לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● הצטרפו אל העמוד שלנו בפייסבוק ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 08-10-2007, 19:10
צלמית המשתמש של PD1
  PD1 PD1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.11.05
שלח הודעה דרך ICQ אל PD1 שלח הודעה דרך MSN אל PD1
קנים חדשים לתותחנים? - צה"ל קונה את מערכת ה ATMOS של סולתם

ע"פ DefenseNews.com צה"ל מחליט על רכש של תותחים חדשים מסוג ATMOS כמו כן גם מרגמות המורכבות על זלדות מסוג CARDOM
ציטוט:
Firm Orders for Soltam

After nearly two years of extensive field testing, Israel’s Ground Forces Command is negotiating to purchase significant quantities of the Atmos autonomous truck-mounted howitzer system. Built by Soltam Systems, flagship of the privately owned Mikal Group, Atmos is built around a six-wheel-drive truck for fully independent, rapid mobility in all kinds of terrain. The automatic loading system fires 155mm rounds in continuous high-speed salvos — about 80 per hour — at ranges of 41 kilometers.

Moshe Charash, Soltam’s managing director, credits the firm’s automatic laying, inertial navigation and ballistic computation systems for the high precision of Atmos, whose circular error of probability he estimated at dozens of meters. Charash said the synchronized electronic suite feeds and updates exact angles, elevation and other target information directly onto the barrel.

“Everything is computerized, and connected to the Army’s digital command-and control-network,” he said. “So the fire gets where it needs to be faster and more accurately, while logistics needs are kept to a minimum.”

According to Charash, Atmos embodies key lessons from the summer 2006 Lebanon War: “It’s rapidly mobile, so it advances in the echelon right after forward deployed forces. It fires more precise gun artillery at longer ranges, and it provides continuously intensive firepower for more reliable support of the front-line forces.”

Another Soltam system being acquired in quantity by the Israeli as well as the U.S. Army is the Cardom autonomous self-propelled mortar. Israel is deploying the 120mm Cardom on its M113 Zelda troop carriers while the U.S. Army is using the self-contained shorter-range system — provided through U.S. partner General Dynamics Land Systems — for Stryker wheeled vehicles.
Charash said 500 Cardom units have been sold to customers worldwide, and that Soltam has adapted the system to a variety of Western as well as Eastern vehicles.

“Cardom is a fully mature, operationally proven system. Others may have produced limited quantities for initial evaluation, but our Cardom is in full-rate production,” he said.
http://www.defensenews.com/story.php...3984&C=mideast
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 10-10-2007, 20:07
  EladEk EladEk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי עידו403 שמתחילה ב "עד שזה יגיע אליי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עידו403
אם זה בכלל יגיע אלינו לגדוד/אגד.
אגב, מאז האימון האחרון עברו כמעט שנתיים (סוף נובמבר 2005)- איך שהזמן טס.

הינה קיבלת תרגיל אגד!!! לא היה מי יודע מה התרגיל הקודם היה יותר טוב!

בחת"מ מדברים על האטמוס כבר הרבה זמן היו הרבה דיונים בנושא
לכולם ידוע שהקנים שיש היום הם שחוכים ושהבלאי רק גדל משנה לשנה צריך לזכור שזה תותחים שרובם מויאטנם!
הבעיה שאני רואה לסוללת סדיר עם התותח החדש היא בעיקר לבט"ש כי היום סד"כ של תותחנים נמדד לפי מספר אנשי הצוות בכל צוות * מספר הקנים בסוללה ככה שמקטינים את מספר האנשים בכל צוות יהיה ממש קשה בבט"ש האפשרות היחידה היא ריבוי קנים בכל סוללה!

חוץ מיזה מה שאני רואה פה זה פשוט תותח נגרר שהודבק לאושקוש! דבר שיפחית את יחולט של הדבר הזה להיכנס לשטחים מסוימים מיצד שני לא צריך עוד מובילים דבר שיקל על הנידות ויכול להגדיל את המרווח בין מרחבי הפריסה ועוד משהו זה תן עידן פריסת הזחל!!! לא עוד מוט פיטול שבור!!! זה יקצר את הטפל"ש בהרבה!!!

נערך לאחרונה ע"י EladEk בתאריך 10-10-2007 בשעה 20:10.
ישן 10-10-2007, 20:43
  EladEk EladEk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "עוד שאלה מעניינת - מי ינהג..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
עוד שאלה מעניינת - מי ינהג בכלי הזה?

נהגי תומ"ת, עד כה, היו לוחמי תותחנים לכל דבר ועניין. אלא שעם משאית יש בעיה אחת - אי אפשר לעשות רשיון מעל 15 טון מתחת לגיל מסויים אם אני זוכר נכון (20 אאל"ט, וצריך שיהיה לך כבר רשיון 02 או 03 במשך שנתיים), מה שמחייב הסתמכות על נהגים מקצועיים, קרי חיילי תובלה.

הללו "מוצנחים" מבחוץ על צוות שאמור להיות אורגני והטרוגני וכעת אינו כזה (בעיה מספר 1), ואלא אם כן ישנו משהו בסטטוס שלהם הם גם עלולים לא להיחשב ללוחמים מה שיצור אנטגוניזם ותחושת חוסר-שוויון בצוות (בעיה מספר 2).

קודם כל במלחמה אנחנו פרסנו בשטח שלא היה ניתן להגיע אילו עם אושקוש!! וגם בתרגיל אגד האחרון האושקושים לא יכלו להיכנס לחלק מהמרחבים!!!

דבר שני בשביל זה צריך רישיון של מעל 15 טון כמו לכל רישיון לאושקוש

לגבי הבעיה שלך תמיד אפשר לעשות קד"צ נהיגה ואחרי גיוס להשלים למעל 15שזה יהיה המקצוע של אותו חייל דבר שחוסך חודשים מהכשרה של כל תותחן אחרי התירונות חוץ מיזה שתמיד אפשר לתת לפזמניקים לנהוג כצ'ופר ולעשות מהם כמו משקי אלפא של היום

נערך לאחרונה ע"י EladEk בתאריך 10-10-2007 בשעה 20:50.
ישן 09-10-2007, 22:59
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 01.01.04
יצא לי להכיר את שלושת הכלים בכל מיני הזדמנויות
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי art vandelay שמתחילה ב "א. זה לא בדיוק m-71, אלא מה..."

גם את ה M71, גם את האטמוס וגם את האתוס. אומנם לא לעומק, אבל יותר מ"שלום שלום".

א. אני מכיר פחות או יותר את ההבדלים בין התותחים, אבל אם נשתמש בהגדרתו של מפקד ההסבה שלי מדוהר ל- M71: אטמוס הוא M-71 על טטרה. כמובן שהוא קצת הגזים, יש הבדלים ושינויים (הקליבר למשל). בלי קשר, אותו קצין התפרסם בציבור בנסיבות לא נעימות.

ב. סגירת הסדן הזאת היא אחד הדברים היותר מפחידים שאפשר לחשוב עליהם. הדבר הראשון שעולה בראש כשרואים את הסדן נסגר, הוא גיליוטינה.

ג. אני חושב שיצא לי לראות את הגירסא הזאת (די בטוח שכן).

ד. מעניין לדעת מהו זמן הטעינה מחדש של אותה מחסנית- אם לוקח לטעון אותה יותר מהזמן הממוצע של קצב האש המקסימלי בתותח קונבנציונלי, אזי היא אולי מיותרת.

ישן 10-10-2007, 20:03
  _el _el אינו מחובר  
היסטוריה צבאית, בדגש על ישראלית

חבר מתאריך: 30.03.04
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי PD1 שמתחילה ב "קנים חדשים לתותחנים? - צה"ל קונה את מערכת ה ATMOS של סולתם"

המערכת עושה רושם פחות מתקדמת מאשר הארצ'ר, שדורש פחות מפעילים, ואשר הודות למחסנית של 20 פגזים, יכול לירות כאשר כל הצוות מוגן מרסיסים ומנשק כימי. זה יתרון משמעותי בארצנו הקטנטונת בה עמדות הארטילריה ידועות מראש לשני הצדדים. אי אפשר לבנות על זה שגם בפעם הבאה לא תהיה אש נ"ס רצינית.

לגבי הארצ'ר:
http://www.baesystems.com/ProductsS...wl_52_Arch.html

אני מתקשה להאמין שיקנו כמויות משמעותית של האתמוס. אני יכול לראות שתי סיבות ענייניות לקניה, אם תתממש:
1. יותר זול לקנות ולהפעיל אותם מאשר להחזיר לכשירות ולתחזק תומ"תים בני 30 - 40 שנשחקו בקיץ שעבר.
2. יש צורך בנשק ארטילרי ארוך-טווח, ויותר זול לקנות את האתמוס מאשר להחליף קנים בתומ"תים הקיימים או לקנות רמ"מים.

בכל מקרה, בקיץ שעבר מה שהיה חסר לצה"ל לא היה תותחים או מרגמות אלא מטרות. אני לא רואה איך הקניה של עוד קני ארטילריה (או שאר הברזלים המשוכללים הכלולים בתוכנית הרב-שנתית עליה דווח לפני מספר שבועות) תפתור את הבעיות המהותיות מהן סובל הצבא. אני יכול לחשוב על שימושים אחרים לתקציב שקלי.
ישן 10-10-2007, 22:16
  art vandelay art vandelay אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.06.07
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי _el שמתחילה ב "המערכת עושה רושם פחות מתקדמת..."

א. תוספת הטווח לא משמעותית, מה גם שניתן כיום להאריך את הטווח בצורה משמעותית ללא החלפת קנים (ע"י שדרוגי תחמושת שונים).

ב. אם נעזוב לרגע את המטרות שיורים עליהם, צריך לקחת בחשבון שכל התומ"תים מבוסיי m109 הולכים ומזדקנים. הצבא צריך לחשוב גם שנים קדימה...

ג. יש לזכור שהתומ"תים מבוססי m-109 לא מספקים מיגון נרחב יותר מידי לאנשי הצוות, במיוחד שעבודת צוות תותח כוללת גם אנשי-חוץ, והעבודה מתבצעת בסיבה מאד נפיצה...

ד. במידת הצורך ניתן לשנע סוללות תותחים גלגליות על הכביש ללא צורך במובילי רק"ם. וגם, לעיתים משאית 8*8 מתגלה כעבירה יותר מרק"ם ישן...

ה. האטמוס ישראלי (ולצה"ל מן הסתם יש נטייה לקנות מוצרים ישראלים או אמריקניים), ומטבע הדברים גם יותר זול מהארצ'ר (פשוט כי אין בו מערכת טעינה אוטומטית).

ו. אני כמעט בטוח שהארצ'ר עוד לא מבצעי לגמרי (אבל אני לא סגור על זה).

ז. נקודה אחרונה - לא בטוח שמדינות סקנדינביה יהיו מעוניינות למכור את תותח הדגל שלהן לישראל.
ישן 05-02-2008, 21:34
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
סוף סוף-ברכות על הרכש החדש, לרכישה זו יתרונות רבים מאוד לדעתי.
בתגובה להודעה מספר 45 שנכתבה על ידי ריבולבר שמתחילה ב "לא רק צהל"

קודם כל ברכות על הרכש החדש של חת"מ
מישהו זוכר מתי היתה הפעם האחרונה שצה"ל רכש תומת"ים חדשים?? (לא שידרג קיימים)
הגיע הזמן

אני בפירוש רואה מספר יתרונות בולטים לרכישת המערכת:

1) טווח ארוך יותר, כמעט כפול וזה לא דבר של מה בכך שייתן לחת"מ יכולת כיסוי מטרות גדולה יותר ואף העסקת מטרות בעומק שטח האוייב.

2) הקבינה כן ממוגנת, יש מצב שיותר מהמיגון בן ה 40 של הרוכב ואני חושב שכן ניתן להציב עליה מקלע,
אמנם החלק האחורי לא ממוגן אבל זה לא שונה מצוות החוץ של התומ"ת שכמו שכבר כתבו פה עובד בסביבה נפיצה.

3) ניידות גבוהה, סוללה יכולה לפרוס, לירות ולשפר לעמדה נוספת בזמן קצר באופן מהותי ביותר מסוללה זחלית.
כמו כן ניידות מיידית בין חזיתות או לטווח ארוך יותר בלי תלות במובילים ובלאגן הלוגיסטי שכרוך בכך-גמישות פעולה.

4) קרבה מיידית לייצרן למקרה של שיםורים, הפקות לקחים וצרכיים ספציפיים שעולים מפעם לפעם.

יתרונות כלכליים (גם זה חשוב בימינו)
1) אני מאמין שהאטמוס זול (הרבה) יותר לרכישה מתומת זחלי חדש
2) אחזקה זולה יותר, צורך פחות סולר, אין שחיקת זחל ורכיבי מזקו"מ שמהווים הוצאה מרכזית בכל עלות תחזוקה של רק"מ...אפילו פחות גריז
3)אין צורך במובילים יקרים ובימי מילואים של נהגי מוביל
4) יש יתרונות כלכליים נוספים שכרוכים ברכישה מייצור מקומי אבל הם לא קשטרים ישירות לחת"מ

זה לא נשמע הרבה אבל לדעתי מדובר בחיסכון של עשרות מליוני שקלים בשנה...אם לא יותר כסף שניתן להפנות להצטידות נוספת בשנה הבאה.
*

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 05-02-2008, 22:09
  aviv5 aviv5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.07
הכל מסביב לתקציב
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי PD1 שמתחילה ב "קנים חדשים לתותחנים? - צה"ל קונה את מערכת ה ATMOS של סולתם"

כל הסיפור המוזר הזה של האטמוס נראה לי סובב סביב חסכון בתקציב ומעין פשרת ביניים לחדש כלים מזדקנים בלא לבזבז הרבה כסף.
חוששני שאנו חוזרים שוב לתקופה העגומה בה צהל שיבץ את התותחנים בסוף הטבלה התקציבית את התוצאה העגומה ראינו במלחמת יום כיפור.
מעולם לא האמנתי שחיל התותחנים יצטייד בתותחים נישאים על מרכב גלגלי אומנם ניתן לחשוב שבזכות הטוח הארוך רכב כזה לא צריך לרדת לתוך השטח לחצות מהמורות ולדלג תעלות מספיק לו 10 מטר מהכביש ולהתחיל לירות ..אך לא כן הדבר בעת מבחן הרכבים הללו יצטרכו להתמודד עם קשיי עבירות שרק רכב זחלי יוכל לעבור.
חשיבות כושר העבירות לתותחים זה לא רק בשביל לחצות שטחים קשים אלא בעיקר להגיע לעמדות ירי שיעניקו הגנה טובה לאנשי הצוות וברכב גלגלי חשוף זה מהווה בעיה.
ישן 08-07-2011, 03:11
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
כתבה מבמחנה - צה"ל בוחן שילובו של תותח חדש בחיל התותחנים

אולי בכל זאת משהו זז? :-)

http://www.idf.il/1133-12358-he/Dover.aspx

כך חשף קצין התותחנים הראשי, תא"ל דוד סוויסה, במהלך כנס גדודי עמוד "עוצבת האש", האגד הארטילרי של פיקוד המרכז, בו השתתפו כל לוחמי האגד ומפקדיו לדורותיהם. אחרי תעסוקה מבצעית מאתגרת במיוחד בצפון ובשיא הטמעת המערכת "שדר חם", התכנסו כל גדודי עמוד "עוצבת האש", האגד הארטילרי של פיקוד מרכז, לעצרת שמחה במיוחד. בעצרת, שהתקיימה אתמול (ג') בפארק פרס שבחולון, העיר המאמצת של האגד, השתתפו כל לוחמי האגד, מפקדיה לדורותיהם, ומפקדים בכירים מהפיקוד.

"העצרת מסמלת את השייכות ואת הגאווה של כל אחד מאיתנו לעמוד עוצבת האש, שלוקחת חלק משמעותי בהגנה על הבית יום-יום, שעה-שעה", אמר מפקד האגד, אל"מ אלון קלוס. "האגד נוטל חלק משמעותי ביותר בכוננות ובמוכנות של הצבא ברמת הגולן, אל מול הלבנון, באיו"ש, באימונים ובתרגילים, ויחידות האגד ממשיכות להיות מצוינות לטובה בעשייתן וכך גם בתקופת הפעילות האחרונה", הוסיף אל"מ קלוס.

"גדוד "דרקון", קיבל הערכה יוצאת דופן לטובה על פעילותו בגזרת דרום רמת הגולן, גדוד "רשף" מועמד לפרס הרמטכ"ל על הצטיינות יתרה, גדוד היחמ"ם זכה להערכה רבה על יוזמה ועל הובלת המפקדים באירועי הגדר בצפון רמת הגולן, וגדודי "אייל" ו"להב" שהציבו רף חדש במיצוי האפקטיביות המבצעית מהשימוש במערכת "שדר חם" באימוני ההסבה האחרונים", סקר מפקד האגד.

אל"מ קלוס הוסיף כי הוא "גאה להיות כאן היום ולחוש בעוצמה שאתם, לוחמי האגד, מביאים לביטוי בערב זה - היא העוצמה האנושית. נבטיח: מול כל איום, וכל אויב נהיה עמוד האש לפני המחנה". מאוחר יותר הסביר אל"מ קלוס לאתר צה"ל כי התעסוקה המבצעית האחרונה בצפון הציבה אתגרים חדשים מול האגד. "היו גם תקלות, היה הרבה מה ללמוד, אבל עמדנו יפה ביעדים. הביטוי הכי טוב לזה הוא שגדוד רשף מועמד עתה לפרס הרמטכ"ל".

אל"מ קלוס עוזב החודש את האגד אחרי שנתיים גדושות בעשייה, ומכאן שלעצרת הייתה משמעות נוספת ומיוחדת. "אני עוזב בתחושות מעורבות", שיתף מפקד האגד, "הפיקוד על האגד, על החיילים היה תפקיד חיי- המחויבות האופרטיבית למגוון המשימות, לקיחת חלק בהובלת אנשיה... מצד שני צריך להמשיך קדימה ולפנות לדרך חדשה".

אלוף מזרחי: ללא הגורם האנושי, לא נוכל להביא יתרון לשדה הקרב
גם קצין התותחנים הראשי, תא"ל דוד סוויסה, הצדיע לפעילות האגד במהלך הכנס. "עמוד האש זו עוצבה מאוד ייחודית בחיל. אנחנו מלאי הערכה למה שראינו בתרגילים, בתע"ם, בהסבות של יחידות הסדיר והמילואים למערכת "שדר חם" ולעוד מרחב של פעולות", ציין תא"ל סוויסה.

תא"ל סוויסה חשף בדבריו כי בתקופה הקרובה בוחנים בחיל את שילובו של תותח חדש לחיל התותחנים. "הדבר כבר סוכם בעבודת המטה והוחלט כי לכשאמצעי הזה יכנס לפעילות, מי שיקלוט אותו יהיה גם האגד שלכם", אמר הקתמ"ר.

"גדודי האגד הפכו בשנים האחרונות לגדודים מובילים במוקדי הלחימה המרכזיים, תוך שהם יכולים לעבור בהתראה קצרה ממציאות של בט"ש ללחימה, וחוזר חלילה", הדגיש מפקד פיקוד מרכז, האלוף אבי מזרחי. האלוף הדגיש את חשיבות האגד במציאות צה"ל, וסקר תהליכים מרכזיים של האגד, כמו הטמעת "שדר חם" בסדיר ובמילואים ועניינים מבצעיים נוספים. "תהליכים אלו מצריכים מכם גמישות, התמקצעות ויכולת למידה. אכן, מדובר ביכולת טכנולוגית מהתקדמות בעולם, אך ללא הגורם האנושי, אתם, לוחמי האגד, לא נוכל להביא יתרון זה לשדה הקרב", אמר.

עוצבת עמוד האש הוקמה בשנת 1956, ומאז השתתפה בכל המלחמות והמבצעים המרכזיים של צה"ל. במלחמת לבנון השנייה הם היו הראשונים לירות את הפגזים, ובמבצע "עופרת יצוקה" הם חיפו על כוחות של חטיבת גבעתי, שאף אחד מחייליה לא נהרג במבצע. לאורך ההיסטוריה האגד הצמיח מפקדים רבים לא רק בשורות החיל, אלא גם מחוצה לו
ישן 08-07-2011, 11:38
צלמית המשתמש של Lion_of_Zion
  Lion_of_Zion Lion_of_Zion אינו מחובר  

חבר מתאריך: 21.04.11
מצחיק
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "כתבה מבמחנה - צה"ל בוחן שילובו של תותח חדש בחיל התותחנים"

הכתבה נקראת "צה"ל בוחן שילובו של תותח חדש בחיל התותחנים"והעניין מוזכר בקושי וללא כל פירוט בכתבה שהיא נטו על אגד עוצבת האש.
לדעתי כבר בשנה שבעברה דיברו על שילוב תותח חדש בין 2013-2015 ואפילו הזכירו פרטים טכנים כמו קצב אש מושוער וכו',לכן אני מנחש שהאטמוס לא יושולב כי זה סתם יצור עומס לוגיסטי יותר סביר שהתותח החדש יגיע בתצורה גלגלית וזחלית כדי להקל על הלוגיסטיקה מבלי לוותר על יכולות.

ישן 11-07-2011, 14:28
  Cu1 Cu1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.03.11
מתברר שיש עוד כמה שחקנים רצניים במרוץ גם כאלה שאולי יהיה ניתן לרכוש בכספי סיוע

http://www.israeldefense.co.il/?Cat...1&ArticleID=588
מתוך ISRAEL DEFENSE

חברת KMW - Krauss-Maffei Wegmann מגרמניה מציעה לזרוע היבשה של צה"ל תותח מתנייע (תומ"ת) חדש עבור חיל התותחנים.

הכוונה להצטייד בתותחים חדשים נמצאת בתכנית הרב שנתית של זרוע היבשה של צה"ל לשנים 2012-2016, ותבוצע אם תתוקצב במסגרת תכנית החומש הכוללת של צה"ל המכונה "חלמיש", אשר תסוכם במטה הכללי בחודש אוגוסט. התותח החדש מיועד להחליף את תותחי ה"דוהר", M-109, הנמצאים בשירות צה"ל כבר עשרות שנים, והטווח שלהם 27 ק"מ בלבד.

התותח, שאותו מציעה KMW , נקרא AGM (בתמונה). יש לו קנה בקוטר 155 מ"מ, והוא אמור להיות מאוייש על ידי כחמישה לוחמים. החברה הגרמנית מנהלת מגעים מתקדמים עם חברות בארצות הברית על ייצור גרסה של התותח עבור צה"ל על אדמת ארצות הברית, כדי שניתן יהיה לממן את העסקה מכספי הסיוע האמריקאי. קצב האש של התותח הגרמני המוצע לצה"ל הוא שישה פגזים בדקה, והטווח שלו - מעל 40 ק"מ. אחת החברות שעשויות לייצר תותח זה על אדמת ארצות הברית היא GDLS, שכבר זכתה במכרז צה"ל לייצור נגמ"שי ה"נמ"ר".
ישן 12-07-2011, 01:45
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
כמו שביטיס כתב
בתגובה להודעה מספר 75 שנכתבה על ידי גיל חזקיה שמתחילה ב "זה אומר שצריך להשאיר את הכלים..."

יש הבדלי תו"ל מהותיים בין הרוכב לדוהר. מטבע הדברים אני לא אכנס אליהם פה, אבל הם מהותיים. בתור מפק"צ רוכב מזה 18+ שנים, אני רואה מה קורה לאנשי הדוהר (קצינים ומש"קים בעיקר, אבל גם חיילים) שמגיעים למילואים על כלי שהם לא מכירים את התו"ל שלו, ועד שם נזכרים האימון נגמר ונפגשים רק בעוד שנה, במקרה הטוב. מאחר ואני גם מכשיר אותם, אני מודע לפרק הזמן שזה לוקח - שנים (בקצב האימונים הנוכחי ...).
אם יכניסו רק כלים משודרגים לסדיר, אפילו דוהר משודרג, הפער בינו לבין המילואים יגדל בצורה כ"כ מהותית שהירידה בכשירות תהיה מטורפת.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 12-07-2011, 02:01
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
"הורדת ציוד קשר מחלקם"?
בתגובה להודעה מספר 95 שנכתבה על ידי pack leader שמתחילה ב "אני מכיר את הנתונים המדוייקים"

איזה חלק בדיוק? אלה שהיו בימ"חים? אלה שהיו בחוץ באימונים? היית בכל הימ"חים? היית בכל בסיסי האימונים? מסופקני. יהיה עדיף לך להימנע מהצהרות כאלה נחרצות - לא אני ולא אתה יודעים את המספרים המדוייקים של סד"כ טנקי המגח בצה"ל ועתידם, אם כי אני דיי בטוח שאני יודע ומכיר את הנתונים טוב יותר ממך וכל מה שאני יכול לומר הוא זה שאתה טועה ומטעה.
די.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 12-07-2011, 09:58
צלמית המשתמש של efekt
  efekt efekt אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.08
אני "אכשל"?
בתגובה להודעה מספר 97 שנכתבה על ידי pack leader שמתחילה ב "אתה תכשל בניסיון שלך לגרום לי לומר את מה שאסור"

בנתיים הכישלון הסדרתי בא דווקא מהכיוון שלך
הורדת כמה מכשירי קשר מטנקים וכבר הפכת לקשנ"ר, ומיהרת לשלוח את טנקי המגח ל"פח הזבל של ההיסטוריה"? אפילו קצת ענווה אין בך, וזה עוד לפני שאני בכלל מתייחס לשטויות שאתה כותב.
אין לך מושג וחצי מושג בנושא שאתה מדבר עליו, אז בבקשה תפסיק להביך את עצמך - אני מתערב איתך שגם באימון טנקים הבא שלי אני אעלה על אותם כלים ששלחת ל"פח הזבל של ההיסטוריה", וגם באימון אחרי זה אני אעלה עליהם.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Carl Sagan
"If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe"

ישן 12-07-2011, 05:30
  AlexZ33 AlexZ33 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.08.04

הקרב על התותח

זרוע היבשה מתכוונת להצטייד בתותח מתנייע חדש. חברת KMW מגרמניה מציעה לצה"ל תותח שייוצר על אדמת ארצות הברית וימומן בכספי הסיוע. היא תתמודד מול תותח ישראלי מתוצרת סולתם ומול פרויקט שדרוג של ריימנטל הגרמנית בשיתוף תעש

ברת KMW - Krauss-Maffei Wegmann מגרמניה מציעה לזרוע היבשה של צה"ל תותח מתנייע (תומ"ת) חדש עבור חיל התותחנים.

הכוונה להצטייד בתותחים חדשים נמצאת בתכנית הרב שנתית של זרוע היבשה של צה"ל לשנים 2012-2016, ותבוצע אם תתוקצב במסגרת תכנית החומש הכוללת של צה"ל המכונה "חלמיש", אשר תסוכם במטה הכללי בחודש אוגוסט. התותח החדש מיועד להחליף את תותחי ה"דוהר", M-109, הנמצאים בשירות צה"ל כבר עשרות שנים, והטווח שלהם 27 ק"מ בלבד.

התותח, שאותו מציעה KMW , נקרא AGM (בתמונה). יש לו קנה בקוטר 155 מ"מ, והוא אמור להיות מאוייש על ידי כחמישה לוחמים. החברה הגרמנית מנהלת מגעים מתקדמים עם חברות בארצות הברית על ייצור גרסה של התותח עבור צה"ל על אדמת ארצות הברית, כדי שניתן יהיה לממן את העסקה מכספי הסיוע האמריקאי. קצב האש של התותח הגרמני המוצע לצה"ל הוא שישה פגזים בדקה, והטווח שלו - מעל 40 ק"מ. אחת החברות שעשויות לייצר תותח זה על אדמת ארצות הברית היא GDLS, שכבר זכתה במכרז צה"ל לייצור נגמ"שי ה"נמ"ר".
.
מול התותח הגרמני-אמריקאי מתמודדת על החלפת מערך התותחים של צה"ל חברת סולתם מקבוצת אלביט מערכות, שמציעה את התותח "אטמוס" *ATMOS – Autonomous Truck Mounted Ordnance System. גם לתותח זה קנה בקוטר 155 מ"מ. הטווח שלו 41 ק"מ, והוא נישא על גבי משאית עם גלגלים.

חברת אלביט מערכות צפויה להציג לחיל התותחנים הצעה נוספת, שתהיה מבוססת על שדרוג מקיף של מערך תותחי ה"דוהר" הקיימים. בנוסף, חברת ריימנטל הגרמנית עשויה להציע שדרוג של התותחים בשיתוף פעולה עם התעשייה הצבאית. הצעה נוספת לצה"ל תהיה של חברת BAE מארצות הברית, שבוחנת אפשרות לשדרג תותחים אמריקאיים וותיקים.

קצין התתחנים הראשי של צה"ל, תא"ל דוד סוויסה, אמר באחרונה בראיון לעיתון "תמיד תותחן" כי אם אכן ייקלט בחיל התותחנים הישראלי תותח חדש, המאוייש על ידי צוות מצומצם, בכוונת החיל להפנות את הלוחמים ש"יתפנו" למערכי לחימה אחרים כמו מערך כלי הטיס הבלתי מאויישים ומערך החימוש המונחה המדוייק (חמ"מ).

http://www.israeldefense.co.il/?Cat...1&ArticleID=588
ישן 13-07-2011, 00:30
צלמית המשתמש של amirsgv
  משתמש זכר amirsgv amirsgv אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.08.04
שמע
בתגובה להודעה מספר 127 שנכתבה על ידי pack leader שמתחילה ב "אני מתבסס על הערכת המחיר של מרכבה סימן 4"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי pack leader
אותו מיגון אותו מנוע מכניקה מורכבת יותר (ירי אוטומטי וקנה ארוך )
אלקטרניקה דומה
מסקנה: מחיר דומה

כתבתי לך למעלה - אתה כותב שטויות. אתה, לעניות דעתי המקצועית, לא מבין כלום בתותחנות.
האלקטרוניקה לא דומה, מלבד (אולי) מערכת צי"ד לסוגיה. אני לא בטוח שהמכניקה מורכבת יותר (רק לדוגמה, לא צריך ייצוב לקנה לירי בתנועה, שרלוונטית בטנק אבל לא בתומ"ת).
מערכת ירי אוטומטי קיימת בשולף. זה לא שב-15 השנה האחרונות (פלוס מינוס) צעדו מערכות הטעינה כצה צעדים קדימה. להערכתי אפשר, בשיפורים קלים, להשתמש בה.

גלריה: www.pbase.com/amirsgv

ישן 13-07-2011, 00:46
צלמית המשתמש של דוד שמואל
  דוד שמואל דוד שמואל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.01.07
תגובה
בתגובה להודעה מספר 125 שנכתבה על ידי pack leader שמתחילה ב "כלי כזה יעלה כמות אדירה של כסף"

אין לי הערכת מחיר לא לAGM ולא לשולף. הערכת המחיר שלך לא מופרכת, אבל גם הAGM יעלה כמה מיליונים אם כי פחות. השאלה היא מהו הצורך. אני שייך לדור שנלחם מלחמה אסימטרית אבל מהצד הלא נכון. היום תפיסת האוייב היא של חיזבאללה וחמאס שיורים רקטות לא אפקטיביות כאש נ"ס (אם בכלל). מצב של מלחמה סימטרית אינו יוצא מכלל חשבון כמו שאולי יש מי שחושב. מלחמה כזאת לא התרחשה בגלל הסכמי שלום, הרתעה של צה"ל גדול ובעיות פנימיות אצל היריבים הפוטנציאליים. השלום עם מצרים מתנדנד, צה"ל יותר קטן ולא בהכרח יותר חכם והמזרח התיכון רותח.
במצב של לחימה סימטרית יש לקחת בחשבון אש נ"ס מסיבית. כל הקונספט של "ירה וברח" נראה לא לא רציני. האם סוללת ארטילריה שמסייעת להתקפה של כח מסתער תדלג בשלב הקריטי של ההסתערות? האם הארטילריה שסייעה לבלימת השריון הסורי בעמק הבכא יכלה לדלג ברגע הקריטי של שבירת ההתקפה הסורית (גם אם יורים עליה)? דרוש כלי ארטילרי שיוכל לפעול תחת אש נ"ס לפחות לפרקי זמן קצרים. כלי עם טעינה אוטומטית ומיגון רציני (צריך לבחון כמה רציני) יכול לדעתי לעשות זאת. עדיף גדוד אחד שיכול לתת אש לפי דרישה בכל זמן, על שלושה גדודים "יורים ובורחים".
ישן 19-08-2015, 00:51
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 165 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "אתה מדבר על שני אמצעים שונים...."

כנראה לא הסברתי את עצמי מספיק טוב.
קיים טווח גדול של צרכים מבצעיים שארטילריה (ולא רק ארטילריה) יכולה לתת להם מענה.
כלי ארטילריה שונים נותנים מענה למקטע מסויים מאותו טווח איומים.

להבנתי ארטילריה רקטית מדוייקת נותנת מענה מרמת ההחטיבה ועד לרמת האוגדה (וחלקית לגייס).
מרגמה 120 מ"מ נותנת להבנתי מענה מרמת המחלקה ועד לרמת הגדוד.
ארטילריה קנית להבנתי נותנת מענה מרמת הגדוד עד רמת החטיבה.

לכן אני שואל האם לדעתך מרגמה 120 וארטילריה רקטית מדוייקת נותנים מענה סביר לכל טווח הצרכים המבצעיים,
או שלדעתך יש פער בינם, שמצדיק אחזקת אמל"ח נוסף - תומ"ת.

ישן 19-08-2015, 19:06
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 166 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "כנראה לא הסברתי את עצמי מספיק..."

הסיווג שלך אינו, למיטב ידיעתי הסיווג המקובל. אין ספק כי מרגמה הינה נשק מסייע גדודי לטווחים קצרים. רקטה מדוייקת הינה נשק נקודתי המיועד בעיקר למטרות איכות. הארטילריה הקנית הינה מלכת הקרב ומהווה את עיקר אש הסיוע הן בקרב הגנה והן בקרב ההתקפה. היא פרוסה בדרך כלל בעורף, שלא כמרגמות קצרות הטווח, על כן יש לה הגנה מפני אש ישירה והגנה יחסית מפני אש נ"ס. היא מסוגלת לירות כמויות גדולות של תחמושת, בירי בדיוק סטטיסטי ולהרוות שטחים גדולים יחסית ולפרקי זמן ממושכים בהתאם לצרכים. רמות צרכני האש מגוונות בהתאם לצרכים. המסתייע עשוי להיות מחלקה, פלוגה, אוגדה או אף גיס. הקצאת האש אמורה להיות בהתאם: מטרת סוללה, מטרת גדוד או אפילו מטרת אגד. כל זאת יכול להיעשות על ידי ארטילריה קנית, היורה לטווחים מגוונים. ככל שהקנים ארוכים יותר, הטווח והדיוק גדלים, וכך גם הוורסטיליות של הכלים. קצב האש חשוב גם הוא לעניין זה.
בקיצור, דעתי היא שלא מרגמה 120 מ"מ ולא רקטה מדוייקת מהווים תחליף לקני התותח, כי אם מהוים אמצעי ירי לצידם. העדרם בעבר היה חסר רציני.

ישן 19-08-2015, 21:19
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 167 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "הסיווג שלך אינו, למיטב ידיעתי..."

צודק, הסיווג שהצעתי מתבסס על אופי וטווח האיומים שלדעתי *אפשרי* שמערכות אלו יתנו לו מענה,
ולא על אופי וטווח האיומים שלרוב מקבל מענה על ידי אמצעים אלו כיום.
אני אדגיש שוב שאני מדבר לא מתוך ידיעה והבנה מעמיקה, אלא מתוך הערכה.

אם אני אמנה את הצרכים המבצעיים שציינת:
אש סיוע בקרב הגנה והתקפה (מסך אש מתגלגל) - ניתן לספק על ידי שילוב של מרגמות וארטילריה רקטית (וכיום מסופק על ידי שילוב של א. קנית ומרגמות).
הגנה מאש ישירה ואש נ"ס - ניתן לספק על ידי ארטילריה רקטית.
ירי סטטיסטי על שטח גדול לאורך זמן - ניתן לספק על ידי ארטילריה רקטית. למעשה להערכתי במשימות אלו יש יתרון לארטילריה הרקטית על פני הקנית.
ירי למגוון מטרות (מטרת סוללה, מטרת גדוד או אפילו מטרת אגד) במגוון טווחים - ניתן לספק על ידי ארטילריה רקטית. למעשה מבחינת הטווח יש יתרון לארטילריה הרקטית על פני הקנית.
קצב אש גבוה - יש יתרון לארטילריה הרקטית.

אשמח אם תסביר לי היכן אני טועה, ואיפה נמצא הפער המבצעי שרק ארטילריה קנית נותנת לו מענה...

נערך לאחרונה ע"י cre666 בתאריך 19-08-2015 בשעה 21:40.
ישן 20-08-2015, 06:50
צלמית המשתמש של סמוראי
  סמוראי סמוראי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 15.07.05
בתגובה להודעה מספר 172 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "צר לי. ליתן הסברים זו..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי b.a
זה התו"ל המקובל בצבאות מודרניים שונים, אשר רובם ככולם מעדיפים את הארטילריה הקנית.

נקודה שמשום מה תמיד נשכחת בדיונים האלו, היא שמאחר ובמקרה חירום אנחנו נרצה להיות מסוגלים לקלוט נשק אמריקאי, צה"ל צריך ליישר קו במידה רבה עם הבחירות שנעשו בצבא ארה"ב. לא שזה אומר שאנחנו לא צריכים גם לקלוט מערכות שלא קיימות בצבא האמריקאי, אבל תמיד צריך לזכור שבמקרה חירום הדוד סם לא ירעיף עלינו טילי "כידון קסום", אלא פגזים 155ממ.

L'enfer, c'est les autres

ישן 20-08-2015, 06:09
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "צודק, הסיווג שהצעתי מתבסס על..."

ברשותך מספר הערות:
1. הטווח הקצר של המרגמות כיום יכול לגדול בצורה ניכרת ע"י שימוש בפצמ"רים חכמים, או ע"י הארכת הקנה.

א. תעשיה אוירית מייצרת את הפצמ"ר "פיירבול" שהטווח שלו הוא 15 ק"מ.
Due to the unique aerodynamic design, Fireball has almost twice the range of conventional mortar bombs,up to 15 km

ב. חברת פטריה מדנמרק מייצרת את המרגמה המתנייעת שנקראת "אטמוס" ואת המרגמה שנקראת "נמו". הטווח של מרגמות אלו נאמד ב-10 ק"מ.

לענ"ד שילוב של פצמ"רי "פיירבול" במערך המרגמות בצה"ל, ומרגמות עם טעינת בריח וקנה ארוך כגון "נמו", יוכלו לתת את הסיוע שהגדוד צריך. רקטות רגילות ורקטות עם רב"ת חכם בקליבר 122/160 מ"מ, יוכלו ליצור אש יעילה לטווח של 40 ק"מ.

אבל ברור שישנם משימות שהתותח עדיף, כגון אש להטרדה ועוד. לזכור שגם לפגזי ה-155 מ"מ יש פגזים חכמים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
פצמ"ר "פיירבול"

מרגמה מתניעת "אטמוס"

מרגמה מתניעת "נמו"
ישן 20-08-2015, 08:28
  itamars2 itamars2 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 23.02.13
בתגובה להודעה מספר 175 שנכתבה על ידי AJ-47 שמתחילה ב "..."

"רשותך מספר הערות:
1. הטווח הקצר של המרגמות כיום יכול לגדול בצורה ניכרת ע"י שימוש בפצמ"רים חכמים, או ע"י הארכת הקנה.

א. תעשיה אוירית מייצרת את הפצמ"ר "פיירבול" שהטווח שלו הוא 15 ק"מ.
Due to the unique aerodynamic design, Fireball has almost twice the range of conventional mortar bombs,up to 15 km

ב. חברת פטריה מדנמרק מייצרת את המרגמה המתנייעת שנקראת "אטמוס" ואת המרגמה שנקראת "נמו". הטווח של מרגמות אלו נאמד ב-10 ק"מ.

לענ"ד שילוב של פצמ"רי "פיירבול" במערך המרגמות בצה"ל, ומרגמות עם טעינת בריח וקנה ארוך כגון "נמו", יוכלו לתת את הסיוע שהגדוד צריך. רקטות רגילות ורקטות עם רב"ת חכם בקליבר 122/160 מ"מ, יוכלו ליצור אש יעילה לטווח של 40 ק"מ.

אבל ברור שישנם משימות שהתותח עדיף, כגון אש להטרדה ועוד. לזכור שגם לפגזי ה-155 מ"מ יש פגזים חכמים.
"
1.לא מכיר השפעה של אורך קנה על טווח רק על דיוק-אולי אני טועה.
2.נראה שדורש מערכת נוספת קשה לי להאמין שיאומץ. גם משיקולים כספיים וגם בגלל זמינות ארטילריה.
לעניות דעתי הזמינות של הארטילריה טובה מאוד לרמת הגדוד ומכסה את הטווח הנ"ל.
הסיוע של המרגמות בצה"ל התקדם מאוד בשנים האחרונות.
אני מניח שהפצמרים מוגברי הטווח עלותם גבוהה פי כמה מהרגילים
ישן 20-08-2015, 20:41
  AJ-47 AJ-47 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.04.08
בתגובה להודעה מספר 176 שנכתבה על ידי itamars2 שמתחילה ב ""רשותך מספר הערות: 1. הטווח..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי itamars2
"רשותך מספר הערות:

1.לא מכיר השפעה של אורך קנה על טווח רק על דיוק-אולי אני טועה.
אורך הקנה משפיע על הטווח וזו אחת הסיבות להכנסת תותח 155/52

2.נראה שדורש מערכת נוספת קשה לי להאמין שיאומץ. גם משיקולים כספיים וגם בגלל זמינות ארטילריה.
בהחלט דורש מערכת נוספת. לדעתי התקנת צריח של ה-NEMO במקום הקרדום הייתה יכולה להיות מתאימה יותר.

לעניות דעתי הזמינות של הארטילריה טובה מאוד לרמת הגדוד ומכסה את הטווח הנ"ל.
הסיוע של המרגמות בצה"ל התקדם מאוד בשנים האחרונות.
זה לא רק הטווח, שגם הוא חשוב, אלא גם המיגון העדיף מאש נ"ס וגם הגנה ממזג אויר גרוע.

אני מניח שהפצמרים מוגברי הטווח עלותם גבוהה פי כמה מהרגילים
בהחלט, ולפצמ"רים האלו יש גם דיוק רב, ויתכן שפגז אחד מדוייק עדיף על 100 פצמ"רים לא מדוייקים, המטרה היא לפגוע בפגז הראשון, עד שיגיע הפגז העשירי המטרה יתכן שלא תהיה שם.

צריך לשפר את יכולות הארטילריה לאורך כל הדרך ולא רק במיקטע זה או אחר, אם ה-NEMO עדיפה על הקרדום צריך לרכוש/לייצר את הצריח שלה, אני בטוח שאין בעיה טכנית לייצר זאת בארץ.
ישן 20-08-2015, 11:32
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 171 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "צודק, הסיווג שהצעתי מתבסס על..."

גם אני לא תותחן, אבל הנה כמה תובנות שתותחנים חלקו איתי.

1. מבחינה לוגיסטית קל יותר וזול יותר לתספק קנה בודד (או סוללה) של ארטילריה קנית מאשר רקטית. אושקוש / אלפ"ה אחד יכול לסחוב כמות פגזים שתאפשר אש לזמן ארוך יותר מאשר מה שיספק פוד של MLRS. גם נוח יותר להתעסק עם פגזים שאדם יכול לסחוב מאשר רקטה גדולה המצריכה מנוף.

2. פגזים "טיפשים" מאפשרים גמישות גבוהה יותר בסוג החימוש - מיסוך עשן, תאורה, מניעת (אמנעת?) שטח וכו' שחבל "לבזבז" על רקטה. לא כל ירי ארטילרי הוא לתכלית / השמדה. רקטה אולי טובה יותר לתפקידי מיקוש פזיר / מצרר.

3. קל יותר מבחינה הנדסית להתקין על רקטות מערכות הנחייה מדוייקות מאשר על פגזים, ולכן אם כבר משתמשים ברקטות עדיף להשתמש בהן לתקיפה מדוייקת ולא להשתמש בהן להפצצת שטח שפגז זול יכול לבצע.

4. ארטילריה רקטית לא נותנת יתרון כה גדול על פני ארטילריה קנית ברמה שמצדיקה הסבה של המערך לרקטות. המצב הקיים (עם שיפור משמעותי בפלטפורמות היורות הישנות) הוא מספיק טוב.

יצויין שכל הנ"ל דעות של תותחנים ישראלים, כך שהם כבר מושפעים מהסטטוס קוו שצה"ל משתמש בעיקר בארטילריה קנית ולא במטל"רים. אם הייתי שואל תותחנים רוסים במלחמת העולם השנייה כנראה הייתי מקבל יותר תשובות בשבחי הארטילריה הרקטית.

בתור מישהו שלא מכיר את ההבדלים לעומק, נראה לי טריוויאלי שהרש"ק צריך לנחות על המטרה ( Put warheads on foreheads ) ולא משנה לי כל-כך האם הוא יוצא מקנה עם מטען חנ"מ או עם מנוע רקטי.

באופן כללי אני שם לב שצה"ל מתקדם לכיוון יותר טכנולוגי, מדוייק, אלטרוני וכו' וכנראה לא אוהבים שם מילים כמו "כיסוי שטח", "השמדה מסיבית" וכו'.
אני לא רואה את צה"ל רוכש קטיושות זולות בכמויות מאסיביות וכותש את בינת ג'ביל בסאלבואים רבים של רקטות בסגנון סטלינגרד.

הייתי שמח לשמוע איזו יכולת אש במצב של מלחמה רקטה תיתן שהכלים הקיימים לא יודעים לספק.

עוד דיון בנושא:

http://www.warandtactics.com/smf/ge...artillery/?wap2

נערך לאחרונה ע"י סיורניק בתאריך 20-08-2015 בשעה 11:38.
ישן 20-08-2015, 13:13
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "גם אני לא תותחן, אבל הנה כמה..."

עקרונית, התובנות שלך מקובלות עלי.
גם התגובה המתייחסת למקורות תחמושת בעיתות חירום נכונה. זכורני, כי במלחמת יום הכיפורים כמעט ואזלה התחמושת הארטילרית, כאשר בשלב האחרון למלחמה התחלנו לירות תחמושת אמריקאית שהגיעה ישר מהמטוסים.
באשר לפלטפורמות הקיימות- שוב אני שומע את תיאוריית "עגלת הקרח", שאפיינה את הצטיידות חתם במשך עשורים רבים, תוך שימוש במיטב הגרוטאות. לא יתכן שצה"ל כצבא מודרני ינייד כלי ארטילריה באורך קנה 39 על מרכבים בני 50 שנה, בעוד שרוב הצבאות המודרניים מצטיידים בארטילריה מודרנית באורך קנה 52. אפילו שכנתנו החביבה מצפון כבר הצטיידה בשני גדודי סיזר מתוצרת צרפת. (שאולי יסייעו ביום הדין לחיזבאללה).

ישן 20-08-2015, 23:16
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 190 שנכתבה על ידי סיורניק שמתחילה ב "גם אני לא תותחן, אבל הנה כמה..."

תודה על השיתוף
ציטוט:
במקור נכתב על ידי סיורניק

1. מבחינה לוגיסטית קל יותר וזול יותר לתספק קנה בודד (או סוללה) של ארטילריה קנית מאשר רקטית. אושקוש / אלפ"ה אחד יכול לסחוב כמות פגזים שתאפשר אש לזמן ארוך יותר מאשר מה שיספק פוד של MLRS. גם נוח יותר להתעסק עם פגזים שאדם יכול לסחוב מאשר רקטה גדולה המצריכה מנוף.

אני לא חושב שהמדד הרלוונטי הוא קלות אספקה של סד"כ מסויים, אלא קלות אספקה של נפח אש מסויים.
הרי ברור שיותר קל לתספק כלי שיורה חימוש אחד כל מטח, לעומת אמל"ח שיורה 40 חימושים במטח...

ציטוט:
2. פגזים "טיפשים" מאפשרים גמישות גבוהה יותר בסוג החימוש - מיסוך עשן, תאורה, מניעת (אמנעת?) שטח וכו' שחבל "לבזבז" על רקטה. לא כל ירי ארטילרי הוא לתכלית / השמדה. רקטה אולי טובה יותר לתפקידי מיקוש פזיר / מצרר.

גם באמל"ח רקטי יש חימוש "חכם" ו"טיפש". למעשה הרוב המוחלט של שימוש באמל"ח רקטי בעולם עד היום היה ירי סטטיסטי "טיפש" למטרת שטח.

ציטוט:
3. קל יותר מבחינה הנדסית להתקין על רקטות מערכות הנחייה מדוייקות מאשר על פגזים, ולכן אם כבר משתמשים ברקטות עדיף להשתמש בהן לתקיפה מדוייקת ולא להשתמש בהן להפצצת שטח שפגז זול יכול לבצע.

את זה לא ידעתי. תודה על המידע.
אבל אני נוטה לחשוב שהמסקנה שלך ש"עדיף" להשתמש בהן באופן זה נובעת מתמהיל האמל"ח בצבאות מערביים. לא מהפוטנציאל של האמל"ח.
ציטוט:
4. ארטילריה רקטית לא נותנת יתרון כה גדול על פני ארטילריה קנית ברמה שמצדיקה הסבה של המערך לרקטות. המצב הקיים (עם שיפור משמעותי בפלטפורמות היורות הישנות) הוא מספיק טוב.

מסכים לחלוטין, ברוב המשימות ההבדל בינם זניח.
אני פשוט מניח שאם 2 סוגי אמל"ח (מרגמות ומטל"רים במקרה זה) מסוגלים לתת מענה לאותו טווח איומים כמו שלושה סוגי אמל"ח (שניהם + תותח), האופציה הראשונה עדיפה.

ציטוט:
יצויין שכל הנ"ל דעות של תותחנים ישראלים, כך שהם כבר מושפעים מהסטטוס קוו שצה"ל משתמש בעיקר בארטילריה קנית ולא במטל"רים. אם הייתי שואל תותחנים רוסים במלחמת העולם השנייה כנראה הייתי מקבל יותר תשובות בשבחי הארטילריה הרקטית.
....
הייתי שמח לשמוע איזו יכולת אש במצב של מלחמה רקטה תיתן שהכלים הקיימים לא יודעים לספק.

מסכים לחלוטין.
חלק ממה שאני מנסה לעשות פה זה לעמת את הגישות, כדי לבחון את אמיתות הנחות היסוד שלהן.
ושוב, אני חושב שלמטל"ר מעט מאוד יתרונות על תומ"ת, וגם אלו תלויי נסיבות, ושחסרונותיו מול התוצ"ת מתאזנים עם יתרונותיו היחסיים.
אני פשוט חושב שאין טעם להחזיק שלושה סוגי כלים, כששניים מהם יוכלו לתת מענה מספק.

ישן 21-08-2015, 21:18
צלמית המשתמש של סיורניק
  משתמש זכר סיורניק סיורניק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.05.13
בתגובה להודעה מספר 192 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "תודה על..."

אפשר לבדוק את עצמנו ע"י הסתכלות על האויב - מתי הוא מעדיף להשתמש במטל"רים ומתי בסוללות תותחים (שיש למשל לצד"ל) - זה מבחירה, לא מאילוץ.

נניח לרגע לשמורות הטבע ולמתקני שיגור חצובים בתוך ההרים. מטל"רים ניידים משמשים בידי ארגוני המחבלים בעיקר לצורך Shoot and Scoot - כלומר לתת מכת אש חזקה, בדר"כ לטווח ארוך ולכיוון מטרה גדולה כמו עיר, ולעוף משם מהר לפני שהכוח הצבאי הסדור (צה"ל) יגלה וישמיד אותם. הם לא משתמשים בהם לצורך פעילות צבאית טהורה.

כאשר ארגוני המחבלים מבצעים פעילות צבאית במהותה - טפטוף אש לאורך זמן על מוצב צבאי לקראת פשיטה או להוריד ראשים כדי להסתיר פעילות חטיפה וכו' אז הם בוחרים בשימוש בארטילריה קנית (מרגמות).

צה"ל כצבא סדור לא פועל בשיטות גרילה כך שאין לו סיבה להצטייד בכלים שהיתרון העיקרי בהם הוא "לעקוץ" ולהיעלם.
סוללת תותחים צריכה להיפרס באופן סדור ולקבל עיגון טוב בקרקע על מנת לפעול במדוייק ולאורך זמן ולתמוך בכוחות המתמרנים.

MLRS אם אני מבין נכון נרכש במקור לא כדי לספק סיוע אש לכוח מתמרן, אלא כדי לספק אש נ"ס, כך שכלי בודד יכול לפרוס בכל מקום ללא הכנות ארוכות, לקבל איכון, לייצר נפח אש גדול ומיידי שייצור בלאגן גדול בשטח הפריסה של סוללת האויב, לקפל את המשגר ולעוף משם כמה שיותר מהר לפני שהאש תוחזר אליו. כמו שאמרנו לצורך Shoot and Scoot שזה היתרון העיקרי של הפלטפורמה הזו לעומת תותח.

אם כל הנ"ל נשמע הגיוני, אז מאוד סביר שצה"ל כצבא סדור שרואה את רוב העבודה של חת"מ כתומך באש כוחות מתמרנים ולא כ"מעניש" או לצורך אש נ"ס, יעדיף להחזיק בעיקר ארטילריה קנית ויחזיק מטל"רים בכמות פחותה לצרכים ספציפיים.