לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 27-11-2007, 05:50
  KnockAr0und.Guy KnockAr0und.Guy אינו מחובר  

חבר מתאריך: 14.11.07
שאלה כתר תורה מנין?

עניין אותי מדוע יהודי תימן קוראים לתורה "טאג'", והנה היום רק עלה בדעתי לבדוק אם יש במקור למילה בשפה הערבית, והנה מצאתי ש"טאג'" בערבית זה "כתר". זה הזכיר לי את התורה שבשאר חלקי הגלות ("כתר ארם צובא", "כתר ירושלים" וכו').
א. מדוע ספר התורה נקרא 'כתר' (ומצויר בדר"כ כתר [אמנם אירופאי חחח] על הכיסוי)?
ב. מדוע במסורת תימן נשתמר ספר התורה בן 51 שורות בכל דף בעוד שבשאר הקהילות 42 (הדבר תואם את המדרש על גילוי ספר התורה בזמן יאשיהו, שגולל לעמוד שבראשו הפסוק "יולך ה' אתך ואת מלכך" (דברים כח, לו) רק בספרי תורה תימניים נמצא פסוק זה בראש הדף כפי שציינו חז"ל במדרש, אולם בספרי שאר קהילות ישראל נמצא פסוק זה באמצע הדף).
ג. האם כל ספרי התורה היום מבוססים על כתר ארם-צובא או כתב יד לנינגרד? ואם כן, האין זה מוזר שכל הקהילות אין להם תורה נוסח משלהם והם מעתיקים ממקור אחד?
מדוע נשארו רק שני כתבים עתיקים מלפני אלף שנה? האם זה בגלל הפרעות הגוים, או מפני שהעור הולך ומתפורר עם השנים?

תודה רבה רבה לכל העוזרים והמשתתפים.

נ.ב.
רק רציתי להוסיף שקראתי באינטרנט שכתר ארם צובא חולץ מבית הכנסת בחלאב אחר הפריצות וכל העולם חשב שעלה בלהבות, עד שהודיעו לממשלת ישראל. הייתכן לדעתכם שיש עוד כתבים עתיקים ששמורים בסוד בקהילות בעולם?

נערך לאחרונה ע"י KnockAr0und.Guy בתאריך 27-11-2007 בשעה 06:07.
חזרה לפורום
ישן 27-11-2007, 13:37
צלמית המשתמש של Mad_Tiger
  משתמש זכר Mad_Tiger Mad_Tiger אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.02.02
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי KnockAr0und.Guy שמתחילה ב "כתר תורה מנין?"

בעזרת ה' יתברך

1. לגבי השאלה הראשונה, אולי תמצא כאן כיוון לתשובה. (עריכה: ) ובפשיטות הכוונה שיש שלוש הנהגות בעם ישראל, המלך (כתר מלכות), הכהנים (כתר כהונה) והחכמים (כתר תורה). אני לא חושב שהתורה היא כתר, אלא יש לה כתר.
2. גלות תימן היא מאוד עתיקה (מסוף חורבן בית ראשון, בערך), ויכול להיות שזאת הסיבה שהנוסח שלהם יותר מדוייק, או יותר קדום, וזאת אולי גם הסיבה שיש להם פחות מנהגי קבלה (למעט מחוז שרעב). עוד על יהדות תימן אתה יכול למצוא כאן.
3. ככל הידוע לי הספרים היום לא מבוססים על כתבי היד האלו, אני לא יודע על מה הם כן מבוססים, אבל אתה יכול לנסות כאן.

ולעניות דעתי יש עוד כתבים שאנו לא יודעים עליהם.

עריכה: בנוגע לשאלתך הראשונה, אולי ההסבר למשנה באבות (ד, יז) הוא שונה. המילה "כַּתַר" בארמית משמעה 'המתן', ואולי הכוונה של 'כתר תורה' היא שכמו ש"הבא ליטהר מסייעין לו - אומרים לו המתן", כך מי שרוצה לזכות להבין את התורה וללמוד אותה צריך להמתין ולתייגע עליה הרבה. אני זוכר גם שקראתי בספר שיחות הר"ן שרבי נחמן אמר לאחד שיש מציאות שהתורה מראה אהבה לאדם, ואני מניח שכדי שהתורה תראה אהבה צריך להראות אהבה ולמסור את הנפש עליה.

*כל הנאמר בהודעה זאת הוא בגדר 'אפשר ואולי' ואינני לוקח אחריות על הדברים.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה
I'm not going to not live because of the fear of what could happen" - Laird Hamilton"

נערך לאחרונה ע"י Mad_Tiger בתאריך 27-11-2007 בשעה 14:02.
חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 20:39

הדף נוצר ב 0.04 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר