לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-11-2007, 21:57
צלמית המשתמש של ctua
  ctua ctua אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.09.07
מבצע נחש גותי - סומליה 1993

שלום לכולם בחיפושי השונים נתקלתי בתמונות מהמבצע הידוע של האמריקאים בשנת 93 בסומליה שהסתבך גבה קורבנות והפך לסרט בלאק הוק דאון שכולם מכירים.
התמונות ערוכות לפי סדר כרונולוגי עם הסבר קצר לפני כל אחת.

בנין המטרה בו הסתתרו ראשי המיליציות
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הכוחות בדרך ליעד

מסוק הבלאק הוק "סופר 64" המוטס ע"י מייקל דורנט שהופל אח"כ , בדרכו ליעד

עוד תמונה של "סופר 64" כשברקע שאר מסוקי הכוח

התמונה היחידה שצולמה במהלך הקרב כשבנין המטרה נראה בצד ימין ברקע(שימו לב לאחד החבלים ששימשו לגלישה מהמסוק מונח במרכז הסימטה)

אחת מדלתות ההאמרים שהוסרה לאחר הקרב מאחר שספגה פגיעה(שימו לב לבקבוק המים המינרלים למטה זה מי עדן או שאני הוזה?)

האמר אחר בתמונה שמזכירה מאוד סצינה מהסרט כשהוא מרוטש ומבולגן ועם חורי פגיעות בשמשה הקידמית

תמונה של אותו ההאמר מבפנים

אחד מההאמרים שספג אר.פי.ג'י שלא התפוצץ ליד מיכל הדלק

עוד דלת ממוגנת שפורקה לאחר שספגה פגיעות

מייק דורנט משוחרר לאחר שבועיים בשבי המיליציה

ומועלה למטוס חזרה לארה"ב

יש עוד הרבה תמונות שלא העליתי מכיון שהן קשורות יותר להווי החיילים ולא כל כך למבצע עצמו אם יהיו בקשות אני אעלה גם אותן. חסכתי מכולם גם תמונות של כתמי דם ונשקים שמוכתמים בדם וכו' מטעמים מובנים גם כאן אם יהיו בקשות אז אני אעלה גם את התמונות האלו.

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-11-2007, 20:55
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 22 שנכתבה על ידי golani_2 שמתחילה ב "עד כמה שאני מכיר אסור בכלל..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי golani_2
עד כמה שאני מכיר אסור בכלל לצלם בתוך בסיסים צבאיים ללא היתר מיוחד, אז זה די פותר את הבעיה...

יש לי היתר, והוא לא לצורך התפקיד. זה במקום שצלם חיצוני יבוא.
כדי להבהיר את הנקודה:
1. לצלם צבאי אין זכויות שימוש בתמונות שלו ללא אישור ראש אמ"ש.
2. לצלם שמצלם בשביל הצבא - לצבא יש זכויות שימוש על פי הסכם ההתקשרות עם הצלם. לרוב לצבא יש זכות שימוש בלתי מוגבלת.. וגם לצלם.
3. למי שמצלם מתוך "טובה"/"תחביב" (תחת אישור מתאים) יש את כל הזכויות על על התמונות, תחת התנאות שנעשו במסגרת האישור. כך, למשל, אני מחוייב לעצב הפקת דפוס לטייסת שלי. אני לא מחוייב להעביר את כל התמונות שצילמתי לידי הצבא, ואין לצבא שום זכות שימוש בתמונות מעבר למה שאני נותן במסגרת ההתחייבות.

לגבי החוק האמריקאי, אם אני זוכר את זה נכון, ההגדרה שם אומרת שתמונות שצילם חייל אמריקאי, כמו כל נציג של הרשויות הפדרליות, במסגרת תפקידו (לדוגמה: כצלם צבאי), הן ללא זכויות יוצרים (מעשית - שייכות לציבור)
אם חייל אמריקאי מצלם סתם להנאתו - זכותו.
אם הוא מצלם ותוך כדי שירותו מעביר את התמונות ל-AP - הוא עובד תוך כדי שירות צבאי.. ולרוב זה אסור .

ישן 13-11-2007, 21:01
צלמית המשתמש של GrimReaper
  משתמש זכר GrimReaper GrimReaper אינו מחובר  

חבר מתאריך: 19.04.04
בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "[QUOTE=GrimReaper]צילמת אותן..."

אני לא טועה

ציטוט:
א. יצירה שהוכנה על ידי חייל במסגרת מילוי תפקידו או בקשר למילוי תפקידו, בין אם פורסמה ובין אם לא פורסמה.

הגעת ונכנסת למקומות האלו עקב קשרים שנובעים מהתפקיד הצבאי שלך, מי שאיפשר לך לצלם עשה זאת עקב היכרות צבאית איתך, צילמת כלים צבאיים ואתה חייל בסדיר. אם צה"ל ירצה, על סמך פקודה 33.0149 שאני מכיר , הוא בהחלט יוכל לטעון ואפילו לזכות בזכויות היוצרים במאבק משפטי (ובטח שבדין פנים צבאי). אלא אם כאמור קיבלת שיחרור רשמי של הזכויות (מהוועדה באמ"ש שהיא היחידה שרשאית לעשות זאת).

"When a true genius appears in the world, you may know him by this sign, that the dunces are all in confederacy against him."
John Kennedy Toole

ישן 13-11-2007, 21:03
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי GrimReaper שמתחילה ב "אני לא טועה ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי GrimReaper
אני לא טועה

הגעת ונכנסת למקומות האלו עקב קשרים שנובעים מהתפקיד הצבאי שלך, מי שאיפשר לך לצלם עשה זאת עקב היכרות צבאית איתך, צילמת כלים צבאיים ואתה חייל בסדיר. אם צה"ל ירצה, על סמך הפקודה שאני מכיר, אם לא שונתה, הוא בהחלט יוכל לטעון ואפילו לזכות בזכויות היוצרים במאבק משפטי (ובטח שבדין פנים צבאי). אלא אם כאמור שקיבלת שיחרור רשמי של הזכויות (מהוועדה באמ"ש שהיא היחידה שרשאית לעשות זאת).

אוקיי, עכשיו רק נותר לבדוק עם עו"ד מה יעמוד בהגדרת "בקשר למילוי תפקידו".
לפי הפרשנות שלך, אגב, מסתובבות הארץ הרבה מאוד יצירות שנוצרו "בקשר למילוי תפקידו" של היוצר. גם שיר שכתבתי יכול לעמוד בקריטריון שלך.

עריכה: יש עוד משמעות רצינית - יש בוויקיפדיה הרבה תמונות שהוגדרו כחופשיות, אבל צולמו על ידי חיילים בקשר למילוי תפקידם. נשאל באמת עו"ד .

נערך לאחרונה ע"י NehemiaG בתאריך 13-11-2007 בשעה 21:10.
ישן 13-11-2007, 20:01
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.01.05
לא היה אולטימטום רשמי
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי קורנסון שמתחילה ב "דרמטי מאד"

אבל אוקלי סיפר שהצבא האמריקאי היה מאד נחוש להחזיר את דוראנט, והדרישה להחזיר את הטייס היתה נפרדת מהמו"מ על הנסיגה (מתוך ראיון ב-CNN ):

With marching orders to recover Durant, Oakley backed his bags for Mogadishu where, after five days, Ethiopian diplomats were able to arrange a meeting with Aidid staffers. And consistent with the seemingly the schizoid nature of all dealings with Aidid, the message of conciliation that had been sent to Admiral Howe was very different when Oakley demanded Durant's immediate release -- no strings attached.

OAKLEY: And they said, but we Somalis never do that. It's an eye for an eye, a tooth for a tooth. We cannot do that. Look at all the blood that has been shed. Look at all the people that you are still holding.

I said, well, you've got to. And I said, let me be honest. If you don't -- this is not a threat -- but if you don't, I'll tell you what I think will happen. After some weeks, the United States will be very, very frustrated. You'll be asking for things. This will be seen as a hostage situation. And we'll say we won't give into hostages. And you'll say, but we have to have a price.

By the time the shooting is over, given the tanks and the aircraft carrier with aircraft and the gunships and everything else that's going to be here, there won't be anything left in south Mogadishu. Cats, dogs, goats, people, women, children, you name it -- everything is going to be gone because the amount of firepower is so great and the amount of hatred and anger behind it is so great. So don't create this sort of a situation. I beg of you.

הנה ראיון מעניין עם אוקלי בנושא מוגדישו:

http://www.pbs.org/wgbh/pages/front...ews/oakley.html
ישן 13-11-2007, 22:14
צלמית המשתמש של קורנסון
  קורנסון קורנסון אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.04
הכרתי את הדברים, תודה
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "לא היה אולטימטום רשמי"

אולם צריך לזכור כי הדיונים בין אוקלי לאיידיד התקיימו לאחר שקלינטון כבר החליט למעשה על ביטול המרדף אחר איידיד ונסיגת הכוחות האמריקאים במרץ 94 (ההחלטה התקבלה ב 7 באוקטובר, 3 ימים לאחר הקרב). אנו בכל זאת מדברים פה על מצב בו איידיד למעשה כבר ניצח. איני מטיל ספק בנחישות האמריקאית, אולם אין לי צל של ספק שאיידיד לא ממש הצטער להפטר מדוראנט. לא היתה לו למעשה שום סיבה להמשיך להחזיק בו ושום סיבה לעמוד תחת לחץ אמריקאי שאכן היה יכול לגרום לו נפגעים רבים ומיותרים. אפשר במידה מסוימת של ציניות להגיד שאמריקאים נזקקו לאיום הזה ולו למטרת Saving Face לאחר שלמעשה בחרו להתקפל. בניגוד למה שחלק הממגיבים האחרים כתבו, יש מעט מאד שעלינו ללמוד מהדוגמא הזו בהקשר המקומי ...

ישן 13-11-2007, 10:57
צלמית המשתמש של ctua
  ctua ctua אינו מחובר  

צבאי הנה עוד תמונות שמצאתי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ctua שמתחילה ב "מבצע נחש גותי - סומליה 1993"

הן שייכות לחובש מהדיביזיה ההררית 10 שחילצה את הריינג'רס וכוח דלתא מהעיר ביחיד עם חיילי או"ם.

התארגנות כוח החילוץ - בדרך לנקודת הריכוז של הכוחות

כל הכוחות לאחר היציאה מהעיר וההגעה לאצטדיון הפקיסטני(חלק מחיילי הריינג'יירס שחולצו נראים בחלק התחתון של התמונה יושבים על הספסלים)

אותם חיילי הריינג'רס לפי דברי החובש באתר שלו הם היו בשוק טוטלי באותם רגעים

תמונה נוספת של האצטדיון מזוית אחרת

פינוי הפצועים הקשים מהאצטדיון לביה"ח שדה במחנה כוח המשימה

תמונה מהמסוק בדרך לביה"ח.הכביש שנראה במרכז התמונה עם כלים משוריינים זהו הכביש שעליו נעו הריינג'רס ברגל לאחר שנותקו מכוח החילוץ , אחת הסצינות בסוף הסרט ממחישה את מה שקרה הכביש עצמו נקרא "מוגדישו מייל".

תמונה קצת יותר רחוקה של האצטדיון כש"מוגדישו מייל" נמצא עכשיו בחלק העליון של התמונה

אחד החיילים שהמחסנית שלו הצילה אותו מפגיעה יותר רצינית

עוד חייל שניצל מפגיעה הפעם המ.ק הוא הקורבן...

ישן 13-11-2007, 15:40
  משתמש זכר Malchi Malchi אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.09.06
שלילי
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי deltaforce שמתחילה ב "הסרט ממש דייק"

הסרט דייק בגדול, אבל לא בכל הפרטים. לדוגמה, בסרט נראת הכיתה של סמל אוורסמן (משוחק
שם ע"י השחקן גוש הארטנט) לא עולה על השיירה, נעה לכיוון אתר ההתרסקות הראשון ולוקחת
חלק ביצירת פרימטר (Perimeter) מסביב למסוק יחד עם כל הכוח, ולאחר מכן בלילה ולפנות בוקר
נשארת מאחור ומנותקת מכוח החילוץ ורצה את ה"מוגדישו מייל". במציאות, הכיתה של אוורסמן ספגה
אבדות קשות (ד"א אכן ציינו בספר סרט משחק ובכל מקום שהיא נחתה מזרחית מדי מהמיקום שלה)
ועלתה על השיירה וחזרה לבסיס עוד לפנות ערב.
עוד דבר, בסרט נראה כי כוח דלתא נוחת נכנס ישר לבניין המטרה ולאחר כמה שניות ספורות שכללו
קרב קצרצר, הבניין היה מאובטח. במציאות, חצי מהכוח בהתחלה טעה בבניין המטרה, ופרץ למחסן ריק.
ורק דבר מדהים שכן קרה וכן הראו בסרט, גריימס, הפקיד הפלוגתי שהצליח איכשהו להשאר תמיד ולא
לצאת למשימות ובגלל שחייל אחר נפצע הוא יצא למשימה הזאת, אכן היה אמור להיהרג במהלך הקרב
לפחות 3-4 פעמים כשרובן היו מפצצות RPG שנורו לעברו. בנס הוא תמיד נשאר בחיים. את גריימס
בסרט משחק אובי ואן קנובי או פשוט יותר, יואן מקריגר.

ישן 13-11-2007, 18:17
  צנחן לעולם צנחן לעולם אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.02.07
סירפד אני מתרשם מהבקיאות שלך בנושאים האלה כל פעם מחדש, ישר כח :)
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "שמו האמיתי ג'ון סטבינס"

תודה רבה על המידע והתמונות המדהימות!

בתור אחד שהסרט "בלאק הוק דאון" נחרט אצלו בזיכרון פשוט אחד הסרטים שבאמת השאירו אצלי חותם..

ראיתי אותו איזה 6 פעמים והעותק המקורי של הסרט שמור אצלי טוב טוב בארון.

אחד הדברים שתרמו לעצבות , הפטריוטיות , ההקרבה וההתרגשות שהצופה חולק עם הדמויות בסרט היא מהמוסיקה החזקה

והמרטיטה לאורך כל הסרט. פשוט הפס קול מוצלח אם לא הכי מוצלח שאי פעם זכינו לראות בסרט.

המוזיקה מכניסה אותנו כל כך חזק לקצב של הסרט פשוט מטריף. גם הפס קול המקורי שמור אצלי טוב טוב בארון

בקיצור תודה לכולכם ולך סירפד על התמונות והמידע הרב .

ישן 07-03-2010, 21:37
צלמית המשתמש של Fang
  משתמש זכר Fang מנהל Fang אינו מחובר  
מנהל בפורום צבא וביטחון

חבר מתאריך: 26.11.05
Facebook profile
יש לציין
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "..."

שקראתי את האשכול המעניין הזה במלואו וגם ראיתי את הסרט שהציגו אתמול בערב.
בניתוחים שלך מלפני כשנתיים צדקת בדברים רבים שבאו לידי ביטוי בסרט, כמו לדוגמה למיליציונר הסומלי הממוצע (זה שמחזיק ביד קלאץ' וניראה עלוב) היה ניסיון מבצעי רב מאד בלחימה (שנים רבות של לוחמה בין שבטית), מוטיבציה גבוה וגם אין הרבה מה להפסיד - את כל זה האמריקאים כניראה לא הבינו ו/או לא לקחו כל כך בחשבון.
הקרב הזה שנודע בשם battle of Mogadisu היה תחילתו של תהליך (יחד עם הפיגוע הראשון ב WTC, השיא היה ב 9/11) בו האמריקאים למדו שאין לזלזל בכל מיני מיליציות ואירגונים - ראו כעת כמה כוח ואמצעים הם משקיעים בעיראק ואפגניסטן.

ישן 14-11-2007, 00:56
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05
בתגובה להודעה מספר 88 שנכתבה על ידי Malchi שמתחילה ב "האסון התחיל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Malchi
הם אומנו ע"י מדריכים זרים בכדי לפגוע עם הRPG בזנב המסוק.
RPG היה הפק"ל שלי לתקופה קצרה ונראה לי קצת יומרני לנסות לפגוע בRPG בזנב של מסוק אלא אם כן המטול על דורגלים, המסוק סטטי לגמרי והטווח קצר מאוד (לא הרבה מעל ה-20 מ' שלוקח למרעום להידרך...). וגם אז - מסוק בריחוף מייצר חתיכת מערבולות אויר שיכולות להסיט את הרקטה בכמה עשרות ס"מ שיספיקו לפספס את הזנב.
נראה לי שגם מפעיל מיומן יגיד תודה אם הוא בכלל יפגע במסוק נע. מה שדפק את האמריקאים היה בטח כמות לא קטנה של רקטות שעפו באויר או ארפיג'יסט מזליסט.

אגב, הסיפורים האמריקאים האלו מזכירים לי את האגדות שרצו אצלנו על צלפים מהIRA שעובדים בשביל הפלסטינים, רק בגלל שלא היינו מסוגלים להפסיק לזלזל באויב ה"פרימיטיבי" שלנו.
ישן 14-11-2007, 01:10

אכן כן
בתגובה להודעה מספר 89 שנכתבה על ידי ISHPUZ שמתחילה ב "[QUOTE=Malchi]הם אומנו ע"י..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ISHPUZ
RPG היה הפק"ל שלי לתקופה קצרה ונראה לי קצת יומרני לנסות לפגוע בRPG בזנב של מסוק אלא אם כן המטול על דורגלים, המסוק סטטי לגמרי והטווח קצר מאוד (לא הרבה מעל ה-20 מ' שלוקח למרעום להידרך...). וגם אז - מסוק בריחוף מייצר חתיכת מערבולות אויר שיכולות להסיט את הרקטה בכמה עשרות ס"מ שיספיקו לפספס את הזנב.
נראה לי שגם מפעיל מיומן יגיד תודה אם הוא בכלל יפגע במסוק נע. מה שדפק את האמריקאים היה בטח כמות לא קטנה של רקטות שעפו באויר או ארפיג'יסט מזליסט.

אגב, הסיפורים האמריקאים האלו מזכירים לי את האגדות שרצו אצלנו על צלפים מהIRA שעובדים בשביל הפלסטינים, רק בגלל שלא היינו מסוגלים להפסיק לזלזל באויב ה"פרימיטיבי" שלנו.

לפי העדויות, השמים היו מלאים בשובלי רקטות RPG ול2 מהם התמזל המזל.
עוד דברם, הסיפורים הם לא אמריקאים, העיתונאי מארק באודן, שכתב את הספר על האירוע יצא
למוגדישו, ואחד הדברים שהופכים את הספר לכל כך מוצלח (לפחות בעיניי) היא העובדה שישנם עדויות
וראיונות מ2 הצדדים, גם האמריקאים וגם הסומלים.

ישן 14-11-2007, 00:32
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
התשובה המתבקשת
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי Black Mammmba שמתחילה ב "השאלה מתבקשת כאן..... איך..."

התנשאות, חוסר הבנה של ארץ היעד מבחינה תרבותית-אנושית, ואולי אף זלזול. המבנה השבטי הקשה מאוד על איסוף מודיעין ע"י מקורות HUMINT, והפרימיטיביות המקומית התבטאה גם בשלל דליל מאוד של איסוף COMINT. נעשה נסיון להיעזר ב-CIA, ללא הצלחה יתרה - לארי פרידמן, סוכן ותיק שהפך לאגדה בחייו נהרג במהלך פגישה עם מקור (הוא היה ההרוג הראשון של האמריקאים בסומליה).

למרות שכולם מזלזלים בתושבי מדינות העולם השלישי ובמיוחד בלוחמים, אני אישית חושב על הכיוון ההפוך. במקום בו לחיים אין ערך, וילדים בני 7 מסתובבים עם קלאצ'ים ומעשנים סמים - לתחכום המערבי האנין אין מקום. אני באמת חושב שבקרב אחד-על-אחד, אין שום סיבה שנער סומאלי לא יתן בראש גם ללוחם מערבי משופצר היטב (סביר להניח שלנער הזה יש יותר נסיון תחת אש מללוחם המערבי). האמריקאים לא העריכו נכון את הנחישות הטירוף והייאוש של המקומיים, וזה עלה להם ביוקר.

ישן 14-11-2007, 01:24

אני יענה על השאלה ה-1
בתגובה להודעה מספר 102 שנכתבה על ידי Black Mammmba שמתחילה ב "OK 2 תוספות . 1) מה..."

אבל בשביל השאלה השנייה, אני ממליץ לך בחום לקרוא את הספר.
האמריקאים שלחו כוחות במסגרת האו"ם שכללו את הדיבזייה ההררית ה-10 וכוח נחתים.
הנחתים היה הכוח היחידי "שהעז" לעשות סיורים רגליים באופן קבוע בעיר ופרט בשוק באקארה.
המצב קצת קצת השתפר, אז הוציאו את הנחתים משם (ומאז לא היו יותר סיורים רגליים בעיר), ולאחר
כמה זמן המצב שוב התדרדר, לאחר שנהרגו 24 חיילים פקיסטנים (שגם היו שם ביחד עם כוחות מלזים)
ע"י מוקש שהופעל מרחוק החליט הנשיא קלינטון לשלוח כוח משימה בכדי לתפוס את ראש המיליציה של
שבט חאבר גדיר מוחמד פארה איידיד. לשם כח הוא שלח כוח משלוב של רג'ימנט הריינג'רס ה75 ושל
כוח "דלתא" בכדי לתפוס את איידיד ובכריו. עד ה3 באוקטובר פעל הכוח ב6 מבצעים, חלקם מוצלחים
חלקם כישלון (חטיפת גנרל פקיסטני במחשבה כי הוא איידיד. מזכיר את הפעולה של שלדג ומטכ"ל בבעל
בק כשהם חטפו 3 אזרחים לבנונים רק כי השם שלהם היה נסראללה). ממש לפניי ה-3 באוקטובר, גנרל
גריסון ביקש מהפנטגון והקונגרס תגבורת לכוח שתכלול נגמ"שים ומטוס AC-130 Gunship אך בקשה
זאת נתקלה בסירוב עם הנימוק של "צריך לשמור על פרופיל נמוך". הפעולה עצמה ב3 באוקטובר נועדה
לחטוף את 2 סגניו הבכירים של איידיד. התוצאות ברורות לכולנו.

ישן 14-11-2007, 21:48
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
צריך לזכור את האבולוציה של ההחלטה לשלוח את TF TANGER
בתגובה להודעה מספר 113 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "סיבה די פשוטה"

ב-5 ביוני 1993 בוצעה המתקפה המפורסמת על כוח האו"ם הפקיסטני, במהלכה נהרגו 24 חיילים. ב-17 ביוני הוחלט בפיקוד המבצע מטעם האו"ם להוציא צו מעצר למוחמד פארה אידיד שאנשיו היו מעורבים במארב לפקיסטנים (בעקבות החלטת מועבי"ט 837). אייידיד ירד למחתרת.
בשלב זה, וייתכן שקודם לכן, פנו האמריקאים בחשאי לבריטים בבקשה שהם ישלחו כוח מה-SAS לצורך ביצוע המשימה. הבריטים בחנו את הרעיון ופסלו אותו, בין היתר משיקולים מבצעיים. במקביל החלה הערכות למשלוח כוח אמריקאי לביצוע המשימה. הדיונים בנושא התקיימו בין גנרל ג'וסף הואר, מ-CENTCOM שהיה אחראי גם על הפעילות בסומליה לבין גנרל ויין דאונינג (שנפטר לפני כמה שבועות), מפקד SOCOM. לאחר התייעצויות קיבלה SFOD-D (המוכרת כ"כוח דלתא") הנחייה לתכנן תוכנית לפעילות מוגבלת לצורך מעצר בכירי המיליציה. התוכנית קיבלה את שם הקוד "Caustic Brimstone". הרעיון היה לשלוח כוח של 50 לוחמים בלבד.
כשחלף הזמן, ולאור התרבות ההתקפות על כוחות האו"ם והעובדה שאיידיד הסתתר הוחלט להרחיב את היקף הכוח המיוחד. התוכנית המורחבת קיבלה את שם-הקוד "Ghothic Serpent". הרכיב המרכזי של הכוח היה Squadron C של SFOD-D בפיקוד ג'רי הארל, גדוד ריינג'רס ו-16 מסוקים מ-160 SOAR.
ב-8 באוגוסט, לאחר שמספר חיילים אמריקאים נהרגו לאחר שרכבם עלה על מוקש חתם הנשיא קלינטון על הנחייה לשלוח את הכוח של "Ghothic Serpent" לסומליה תחת השם "Task Force Ranger".
התוכנית המבצעית של "Ghothic Serpant" הורכבה משלושה חלקים. חלק א', ארבעה ימים במהלכם הכוח ייערך בשטח. חלק ב' - איתור ותפיסת איידיד. במידה וחלק ב' לא יצליח ייושם חלק ג' שיכלול תפיסה שישה אנשי מפתח בארגונו של איידיד בתקווה שהדבר יגרום לו לנוע ולחשוף עצמו.
פריסת TFR החלה ב-22 באוגוסט כשגנרל וויליאם גאריסון, מפקד JSOC, יצא עם כוח חלוץ למוגדישו. יש לשים לב שגאריסון לא היה באותה עת מפקד SFOD-D אלא מפקד JSOC. מפקד היחידה באותה עת היה וויליאם בוייקין.
עיקר כוח TFR הגיע לסומליה ב-26 באוגוסט. ב-30 באוגוסט בוצעה פשיטה ראשונה מחלק ב' אך הפשיטה התבססה על מודיעין שגוי והכוח פשט על מתקן של האו"ם. ב-7 בספטמבר הורה גאריסון להתחיל, מוקדם מהמתוכנן, את חלק ג'. בשלב זה בוצעו שורה של פשיטות, חלקן הגדול לא מוצלחות בשל העדר מודיעין. בין 35 ל-40 מבצעים נוספים בוטלו בשלבי תיכנון שונים.
הפשיטה ב-3 באוקטובר הייתה חלק מפשיטות חלק ג' של תוכנית "Ghothic Serpant".

וויליאם בוייקין, מפקד SFOD-D בזמן המבצע

ג'רי הארל, מפקד Squadron C/SFOD-D בזמן המבצע

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 14-11-2007 בשעה 22:00.
ישן 14-11-2007, 17:06
  jawa jawa אינו מחובר  

חבר מתאריך: 20.07.07
בתגובה להודעה מספר 100 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "התשובה המתבקשת"

ציטוט:
אני באמת חושב שבקרב אחד-על-אחד, אין שום סיבה שנער סומאלי לא יתן בראש גם ללוחם מערבי משופצר היטב (סביר להניח שלנער הזה יש יותר נסיון תחת אש מללוחם המערבי). האמריקאים לא העריכו נכון את הנחישות הטירוף והייאוש של המקומיים, וזה עלה להם ביוקר.

רק כדי לשים דברים בפרופורציה: אמנם לאמריקנים היו 19 הרוגים (אם אנ זוכר נכון), אך מהצד השני היו כאלף הרוגים. למרות הנחישות והטירוף של הסומלים, הטכנולוגיה, כח האש ואיכות הלוחם של האמריקנים ודאי היטו את תוצאות הקרב הזה לטובתם. זה שהתכנון היה לקוי והחדירה המודיעינת לקתה בחסר זה נכון. אך מרגע שהתפתח קרב, ידם של האמריקנים הייתה על העליונה.
הזעזוע שהיה בארה"ב לא היה פרי לחימה עילאית של הסומלים, אלא תוצר של ההנחה כי לאחר שהביסה את המרה שבאויבתיה (ברה"מ), האמריקנים יכולים לנהוג כבעלי הבית בכל מקום על פני הגלובוס. אם נצרף זאת לעובדה שזו הייתה שליחות הומניטארית, נבין מדוע ממשל קלינטון כה נלחץ מהתוצאות.
ישן 14-11-2007, 07:38
  odedy odedy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.05
לא משנה כמה מיוחד, אתה לא עשוי מפלדה ואתה עלול לחטוף בשלב כזה או אחר
בתגובה להודעה מספר 87 שנכתבה על ידי Black Mammmba שמתחילה ב "השאלה מתבקשת כאן..... איך..."

תחשוב על כמה נהרגו לעומת כמות האנשים שהם התמודדו איתם. אני לא זוכר כמה טוב היה המודיעין שלהם, אבל, מדובר במקבילה לכניסה ללב חמאסלנד בעזה. היום היו עושים כניסה של כוח בסדר גודל כזה בלי נגמ"שים כבדים?

הכניסה ניצלה את היתרון הטכנולוגי והיתה "מיוחדת", היציאה היתה רגילה מאוד ובעייתית עד אימה. למרות שהסיפור זכור דווקא בזכות הפלת המסוקים,

יכול להיות שהבעיה היתה שהיציאה התארכה. מה שחשף את המסוקים שחגו מעל ליותר אש מהקרקע. אם ניתן היה לבצע את כל הפעולה במסוקים, בלי הסתמכות על כוח ממונע בהאמרים, יש סיכוי שהפעולה היתה מתקצרת מאוד, ונזקים רבים היו נמנעים. מצד שני, כשאני חושב על זה, אם אתה רוצה להרים משם את כל הכוח אתה צריך לרכז פעילות של מסוקים שגם חושף אותם לאש מהקרקע באותה נקודה ומקל לרכז אליהם את האש.

אני רק משחק פה בנדמה לי, אבל פיתרון אפשרי הוא להשתלט על שטח נקי באופן שלא יאפשר טיווח ישיר של הבית + עשן ופירוטכניקה, שתוודא שאף אחד לא ממש יראה מה קורה שם. אבל, זה לא פותר את בעיית המסוקים בזמן המראה והגעה לגובה בטוח. כמו כן זה מצריך בוודאי כוח יותר גדול כדי לטהר יותר בתים וליצור שטח יחסית נקי למסוקים לנחות בו. שוב, הגישה לנחיתה והיציאה ממנה ממשיכות להיות נקודת תורפה

אז בקיצור, יש פה דילמה לא פשוטה
ישן 14-11-2007, 11:28
צלמית המשתמש של ctua
  ctua ctua אינו מחובר  

עדכון אחרון של סרטונים

זהו העדכון האחרון שלי כי יותר מזה לא מצאתי. אלו שני קישורים: הראשון זוהי כתבת תחקיר של רשת cbs והיא מומלצת למי ששולט באנגלית(וגם למי שלא כי תמונה שווה אלף מילים) זה מורכב מכמה חלקים אז תצטרכו לצפות בהם אחד אחרי השני.

לצפייה במקור באתר YouTube, לחצו כאן.

הסרטון השני צולם באחת המשאיות של השיירה הקרקעית ורואים בו את חיילי הריינג'רס ביחד עם לוחמי דלתא כשהם בדרכם לתפוס את איידיד(הסרטו עצמו נראה לי קצת מפוקפק אבל אני מעלה אותו בכל זאת וזה לשיפוטכם). http://www.myyearbook.com/?mysessio...W9pZD0xNTcyMjg2

ודבר אחרון רציתי להעלות את הסרטונים ישר לכאן ולא הצלחתי להוריד אותם אם מישהו יוכל לשלוח לי הסבר בהודעה פרטית כדי שאני אדע בפעם הבאה זה יתקבל בברכה.

ישן 16-11-2007, 01:10
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
למען הדיוק ההיסטורי
בתגובה להודעה מספר 134 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "ביום שבו איידיד נהרג"

גנרל גאריסון לא היה מפקד כוחות ארה"ב בסומליה. תפקידו באתה עת היה מפקד JSOC ובהקשר הסומלי הוא היה אחראי על כוחות TFR במשימת "Gothic Serpent". מפקד כוחות ארה"ב בסומליה (USFORSOM), וסגן מפקד כוחות האו"ם במקום, היה גנרל תומס מונטגומרי. מפקד כוחות האו"ם היה לוטננט-גנרל סוויק ביר התורכי כשאדמירל ג'ונתן האו מצי ארה"ב משמש כשליח מיוחד של מזכ"ל האו"ם בוטרוס גאלי. להם יש להוסיף את גנרל ארבע הכוכבים ג'וזף הואר, מפקד CENTCOM, שסומליה הייתה תחת אחריותו.
העובדה ששני הגנרלים- גאריסון ומונטגומרי - היו באותה הדרגה - שני כוכבים - יצרה בעיות רבות בכל הנוגע לסמכויות הפיקוד והשליטה בכוחות. הסיכום היה שגאריסון יהיה תחת פיקוד הואר ודרכו לפנטגון ולבית הלבן אך היה עליו להיות מתואם עם מונטגומרי שעל הנייר היה המפקד הבכיר יותר. הדבר הביא, בין השאר, לכך שמשימות TFR, שהיו מסווגות, היו מחוץ לשליטתם של גנרל ביר ואדמירל האו.

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 16-11-2007 בשעה 01:21.
ישן 17-05-2008, 03:06
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

תצ"א רלוונטיים לאירוע

תצלומי לוויין שפורסמו באתר Global Security לפני כמה שנים, ונותנות מימד ויזואלי לשטח בו נערך המבצע.

במרכז התמונה בניין המטרה, מעט מתחתיו מלון אולימפיק - אחד הבניינים הגדולים בעיר ונקודת התייחסות קלה לזיהוי מהאוויר. ימינה מעל בניין המטרה אתר ההתרסקות של קליף וולקוט (המסוק הראשון).

מיקום צוותי החסימה (Chalk) ביחס לבניין המטרה

אתר ההתרסקות של דוראנט (המסוק השני). עקב הזמן הארוך שעבר מאז האירוע והשתנות הנוף העירוני בעשור שחלף בין האירועים לזמן הצילום, קיימת אי-וודאות לגבי המיקום המדוייק של אתר הנפילה. האתר התחתון הוא האתר שזיהה מארק באודן בעת כתיבת הכתבה המקורית לעיתון פילאדלפיה אינקווירר, העליון זוהה בשלב מאוחר יותר בעת התחקיר המעמיק יותר שקדם להוצאת הספר וקיימת סבירות גבוהה יותר שהוא האתר הנכון.

ישן 13-05-2013, 02:05
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

תמונה ישנה-חדשה

רס"ר פול האו היה אחד הלוחמים הבכירים במהלך המבצע, לאחר פרישתו מהשירות הצבאי השתלב האו בעולם הנשק האזרחי - בעיקר בתפקידי הדרכה בכירים. לאחרונה השתתף בהפקת הסרט Battle of the Black Sea, סרט תעודה של חברת Panteao Productions העוסק בצדדים המעשיים והפקת לקחים מהשלבים השונים של המבצע החל מהיציאה לדרך וכלה בהסתבכות והלחימה.

באתר החברה פורסמה התמונה הבאה, ממנה עד היום פורסם רק הקטע החתוך של האו לבדו. מעניין לראות את הנשק והציוד בשימוש הלוחמים - שימו לב לרימוני הלם המחוברים בגומיה אל מחסנית הנשק, לשכפו"דים הקרמיים מהדור הראשון, ולנשק של האו (היחיד עם פנים חשופות) אליו מחובר רובה ציד קצר לפריצת דלתות (נקרא MasterKey).

ישן 04-04-2014, 20:11
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

תקציר הסרט
בתגובה להודעה מספר 155 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תמונה ישנה-חדשה"

הסט המלא מכיל שני סרטים שנמשכים ביחד 190 דקות בהם האו מנתח כל אספקט אפשרי של האירוע: רקע מבצעי ומציאות חיי היומיום של החיילים, תכנון המבצע, כל מהלך המבצע מרגע היציאה לדרך ועד חזרת אחרון החיילים, לקחים שהופקו וביקורת על טעויות שנעשו ע"י הכוחות השונים (הן המבצעים והן המסייעים והמחלצים). בוידאו המצורף יש תקציר של 20 דקות שמתרכז בפרק הזמן בין הזיהוי של בניין המטרה, דרך כל מהלך הלחימה, ועד ההתפנות החוצה מהעיר בבוקר שאחרי. לפי תגובות הצופים באתר הקניות אמזון, נראה שזהו אחד הסרטים הדוקומנטריים הטובים ביותר (אם לא הטוב שבהם) שנעשו על האירוע, עקב היותו ניתוח מקצועי ביותר ונטול קשקשת מיותרת.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 04-04-2014 בשעה 20:18.
ישן 08-06-2013, 20:50
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
על פעילות הרג'ימנט האוסטרלי המלכותי בסומליה ב 1993

המגזין הזה יצא לפני 5 ומסכם את פעילות הרג'ימנט מאז הקמתו ב 1948 בעקבות נסיגת כוחות האנז"ק מיפן, שם היו חלק מכוח הכיבוש של בעלות הברית מאז תום מלחמת העולם השנייה. בדצמבר 1992 קיבל הגדוד הראשון של הרג'ימנט הודעה על פריסתו הצפויה לסומליה כחלק מכוח האו"ם הגדול שנשלח למדינה השסועה והמפוררת. האוסטרלים קיבלו אחריות לעיירה בידואה שבמערב המדינה, כ 250 ק"מ מהבירה מוגדישו. הגדוד הגיע לבידואה כשהוא מתוגבר בכלי רכב שונים ובהם נגמ"שים, לנדרוברים 4*4 ולנדרוברים 6*6 ומשימותיו כללו אבטחת שד"ת של העיירה (בה הוקם בסיס האו"ם), אבטחת שיירות אספקת המזון בתוך העיר עצמה ובאזור הכפרי העצום שסביבה ויצירת מציאות בטחונית חדשה, שתרתיע את הכנופיות מלפעול כנגד שיירות המזון וכוחות האו"ם. במהלך שהותם במדינה עמדו האוסטרלים במשימותיהם ואיבדו חייל אחד בלבד, וגם הוא לתאונה כלשהי.

http://www.issuu.com/faircountmedia/docs/rar60

תמונה של לוחם מהגדוד הרביעי של הרג'ימנט, המוגדר ככוח קומנדו למשימות מיוחדות

ישן 06-10-2014, 08:31
צלמית המשתמש של marloweperelab89035
  marloweperelab89035 marloweperelab89035 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.02.07
הקדמת האלוף יצחק איתן לספר "התרסקות במוגדישו"

הקדמת האלוף יצחק איתן, יוצא הצנחנים וסיירת מטכ"ל, אשר שימש כמח"ט הנח"ל ומפקד פיקדו המרכז במבצע "חומת מגן" לספר "התרסקות במוגדישו":

(מתוך הספר "התרסקות במוגדישו" מאת מארק באודן, הוצאת מערכות, 2002, עמודים 9-10)
"איפה האופניים שלך עכשיו? תאר לעצמך, שאתה יורד עכשיו למטה, למקום הרגיל, אבל האופניים לא שם. עצור את עצמך ברגע הזה, בשנייה שאתה מגלה שהאופניים לא שם, ותכפיל את הרגע הזה פי אלף. זאת המלחמה." (מתוך הספר "גוף שני", מאת עפר שלח, "זמורה ביתן", 1989, עמוד 92)
"סבלנות התמדה ולעיתים כדור בין העיניים" (סיסמת המארינס לללוחמה בטרור, אותה אימץ בשעתו מפקד גדוד 890 של הצנחנים, אמיר ברעם, כמוטו גדודי)
"המבחן שלנו כצבא הוא מבחן היכולת ולא מבחן הכוונה." (מתוך ההרצאה שנשא האלוף גדי איזנקוט "מאפייניו של עימות אפשרי בזירה הצפונית ובעורף" בסמינר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה שנערך באוניברסיטת חיפה ב־30 בנובמבר 2010)
"אני חושב שצנחנים מחזיקים מעצמם כמחויבים למשהו שכולם מחויבים אליו, אבל הם רוצים קצת יותר. זה לא שאנחנו פועלים מאחורי קווי האויב - אנחנו לכאורה כמו כולם. אז מה בעצם ההבדל? זה שצנחן עושה הכול וקצת יותר. זה מחייב אותך ביוזמה, בהובלה, בדוגמה אישית בקרב - וגם בקימה בפני שיבה באוטובוס." (הרמטכ"ל בני גנץ על השירות בצנחנים. מתוך הכתבה "מסיבת גנץ" מאת יוני שנפלד ונועה הורוויץ, "במחנה", 6 בינואר 2011)

ישן 22-06-2018, 22:10
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
Day of the Rangers

https://ospreypublishing.com/day-of-the-rangers-42948

On October 3, 1993, Task Force Ranger was dispatched to seize two high-profile lieutenants of a Somali warlord. Special Forces troops were transported by ground vehicles and helicopters, and the mission was meant to be over within the hour. They quickly found themselves under heavy fire, and two Black Hawk helicopters were shot down. With a hastily organized relief column many hours away, the American troops faced a desperate battle for survival.

Focusing on the stories of the soldiers on the ground, and in the air, Day of the Rangers reveals the experiences and recollections of the Special Forces units, including the Rangers, Delta operators and Nightstalker crews who fought in the battle of Mogadishu.

Published to mark the battle's 25th anniversary and using recently declassified documents and new interviews with many of the participants, Day of the Rangers is a fascinating and revealing new history of a battle that would influence American Special Forces for decades to come.

ישן 05-10-2019, 00:05
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

שוגארט וגורדון: התמונות האחרונות

בעשור האחרון פורסמו ברשת מספר תמונות שצולמו במהלך ימי המבצע ע"י חיילים ששירתו בו. לרגל 26 שנים לבצע פירסם רס"ל בראד הולינג מכוח דלתא מספר תמונות פרטיות בחשבון האינסטגרם שלו, שלא היו מוכרות עד היום. רס"ל הולינג היה הצלף השלישי במסוק סופר 62 ממנו גלשו רס"ר גארי גורדון ורס"ל ראנדי שוגארט ז"ל בניסיונם ההירואי וחסר הסיכוי לסייע למסוק לצוות מסוק סופר 64 שהופל מספר דקות לפני כן. הולינג נפצע קשה לאחר שרקטת RPG פגעה בגחון המסוק מאחורי חלון מקלע ימני, חדרה לתא הנוסעים וקטעה את רגלו, ולבסוף פגעה בתא המנועים - המסוק הצליח לחזור "בצליעה" אל הבסיס בשדה התעופה שם ביצע נחיתת ריסוק.

הולינג בתמונה משותפת עם רס"ר דיוויד פיטס, אחד החובשים של כוח המשימה במהלך אחד מיעפי ציד החזירים המפורסמים. בניגוד לתובנה השגויה מהסרט, ציד החזירים לא נועד רק להעשיר את התפריט היומי אלא שימש קודם כל לאימון צליפה ממסוקים במטרות נעות.

צלפי כוח דלתא בדרכם לאחת הפשיטות שקדמו למבצע שהסתבך

רס"ל ראנדי שוגארט ז"ל בטיסת סיור, מספר ימים לפני נחש גותי 11

התמונה האחרונה ביחד: רס"ל הולינג אוחז ברובה שלו, לידו רס"ר גורדון ז"ל ובקצה השני רס"ל שוגארט ז"ל אוחז ברובה צלפים עם כוונת לילה. כורע סמ"ר דן בוש, לוחם כוח דלתה שהיה על מסוק סופר 61 שהיה הראשון שהופל - בוש חילץ את עצמו מהמסוק וחיפה על אנשי צוותו שבדיעבד ידוע שנהרגו מיד בהתרסקות, הוא ספג ארבעה כדורים ונפצע אנושות. בסרט נראה החילוץ שלו ע"י אחד ממסוקי Little bird שנחת בצמוד לאתר ההתרסקות, בוש פונה אל הבסיס בשדה התעופה אך בסופו של דבר נפטר על שולחן הניתוחים.

עשור מאוחר יותר, הולינג במהלך אימון. הוא חזר לשירות ביחידה, אך לא בתפקיד לחימה מבצעי.

נערך לאחרונה ע"י סירפד בתאריך 06-10-2019 בשעה 00:10.
ישן 03-10-2023, 23:49
צלמית המשתמש של סירפד
מנהל פורום צבא ובטחון

30 שנה למבצע

בארה"ב מציינים היום את יובל 30 שנה לאירוע. בראד הולינג שכבר הוזכר מוקדם יותר, פירסם בימים האחרונים תמונות נוספות מהאירועים שקדמו למבצע ובמהלכו.

הולינג בתמונה האחרונה שלו על שתי רגליים, שבוע לפני הקרב.

הולינג עם דיק-דיק (אנטילופה ננסית) שניצודה יחד עם החזירים ב"ספארי המעופף" המפורסם. מסתבר שלמרות הערך המבצעי של הציד כאימון ירי, רופא הכוח בבסיס סירב לאשר את הארוחה שנראתה בסרט עקב חשד לטפילי מעיים בגוף החיות שניצודו

צוות אחר מהיחידה עם חזיר

מסוקים של היחידה בשמי מוגדישו, במהלך טיסה בגובה נמוך בדרך לפשיטה שלבסוף בוטלה

לוחמי היחידה במסוק במהלך סיור מעל קו החוף של מוגדישו

פשיטת פתע על מוסך בבעלותו של אוסמן אטו, איש עסקים והמממן הראשי של מוחמד פראח איידיד. הוא לא היה במקום

אטו לאחר מעצרו ע"י לוחמי היחידה במהלך נסיעה. חקירתו לא הביאה לתוצאה המקווה של חשיפת מקום המסתור של איידיד

מסוק בסיור נוסף בשמי העיר. רימוני גז מדמיע הושלכו בעת הצורך ע"י המקלענים של המסוק כדי לפזר התקהלות של מקומיים בעת נחיתה בשטח

הנזק שנגרם לסופר 62, שבמהלכו איבד הולינג את רגלו

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:46

הדף נוצר ב 0.30 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר