לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ברוכים הבאים לפורום "סקופים וחדשות". להזכירכם, יש לתת כותרות ענייניות לאשכולות אותם אתם פותחים. אני רואה בפורום מעין "היד פארק" שבו יש מקום לכל הדעות. לדבר אחד לא אסכים - לחריגה מחוקי הפורום. חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חדשות ואקטואליה > סקופים וחדשות
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 04-11-2004, 09:03
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
נפטר האיש שאחיו סירבו לתרום לו מח עצם

סיפורו הטרגי של עזרא אדם, חולה לוקמיה בן 64, שנזקק לתרומת מח עצם ונתקל בסירוב מוחלט מ-6 אחיו, הגיע שלשום (יום ג') לסיומו, עם מותו במרכז הרפואי תל אביב ממחלת הסרטן הקשה שבה לקה. אחיו לא באו להיפרד ממנו ברגעיו האחרונים.
לפני כ-3 שבועות פירסמנו ב-ynet כי אדם החולה זקוק בדחיפות להשתלת מח עצם – אבל רק אחות אחת במשפחה, שמחה, מסכימה לעבור בדיקה לסיווג רקמות כדי לקבוע אם היא מתאימה. לאחר שעברה את הבדיקה נמצאה מתאימה ב-50% בלבד, ובמילים אחרות: לא מתאימה לתרומה. גם אחיו הגדול, יוסף אדם, שלאחר הפרסום שינה את דעתו והגיע לבדוק התאמה – מצא שגם הוא לא מתאים לתרומה.
"הם לא הסכימו לתרום משום שהם חששו שזה יזיק לבריאות שלהם", טוען הבוקר בנו, אייל אדם. "זה עניין של בורות נטו. הם אפילו לא באו להיפרד ממנו, כי לא היה להם לדעתי מספיק מצפון להגיד לו – אנחנו מעדיפים שתמות, ולא מוכנים להידקר ביד".
"הרב שהם הלכו אליו עוד הגדיל לעשותי", הוא מאשים, "כאשר אבנר אדם, האח הצעיר של אבא שלי, הגיע אליו כדי לקבל את אישורו לא לתרום – הוא נתן לו. בסופו של דבר הם לא ייכנסו לבית סוהר ולא יעמדו למשפט – אבל צריך להיות להם קשה להסתכל במראה. כדאי שהחברה תקיא אנשים כאלו מתוכה. שלשום התקיימה ההלוויה בבית העלמין ירקון, אבל אני לא הודעתי עליה לאף אחד מהאחים, פרט לשמחה, כי לא רציתי רציתי לראות אותם שם".
"ההידרדרות המשמעותית חלה בסוף השבוע האחרון", הוא מספר. "זאת הייתה הידרדרות מהירה מאוד. אחותו ואני היינו לצידו כשהוא נפטר, והוא מת כשהוא מאוכזב מאוד מההתנהגות של האחים שלו. מתוך ששת אחיו – ארבעה היו במפגש הראשוני עם הרופאה. באותו מעמד הודיע בקול רם האח הבכור, יוסף אדם, שהוא לא יהיה מוכן לתרום".
"הוא לא הסתפק בזה", מוסיף הבן, "אלא גם הניע את שאר האחים לא לתרום.
הוא חזר הביתה והתקשר לשני האחים שלא נכחו בבית חולים, ואמר להם שגם להם לא כדאי לתרום, ושזה עלול להיות מסוכן. זה לא בריא בשבילם. שבוע אחרי הפרסום נפל לו האסימון, ואחרי ששמחה נתנה את בדיקות הדם הוא הגיע לבית החולים וניאות גם הוא לתת בדיקות דם".
"אבל בשלב הזה הנזק שהוא גרם כבר היה כבד מדי. אני עשיתי מאמצים אדירים ובכיתי להם בטלפון. יצרתי גם קשר עם רבנים – והסירוב שלהם היה מוחלט. הם אפילו לא הסכימו להגיע לבית החולים, אפילו לא לראות את מצבו, לדבר איתנו או איתו בטלפון וגם לא להיפרד ממנו".
"מדובר באנשים חרדיים ומאמינים. אני מאוד מאוכזב מהם וגם מהרבנים, שלא עשו מאמצים מספיק גדולים לשכנע אותם לתרום. היות ו'עזר מציון' הוא ארגון דתי, ששם לעצמו למטרה לגייס עוד אנשים לתרומת מח עצם, הם היו צריכים לעשות יותר. היום הוא יום של חשבון נפש שבו אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם עשינו מספיק בשביל עזרא אדם".

"לא הצלחנו לגשר עם האחים"
"מקרה כזה הוא מאוד לא שכיח", מציינת מתאמת השתלות מח עצם במרכז הרפואי תל אביב, אסתי רום. "לא הייתה כאן שאלה של תרומה – אלא של מתן דגימה לבדיקת סיווג רקמות. אנחנו נתקענו בשלבים המאוד ראשוניים כאן, ובמקרה הזה לא הצלחנו לגשר בין החולה לבין אחיו".
"המסר החשוב הוא שכאשר אדם זקוק לתרומה של מח עצם והוא תלוי במשפחה או בזולת – חשוב לבוא ולנסות להירתם לכך", היא מדגישה. "זה כרוך אך ורק בבדיקת דם פשוטה, כדי לברר האם בכלל יש או אין התאמה. הבדיקה הזאת אינה מסוכנת או מסובכת והיא לא דורשת שום היערכות".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2999518,00.html
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 04-11-2004, 13:21
  העכבר ששתק העכבר ששתק אינו מחובר  

חבר מתאריך: 22.03.03
נכון, הסיפור יותר מורכב
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי wxyz שמתחילה ב "אני ממשיך להפגין חוסר אמון מוחלט"

בסיפור המלא, שפורסם לפני כשבועיים, סופר על כך שכל האחים היו מסוכסכים עם המנוח (כבר לא זוכר למה), ולכן הם סירבו לעזור לו. לכך התלווה גם המימד האמוני שלהם והעובדה שהם קיבלו גיבוי מרב לסרב לתרום מח עצם. כנראה שמדובר ברב קיצוני/בור במיוחד. לא נעים לחרוד מהפוליטיקלי קורקט, אבל נראה לי שאין מנוס אלא להתייחס לאחים האלה ולרב המסויים הזה כאל קבוצה של אנשים פרימיטיבים במיוחד.
כדאי גם להזכיר, שאין זה מקרה ראשון מסוגו. לפני מספר חודשים סופר על אם שסירבה לתרום מח עצם לבתה שאותה מסרה עם לידתה לאימוץ - משום שהאם חששה שכך יתגלה למשפחתה שהיא הרתה וילדה לפני נישואיה. נדמה לי שבסוף נמצא תורם אחר.
פרימיטיביות, כבר אמרתי?
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 01:03

הדף נוצר ב 0.06 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר