לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 23-10-2007, 09:01
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
עמי: החללים התורכיים בבתי הקברות הבריטיים הם או פצועים שנפטרו
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "שאלה שצצה לי לפתע בראש : היכן נקברו החיילים התורכים שנהרגו"

(בשבי) או שבויים שנפטרו (לדעתי הרבה יותר סביר שמדובר על פצועים שנפטרו בבתי חולים מסודרים). חיילים תורכים שנפלו בשדות הקרב נקברו קרוב למקום נפילתם. איך התייחסו התורכים במדוייק לחללים שלהם שנותרו בשטחם, לא ברור לי לגמרי. ראיתי פעם תמונה של קברי יחידים בבאר שבע ומצב שני במאמר שנשלח אלי לא מזמן (על תולדות היישוב בעזה במאה ה-20) הזכיר בעל המאמר קברי אחים של תורכיים ש"זקני עזה בשנות ה-80" עוד ידעו להצביע על מיקומם.

חללים תורכיים שנותרו בשטח שנשלט ע"י הבריטים נקברו בקברי אחים ויש כמה וכמה תמונות כאלה. צמד ידוע נמצא בספר "מבט ועוד מבט על א"י" בדפים המתייחסים לאזור בית חורון: רואים שם חיילים סקוטיים מצולמים ליד קבר אחים לפני ואחרי שכוסה. הם סימנו אותו במעגל אבנים.

בחיפוש התמונות בארכיון המלחמה האוסטרלי

http://cas.awm.gov.au/TST2/cst.acct...lorer&bos=Win32

תכניס לשדה החיפוש turk grave ותוכל לראות שתי תמונות המראות איך נקברו חללים תורכיים בסיני.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-10-2007, 16:41
  ציבי ציבי אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.10.03
יש עמי עדות של מורה שלי משנות ה-60 שהיה קצין בצבא הטורקי.
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "שאלה שצצה לי לפתע בראש : היכן נקברו החיילים התורכים שנהרגו"

אחד המורים שלי במקוה ישראל, המורה לגידול בהמות ורפת , היה קצין בצבא הטורקי במלחמת העולם ה-1, ונהג לספר לנו מחוויותיו בעת השירות. הוא דווקא התמקד הרבה פעמים באוכל ובהבדלים שבין חיילים וקצינים, אולם אני זוכר פעם אחת שהוא סיפר על קבורת החללים והמתים. הנושא עלה בהקשר של עשירים ועניים. לפי סיפורו. הצבא הטורקי נהג לקבור את חלליו קרוב למקום נפלם. כיוון שמרביתם היו מוסלמים הם נקברו בלי ציון הקבר, לכל היותר אבן למראשות ואבן לסימון הרגליים. העשירים שבנופלים זכו שגופתם תובל, על חשבון המשפחה, לעיר מוצאם. פתרון זה היה נהוג בעיקר לבני עשירים או קצינים שהלכו לעולמם עקב מחלה או פציעה והיה זמן לברר. במרבית המקרים הקבורה נעשתה בסמוך לשדה הקרב והודעה נשלחה, או לא לבני משפחת ההרוג. ביחידות בהן היו יהודים הוא זוכר שהיו מקרים שהיהודים אספו כסף לשלם לגורם לא צבאי להביא את הקבורה לקבר ישראל או אפילו חזרה לביתו.
הוא לא אמר כלום על אנדרטאות ולא זכור לי על כך דבר.
ישן 24-10-2007, 09:27
  עמי60 עמי60 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.09.05
מצטער ,לא זוכר את השמות הללו ,בכל מקרה עשו לי טובה בדיעבד וזרקו אותי לאחר 3 שנים
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי ציבי שמתחילה ב "האם זוכר את המורה סגל?"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ציבי
האם המורה סגל, שלימד גידול בהמות ורפת לימד בזמנך? אם כן ודאי סיפר גם לכם על חוויותיו בצבא הטורקי.
קרוב לודאי שלמדת יחד עם פרופ' שלמה מרקו, שעדיין מלמד קצת במקוה.ופרופ' גרטי מאונ' ת"א שניהם הגיעו למקוה באמצע שנות ה-60 כמורים.

בגלל הברדק שעשיתי .
מאחר וכמעט עברו 50 שנים מאז מותר כבר לגלות שאני וחבר נוסף לקחנו מספריים
ובחשכת הלילה קיצצנו את כל השפיצים בחזיות של הבנות שהיו תלויות לייבוש על חבלי הכביסה ,
מעשה מטומטם וטיפשי של בני 16 .

ישן 23-10-2007, 20:13
  משתמש זכר Soloavia Soloavia אינו מחובר  
צחי בן עמי לתחום התעופה הצבאית, חיל האויר ותולדותיו

חבר מתאריך: 17.10.04
ניצלו"ש - דברי אתא תורכ ב-1934

שנחרטו על המצבה לחללי אנז"ק בגליפולי:

גיבורים אלה, אשר שפכו את דמם ואיבדו את חייהם; כעת אתם שוכבים באדמתה של מדינה ידידה.
נוחו בשלום.
איננו מבחינים בין הג'ונים למוחמדים כשהם שוכבים זה בצד זה - כאן - בארצנו.
אתן, האמהות ששלחתן את בניכן מארות רחוקות, נגבו את הדמעות; בניכן שוכבים כעת בחיקנו וישנים בשלווה. לאחר שמתו על אדמתנו - הפכו גם הם לבנינו.

באשר למצבות התורכים בבית העלמין הבריטי בהר הצופים - ככל הידוע לי - מדובר במשת"פים ומרגלים. מצבותיהם שונות מאלו של הבריטים - בצורה ובחומר - וניצבים בניפרד.

ישן 23-10-2007, 20:49
  g.l.s.h g.l.s.h אינו מחובר  

חבר מתאריך: 25.12.05
לפי התאריך מדובר ככל הנראה על חלל/פצוע שנפטר
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "מצבה של סרן תורכי מהבלוג של אורי קציר על בית הקברות הבריטי בירושלים"

בקרבות באזור עבר הירדן. בד"כ הייתי אומר שנפטר בבית חולים צבאי בי"ם (שכן לא נראה לי שהיו מעבירים את גופתו לשם אחרי המלחמה כפי שנעשה עם חללים בריטיים שנקברו עשרות ק"מ משם) אבל כבר שמעתי סיפורים מוזרים ביותר אודות איך הגיעו אנשים שונים להקבר, או איך לא הגיעו, בבתי הקברות של חבר העמים.

אגב התורכים והזרים: מנסיון והיכרות של סיפור הקמת האנדרטא שלהם בב"ש, הייתי אומר, בזהירות, שקדושת קברי החללים שלהם אינה חסרת פניות. כל נושא ההשתתפות של נציגיהם פוליטי למדי ולא קיבלתי את הרושם שחשובה להם עצם ההנצחה בכל מחר, אלא רק אם תתקיים בתנאים מסויימים הקשורים באיזון, אורך טכסים וכל מיני פרטים כאלה. מזכיר קצת את האנדרטאות לזכר חללי המצרים ב 48 שהמצרים כמעט ו"נאנסו" להקים אותן...

ישן 30-10-2007, 20:25
  ברויגל ברויגל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.05.06
אני זוכר שראיתי את השלט הגדול הזה בביקור בגליפולי
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי Soloavia שמתחילה ב "ניצלו"ש - דברי אתא תורכ ב-1934"

עם דברי אתא טורק וחשבתי על זה שבאמת מדובר בדברים מרגשים ויוצאי דופן שאולי ממחישים במידה מסוימת את שיעור קומתו של מנהיג כדוגמתו (לא זכורים לי דברים דומים מפי מנהיג היסטורי אחר ביחס לחללי האויב, למרות שבמקרה זה יש לקחת כמובן בחשבון שהם נאמרו כ-15 שנה לאחר סיום הקרבות ולאחר שהיחסים עם היריבות לשעבר היו טובים), בהקשר אחר, בשטח הקרבות בגליפולי גיליתי כעבור כמה דקות של שיטוט שהוא משופע בשרידים חלודים ומתפוררים של אמל"ח ועדויות לקרב הקשה שניטש במקום. זכור לי גם שבמוזיאון שבמקום היתה בתצוגה להפתעתי בין היתר נעל צבאית עם מה שנותר מרגלו של לוחם - (לא משהו שיצא לי לראות במוזיאונים עד אז ולשמחתי גם לא אחרי זה).
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 21:28

הדף נוצר ב 0.08 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר