לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #10  
ישן 17-02-2005, 09:59
  צביקה_ק צביקה_ק אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 29.04.04
הודעות: 228
למיטב ידיעתי היו יותר מ 12 מעוטרים
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי jason bourne שמתחילה ב "אות גיבור ישראל"

למיטב ידיעתי היו יותר מ 12 מעוטרים לדוגמא יובל נריה אותו אני מכיר אישית http://www.aka.idf.il/iturim/asp/di...asp?docId=28777


[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.aka.idf.il/SIP_STORAGE/files///7//26167.gif]


מלחמת יום הכיפורים
סרן נריה יובל 2118590
תיאור המעשה:
ביום 6 באוקטובר 1973 שימש סגן יובל נריה כסגן מפקד פלוגת-טנקים שלחמה באזור קנטרה. בקרב זה נפגעו מרבית הטנקים של פלוגתו, וסרן יובל נריה המשיך להילחם וגם עסק בחילוץ לוחמים וטנקים מהשטח. ב-7 באוקטובר 1973 ארגן טנק, שאויש על ידי 4 קצינים, שנותרו מפלוגתו ללא טנקים כשהוא המט"ק. ב-8 באוקטובר הצטרף לטנק זה קצין המבצעים של הגדוד כאיש צוות חמישי, אשר קיבל לידיו את הפיקוד על טנק זה. הטנק הצטרף לחטיבה אחרת, שהשתתפה בהתקפת הנגד באזור הפירדאן. באותו הקרב, בהבחינו בטנק שמפקדו נפגע, עזב את טנק הקצינים ונטל לידיו את הפיקוד על טנק זה, כאשר ה-קמב"צ המשיך לפקד על הטנק הקודם. אחר-כך, בעורף, ארגן לעצמו 3 טנקים והצטרף ללחימה במסגרת יחידה אחרת. באזור הלחימה נוספו לו עוד 4 טנקים, והוא מונה למפקד-פלוגה. ב-14 באוקטובר 1973 השתתף סגן יובל נריה עם פלוגתו בהתקפת-נגד מול דיביזיה מצרית. בקרב זה השמידה פלוגתו רבים מטנקי האויב, אך 3 טנקים מפלוגתו נפגעו, והוא אירגן את חילוצם. בליל 15 באוקטובר 1973 פיקד סגן יובל נריה על פלוגה של 6 טנקים. בקרב זה, באזור "החווה הסינית", נפגע הטנק שלו. הוא הצטרף כחמישי לטנק אחר, ואחר כך ירד ברגל בשטח המוחזק בידי חיילי אויב רבים, עלה על טנק אחר והמשיך בלחימה. ב-18 באוקטובר 1973 השתתף סגן יובל נריה בהתקפה חטיבתית מצפון ל"חווה הסינית", כמפקד של טנק שארגן לעצמו לקראת ההתקפה, בקרב זה נפגע הטנק, סגן יובל נריה נפצע קשה ופונה לאחור. במעשיו אלה גילה גבורה, כושר-מנהיגות ורצון ללחימה ללא סייג במשך 12 ימי לחימה רצופה - עד שנפגע.
על מעשה זה הוענק לו : עיטור הגבורה
אייר תשל"ה מאי 1975,
שמעון פרס, שר הבטחון
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #15  
ישן 17-02-2005, 09:38
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.12.04
הודעות: 1,426
מור"ק - סג"מ שלמה ערמן ז"ל , אות הגבורה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ויקטור חסון שמתחילה ב "12 הגיבורים"

מלחמת יום הכיפוריםסג"מ ערמן שלמה ז"ל 2138713
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.aka.idf.il/SIP_STORAGE/files///7//26167.gif]
תיאור המעשה:ביום 6 באוקטובר 1973 שימש סמ"ר שלמה ערמן ז"ל כסמל מחלקת-טנקים במעוז "אורקל". עם פרוץ המלחמה נפגע מפקד-המחלקה ונפל. סמ"ר שלמה ערמן ז"ל נטל לידיו את הפיקוד על המחלקה, והפעיל אותה במשך יומיים במעוז ומחוץ למעוז כשהוא פועל עם הטנק שלו בטווחים קצרים, נגד אויב שהחזיק בחלק מהמעוז. ביום 7 אוק' 1973 נע בטנק שלו בראש הכוח הנחלץ מהמעוז, כשהוא עצמו מפעיל את נשקו האישי, רימונים ואת תותח הטנק - לעבר כוחות אויב שחסמו את היציאה מהמעוז בטווח של מטרים ספורים. בהמשך התנועה עלה הכוח הנחלץ על מארב אויב - והטנק של שלמה ערמן ז"ל נפגע. אנשי-הצוות ו-סמ"ר שלמה ערמן ז"ל נחלצו מהטנק שנפגע, והוא דאג לרכזם כשהוא חשוף לאש האויב. סמ"ר ערמן ז"ל הוביל את אנשי הצוות במסע רגלי לעבר כוחותינו, כאשר הוא נושא עמו חייל פצוע מחיילי- תצפית, שנאספו על-ידיו, עוד לפני עלותם על המארב. משך כל הלילה, במסע מפרך בביצות, פיקד על אנשיו ועודד אותם. למחרת, 8 אוק' 1973, הגיעו לקו-כוחותינו. בהשלימו משימה זו, נפל. במעשיו אלה גילה אחוות-לוחמים, אומץ -לב, תושיה וגבורה תוך חירוף נפש.על מעשה זה הוענק לו : עיטור הגבורה אייר תשל"ה מאי 1975, שמעון פרס, שר הבטחון
סוף עצוב מאוד - במהלך החבירה עם כוחותינו , נהרג סמ"ר ערמן מירי כוחותינו ..
הועלה לאחר נופלו לדרגת סג"מ .
יהי זכרו ברוך
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #17  
ישן 17-02-2005, 18:34
  Pshahar Pshahar אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 27.12.04
הודעות: 1,426
במהלך החילוץ , על ציר " הפלסטיק " נפגע הטנק של ערמן
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי AirZone שמתחילה ב "באמת סיפור עגום ועצוב...יותר..."

מטיל מהגדה המערבית , ערמן פיקד על הנחלצים ממתחם "אורקל " , בדרך הוא אסף את חיילי התצפית הפצועים . לאחר הפגיעה בטנק , הם המשיכו ברגל ערמן ניווט את כל הכוח במומחיות רבה ע"פ עקבות השרשראות בחול לעבר כוחותינו . כמו כן נוצר קשר עם חפ"ק החטמ"ר ששלח 3 טנקים לחבירה .
בעת החבירה , השאיר ערמן את כולם , וצעד הוא לעבר הטנקים (שלנו) הטנקים זיהו אותו כמצרי (אותה העת רוב הגזרה הצפונית הייתה בידי המצריים) ופתחו לעברו באש , לא היה לו סיכוי ..
מילואימניק מכוח החלוצים נופף בטלית וזה מה שעצר את האש .
אגב , אתו מילואימניק היה פצוע וביקש מערמן , בגלל מכאוביו , להשאיר אותו בתצפית עד שיגיע כוח החילוץ - ערמן התעקש ולקח אותו , בכך למעשה הציל את חייו .

אגב , ערמן היה בגדוד 9 - אותו גדוד שנשחט בשעתיים הראשונות של המלחמה .
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #18  
ישן 27-09-2008, 04:03
  strong11 strong11 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 26.11.04
הודעות: 2,109
צל"ש במחלוקת?
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "במהלך החילוץ , על ציר " הפלסטיק " נפגע הטנק של ערמן"

בטור צומת גיבור מבמחנה הסוקר את סיפור הצל"ש של דוד אבודרום, קצין מילואים שפיקד על אחד ממעוזי אורקל בפרוץ מלחמת יוה"כ, מותח האיש, שנפל כאמור בשבי המצרי, ביקורת מרומזת על תפקודו של שלמה ערמן ז"ל בקרב ההחלצות. לדבריו, ערמן, שפיקד על טנק התקין היחיד בכוח הנחלץ והוביל אותו למעשה למרות דרגתו הזוטרה, היה יכול להכריע בקלות גם את המארב השלישי הקטלני (כפי שהכריע את השניים הקודמים לו) אך במקום זה בחר להמשיך בתנועה אחרי ששני הכלים האחוריים נפגעו ואף לא חזר לאחור לסייע אחרי שהבין את המצב. כאמור נכתב שערמן ביקש אישור לחזור ולחלץ את החיילים אך הדבר לא נשמע הגיוני - איזה מרחק כבר יכול היה טנק בודד לגמוע בטרם הבחין בכך שזחלם החי"ר וטנק הגור שלו כבר אינם מאחוריו? וגם אם כן, מדוע בעצם נזקק לאישור כלשהו כדי לחזור ולחלץ את עמיתיו למחלקה ולמעוז? נראה שמותו הטראגי והמיותר של ערמן מספר שעות מאוחר יותר, בתקרית הדו"צ האומללה, סתם את הגולל על האפשרות לתחקר לעומק את סיפור המארב הקטלני, בו נרצחו בדם קר 9 מחיילי המעוז בידי שוביהם המצריים ו 19 אחרים הובלו אל השבי.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #19  
ישן 25-09-2012, 06:11
צלמית המשתמש של dsho
  dsho dsho אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 06.07.09
הודעות: 649
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי Pshahar שמתחילה ב "מור"ק - סג"מ שלמה ערמן ז"ל , אות הגבורה"

מסתבר שפרטי נפילתו של גיבור ישראל שלמה ערמן מאש כוחותינו הרבה יותר עגומים מהתאור הסתמי בכתב העיטור שקיבל לאחר נפילתו.

http://www.nrg.co.il/online/54/ART2...4&cat=872&loc=7

ציטוט מכתבה על שלמה ערמן ז"ל היום מעריב:

לפתע אנחנו מגיעים, ערמן עומד בשביל, מחזיק חול ביד, מסתכל ואומר אנחנו עכשיו בציר שמוביל לתעוז יורם. פתאום הוא אומר 'חבר'ה, עצרו. יש פה קוליסים (סימון שרשראות של טנקים, ע"ל) ויש פה כמה טנקים. תעמדו בשורה, תרימו ידיים. ערמן אומר לי 'מילואימניק, אתה תעמוד מאחוריי'. שאלתי אותו למה, אבל הוא התעקש. בדיעבד זו הייתה הפעם האחרונה בה הוא הציל לי את החיים".

"היי טנקיסטים, אנחנו חבר'ה מהמעוזים"

ש: מאיפה אתם?
"מאורקל. תתקשרו ל'כוסית‭,'‬ ל'קסטה' ול'לבן‭,'‬ תגידו להם ש‭1-‬ של לפתן הגיע שלם לכוחותינו יחד עם איש מילואים".

ש: מאיפה אתם בארץ?
"מחיפה, מתל-אביב, משפיים, מבית-אלפא".

ש: איפה קולנוע מוגרבי?
"באלנבי פינת בן-יהודה".

ש: מי מכם מחיפה?
"אני, אמר שלומי, שהתגורר בנווה-שאנן".

ש: מה יש שם?
"טכניון".

ש: מאיזו פלוגה אתם?
"פלוגה ל'".

ש: אין דבר כזה פלוגה ל'".

באותו רגע נטען פגז, ונורה לעבר הצוות - שלמה ערמן, משה לוי ורמי גולדברג נפגעים. גולדברג נהרג במקום.

5 החיילים מצליחים להגיע לפנות בוקר בסמוך לטנקים של אנשי מילואים מגדוד אסף, גדוד שריון 113. הצוות, שגויס רק באותו היום, בפאניקה גדולה לאחר מארב של קומנדו מצרי שבוצע לחטיבה אחרת, ולכן לא מוכן לקחת שום סיכון.

"לפנות בוקר ראינו צלליות של טנקים. שלמה אמר שאלה טנקים שלנו, והלכנו זקופים לכיוון שלהם וקראנו להם. הם בכלל לא שמו לב אלינו", מספר רוסקיס את תחילתו של האירוע הטרגי. "התחיל דו שיח בינינו. התחלנו לדבר בעברית, אבל הם לא האמינו לנו שאנחנו ישראלים, משום מה, למרות שהכל היה ישראלי לגמרי. התחילו לשאול אותנו לא מעט שאלות, והרגשנו לא בסדר. מה אתם לא מאמינים לנו? הרי אם רצינו לתפוס אתכם לא היינו מדברים איתכם - היינו ישר קופצים עליכם.

היינו בטוחים שכבר מקבלים אותנו וממשיכים הלאה, ופתאום הופעלו מנועים ויצא פגז לכיוון שלנו, ואחר כך צרורות. עפנו מההדף, משה נפצע, שלמה נפצע וגולדברג נהרג במקום. השתררה דממה, ובקשר שמענו אותם אומרים 'זה עתה השמדנו חוליית אויב'. קמתי, כי שמעתי את הפצועים ואת הגניחות, קמתי וצעקתי לעברם 'יריתם בכוחותינו'. אז הם אמרו לנו להישאר במקום, והזעיקו נגמ"ש לחילוץ. ביקשנו מהם שיבואו לעזור, אבל הם טענו שקיבלו משימה אחרת ונעלמו".
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #22  
ישן 07-03-2005, 12:01
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 03.01.05
הודעות: 4,584
שתי מילים לגבי "כושי" רמון
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ויקטור חסון שמתחילה ב "12 הגיבורים"

לגבי היותו של "כושי" לוחם ביחידה 101 - גם אני שמעתי ש"כושי" היה ביחידה, אולם לא מצאתי סימוכין לכך (אם מישהו ימצא רשימה של לוחמי היחידה אני אשמח להכיר אותה), בנוסף גם בדף הבית של הפונדק שלו שבו הוא מפרט את סיפור חייו (אשר מפורט מאד מאד בקיצור) הוא לא כותב שהיה חבר ביחידה אלא רק שהיתה יחידה כזו. http://www.101km.co.il/historyh.html.

לגבי הסתבכותו של "כושי" בעסקאות סמים, זהו סיפור ידוע למדי, גם פה אין פרטים מלאים, ידוע רק שהוא היה בכלא בגרמניה בעוון עסקאות סמים ומשחרר האסירים חירות לפיד ז"ל הצליח להחזיר אותו לארץ.

לגבי הפונדק עצמו, לדעתי השם במקור הוא לא ע"ש היחידה 101 אלא על שם המקום שבו התקיימו שיחות הסכם שביתת הנשק בין ישראל למצרים לאחר מלחמת יום-הכיפורים, בק"מ ה-101. בינתיים השתרשה גם משמעות השם כמחווה ליחידה, והיום אין לדעת.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #25  
ישן 30-04-2005, 18:52
  אניטה אניטה אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.04.05
הודעות: 2
פיגוע 12 הגיבורים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ויקטור חסון שמתחילה ב "12 הגיבורים"

שלום לכולם,
12 הגיבורים - הארה: ציטוט מתוך "בעוז רוחם" מאתר אכ"כ:
"בטקס שנערך ביום הצבא, ב 17 - ביולי 1949, הוענק לראשונה "אות גיבור ישראל" ל 12 - לוחמים, כמנין שבטי ישראל, בעבור הצטיינותם יוצאת הדופן בשדה הקרב.

לימים הונהגה בצה"ל הענקת ציונים לשבח (צל"שים), מטעם הרמטכ"ל, האלופים, מפקדי האוגדות והחטיבות.
חוק העיטורים בצבא הגנה לישראל, שנחקק בכנסת בינואר 1970, קבע את שלושת העיטורים הגבוהים ביותר עבור גילויי אומץ וגבורה במהלך לחימה ופעילויות מבצעיות אחרות, והם: עיטור הגבורה, עיטור העוז ועיטור המופת, אשר הוענקו לצד הצל"שים."


12גיבורים אלה "אות גיבור ישראל" ולימים הוענק להם גם "עיטור הגבורה. כל אלה שלימים הוענק להם עיטור הגבורה נקראים גם (כי אין שם אחר) "גיבורי ישראל" אך אינם בעלי "אות גיבור ישראל".

שבת שלום וחג פסח שמח,
אניטה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #29  
ישן 01-05-2005, 21:59
  Mazar2824 Mazar2824 אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 28.08.04
הודעות: 179
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "בנוסף או במקום???..."

אות גיבור ישראל היה אמצעי זמני, שבא כמענה לדרישות האנשים בשטח לציין לשבח את מעשי הגבורה. המדליות של הפלמ"ח ו"אות לכיבוש קטמון" נפסלו, אפילו שכבר הוענקו ועל כך אף דווח בעתונות. בתכנון המקורי היה להנהיג מערכת עיטורים מסודרת (המורכבת משלוש דרגות והנפרדת לכל חיל), כאשר גיבור ישראל יהווה עיטור כלל-צה"לי היחיד והגבוה ביותר. אגב כאן ניכרת השפעה סובייטית מובהקת - עיטור גיבור ברית-המועצות לעומת אות גיבור ישראל. שניהם אגב מגולמים בצורה של סמל לאומי בלי שטיקים מיותרים. בן גוריון, שכידוע התנגד לכל צורה חיצונית של ציון לשבח קבר את הפרויקט, כך שאות גיבור ישראל הפך מהאמצעי הזמני - לאמצעי הזמני-קבוע-כרגיל . גם הנסיון הבא של פנחס לבון (בתקופתו הקצרה כשר הבטחון) נקבר בהצלחה. רק לאחר מלחמת ששת הימים הדבר היה אפשרי (מסיבות מובנות).

אות גיבור ישראל כאמצעי זמני הומר בעיטור הגבורה. כלומר עיטור הגבורה בא במקום אות גיבור ישראל. אמנם זו טעות לומר, כי בעלי עיטור הגבורה הם גיבורי ישראל, מבחינה סמנטית כמובן, הרי התואר הוענק רק ל-12 בעלי "אות גיבור ישראל". עם שינוי השם, בא גם שינוי הנוסח.

נערך לאחרונה ע"י Mazar2824 בתאריך 01-05-2005 בשעה 22:03.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #34  
ישן 04-05-2005, 14:08
  אניטה אניטה אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.04.05
הודעות: 2
12 הגיבורים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ויקטור חסון שמתחילה ב "12 הגיבורים"

ציטוט מתוך מאמר שהתפרסם בידיעות אחרונות באפריל 2002. הכותב: איתן הבר :
"בתום מלחמת העצמאות, בשנת 1948, הוחלט, לאחר התלבטיויות רבות, לציין לשבח חיילים ומפקדים בצה"ל שזה עתה קם, על תפקודם בקרבות.
בצמרת צה"ל והמדינה התעוררו ויכוחים פנימיים בסוגיה, ולבסוף סוכם לקבוע 12 גיבורי ישראל, כמניין השבטים. נקבע גם כי 12 החיילים והמפקדים שייבחרו מתוך מאות מועמדים, ישאו בתואר לכל ימי חייהם, ולעולם לא יהיה עיטור רם ממנו.
לאחר מיון ובחירה קפדניים נקבעו 12 גיבורי ישראל. ארבעה מהם קיבלו את העיטור אחרי מותם בקרב. שמונה מהם קיבלו את העיטור בטקס חגיגי בתום אחד המצעדים הראשונים של יום העצמאות, מידיהם של נשיא המדינה וראש הממשלה.
12 הגיבורים היו: אברהם אביגדורוב, בן ציון לייטנר, סימן-טוב גנה, אריה עצמוני, יוחאי בן נון, אמיל בריג, יאיר רחלי, רון פלר, צבי זיבל, זרובבל הורוביץ עמנואל לנדאו ויזהר ערמוני....
בעקבות מעשי גבורה רבים במלחמת יום הכיפורים הוחלט לאחר המלחמה, בשנת 1974, להעניק עיטורי גבורה לעוד 25 לוחמים ומפקדים. באותה עת נקבע כי רק 12 מקבלי האות הראשונים במלחמת העצמאות יכונו "גיבורי ישראל". באותו זמן, נקבעה גם לראשונה צורתו של העיטור, יחד עם עיטורים אחרים, כמו עיטור העוז ועיטור המופת.
ל- 12 גיבורי ישראל ניתנו זכויות מסויימות, כמו פטור ממסים והלוויה צבאית בבוא יום".

תוספת = 12 גיבורים אלה היו זכאים להקבר בחלקת גדולי האומה אבל עד היום כל מי שנפטר, ביקש או ביקשה משפחתו, בשל צניעותם, להקבר בבית קברות צבאי או בית עלמין רגיל ולא להקבר בצד גדולי האומה.

אניטה
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 15:31

הדף נוצר ב 0.38 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר