לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-08-2007, 16:31
  עמי60 עמי60 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.05
והפעם פרשה עלומה :
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי g.l.s.h שמתחילה ב "נראה לי שזה היה החלק הקל..."

"מדי פעם אני מוצא עצמי חוזר אל דמותה הטראגית של חיה זיידנברג. צעירה זו, בת 22, הייתה חברתו של דאוד יסמיני, ממפקדי הנג'אדה בארץ ישראל. הרומן שניהלו השניים, רומן נועז גם במושגים של היום, עלה לה ביוקר: חוליה של אנשי לח''י חטפה אותה וערכה לה משפט שדה בפרדס בשרון. ניסיונה להשמיע הסבר הגיוני לגבי שיחת הטלפון שבה, כביכול, הפלילה את עצמה בנכונותה להעביר מטען נפץ מיפו לתל אביב כדי לבצע פיגוע, היה חסר כל משמעות. גזר הדין היה ידוע מראש. החוטפים ירו כדור בגופה של הנערה הכפותה. עלומת שם וחסרת כל השפעה, נשכחה פרשה זו כמעט לחלוטין. גם סרט שנעשה על פי אותה פרשה זכה לכתף ביקורתית קרה ומתעלמת. הגיעה השעה לחפור קצת יותר לעומק בפרשה הזו"

http://www.aplaton.co.il/story_46

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-08-2007, 21:01
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
סיפור מעניין. שים לב כי כל המידע שברשת מקורו בספר אחד + מאיר פעיל
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "והפעם פרשה עלומה :"

מאיר פעיל מנסה להציג את ארגון הנאג'דה כבן דמותה של תנועת הצופים. האומנם? באם המצטטים את מאיר פעיל לא בחנו השוואה זו - יתכן ולא בחנו היטב גם את העובדות האחרות בפרשה ובינהן אולי גם עובדות שלא תואמות לאתוס המיוצר בסיפור זה. הרי באם יוברר כי כן הועברו תרשימי עמדות לערבים תוך כדי מלחמה רצחנית יתקבל פאן נוסף לפרשה.

מה הנסיבות שגרמו ללח"י לפעול בדרך של 'ירידה מן הפסים' באותו השבוע?

עיקרי הסיפור אומנם מובאים ע"י מילשטיין וגם שם הדבר נראה 'רע' עד כדי 'רצח' אך הייתי שמח למצוא זוית ראיה נוספת למקרה.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 07-08-2007 בשעה 21:09.
ישן 09-08-2007, 01:31
צלמית המשתמש של ori
  ori ori אינו מחובר  
אדמין לשעבר

חבר מתאריך: 28.10.01
זווית נוספת נמצאת בספרו של יצחק חסון, "הזקן ואני".
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "סיפור מעניין. שים לב כי כל המידע שברשת מקורו בספר אחד + מאיר פעיל"

יצחק חסון היה מפקד מחלקה ו' (מודיעין לח"י) והוא זה שקיבל לידיו את השיחה האולטרה-מפלילה
של הבחורה עם חברהּ הערבי. הוצאתה להורג נשמעת אולי כאכזרית, אבל מי שקורא את חסון
(שכתב את ספרו ה-ר-ב-ה שנים אחרי שעבר לצד שמאל של המפה, והסתכל בשנותיו בלח"י בביקורתיות רבה, הבאה לידי בספר זה, בו הוא, הזקן, שופט את "עצמו הצעיר" לחומרה), מבין
שקשה למצוא אופציות אחרות למעשה של הבחורה, מלבד החדרת מטען.

מאיר פעיל, שהיה מעורב בבידוי ראיות בנוגע לאירועי דיר יאסין, הוא מקור חלש מאוד בכל הנוגע
ללח"י.
מועד הפעולה הנ"ל גם הוא קריטי: מדובר בפחות מחודש אחרי פעולת-ענק של לח"י של פיצוץ בניין
הסראיה ביפו, בו שכנה הוועדה הלאומית של יפו (שהייתה המפקדה העליונה של העיר).

הקביעה השקרית (כן, אין מילה אחרת) כאילו הנג'אדה היו מעין "צופים", גם היא לא מוסיפה דבר
לחיזוק טענות פעיל. הנג'אדה היו גוף שאימן בני נוער ללחימה. אימונים בוסריים ולא רציניים, אבל
בלי ספק דומים יותר לגדנ"ע מאשר לצופים. מה שכן חשוב לציין, זה שנג'אדה הונהגה ע"י יריביו
של המפתי (שמשפחתו החזיקה ב"תנועת נוער" משלה - "הפותווה"), ושמייסד הנג'אדה, מחמד
נימר אל-הוארי, חזר לארץ אחרי שברח לירדן במהלך מלחמת העצמאות - ואף זכה למינוי כשופט
שלום ומחוזי בנצרת - תחת השלטון הישראלי (מה שמעורר מחשבות שמנהיג הנג'אדה, בשונה
מרוב אנשיו, אולי היה ממקורבינו עוד קודם למלחמה...). כל הסייגים לגבי ארגון המג'אדה אינם
מורידים מהעובדה שאנשי הארגון לחמו נגדנו ב1948, וגם אנשים כיצחק חסון (שידע להביע צער
על מעשים שביצע בשנותיו בלח"י, שהיום הוא רואה אותם כשליליים), לא חושב שנעשה פשע
בהריגתה של חיה זיידנברג.
ישן 09-08-2007, 08:13
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
מאיר, מאיר, מאיר... ידו בכל
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "סיפור מעניין. שים לב כי כל המידע שברשת מקורו בספר אחד + מאיר פעיל"

בסך הכל איש מאוד חביב, אבל לפעמים נראה מביך איך הוא מתעקש להיות המבין האולטימטיבי בכל תחום הקודם ליום פירוק הפלמ"ח. בעשרות פעמים שראיתי אותו מתראיין או מופיע בתכנית טלוויזיה תמיד מתגלה אצלו דחף בלתי נשלט לקחת את השיחה למחוזות חפצו, וזה בזמן שיא שמשאיר את "טובי" הפוליטיקאים שלנו הרחק מאחור עם הלשון בחוץ...

דווקא באתר שפורסם כאן לא מזמן, יש קטע - שאני רציתי לראות אותו כי לפי הכותרת חשבתי שיכיל חומר מעניין - הממחיש היטב את מה שתיארתי קודם:

http://www.studytv.co.il/html/unive...y/history_1.htm

תבדקו את "מלחמת יום כיפור חלק א'". לא ברור האם זה "אסא קדמוני ומלחמת כיפור" או "איך הפסדנו את מאיר פעיל במלחמת כיפור". מביך.

ישן 07-08-2007, 18:49
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
ברוך הבא יוני!
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי יוני-ק שמתחילה ב "תודה לכולם, אני אשמח לכמה שיותר מקרים!!"

כמו שהבחנת קיבלת ותקבל בפורום תשובות רציניות.
כמו לך גם לכולנו דעות [שלעיתים אינן שונות משלך ולעיתים הפוכות להן] אותן תוכל לקרוא בפורום הסמוך.
מה שמשמר את הפורום כמקום נעים היא הנטיה של הכותבים להמנע מדיונים פוליטיים אקטואלים.

אם אתה מתכוון לפילוגים פוליטיים, למלל חריף או התרחקות - הרי יהודים יצאו כנגד קבוצות עדתיות שונות עוד בימי הישוב הישן [ההתנשאות של העדה הספרדית השלטת בתחילה ולעומתה השגת ההכרה ברב אשכנזי ראשי נפרד לצד החכם באשי] ואף כנגד פורצי החומות.
אם אתה מתכוון לשיתוף פעולה זמני עם האויב האלים אז כנראה אנשי ניל"י וחבריהם בשומר זכו 'לזכות ראשונים' זו. עליך לבחון את הפעולות כנגד ניל"י לא בעיניים של יודעי ההיסטוריה של היום כי בעינהם של ותיקים ועמלים היודעים עד כמה יכולים התורכים להיות רצחניים בתגובתם כלפי ההרפתאה הנאיבית של בני אהרונסון. נתקלתי גם בתאור שתוף פעולה של יהודים מוסרים עם המגייסים לצבא התורכי בעת המלחמה.
מאוחר יותר: דה-האן, אולי 'הקיבוץ החשאי' שנידון כאן.
גדילת הישוב היהודי בארץ, רבוי המפלגות ומיומנותם של הבריטים באומנות 'הפרד ומשול' הרבו מחלוקות בישראל עוד לפני הסזון. המאבקים על הסרטיפיקטים לעולים מאירופה יכולים גם הם להשתייך לצורה זו של מאבק אלים. בכלל קבוצות יהודיות ציוניות ושאינן ציוניות, סוציאליסטיות ורויזיוניסטיות ניהלו יחסי אהבה שינאה באירופה עד שעלו ארצה או עד אשר עלו ויכוחיהם בסערה נוראה השמימה. המחתרת הקומוניסטית [יהודית, אלא מה?] בעירק פעלה כנגד המחתרת הציונית וכו'.

האם פנוי כפוי משול בהכרח לפעילות אלימה? לא תמיד. מתישבים תימנים סולקו מעמק הירדן קודם לקום המדינה. האם פנוי 'נורית' היה נישול ופנוי ברוטלי או החלטה ממשלתית לגיטימית? האם פנוי הישוב באבו-רודס [שלא זכור לי שמו] היה בכלל פנוי? האם פנוי ימית עונה לקריטריון של חלק בעם הפועל כנגד חלקו האחר? ואולי דווקא ההתנגדות לפנוי ראויה להרשם ככזו?
את ההיסטוריה בניגוד לפוליטיקה - ראוי יותר לאכול כשהיא קרה.

נערך לאחרונה ע"י .ישראלה היפהפיה בתאריך 07-08-2007 בשעה 18:54.
ישן 09-08-2007, 19:11
  irir irir אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.03.07
המקרה של אבילאה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוני-ק שמתחילה ב ""התותח הקדוש"...."

בשנת 1990 יצא לאור הספר Israeli pacificst

זוהי ביוגרפיה שנכתבה על יוסף אבילאה. היא כוללת גם קטעים ממכתבים אשר כתב. אני מביא כאן מהדברים שמופיעים בספר. בשנת 1947 הגיע לארץ ועדה מטעם האו"ם UNSCOP

תפקידה היה לחקור את המצב בארץ תחת המנדט הבריטי.

בספר מופיע קטע ארוך ממכתב שאבילאה שלח לוועדה בו הוא מתלונן שהבריטים אינם מטפלים כמו שצריך בנשק לא לגאלי. הוא מספר איך הלך לעמדה של הצבא הבריטי ודווח [ לטעמי הלשין] על איש הגנה בהדר הכרמל בחיפה שהחביא טומיגן. למרות שהוא דווח להם את כל הפרטים והיה מוכן ללכת איתם, השורה התחתונה הייתה שהם למעשה לא פעלו.

לאחר מכן הוא הלך למשטרה וגם הפעם הוא מתלונן, הם לא פעלו [לי נראה ממש מוזר למה לא פעלו בתקופה בה הוטלו עונשים חמורים על נושאי נשק לא לגאלי].

אותו פציפיסט [כפי שהוא מכונה] [ואני מוסיף "דגול"] היה נגד הקמת המדינה היהודית.במכתב אחר לוועדה, הוא כתב, ואני מצטט במדויק:
"...
There upon, the Arab Legion will start its manoeuvres in the Palestinian hills near Nablus and Hebron. The army will be enlarged by recruits from Syria and Lebanon. The slightest provocation of a man killed in Jaffa or something else will be reason for an ultimatum by the Arab state to join Grand Syria or they will start coming down from the hills and finish once for ever the Zionists’ aspiration for a Jewish state in Palestine
"...

כמו כן מתואר בספר איך לאחר הקמת המדינה הצליח להתחמק מהגיוס לצה"ל.
כל אחד שיסיק את מסקנותיו מן הכתוב, ויכול לעשות גם השלכות לימינו אם ירצה.
ישן 09-08-2007, 19:21
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
בחלק מהמקרים הבריטים אכן העדיפו להעלים עין
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "המקרה של אבילאה"

היו יחידות צבא שבכלל העדיפו שלא "להגדיל ראש" בעבודות שיטור, והיו יחידות משטרה שהיו להם הסכמים לא כתובים עם השכנים שלהם - ערבים או יהודים.

בראשון לציון הייתה תחנת נוטרים ידועה באיזה מגדל מים שהיה אז ממש בקצה העיר, לכוון סרפנד. המיתולוגיה המקומית מספרת איש פעם שהגיעה התרעה שקצין בריטי בא לעשות ביקורת, היו כמה מכובדים "ואפילו מקומיות יעלות חן" לוקחים אותם ל"בילוי" ביקב, עד שיהיה זמן לארגן את התחנה.

מעשה שסיפר איש יחסית ידוע שהיה בתיכון בסוף תקופת המנדט:

כמי שהיה בן למשפחה (שתיים) ידועה מאוד וגם דיבר אנגלית טוב (בכלל כל השיחה התפתחה משיחה על רמת האנגלית של ילידי תקופת המנדט - נושא שמעניין אותי מאוד) הוא נקרא לפתע ע"י אחד ממכובדי העיר. הסרג'נט "שלהם" מגיע לביקורת פתע וכל הנשק נמצא באימוני חי"ש בפרדס רחוק משם...

תפסו את הסמל הנכבד והושיבו אותו בבית שפה. שותים בירה, משתינים, ושותים עוד. אחרי שעה של בילוי כפוי, הסמל מביט בשעונו בעצבנות ושואל "נו, לא היה לכם כבר רמספיק זמן להחזיר את הרובים מהפרדס של פוחצ'בסקי?" גם לי יש בית לחזור אליו...

אגב: גם את אנשי האצל הזוטרים לא תמיד ממש חיפשו.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:31

הדף נוצר ב 0.07 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר