לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > הסטוריה ותיעוד
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 30-12-2007, 23:11
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
לא צריך להתרגז
בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי MTV שמתחילה ב "אה באמת?הייתי בטוח שיהיו..."

אם התייחסת למכתשים הרי שאני מחזיק באוסף בן כמה עשרות פריטים, רובם המכריע עם העליים המקוריים. כולם ממתכת, כשלושת-רבעי הכמות מברונזה/פליז, עוד כמה מברזל ואחד מאלומיניום. אין כמעט מידע כתוב על מכתשים, הצלחתי במאמצים מרובים למצוא ספר/קטלוג אוסף אחד בגרמנית ואני יודע על קיומו של קטלוג נוסף, גם הוא בגרמנית. קשה מאד לתארך אותם גם בגלל שמדובר על כלי שעבר בירושה. יש מכתשים - אירופיים מפוארים - שנושאים שנת ייצור. יש חברת תרופות בשם שרינג שהוציאה שורה לא קצרה של מכתשי-מזכרת יפים מאד, כל אחד מאזכר אירוע או דמות חשובה בהיסטוריה של הרפואה, למשל פראצלסוס וגם מיימונידס, הלא הוא הרמב"ם. את אלו אני לא אוסף, רק שימושיים וישנים. מכתשים שימשו בכל מיני מקצועות ועיסוקים, לא רק לכתישת תבלינים או תרופות, אלא גם בתעשיית הצבע, בורסקאות, אבק-שריפה (לא בברזל!) וכדומה. מהמכתשים היותר מוזרים שיש לי הוא אחד קטן למדי, קטן קוטר ועמוק שהעלי מחובר אליו בשרשרת ונועד לכתוש אגוז-קיא.
מכתש הברזל התורכי נועד ככל הנראה, לפי החומר ממנו נעשה וגודלו (20 ס"מ קוטר ועומק), לכתישת גבס לקיבוע שברים.
במוזיאונים באירופה ניתן לראות מכתשי ענק מעוטרים להפליא (נוצקו בבתי יציקה לפעמונים ותותחים) שאדם יכול לשבת בהם בניחותא.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 21-01-2008, 00:25
  broadaxe broadaxe אינו מחובר  

חבר מתאריך: 29.04.07
מנסיון, כמעט בלתי אפשרי לטחון קמח במכתש
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי עמי60 שמתחילה ב "אגב מכתשים ,קראתי היכן שהוא שחיילי הצבא הרומי נשאו איתם מכתשים אישיים"

מכתש נועד לכתישה ולא לטחינה, שזו פעולה שונה. כתישת גרגרי חיטה הופכת אותם למעשה לבורגול. גם קפה קשה לכתוש במכתש מתכת, לצורך זה הומצאו מטחנות הקפה. מכתש הקפה הערבי (ג'ורון, עזאם) עשוי מעץ והפעולה שונה במקצת - מכים בעלי; במכתש מתכת מסובבים אותו בלחץ.

חיילי הלגיון הרומי אכן נשאו תבואה גרגרים וטחנו אותה בשטח, מכתש אישי נועד אולי לתוצרת אחרת. היו אבני ריחיים מיטלטלות, חלק מהציוד הכללי של הלגיון. אולי לכל קוהורטה או קנטוריה. אנסה לבדוק לעומק. מצורפות שתי תמונות של ריחיים רומיות-צבאיות, בשימוש משמר רחוב ארמין, קבוצת השחזור הוותיקה והטובה ביותר של הלגיון הרומי.
http://erminestreetguard.co.uk/aale...MG_5886_JPG.htm
http://erminestreetguard.co.uk/Equi...7090707_gif.htm

נערך לאחרונה ע"י broadaxe בתאריך 21-01-2008 בשעה 00:29.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 12:56

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר