לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 07-10-2007, 16:04
צלמית המשתמש של zragon13
  zragon13 zragon13 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.09.05
מארב למארב ארטישוק 1987

Is anyone familiar with an incident that occurred in 1987 where the Hizbollah surprised and attacked a tank + APC from the Taybe outpost on a maarav artichoke? This incident occurred a short time before the big assault on Shomria in April 1987.

From what I remember hearing, the tank was a Centurion (from 188 I presume) and that the tank commander had left the tank to crap, and although he detected the guerillas before they opened fire, he was unable to foil the attack because he had left his weapon on the tank. The infantry squad was from Givati. During this incident, the 8-Bet APC from Misayat 51 that rushed over to their assistance from Shomria, ran into a road block and took an RPG into one of the external fuel tanks, which penetrated through two sides of the fuel tank and then into the back ramp. Miraculously, only the rear gunner was lightly wounded with fragments in the leg.

As fantastic as this story seems, several months later I saw 51’s 8-bet being unloaded for the battalion exercises in Nebi Musa and it had a shiny, brand new fuel tank installed.

I am interested if anyone can shed more light on this incident or even confirm what I already wrote.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 07-10-2007, 16:29
  שקדי 1 שקדי 1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.09.07
לא מכיר אבל הזכיר לי סיפור אחר
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי zragon13 שמתחילה ב "מארב למארב ארטישוק 1987"

לא זוכר באיזו שנה אבל כמה שנים אחרי ארוע ההתקפה על השומריה
שימשתי כמ''פ יחמ''מ בקו לבנון ובמוצב דלעת היתה אחת התצפיות שלי
יום אחד בחרו עמדת מארב ארטישוק חדשה כמה מאות מטרים מצפון לדלעת
התצפיתנים בדקו וראו שבגלל מיקום מקום המארב ומבנה אקווריום התצפית
ישנו מצב שאי אפשר להפנות לשם את אמצעי ראיית הלילה
ואין הם יכולים לשמור על המארב בתצפית או לשמור בלילות שאין מארב
שהחיזבלונים לא יבואו ויטמינו שם כל מיני מתנות למארב ללילה שיגיע
דיברתי עם מח''ט הגזרה הסברתי לו את הבעיה
אמרתי לו שאם ינסרו חלק מאד קטן באקווריום יפתח לנו שדה הראיה ונוכל לבצע
הוא אמר לי: שמע שקדי אם אני רוצה להזיז גדוד טנקים מפה לשם אין לי שום בעיה
להשיג תכניות אישורים ולהביא אנשי בינוי אזרחיים לבצע את העבודה זה ענין לחודשים רבים אם בכלל
אמרתי לו: שמע מבחינתי אין בעיה לא אני אהיה במארב שיחטוף.....לטיפולך
ובאמת אחרי כמה לילות הטנק עלה בלילה לעמדה ועלה על מטען...לא זוכר אם היו נפגעים
וכמובן שבאו אלי בטענות שאנשי לא שמרו שלא יגיעו לשם חיזבלונים....יצאנו מזה...................
ישן 11-10-2007, 19:33
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

חבר מתאריך: 08.03.05
אמר"ל....?
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "הממ, למיטב ידיעתי האמר"ל פותח קודם."

דומני שפרוש המושג אמר"ל הינו כללי: "אמצעי ראייה לילי...."

מערכות טרמיות ראשונות היו אמריקאיות והותקנו הן ב- M60 האמריקאי והן בבראדלי האמריקאים שנים אחדות לפני שהותקנו בצבא ההגנה לישראל.
המערכות הטרמיות הראשונות שהותקנו בשוט"ים בארץ (אי שם בתחילת שנות ה- 80) היו מבית היוצר של Honeywell שבמדינת מסצ'וסט בארה"ב (כיום זו חברת BAE...). אלה היו מערכות "סריקה טורית" (Serial Scan) שהשתמשו בטכנולוגית MCT. וברזולוציה מוגבלת. כולן נתקבלו מארה"ב בכספי הסיוע דאז: FMS.
חלק מהמערכות הללו עברו הסבה-שדרוג בחברת אל-אופ שמטרתה היתה לשפר במקצת את התמונה המוצגת בטנק.
לאחר מכן שולבו במערכות בקרת ירי שנקראה מערכת "גל טרמי".

טרם כניסת המערכות הטרמיות שולבו אמצעי ראייה ליליים מבוססי שפופרת ראייה לילת מדור - ב' (שפופרות 25 מ"מ אמריקאיות) בטנקים בצה"ל. היתה זו "ברך פסיבית" מתוצרת חברת OEC שבטקסס שנקראה M-36 Night Vision Elbow ועליה כתבתי ואותה איירתי ותמונותיה העליתי בפורום לפני שנה שנתיים כמדומני, במסגרת אחד האשכולות כאן (אין לי זמן לחפש זאת עכשיו - מתנדבים יוכלו למצוא זאת...).

השוטים קיבלו אז בארץ בק"ש חדש מבוסס הברך הזאת בק"ש שנקרא אז "גל פסיבי".

דומני (ואינני בטוח לגמרי...!) שהשו"ט שתמונתו הועלתה כאן איננו בעל יכולת טרמית וזאת אני מניח מסקירת פריסקופ המפקד (ראה חץ בתמונה "משופצת כמעה"...). במערכת טרמית היינו מבחינים בשני חלונות שונים האחד ליום (עדשות רגילות) ובסמוך לו חלון בצבע שונה - עשוי גרמניום לערוץ הטרמי. אינני מזהה חלון כזה בתמונה).

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

נערך לאחרונה ע"י מיקיטל בתאריך 11-10-2007 בשעה 19:40.
ישן 11-10-2007, 19:57
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  
מערכות מודיעין חוזי (IMINT), מערכות חישה גילוי והתרעה - חלל, אויר, ים ויבשה. התנהלות ביטחונית, תעשייתית וחוזית בינלאומית

כאמור אינני בטוח אולם..
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "מה שאתה רואה בתמונה הוא מכסה הפריטלסקופ"

בטנקים בהם נעשה שימוש באמר"ל טרמי, חלק הבולט מהצריח, עד כמה שזכרוני איננו מטעה אותי, היה רחב יותר ואף גבוה יותר. נכון -מיגון החלונות מסתיר את החלונות עצמם לבד מהחלק העליון שאותו ניסיתי להגדיל ו"לחקור". בנוסף - ושוב מזכרוני בלבד - למערכת הטרמית היו שתי דלתות מיגון - כאן בתמונה אינני מבחין אלא באחת.

ואולי לא היו הדברים מעולם... (רחל)....

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 12-10-2007 בשעה 05:50. סיבה: לא היו הדברים מעולם - לא כולם הבינו
ישן 11-10-2007, 20:16
  Tal53 Tal53 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 10.12.04
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב "כאמור אינני בטוח אולם.."

בערך חמש שנים מחיי ביליתי על הצריח הזה. ואני לעומתך "בטוח" במה שאני אומר. (כדי לדעת שהתותחן שלי סגר את מכסה הפריטלסקוף לא הייתי צריך לצאת קדימה ולהסתכל. עד היום אני בטוח שאם אשמע את הנקישה של המכסה נסגר אזהה אותה מיד, כמו שאזהה את ריחו של הינע שנפל, את קולו של ארטישוק עובד בטנק שכן, את הרעש של חוסר בשמן הידראולי ועוד עשרות נתונים רעשים וריחות שכיום חסרי ערך לחלוטין אך עדיין תופסים תאי זיכרון רבים בראשי המזדקן)

ראש הפריטלסקוף זהה בגודלו בדגם המא"כ והארטישוק.
המכסה שנסגר על ידי התותחן נמצא בחזית ובתמונה הוא סגור.
מדובר בחלון מיגון אחד בלבד בשני הדגמים הנסגר מבפנים באמצעות "מקל סבא".
מכיוון שמדובר בחלון מיגון אחד בלבד הוא יוצר עם חור זעיר בצידו השמאלי. החור הנ"ל איפשר לבצע תיאום כוונות לברך הלילה בשעות היום בלי לשרוף את השפורפרת.
גם בטנקי הארטישוק נשאר החור הנ"ל כדי שלגנני הקמ"ט והקק"ש המשועממים יהיה מה לשאול.

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 12-10-2007 בשעה 05:47.
ישן 12-10-2007, 06:57
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "בערך חמש שנים מחיי ביליתי על..."

טל ומיקי שלום רב,
אני שמח שמצאתם פיתרון ג'נטלמני, הסרתי את ההתנצחות (והברהתי ש"ואולי" פרושו "ואולי לא היו הדברים מעולם").

לגבי דלתית המיגון לחלונות (ערוצי) התצפית פריטלסקופ+מא"כ/ארטישוק: בוודאות גמורה אני יכול לומר ששניכם צודקים! היו טנקים בהם דלתית מיגון אחת לשני הערוצים והיא שימשה בעיקר בטנקים שבהם לא הותקן ארטישוק (ערוץ טרמי) והיו טנקים (בעיקר טנקים שבהם הותקן ערוץ טרמי) שבהם היו שתי דלתיות, אחת לכל ערוץ (גם בטנקים שכבר הותקן בהם ערוץ טרמי וגם בטנקים שבהם רק ערוץ מא"כ!).
אפשר למצוא תמונות כאלו (ואולי אני אעלה כמה מהארכיון שלי) של שוטים.
בסיפרו המצויין של מיכאל מס על המגח 6ב גל (ספר ראשון מתוך סידרה) אפשר לראות דלתיות במגוון גירסאות, פתוחות וסגורות (גם כשרק אחת משתיים פתוחה), עם חור גדול לערוץ היום כשהדלת סגורה ובלעדיו, עם חור קטן לתאום המא"כ כשהדלת סגורה וגם בלעדיו.
מי שיכול לשים יד על הספר מומלץ שיסתכל בכריכה הפנימית וכן בעמוד 32 המתמקד בפרטי החלון, הערוצים והדלתיות לעזרת בוני הדגמים.
אני חושב שכולנו נודה מאד למיכאל אם יוכל להעלות את עמוד 32 לכאן (אם כי נראה לי שיש שם טעויונת קטנטנה: נאמר כי ערוץ הלילה המכוסה בגרמניום מכונה elbowונדמה לי שזה "תרתי דסתרי" או שיש ברך והיא מא"כ ומכוסה בכיסוי זהה כמו ערוץ היום או שיש אמר"ל טרמי שמכוסה בגרמניום. ואלי אני טועה).

ועוד לא נגענו במרכבות... (יש לי הרבה מה לומר עליהן אך נראה לי שעדיף לא לעשות זאת כאן)

ישן 11-10-2007, 22:05
  מיקיטל מיקיטל אינו מחובר  

לרוב אני משתדל שלא להתנצח...
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי Tal53 שמתחילה ב "בערך חמש שנים מחיי ביליתי על..."

אלא שבמדיה כזאת בה אנו משתמשים, לפעמים נשמעת זעקה במקום אליו כלל לא התכוון המשורר...

ולעיקרו של עניין - קראת תגר מקצועי שאותי לפחות מעניין..., ומכיון שאני עדיין סומך במשהו על זכרוני וזכרונותי... ידעתי שבאחד האלבומים הישנים שלי היו תמונות של אותו ראש "גל טרמי" אותן אני עצמי צילמתי.

ובכן מצאתי אותן, סרקתי את שתיהן והרי הן לפנינו.

עכשיו תורך לתקן אותי - ואשמח על כך. אני עדיין זוכר - (ולא מצאתי את התמונות הללו -עדיין...) שתי
"דלתות בליסטיות" נפרדות במערכת הטרמית.

אשמח על תיקון והארת הדברים. הרי הן ישר מה"בוידם":

ןתמונה אחרת :
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:23

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר