לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 29-12-2007, 21:47
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי Pashut Shiryoner שמתחילה ב "מעניין..."

בזמן שהתבצע אחד התרגילים האמריקאיים עלו טנקים מפלוגת המילואים שלי לקו עמדות וכמעט ירו על המטרות בקו הרכס הבא כשאחד התותחנים הבחין בדמויות שמסתובבות בין המטרות.
המטווח נחדל, השטח "יובש" וג'יפ נסע לבדוק מי מסתובב במטרות. הנוסעים בג'יפ הופתעו לגלות שהמטרות הן בעצם חלק מכוח טנקי M1 שהתאמן במקביל.
אחרי התקרית הזו נוצרה הסתחבקות רבתי עם החיילים האמריקאים והטנקים שלהם (שכמעט הפכו למסננות) שנמשכה כמה ימים.
מאז משתדלים לבצע במילואים תתל"ג לפני כל ירי, אפילו שאלו מילואים

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 15-12-2017, 23:39
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "רק תשים לב שהטנקים לא חונים..."

דעתי שונה לגבי ה"פלטה הקדמית של התובה". אולי כיוונת לחלק העליון של חזית התובה, שבמרכבה מכסה על חטיבת הכח ומשופע מאוד יפה. בM1 הוא שטוח, אכן, אך גם מותיר את בסיס הצריח חשוף.

וגם חשוב לציין שחזית התובה של המרכבה מכילה את חטיבת הכח.
אחוריו של האברהמס מכילים את חטיבת הכח ובהתאמה מגודלים בדומה לחזית המרכבה.
כל שריונר יודע מה יש בחזית הטנק כשאין בה חטיבת כח, וכשנפגעים התשובה בשתי מילים היא חדשות רעות.

אני מעדיף את ההנדסה הישראלית.
ולא שוכח שבאברהמס משולבים רעיונותיהם של טל, פלד, ועוד כמה מצביאים ישראליים עתירי זכויות שתרגמו לאמריקאית את לקחי השריון הישראלי.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 16-12-2017, 01:25
  strong1 strong1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 13.11.04
השפעה ישראלית על תכנון האברמס?
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "דעתי שונה לגבי ה"פלטה הקדמית..."

"ולא שוכח שבאברהמס משולבים רעיונותיהם של טל, פלד, ועוד כמה מצביאים ישראליים עתירי זכויות שתרגמו לאמריקאית את לקחי השריון הישראלי."

צר לי לאכזב אותך אך למפקדים הבכירים שאתה מזכיר הייתה השפעה מועטה ביותר על תכנון האברמס, שהסתיים ברובו טרם מלחמת יוה"כ. השפעת המרנ"טים והטנ"טים הסובייטים הייתה מוכרת לאמריקנים היטב משדות הקרב של ויאטנם, אם כי מלחמת יוה"כ והמידע שנמסר להם בעקבותיה סיפקו ולידציה נוספת להנחות (הנכונות) שלהם. התרומה העיקרית של לקחי מלחמת יוה"כ הייתה בשנמוך הנשק המקביל - מתותח בושמסטר 25 מ"מ (זהה לזה של הברדלי) למק"ב רגיל - במטרה להגדיל את בטן פגזי ה 105 מ"מ. המתכננים האמריקנים עצמם התלבטו בין שתי החלופות עוד טרם מלחמת יוה"כ, בעיקר מאחר וטיל הסטינגר היה אמור להיכנס לשימוש מבצעי במקביל לאברמס ובכך ליתר חלקית את הבושמסטר כנשק להפלת מסק"ר ההינד, שהיה חסין למק"כים.

42 שנים אחרי הצגת אב הטיפוס שלו, האברמס היה ונותר טנק מערכה מתקדם ביותר, שהקדים את זמנו ושילב רכיבים טכנ' מתקדמים שכלל לא היו מוכרים ו/או נגישים לאנשי מנהלת המרכבה ומקצתם אף נותרו מסווגים במשך שנים אחרי כניסת הטנק לשימוש מבצעי, ובכלל זה שריון המתקדם. הטנק היה מוגדר כמעט חסין מפגיעה במשך 30 שנה וגם היום מספר טנקי האברמס שהושמדו לגמרי נותר נמוך ביותר ביחס להיקף הייצור (ורוב אלו שנפגעו ו/או הושמדו הם מדגמי ייצוא נחותים המתופעלים על ידי כוח אדם מיומן למחצה, במקרה הטוב).

המרכבה סימן 1 אמנם הביא לנו בזמנו גאווה רבה, כלל קוריוזים הנדסיים שונים (שמקצתם תוכנן אגב טרם מלחמת יוה"כ...) ובגדול התאים לצרכינו אבל להשוות בינו וה M1 המקורי (ובן דודו הליאופרד 2) זה כמו להשוות בין סובארו למרצדס. האמריקנים ראו במרכבה 1 קוריוז מקומי דל תקציב ועתיר ליקויים (כפי שמלחמת לבנון הראשונה עמדה להוכיח), הגם שמאוחר יותר רכשו רכיבים ישראליים פריפרליים מסוימים עבור האברמס (כגון להב דחפור מתוצרת תע"ש) במסגרת עסקאות רכש חילופין שונות.
ישן 17-12-2017, 18:55
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי strong1 שמתחילה ב "השפעה ישראלית על תכנון האברמס?"

מקבל את תיקונך בשמחה. למרות שידוע לי על מעורבותם בתו''ל אמריקאי אחרי 1973 ולתוך שנות התשעים.

אינני מבין את פשר הקביעה לגבי חסינות מפני נ''ט, במיוחד כשרואים את עובי פלדת היציקה מעל תא הנהג בתצלום.

לגבי המרכבה כפתרון של עניים- בוודאי, אבל עניים בשקלים, לא בשכל. זה היה הדגל של כל המפעל הזה.

זכורים לי כמה סרטונים של אברהמסים אחרי פגיעות נ''ט, הבולט בהם של אחד שמגיע בנסיעה ואנשי צוותו מחלצים החוצה ממנו, עוד בעירק.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 17-12-2017, 21:27
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
בתגובה להודעה מספר 19 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "מקבל את תיקונך בשמחה. למרות..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
אינני מבין את פשר הקביעה לגבי חסינות מפני נ''ט, במיוחד כשרואים את עובי פלדת היציקה מעל תא הנהג בתצלום.

העובי כלל לא משנה. קח עובי גדול פי 2 או קטן פי 2 והתוצאה אותה התוצאה - חסינות פרט למקרי קיצון.
טילי נ"ט ומרנ"טים, על מנת ליזום את הפעולה, דורשים שיתקיימו מספר תנאים. אחד מהם הוא פגיעת המרעום בגוף המטרה כדי להפעיל את הרש"ק בזמן המתאים. אבל בזווית כה קיצונית של 82°(!) קודם נפגע הרש"ק ורק אחריו המרעום. כלומר הרש"ק מנוטרל בטרם הוא ניזום. אפילו בטילים מודרניים לא מתקרבים להתמודדות עם זווית פגיעה כזאת.
כנגד חודרנים קינטיים, שיטה זו עבדה גם מצויין, אך כיום היא מיושנת כי פגזים מודרניים כן מסוגלים להתמודד עם זווית פגיעה כזו. למרות זאת, זו לא בעיה רצינית עקב השטח המועט שלוקחת הפלטה העליונה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי רגב06
זכורים לי כמה סרטונים של אברהמסים אחרי פגיעות נ''ט, הבולט בהם של אחד שמגיע בנסיעה ואנשי צוותו מחלצים החוצה ממנו, עוד בעירק.

עוד אחד מהיתרונות הגדולים של האברמס שלצערי לא הצליחו לתרגם למרכבה במלואו, ובעקבותיו נהרגו שריונרים ישראלים בלבנון - הפרדת התחמושת מהצוות.
תאים חסינים לאש הם דבר מאוד נחמד, אבל כל עוד הפגזים נמצאים באותו תא שהצוות נמצא בו, הסכנה לצוות רצינית. רק באברמס כיום אפשר לראות את תא החימוש מתפוצץ אך הצוות בריא ושלם.

במרכבה רק 10 פגזים ממוגנים כך, בעוד 34 הנותרים חשופים בתובה.
ישן 17-12-2017, 21:57
  ariel_zuk ariel_zuk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.07.15
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פטנק שמתחילה ב "האם היה בצהל טנק M1"

קשה להגיד שלא מציקה לי הדרך בה תוכנן טנק המרכבה לאורך השנים.

בתחילה, מיקום המנוע בקידמה היה הגיוני - היה צורך בטנק שיעניק יתרונות ממשיים על הטנקים הסובייטיים ללא הקידמה הטכנולוגית והיכולות התעשייתיות של המערב.
אך עם הזמן המצב השתנה והתכנון גם אמור היה להשתנות.

אם בשנות ה-80 לא היה שריון מרוכב יעיל וזול מספיק, ואפשר היה בקלות להקריב את המנוע כי אחרת פגיעה בצוות הייתה ודאית, אז היום כלל לא צריך. אפשר לכל הפחות למגן אותו יותר.
לאורך השנים המרכבות קיבלו שריון רב לאורך הטנק בצדדים הן בתובה והן בצריך, ופלטות מיגון גחון.
כיום על המרכבות 4 יש גם שריון עילי (גג) עבה באופן קיצוני, שלא נראה על אף טנק בעולם, ובכל זאת לא מצאו לנכון למגן את הפלטה התחתונה בסימן 4, או רטרואקטיבית גם בסימן 3.

המנוע הוא, אחרי הכל, החלק הכי יקר בטנק, ובלעדיו הטנק חסר תנועה.
מיקומו בקידמה הוא לא שגוי, אך ניתן היה למגן אותו יותר.

ניקח לדוגמה את הצ'לנג'ר 2. אחת הבעיות שלו היתה שהפלטה התחתונה הייתה פגיעה מאוד מאחר והיא דקה מאוד - עוביה לא עלה על 70מ"מ. כלומר רק מעט מעל הפלטה העילית של האברמס. ושימו לב שדווקא היכן שהצ'לנג'ר פגיע, האברמס ממוגן בכבדות.

לאחר פגיעה של מרנ"ט RPG-29 בקידמת הטנק (נודע כי היו 2 מקרים דומים) החליטו הבריטים להתקין 2 ערכות מיגון שונות. האחת, מהדור הראשון, כללה שריון נפיץ קל משקל. השנייה, מתקדמת יותר, כללה בלוק שריון מרוכב אך כבד יותר.
את הערכה הם מרכיבים רק בעת מלחמה והיא לא מורכבת בשגרה. למה לא לקחת גישה דומה במרכבה?

לא ייתכן כי העלות של הפצת ערכות שריון כאלו תעלה על עלות המנועים שדורשים החלפה, בנוסף לשאר החלקים שדורשים החלפה בעת חדירת שריון. ובטח שיהיה פה ייעול מאחר והרק"מ יוכל לנסוע ברוב המקרים לאחר פגיעה.

אני זוכר כתבה אחת מצוק איתן, על איך נגמ"ש נמר חטף טיל נ"ט ולא נגרמו אבידות בנפש. הכל מצויין עד פה. אך נאמר גם כי אותו הנמר הושבת ולכן אילולא חולץ במהרה, כנראה היה סופג מטחים חוזרים של טילים עד שכן מישהו היה נפגע.

עוד, במלחמת לבנון ה-2 ניתן היה לראות טנקים עומדים במקומם וחוטפים מטחים של טילים. או הדוגמה מ-1994 שבה טנק מרכבה סימן 3 חטף לא פחות מ-20 טילי נ"ט מסוגים שונים!
למה בעצם זה קרה? כי הם הושבתו מהר מאוד, ונותרו במקומם לחטוף עוד ועוד טילים.

נאמר כי בסימן 4, לעומת סימנים קודמים, כבר לא נעשו פשרות בנוגע למיגון מאחר ושונתה חטיבת הכוח וחלקים שונים הועברו למקומות אחרים כדי לפנות מקום לשריון. אז מה אנחנו אמורים להבין פה בעצם? שניתן להזניח כליל את פלטת המיגון התחתון חסרת המיגון, כאשר התובות של מספר טנקים בכלל מגיעים רק עד לגובה של הפלטה הזאת?
ישן 17-12-2017, 23:25
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 24 שנכתבה על ידי ariel_zuk שמתחילה ב "קשה להגיד שלא מציקה לי הדרך..."

מרכבה היא פשרה בין יכולת הנדסית לכמות כסף.
אני בינתיים מאוד אוהב את איך שתכנון המרכבה נותן מענה, ומקווה שהיא לא הפכה למפלצת יקרה בשם השטות של "חיילים הם הילדים של כולנו".
אני מאוד שמח שלא קנו אברמס לצהל, בטח שזה לא טנק גרוע, אבל המרכבה בטח ובטח שלא טנק גרוע.
מרכבה שחטפה טיל במנוע ונעצרה, יכולה להיגרר, לקבל חטיבת כח חדשה ולחזור עם צוות חדש או אותו צוות כעבור פחות מעשר שעות.
אף טנק רוסי לא יודע לשרוד פגיעות כאלו בחזית או לחזור מהן לקרב.
אז אם תכנית פיתוח אמריקאית שעלתה פי עשר או יותר ייצרה טנק שעמיד מעט יותר, נו, הגאווה הלאומית שלי תחזיק מעמד...

ישן 19-12-2017, 22:37
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "[QUOTE=סירפד]כבר פורסם..."

יש מדבר סלעי ויש מדבר חולי. לפחות בשטחי ישראל יש הרבה יותר סלעי מחולי.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 23-12-2017, 00:17
  nec_000 nec_000 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 18.05.07
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי Cfox שמתחילה ב "[QUOTE=סירפד]כבר פורסם..."

המשמעות ביכולת התנועה של הטנק, על התוצר הסופי של ביצועיו בקרב, כיום היא משנית.
אין בעיה להקריב כושר תמרון ותנועה בשטח כזה או אחר, בכללם מהירות הכלי ותאוצתו,

באם תמורתם מקבלים שיפורים ברורים בכושר הפגיעה של התותח, בסטטיסיטיקת פגיעה
בירי ראשון, בכושר איתור המטרה לפני שהיריב מאתר אותך, בכושר מיגון ושרידות,
והיריעה ארוכה...

כיום נושא האלקטרוניקה שמשרתת את הטנק והיתרונות שהיא מקנה לו, דומים מאד למה
שקורה בחיל האוויר. אותו עקרון של see first shoot first kill first מנגן בטנקאות כמו במטוסים.
מהפכה בהחלט.

כיום בהשוואה לטנק האברמס שהוא טנק מצוין בפני עצמו, אני הייתי מעדיף להיות בתחרות הזו
בטנק מרכבה סימן 4 בגרסתו המתקדמת ביותר ללא צל של היסוס.

המרכבה 4 בזכות הגנה אקטיבית נמצא במדרגה שלמה מעל האברמס האמריקאי, שתחת
התקפות נ"ט נתון לרחמי שמיים.

המרכבה סימן 4 על שלל מערכות הירי של התותח הראשי, גם נמצא ברמה קצת יותר גבוהה
מזו של האברמס (על סמך הידוע לי נכון להיום).

אלגורתמי העיקוב האוטומטי אחרי מטרות לרבות מטרות שאינן על הקרקע כגון מטוסים,
מסוקים ומל"טים, במרכבה 4 הם state of the art ומתקדמים יותר ממה שיש לאברמס.

סוגי החימוש היחודיים שפותחו בתעשייה הצבאית בישראל וחלקם כבר פורסם באופן חופשי,
אלו אשר משרתים את טנק המרכבה, נותנים לו גמישות ייחודית ברמה עולמית ממש,
בכך שהפגז יכול גם לשרת כנגד מטרת שריון קשיחה, גם כנגד ח"יר, גם כנגד מבנים,
גם כנגד כלי טיס, ועוד...
את זה לאמריקאים אין. למעשה לאף מדינה אין.

זה אומר של- 50 פגזים סדר גודל שבבטן הטנק, למרכבה יש יכולת להפנות כנגד כל סוגי המטרות.
הגמישות המבצעית כאן היא בלתי ניתנת לתפיסה למי שאינו בקיא דיו בתחום.

טנקים אחרים בעולם נאלצים לחלק את הבטן המוגבלת למדי ל- 3 סוגי פגזי שונים, וכך מכל סוג
הכמות שהטנק סוחב מאד מצומצמת.

בשכלול כל התכנות שתוארו (ועוד שלא פורטו) בכללם,
הגנה אקטיבית יחודית (מעיל רוח),
מערכת בקרת אש אולי הטובה ביותר, או לפחות בין הטובות ביותר (רוצה להיות זהיר),
בזכות תחמושת חכמה ויחודית,
ובזכות שריון אחד הטובים ביותר בעולם ובתחום הזה ישנו סווג כבד (לכן לא ניתן לדבר),

נוצר מצב שדיון ביתרון בסעיף כושר מהירות או מאוץ או עבירות שיש לאברמס (ככל שישנו)
מתאיין מרלוונטיות, או ממשמעות מהותית, לעומת מה שהמרכבה 4 מביא לזירה.

אין עוד הרבה מפתחי טנקים עם נסיון קרבי רלוונטי מהעשורים האחרונים כמו שיש לתעשייה
הבטחונית הישראלית.

מדהים אותי כל פעם מחדש, איך בכל כך מעט משאבים, ובסדרות יצור קטנות בסדר גודל ממה
שהאמריקאים מייצרים, עדיין המרכבה 4 מציג לא רק תחרות טובה, אלא מוצר שהוא סה"כ טוב
יותר, ובשני שלי המחיר סדר גודל. משמע זול ב- 33% מטנק אברמס.

זה אינו דבר של מה בכך.
האמריקאים לא מעט מסתכלים מהצד ובחלק מהתכונות של הטנק, מבי להודות בכך בריש גלי
כמובן, מקנאים במוצר הישראלי. ואני יודע, כי נפגשנו במדבר אצלנו לסדרות ניסוי והם הורידו
לסת לא פעם ולא פעמים כשנחשפו ליכולות שלהם אין בתחומי ההי-טק של הכלי.
וזה מה שקובע, לא הספק המנוע.
ישן 23-12-2017, 21:19
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי nec_000 שמתחילה ב "המשמעות ביכולת התנועה של..."

אני איתך כמעט בכל העניינים,
חוץ מעניין המנוע או ההאצה.
בשביל להיות יעיל לטנק על חטיבת הכח (מנוע וגיר) לדעת לעשות שני דברים- להקפיץ את הטנק מהר מעמידה למרחק 50 מטרים משם, ולמשוך טוב בעליות בלי להתחמם.
אם המהירות הסופית על שביל כורכר כבוש ורחב היא 60 קמש או 90 זה באמת לא מעניין.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 07:26

הדף נוצר ב 0.12 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר