לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > מחשבים > מערכות הפעלה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 05-10-2007, 19:14
  RoyR RoyR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.07
בעיית זיהוי RAID בשרת אינטל.

שלום.
אני משתמש די מנוסה בלינוקס לגרסאותיו (הכל יחסי).
עשיתי חיפוש ולא מצאתי תשובה לבעיה שלי, והיא:

יש לי שרת עם לוח של אינטל 5000 (ספלו) עם HOT SWAP.
מוגדר עליו MIRROR RAID חומרה.

הבעיה היא כזאת.
DEBIAN לא מזהה את ה-RAID, או יותר נכון מתעלם ממנו (מזהה 2 כוננים בשלב ההתקנה).
FEDORA מזהה RAID (ז"א רק כונן אחד, כמו שצריך), אבל לא כ-SDA (לא ממש מפריע לי, אבל...).

אחרי שעברנו את זה (והתקנתי FC6), משום מה ה-HOT SWAP לא "שקוף" למערכת הפעלה.
כל פעם שאני שולף דיסק, היא מזהה את זה.
בנוסף יש לי חשד יותר מסביר שהיא לא מבצעת סינכרון בין הדיסקים, אחרי ששולפים אחד ומכניסים אותו שוב מאוחר יותר.

יש לי ניסיון עם שרתים של HP (גירסאות G3/4/5 למיניהן) ושם הכל עובד חלק ושקוף.
יש למישהו מושג?

** הערה קטנה, אם יש פיתרון לעניין של DEBIAN, אני אשמח, מעדיף אותה.
** יש גירסה דומה ל-NETINSTALL של DEBIAN, אצל FEDORA?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-10-2007, 18:35
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי RoyR שמתחילה ב "בעיית זיהוי RAID בשרת אינטל."

נשמע לי שאין לך RAID חומרה בשרת, אלא RAID מזוייף שמי שבפועל עושה את ה RAID הוא מערכת ההפעלה ולא בקר ייעודי.

אין קשר בין HOT SWAP ל RAID חומרה או לא - זה סתם היכולת האלקטרונית להיות מסוגל לנתק ולחבר כוננים בלי לשרוף שום דבר

כנראה של"רייד" הזה יש דרייבר ללינוקס שמלמד את הקרנל לדבר עם ה"ביוס" של ה"בקר" ולמשוך ממנו את המידע על טופולוגיית הדיסקים - וכנראה שבפדורה הדרייבר הזה קיים (כיוון שלדביאן יש תחביב להיות עתיקים; ממליץ לך להפטר מהפצה זו ) - ובדביאן לא.

יש בתגובה שלי הרבה "כנראה", בגלל שאת הנתון שהכי מעניין אותי לא אמרת - איך הפדורה קורא לכונן אם לא sda (כנראה בשם של הבקר. כמו שב HP , לפחות טרום עידן SAS, יש למשל את dev/cciss/c0d0/)

אם אני אכן צודק, אזי - לדעתי - חבל על בזבוז הזמן - הדרייברים והבקרים המזוייפים בדר"כ יעשו עבודה פחות טובה מאשר רייד התוכנה המובנה של לינוקס (MD) (ע"ע Linux Software-RAID HOWTO).

אם אני אכן צודק, זה יסביר למה כשאתה משחק עם הדיסקים, מערכת ההפעלה בכלל רואה את זה. כי היא מנהלת את זה, ולא BIOS ייעודי של בקר RAID (במקרים האלה צריך לעשות query עליו באמצעות תוכנות שירות ייעודיות, כידוע).

תגיד לי אם זה נשמע לך הגיוני

ישן 06-10-2007, 22:28
  RoyR RoyR אינו מחובר  

חבר מתאריך: 05.10.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי שימי שמתחילה ב "נשמע לי שאין לך RAID חומרה..."

א. תודה על התשובה.
ב. הלוח אכן עם רייד חומרה, זה הדגם - Intel® Server Board S5000VSA

אין בעיה לעשות REBUILD וכו' דרך הביוס ולא דרך המערכת הפעלה.
הדגשתי את ה-H/S בשביל הבעיה שאני נתקל בה (סינכרון דיסקים כשהמערכת "למעלה").
מבחינת חומרה ברור לי ההבדל

אני אנסה לבדוק איך FEDORA מזהה את הכונן, עברו כמה שבועות טובים מאז ההתקנה.
מה שכן, זכור לי שזה לא בשם הבקר אלא MAPPER או משהו בסגנון אם אני לא טועה (במקום SDA) וכו'.
מחר על הבוקר אוודא.

חלק מההערות שהוא רושם ב-LOGS
scsi 0:0:0:0: rejecting I/O to dead device
error on device sda1, logical block 1
lost page write due to I/O error on sda1

ברור לי שמשהו לא הגיוני.
מבחינתו הכונן מת לאחר שהוא הוצא והוא לא מזהה הכנסה שלו.
כל עוד לא מוצא הכונן, הרייד עובד תקין, לאחר שהוא מוצא ומוכנס שוב, הוא כבר לא מסונכרן יותר.
הרייד עובר ל-degraded, ואז צריך לסנכרן את הכוננים דרך הביוס.

אם ידוע על קטץ' מסוים עם הבורדים האלה, אשמח לדעת.
משהו לא מסתדר לי כאן, ויש לי מעט ניסיון עם שרתים ומערכות הפעלה.

בכל מקרה, מה שכתבת נשמע הגיוני, חשבתי על זה, אבל ב-DATASHEET של הבורד רשום במפורש שיש רייד 0,1.
הזוי.
ישן 06-10-2007, 22:48
  שימיadmin שימי אינו מחובר  
מנהל פורומי "תכנות ובניית אתרים" ו"חומרה ורשתות"

חבר מתאריך: 25.10.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי RoyR שמתחילה ב "א. תודה על התשובה. ב. הלוח..."

ב. איפה כתוב בדף הזה שה RAID הוא חומרה? גם בלוח האם הביתי שלי יש "רייד" 0/1 (טיפ: בד"כ בקר רייד אמיתי יתמוך ב RAID5....)... חפש ברשת על "fakeraid" ותגלה איך נראית תרמית של יצרני לוחות אם...

mapper לא קשור לבקר עכשיו אני מבין... mapper הינו הממפה של מערכת LVM (שזה Logical Volume Manager) - טכניקה לבצע חלוקה דינאמית של מחיצות שרצה מתוך מחיצה פיזית אחת, ומאפשרת שינוי גודל (הקטנה והגדלה) בזמן שהמערכת רצה. ה LVM עצמו רץ בתוך מחיצה אחרת. תסתכל על הפלט של הפקודות pvs ו lvs...

דוגמא משרת HP שלי שהתקנתי עליו LVM ידנית ע"ג ג'נטו:
קוד:
# fdisk -l Disk /dev/cciss/c0d0: 299.9 GB, 299992412160 bytes 255 heads, 63 sectors/track, 36472 cylinders Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes Device Boot Start End Blocks Id System /dev/cciss/c0d0p1 1 32 257008+ 83 Linux /dev/cciss/c0d0p2 33 36472 292704300 8e Linux LVM # pvs PV VG Fmt Attr PSize PFree /dev/cciss/c0d0p2 vg lvm2 a- 279.14G 38.89G # ls -l /dev/mapper/ total 0 crw-rw---- 1 root root 10, 63 Oct 3 09:47 control brw------- 1 root root 254, 5 Oct 3 09:47 vg-home brw------- 1 root root 254, 6 Oct 3 09:47 vg-logs brw------- 1 root root 254, 4 Oct 3 09:47 vg-root brw------- 1 root root 254, 3 Oct 3 09:47 vg-swap brw------- 1 root root 254, 2 Oct 3 09:47 vg-tmp brw------- 1 root root 254, 0 Oct 3 09:47 vg-usr brw------- 1 root root 254, 1 Oct 3 09:47 vg-var # lvs LV VG Attr LSize Origin Snap% Move Log Copy% home vg -wi-a- 90.00G logs vg -wi-a- 50.00G root vg -wi-ao 3.00G swap vg -wi-ao 2.00G tmp vg -wi-ao 256.00M usr vg -wi-ao 10.00G var vg -wi-ao 10.00G # df -h Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/mapper/vg-root 3.0G 2.0G 1.1G 67% / udev 1.8G 552K 1.8G 1% /dev /dev/mapper/vg-tmp 256M 33M 224M 13% /tmp /dev/mapper/vg-usr 10G 4.9G 5.2G 49% /usr /dev/mapper/vg-var 10G 3.6G 6.5G 36% /var

החבר'ה של רדהט משתדלים לדחוף את LVM לכל ההתקנות שלהם בברירת מחדל, בלי ממש לשאול אותך אם אתה מעוניין בזה. אמנם זה נוח מאוד [אם כי, לא כל כך במערכות הקבצים שהם תומכים בהם, שדורשות ממילא השבתה של השרת כדי לשנות גודל של מערכת קבצים], אבל זה פוגע בביצועים (עוד שכבה לוגית...) - ואני הייתי מצפה שיישאלו אותי אם אני מעוניין או לא.

הייתי אומר שזה הגיוני שהוא יחסום I/O על התקן שמת - בייחוד אם הוא חלק מ RAID תוכנה (אם הוא היה רואה את זה כ RAID חומרה והיה רק דיסק אחד, ובכן, זה דומה להוצאת כל הדיסקים מהמחשב, סביר להניח שהמערכת הייתה קופאת בקריאה לפונקציית ה I/O הבאה...) - אם זה היה RAID חומרה, מערכת ההפעלה בכלל לא אמורה להיות מודעת שקרה משהו - מבחינתה הרי יש רק דיסק אחד, איך תהיה עליו שגיאה והמערכת תמשיך לעבוד?

גם הגיוני שאחרי degradation ה RAID לא ישתחזר לבד כיוון שלא ה BIOS מנהל אותו (כמו שאמרתי) - אלא מערכת ההפעלה לוקחת את התפקיד הזה עם הדרייבר שלה (כשהוא קיים. אם הוא לא, זה נראה כמו JBOD...) וכנראה שאתה צריך באמצעות התוכנה להגיד לו שהחלפת דיסק ואתה מעוניין בשחזור (כמו כל RAID תוכנה...)

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 08:50

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר