות מדריכי בה"ד 10:
*בעת דימום הזרם מעורקי הירך חזק כזרנוק כבאים ויש להפעיל כח רב בכדי לעצור אותו [ועל זה אומרים האינסטלטורים - 120 ממ"כ זה קצת פחות משישית אטמוספרה שזה ממש לא משהו נוראי]

ד"ר אבי שפירא לימד אותי להשתמש בדוגמא של האינסטלציה בהדרכות בנושא דימומים. בברז, שכל אחד מאיתנו יודע לעצור, יש משהו כמו 3420 ממ"כ, לעומת 120~ ממ"כ בעורק.

*פעם במבצע של השייטת/סיירת/טייסת בסוריה/מצרים/איראן לחץ החובש על נקודת הלחיצה בכדי למנוע דמם מפצוע ולא הרפה... עד שנוצר נמק בכף ידו ונאלצו לכרות אותה. [ועל זה אמרו החכמים, למה לא החליף את היד הלוחצת?]

היום ההנפצה הזאת ממוסדת- רופא של השייטת ביום-כיפור.

*מרגע שהנחת חסם עורקים - יש לך שש שעות עד לאובדן הגפה. [ועל זה יאמר הפלסטיקאי - "תעשו לי טובה, אל תגיעו אחרי 4 שעות למיון ותלכן לקפיטריה 'כי נשארו לכם עוד שעתיים'"]

*'אינפוזיה קרה עושה לך טוב, אתה מרגיש את הקור מתפשט לך בורידים' [קרור מהיר של טמפרטורת הליבה יכול עשות לך הרבה דברים. 'טוב' זה לא אחד מהם]

* תחבושת אישית יש לניילן כך שאם תטבול אותה בדלי - לא תרטב [וכך שאם תצטרך לפתוח אותה ביד מדממת ואצבעות שבורות תזדקק למספרי תייל או לבונגלור קטן]

זה בסדר, כי לוקחים סכין בכיס. הבעיה היא לשחרר את השפצ"ור של הסכין...

*תרכיב לו אינפוזיה! הוא מדמם! [ואם ארכיב לו אינפוזיה, הוא לא ידמם?]

* חובש טוב פותח אלונקה ב20 שניות [וזה כולל שיפצור מיוחד עם חוליות מאג, אלונקה מתקפלת ל8 המוטחת ארצה ומתפרקת בהמשך לשלוש והרבה לוליונות בקומה זקופה שאינה טובה לבריאות בשטח חשוף לירי]

** וסתם חוויות אישיות שנצטברו במשך השנים: 'סכין גילוח עטוף עד מחציתו בלויקופלסט שחור נעוץ בגומיית הקסדה זה דבר מאוד יעיל' [אם יש לך זיפים קשים] / 'קופסת גפרורים מנוילנת שסביב לה כרוך שרוך בלוי זה פק"ל חבלה' / 'פעם אמרו בקשר למפקד הכח 'תחזור שנית' - הוא לא שמע טוב וחזר [מזכיר קצת את הקיץ האחרון] / כל מי שיש לו נעליים בלאי שיעביר אותם לרס"פ ויקבל פתק- מחר יגיעו הנעליים החדשות [ניתן לזהות את הפראיירים שנועלים 'פתק' במשך עשור שלם] / אנחנו יחידה צ'יקמוק. אבל ...., הם.. הם משהו משהו [ואם לא הם אז בטח סיירת מטכ"ל או לפחות חיל האויר ואם לא חה"א אז בטח המארינס, הלו? שמישהו יעשה משהו!]

ישן 29-07-2007, 11:50
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
הנפצות על משטרה צבאית/משמעת/עריקות/נפקדות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "מנפצי ההנפצות - אשכול מידע לחייל, למפקד ולמדריך"

הכי אהודות עלי מכולן! כאן הדמיון הלבנטיני חוגג עד לשעות הקטנות של הלילה. מי (שכמוני) היו לו במקרה הרבה ירושלמים בפלוגה - חוצמזה שביום כיף במרכז קנדה היה כמעט היחידי שהגיע ל"עמוקים" - מכיר אותן היטב...

1. לשוטרים צבאיים אסור לרדוף אחרי חייל מרושל (ולכן אם הם בדרך לתפוס אותך, תברח...)
2. לשוטר צבאי אסור לתת לך דוח אלא אם כן יש עליך 3 עבירות משמעת לפחות (יעני אם אתה מסופר כמו בושמן ביום רע, אב להשאר בסדר אז אסור לרדוף אחריך)
3. עדיף להיות עריק חצי שנה מאשר נפקד שבוע (כי אז אתה לא שייך ליחידה, השופט רחום יותר וכל מיני בלה בלה בלה)
4. אם בבקו"ם שלחו אותך ליחידה שאתה לא רוצה להגיע אליה, "אל תתפנה ויהיה בסדר" ("או מג"ב או כלא"...).
5. למצ"ח יש "מושתלים" על ימין ועל שמאל (והילד האשכנזי הנמוך והשקט שנשלח להיות מפ"ט בבסיס חימוש אי שם בדרום הוא בטוח מושתל של מצ"ח שנשלח בשביל לחדור לחבורה של הבאר שבעים ולהפיל אותם על זה שהם שוטפים טת האוטו בגרניק של הסדנא)

עוד הנפצות הנוגעות לבסיסים/יחידות:

1. "פלס"ר 7 יחידת עילית חבל"ז - הייתה איזו מלחמה שבה כל הלוחמים נהרגו" (אני לא יודע אם בעידן הוויקיפדיה ההנפצה הזו שרדה, אבל ב"זמני" היא הייתה חביבה על כל מיני מומחוי מטעם עצמם)
2. "אי שם בערבה יש בסיס מודעין ובו 70 (או 80 או 120, תלוי מי המספר) בנות כוסיות, טבח, רנ"ג שהולך הביתה ב-5 ושלושה חיילי אבטחה. לכל אחד יש לפחות 2 ז****ם ללילה". בגרסאות שונות לגבי מספר הבנות והבנים, יש אותו סיפור גם על הבקעה והגולן: מה שחשוב הוא שזה יהיה רחוק, מבודד וחם ביום וקר בלילה.

ישן 04-08-2007, 01:14
  צנחן 77 צנחן 77 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.05.07
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "הנפצות על משטרה צבאית/משמעת/עריקות/נפקדות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי g.l.s.h
""פלס"ר 7 יחידת עילית חבל"ז - הייתה איזו מלחמה שבה כל הלוחמים נהרגו"

לא יודע אם זה מה שעושה אותה ל"יחידת עילית חבל"ז", אבל במלחמת יום כיפור
היה קרב בצומת בוקעתא שבו נהרגו כמדומני 24 לוחמים מפלס"ר חטיבה 7
(נקראה גם סיירת שיריון, או סיירת חטיבה 7) כולל כל הקצינים ביחידה,
ובראשם מפקד הסיירת סגן אורי כר-שני.
דף זכרון מאתר יזכור:
http://www.izkor.gov.il/izkor86.asp?t=93713

להלן קטע מויקיפדיה בנושא:
ביום כיפור הייתה היחידה ממונעת על נגמ"שי ברדלס (M113) וספגה אבדות כבדות בקרב החרמונית (ברמת הגולן). לאחר הקרב ואיבוד המ"פ אור כרשני, הסמ"פ איציק מבורך, ושלושה מפקדי מחלקות נוספים, הוחלט על פירוק היחידה.
ישן 29-07-2007, 12:58
  אישגדול אישגדול אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.09.06

ציטוט:
1. "פלס"ר 7 יחידת עילית חבל"ז - הייתה איזו מלחמה שבה כל הלוחמים נהרגו" (אני לא יודע אם בעידן הוויקיפדיה ההנפצה הזו שרדה, אבל ב"זמני" היא הייתה חביבה על כל מיני מומחוי מטעם עצמם)

לגבי פלס"ר 7 - אכן היתה מלחמה כזו, המכונה ע"י יודעי דבר "מלחמת יום כיפור". פלס"ר 7 נשלחה לאזור אלרום ברמת הגולן כדי לטפל בחוליית בזוקה שנצפתה שם. כאשר הגיעה למקום, הסתבר שמדובר בכח גדול בהרבה, ומצוייד באמצעי נ"ט. הפלוגה נפגעה קשה, ולמעשה נמחקה מהסד"כ החטיבתי. שארית הפלוגה המשיכה להשתתף במלחמה.

קישור לדף יזכור לזכר אורי כר-שני ז"ל - מ"פ פלס"ר 7 במלחמת יום הכיפורים
http://www.izkor.gov.il/izkor86.asp
קישור לתאור הקרב בויקיפדיה
http://he.wikisource.org/wiki/%D7%A...8%D7%99%D7 %9D

ישן 29-07-2007, 13:10

למיתוס יש גרעין של אמת
בתגובה להודעה מספר 101 שנכתבה על ידי אישגדול שמתחילה ב "[QUOTE] 1. "פלס"ר 7 יחידת..."

כמובן שהעובדה שכפלוגה הסיירת נמחקה מהסד"כ (אחרי שנפלה למארב ליד בוקעתה. אגב: קצין שאני מכיר מהיחידה מאוד לא אוהב את הסיפור המתגלגל על "פלס"ר 7 שהושמדה בכיפור") נכונה, אבל המיתוס אומר שמידת ה"קרביות" של היחידה נמדדת באותו "קרב" ערפילי שבו מרוב שהיא הייתה יוצאת דופן בקרביותה, כל החיילים נהרגו.

אין כאן (כמובן) שום זילזול ביחידה, פשוט ההנפצה הזאת זכורה לי משעות ההמתנה לראיון וגיבוש לאותה יחידה עצמה ו"למה רק פלס"ר 7 ולא פלס"ר 500".

דרך אגב: בפועל שוטר צבאי גם לא ירדוף אחריך. יש לכך כמה סיבות והעיקרית היא שלא יקרה לו כלום אם הוא לא יעשה את זה. הוא לא יזיע ולא יסכן את עצמו ואותך מפגיעה ממכונית חולפת. עדיין העובדה ש"אסור להם לרדוף" עונה לתיאור של הנפצה.

ישן 29-07-2007, 14:36

אגדות על רס"רי משמעת זה נושא שראוי לשרשור נפרד!
בתגובה להודעה מספר 106 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב ""הנץ השחור""

אם לא לפורום נפרד, אינציקלופדיה און ליין וסידרת תכניות בנות חצי שעה בגלי צה"ל...

אגדה שרצה בין ותיקי תקופה מסויימת בשריון מספרת על רס"ר אגדתי שכמה חיילים חומדי לצון כתבו את שמו ע"ג חמור תועה ברמה"ג (מה שכבר נשמע מוזר...). האיש חטף קריזה ורצח את החמור ביריות מאקדחו האישי.

אגדה (או מחזור אגדות שלם) הוא על נג"ד תחזוקה אגדתי בשם "נגאוקר" מאחד מהגדודים ז"ל באיזור נועיימה.

אגדה אחרת מספרת על רס"ר משמעת אשכנזי בעל מבט מזוגג ומטורף שמלך על בט"ר אגדתי (גם הוא ז"ל) אי שם בצפון השומרון. אומרים שהיה מסוגל לדקלם נאום רהוט בן שעתיים לכל מחזור טירונים באותו נוסח ובלי להחסיר מילה. בעצם זו לא אגדה: יצא לי לשמוע את לווינסון שלום במו אוזני...

ישן 29-07-2007, 16:42
  YGH YGH אינו מחובר  

הצרה היא, שחלק מהאגדות, אפילו רובן, נכון.
בתגובה להודעה מספר 107 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "אגדות על רס"רי משמעת זה נושא שראוי לשרשור נפרד!"

פעם השקעתי לא מעט שעות חקר, והתברר לי שכמה מהסיפורים היותר מדהימים אפילו נכונים. החביב עלי הוא זה של הרס"ר של מתקן הכליאה בקציעות - לימים של חטיבה צפונית בעזה, אם אני זוכר נכון - שפעם ציווה על חייליו לנקות את רחבת הכניסה, ולפתוח את השער כדי שיתייבש יותר מהר; את "תסתובב 360 מעלות ותצא מכאן" שמעתי מיותר מרס"ר אחד (תמיד התחשק לי לבצע את הפקודה, אבל התאפקתי), ואת הרס"ר שציווה לשים שלושה דגלים שיתנפנפו ימינה בקצה אחד של מגרש המסדרים ושלושה שיתנפנפו שמאלה בקצה השני - חברים שלי מן התותחנים, מחזור מרץ 1997, שמעו במו אוזניהם.

גלריית התמונות שלי

ישן 31-07-2007, 13:24
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06
בתגובה להודעה מספר 108 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "הצרה היא, שחלק מהאגדות, אפילו רובן, נכון."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי YGH
ואת הרס"ר שציווה לשים שלושה דגלים שיתנפנפו ימינה בקצה אחד של מגרש המסדרים ושלושה שיתנפנפו שמאלה בקצה השני - חברים שלי מן התותחנים, מחזור מרץ 1997, שמעו במו אוזניהם.

וחברים שלי מקורס טייס גם... (יחד עם "תסדרו לי כאן שני עיגולים מאבנים, אחד גדול של 360 מעלות ואחד קטן של 180") אני תוהה לפעמים אם הרס"רים לא התאהבו ב"מיתוסים" של עצמם והם אומרים את המשפטים הללו בכוונה.

אגב, על בניין בזק בכניסה לי-ם הבחנתי בדיוק בתופעה המתוארת - דגלים הניצבים אחד ליד השני ומתנופפים לכיוונים הפוכים. אני מתאר לעצמי שיש מזגנים על הגג, או שמישהו החליט סוף סוף לעשות את מה שהרס"ר אמר :-)

http://www.baking.co.il

ישן 29-07-2007, 20:06
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07

ומשהו מהארסנל המקורי של אחי..
שיחת מפק"ץ בבה"ד 1, שבמהלכה הוא ביקש לשמוע את כל ההנפצות שהם שמעו על הבה"ד.

אחי: "אמרו לי שבבה"ד 1 תמיד הולכים עם כומתה על הראש"
המפק"צ: "אה, באמת?"

אם כבר בה"ד 1 ואחי, אז זה הסיפור של הגדרות שפונות פנימה, מפי טאיטו:
את הגדרות הקים קבלן חיצוני, וכאשר הגיעו לראות את העבודה, ושאלו לפשר כיוון הגדרות הוא אמר: "מה, זה מה שאמרו לי לעשות!" (כנראה רס"ר בנפש ובנשמה)
אגב, כל פעם כשצריך להחליף קטע בגדר, הטעות מתוקנת. אם כי הצעת הייעול הנפוצה ביותר בבה"ד 1 היא להפוך את הגדרות..

ישן 26-04-2009, 22:02
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
אם כבר הקפיצו
בתגובה להודעה מספר 135 שנכתבה על ידי מבקר המדינה שמתחילה ב "אכן שמעתי בזמנו את ההנפצה על..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי מבקר המדינה
אגב, יש את כל הסיפורים על גדוד 55 - גדוד הגנבים, גנבו תומ"ת או נגמ"ש מאיזשהו מקום, אני לא זוכר... , 55 בגימטריה זה "גנב" ועוד סיפורי גניבות למיניהם...
.

גדוד 55 גנב פעם פריקסט - במלחמת המפרץ הראשונה, בתחילת 1991, הגדוד פרס בנעורה. במהלך הפריסה אותר פריקסט ריק, והמג"ד אילן מלמד הורה להעלותו על ריאו, ואז הוא הפך לשקם גדודי.
אני הגעתי כחודש לאחר מכן לגדוד, כך שזה היה די טרי.

לגבי הנגמ"ש, יש סיפור שב-1989, בעלייה ללבנון משבטה או בירידה משם העלו בטעות נגמ"ש עודף. לא יודע אם זה נכון.

סיפור נוסף, קצת לפני תקופתי - גנבו לרנ"ג אגיב המפורסם ("חופשי גרד") תותח נגרר לבן, מאלו בעמדו בשבטה. בגלל זה הגדוד היה תמיד בחוץ ולא בתוך שבטה ...

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 31-07-2007, 11:43
  יובל. יובל. אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.09.05
סיפור בלם הלוע-מאי 1994

היה אצלינו בתומ"ת מספר 7 שוקיסט והמום שמאחר וכל מקומות השינה הטובים והחמימים נתפסו- הוא הלך לישון בתוך בלם הלוע של הקנה. במהלך הלילה היתה הקפצה וביצענו ירי תאורות (זה היה מתחת למוצב בגבול לבנון). מסתבר שאחת התאורות משכה אותו איתה 3-4 קילומטרים לתוך השטח. היה צורך להקפיץ 669 לחילוץ. מאחר ופוטנציאל ההסתבכות של הקודקודים היה גדול, הסיפור הושתק. עכשיו תגידו- הסיפור מונפץ או לא?

ישן 31-07-2007, 20:13
  f1r3f0x f1r3f0x אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
יש לי מספר שאלות לגבי הנפצות

סיפרו לי בגדנ"ע שהקת של ה-M16 המקורי A1 נראה לי זהו שמו של הדגם, יועד בשביל חתירה לספינות הקטנות של האמריקאים בפלישות לוייטנאם. האם זאת הנפצה?

זה נשמע לי נורא לא הגיוני ממספר סיבות מאחר ו-M16 שבא במגע עם מים, זה לא בריא.. הוא לא יועד לכך, זה למה חלק מההוראות זה לא להרטיב אותו וכיוב'.
ודבר שני לא נראה לי שהם היו צריכים לחתור עם הנשק עוד ב-WW2 (מישהו מוכן לרשום לי את הקיצור העברי למלחמה הזאת בבבקשה..) המציאו כאלו מנחתות שלא צריך לחתור לחוף.

והשאלה השנייה:
אם קיימות כלכך הרבה הנפצות בצה"ל , והנפצות זה לרוב ממש"קים בורים או קצינים פאתט בלי בגרות או משו, למה שלא יעשו קורסים וכל מיני דברים ברוח הזאת כדי למנוע את זה..

כי אם יש חיילים/מפקדים שבאמת מאמינים שאסור לירות על צנחן סורי בזמן שהוא צונח... אז אני ממש אבל ממש לא הייתי רוצה להיות לא תחת פיקודם, לשרת איתם או בכלל להיות איתם באותה פאקין מדינה..

האם לא אומרים את הספרה 3 בצהל? מאחר והיא נשמעת כמו אש? או פשוט לא סופרים איתה אלא סופרים 21 22 23?
האם זה נכון גם לגבי רימונים? או הנפצההההההה

ונראה לי גם שיש המון הנפצות שזה משהו מכוון של צה"ל כדי עוד איכשהו לשמור על סיווג מסוים כלומר שאנשים מתחילים שם להטיל ספק וכיוב'.

ישן 31-07-2007, 21:07
  Levik Levik אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.09.04
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי f1r3f0x שמתחילה ב "יש לי מספר שאלות לגבי הנפצות"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי f1r3f0x
סיפרו לי בגדנ"ע שהקת של ה-M16 המקורי A1 נראה לי זהו שמו של הדגם, יועד בשביל חתירה לספינות הקטנות של האמריקאים בפלישות לוייטנאם. האם זאת הנפצה?
זה נשמע לי נורא לא הגיוני ממספר סיבות מאחר ו-M16 שבא במגע עם מים, זה לא בריא.. הוא לא יועד לכך, זה למה חלק מההוראות זה לא להרטיב אותו וכיוב'.
ודבר שני לא נראה לי שהם היו צריכים לחתור עם הנשק עוד ב-WW2 (מישהו מוכן לרשום לי את הקיצור העברי למלחמה הזאת בבבקשה..) המציאו כאלו מנחתות שלא צריך לחתור לחוף.

קרא את האשכול לפני שאתה מגיב בו. התשובה לשאלה שלך כבר מופיעה כאן.

והשאלה השנייה:
אם קיימות כלכך הרבה הנפצות בצה"ל , והנפצות זה לרוב ממש"קים בורים או קצינים פאתט בלי בגרות או משו, למה שלא יעשו קורסים וכל מיני דברים ברוח הזאת כדי למנוע את זה..

האם הקביעה הנ"ל היא תוצאה של מחקר סוציולוגי מעמיק?

כי אם יש חיילים/מפקדים שבאמת מאמינים שאסור לירות על צנחן סורי בזמן שהוא צונח... אז אני ממש אבל ממש לא הייתי רוצה להיות לא תחת פיקודם, לשרת איתם או בכלל להיות איתם באותה פאקין מדינה..

האם לא אומרים את הספרה 3 בצהל? מאחר והיא נשמעת כמו אש? או פשוט לא סופרים איתה אלא סופרים 21 22 23?
האם זה נכון גם לגבי רימונים? או הנפצההההההה
לי דווקא הספרה "שש" מזכירה יותר את המילה "אש".

ונראה לי גם שיש המון הנפצות שזה משהו מכוון של צה"ל כדי עוד איכשהו לשמור על סיווג מסוים כלומר שאנשים מתחילים שם להטיל ספק וכיוב'.

ישן 01-08-2007, 13:38
  f1r3f0x f1r3f0x אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.02.05
תשמעו אני חושב שקטלתם אותי לשווא
בתגובה להודעה מספר 156 שנכתבה על ידי Levik שמתחילה ב "[QUOTE=f1r3f0x]סיפרו לי..."

לגבי העניין עם הספרות ואיך שסופרים, אני הייתי במטווח ביום של"ח כזה (כיתה י')והיו שם 2 מש"קים או לא יודע מה התפקיד שלהם או דרגה והכל, אז זה מה שהם אמרו לי , שלא סופרים ככה, וכשהם נתנו פקודה לירות ככה הם ספרו 21 22 23, אולי הם סתם היו משועמים או סתם מפגרים אבל זה מה שאמרו לי.

**סירפד->לגבי הקת, אני קראתי ובטעות הבנתי שהוא גם שואל ולא מכריז שזאת הנפצה.

**צנחן1-> מה קשור מלמדים בביצפר? להזכירכם אני עוד לא בצבא.

**יובל -> לגבי הקצינים פאתט, להזכירך אמיר פרץ= קצין, אהוד אולמרט=קצין... ויש את כל אלו שמנפיצים...
מה מצחיק בזה פשוט קצינים שאומרים שטויות בסדר גודל כזה הם פאתט.. זה פשוט הדרך הכי יעילה שאני יכול לתאר אותם..

ישן 02-08-2007, 14:02

הנפצה ידועה נוספת:

אסור להשתמש ברובה עם כידון כי זה אסור לפי אמנת ז'נבה לשלב בין נשק חם לקר.

האמת: כמו בכל ההנפצות ממשפחת ז'נבה, אין שום קשר בין האמנה לבין כלי נשק, ומותר לגמרי להשתמש בכידונים. מה שאסור, זה להשתמש בכידון משונן וזה גם כן לא קשור לאמנת ז'נבה אלא לדין ההומניטרי - איסור על גרימת נזק עודף ומופרז. אאל"ט זה מבוסס על אחת משתי ההנחות הכלליות שהציג דה-מרטנס באמנת האג (אאל"ט אמנת האג, הראשונה מבין השתיים) בנוגע להגבלת נשק:

א) כשמשתמשים בנשק חייבת להיות אפשרות להבדיל בין לוחמים ללא-לוחמים (ומכאן כל הרעש נגד נפלים של מצרר בשטח אזרחי)

ב) אסור שהנשק יגרום לנזק עודף ולסבל מופרז (די פתוח לפרשנויות וקשה להגדרה).
ישן 04-08-2007, 20:19
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 207 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "לא, מה שיותר הגיוני זה שחייל..."

מוכרים מקרים של כמה חיילים ישראליים שחטפו כדור ביד העבירו את הנשק ליד הבריאה והמשיכו להילחם. שניים מהם בחילוץ הכושל של נחשון וקסמן.
נ.ב.
פעם התאמנו על דריכות של M16 ואקדח בחגורה או מאחורי הברך. זה אפילו היה חלק מהתו"ל!

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 04-08-2007 בשעה 20:23.
ישן 04-08-2007, 13:55
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
מצטער לאכזב אותך אבל...
בתגובה להודעה מספר 213 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "שועל-ים, אם תמשיך לנפץ פה..."

"הרופא הגדודי ד"ר משה אגמון (מוריס אנקלביץ) פרש ערכת ניתוח שדה (בפעם הראשונה בצה"ל) וניתח את הר ציון בשדה הקרב, ובכך הציל את חייו. על פעולתו זו זכה לעיטור העוז. (ד"ר אגמון חתך פתח קטן בבסיס הצוואר מלפנים והחדיר דרכו צינורית מעוקלת לתוך קנה הנשימה - "טרכיאוסטומיה". בכך הציל את הר ציון מחנק.)מיכה קפוסטה לקח פיקוד על הפלוגה אך נפצע גם הוא. כעבור כמחצית השעה, הושגו כל המטרות, בנין המשטרה פוצץ, תגבורת הלגיון נבלמה ונגרמו לה אבדות כבדות."

[זו בדיוק הסיבה שבגללה מוצב בכניסה לבה"ד 10 שלט מאיר עיניים עליו כתוב: "חלק מן הדברים בהם תחזו בבסיס זה מבוססים על רמיה וזריזות ידיים וחלקם על אשליה ואחיזת עיניים. צוות חר"פ מזהיר אתכם כי אין לנסות בשום אופן לבצע את הפעולות בהן תצפו בבית או ביחידת האם שלכם. נסיון שכזה עלול לסכן את חיי הפצועים". שלט זה הוצב לאחר שצוות תומ"ת ניסה להחדיר קנה לצווארו של מפקדם לאחר שהנ"ל השתנק קלות מחתיכת לוף.... נו טוב. לא באמת - אבל תודו שזה רעיון מענין]

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 04-08-2007 בשעה 14:01.
ישן 04-08-2007, 15:30
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 213 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "שועל-ים, אם תמשיך לנפץ פה..."

צנחן1, שים לב לדברים הבאים, שכן הד"ר הקדים אותי במה שרציתי לרשום-

"ד"ר אגמון חתך פתח קטן בבסיס הצוואר מלפנים והחדיר דרכו צינורית מעוקלת לתוך קנה הנשימה - "טרכיאוסטומיה". "

בשביל לבצע את הפרוצדורה משתמשים בצינורית שהינה מעוקלת. לא ניתן לבצע אותה בעזרת צינורית ישרה (אולי בשביל להתמודד עם הבעיה הזאת בסיפור מישהו הוסיף גם שמאיר הר-ציון עיקל את קנה העוזי בידיו?).

אין לי שום דבר נגד מיתוס הגבורה של אגמון או של הר ציון. הבעיה היא שבמקום לקחת את הטוב ממה שאגמון עשה- את הגבורה שלו להיות פורץ דרך ולבצע ניתוח כזה בשדה, בתנאי קרב מלאים, לוקחים משהו שבכלל לא היה שם אבל אנחנו נורא אוהבים- בישראל בכלל ובחר"פ בפרט- אלתור ו"חאווה".

אאני עשיתי קורס חובשים הרבה שנים אחריך, צנחן1, ועדיין חניכים בקורס שלי היו משוכנעים שאם הם עם פצוע שהם לא מצליחים לבסס אצלו נתיב אוויר הם עושים לו קוניוטומיה (היום כבר לא עושים טרכיאוסטומיה בשטח, קוניוטומיה זאת "קרובת משפחה") עם עט. משוכנעים. למה? כי בקורס סיפרו להם את הסיפור של מאיר הר ציון. בטח גם אמרו להם שחובש עשה את זה ולא הרופא, כבר לא זוכר.

ישן 11-08-2007, 05:35
צלמית המשתמש של NOV 02
  משתמש זכר NOV 02 NOV 02 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.07
בתגובה להודעה מספר 215 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "צנחן1, שים לב לדברים הבאים,..."

תאורתית למה לא ?
תפקיד הקוניטומיה הוא לעקוף את אזור הפנים בנשימה, לכן "פותחים" את הקריקו-טירואיד בצוואר...
כל התפקיד של הטובוס (הצינור..) הוא להשאיר את החלל פתוח לאויר העולם - וכמובן למנוע דימום
לתוך הקנה... אי לכך, במצב שאין דימום מאסיבי לתוך קנה הנשימה, אפשר להשתמש בכל כלי גלילי
למנוע סגירה של החלל.... גם לנו סיפרו על קנה העוזי המפורסם...

מה שלי נראה קצת יותר מוזר אז היה למה שלדוקטור יהיה קנה עוזי נגיש ?... ולמה להשמש באמל"ח
בצורה כל כך בוטה ?...

ישן 05-08-2007, 00:06
  shlomz shlomz אינו מחובר  
מנהל פורום מילואים (במיל.)

חבר מתאריך: 21.08.06

הנפצה שהיתה נהוגה אצלנו (ואני מתאר לעצמי שלא רק): החל בטירונות, חל איסור מוחלט על כך שתמצא אות עברית על פריטי הציוד שלנו - מה שאומר לצבוע בטוש, לגרד בסכנ"פ או לשרוף במצית לא מעט פריטים. כשהקת"ח של הבט"ר ראה דוגמה לעניין, הוא רצה להעמיד אותנו לדין על השחתת רכוש צה"ל.

באחר המד"סים, העיר חבר שלי למ"כ שעדיין יש לו כיתוב על הסוליה (טירון פעור הוא היה). המפקד אמר שזה בסדר, הכיתוב באנגלית. לזה ענה החבר: "כן, אבל כתוב שם made in israel"...

מאז שהחכמתי קצת, אני לא מצליח להבין את הרעיון שמאחורי העניין - מה, אם הסורים ימצאו בקרבת נמל לטקיה (לדוגמה) חייל לבוש במדי צה"ל, אבל בלי פתקית ה"צה"ל" השחורה (אז צהובה) הקטנה, אז הם יחשבו שהוא שייך ללגיון הזרים הליכטנשטייני?

http://www.baking.co.il

ישן 07-08-2007, 07:21
  YGH YGH אינו מחובר  

הלוואי.
בתגובה להודעה מספר 223 שנכתבה על ידי Levik שמתחילה ב "ממילא הכיתוב הרווח על סוליות החיילים בימינו הוא לא בעברית..."

לרוב החיילים עדיין יש נעליים צבאיות רגילות, גם אם מהדור המשופר. ייאמר, שיש גם בעייתיות עם נעלי ההרים - רצים איתן יותר לאט ופחות נוח מאשר נעליים צבאיות טובות, עקב העדר הגמישות (שנועד לתמוך במשקלים כבדים). ככה שגם נעלי הרים אינן בדיוק נעל אידיאלית לגדוד חי"ר לוחם.

גלריית התמונות שלי

ישן 10-08-2007, 07:45
  YGH YGH אינו מחובר  

הא? איכשהו החמצתי את הסיפור הזה.
בתגובה להודעה מספר 225 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "מה שאולי מסביר למה יחידות..."

אבל כן, נעליים יכולות מאוד להשפיע. כמה יכולות? למשל, עם נעלי מרינס רצתי 3,000 מטר למעלה מדקה יותר מהר מאשר עם נעליים צבאיות. זה לא שאי-פעם הייתי הרץ הכי מהיר בסביבה, ושלאנשים מהירים הפער יהיה קטן יותר, אבל זה די משמעותי. ונעלי המרינס, אגב, קצת יותר כבדות מאשר הנעליים הקלות.
(כשפעם עשיתי את אותה בדיקה עם נעלי הרים - הבלטי של גרמונט, לא בדיוק הנעליים הכי קשיחות בחלק עליון - אחרי כמה מאות מטרים התחיל להיות לי ממש לא נוח והפסקתי את הריצה).
מה שמזכיר לי, את ההשוואה הזו:
http://stinet.dtic.mil/cgi-bin/GetT...oc=GetTRDoc.pdf
יצויין, אגב, שבהשוואה דומה קיבלה נעל המרינס (דור ראשון; מאז החליפו לה סוליה ועוד כמה) ציון נמוך מאוד, למרבה הפתעתי, אם כי בקריאה זהירה רואים שהרבה יותר מתלוננים על הנעליים הצבאיות האמריקאיות הרגילות. אני מניח שדובר במחלות ילדות.
http://stinet.dtic.mil/cgi-bin/GetT...oc=GetTRDoc.pdf

גלריית התמונות שלי

נערך לאחרונה ע"י YGH בתאריך 10-08-2007 בשעה 08:12.
ישן 10-08-2007, 16:59
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 227 שנכתבה על ידי shlomz שמתחילה ב "הנפצה בחד"א: חייל מעל 1.85 מ'..."

לא הנפצה, אבל אני לא בטוח אם מדובר בגובה או משקל, ובכל מקרה מדובר במנת בשר בלבד (השאר חופשי-חופשי)

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 10-08-2007, 22:27
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 231 שנכתבה על ידי p-99 שמתחילה ב "שאני אבין, יש כאן מישהו..."

מישהו? אני יכול לומר לך שחצי שירות בערך היינו רעבים. במילואים, בלי השלמות מהבית - חבל על הזמן.

ישן 11-08-2007, 22:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 237 שנכתבה על ידי p-99 שמתחילה ב "הבנתי את הרוח... לא התכוונתי..."

1. הרבה אוכל נזרק פשוט כי הוא לא אכיל - לפעמים אפילו אם יש אופציה אחרת, אנשים מעדיפים לא לאכול. זכורה לי תקופה שהטבח שלנו היה טבח ברשת "דן" לפני הצבא. אני יכול לומר לך בצורה ברורה שלא נזרק אפילו גרגר

2. לא ביחידות קצה כמו פלוגות חי"ר.

ישן 11-08-2007, 22:34
  Cfox Cfox אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 238 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "1. הרבה אוכל נזרק פשוט כי הוא..."

תגובה שלי מדיון אחר:
ציטוט:
במקור נכתב על ידי Cfox
המשוואה עודף אוכל=כל החיילים שבעים אינה תמיד נכונה.

יכול להיות, למשל, שהכינו כמות עודפת של סלטים, זרקו חצי מהכמות, אבל שליש מהחיילים בכלל לא אכלו בשר/מנה עיקרית אחרת. כך גם זרקו אוכל, וגם החיילים נשארו רעבים (ואני לא סתם כותב היפותזה- היו לנו מצבים כאלה).
היו גם מצבים בהם הרוב המוחלט של החיילים, כשראה what's for dinner העדיך לוותר על ארוחת הערב מאשר לאכול את המזון שהוכן.(לדוגמא- היה יום, קצת אחרי פסח, שהחליטו להיפטר מעודפי המצות. המנה העיקרית לארוחת הערב הייתה קציצה של פירורי מצות, תירס מקופסאת שימורים ושוקולד למריחה מטוגנת בשמן. או שבעצם זה היה שמן מטוגן בקציצה...)

ישן 08-09-2007, 23:14
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 245 שנכתבה על ידי Ya22 שמתחילה ב "הנפצה? במלחמת הכיפורים..."

אכן הנפצה. מדובר על ממוצע כללי לכל המלחמה של ירי בנק"ל לעומת כמות האבידות של האויב (שזה עצמו הערכה מאוד כללית). המספרים ששמעתי מצומדים לסיפור הזה נעו בין 10000 ל-100000. בכל מקרה, המטרה היא להעביר רעיון ולא באמת לעסוק במספרים.

ישן 10-09-2007, 17:40
  מבקר המדינה מבקר המדינה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.06
בתגובה להודעה מספר 249 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "על פגיעה ברכוש צה"ל? מספיק..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
על פגיעה ברכוש צה"ל?
מספיק אזהרות שמעתי על "אם לא תלבש סוודר ובגלל זה תצטנן תישפט על פגיעה ברכוש צה"ל"...

ההנפצה שחייל הפוגע בעצמו נשפט על "פגיעה ברכוש צה"ל", זו לדעתי ההנפצה הרווחת ביותר בצבא. עשרות פעמים יצא לי לשמוע חיילים מעלים את ההנפצה הזו....

הסעיף הרלוונטי בחוק השיפוט הצבאי הינו "הטלת מום":
ציטוט:
חייל שהטיל בגופו מום או מחלה, או הניח לאדם אחר להטיל בו מום או מחלה, או שעשה מעשה על מנת ללקות במום או במחלה או להחמיר מום או מחלה שיש לו, והכל מתוך כוונה לפסול על-ידי כך את עצמו משירות צבאי, או לעשות את עצמו בלתי ראוי לתפקיד בצבא שהיה ראוי לו אלמלא המום או המחלה, דינו - מאסר עשר שנים.
ישן 10-09-2007, 18:13
  מבקר המדינה מבקר המדינה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.12.06
בתגובה להודעה מספר 251 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "ומה עם כאלה ש"ממציאים" לעצמם..."

הרי לך הסעיפים הרלוונטיים, חבל מאוד שהם לא נאכפים...
לא זכור לי שום מקרה שמשתמט אשר השתמש באישור רפואי מזוייף על מנת להתחמק משירות צבאי אכן בילה עשור מחייו בכלא.

ציטוט:
99. פטור משירות בטחון במירמה (תיקון: תשמ"ז)
חייל שהשיג לעצמו פטור משירות בטחון כמשמעותו בחוק שירות בטחון (נוסח משולב), התשמ"ו-1986, בטענות שוא, בהעלמת פרטים חשובים או באמצעי הונאה אחרים, דינו - מאסר עשר שנים.

102. השתמטות מפעולה מסויימת (תיקון: תשכ"ד)
חייל שעשה אחד המעשים המפורטים בסעיף 94 או בסעיף 100, או השתמש בטענות שוא או באמצעי הונאה אחרים כדי להשתמט מפעולה, או מהמראה או מהפלגה, או כדי להשתמט משירות מילואים או מחלק ממנו, דינו - מאסר ארבע שנים; עשה מעשה כאמור על מנת להשתמט מתפקיד קרבי, דינו - מאסר חמש-עשרה שנה.
ישן 10-09-2007, 23:55
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 257 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "עזוב, אנחנו שוקעים פה בדיון..."

אחי גולני, לקרוא :

ציטוט:
השתמטות מפעולה מסויימת (תיקון: תשכ"ד)
חייל שעשה אחד המעשים המפורטים בסעיף 94 או בסעיף 100, או השתמש בטענות שוא או באמצעי הונאה אחרים כדי להשתמט מפעולה (לא פעולה "מבצעית"), או מהמראה או מהפלגה, או כדי להשתמט משירות מילואים או מחלק ממנו, דינו - מאסר ארבע שנים; עשה מעשה כאמור על מנת להשתמט מתפקיד קרבי (תפקיד לא "שירות"), דינו - מאסר חמש-עשרה שנה.

המשתמט מ"פעולה" דינו ארבע שנים, או במילים אחרות מישהו שמנסה לא לבצע כל פעולה שהיא (ומפרטים שזה כולל גם הפלגה או המראה ... כלומר להשתמט מנחיתה מותר, ולכן מותר להיות צנחן).

מי שמנסה להשתמט מ"תפקיד קרבי" כלומר מביצוע פעולה קרבית (לא שירות קרבי) דינו חמור יותר.

אבל כמובן שהכל תאוריה, ושום בי"ד צבאי לא נוקט בעונשים כאלה, למרות שמותר לו.

ישן 11-09-2007, 01:16
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05

בהקשר למשאיות ה'ריו'.
כפי שנאמר פה, מדובר בשם היצרן - חברת REO האמריקאית. בתכלס יוצרו ע"י חברות שונות במהלך השנים אך כנראה שהמשלוח הראשון היה מייצור חברה זו ולכן השם התקבע כשם הכלי.
הכינוי המלא של סדרת משאיות זו היא M8XX, שתי הספרות האחרונות הן המסווגות את סוג הדגם הספציפי (נהוג להשמיט את הספרה הראשונה - 8).
מה שנקרא בצה"ל ריו מרכב ארוך/גבוה - M54
ריו מרכב קצר/נמוך - M35
ריו דלק - M49

חוץ מאלו יש וריאנטים נוספים שלא קיימים בצה"ל כגון גורר, ארגז מתרומם עם בוכנה (כשל משאית של אתרי בניה), חילוץ (כמו ברכבי 'שגריר') ועוד.

בשנות השבעים הוחלפו המשאיות האלו בצבא ארה"ב ע"י סדרת ה-M9XX שלהן מרכב זהה וקבינה דומה אך בעלת תא מנוע גדול מאחר והשתמשו במנועים אחרים שהינם מנועי Multi-fuel שמסוגלים לפעול כמעט על כל סוג דלק קיים (לפי עדויות אפילו ספירט מאפשר נסיעה) אם כי בצריכת דלק ובלאי מוגברים.
ראיתי בדרום לפני כחצי שנה את גרסת הגורר של סדרת ה-900 בצבע חול מדברי עם מספרי צ' ונגרר.
זו הפעם הראשונה והאחרונה שראיתי את המשאית הזאת בשירות צה"ל.

ישן 26-12-2007, 22:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 261 שנכתבה על ידי f1r3f0x שמתחילה ב "האם במחסנית שנטענת ב-30 כדורים"

1. הנפצה. שמירה על30 כדור תשמור על חיי המחסנית
2. הנפצה חלקית - אחרי קרבות תמצא ציוד צבאי - נקודה.
3. לא
4. לפעמים

ישן 27-12-2007, 13:59
  mikiller mikiller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 24.05.07
רוצים לשמוע מה זה הנפצה ?

חוקי מטכ"ל..
"אחרי 28 יום חובה עלי לצאת הבית אם לא קיבלתי ריתוק וכו' לאפטר לפחות"
כן וזה לא במצב לחימה וכמו שאתם יודעים אנחנו תמיד במצב לחימה לכן זה קצת יותר מ28.
או כל מיני חוקים קטנים
6 שעות שינה מטכלי
מנת בשר בבסיס חובה(מתבטל אם אין תאכלו מנת קרב אנחנו לא מתואמים ברור)
עומס חום 4 מתאמנים באישור סגן אלוף
קנס משתחררים
וכו' וכו'

כל דבר שקשור באישור סגן אלוף כדי לחרוג ממנו מתבטל אחרי האימון המתקדם ע"י מ'מ צעיר או מפקד ממש מורעל !
צה"ל וחוקי המטכל סיפור עצוב עוד יותר מהלחמה האחרונה

נערך לאחרונה ע"י mikiller בתאריך 27-12-2007 בשעה 14:01.
ישן 26-04-2009, 19:08
צלמית המשתמש של Linebacker
  Linebacker Linebacker אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.02
שלח הודעה דרך ICQ אל Linebacker
איזו נוסטלגיה

אבל הנה סיפור נחמד שקרה לי בשירותי הסדיר, שמתקשר היטב לנושא האשכול -

באחד המחזורים האחרונים שלי כתור חופ"ל צוותתי להיות סוג של "חופ"ל מפקח" (גם תפקיד מונפץ לחלוטין) באחת מן הפלוגות של הטירונים בבסיס. באותה פלוגה היה חייל אולטרא-מורעל ובעל תכונה מעצבנת של "מר יודע הכל" על הצבא. הבעיה הייתה שהבחור האמין מאוד במה שהוא אומר, וברגע שהיית מנסה לתקן אותו או להסביר לו שזה לא נכון, הוא ישר היה נכנס למגננה ותוקף את המתקן במשפטים כמו "אתה מזיין את השכל" או "חברים שלי בסיירות הסבירו לי, ולך אין את הידע שיש להם" (כנראה שחברים שלו הסתלבטו עליו קשות)

בכל מקרה, הנה כמה מהפנינים של הבחור -

* למה אסור לעשן בשמירה? - כי לצלפים הסורים ולמחבלי החיזבאללה יש טיל נ"ט שיכול להתבייט על החום שנפלט מהסיגריה (מישהוא ראה פה יותר מדי xXx עם ויין דיזל)

* מכשירי הקשר בצה"ל נקראים על שם הטווחים שבהם הם מסוגלים לשדר (למשל מ"ק 77 אמור לשדר לבערך 7.7 ק"מ....)

* M-16 אסור לשימוש ע"פ אמנת ז'נבה

* למה לצה"ל אין מדים מנומרים? - כדי שיוכלו להתבדל מחיילי האוייב...

* בכלא מחלקים נובלס כי הן הסיגריות היחידות שאי אפשר להכין מהפילטר שלהן סכין מאולתרת...

ישן 26-04-2009, 19:33
  משתמש זכר vlad_k vlad_k אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.07.05
בתגובה להודעה מספר 269 שנכתבה על ידי Linebacker שמתחילה ב "איזו נוסטלגיה"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Linebacker
אבל הנה סיפור נחמד שקרה לי בשירותי הסדיר, שמתקשר היטב לנושא האשכול -

באחד המחזורים האחרונים שלי כתור חופ"ל צוותתי להיות סוג של "חופ"ל מפקח" (גם תפקיד מונפץ לחלוטין) באחת מן הפלוגות של הטירונים בבסיס. באותה פלוגה היה חייל אולטרא-מורעל ובעל תכונה מעצבנת של "מר יודע הכל" על הצבא. הבעיה הייתה שהבחור האמין מאוד במה שהוא אומר, וברגע שהיית מנסה לתקן אותו או להסביר לו שזה לא נכון, הוא ישר היה נכנס למגננה ותוקף את המתקן במשפטים כמו "אתה מזיין את השכל" או "חברים שלי בסיירות הסבירו לי, ולך אין את הידע שיש להם" (כנראה שחברים שלו הסתלבטו עליו קשות)

בכל מקרה, הנה כמה מהפנינים של הבחור -

* למה אסור לעשן בשמירה? - כי לצלפים הסורים ולמחבלי החיזבאללה יש טיל נ"ט שיכול להתבייט על החום שנפלט מהסיגריה (מישהוא ראה פה יותר מדי xXx עם ויין דיזל)

* מכשירי הקשר בצה"ל נקראים על שם הטווחים שבהם הם מסוגלים לשדר (למשל מ"ק 77 אמור לשדר לבערך 7.7 ק"מ....)

* M-16 אסור לשימוש ע"פ אמנת ז'נבה--וואלה אז מעניין למה האמריקאים משתמשים בו יחד עם עוד עשרות מדינות

* למה לצה"ל אין מדים מנומרים? - כדי שיוכלו להתבדל מחיילי האוייב...

* בכלא מחלקים נובלס כי הן הסיגריות היחידות שאי אפשר להכין מהפילטר שלהן סכין מאולתרת...

בנאדם קרוע ששמע יותר מדי הנפצות
ישן 26-04-2009, 22:19
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
בתגובה להודעה מספר 272 שנכתבה על ידי Zimer2 שמתחילה ב "זה כ"כ קריטי? מכיוון שאם הא..."

סיגריה בוערת, במיוחד ברגע שיונקים ממנה, חמה בהרבה מראש אדם, ולכן נראית בבירור רב ביותר באמצעי צפיה טרמים. עישון גם נותן אינדיקציות נוספות שרק ניתן לנחש בצפיה באדם באמצעי טרמי כזה, כמו את הכיוון אליו פונה אותו אדם שאתה צופה בו (אם תראה את הסיגריה בוערת ממש ממולך תבין שהאדם פונה אליך - דבר שלא קל להבחין בו כי באמצעי טרמי אתה רואה רק את צורתו הכללית של האדם ללא תווי פנים, אלא אם אתה ממש ממש קרוב אליו).

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 27-04-2009, 15:24
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
לא נובלס, אסקוט
בתגובה להודעה מספר 269 שנכתבה על ידי Linebacker שמתחילה ב "איזו נוסטלגיה"

ציטוט:
בכלא מחלקים נובלס כי הן הסיגריות היחידות שאי אפשר להכין מהפילטר שלהן סכין מאולתרת
אחד מכלי הנשק הבסיסיים ביותר שמיוצרים בכלא הוא דוקרן, שמיוצר ע"י המסת פילטרים של סיגריות לגוש פלסטיק קטן ואז חיבור של כמה גושים כאלה לחתיכה אחת מאורכת שאותה משייפים ומחדדים. סיגריות אסקוט ז"ל חולקו במשך עשרות שנים בבתי כלא צבאיים ואזרחיים בגלל שהפילטר שלהן היה עשוי קרטון גרוס ממוחזר שבחשיפה ללהבה היה מתפורר. הסיבה שהאשסוט הוחלפו לנובלס די טריוויאלית: הן היו הסיגריות הזולות והדוחות ביותר שנמכרו בארץ, ואף אחד לא קנה אותן חוץ מהשב"ס וצה"ל - הביקוש הזה לא הצדיק כלכלית את קו הייצור.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 27-04-2009 בשעה 15:27.
ישן 27-04-2009, 15:54
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 285 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "הבעיה עם ההנפצה הזו שהיא..."

אכן, התוצאה היתה אחרת: חנק.
אני מציע לך לנסות ולהישאר בתוך חלל קטן וסגור (כמו טנק) בזמן ש-2 מטפות (או יותר) ספקטרוניקס פורקים לידך. חוץ מהעובדה שרק הרעש של יזימת מטען הנפץ במטפה יגרום לכל אחד לקום ולברוח, לא משנה היכן הוא, חומר הכיבוי אופף תוך שניות ספורות את כל חלל הטנק והוא סמיך ואבקתי.
לי לא היה את התענוג לנסות ולנשום את החומר, אבל לכמה חברים מהפלוגה שלי (כמה צוותים למען האמת) דווקא כן יצא, וכולם ללא יוצא מן הכלל דיווחו שהשהיה בטנק כמה שניות לאחר הפריקה היא בלתי אפשרית.

ציטוט:
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 27-04-2009, 23:51
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 287 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "היה כאן בפורום דיון שלם לגבי..."

כאמור, מניסיוני הדל אך די אמין לדעתי הענווה, ספקטרוניקס לא אמור להרוג אותך, אבל גם אם תטבע לא תיהרג מיד כי יהיה אפשר להנשים אותך. בשני המקרים, ספקטרוניקס שפורק וטביעה, אתה לא תחכה לראות אם ינשימו אותך או לא - האינסטינקט שלך יהיה מיד לצאת החוצה כי אתה נחנק.
כן יצא לי לראות את פנים הצריח לאחר פריקה של ספקטרוניקס, והצריח נראה כאילו מישהו השתולל בתוכו עם דלי גדול מאוד של צבע לבן - רק המחשבה שחלק נכבד מזה יבלה בריאות שלי, תגרום לי לצאת מהר מאוד מהטנק במקרה וחס וחלילה אחד כזה פורק בטנק שלי...

ציטוט:

ישן 17-12-2009, 10:13
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 286 שנכתבה על ידי efekt שמתחילה ב "אכן, התוצאה היתה אחרת:..."

אני לא יודע לגבי ספקטרוניקס, אבל אני ישבתי כנהג במג"ח בזמן שנפרקו בצריח 5 מטפי BCF ועוד אחד או שניים CO2 מהסל"צ בנסיון לכבות שריפה בצריח.
השריפה היתה כתוצאה מקצר שנבע מחשיפת ריתמות החשמל שהולכות אחורה אל תא המנוע עקב יציאת פגז ממיתקונו וכניסה למסלול צידוד.
הפגז דחף מתקון פצמ"רים והזבילים החלו לטפטף (הזביל אכן בעל עמידות לאש, אלו החדשות הטובות!)
את כל הסיפור כיבו לבסוף מים מג'ריקן 20.
הטען התותחן ואני התלוננו על כאבי ראש וטשטוש מסוים. המ"פ לא... (היה עם ראש בחוץ, הטען עשה את כל העבודה).
תוצאה- מפינוי מאוחר מאוד להדסה עין כרם התברר שאני עם רמת CO גבוהה מכולם ומעט מלחיצה בדם, הושארנו להשגחה.
מסקנה- לא בטוח שחומרים חונקי אש חונקים אדם באופן מיידי.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 27-04-2009, 10:44
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

עוד דבר דיי מונפץ שיש בצה"ל, זה האיסור על עישון ליד טנקים למשל... כמובן שמבחינת בטיחות האיסור הוא במקום, כי בטנק יש המון תחמושת, אבל אדי הסולר לא מתלקחים וגם אם תזרוק סיגריה בוערת לתוך דלי עם סולר, סביר להניח שהסיגריה תכבה מאשר שהסולר בדלי יתחיל לבעור.

ממה שאני יודע, מקור האיסור הזה (בגללו הוא מונפץ) הוא מהתקופה בה הטנקים היו מתודלקים בבנזין, שהאדים שלו הרבה יותר דליקים כאמור.
כמובן שזה לא בא להמליץ על הדלקת אש כלשהיא בקרבת רק"מ או דלקים ושלעשות כן זה מסוכן ועדיף להמנע מכך, אבל הסיבה לכך כבר לא "עדכנית", זה הכל...

ציטוט:

ישן 08-08-2009, 13:17
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 297 שנכתבה על ידי omer k שמתחילה ב "אהלן חבר'ה היה לי ויכוח עם..."

לא ראשי תיבות. על שום מה קוראים לגדוד רותם? על שום מה קוראים לגדוד גרניט? (להמשיך?)

ישן 15-12-2009, 19:49
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06
הקפצה לטובת משהו שנזכרתי בו :

הנפצה: במלחמת יו"כ, כשלתותחנים שהשתתפו בפריצה לעומק סוריה נגמרה התחמושת, הם הזינו את הכלים שלהם בתחמושת שלל.

את הסיפור הזה שמעתי פעמייםמפי קצינים: בפעם הראשונה בטירונות, כשביקרנו בתצוגת כלי השלל שבכניסה לחד"א של הסגל בשבטה, ובפעם השנייה בסוללה המחזורית. כששאלנו מה בנוגע לדיוק ובטיחות בירי, ענו לנו ש"אכשהו הסתדרו".

אמת: לא יודע. בכל מקרה אלה הקטרים ששימשו את התותחנים שלנו ושלהם ב1973 (פחות או יותר):

צה"ל: 120, 160 (מרגמות), 155, 175 ו203 מ"מ (תותחים)

אוייב: 120, 240 (מרגמות), 122, 130, 152 ו180 מ"מ

אם כבר, התותחנים ירו תחמושת שלל בתותחי שלל
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

ישן 16-12-2009, 20:34
צלמית המשתמש של a_tell
  משתמש זכר a_tell a_tell אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.05.06
בתגובה להודעה מספר 309 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "נטען..."

130 מ"מ = תותח שלל.

לפי הסיפור שהקצינים ניסו למכור לי, צוותים של תותחי 155 מ"מ ניסו לירות תחמושת מזרחית (152 או 122 מ"מ, נניח) מהכלים שלהם. במקרה הפחות גרוע זה אאוט עצבני של כמה קילומטרים כי הקנה לא נאטם.

אגב, וזאת לא הנפצה, היה פעם מקרה ליד מטולה שסוללת 155 מ"מ פרסה במתחם שבו היתה סוללה אחרת לפניהם. כשאחד הכלים התחיל לירות לכוון לבנון, אירע פיצוץ, הסדן נקרע מהקנה ועף החוצה כשהוא פוגע בכל מה שעמד בדרכו. בנס זה נגמר רק בפצועים.

התברר שהסוללה שהיתה שם לפניהם השאירה חנו"ת (מטענים הודפים) בשטח, והחיילים החליטו להשתמש בהם. רק שהם לא זיהו שהחנו"ת היו של פגזי 203 מ"מ!

ובכל זאת עדיין נשפך כאן דם"

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 17:43

הדף נוצר ב 0.45 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר