לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > מערכות הפעלה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-08-2007, 20:42
  בזוקה בזוקה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.05.03
שאלה איזו מערכת הפעלה להתקין על SUN? סולאריס או לינוקס

ברשותי שרת אחד ומס תחנות עבודה ישנות, כולם תוצרת Sun.

דגם השרת:
Enterprise 3500, 4 CPUs, 2GB

דגמי תחנות העבודה:
Ultra 80 + Ultra 20
SparcStation 20 + SparcStation 10 + SparcStation 5

כרגע, מותקנת על כולם מערכת הפעלה מסוג סולאריס (בגרסאות שונות).
ברוב המקרים, אני אפילו לא יודע את סיסמת ה- root.

אני מעוניין להקים שרת על-מנת ללמוד קצת ולהעשיר את ידיעותיי.
חשבתי להקים שרת FTP, TFTP, Loggin, Web, Mail
בנוסף, אני מעוניין לכתוב סקריפטים ב- Bash וב- Expect.
ואולי, אולי (בהמשך, אם יהיה זמן), ללמוד גם קצת PHP.

ולשאלתי, איזו מערכת הפעלה כדאי להתקין?
(אני חושב שכדאי להתקין מערכת הפעלה מחדש, גם כדי ללמוד, גם כדי לדעת בדיוק מה יש לי וגם כי ברוב המקרים אין לי את סיסמת ה- root).
חשבתי ללכת על סולאריס (בגלל שהחומרה של סאן), אובנטו או סוזה.

מה דעתכם?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 29-08-2007, 02:18
צלמית המשתמש של infernal211283
  infernal211283 infernal211283 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.02.05
שלח הודעה דרך ICQ אל infernal211283 שלח הודעה דרך MSN אל infernal211283
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי בזוקה שמתחילה ב "אם שתיהן אותו גועל-נפש, אז מהי המלצתך?"

לבנתיים תתרחק מאובונטו/קובונטו, היא עושה הכל בצורה מאוד פרטית שאופיינית רק לה, העניין של הרגל משחק פה תפקיד, לכן לא כדאי להתרגל להפצה כזאת על ההתחלה.

האמת, אני רק עכשיו הולך להיכנס ל-rhel ו-centos, עם fedora כבר התעסקתי ואני יכול להמליץ לך (אם אתה רוצה ללמוד לינוקס בנחת) להתחיל מזה, רוב העולם שמתחיל ללמוד לינוקס, אינו טועה.

אם אתה רוצה ממש ללמוד לינוקס בצורה אגרסיבית, אז תנסה gentoo שבטוח תיתן לך את זה.
ההתקנה תגרום לך לקמפל את הסביבה, את הקרנל, את החבילות, יהיו בעיות בדרך שתצטרך להתמודד איתן, אם זה לא ישבור אותך ובסופו של דבר יהיה לך דסקטופ, כשתסתכל אחורה תבין שלמדת הרבה.

FreeBSD יתן לך אחלה לימוד באווירת יוניקס - מומלץ בחום, אני למדתי המון ממנה, בעיקר בזכות הדוקומנטציה האקדמאית האיכותית שלה.

נערך לאחרונה ע"י infernal211283 בתאריך 29-08-2007 בשעה 02:20.
ישן 31-08-2007, 17:20
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי בזוקה שמתחילה ב "אם שתיהן אותו גועל-נפש, אז מהי המלצתך?"

משום שלדעתי, אחד הכלים החזקים ביותר של לינוקס בימינו, עבור המשתמש, הוא כלי ניהול החבילות; רדהט בהחלט המציאה את הקונספט בצורה שבו הוא הפך לנחלת הכלל, לדעתי, והיא עשתה זאת כבר לפני יותר מעשור. מאז, הקונספט נשאר שם בדיוק מה שהוא היה אז. שום התקדמות, חוץ אולי מהעתקה קטנה של היכולת של apt-get לצורך מימוש dependencies אוטומטית.

אבל המאגר שלהם נשאר קטן.

לא פעם ולא פעמיים אתה תמצא שיש דברים שפשוט אין לך ב repository... ואז אתה מוצא את עצמך מתחיל ללקט RPM-ים ממקומות מפוקפקים שלא ברור לך מי הם ומהיכן הם, על סמך גוגל, או שפשוט תנטוש סופית את מנהל החבילות, ותתחיל לעבוד עם קוד מקור ולקמפל ידנית - משום שאתה תגלה שעבור כל שדרוג אתה צריך לשדרג כל מיני דברים מכל מיני מקומות, שגוררים שינויים של דברים אחרים, חסימות, ושאר ירקות... תופעה זו היא די ייחודית למשפחה של רדהט (אאל"ט) - והיא נקראת "Dependency Hell".

זה למה לא redhat.

אל תתפוס אותי במילה, אבל נדמה לי ש(ש)מנדרייק (כיום "מנדריבה") עדיין מבוססת בדיוק על אותה השיטה של redhat - וכיוון שהיא מבוססת עליה - גם היא תהיה פסולה מהסיבה הזו... (וסיבות אחרות; גירסאות אלפא?)

למה בכל זאת משתמשים ב redhat? כי הם היו הראשונים. והם מסחרו את עצמם. ויצרו את "enterprise". וחברות תוכנה מסויימת "הסמיכו" את המוצרים שלהם לעבודה רק על RHEL. ומנהלים שלא מבינים, דואגים להמשיך את המעגל הזה... וקונים לינוקס מבלי שום סיבה טובה...

אם אתה מסכים עם דעתי לגבי חשיבותו ועוצמתו של מנהל חבילות חזק, צמצמת לך קצת את כמות ההפצות שלך.

לדעתי, נשארת בעצם רק עם ג'נטו - שהקונספט של מנהל החבילות שלה הושאל מ ports של BSD ועוד שופר... ועם דביאן, שמנהל החבילות שלהם גם חזק לדעתי - ושם החבילות בינאריות. כיוון שהם רוצים לשמור על כל הקונפיגורציות האפשריות (בדומה ל USE flags שיש בג'נטו) - על כל תוכנה שיש לה כמה אפשרויות קומפילציה, תהיינה אותו מספר של חבילות בינאריות להתקנה עבור כל הצירופים. זה נשמע כמו סיוט לניהול מבחינת מנהלי ההפצה (הם צריכים לשבת ולקמפל את כל הדברים האלה ולהכין מהם גירסאות בכל פעם...) - אבל אם יש שם מספיק אנשים, ייתכן שמבחר החבילות שלהם גדול מספיק עבור המעוניינים...

לסיכום, ההפצה שאני בחרתי, כמו שבוודאי רבים פה יודעים, היא ג'נטו. יש לה שני חסרונות בלבד מבחינתי, ששניהם לא מטרידים אותי; להתקין את הבסיס שלה זו פעולה קצרה יחסית - להגיע למערכת עובדת לוקח לי כחצי שעה (בהנתן עותק של stage3 ושל portage snapshot על תקליטור ההתקנה) - כאשר 5 דקות בערך מהזמן הזה הולכות על יצירת מחיצות, מערכות קבצים, פריסת ה S3 וה snapshot - ועוד בערך 25 על קימפול הקרנל, כתיבת fstab, קונפיג ל GRUB והתקנת vixie-cron, metalog ו-slocate. זה הזמן שלוקח לי להכין שרת כדי שאוכל לדחוף אותו בארון בחדר שרתים. אחרי זה, אם אני רוצה למשל שיהיה שם Apache, PHP, MySQL - אז אני עורך את etc/make.conf/ - מכניס את השם של שלושת התוכנות ל USE, וכותב בשורת הפקודה "emerge apache php mysql" - הולך לעשות משהו אחר - ואחרי חצי שעה נוספת בערך, השרת שלי כבר LAMP. בעתיד, עדכון שלו, ייעשה בפקודה דומה.

ב Desktop הפעולות האלה לוקחות יותר זמן, כי הסביבות הגרפיות כבדות יותר לקומפילציה (מה לעשות). ואז מישהו הביא לתשומת ליבי שקיימת הפצה שמבוססת על מנוע החבילות של ג'נטו, אבל פועלת עם חבילות בינאריות - שהוא משתמש בה. באופן כללי, היא בסדר, בסופו של דבר, היא מבוססת על אותו מנוע, אבל, ישנם כמה דברים שהם שינו שם והם לא התחשבו בזה שיש חבילות שמבוססות על התנהגות מסויימת - זה נוגע בעיקר לעבודה בסביבת פיתוח במשרד יותר מאשר למשתמש הביתי - אז במקרה המסויים הזה, היא צריכה קצת tweaking. מלבד זאת, ההתקנה שלה מהירה, מקבלים את המנוע של ג'נטו, וזה גם מגיע עם תמיכה מובנית באקסלרציית 3D - עם Beryl מגיע פועל out-of-the-box. להפצה הזו קוראים Sabayon...

ואחרי שכתבתי כל כך הרבה, אני מצפה לכל תגובות ה"מנדרייק זה אחלה" "פדורה שולט" וכדו', מכל אלה שניסו רק את ההפצות האלה ולא ראו מעולם הפצה אמיתית

ישן 30-08-2007, 12:40

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי דור שמתחילה ב "כמה לינקים בעניין..."

ציטוט:
In the end, Solaris is an oldschool UNIX for UNIX Geeks like scientists and students. It's maybe perfect for enterprise business. Unfortunately, there is no efficient way to deal with it if you're not qualified in UNIX Development or Administration. The other way round, SUN seems not to be interested in delivering sufficient consumer technology. Things like JAVADesktop 2 are not a bad idea at all, but it seems more likely to be a hobby project than a serious solution. Other systems solve usability far better. From my point of view it's easier to set up, understand and use FreeBSD if you are just a user wanting to try a "real" UNIX. While Solaris 10 is surely a professional OS for insiders, I can't understand the hype SUN made about it. In many aspects Solaris is an OS from yesterday, from glory days where UNIX Workstations dominated a lot of markets. Those days have passed and the question is, why you should use Solaris instead of a modern operating system, especially if we're talking about the x86.

ד"א, zfs הולך להיות ב-FreeBSD 7.0 שאמורה לצאת בקרוב, בקשר ל-dtrace, יש דיונים בין מפתחי FreeBSD ל-Sun על אם להחזיר את הקוד של dtrace ל-FreeBSD לאחר ש-Sun נתנו ולקחו אותו.

ישן 01-09-2007, 18:15

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי zion.b.y שמתחילה ב "[size=3]מאוד מאוד מומלץ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי zion.b.y
מאוד מאוד מומלץ לינוקס , יציב יותר ומהיר יותר

במקרה הזה שהמכנותו הן של Sun ומערכת ההפעלה היא עם קרנל מונוליטי שבנוי במיוחד בשביל החומרה של המכונות האלה, אז הטענה שלך לא בכיוון.

אני גם לא רוצה לנפץ לך את האשליות, אבל זה רחוק מלהיות נכון גם בהרבה מקרים אחרים.

אתה רוצה לומר שיש לך נסיון עם שתי המערכות (כולל בנצ'מרקים) ואתה פה כדי לחדש לנו?

אני רואה שניסית Vista ואתה מעדיף לינוקס, זה ברור, אבל עד כמה אתה מכיר יוניקס?

נערך לאחרונה ע"י infernal211283 בתאריך 01-09-2007 בשעה 18:17.
ישן 01-09-2007, 23:55

בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "עם העובדה שהמון מערכות בעולם..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי שימי
עם העובדה שהמון מערכות בעולם עוברות מיוניקסים למיניהם לכיוון לינוקס, וההפך - לא ממש - אי אפשר להתווכח...

את הטענה על הקרנל אני לא כל כך מבין - יש קרנל שלא בנוי במיוחד בשביל החומרה של המכונה? הרושם שלי היה שאם אתה לא תשתמש בהוראות המכונה הנכונות, העסק פשוט לא יעבוד, אבל אולי אני טועה ומטעה...

המון עוברים ללינוקס מיוניקס מכיוון שהיא חינמית, בפשרה בין המחיר לביצועים הם מעדיפים ללכת על על הקטע של המחיר (או החוסר מחיר) אבל אין ספק שהדברים היותר רציניים בעולם לא רצים על לינוקס אלא על יוניקס, קח את 13 שרתי ה-DNS לדוגמה, אתה חושב שהם רצים על לינוקס?
הדברים גם מקבלים תפנית והרבה עוברים מלינוקס ל-BSD שהיא דרך חד סיטרית, לא שמעתי על אנשים שחוזרים חזרה ללינוקס מזה. (פרט לאלה שניסו אותה לפני עשור והתבאסו)

בקשר לקרנל המונוליטי של יוניקס מול המודולרי של לינוקס, המונוליטי בנוי להוציא את הביצועים האופטימליים על החומרה של אותה החברה שמוציאה את המע' הפעלה, אין מה להשוות את זה לקרנל המודולרי של לינוקס שאומנם נותן אפשרות לטעון מודולים כשאתה צריך אותם אבל אף אחד לא מבטיח שהם יעבדו בצורה טובה כמו סולאריס על החומרה של sun (וכן זה התחייבות).

נערך לאחרונה ע"י infernal211283 בתאריך 01-09-2007 בשעה 23:59.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:35

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר