לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 17-11-2007, 19:14
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "אכן שלל מששת הימים"

אתה כבר אמור לדעת שהייתי לידך בעכביש 55. אני זוכר את ירי המטחים שלכם, שנורו בעיקר לאיזור החווה הסינית ומיסורי. ידוע כי עקב הפיזור הגדול של המטל"ר, לא השתמשו במטלר לסיוע קרוב, אלא לירי על מטרות שטח. כך שימש ירי המטל"ר לריכוך מערבית לבתי המשאבות, קודם לכיבוש החווה ע"י חטיבה 14 . לסיוע קרוב השתמשו בירי קרדום ומרגמות 160 מ"מ. ידוע לי גם מחבר, ששימש כקש"א בחטיבה 421, כי הוא ביקש לטווח ריכוז לוגיסטי מצרי באיזור מחנות אבו-סולטן, וקיבל את "שקם". לצורך צפיה ברורה של הפגיעות הוא ביקש מטח טיווח של 3 כדורים. המטח הראשון נורה אל תוך הריכוז ויותר לא היה צורך לירות, כיוון שהמטרה כולה עלתה השמיימה, לאחר שמטח הטיווח גרם לפיצוץ מערומי התחמושת שהיו שם.
עוד אני זוכר שלמזלי, אחרי שפרשתם, אנו דילגנו לצומת עכביש-כספי. שכן, הירי של המטל"ר משך אליו תגובת נ"ס , שהייתה די פזורה, וגרמה לפגיעות בכל גדודי האגד של אוגדה 143, שהיו פרושים מאחרי גבעת חמדיה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 17-11-2007, 19:56
  drorz5 drorz5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.05.05
בנושא המטל"ר במלחמת יום הכיפורים - עדות שמיעה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "גדוד המטל"ר במלחמת יום הכיפורים"

בשנת 1975 בעת היותי צוער ביסוד - ניתנה לנו הרצאה מפי אל"מ א. מזרחי - ששימש במלחמה כמס"א של אחת האוגדות ברמה ( כנראה של רפול). אני מדגיש שהדברים לקוחים מזכרוני.
לדבריו בתוך הבוקה והמבולקה שהתרחשה בעת הבלימה, מתקבלת פתאום פניה אליו - בקשר - ממפקד כוח לא מזוהה. הנ"ל מודיע לו: "שקם לרשותך". הדבר האחרון שהיה בראש שלו זה שק"ם, אך שק"ם התעקש והזדהה באמצעות ראשי התיבות של שמו. לדבריו, נפל לו האסימון והיה מדובר באות הזיהויי של יחידת המטל"ר. הוא העביר מטרות בעמק הבכא והמטל"ר ירו לשם! לדבריו מטחי הקטיושות העיפו צריחי טנקים ממקומם ותרמו תרומה משמעותית לעצירת כוחות השריון מול חטיבה שבע בעמק זה.

דרור
ישן 17-11-2007, 20:17
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
"העיפו צריחים ממקומם"
בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי drorz5 שמתחילה ב "בנושא המטל"ר במלחמת יום הכיפורים - עדות שמיעה"

1. בניגוד לגדוד הבודד של צה"ל, שעשה עבודת קודש, הרי שלסורים ולמצרים יחדיו היו עשרות גדודי מטל"ר ברמות הדיוויזיה, הארמיה ומטכ"ל... ריכוזים אדירים של מטל"רים מכל הסוגים והמינים שירו בסיטונאות מיומה הראשון של המלחמה ועד יומה האחרון. ... האם גם לנו "עפו צריחים" של טנקים כתוצאה מפגיעות של מטל"רים? לא יודע, נשמע קצת מופרך.
2. בתמונה הראשונה נראות משאיות עם קבינה משוריינת, בניגוד לקבינה הרגילה שמופיעה ביתר התמונות (לפחות ככה נראה מרחוק) - יתכן שמדובר בתמונה משל"ג ולא מיוה"כ?
3. הכלים מאוד קרובים זה לזה וגם אין מיגון / סוללות כלשהם ביניהם - לא קצת סיכון מבחינת תקיפה אווירית / אש נ"ס? הרי פגיעה ישירה באחד מהם יכולה לחולל תגובת שרשרת שתשמיד את רוב אם לא כל הגדוד?

נערך לאחרונה ע"י strong11 בתאריך 17-11-2007 בשעה 20:23.
ישן 18-11-2007, 10:01
צלמית המשתמש של b.a
  b.a b.a אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.05.05
בתגובה להודעה מספר 33 שנכתבה על ידי מיקיטל שמתחילה ב ""מתחם "חמדיה"..?"

אני מזהה את המקום. במקום הזה היתה פרוסה תקופה מסויימת סוללת רומח עת שירתתי בסדיר בגדוד דרקון.
במלחמה פרסנו פעמיים בעמדה ארטילרית זו בעכביש 55 (מאחרי "חמדיה"). אני זוכר את גדוד המטל"ר , אשר פרוס היה מדרום לנו וקצת מאחור, קרוב יותר לציר. אני גם זוכר כי כאשר דילגנו קדימה, גדוד המטלר נותר פרוס בעמדה. את כל ירי המטל"ר שראיתי לאחר מכן, ראיתי יוצא מאחרי רכס חמדיה (הרכס נראה הרבה יותר גדול , לאחר שחולפים אותו ומשקיפים עליו מכיוון דרום ומערב!). יתכן שהמטל"ר דילגו קדימה, לאחר שאני צלחתי כבר, אבל הנוף הינו נוף ברור של הפריסה בעכביש 55, מה גם שרואים את הכלים של גדודי ה-155 מ"מ, שהיו פרושים יותר צמוד לרכס. (אולי זה אפילו הגדוד שלי). אגב, היו פרוסות שם גם סוללות קרדום של גדוד דרקון.
בהזדמנות, אני אעלה תמונה של גדוד המטל"ר בירי- תמונה שצולמה מן הציר.
ישן 19-11-2007, 08:46
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
האשכול מעלה שוב את שאלת הקמת כח רקטי בחת"ם בנוסף למנת"צ
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי irir שמתחילה ב "גדוד המטל"ר במלחמת יום הכיפורים"

יש שתי שאלות שצריך לבחון.
האם אכן ארטילריה רקטית יותר יעילה מפגזי ארטילריה מבחינת ההשפעה שלה על האויב.
תמיד גם צריך לבדוק האם הפעלת כח שכזה יותר כלכלית? מה יעיל יותר הפעלת סוללת 155 מ"מ או סוללת מטל"רים?
אשמח לשמוע דעות בנושא.

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 19-11-2007 בשעה 08:49.
ישן 19-11-2007, 09:38
  strong11 strong11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 26.11.04
תגובה
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "האשכול מעלה שוב את שאלת הקמת כח רקטי בחת"ם בנוסף למנת"צ"

הכל תלוי בצורך
1. למתאר של עימו"ג כמו בשטחים - לא תותחים ולא רקטות רלוונטיים, למעט אולי תאורה.
2. למתאר מלחמה מוגבלת כמו בקיץ שעבר - שוב, ששניהם כמעט לא רלוונטיים, למעט מיסוך ותאורה - לראיה, בוצע ירי מסיבי ביותר (חלקו הגדול שלא כנגד מטרות ברורות אלא להרתעה/המנעה) שכילה כמעט את כל מאגר התחמושת הרקטית + פגזים שבידי צה"ל (למעט רזרבות חירום) ולא הביא לירידה כלשהי בירי קטיושות, הרג מחבלים או פגיעה ניכרת בתשתיות או פעילות אחרת שלהם.
3. למתאר מלחמה אמיתית מול מצרים וסוריה, בה האויב מרכז כוחות, כלים, תשתיות, בסיסים וכו' שניתן לטווח אותם - אזי בהחלט יש צורך בשלשת הסוגים - תותחים, מרגמות כבדות ומטל"ר לפי דעתי ביחס של 2 - 1 - 1 או אולי 3 - 1 - 1.
ישן 19-11-2007, 10:31

מספר טיעונים בעד יחידות מטל"ר בצה"ל כיום
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי strong11 שמתחילה ב "תגובה"

בכל הקשור ליחידות מטל"ר ברור שלא יעשה בהם שימוש בלחימה בשטח בנוי שרווי באוכלוסיה אזרחית .

במחשבה נוספת נראה שליחידות מטל"ר עשויים להיות מספר יתרונות :

(1)שימוש בתחמושת בקוטר גדול יותר מהתחמושת שתותחים מסוגלים לירות כמו 240 מ"מ ואף יותר, נשק שכזה יכול לגרום לנזק גדול בהרבה בכל פגיעה ובגלל גודלו ניתן לחמש אותו ברש"קים שונים .

(2) גדוד מטל"ר מנויד ע"ג כלי רכב גלגליים מהיר ונייד יותר מכלי רכב זחליים, למרות שהדבר בא ע"ח מיגון אולם מטבע הדברים המטל"רים ישגרו מקו אחורי יותר .
בנוסף יש לציים שהפעלת כלי רכב גלגליים זולה בהרבה מהפעלה של כלי רכב זחליים מכל בחינה.

3) ) יתכן שטווח הרקטות יהיה גדול יותר מטווח התומ"ת וככזה הוא יתן לחת"מ עומק פעולה גדול יותר מול האויב.

(4) הקמת גדודים ייעודיים לטיפול במטרות איכות ועומק ללא סיכון טייסים ומטוסים בעלות נמוכה יותר (לדעתי), במקרה זה לא מדובר בגדוד מטל"ר קלאסי אלא ביחידת טילים כמו LORA.

אולי כדאי לאחד את האשכול הזה עם אשכול שדן בנושא גדודי מטלר"ר בצה"ל)

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 23-11-2007, 14:33

ניידות גבוהה יכולה לפצות על בעיית החתימה הטרמית.
בתגובה להודעה מספר 55 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לגבי סעיף 3..."

יתכן שהניידות תפצה על כך, גדוד מטל"ר שמוניד ע"ג משאיות יכול להתקפל ולמנוע מהר מאוד, לחבור לנק' אספקה או לנוע ישירות לנק' ירי חדשה.
בנוסף יש לזכור שברוב המקרים יחידות הארטילריה נמצאות בקו אחורי יותר וכל מטוס או מסוק שרוצה לתקוף אותן יצטרךך לעבור כנראה מעל כוחות ישראלים.

זה יכול להיות סיוט לא קטן לאויב למצוא יחידות שנעות מהר מאוד ומסוגלות לשגר כמות גדולה מאוד של רקטות ולגרום נזק גדול מאוד בזמן קצר מאוד.

יש לזכור שגם לסוללת תותחים אחרי ירי מאסיבי יש חתימה תרמית נאה מאוד, בשקלול כל היתרונות של יחידות מטל"ר נראה שיש מקום לצרף יחידות כאלו לחת"מ אשר יעניקו לצה"ל טווח ומגוון ארטילרי גדול מאוד.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 23-11-2007 בשעה 14:43.
ישן 25-11-2007, 08:01

אז למה לא מחזירים את המטל"ר לשירות?????- יוחזר המטל"ר לשירות לאלתר
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "אני מסכים אתך....."

מכל הסיפור הזה יוצא שלאף אחד לא ברור למה בצה"ל לא מחזירים את המטל"ר לשירות .

גם אם תקציב הוא הבעיה (והוא תמיד ה-בעיה) משאית משודרגת (מטל"ר) יותר זולה מתומ"ת הן לקניה והן לאחזקה ואפילו הצוות שנדרש להפעלת המטל"ר קטן יותר- בנוסף לכל היתרונות המבצעיים לשימוש במטל"ר יש גם יתרון כלכלי מובהק מה שאמור להיות מאד מושך לצה"ל.

הנתון היחיד שאין לי מידע לגביו הוא עלות ייצר תחמושת, מה יותר יקר? פגז 155 מ"מ + מטען הודף או רקטה (240 מ"מ לצורך ההשוואה).
האם מישהו יודע מה היו העלויות ליחידה בזמן שתע"ש יצרה גם 155מ"מ וגם רקטות למטל"ר?? זה יתן אינדיקציה טובה למחירים כיום ולכדאיות.

יוחזר המטל"ר לשירות לאלתר (הסיסמה החדשה של התנועה להחזרת המטל"ר )

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 25-11-2007 בשעה 08:11.
ישן 19-11-2007, 21:48
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "האשכול מעלה שוב את שאלת הקמת כח רקטי בחת"ם בנוסף למנת"צ"

אני יכול להעיד רק מההיבט הפסיכולוגי כי אינני מומחה לנשק חת"מי

אין ספק שמט"ח של קטיושות / רקטות מבהיל הרבה יותר מרצף של פגזים. שלא לדבר על הרעש של מעוף הרקטה.

אבל מה יותר טוב לא רלוונטי אם כאשר יורים מטח של מנתץ ואחר כך עושים וועדת חקירה מי אישר לירות (עיין מלחמת לבנון השנייה) אולי כדאי לחזור לדוידקה - יש עותק אחד ליד רחוב יפו בירושלים

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 25-11-2007, 19:53
  offerd offerd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 04.04.05
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי b.a שמתחילה ב "אברהם ורד ישב אצלנו בגדוד..."

לגבי התמונות של מיכה ברעם

לאדם יש ים של תמונות שצילם במלחמת יום הכיפורים
והזכרון שלו היכן ומתי צולמה כל תמונה מתחרה בכל מערכת ממוחשבת לארכיון

לפני כמה שנים היתה סידרה בערוץ 10 שנקראה צרובים שעסקה בצילומים שלו מהמלחמה. בכל יום הוא בחר צילום וסיפר את הרקע שלו.
אדם מדהים. התמונות המפורסמות של שקד הולכים ברגל לכיוון בודפסט הם שלו כמו התמונות המפורסמות של הקטיושות בציר עכביש, כמו החיבוק של מחלצי בודפסט והמחולצים ועוד רבות אחרות

להצטרפות לרשימת התפוצה של עפר דרורי, שלח דוא"ל ל:
drori-post+subscribe@googlegroups.com

להצטרפות לרשימת התפוצה של אתר הגבורה, שלח דוא"ל:
gvura+subscribe@googlegroups.com

ישן 27-07-2011, 11:57
צלמית המשתמש של ISHPUZ
  ISHPUZ ISHPUZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 06.04.05

בבלוג הזה (תודה לסירפד שהכיר אותו לפורום) יש רשומה מעניינת על מטל"ר 240 בשירות צה"ל, כולל תמונות לא רעות שלא מצויין מהיכן הושגו במקור.

תמונות של מצעד צה"ל ביום העצמאות מאי 73 ומהלחימה ברמה"ג ביוה"כ:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://milinme.files.wordpress.com/2011/01/1973-1-independence-day-parade-0.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://milinme.files.wordpress.com/2011/01/1973-1-independence-day-parade-1.jpg]

חזית רמה"ג:

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://milinme.files.wordpress.com/2011/01/1973-syrian-front-0.jpg]

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://milinme.files.wordpress.com/2011/01/1973-syrian-front-1.jpg]
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 19:28

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר