לוגו אתר Fresh          
 
 
  אפשרות תפריט  ראשי         אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה
 
כלי אשכול חפש באשכול זה  #1  
ישן 26-11-2007, 04:19
  צנחן לעולם צנחן לעולם אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 21.02.07
הודעות: 1,153
כתבה האם צפייה ביקום מקרבת את סופו?

אסטרונומים אולי ללא יודעין החישו את קץ היקום פשוט באמצעות צפיה בו, כך עולה בדו"ח המתפרסם בסוף השבוע בכתב העת New Scientist

אבי בליזובסקי, "הידען"
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://www.ynet.co.il/images/SendArtResponse/mail.gif]
פורסם: 25.11.07, 10:20
(האם אנחנו מאיצים את סופו של היקום באמצעות צפיה בו? כך טוענים פיזיקאים הסבורים כי אנו עושים זאת מבלי להתכוון באמצעות צפייה באנרגיה האפלה, אשר על פי הסברה, היא הגורם להאצת התפשטות היקום.

לורנס קראוס מאוניברסיטת Case Western Reserve בקליבלנד אוהיו, ועמיתו ג'יימס דנט, טוענים כי באמצעות התצפית שנעשתה ב-1998, אנו עלולים

לגרום ליקום לסגת למצב מוקדם יותר ולקרב בכך את קצו. "מפליא כמה שזה נראה, הגילוי של האנרגיה האפלה עלול להקטין את תוחלת החיים של היקום", אמר קראוס.

החוקרים הגיעו למסקנה באמצעות חישוב התפתחות מצב האנרגיה של היקום. שני הפיזיקאים תוקפים את התפישה לפיה היקום, שנוצר לפני 13.7 מיליארד שנים ב"מפץ הגדול" יחיה לנצח. למעשה, היקום נמצא במצב עדין, הם אומרים. עד לאחרונה, הדעה המקובלת היתה שהאנרגיה ששוחררה במפץ הגדול התרחשה כאשר "ריק כוזב" – בועה של אנרגיה חזקה הדוחה את הכבידה נשברה לתוך הריק ה"רגיל" שבו מאזן האנרגיה הוא אפס.

ואולם עדויות מהשנים האחרונות מציבות סימן שאלה על דעה זו. ראשית, קוסמולוגים גילו כי היקום מתפשט. ולאחר מכן, הם מאמינים כי אנרגיה שעדיין לא התגלתה, המכונה "אנרגיה אפלה" מתפשטת ביקום.

האפקט הקוונטי משנה את התמונה

לפי קו מחשבה זה, האנרגיה האפלה היא תוצאה של המפץ הגדול והיא מאיצה את התפשטות היקום. אם כך, היקום אינו במצב של ריק בעל מאזן אנרגיה אפס אלא פשוט עוד ריק מדומה, שעלול להרקיב שוב בלא התרעה - דבר שיהיו לו השלכות הרות אסון.

"האנרגיה שתתפרץ במקרה כזה עלולה להרוס כל דבר ביקום" ולהשאיר אותו נקי" אומר קראוס. החדשות הטובות הן: "ככל שהיקום ישרוד זמן רב יותר, כך הסיכויים גדולים יותר שהוא יתבגר ויתייצב. "אנו נמצאים רק מעט לאחר נקודת המפנה".

החדשות הרעות: האפקט הקוונטי, הגורם המוזר של הפיסיקה הקובע שכאשר אנו צופים או מודים משהו, אנחנו משחררים מתג. קראוס ודנט מצביעים על מדידות האור מסופרנובה ב-1998 שסיפקו את העדויות הראשונות לקיומה של האנרגיה האפלה.

מדידות אלה עשויות להאיץ את שעון הרקבון של ה"ריק המדומה" בחזרה לאפס, הרבה לפני נקודת המפנה ובחזרה למצב שבו הרקבון הקטסטרופי היה גדול מאשר היום" אומרים דנט וקראוס. "יתכן שחיסלנו את האפשרות שהיקום ישרוד לנצח ובמקום זאת גרמנו לו להתרקב." לטענתם, אסטרופיזיקאים אחרים מערערים על קביעה זו ומרגיעים כי "העובדה שאנחנו עדיין כאן, פירושה שהדבר לא יכול היה להתרחש".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3475225,00.html
_____________________________________

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #8  
ישן 26-11-2007, 13:17
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.10.01
הודעות: 8,699
Follow me...
זה כבר דיון פילוסופי
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צנחן לעולם שמתחילה ב "האם צפייה ביקום מקרבת את סופו?"

ייתכן שמדובר בבעיה הקיימת במודלים קוונטיים בעלי קריסה.
הבעיה היא פילוסופית כמובן.

תרשו לי להדגים (מהזיכרון, מתוך ספר בנושא מכניקה קוונטית)
נניח שביצעתם עם שותף את הניסוי המפורסם של החתול של שרדינגר
כידוע, החתול נמצא במצב של סופרפוזיציה כל עוד לא התרחשה הקריסה
אם תפתחו את הקופסה ותראו מהו מצבו של החתול תתבצע הקריסה הקוונטית מריבוי המצבים למצב מסויים אחד (חי או מת)

אבל

נניח שהשארתם את החתול המסכן בקופסה במעבדה, הלכתם הביתה ונתתם לשותף לשמור עליו.
עכשיו השותף הסקרן מציץ לתוך הקופסה.
מה יקרה אז?
למעשה, מבחינתכם מוחו של השותף נמצא עכשיו בסופרפוזיציה - אינכם יודעים אם הוא מכיל מידע על חתול חי או מת.
ואם הוא יכתוב זאת על גלויה וישלח אליכם - אזי בדרך הגלויה תהיה בסופרפוזיציה וכך גם כל מי שיראה את תוכנה (עובדי הדואר למשל)
ואין לדבר סוף...

עכשיו אנחנו נכנסים לתחומים של הפילוסופיה של המדע.
מיהי התודעה שתגרום לקריסה של היקום ?

אצל לייבניץ, למשל, כל תודעה היא עצמאית
הוא פותר את הבעיה בעזרת מודל השעונים שלו.
במודל אין אינטראקציה בין תודעות. כל אחד רואה השתקפות של התודעות האחרות אבל לא יכול באמת לדעת אם הן קיימות.
(כמו שרואים את פניו של שעון אבל לא את המנגנון שמאחוריו)

ניתן לפרש גם את הקוגיטו של דקארט באופן שפותר את הבעיה בכך שהוא מצמצם את התודעה למינימום של קיומה של תודעה אחת בלבד - אני חושב משמע אני קיים - ומכאן שכל האחרים לא.
(פרשנים אחרים שלו שמנסים להרחיב את הביטוי ולטעון ש"כל הקיים חושב" מתחילים כבר להסתבך פה)

הפתרון הנוח כמובן הוא מודלים קוונטיים מודרניים יותר ללא קריסה
_____________________________________
_________________________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אזהרה: משרד הבריאות קובע כי העישון מזיק לבריאות !
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה


נערך לאחרונה ע"י המממ בתאריך 26-11-2007 בשעה 13:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #10  
ישן 30-11-2007, 14:54
  לפנים לפנים אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 08.11.07
הודעות: 675
בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי המממ שמתחילה ב "זה כבר דיון פילוסופי"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי המממ
אצל לייבניץ, למשל, כל תודעה היא עצמאית
הוא פותר את הבעיה בעזרת מודל השעונים שלו.
במודל אין אינטראקציה בין תודעות. כל אחד רואה השתקפות של התודעות האחרות אבל לא יכול באמת לדעת אם הן קיימות.
(כמו שרואים את פניו של שעון אבל לא את המנגנון שמאחוריו)

ניתן לפרש גם את הקוגיטו של דקארט באופן שפותר את הבעיה בכך שהוא מצמצם את התודעה למינימום של קיומה של תודעה אחת בלבד - אני חושב משמע אני קיים - ומכאן שכל האחרים לא.
(פרשנים אחרים שלו שמנסים להרחיב את הביטוי ולטעון ש"כל הקיים חושב" מתחילים כבר להסתבך פה)

הפתרון הנוח כמובן הוא מודלים קוונטיים מודרניים יותר ללא קריסה


לא הבנתי מילה.
אתה יכול לנסות שוב?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #13  
ישן 26-11-2007, 18:02
  Sam Weller Sam Weller אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 07.01.05
הודעות: 5,833
למאמר הפופולרי אין לי גישה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צנחן לעולם שמתחילה ב "האם צפייה ביקום מקרבת את סופו?"

אבל המאמר ב new scientist מבוסס על המאמר הזה מתוך ה arxiv. אני הדיוט מוחלט בקוסמולוגיה, ואשמח אם יתקנו אותי בהמשך, אבל המאמר יוצא למעשה מנקודת הנחה (שנויה במחלוקת) שהיקום שלנו נמצא במצב מטאסטאבילי. בפיסיקה כל מערכת שואפת להגיע לאנרגיה המינמלית האפשרית. מצב מטאסטאבילי הוא מצב שבו האנרגיה היא מינימלית רק באופן מקומי, ולמעשה קיימת אנרגיה נמוכה יותר במקום אחר, אלא שכדי להגיע לשם צריך לעבור מחסום אנרגטי גבוה. במונחים ארציים יותר, דמיינו לעצמכם שאתם שואפים להגיע למקום הנמוך ביותר בעולם (ים המלח) ואתם נמצאים בגליל, אם תלכו דרומה תגיעו לעמק יזרעאל ותמצאו שזוהי נקודת מינימום במסע שלכם, אבל כדי להגיע למינימום הגלובאלי אתם צריכים קודם לטפס על הרי שומרון ויהודה. אם נתעלם מהאפשרות להמשיך לבקעת הירדן דרך בית שאן, עמק יזרעאל הוא מצב מטאסטאבילי, ומי שמחפש מנוחה במקומות נמוכים ישאר שם זמן רב, כי הטיפוס על הגלבוע והרי שומרון קשה. במכניקה קוואנטית, אתם לא באמת צריכים לטפס על הרי שומרון, משום שאתם יכולים לעבור דרכם (תופעת המנהור או tunneling ).

לצורך הדיון שלנו מערכת פיזיקאלית תדעך למצב של מינימום אנרגיה באופן אקספוננציאלי, ככל שהאנרגיה שלה גבוהה יותר היא תדעך מהר יותר. אבל במכניקה קוואנטית אפשר להראות שמערכת פיזיקאלית ששורדת במצב מטאסטאבילי תדעך לאט יותר (דעיכה מעריכית) למינימום הגלובאלי לעומת מערכת בעלת אנרגיה דומה שאינה במצב מטאסטאבילי. כעת לקוסמולוגיה - ההנחה במאמר היא שהיקום שלנו הוא במצב מטאסטאבילי ושהמינימום הגלובאלי הוא יקום שהתפשט לאינסוף והתקרר. מיעוט של אנרגיה אפלה ביקום שלנו מאושש את הסברה שאנחנו במצב מטאסטאבילי (מנימוקים שאיני מבין עד תום) וככל שיש פחות אנרגיה אפלה ביקום כך הדעיכה שלו איטית יותר.

בבסיס התאוריה הקוואנטית קיים המושג של סופר-פוזיציה: מערכת פיזיקאלית מתוארת על ידי פונקציה מתמטית שנקראת פונקציית גל. הפונקצייה הזאת יכולה לתאר מערכת במצב מסויים, נניח "אנחנו בעמק יזרעאל", אבל היא יכולה גם לתאר ערבוב של מצבים: "אנחנו בעמק יזרעאל וגם בים המלח". פונקציית הגל מתפתחת בזמן באופן דטרמיניסטי לפי משוואת הייזנברג (או דיראק). אבל, אם מישהו מבצע מדידה על המערכת הוא מייד מביא לקריסה של פונקציית הגל למצב המתאים לתוצאת המדידה. אם מנהלי הפורום יבדקו איפה אנחנו (כלומר ימדדו את המיקום שלנו) הם ימצאו אותנו בים המלח או בעמק יזרעאל בהסתברות מסויימת (שניתן לחשב), אבל ברגע שהם ימצאו אותנו פונקציית הגל שלנו תהיה "אנחנו בעמק יזרעאל" או "אנחנו בים המלח" ולא עוד "אנחנו בעמק יזרעאל וגם בים המלח". הקונספט הזה טומן בחובו המון צרות תאורטיות והפתרונות שלהן הם יצירתיים מאד ומעוררים שלל מחלוקות פילוסופיות ופיזיקליות. יש תאוריות שמנסחות את תורת הקוונטים אחרת ונמנעות מהקריסה המוזרה של פונקציית הגל, אבל הן מכילות מוזרויות אחרות.

אם נמצא שאנחנו בעמק יזרעאל, פונקציית הגל שלנו, כאמור, תתאר את המצב הזה ברגע המדידה, אבל מאותו רגע היא תשוב להתפתח בזמן, ובגלל תופעת המינהור, לאט לאט שוב היא תהפוך לסופר-פוזיציה: "אנחנו בעמק יזרעאל וגם בים המלח". אם נניח לה להתפתח בזמן ללא מדידות, היא לבסוף תביא אותנו לים המלח.

נחזור שוב למאמר, אם היקום שלנו הוא בסופר-פוזיציה של מצב מטאסטאבילי ומצב של דעיכה אקספוננציאלית למוות, החוקרים תוהים (במאמר המקצועי זה נאמר די במובלע והמאמר הפופולארי הבליט את זה מעבר לכל פרופורציה) האם כאשר אנחנו מודדים אנרגיה אפלה, אנחנו לא למעשה מביאים לקריסה של פונקציית הגל למצב של ריבוי אנרגיה אפלה ביקום שלנו ולכן אנחנו מקריסים למעשה את היקום למצב של דעיכה אקספוננציאלית ומקרבים את הקץ (אגב אנחנו לא צריכים להיות מודאגים בכל מקרה משום שמדובר בעשרות מיליארדי שנים במקרה הרע).

כמה הסתייגויות שחלקן מובאות במאמר:
1. השימוש במכניקה קוואנטית בקוסמולוגיה הוא ספקולטיבי למדי. פונקציית הגל של היקום היא מושג לא לחלוטין מוגדר, בעיקר כאשר מניחים שהכל החל במפץ הגדול.
2. תאוריות של גרביטציה וקוואנטים אינן מאוחדות, ולכן קשה לדעת מהם האפקטים הגרביטציוניים על כל הנושא.
3. הדעיכה האיטית יותר של מצבים מטאסטאביליים הוכחה במכניקה קוואנטית פשוטה ולא בתאורייה של שדות קוואנטיים.
4. כותבי המאמר משתמשים בקרוב WKB שהוא קרוב קלאסי ולא ברור שהוא תופש במקרה הזה.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #14  
ישן 26-11-2007, 18:20
צלמית המשתמש של המממ
  המממ המממ אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 30.10.01
הודעות: 8,699
Follow me...
תודה
בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי Sam Weller שמתחילה ב "למאמר הפופולרי אין לי גישה"

תודה על ההסבר.
אני רואה שההערכה שלי שמדובר בבעיה של קריסה קוונטית ממצב של סופרפוזיציה הייתה נכונה.

אני נדהם בכל פעם מחדש כשאנשים חושבים שדווקא התודעה שלהם היא זו שתגרום לקריסה של הייקום כולו.
זה סוג של מגלומניה ברמה של האסטרונומיה שלפני קופרניקוס - כדור הארץ הוא מרכז היקום והכל סובב סביב האדם!


בחישוב הסתברותי פשוט ניתן להעריך שישנן עוד מליוני ציויליזציות שצופות בשעה זו על הייקום.
אולי דוקא אחד מהמדענים שלהם יהיה זה שיגלה את הנתון שיוביל לקריסת כל הייקום שאנחנו מכירים.
(הייתכן שדאגלס אדאמס צדק בתאוריה שלו?)

עברו כבר כמה שנים מאז שלמדתי פילוסופיה ולכן אני לא זוכר מי היה זה ששאל את חברו:
"האם אתה באמת מאמין שאם לא תסתכל על העץ הוא יפסיק להתקיים ?!"
_____________________________________
_________________________________________________
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
אזהרה: משרד הבריאות קובע כי העישון מזיק לבריאות !
תראו, אפילו החייזר נהיה ירוק מזה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
  #20  
ישן 30-11-2007, 14:09
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  
 
חבר מתאריך: 02.11.01
הודעות: 5,463
אממממ...
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צנחן לעולם שמתחילה ב "האם צפייה ביקום מקרבת את סופו?"

הנה הפסקה האחרונה מהכתבה המקורית ב- New Scientist. נזכיר שוב כי ה- New Scientist הוא שבועון מדע פופולרי, ולא כתב עת מדעי. אבל נדמה לי שכל הקוראים ישימו לב להבדלים קלים בין סגנון (ותוכן) הטקסט, לבין מה שקיים ב- ynet

Krauss's claim is controversial. Max Tegmark of the Massachusetts Institute of Technology maintains that the quantum Zeno effect does not require humans to make observations of light "Galaxies have 'observed' the dark energy long before we evolved," he says, as they were affected by it and were encoding information about it. "When we humans in turn observe the light from these galaxies, it changes nothing except our own knowledge."
_____________________________________

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורוםכל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +3. השעה כעת היא 10:20

הדף נוצר ב 0.22 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2019 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר