לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום כתיבה וספרות!!! והשורה הנעה - נוע תנוע! אוסף ביקורות הספרים של כל הזמנים אוסף אתגרי הכתיבהלכתיבה הציטוט הנבחר: 'הסופר, כמו הילד, אוהב לשחק משחקים, אבל יודע להציב את הגבול בין האמת לבדיון' מאת פרויד. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > תרבות ואמנות > כתיבה וספרות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 11-11-2007, 19:52
  Eugene11 Eugene11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.03.07
או המורים האלו...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דקלוש שמתחילה ב "צריכה עזרה בשיר של נתן אלתרמן בדרך הגדולה"

לפני הכל אני חייב להגיד.
ממתי שיר נכתב כדי שינתחו אותו בבית ספר כמו שמנתחים צפרדע כדי להוציא את כל המעיים החוצה. אותי זה פשוט מגעיל.

לפי דעתי אסור לנתח שירים!!! ותגידי למורה שאני אמרתי
כל מה שאת צריכה לעשות זה לקרוא את השיר ולהרגיש מה הוא אומר בשבילך!
תדמייני שהוא נכתב רק כדי שאת תקראי אותו. כמו מכתב.

ועכשיו כשסיימתי להתפלסף הנה מה שאני חושב שהוא אומר:

בדרך הגדולה/נתן אלתרמן

ענבלים בשדה ושריקות
ושדה בזהב עד ערב
דומיית בארות ירוקות
מרחבים שלי ודרך

העצים שעלו מן הטל,
נוצצים כזכוכית ומתכת,
להביט לא אחדל
ולנשום לא אחדל
ואמות ואוסיף ללכת.

כשאני קורא את השיר אני מרגיש בכל החושים את ההמצאות במרחב גדול ופתוח.
הרגשה של חופש... אפשר בקלות לדמיין הליכה בשדה בסוף הקיץ.כאשר לא רוצים ולא יכולים להפסיק כי ההרגשה של החופש והמרחב ממלאת אותך. (ואמות ואוסיף ללכת.....)

טוב משהו כזה בכל אופן
אני מניח שהדמיון שלך יקח אותך למקומות יפים לא פחות.
חזרה לפורום
ישן 13-11-2007, 07:07
  מריאל מריאל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.06
גרפיקה מסכימה עם קודמי לגבי ניתוח שירים בבית הספר וגם
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי דקלוש שמתחילה ב "צריכה עזרה בשיר של נתן אלתרמן בדרך הגדולה"

לגבי ההרגשה של טבע וחופש. (אלא שאני ממש אוהבת לנתח שירים )

גם אני לא מבינה את השיר. יש לי הרגשה שלא מדובר כאן בטבע אמיתי, אלא זוהי מטאפורה למשהו אחר. כאילו אלתרמן הצפין בשיר איזה מצב, ורשם כך שאף אחד לא יבין כלום, אלא רק אלא שאמורים להבין.
מה שגורם לי לחשוב כך זו קודם כל הכותרת: מה הקשר בין הכותרת לשיר? האם דרך=מסלול החיים שבו הוא צועד?
השורה האחרונה מעלה גם היא תהיות ומעמידה בספק (מבחינתי) את הפירוש של השיר כשיר טבע: "ואמות ואוסיף ללכת". נכון שאפשר גם לפרש את זה כ"אמות מאושר מיופיו של הטבע, אבל אני חייב ללכת", אבל יש לי הרגשה שזה לא זה. אבל זו רק אני. אי אפשר להסתמך עלי.
מה זה "למות"? מה הקשר בין המוות, ההליכה לכל תיאורי הטבע כאן?
טוב, לא הסברתי כלום, אבל אולי זה ייתן לך איזה קו מחשבה ואולי פתאום יתבהרו לך דברים ותביני משהו. אני אשמח אם תשתפי אותנו במידה וזה יקרה. אני מצידי אנסה במשך היום שוב לנסות ולהבין את השיר. אם יהיה לי משהו ארשום.
אני לא מבולגנת, אני פשוט חושבת שכאוס זה הסדר של היקום...

חזרה לפורום
ישן 13-11-2007, 07:44
  מריאל מריאל אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.04.06
גרפיקה יש לי עוד קצת מידע שיכול לעזור:
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי מריאל שמתחילה ב "מסכימה עם קודמי לגבי ניתוח שירים בבית הספר וגם"

השיר קשור באופן חזק לנפשו של המשורר, ואי אפשר להפריד בין חייו לכתיבתו. אז חיפשתי בויקיפדיה:
נתן אלתרמן עבר שתי מלחמות עולם: את הראשונה בערך בגיל 4, והמלחמה ארכה 3-4 שנים. במלחמת העולם השנייה הוא היה בארץ ישראל, ואני בטוחה שכל מי שהיה מחוץ לאירופה הרגשי ודאג ובכה והתאבל בדרך כלשהי על קרובי משפחתו ועל כל האנשים שחוו את המלחמה באירופה. לפי החישובים (הוא נולד ב-1910) מלחמת העולם הראשונה התחילה בערך ב-1938, אז הוא היה בגיל 28-29, וזה אומר שככל בני האדם, הם עקבו בדריכות והיו מעורים במה שקורה באירופה, אז בטוח שזה השפיע וחדר לכתיבתו.
מה שאני רוצה לומר: אולי תוכלי לברר באיזו שנה נכתב השיר, אולי לחילופין באיזה אוסף שירים או ספר שירים שלו הוא מופיע, אם זה התפרסם דווקא לראשונה בטורים שהוא כתב ב"דבר" או ב"הארץ". זה בהחלט יעזור להבין. כי רשום בויקיפדיה שרבים משיריו עסקו בשואה, מחאה נגד הבריטים, תמיכה בפלמ"ח ובהגנה, הוקעת מעשי האצ"ל והלחי, שאלות מוסר, נושאים חברתיים ואישיים, עולם קדוש ועולם טמא, אז את מבינה - אי אפשר להבין את השירים שלו אלא לאור מה שקרה בארץ ובעולם באותה תקופה בה הוא חי, והרי קרה הרבה. קרו הרבה אירועים עולמיים, הקמת ארץ ישראל, כל הדברים שבדרך, הדברים היו מאוד מאוד אינטנסיביים, כל אירוע השפיע רבות ובאופן קריטי על כל העולם - גם בזמנו וגם מעתה ועד עולם. העולם היה אחרת ללא אירועים אלה. גם בחייו האישיים קרו הרבה דברים: בתו ניסתה להתאבד, הוא החזיק פילגש שנים רבות בנוסף לאישתו, הוא השתתף במבצע יואב, ומבצע זה לא סתם. זה כמו המבצע של פיצוץ הכור האיראני שעשינו בזמנו של בגין, והרי יחידה סגולה יכולים להשתתף בזה. איני יודעת אם הוא הרג מישהו באותו מבצע, אבל אתה לעולם לא אותו בנאדם לאחר שהרגת מישהו, אפילו אם הסיבה "מוצדקת: בשוגג (פליטת כדור) או מהגנה עצמית או ממלחמה.
כתוב בויקיפדיה: סמוך לפרוץ המלחמה התפרסם ספרו "שמחת עניים", קובץ שירים מלנכולי וקשה אשר גיבורו הוא מת הבוחן את עולם החיים אותו עזב - את רעייתו, את חבריו, ועוד. אני לא יודעת האם השיר שאנו דנים בו כרגע שייך לקובץ שירים זה, אבל אם כן - זה שופך הרבה אור על הפירוש.
עוד כתוב שם: ספרו הידוע והמוערך ביותר הוא "כוכבים בחוץ", שבו המשורר מתבונן בבריאה מלא התפעלות. מתוארים בו מפגשים רבי היבטים עם אובייקטים שונים בעולם. רוח הדברים נעה בין התפעמות גדולה מהעולם לבין תחושת חידלון בפני המוות. אם השיר שאנו דנים בו שייך לאוסף השירים הזה, הרי יש לנו כבר את הפירוש.
אני מקווה שלפחות משהו מזה יכול לתת לך רעיון לגבי פירוש השיר והבנה שלו.

אני לא מבולגנת, אני פשוט חושבת שכאוס זה הסדר של היקום...

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:03

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר