לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > אנימה ומנגה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 10-08-2007, 17:06
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
דיון והגיגים: והפעם- Texhnolyze

ממש קשה לי לפתוח אשכול דיון על הסדרה הזאת, כי אני מרגיש שהדיון עליה אולי רציני ומורכב מכדי לדון בו בפשטות בפורום, אבל ננסה בכל זאת (בתקווה שהאשכול לא יהפך-כמו שאשכולות ההגיגים האחרים הפכו- לדיון ביני לבין אריאל).
הדברים מכילים ספויילרים, ומה שאני מציג הוא על החלק הברור ביותר של הסדרה: יחסי חברה-טכנולוגיה.
אז ככה:
העולם העליון מייצג את החברה שהשלמות שהטכנולוגיה מעניקה מובילה אותה לניוון. הניוון הוא לא בגלל שאין מה לשפר ולהתקדם, אלא בגלל שחוסר החשיבות של הפרטים (אם יש דפקט בדבר מסוים- פשוט מחליפים אותו. ובכללי- לכל דבר יש תחליף), גורם לאנושות לאבד עניין בחייהם-המורכבים מפרטים. אולי בגלל זה בני האדם בעולם העליון מוצגים כרוחות, מעין צללים של עצמם.
שלוש הסיעות הראשיות בעולם התחתון מייצגות גם הן דרכים שהחברה מעכלת את הטכנולוגיה.
אורגאן: אורגאן היא החברה המקבלת לתוכה את השינויים הטכנולגים, מהשיקול הפשוט של יעילות. אורגאן גם שולטים ברוב לוקס ביעילות בגלל שהם אירגון מסודר ויעיל הרבה יותר מהסיעות האחרות. אונישי הוא מייצג של אורגאן- אדם גדול ובעל חזון, בלי סנטימנטים לעבר ול"טוהר הגוף". חוסר הסנטימנטים שלו הופך אותו לדמות שהיא קצת פרקטית מידי, ולכן הוא מזניח את אשתו וכמעט שלו מתייחס אליה, מעבר לתפקודה כמזכירתו.
לאקאן: לאקאן הם תת החברה המנצלת חוסר יציבות לטובת קידום מטרותיה. לאקאן מנצלים את הבלגן שהטקסנולייז יוצר, והם מנסים לצוף על גל הכאוס תוך כדי שהגל יטביע את שאר אויביהם. לא באמת אכפת להם מהטקסנולייז, וחלקם עם טקסנולייז וחלקם בלי. בכללי, לאקאן מייצגים את החברה הצעירה והבוהמיאנית (רואים זאת גם בזה שהתנאים בהם לאקאן חיים נמוכים בהרבה משל האחרים) והמאוד פסוטמודרנית החיה בתוך תמונת עולם רומנטית. המלחמה והפירוק שלאקאן עוברת בסוף הסדרה מראה שסופה של הגישה הזאת להתנפץ על גבי המציאות. רואים זאת גם ששינג'י בעצם פגע בייצור הלאפיה של העיר, ובכך פגע בעצם בעיר עצמה. זה מסמל שחברה שבנויה על תפיסה כזאת סופה לפגוע בעצמה.
הברית: ברית מייצגת גישה כמעט דתית, המייחסת לטוהר הגוף ולהשענות על הדרך הישנה מעמד כמעט רוחני. חברה כזאת מסרבת לקבל את ההנאות והיעילות שהטכנולוגיה מציעה, ומעדיפים להתאמץ יותר ולהרוויח פחות. רואים את החולשה היחסית שלהם בקרב מול הסיעות האחרות בגלל החסרון הזה שלהם, אבל מצד שני המוראל והאומץ שלהם גבוה בהרבה משל האחרים. בסך הכל אני חושב שהם מייצגים את החברה האידאליסטית- המתקיימת בזכות האידיאלים שהיא יוצרת לעצמה, ולא מתוך השראה חיצונית כל שהיא (למרות שזה לפעמים פוגע בהם, כי יש לחברות אחרות מה להציע).
ההשמדה המוחלטת של שלוש הסיעות מראה שאף אחת מהגישות הללו לא בריאה. לא טוב להיות פרקטי מידי (ובך לאבד את הרגישות), לא טוב להיות מרדן ואנטי (כי בעצם צריך משהו למרוד בו, ואם תשמיד את שאתה מורד בו אתה בעצם משמיד את עצמך) ולא טוב להיות אידיאליסטי מידי (ובכך לוותר על ההתקדמות).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י yishain11 בתאריך 10-08-2007 בשעה 17:12.
חזרה לפורום
ישן 10-08-2007, 17:28
צלמית המשתמש של Bakagami
  Bakagami Bakagami אינו מחובר  

חבר מתאריך: 30.11.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי yishain11 שמתחילה ב "דיון והגיגים: והפעם- Texhnolyze"

הסדרה הזאת עמוסה מדי בסימבוליזם ורעיונות ערטילאיים מכדי שיהיה אפשר לפרש אותה בצורה חד משמעית.
לכן, לטעמי, היתרונות והכשלים של הסדרה נובעים כמעט מאותו מקום -

יש יותר מדי נושאים שאפשר לפרש ביותר מדי דרכים.
עד עכשיו, אני לא משוכנע אם העיקר פה הוא אדם-טכנולוגיה, אדם-חברה, מאבק בין מעמדות,
או ניסוי מוזר בפסיכולוגיה עפ"י לאקאן.
ואני לא ממש בטוח אם התסריטאים משוכנעים...

אגב, בעניין לאקאן: http://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Lacan
יש השפעה של הרעיונות של לאקאן על הסדרה, אבל אני עדיין לא לחלוטין סגור על למה
דווקא אותו פלג שנקרא על שמו זכה לכך.

יוהן וולפגנג וון גתה - 28.06.1876

חזרה לפורום
ישן 10-08-2007, 17:36

אני מסכים בהחלט
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי Bakagami שמתחילה ב "הסדרה הזאת עמוסה מדי..."

שיש המון נושאים בהם הסדרה עוסקת, אבל אי אפשר לדבר לפחות על חלקם?
בכוונה הגדרתי שאני הולך לדבר על חברה-טכנולוגיה.
ואיפה בקטסנולייז יש סימבוליזם ומושגים ערטילאיים? דווקא שיבחתי לעצמי את הסדרה על זה שאין בה סימבוליזם עמוס ולא ברור כמו בSEL. ומה אתה רואה ככשל בסדרה? אני דווקא מאוד התרשמתי לטובה מהאיכות המעולה של הסדרה כמכלול, כמעט בלי דפקטים.
לגבי הסימבוליזם- אני לא אומר שאין סימבוליזם בכלל (יש למשל בזה שהעולם העליון דומה ליצירותיו של אדוארד הופר) אבל הסימבוליזם לא מופיע בחלקיה העיקריים של העלילה. איפה אתה מצאת אותו?
ואני אשמח אם כן נדון על החלקים שהוחלט כן לדון עליהם...

חזרה לפורום
ישן 11-08-2007, 21:54

למה אדם לאדם?
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי Bakagami שמתחילה ב "אתה בטוח שהשילוב בין אדם..."

דווקא השילוב בין הסיעות במאבק ההישרדות מאוד עזר להם. גם העובדה שלאט לאט הדמויות נפרדות ופונות כל אחת אל מאבקה האישי מראה שהביחד לא היה מצב שלילי.
הרבה יותר ברורה התמונה שמציגה הסדרה לגבי הטכנולוגיה- הסיעה הרביעית, המתקדמת ביותר טכנולוגית היא שהביאה את החורבן על לוקס, בנסיונה לכפות עליה את האוטופיה שהיא יצרה. הדבר מסמל שטכנולוגיה מפותחת יכולה בקלות להפך מאמצעי למטרה, וברגע שהאנושות הופכת למשרתת של הטכנולוגיה, ממילא האנושיות הולכת ונעלמת ואיתה החיוניות והרגישות שהן חלק אינטרלי מחייהם של כל אדם וחברה נורמליים.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 18:15

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר