לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה  ✡ ברוכים הבאים לפורום יהדות ✡  חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > יהדות והלכה
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-12-2007, 13:37
צלמית המשתמש של ArnonG
  ArnonG ArnonG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.01.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי noam111 שמתחילה ב "מדוע בישראל אין עונש מוות?"

אין עונש מוות מאותה הסיבה שגם עם סנהדרין לא היו מוציאים להורג - זה לא מוסרי.
אם מישהו מזיק לחברה - זכותך לבודד אותו מהחברה. אבל אין לך זכות להרוג אותו (ע"פ ההלכה).
גם במקרים בהם ההלכה מתירה להרוג - זה במשורה ובפועל לא התבצע.
המחקרים העדכניים מראים שהדיונים בגמרא (מסכת סנהדרין) על עונש מוות היו דיונים פילוסופיים במהותם ולא דיונים טכניים על אופן ההוצאה להורג כפי שהם נראים.

אגב - המשפט השולט במסכת הוא "ואהבת לרעך כמוך" - מה שאומר שהיהדות אומרת שגם אם אתה מוציא מישהו להורג כדין - עדין יש לנהוג בו ע"פ ערכי המוסר של הדת ובכבוד הראוי.
גם הוצאות להורג אכזריות במיוחד היו מוגבלות מאד ע"י חוקים שנועדו למנוע סבל מיותר או ביזוי המת.

אתה באמת חושב שאנחנו נמצאים במקום שאם יותר לנו להרוג אנשים ננהג בכח הזה בתבונה ?

חזרה לפורום
ישן 06-12-2007, 14:59
צלמית המשתמש של yishain11
  yishain11 yishain11 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.08.05
דווקא לא
בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ghostbuster שמתחילה ב "זוכר את "המקושש""

אני זכרתי את המקרה שמופיע בגמרא, שבו רב אחד (נראה לי ר' יהושע) הרג אדם ע"פ עד אחד.
אם אני לא טועה, הסיפור מופיע במסכת מכות.

בכל אופן, הפרשנות שאני שמעתי על המשפט "סנהדרין שהייתה הורגת אחת ל10/70 שנה נקראת חובלנית/קטלנית" או על אמירות כמו שאמרו מס' אמוראים ותנאים "אם אני הייתי בסנהדרין אז לא היו הורגים אדם מעולם" (ציטוט לא מדויק) היא זו: אין הכוונה לומר שכשהסנהדרין היו צריכים להרוג הם לא הרגו (למרות שאין ספק שמאוד קשה להוציא אדם חייב בדין מוות ביהדות), אלא האמירה היא חינוכית. הסנהדרין לא רק שפטה, היא גם חינכה והנהיגה את העם. האמירה "אם אני הייתי בסנהדרין לא היו הורגים" פירושה: "אם אני הייתי בסנהדרין לא היה צורך להרוג, כי החינוך של הדור היה טוב". פירושה של האמירה "סנהדרין שהייתה הורגת אחת ל.. וכו' " הוא שהחינוך שהיא נתנה לעם היה לקוי, ולכן היא נקראה "חובלנית" או "קטלנית".

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

חזרה לפורום

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 10:05

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר