לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 21-09-2007, 11:24
  משתמש זכר ck5760 ck5760 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.10.02
האם אבותינו (נביאים, תנאים, אמוראים) עסקו אך ורק בתורה או שהם גם עבדו?

האם אבותינו (נביאים, תנאים, אמוראים) עסקו אך ורק בתורה או שהם גם עבדו בחקלאות, מסחר וכו'?
ז' בתשרי תשס"ח
שאלה:
האם אבותינו (נביאים, תנאים, אמוראים) עסקו אך ורק בתורה או שהם גם עבדו בחקלאות, מסחר וכו'?

תשובה:
משה רעה צאן יתרו. יהושע היה בצבא. גדעון חבט את החיטים. בעז קצר את השעורים, שאול ואלישע חרשו בבקר, דוד רעה את הצאן, עמוס היה בנוקדים, ירמיה היה חקלאי (שדה חנמאל), הלל חוטב עצים, שמעון בן שטח חמר, רבי יהושע פחמי, רבי יוחנן הסנדלר סנדלר, אביי בעל שדות, רבי אלעזר בן חרסום בעל אניות, רבי שמעון שזורי שוזר צמר, רב הונא גודר תמרים, הרמב"ם הרמב"ן הרשב"ץ רופאים, רמח"ל מלטש עדשות, הרב יוסף קאפח והרב מצליח מאזוז צורפים, ועוד ועוד. בקהלת רבה : "ולמה נקראו חבורה קדושה, מפני שהיו עוסקים שליש בתורה שליש בתפילה ושליש במלאכה, שנאמר: 'וראה חיים עם האשה אשר אהבת' ". ויש פרק שלם על כך בספר "מוסר יהודי לעומת מוסר נוצרי לרבי אליהו בן אמוזג זצ"ל. ירושלמי: "ובחרת בחיים - זו אומנות".

חזרה לפורום
ישן 25-09-2007, 14:44
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "אתה בספק"

לפי החסידות, המקור של כל המדע הוא מהתורה. זה שלא רואים את זה בצורה פשטנית, זו בעיה בלומד ולא בתורה.. סיפור לדוגמא, שימחיש לך כמה לנו אין שמץ של מושג במה שיש בתורה:

"אדמו"ר הזקן" והשעון
ציטוט:
שמעתי מהרב החסיד המפורסם מו"ה צבי דיסנער, שפעם אחד היה בלאדי, ונכנס במחיצות קדשו ודיבר בענינו. ודיבר עם כבוד קדשו זמן רב. ובתוך זה הלך כבוד קדשו מחצרו לבית אחר. והחסיד ר' צבי נשאר בחדרו והמורה שעות (שעון של אדמו"ר) היה מונח על השולחן. וראה ר' צבי הנ"ל שהשעון של אדמו"ר אין מהלכו על קו הישר וסיבב אותו בערך עשר מינוט (דקות) כי לרבי צבי הנ"ל היה גם כן מורה שעות יקר ומובחר, לכן סובב אותו, כדי שיהיה תהלוכתו בשוה עם מורה השעות שלו. ואחר כך חזר אדמו"ר לחדרו, ודבר עמו עוד מענין הנ"ל, כמו ערך שעה. ואחר זה כאשר רצה ר' צבי הנ"ל ליטול רשות להפריד ממנו, הביט האדמו"ר על המורה השעות שלו והקפיד מאוד. ואמר לו אדמו"ר: "מי זה שסיבב את המורה השעות שלי עשרה מינוט?" אמר ר' צבי הנ"ל: "כי יש לי מורה שעות טוב ומובחר, לכן סיבבתי אותו שילך בשוה לו" אמר לו אדמו"ר: "מאין אתה יודע שהמורה שעות שלך מהלכו על קו הישר? פן העמדת אותו אחר מראה שעות שמהלכו אינו על קו הישר?" אמר לו: "זהו רק בדרך אפשר, אבל מאיזה סברה היא הבירור שהמורה שעות שלי אינו אמת?" השיב לו אדמו"ר: "הנה מבואר בכתבי האריז"ל שביום יש י"ב צרופי שם הויה, והשעה נחלק לששים חלקים הנקראים מינוטין. הנה בכל שעה בפרט יש ששים הוויות, ובפרטית יותר יש גם כן שם הויה מחדש בכל רגע. והיה הוא לשון התהוות שמהווה העולמות יש מאין. הנה בכל שעה הוא התהוות העולמות מחדש בכלל, בכל מינוט ורגע יש שם הויה בפרט. הנה בכל רגע ורגע היא התהוות העולמות מחדש. וזה 'ובטובו מחדש בכל יום מעשה בראשית'. הנה כאשר ראיתי המורה שעות שלי, הכרתי שסיבב אותו עשרה מיעוט, כי ידוע לי שצרוף שם הויה כעת היא צרוף אחר, לא כמו הצרוף המובן מהמורה שעות, אשר ידוע לי שזה הצירוף היה אחר עשרה מינוט".
מקור http://www.daat.ac.il/daat/history/hasidut/leket6-2.htm
ידוע גם שכשאדמו"ר הזקן היה במאסר בתאו, ולא יכל לדעת בצורה טבעית אם בחוץ בכלל יום או לילה, וכששאל אותו פעם אחד החוקרים מה השעה, הוא השיב לו בדיוק, וזה רק לפי הצירופים שהוזכרו קודם.

זה רק בשליפה, ורק דבר קטן. אני יכול להביא לך עוד הרבה סיפורים על דברים מדעיים שהתגלו לחכמינו רק מלימוד התורה. ידועה גם המחלוקת האם הרמב"ם בהלכות קידוש החודש הסתמך רק על התורה, או גם על חוכמות חיצוניות. לא ממש משנה מי צודק שם, אבל העובדה שניתן לדעת את חשבון השנים רק דרך לימוד תורה מוכיחה משהו.

חזרה לפורום
ישן 26-09-2007, 08:52

סיפורי חסידים יש הרבה
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "לפי החסידות, המקור של כל המדע..."

ובכלל מהסיפור לא ברור כלל שהאדמו"ר ידע מעצמו את הזמן או את צירוף של שם הוויה של אותו הרגע. יכול להיות שהוא פשוט ידע את הזמן (או את צירוף הוויה של אותו רגע) כי מישהו אמר לו!
וכמו שאמר הוא בעצמו: "כי ידוע לי שצרוף שם הויה כעת היא צרוף אחר" (לא ברור מהיכן ידוע לו).
וכמו בכל סיפור חסידי, החסידים עשו מזה בסוף מטעמים.
וסתם שאלה: אם זה כמו שמה שהחסידים רוצים לומר (שהוא ידע מעצמו ללא הזדקקות לשעון), אז מדוע הוא החזיק שעון בכלל!!!?

ציטוט:
ידוע גם שכשאדמו"ר הזקן היה במאסר בתאו, ולא יכל לדעת בצורה טבעית אם בחוץ בכלל יום או לילה, וכששאל אותו פעם אחד החוקרים מה השעה, הוא השיב לו בדיוק, וזה רק לפי הצירופים שהוזכרו קודם

גם כאן לא ברור אם זה תוספת שלך/של החסידים או שהסיפור הרבה יותר פשוט, כמו למשל שעון ביולוגי טוב שאצל אנשים ברמה כזו הוא מדוייק מאוד (לדוגמא אני יכול להעיד על עצמי שאין לי רוח הקודש אני לא נביא ולא בן נביא ובכל זאת, כמעט תמיד כאשר אני קובע לעצמי להתעורר בשעה מסויימת אני מצליח לעשות כן ברזולוציה של דקה שתיים +-).

חזרה לפורום
ישן 26-09-2007, 08:59
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "סיפורי חסידים יש הרבה"

על סיפור, לא שואלים שאלות. אם אין לך אמונת חכמים בסיסית, הסיפורים האלו לא יעזרו. מה שכן, לא מדובר כאן בצ'יזבטים של חסידים כלשונך הזהב, אלא בדברים שבאמת קרו. מקור ברשת לסיפור:

ציטוט:
אחר כך בחנו חכמת הרב בכל השבע חכמות, כידוע לכל, ומצאו אותו יודע בכל חכמה על
בוריה. פעם אחת הושיבוהו במאסר במקום אפל וחשוך מאוד ביום כמו בלילה והיה דולק
שם נר ביום כמו בלילה, ובא אליו מיניסטר אחד ושאלהו: "האם תוכל לידע בלא מורה
שעות השעה בצמצום, כמה שעות עברו כעת מן הלילה?"
ענה לו הרב: "אנוכי אוכל להגיד לך בצמצום, כי כעת היא שעה ב' אחר חצות היום ועוד כ'
רגע, ולא לילה הוא כעת."
שאלהו המניסטר: "מאין אתה יודע?"
אמר לו הרב: "כי ביום מאירים י"ב צירופי הויה ובלילה י"ב צירופי אדני, ועל ידי הצירוף
אנוכי יודע השעה בצמצום."
מקור http://www.daat.ac.il/daat/history/.../kahana11-2.htm

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 26-09-2007 בשעה 09:05.
חזרה לפורום
ישן 28-09-2007, 13:15

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "שים לב לעריכה. מציאות השעון..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיו
שים לב לעריכה.

מציאות השעון היא די ברורה. למרות שהאדמו"ר יכל לחשב בכל רגע את הזמן, הוא לא צריך לעשות זאת. חוץ מזה, ידוע שההתנהלות הרגילה צריכה להיות על פי דרך הטבע, לא בצורת התנהלות ניסית.

הסיפורים האלו הם לא "מה שמספרים עליהם", אלא תיאור של עובדות. במיוחד על אדמו"ר הזקן, שאין עליו אוסף סיפורי ניסים כמו על הבעש"ט הקדוש, שאז אפשר לטעון שחלק מהם נופח.

ציטוט:
הביט האדמו"ר על המורה השעות שלו והקפיד מאוד. ואמר לו אדמו"ר: "מי זה שסיבב את המורה השעות שלי עשרה מינוט?"

1. מדוע הוא הקפיד? הרי בנקל יכל לכוונו בחזרה - אלא אם תאמר שהוא הסתמך על השעון כדי לדעת איזה צירוף יש עכשיו.

2. בקשר ל"עובדות" לא הייתי סומך על זה יותר מידי, אבל זכותך.

3. גם אם לשיטת החסידים זה נכון - יכול להיות שהרב התעסק כל הזמן בחשיבה על התחלפות הצירופים (כדי לעסוק בקדושה גם במחשבה בכל רגע) מה שהוביל אותו לתחושה די טובה של הזמן (וזה גם מסביר טוב את תשובתו).

4. בכל מקרה כיצד מכאן מגיעים לדוגמא לתורת היחסות או למסקנות השייכות לתורת הקוונטים?
ובכל מקרה האם יש חוק מדעי אחד שנוסח כתוצאה מהתורה? אני לא אומר שאין קשר בכלל, אלא שהקשר הוא הרבה יותר נסתר!
הסיבה היא די פשוטה - התורה מתעסקת במוסר, ה"טבע" הוא לא מוסרי.

חזרה לפורום
ישן 28-09-2007, 14:01
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי ck5760 שמתחילה ב "[QUOTE=זיו]שים לב..."

מעניינת דווקא השאלה שלך בסעיף 4, שפעם התווכחנו לגביה. אדמו"ר הזקן כותב בספר התניא שהבריאה מתרחשת בכל רגע ורגע, ואילו הייתה מפסיקה לרגע אחד, העולם היה חוזר לתהו ובהו ממש (שער היחוד והאמונה http://www.chabadlibrary.org/books/adhaz/tanya/2/1.htm )
דברים שנכתבו לפני כ200 שנה. רק לפני פחות ממאה שנה התגלתה התיאוריה האטומית הנפוצה כיום, שבה כל חומר מורכב מחלקיקים נעים, ושאם יפסיקו לרגע אחד מתנועתם, החומר פשוט יפסיק להתקיים. (הנפח של החלקיקים עצמם זניח ביחס לגודל החומר שהם יוצרים)

נכון, בספר התניא לא מוזכרים חלקיקים. אבל יש כאן דמיון די ברור לדעתי, ודווקא בנקודה ששאלת עליה. מה דעתך?

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 28-09-2007 בשעה 14:11.
חזרה לפורום
ישן 28-09-2007, 15:45

וודאי שיש דמיון וזה גם לא מפתיע
בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "מעניינת דווקא השאלה שלך בסעיף..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי זיו
מעניינת דווקא השאלה שלך בסעיף 4, שפעם התווכחנו לגביה. אדמו"ר הזקן כותב בספר התניא שהבריאה מתרחשת בכל רגע ורגע, ואילו הייתה מפסיקה לרגע אחד, העולם היה חוזר לתהו ובהו ממש (שער היחוד והאמונה http://www.chabadlibrary.org/books/adhaz/tanya/2/1.htm )
דברים שנכתבו לפני כ200 שנה. רק לפני פחות ממאה שנה התגלתה התיאוריה האטומית הנפוצה כיום, שבה כל חומר מורכב מחלקיקים נעים, ושאם יפסיקו לרגע אחד מתנועתם, החומר פשוט יפסיק להתקיים. (הנפח של החלקיקים עצמם זניח ביחס לגודל החומר שהם יוצרים)

נכון, בספר התניא לא מוזכרים חלקיקים. אבל יש כאן דמיון די ברור לדעתי, ודווקא בנקודה ששאלת עליה. מה דעתך?

וכמו שכתב (חבדניק?) אחדבשם עדין אבן ישראל שטיינזלץ בספרו "שלושה עשר עלי השושנה" הדמיון הוא כמו בנושא במתמטיקה הנקרא "שדות".
כלומר יש היטל של עולמות עליונים רוחניים, על העולם הזה.
עכשיו - אף אחד לא אמר שההיטל הוא מדוייק כלומר יכול להיות שההיטל הוא מעוות אבל דמיון קיים!

כלומר בכיוון מהתורה אל המדע אין מה ללמוד!
לא לומדים מדע מהתורה!
אבל
בכיוון ההפוך אפשר ללמוד המון תורה אם יודעים מדע וזה אפילו תנאי הכרחי כמו שמפורסם בשם הגאון מווילנא שעודד את תלמידיו ללמוד חכמות חיצוניות, וצווה לתלמידו ר' ברוך משקלוב לתרגם את אוקלידס מיוונית לעברית, כדי שיוכלו התלמידים ללמוד גיאומטריה. ואמר לו, שכפי שיחסר לאדם ידיעות משארי חכמות, לעומת זה יחסר לו מאה ידות בחכמת התורה, כי התורה והחכמה נצמדים יחד. וכן הרב ישראל משקלוב בהקדמתו לספרו 'פאת-השולחן' כתב בשם הגר"א שכל החכמות נצרכות לתורתנו, והעיד שהגר"א ידע היטב אלגברה, משולשים והנדסה, וחכמת המוזיקה וכל שאר החכמות, רק חכמת עשיית התרופות לא למד, כי אביו הצדיק גזר עליו שלא ילמד כדי שלא יתבטל מתורה כשיצטרך ללכת להציל נפשות אם ילמדנה.

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 03:33

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר