לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 06-01-2008, 05:49
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
לגדודי מטל"ר יש גם יתרון מבצעי וגם יתרון כלכלי מובהקים
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "העתיד של חיל התותחנים"

באשכול הזה הועלות תמונות של גדודו המטל"ר במלחמת יום הכיפורים, כתוצאה מכך התפתח דיון בנושא יתרונות של גדוד כזה בחת"מ.

בזמנו כתבתי את היתרונות שיש לדעתי לכח רקטי בחת"מ:

(1)שימוש בתחמושת בקוטר גדול יותר מהתחמושת שתותחים מסוגלים לירות כמו 240 מ"מ ואף יותר, נשק שכזה יכול לגרום לנזק גדול בהרבה בכל פגיעה ובגלל גודלו ניתן לחמש אותו ברש"קים שונים .

(2) גדוד מטל"ר מנויד ע"ג כלי רכב גלגליים מהיר ונייד יותר מכלי רכב זחליים, למרות שהדבר בא ע"ח מיגון אולם מטבע הדברים המטל"רים ישגרו מקו אחורי יותר .
בנוסף יש לציין שהפעלת כלי רכב גלגליים זולה בהרבה מהפעלה של כלי רכב זחליים מכל בחינה.
זה יכול להיות סיוט לא קטן לאויב למצוא יחידות שנעות מהר מאוד ומסוגלות לשגר כמות גדולה מאוד של רקטות ולגרום נזק גדול מאוד בזמן קצר מאוד.

3) טווח הרקטות גדול יותר מטווח התומ"ת וככזה הוא יתן לחת"מ עומק פעולה גדול יותר מול האויב.

(4) הקמת גדודים ייעודיים לטיפול במטרות איכות ועומק ללא סיכון טייסים ומטוסים בעלות נמוכה יותר (לדעתי), במקרה זה לא מדובר בגדוד מטל"ר קלאסי אלא ביחידת טילים כמו LORA

מכל הסיפור הזה יצא שלאף אחד לא ברור למה בצה"ל לא מחזירים את המטל"ר לשירות .

גם אם תקציב הוא הבעיה (והוא תמיד ה-בעיה) משאית משודרגת (מטל"ר) יותר זולה מתומ"ת הן לקניה והן לאחזקה (צריכת דלק נמוכה יותר, פחות חלקי חילוף, אין זחל שחייבים לתחזק ועוד) ואפילו הצוות שנדרש להפעלת המטל"ר קטן יותר- בנוסף לכל היתרונות המבצעיים לשימוש במטל"ר יש גם יתרון כלכלי מובהק מה שאמור להיות מאד מושך לצה"ל.

גם יתרון מבצעי וגם יתרון כלכלי.

הנתון היחיד שאין לי מידע לגביו הוא עלות ייצר תחמושת, מה יותר יקר? פגז 155 מ"מ + מטען הודף או רקטה (240 מ"מ לצורך ההשוואה).
האם מישהו יודע מה היו העלויות ליחידה בזמן שתע"ש יצרה גם 155מ"מ וגם רקטות למטל"ר?? זה יתן אינדיקציה טובה למחירים כיום ולכדאיות.

אם מה ש AVIV5 ו ALOMM אומרים נכון, אז זה בהחלט משמח, הייתי מוכן לעשות הסבה במילואים ליחידה כזו.

יוחזר המטל"ר לשירות לאלתר - הסיסמה החדשה של התנועה להחזרת המטל"ר

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 06-01-2008 בשעה 06:04.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 06-01-2008, 06:47

בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי aviv5 שמתחילה ב "הצעת רכש לחיל התותחנים"

אבל דובר על הקמת מערך רקטי שייצור יכולות מעבר למה שקיים כיום על בסיס ארטילריה קנית.

אבל אם כבר הכנסת את הנושא, כיום לדעתי אפשר וצריך לעבור לתומ"ת ע"ב רכב גלגלי, מדובר ברכב שיכול לעבור במקומות קשים וכמו המטל"ר הוא יותר זול לרכישה ולאחזקה בדיוק מאותן סיבות שציינתי לגבי המטל"ר ויותר מהיר.
בנוסף מערכות כאלו פותחו ומשווקות ע"י תע"ש, ניתן להתאימן לצרכי חת"מ וזה עדיף הן מבחינה כלכלית והן מבחינת צרכ חת"מ וקרבה לייצרן בעת הצורך.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

הכל מקרה הגיע הזמן לשדרג את מערך התומ"תים של צה"ל הדוהר הוא אחד מכלי הרק"מ הוותיקים בצה"ל אם לא הוותיק שבהם.

בניית כח רקטי גדול בשיתוף ע"ם תומתי"ם מהדור החדש ייצור חיל תותחנים יעיל ביותר

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 06-01-2008 בשעה 07:11.
ישן 06-01-2008, 14:28
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "אבל דובר על הקמת מערך רקטי..."

אני מבין שאתה לא חושב שנאלץ לפעול בתנאי אש נ"ס? אני ממש לא חושב כך.

ולעניין - אני לא חושב שיש מחסור בגורמי אש בצבא. גם לא בתותחנים. אני חושב שיש בעיה חריפה למצוא את המטרות. לא לירות עליהן.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-01-2008, 15:03

אני לא בטוח שאין מחסורבמקורות אש ארטילריים
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני מבין שאתה לא חושב שנאלץ..."

גם הדוהרים של היום הם לא בעלי מיגון המשתווה לזה של טנק, ניתן לבנות משאית ממוגנת בדומה ל"זאב" (אני חושב שבמקרה זה רמת המיגון אפילו תעלה) והתקנת אמצעים נוספים, ברוב המקרים תותחים לא יורים מקו קדמי.

ההתרשמות שלי היא שמעבר לארטילריה מנויידת ע"ג כלי רכב גלגליים טומנת בחובה יתרונות רבים הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה כלכלית כפי שרשמתי.

זה לא סוד שלעומת הצבא הסורי אנחנו בנחיתות בכל הקשור לארטילריה, אני לא בטוח שאין מחסור בצה"ל במקורות אש ארטילריים במקרה של מלחמה כוללת, מה גם שלמערך הקני אין את היכולות של שיש למטל"רים.

באשר למציאת המטרות, אולי הגיע הזמן לעבור למל"ט לסוללה או גדוד (האמת, בהתחלה חשבתי לכתוב את זה כבדיחה אבל...)

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 06-01-2008, 15:06
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "אני לא בטוח שאין מחסורבמקורות אש ארטילריים"

אתה לא צריך מיגון של טנק - האיום הוא לא בפני נ"ט וירי שטוח מסלול אלא מיגון כנגד ארטילריה - וכאן זה מספיק. יתר על כן - אין שום יתרון בלהחזיק 1000 קנים אם אין לך על מה לירות אותם. מל"טים הוכיחו כבר שהם לא מספיק יעילים בלחימה (ומעבר לכך, התותחנים הם כוח מסייע - לא יורה עצמאית). שים לב כמה פגזים נורו במלחמה האחרונה, וכמה מהם לתכלית.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 06-01-2008, 15:31

בתגובה להודעה מספר 9 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אתה לא צריך מיגון של טנק -..."

אני מסכים, כמובן שלא צריך מיגון של טנק ועל כן מיגון כפי שכתבתי יספיק.

באשר לתומתי"ם, ברור לכולם שהגיע הזמן להחליף את המערך הקיים ללא כל קשר לכמות נדרשת, הצעתי תומ"ת גלגלי משום שבעידן של בעיות תקציביות זהו פיתרון שמשלב הן יעילות כלכלית והן מענה לצרכי החיל לדעתי.

לגבי המטל"רים אני כתבתי על הצורך להצטייד בהם עקב היכולת של יחידות כאלו לפעול בטווחים שלא מוכרים כיום בחת"מ וליצור עומק פעולה שיתמוך בכוחות הישראלים ויפגע בכוחות אויב גם מעבר לקו הקדמי שלו וישבש קווי אספקה או יפגע בכוחות עתודה.
למיטב ידיעתי היכולת הזו קיימת בידי ח"א בסיכון ועלות הגבוהים בהרבה מזו של גדוד מטל"ר.
גדודי מטל"ר יוכלו לפנות את ח"א למטרות אחרות בהשקעה נמוכה יחסית וזו תועל עצומה כשלעצמה בראיה אסטרטגית.
בקשר לכמות ולאופן ההפעלה, זה נושא לדיון נוסף שלא כתבי עליו ואני מודה שאני לא יודע לומר הרבה בנושא.

אבל לפחות בעייני הצורך ביכולות שיש למטל"רים והצורך להחליף את הדוהרים ברור לחלוטין, עקב היתרונות הכלכליים הגלומים בכך והטקטיים/אסטרטגיים.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 09-01-2008, 16:50
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
זו בעיה למצוא מטרות? לדעתי אתה טועה בגדול.
בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "אני מבין שאתה לא חושב שנאלץ..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
אני מבין שאתה לא חושב שנאלץ לפעול בתנאי אש נ"ס? אני ממש לא חושב כך.

ולעניין - אני לא חושב שיש מחסור בגורמי אש בצבא. גם לא בתותחנים. אני חושב שיש בעיה חריפה למצוא את המטרות. לא לירות עליהן.

התקדימים הלא קיימים. במלחמת יוה"כ - חצו כוחות מצרים רבים את התעלה. כוחות רבים אחרים התרכזו וחיכו לתורם בסבלנות. אלו שחצו - מיקומם היה ידוע.
מלחמת לבנון - הסתמכות יתרה על ח"א ככוח אש נייד, שהביאה לתוצאות לא טובות בסך הכל. מי חילץ את הטור בסולטן יעקוב? מסך אש מתגלגל של התותחנים. "פאתטי" אה?

במחילה, נא לא לבלבל בין לחימה בעצימות נמוכה כמו שהיתה לנו במלחמת לבנון השניה, נגד גרילה ובין מלחמה נגד צבא סדיר, מסתער או בולם.
במקרה השני, יש שפע מטרות, במיוחד לתסריט של צבא תוקף בו נדרשת בלימה, עיכוב, התשה והשמדה.

מה שאתה צריך באמת במקרה של לוחמה בעצימות גבוהה (ובמקרם מסוימים -גם לא גבוהה) הוא איכון מטרות מדויק ומהיר שיביא לסגירת מעגלי אש מהירים בהתאם. דהיינו : קת"ק ראוי לשמו שיפעל עם הכוחות בקו הראשון, יבין את הבעיות ואת האויב ממול, ויכוון אש יעילה אל האויב.
עם הטכנולוגיה של היום, GPS, מדי טווח לייזר וכו'- כל רב"ט בעל הדרכה מינימלית יכול להנחית אש בעוצמה אדירה על האויב, בתנאי שיינתנו לו האמצעים והסמכות לעשות זאת.

מזלט"ים, לווינים, מערכות תצפית אווירית, מערכות אלקטורניות - הכל טוב ויפה.
אבל העדיפות הראשונה צריכה להינתן הן בכוח אש והן בציוד והדרכה ואימונים למ"מ החי"ר או השריון ששטח, למפקד צוות הכוח המיוחד שנמצא עמוק בשטח. הם טובים מכל האמצעים שהזכרתי לעיל.
הלוחם בקו האש - הוא הראשון שצריך להיות מסוגל ליצור קשר עם סוללת אריטלריה או רקטות, ולהכווין אש מדויקת. ממש כמו שרואים בסרטים על ויטנאם שם מ"מ או מ"פ שנתקל יכול להבעיר יער שלם בנפאלם על ידי הזמנת הפצצה אווירית (זוכר את הסצינה מפורסט גאמפ...?).
הנטיה המופרזת להסתמך על מערכות מסובכות, על זרימות מידע מורכבות המחייבות תקשורת חסינה של כמה וכמה גורמים מסוכנת ועלולה להיכשל !
כיום, בכדי לקבל סיוע אריטלרי ראוי לשמו, צריכים לעבור מעגלי פיקוד ושליטה רבים, מה שלעיתים הופך את הירי עצמו לבלתי רלוונטי למציאות המשתנה בשטח.
חוסר היכולת של המפקד בשטח להכווין בזמן אמת אש ארטילרית הוא בעוכרנו. כוח האדם שלנו מסוגל לבצע זאת לא פחות טוב מאמריקנים או סורים.
אז נכון שיהיו כאלו שירצו להצליב מקורות מידע למשל - למניעת דו"צ. אבל נטרול מוחלט של יכולת המ"מ הבודד בשטח להכווין אש יעילה הוא נסיגה עמוקה מדי לצד הבטוח. והעברת האחריות לדרגים המנותקים מהנעשה בשטח שאינם חשים את "רוח הקרב" ואת התפתחות שלו.
ועל כך יש לתת את הדעת.
ישן 09-01-2008, 19:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי שטורס שמתחילה ב "זו בעיה למצוא מטרות? לדעתי אתה טועה בגדול."

לצערי אני ממש לא טועה.
צה"ל, לאחר עזיבת הקצונה יוצאת הצבא הבריטי, ניוון לחלוטין את יכולות האיסוף שלו. למעשה, כמעט כל הקרבות שלנו מול כוחות שלא שהו במערכים סדורים היו קרבות התקלות בהם הכוחות לא ידעו מה עומד מולם - כך במלחמת של"ג (משהו אמר, כוח נ"ט קטן עוצר אוגדה שלמה?), כולל בדוגמתך, משולש טובלנו, בו כוח גדודי נכנס בהתקפת מצח מול אויב גדול ממנו פי כמה שאת מיקומו הוא לא ידע, כך במלחמת יום כיפור - חמדיה, חמוטל, סרפאום, סואץ, מיסורי, ההתקלות של 679 מול כוח המשלוח העירקי ועוד ועוד. אפילו כאשר הצבא נלחם מול מערכים סדורים, הכוחות לא תמיד ידעו מה עומד מול - ע"ע הבקעת חט' 55 בירושלים, חטיבה 45(?) בעמק דותן, גדוד נתק'ה באום כתף, חט' 11 באבו עגילה בקדש, והיריעה תקצר מלהרחיב.
לו היית אומר שבמלחמת לבנון השניה, צה"ל ניסה ולא הצליח להשיג מודיעין בגלל אופי האויב, ניחא. אבל לא כך הדבר. ראה מה עשו הגדס"רים והמחס"רים במלחמה (לא אספו מודיעין) ואפילו מה עשו היחמ"מים. תשאל כמה באמת ידעו היכן האויב.
צה"ל נשען מזה שנים רבות על הכנה מודיעינית מקדימה, של ימי שלום. אבל זה לא מחזיק מים מרגע שהיריה הראשונה נורתה. יחידות השדה לא יודעות לאסוף מודיעין רלוונטי בגזרת אחריותן - זה הוכח במלחמות וזה הוכח במאות רבות של תרגילים. היכן שזה כן עבד - חט' 7 באבו עגילה, אוגדת שרון (גדס"ר 87) בחציית התעלה, חטיבה 9 בקדש ובעוד מספר מצומצם ביותר של מקרים - זה עבד מצויין עם תוצאות נפלאות.
אם אתה חושב שבשדה הקרב המודרני, גם עם עליונות אוירית, ניתן להסתמך על מזל"טים וסיור אוירי, אתה טועה, וראינו זאת בקוסובו. אויב מיומן בהטעיה, הונאה ול"א, יעשה המון צרות. אם אתה חושב שצה"ל יודע סיור ואיסוף - אתה טועה פעמיים.

ישן 06-01-2008, 10:24
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "עלות התחמושת"

אני בדעתך.

וגם צריך לומר שהעדנה שזוכה לה כאן כעת מערך המטל"ר היא מעט לא במקומה.
הסובייטים כאן זכאים להכרה בראשוניות, אחריהם מולנו יישמו זאת צבאות הערבים, ויכולנו להם.

אולי הגורם הכי כבד בתחיית רעיון המערך הרקטי הוא תחושתנו בעקבות המלחמה האחרונה.

צריך כמו בכל דבר בחיים לקחת אויר, ניירות ואנשים עם נסיון מעשי וראש צלול ורק אז להתחיל לחשוב ולחשב.
כך נוכל לזכור להביא בחשבון סוגיות כמו אורך חיי משגר (בלאי ירי וניוד), שרידות (מול אש נגדית), תחזוקה, הכשרה ואימון מפעילים, משימות או תחומי אחריות שיועברו למערך, מלאי תחמושת נדרש, מערך תומך, אופן הקישור לגורמים שמנהלים את המתרחש באזור קו המגע וכל מה שאני שוכח.

בכלל כדאי לקחת ברצינות את מה שכותב DZZ "השוואת עלותו של פגז 155 מ"מ לעלותה של רקטה ארטילרית הפועלת כחמ"מ, על בסיס של אחד לאחד - אינה לעניין. ההשוואה צריכה להיות עלות השמדת מטרה".
זה המפתח לרוב הפתרונות לבעיות שלנו. את הצבא מפעילים כדי לפתור או למנוע בעיות, ומרגע שהצבא התחיל לפעול, מטרות צריכות להתחיל להיות מושמדות.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 06-01-2008, 11:12

לרקטה ארטילרית יש תכונות המשלימות את המערך הקני
בתגובה להודעה מספר 18 שנכתבה על ידי דוד שמואל שמתחילה ב "הפיזור של ארטילריה רקטית גדול..."

כמו שכתבתי, לארטילריה רקטית יש תכונות רבות המשלימות את אלו של המערך הקני מבחינת טווח, מגוון חימוש אפשרי וניידות.
ברור שאין הכוונה להחליף את המערך הקני אלה להוסיף ליכולותיו יכולות נוספות אשר יהוו מכפיל כח לחת"מ, כמו האפשרות להעסיק ולפגוע בכוחות עתודה ותמיכה בטווח כפול מזה של התומ"ת ולפגוע במטרות איכות ללא תלות בחיל האוויר תוך כדי חיסכון ניכרבסיכון חיים ובעלויות מה שישחרר את ח"א למשימות אחרות.

אתה צודק בכך שיש לבדוק היטב את נושאים רבים של עלויות, התאמה ותחזוקה וכד', זה תמיד נכון.
בסה"כ הרושם הוא שמדובר בכלי שרק יוסיף ליכולות של צה"ל וכפי שכתבתי בעלויות נמוכות יותר מאלו של תומ"ת כפי שרשמתי בודעה הראשונה שלי

הרבה לפני מלחמת לבנון השניה טענתי שיש להקים יחידות מטל"ר בצה"ל תחת חת"מ עקב היתרונות הברורים שלהם הן מבחינה מבצעית והן מבחינה כלכלית.

בקשר לפיזור, השימוש בכלים אלו מתבצע כנגד מטרות שטח ולא כחימוש מדוייק.
ישנן רקטות מתקנות מסלול, למרות שהן יקרות יותר אבל ניתן להקצותן ליחידות ספציפיות לדוגמא כחלק מהמערך.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 06-01-2008 בשעה 11:15.
ישן 06-01-2008, 15:11

וכשהדמיון משתולל
בתגובה להודעה מספר 23 שנכתבה על ידי aviv5 שמתחילה ב "מערך רקטי"

דמיין את המשאית בתמונה שהעלת בתמונה הראשונה עם קבינה ממוגנת ומיגון נוסף במקומות רגישים, עמדת מקלע נשלט מבפנים (מתקפל לפני הירי אם רוצים שישאר מקלע ) וחרכי ירי לשאר הצוות.
... זה כשנותנים לדמיון להשתולל ...ואז מתעוררים למראה הדוהר

סתם הצעה למטל"ר צה"לי...בסה"כ לא ממש בלתי אפשרי בהתחשב בעובדה שהמשאית שעליה מבוסס המטל"ר עולה הרבה פחות מתומ"ת (אלא אם כן אנחנו האמריקאים שמשתמשים באושקוש)

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 06-01-2008, 20:26

זה באמת לא כ"כ שונה
בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי mannster שמתחילה ב "אני לא מבין, הרי יש לנו MLRS? זה לא בדיוק מה שמדובר כאן?"

אכן יש את המנתץ, בבסיס הדברים השוני העיקרי הוא בראש הנפץ (רסס), יש לציין שפותחה רקטה ייעודית למנתץ בשם רמם- רקטה מתקנת מסלול
(מכיוון שאני לא מצליח ליצור לינק..הנה הקישור http://www1.idf.il/mazi/site/templa...=0&subdid=48266)

אני מדבר על יצירת כח רקטי גדול יותר אשר יוכל לתמוך ביחידות רבות יותר ולתקוף מטרות רבות יותר ויהיה זמין לדרגים נמוכים יותר תוך כדי ירי של תחמושת זולה יותר לטווחים גדולים יותר.
זאת בניגוד למערכת המנתץ היקרה יותר.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 06-01-2008, 22:15
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "זה באמת לא כ"כ שונה"

לדרגים הנמוכים אין שום יכולת לראות לטווחים שאתה מדבר עליהם.

ישן 07-01-2008, 05:25

בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "לדרגים הנמוכים אין שום יכולת..."

מטל"ר לא חייב להיות ממוקם בצמוד ליחידה שמזמינה את הסיוע, מטווח די רחוק ניתן לטווח הן את היחידות הקדמיות של האויב בגזרה מסויימת והן את העורף של היחידות הללו כמו קווי אספקה ואזורי התארגנות.
היכולת של הכלי הזה לכסות תא שטח גדול כ"כ ולתמוך במס' יחידות רב ממיקום נתון רק ממחישה את פוטנציאל היעילות של כזה כלי.

אני לא יכול לומר בוודאות איזה דרג אמור להזמין סיוע מיחידות מטל"ר ואתה צודק שלרוב דרגי השדה אין טווח ראיה לעשרות ק"מ בשדה הקרב אבל יתכן שברמות גבוהות יותר הכלי יופעל לטווחים הרחוקים יותר והרמות הנמוכות יותר יעשו בו שימוש לטווחים קרובים יותר תוך ניצול היכולת לירי מס' רב של רקטות בקטרים גדולים יותר מפגז תומ"ת לתא שטח נתון בזמן קצר להעסקה (הריסה) של יחידות אויב.
זו גמישות פעולה.

צבאות רבים בעולם כולל צבא ארה"ב החלו להפעיל כלים דומים, לדעתי בגלל אותם שיקולים.
מן הראוי לבדוק את היכולת של הכלים הללו והתאמתם לצרכי צה"ל

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 07-01-2008, 06:22
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "מטל"ר לא חייב להיות ממוקם..."

התפקיד שמייעדים למטל"רים בצבאות זרים, הוא בד"כ מאוד ספציפי - פגיעה במפקדות ואש נ"ס.

ישן 07-01-2008, 06:44

חבל להגביל כזה כלי לתפקיד מאוד ספציפי
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "התפקיד שמייעדים למטל"רים..."

חבל להגביל כזה כלי לתפקיד מאוד ספציפי, רש"ק לא מפלה בין מטרות.

בנוסף למפקדות ולטיווח סוללות (אפשר להוסיף סוללות נ"מ) אפשר להוסיף לבנק המטרות של כאלו יחידות שטחי התארגנות, מעברים הכרחיים, קווי אספקה, בסיסי ציוד, בונקרים (תחמושת), מתקני תקשורת מוצבים (תילים), הרס דרכים ועוד מטרות לפי הצורך והטווח.

בהקשר לנ"מ, אפשר למנוע פגיעה בטייסים ומטוסים רבים בתחילת מלחמה אם סוללות מטל"ר יטפלו בסוללות הקבועות והניידות שאותרו בתחילת המלחמה שבטווח המטל"ר מה שיאפשר להפנות מטוסים למטרות עצמן ולפעול בפחות סיכון לפחות בטווח הקרוב.

להגביל כלי בעל טווח כזה למס' מטרות מוגבל זה בזבוז של משאב אדיר ומכפיל כח.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 07-01-2008 בשעה 06:47.
ישן 07-01-2008, 11:18
  Elad E Elad E אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.02.05
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "חבל להגביל כזה כלי לתפקיד מאוד ספציפי"

אף אחד לא הגביל את הכלי לתפקיד ספציפי אבל הייעוד שלו במלחמה הוא לשתק/להשמיד את היכולות הארטילריות של האויב בדיוק כמו שחיל אוויר קודם כל משיג עליונות אווירית ורק אח"כ מסייע לירוקים וזו מטרת העל שעבורה מאמנים את המפעילים של המערכת.

אחרי שתושג "עליונות ארטילרית" ניתן להסיט את ה-MLRS לכל משימה אחרת, כל מה שצריך זה לתת קואורדינטות.
לגבי מספר הכלים- צריך להבין שלא ניתן להשוות את הכלי לתומ"תים ושסוללה אחת יכולה לכסות גזרת פעולה רחבה מאוד.
אם כבר הבעיה היא התחמושת שהינה יקרה מאוד ושצריך לשנע לשדה הקרב.

ל-MLRS קיים תחמיש נוסף שנועד בצבא ארה"ב להחליף את ה-LANCE ואינו קיים בצה"ל - M39
ATACM.
מיועד במיוחד לתקיפת שטחי היערכות, מפקדות, חניונים וסוללות נ"מ.
שוגר מבצעית רק במלחמת המפרץ הראשונה אאל"ט.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.fas.org/man/dod-101/sys/land/atacmsblockII.jpg]
ישן 09-01-2008, 14:59
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 30 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "התפקיד שמייעדים למטל"רים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי ביטיס
התפקיד שמייעדים למטל"רים בצבאות זרים, הוא בד"כ מאוד ספציפי - פגיעה במפקדות ואש נ"ס.

ואני גם מבין טוב מאוד למה, בגלל הטווח.
2 המטרות האלו נמצאות ב"עומק" ו"חבל" לקדם ולסכן תומ"תים כדי לפגוע בהן.
אבל אמל"ח רקטי יכול גם בקלות יחסית "לכסות" באש שטח מאוד גדול יחסית לתומ"תים בצפיפות לא קטנה.
BM-21 (פשוט האמ"לח הרקטי הנפוץ ביותר בעולם, על נגזרותיו השונות) יורה 40 רקטות תוך 20 שניות, מדברים ברשת על CEP של סביבות 3%. כלומר חצי מהרקטות יפלו בתוך 600 מ' רדיוס.
התקפה של גדוד - כלומר 18 כלים - משמעה 720 רקטות במטח.
כלומר בממוצע רקטה על כל 3000 מ"ר. רדיוס הרסיסים של רקטה אני מעריך בבערך 20 מ' רדיוס, כלומר כ- 1250 מ"ר, זה עדיין אומר שכ- 40% מהשטח יכוסה ע"י רסיסים.

בחי"ר זה אומר שבכל כיתה שניה נפגע חצי מהסד"כ. רק תחשבו על פינוי נפגעים.
בשריון רק אחוז קטן מהטנקים יספוג פגיעה ישירה,
אבל עדיין המטח הזה יוציא מדעתו כל שריונר לדעתי.
נגד יתר האיומים יש להם תרגולת להגיב, יש שבשים, מיסוך עשן, תמרון.
נגד ארטילריה שמכסה שטח כזה גדול אין לך לאן לברוח, כל מקום מטווח פחות או יותר באותה מידה, ואין לך דרך לדעת איזה יותר ואיזה פחות.

הכלי הזה, לעניות דעתי, יעיל מדי בכדי שלא ישתמשו בו לתקוף כוחות מתמרנים, בדגש על חי"ר.
החיסרון שלו כמובן הוא הדיוק והרש"ק הקטן יחסית, אבל כשמגדילים את הרש"ק מפחיתים את כמות הרקטות, כך שאני לא בטוח שהיעילות עולה.

ישן 09-01-2008, 15:04
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=ביטיס]התפקיד שמייעדים..."

בשביל זה ניתן להשתמש במטל"רים קטני קוטר, כמו ה 107 מ"מ. הבעיה היא שמסגרת האיומים מולנו מאופיינת דווקא בביזור של מטרות, ולא הופעת מטרות מקובצות. זה הופך את השימוש במטל"רים ללא יעיל.

ישן 10-01-2008, 11:51

לדעתי ניתן לשגר תחמושת בקוטר שונה ממטל"ר בעזרת שינויים לא מסובכים
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "בשביל זה ניתן להשתמש במטל"רים..."

אני חושב שבניגוד לתומ"ת, במטל"ר ניתן לעבור בין הקטרים השונים של התחמושת.
החלפת מסילות/צינורות שיגור הרבה יותר קלה וזולה ויכולה אף להתבצע ברמת היחידה ע"י שימוש בערכות קיימות, לא מדובר בטכנולוגיה עילית מסובכת.

כך נוצרת גמישות הפעלה שבה יחידות מטל"ר יכולות לשגר רקטות בקטרים שונים, לטווחים שונים בהתאם לצורך/גזרה בזמן קצר יחסית.
הכאב ראש בכל הסיפור הזה הוא ניהול מלאי מגוון של תחמושת וביטול האחידות שצה"ל מנסה לדבוק בה באדיקות (לא ברורה בעייני)

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 10-01-2008, 11:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "לדעתי ניתן לשגר תחמושת בקוטר שונה ממטל"ר בעזרת שינויים לא מסובכים"

ברורה מאוד - הלוגיסטיקה היא תמיד צוואר הבקבוק. אחזקה ואספקה של מגוון רב של אמצעים מקטרים שונים היא סיוט לוגיסטי.

ישן 07-01-2008, 05:39

תע"ש כבר פיתחו טיל מונחה GPS לטווח 300 ק"מ
בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "צריך 2 סוגי מטל"רים"

לורה הוא טיל קרקע קרקע עד לטווח 300 ק"מ מונחה GPS עם יכולת לתכנן מסלול טיסה ליעד (לאו דווקא קשתי קלאסי) למיועד לטיפול במטרות איכות.
לא מזמן היה סיפור שבמלחמת לבנון השניה צה"ל לא השתמש בו למרות שהיה זמין, אני לא יודע עד כמה אני קונה את הסיפור כפי שהופיע (בידיעות אחרונות עם אינני טועה)

לא נראה לי שזה יפתיע מישהו בפורום אם אני אגיד שאני חושב שצה"ל צריך להצטייד בטיל הזה.
טיל לורה אחד עולה 300,000$ די זול לעומת מטוס קרב וללא סיכון חיי הטייסים ותוך חיסכון ניכר של שעת טיסה וחימוש מונחה מדוייק לא פחות יקר ניתן להשמיד בזמן קצר מאוד מטרות איכות ולפנות את ח"א לטיפול במטרות אחרות.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 07-01-2008 בשעה 06:03.
ישן 07-01-2008, 07:58
  aviv5 aviv5 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.12.07
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "העתיד של חיל התותחנים"

(כתבה שפורסמה בעתון מקום ראשון ב-25.12.2007)

האם ישראל ויתרה על אופציית הטילים?

מאת: דני שלום

צה"ל העדיף כל השנים לקבל את תפיסת חיל האוויר: לרכוש מטוסי קרב ולזנוח את אופציית הטילים הטקטיים

באחד התדרוכים שהיו לאחר מלחמת המפרץ, שאלתי, לא-לתומי, קצין בכיר בחיל האוויר: "עיראק תקפה את ישראל בטילים. גם למצרים וסוריה יש. למה אנחנו לא מפתחים טילים בליסטיים?".

"אני מעדיף שלא לענות על השאלה הזו", אמר הקצין הבכיר.

ואכן, זה ארבעה עשורים כמעט, שומרת ישראל על "עמימות אקטיבית" בשני תחומים: הנשק הבלתי קונבנציונלי ותחום הפיתוח של טילים.

לישראל אחד מחילות האוויר הגדולים והמתקדמים בעולם. היא מפעילה טייסות רבות ולהן מטוסים של הקו הראשון, "נצים" ו"ברקים", "סופות" ו"רעמים".

מטוסים אלה נועדו לתת תשובות לבעיות רבות, בימי שלום כמו במלחמה: השגת עליונות אווירית בשמי ישראל ומעבר לה, תקיפה של מטרות בטווחים קצרים או בטווחים אסטרטגיים, לחימה בכוחות יבשה ועוד.

אולם במשך השנים התפתחו תשובות אחרות לחלק ממטלות אלה. תקיפת מטרות בטווחים קצרים או ארוכים, למשל. טילים שפותחו בעשורים האחרונים יכולים לתת תשובה טובה לתקיפת מטרות נייחות או ניידות. אולם צה"ל אינו מצטייד בהם, ומעדיף מטוסים על פני טילים.

התפיסה של העדפת מטוסים על פני טילים, לא גובשה כתורת לחימה של צה"ל, אולם היא נמשכת באינרציה מגושמת, מאז ימי עזר ויצמן כמפקד חיל האוויר. לבד מן השיקול מי יפעיל טילים מסוג זה- חיל האוויר, התותחנים או אולי גם חיל הים- קיימת השאלה הבסיסית: מה עדיף: מטוס או טיל?

ואכן, סקירה היסטורית קצרה יכולה להצביע על כך שבמשך כל העשורים האחרונים, ישראל מעדיפה לעשות שימוש במטוסים, ולא בטילים. זאת למרות יכולות שהתפתחו מאז והפכו את הטילים לכלי נשק ארוך-טווח, מדויק וקטלני.

יכולות להיות לכך סיבות שונות: הרצון של מפקדי חיל האוויר לשלוט על הפעלת אמצעי הלחימה הקלאסיים, קבלת עדיפות לרכש מטוסים רב-משימתיים, היכולים לשמש למטרות הגנה או התקפה והרצון לשמור על עצמאות מבצעית ועוד. אולם ישנן גם סיבות אובייקטיביות.

קצינים בכירים בחיל האוויר התבטאו לא אחת בזכות יתרונות המטוסים: "תמיד אפשר לבטל משימה גם אם המטוסים נמצאים רגע לפני הטלת הפצצות" הם טענו. גם יחס עלות/תועלת במטוסים נמוך יותר לעומת טיל ולמטוסים גם יתרונות אחרים. לעומתם מצדדי השימוש בטילים אומרים כי את הטילים ניתן לשגר בתוך דקות, והם יכול לפגוע בכל מטרה בטווח הכיסוי שלהם, בדיוק של מטרים בודדים.

התרחישים בהם יש צורך להגיב, אליבא דאנשי חיל האוויר, מאפשרים לתכנן היטב את המשימה, לשלוף את הפקודה המתאימה מן הכספות ולמסור אותה לטייסים. "אם שיגרת טילים, אתה לא יכול לקרוא להם חזרה- לכל היותר אתה יכול לפוצץ אותם באוויר", טוענים הכחולים.

40 שנות טילים במזרח התיכון

איום הטילים על ישראל, אינו חדש. המזרח התיכון נכנס לפיתוח וייצור של טילים בליסטיים טקטיים כבר בראשית שנות השישים. לרבים זכורים הטילים המצריים, אל זאפר, אל קאהיר ואל ראיד, אשר פותחו עבור נאסר על ידי מדענים גרמניים ואוסטריים, והוצגו במצעדים רעשניים בחוצות קהיר.

אולם גם ישראל לא טמנה ידה בצלחת: מקורות זרים כתבו מאמרים ארוכים ומלומדים על הטילים אשר פותחו על ידי חברת דאסו עבור צה"ל החל משנת 1962. טילים אלה, בתוכנית שכונתה על ידי הצרפתים "פרויקט יריחו", נמסרו בחלקם לידי ישראל ובסוף שנות התשעים אף נכנסו, כך כותבים אותם מקורות לשימוש מבצעי ב"כנף 2".

השימוש המבצעי הראשון בטילים טקטיים ובליסטיים, היה כבר במלחמת יום כיפור. המצרים שיגרו לעבר בסיסי צה"ל בסיני עשרות טילי "לונה" (או "פרוג 7"). הם השתמשו גם בטילי "אל זאפר" הקטנים להרעשת מוצבים וכוחות ישראליים בסיני.

ישראל לא הגיבה בטילים, אך המתיחות גאתה והגיעה לשיאה ב-16 באוקטובר 1973, עת החלה הצליחה של כוחות השריון הישראלים אל העבר השני של התעלה. המצרים קירבו לחזית סוללת טילי "סקאד", שהופעלה על ידי צוותים רוסיים.

גורמי המודיעין הישראלים גילו את הסוללה. פרופ' יובל נאמן, סיפר זמן מה לאחר המלחמה כי ב-18 באוקטובר, שלפה ישראל את הנשק הסודי שלה, הטילים, שהוצבו בהרי מסתור בלב ישראל, וחשפה אותם לעיני מצלמות לוייני הריגול הרוסיים מסוג "קוסמוס", אשר שוגרו כדי לצלם את היערכות כוחות צה"ל. אולם המצרים לא היססו: הם שיגרו שלושה טילי "סקאד" לעבר ראש הגשר ולמרות שהתוצאות היו מאכזבות מבחינתם, הרי היה זה השימוש הראשון בטילים בליסטיים במזרח התיכון.

גם הסורים לא נרתעו משימוש בטילים: ביום השלישי למלחמה הם שיגרו עשרות טילי "לונה" לעבר בסיס חיל האוויר ברמת דוד. הטילים סטו ופגעו בקיבוץ רמת דוד ובישובים סמוכים לו. בעקבות הדיווחים ב"קול ישראל", מיהרו הסורים לתקן את הטיווח ואכן בליל המחרת הם פגעו במגורי המשפחות וגרמו למותו של אחד הטייסים ולהרס רב. ישראל, למרות שהציבה מול דמשק טילים טקטיים מסוג "עברי", לא השתמשה בהם. היא העדיפה לשלוח שלושה מבנים ובהם 24 מטוסי פנטום כדי להפציץ את המטכ"ל ובניני הממשל הסורי בלב דמשק.

צה"ל העדיף להשתמש במטוסים, ומסתבר כי מתן עדיפות למטוסים לביצוע פעולות מסוג זה הפך לעקרון שהתקבע תודעתית ומבצעית, ונמשך עד ימינו אלה.

אחרי מלחמת יום כיפור הצטייד חיל התותחנים בטילי "לאנס" מתוצרת ארה"ב. אולם הם נועדו למעשה לסייע בעיקר לחיל האוויר: ראשי הנפץ של טילים אלה נשאו מאות פצצונות, שנועדו להשמיד את סוללות טילי הקרקע-אוויר של מצרים וסוריה. צה"ל נפרד מטילים אלה לאחר כעשרים שנה, ללא געגועים רבים. כאשר האמריקנים הציעו לישראל לרכוש את ה- ACTM אמר צה"ל "לא. תודה", והצטייד במערכות טילי MLRS שהם למעשה פגזי ארטילריה בעלי טווח ארוך יותר.

לא רוצים את "לורה"

צה"ל העדיף בכל השנים האלה לקבל, כאמור, את תפיסת חיל האוויר: פתרון כל הבעיות והאיומים על ידי מטוסים מאוישים. איש לא חשב לשלב טילים כאמצעי נגד הטילים הסוריים או המצריים.

חיל האוויר רכש 25 מטוסי "רעם", ועוד 50 מטוסי "סופה" (והוסיף עליהם עוד 52), והאפשרות כי טילים יכולים לתת פתרון לפחות לחלק מן הבעיות כלל לא עלתה לדיון. פיתוח ה"יריחו" ודומיו, נשאר בעורף התודעה הצבאית של ישראל כ"נשק יום הדין" ולא נשק בו ניתן לעשות שימוש מבצעי.

לפני שבוע פרסם מוסף 7 ימים של "ידיעות אחרונות" כתבה על מותה של "לורה" - טיל ארטילרי ארוך טווח אשר פותח במפעל מלמ של התעשיה האווירית לישראל. הטיל נועד לפגוע במטרות נקודה, בדיוק רב, ומטווח של 300 ק"מ.

המערכת ניידת וניתן לשגר אותה מכל מקום כמעט, כולל מספינות של חיל הים. טילים אלה יכולים לפגוע, למשל, בפתחי מנהרות השיגור של טילי ה"סקאד" הסוריים למיניהם, מיד כאשר תתגלה הוצאתם של המשגרים לעמודת השיגור. הם יכולים לפגוע בסוללות טילי קרקע-אוויר ולפנות דרך למטוסי תקיפה נגד מטרות ערכיות יותר ועוד. אולם צה"ל ממשיך לאמץ את תפיסת "התגובה האווירית המוחצת" של חיל האוויר, ואינו רוצה בהם.

הסירוב של צה"ל לרכוש את המערכת מצטרף לתפיסה העמוקה שהתקבעה במערכת, כי למטרות תקיפה, טקטית או איסטרטגיית, עדיף המטוס על פני הטיל.

גם כאשר ישראל מציגה תשובות לאיום טילי ה"אל חוסיין" של עיראק לפני שני עשורים, ולאיום ה"שיהאב 3" האירני כיום, כולם מדברים על מטוסי תקיפה ארוכי טווח, אשר יעשו את העבודה עם תדלוק באוויר, ועם מערכות חימוש מונחות ומדויקות, תוך שילוב של מערכות לויינים, מטוסי התרעה, שליטה ובקרה וארסנל אדיר של אמצעים, ההופך את המבצע כולו ל"אופרציה" בעלת מאות מרכיבים.

האם לא הגיע הזמן להציב טילים נגד הטילים האירניים? תהיה זו תשובה דומה, פשוטה אך קטלנית לא פחות, אשר תהפוך את טהרן ובנותיה לעיי חורבות? אין לנו ספק כי לתעשיות הבטחוניות בישראל יש יכולת לפתח טילים מסוג זה. וכן, את ההפעלה אפשר להשאיר בידי חיל האוויר.

ישן 07-01-2008, 11:45
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
השורה התחתונה של הדברים היא נכונה בהחלט !....
בתגובה להודעה מספר 47 שנכתבה על ידי aviv5 שמתחילה ב "[size=1](כתבה שפורסמה בעתון..."

אולם לטעמי המאמר עצמו רצוף באידיוקים ומספר קטעים שבמקרה הטוב יגרמו ל"הרמת גבה"....

מס' דוגמאות?...

1. "לונה" ( "פרוג 7 ) = היא רקטה ולא טיל !

2. שוב פעם עולה הסיפור של "הטיל הטקטי" בעל השם הפיקנטי כנראה - "עברי"....
בסופו של דבר ה"עברי" הייתה רקטת מטל"ר בעלת קוטר גדול יחסית ורש"ק "משודרג" ולא הרבה מעבר לכך.

3. עניין "שליפת" הטילים הישראליים מתוך ההר" במלחמת יוה"כ והצגתם לעיני הרוסים.... כנראה שלעולם לא יהיה ניתן להוכיח האם זה באמת קרה או שמא מדובר בסוג של "אגדה"......

4. ולכנות את "טילי" ה MLRS (שוב שגיאה! ) כ"פגזי ארטילריה בעלי טווח ארוך יותר" זה במקרה הטוב "קצת" צורם לאוזן......

הייתי מצפה לקצת יותר......

עם זאת - היטיב בלטעמי הכותב להמחיש ולהציג את המצב !
לגבי ה"לאנס" או כפי שכונה בצה"ל "מנפץ" - אני חושב שתשובה לשאלה בדבר הסטטוס של המערכת ניתנה כאן במאמר (ואם אינני טועה כבר פורסמה לא אחת בעבר) ולהלן הציטוט:

...".אחרי מלחמת יום כיפור הצטייד חיל התותחנים בטילי "לאנס" מתוצרת ארה"ב. אולם הם נועדו למעשה לסייע בעיקר לחיל האוויר: ראשי הנפץ של טילים אלה נשאו מאות פצצונות, שנועדו להשמיד את סוללות טילי הקרקע-אוויר של מצרים וסוריה. צה"ל נפרד מטילים אלה לאחר כעשרים שנה, ללא געגועים רבים."

אם אינני טועה ה"לאנס" סופק בשעתו אף לאיראן, האם יש אינדיקציה כל שהיא להמצאות המערכת הזו עדיין בשימושם (אישית קשה לי להאמין שכך) או שגם הם וויתרו זה מכבר על שירותיה?....

אגב - מה מוצג בצילום המצורף?...

נערך לאחרונה ע"י לבני בתאריך 07-01-2008 בשעה 11:51.
ישן 09-01-2008, 14:29

מה ההבדל?
בתגובה להודעה מספר 50 שנכתבה על ידי aviv5 שמתחילה ב "תחזוקת טילים יקרה"

איזה הבדלים יש בעלות התפעולית (אחזקה?) בין פגז לרקטה?
אחסנת הרקטות לא אמורה להיות כל כך שונה או יקרה מאחסנת המטענים העודפים שהם הרכיב הרגיש ביותר לדעתי ללחות וכד'.

כמו שכתבתי, דווקא כלי השיגור הגלגליים הרבה יותר זולים לאחזקה מבחינת צריכת דלק, חלקי חילוף (כולל רכיבי מזקו"מ וחוליות זחל) וגודל צוות הלוחמים.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 09-01-2008, 14:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 52 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "מה ההבדל?"

פגז הוא זול משמעותי מרקטה. זה אומר, בין השאר שפגזים שהם פגי תוקף ניתן עדיין לנצל לאימונים, שלא לדבר על כך שהנזק הכספי מתפוגה כזו קטן בהרבה. במקרה של טילים ורקטות, יש לבצע בדיקות מקיפות בשביל לוודא שניתן עדיין לירות את הרקטה (מנועים, דלק וכו'), וכל פקיעת תוקף כזו עולה הרבה, הרבה כסף.

ישן 09-01-2008, 16:00
  aviv5 aviv5 אינו מחובר  

קשה לאמוד מה יותר זול
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "פגז הוא זול משמעותי מרקטה. זה..."

לא מספיק לחשב עלות פגז מול רקטה חייבים לקחת את מכלול הציוד הנדרש לתפעולו.
הפגז אומנם יחסית זול 2500 ש"ח, אבל כדי לתפעל אותו צריך טנק כבד שסוחב הרבה דלק עם שעות מנוע יקרות, מידי פעם יש צורך להשבית את הכלי לטיפול וחלפים,ניידות הטנק היא על גבי מובילים (הוצאה כספית נוספת),קנה התותח דורש אחזקה והחלפת בלאי של חלקים מדוייקים ויקרים,ועוד ועוד,
בנוסף, יש לקחת בחשבון מה יכריע את שדה הקרב העתידי ועד כמה יכול מערך רקטות לחסוך בזמן לחימה והשמדת כוחות אוייב וכו'

מנגד, יש לקחת בחשבון את דוקטרינת הקרב של צהל המתבססת על פריצת שריון וסיוע חיל האוויר כך שלמערך הרקטות תגמר מהר העבודה במלחמה.
אך מלחמת יום כיפור הוכיחה ההיפך שמערך רקטי היה יכול לבלום כוחות אוייב ולחסוך במאות נפגעים מצידנו.
מסקנה: צריך הרבה כשרון וידע בכדי להחליט עם כמות הכסף שיש למדינה מה עדיף יותר ומה פחות.
אע"פ כן ישנה נטיה כיום להסכים שיש משהו רציני במערך רקטי שיכול להועיל הרבה בשדה הקרב העתידי.
ועל כך יש לתת את הדעת.

הנה דוגמא של תותח לא יקר לתפעול וגם עושה עבודה טובה
ישן 09-01-2008, 22:52
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי הפוסל במומו שמתחילה ב "אתם מפספסים את הצורך לגבות את חיל האוויר"

אני חושב שהוא כבר תורם. מה שאני הייתי דווקא מעדיף זה הכנסה של כמות גדולה של מרגמות כבדות ובינוניות - שהן יותר רלוונטיות לחי"ר, עם היצע גדול יותר של תחמושת - ובכלל, הכנסת תחמושת מונחית מגוונת לכל סוגי הארטילריה הקנית.

ישן 10-01-2008, 08:40
  aviv5 aviv5 אינו מחובר  

האם צהל הפיק את הלקחים?
בתגובה להודעה מספר 61 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "סדר, רבותי!"

נאמר את האמת שמאז קום המדינה ועד למלחמת יום כיפור צהל לא ייחס חשיבות למערך הארטילריה, מלחמת ששת הימים נטעה בצהל את ההרגשה שחיל האויר יתן את המענה בשדה הקרב בצורה עוצמתית ומהירה כפי שעשה זאת במלחמת ששת הימים.
ההישענות של צהל על חיל האויר הייתה כה גדולה (ואווילית) עד כדי כך שצהל ביחס לגודלו הפך לצבא בעל מערך ארטילרי הקטן בעולם, זכורה האימרה של קצין בכיר בחיל האויר לפני מלחמת יום כיפור
"מטוס אחד שווה ערך לסוללת תותחים שלמה"

עם פרוץ מלחמת יום כיפור התברר שחיל התותחנים הוזנח בצורה כה מחפירה ופושעת, מספרם הדל של קני ארטילריה היה אמור להגן לאורך חזית ענקית ולהתמודד מול אלפי קני ארטילריה ומאות משגרי רקטות ומסה ענקית של שריון וחי"ר של האוייב.
כל הצעקות ברשת של המוצבים בתעלה ושל הכוחות בשטח לסיוע ארטילרי לא נענו או שלא נתנו מענה משמעותי עקב מספרם הדל של הקנים.
באותה מלחמה חיל האויר לא יכל לסייע לכוחות הקרקע עקב אש נגד מטוסים כמותית ששטפה את כל איזור התעלה, כך נכנסו כוחותינו למלכודת נוראה.
אומנם, מאז יש התקדמות בחיל התותחנים ונראה שצהל משנה "כיוון" אך משום מה עדיין מכנן בנו חשש שבמלחמה עתידית יתגלה שחיל התותחנים עומד בנחיתות כמותית מכפי הדרוש.
האוייב המקיף אותנו מצוייד בכמות נשק אדירה בקנה מידה דמיוני ואל מול עוצמה כמותית זו צהל צריך להעמיד מסת אש שתוכל להשמיד אותו או לפחות לעכב אותו עד להתארגנות הכוחות.
כוח ארטילרי יכול לקצר את משך הלחימה,לחסוך בחיי אדם, לשבש תוכניות לחימה של אוייב, למנוע ממנו התארגנות, לחסום דרכי אספקה,לתת לו להתעסק בנפגעים שלו ,ובכך להשתלט על זירת המערכה.
אין כוח צבאי שיכול לוותר היום על סיוע ארטילרי, כוח ארטילרי הוא זמין ומהיר יותר מחיל האויר.

ישן 11-01-2008, 13:23
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
הרבה השגות...
בתגובה להודעה מספר 65 שנכתבה על ידי Elad E שמתחילה ב "[font=Verdana]עם כל הסימפטיה..."

1 - לא שקול ל F 15I ?... אולי זה נכון (עם דגש על "אולי") ...
אבל מה תעשה עם אותו F 15I ש"אולי" יהיה עסוק עד מעל הראש ?...
ויתרה מכך - מה תעשה עם אותו מטוס בשעה שהוא לא יכל להמריא מייד כי המסלולים שלו נפגעו ?...
ואני חושב שמי שמתעלם מן האפשרות שבסיסי חיל האויר יהוו מטרה ראשונה ועיקרית למערך הטק"ק/רק"ק של האוייב פשוט טומן את ראשו בחול או לחליפין שבוי בקונספציה לא נכונה !

2 - מבחינת סוגי חימוש - בעשור האחרון (ואף לפני כן) פותחו עבור טק"ק/רק"ק לא מעט סוגי רשקי"ם אשר בשילוב מרעום מתאים הם יכולים להיות יעילים נגד מגוון רחב מאוד של מטרות !
תם מזמן עידן הרש"ק הנפיץ בלבד !...

3 - בעניין "היכולת המוחלטת שלנו להשגת עליונות אוירית כבר בשלבים הראשונים של הלחימה" - ע"ע תשובתי הראשונה בנושא ה F 15I !
אני צופה שבמקרה של התלקחות מלחמה תותקף מדינת ישראל בכמות גדולה מאוד של אמל"ח תלול מסלול החל מארטילריה דרך מטלרי"ם כבדים וכלה בטק"ק בעיקר כנגד מטרות "איכות" דוגמת בסיסי חיל האויר/ים ועוד....
הצטידות במערכות רקטיות / טילי קרקע קרקע מדוייקים לטווחים של בא נאמר עד 300 ק"מ בהחלט תעניק לך את היכולת להשיב מלחמה ולפגוע במטרות בשטח האוייב לפחות עד לשלב בו המצב בתווך האוירי יתייצב !

זו דרך יעילה מאוד להגדיל משמעותית את יכולת המענה והגמישות המבצעית של חת"ם וצה"ל בכלל !
ישן 11-01-2008, 14:55

שלא לדבר על הפערים בעלות ההפעלה של מטוסי קרב
בתגובה להודעה מספר 66 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "הרבה השגות..."

מעבר לכל הדברים המאוד נכונים של לבני יש את השיקול הכלכלי.
1.כמה עולה שעת טיסה אחת של מטוס קרב?-ומטוסי קרב לא טסים לבד.
2.כמה עולה החימוש שח"א עושה בו שימוש?- במחיר של פצצה חכמה אחת שלא לדבר על טילי אוויר קרקע, ניתן כנראה לחמש גדוד מטל"ר שלם!
3.כמה עולה הכשרתם ומשכורת של צוותי אוויר?
4.כמה עולה הכשרתם ומשכורתם של צוותי הקרקע במקצועות השונים?
ועוד הרבה הוצאות אחרות הנובעות מאחזקת בסיסי ח"א ומערך התמיכה במטוסי הקרב.

אין לי מספרים אבלי אני די בטוח שבסכומי הכסף האמורים ניתן לירות כמות אדירה של רקטות בעלות רש"ק מגוון לעבר מטרות רבות מאוד תוך חיסכון גדול מאוד בסיכון הטייסים והמטוסים ולאפשר לח"א להתמקדד במטרות יותר רחוקות או יותר מבוצרות או מסובכות.

לצבא כמו צה"ל שנדרש לפתרונות ויכולות מגוונות כל כך במסגרת תקציב לא מספיק נושא יחידות מטל"ר מספקות פתרון מעולה שמעניק יכולת פגיעה במטרות רחוקות יותר תוך כדי הורדת הלחץ מח"א ושחרורו למשימות מסובכות יותר בעלות רכישה והפעלה שוטפת לא גבוהה כלל באופן יחסי

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 11-01-2008, 15:16
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 67 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "שלא לדבר על הפערים בעלות ההפעלה של מטוסי קרב"

1. לא הרבה כמו שאוהבים להציג את זה. העלות העיקרית היא דס"ל+בלאי מנוע.
2. זה ממש לא נכון. כשאתה משווה בין רקטה/טיל טקטי לבין פצצה חכמה בעלות אותה יכולת, אני חושש שהפצצה זולה יותר..
3. נכון מאוד.. אבל יש פחות טייסים מתותחנים.
4. זאת באמת הבעיה הגדולה.

מצד שני, אין תחליף לגמישות של מטוס כמו הרעם:
הוא יכול לבצע הגנ"ש - תותחנים יכולים?
הוא יכול להפיל מטוסים הרחק מחוץ לטווח הנ"מ שלנו.
הוא יכול להשתמש בעשרות סוגי חימוש, למרחקים גדולים בהרבה ממה שהתותחנים יכולים. לצורך העניין - הוא יכול להביא יותר חימוש מטק"ק אל נקודה מרוחקת, ולפגוע בצורה מדוייקת יותר. וכן - זה כנראה יעלה יותר.
הטיפול בטילים יקר מאוד, וגם בעייתי דיו.

חה"א יודע להתמודד טוב מאוד עם תקיפת הבסיסים שלו - ואל תצפה שאני או אחר יספר כאן מה עושים בהקשרים האלה..
קשה מאוד מאוד להשבית את מסלולי הטיסה בעזרת טק"ק, שלא לדבר על מה שקורה בעידן החץ.
אתה רוצה להשבית בסיס חה"א? תתקוף עם MLRS או מקבילה, או בתקיפה אווירית קלאסית. טק"ק עם CEP גבוה לא ישבית ולא כלום. פה ושם יפגעו מטוסים ואנשים, גם תשתיות כאלה ואחרות, אבל זה בכלל לא קרוב להשפעה של פצצונות רסס על כל השטח..

ישן 11-01-2008, 18:37

יחידות מטל"ר לא אמורות לבוא ע"ח מטוסים
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "1. לא הרבה כמו שאוהבים להציג..."

נושא הפלת מטוסים לא רלוונטי לענייננו, סוללות מטל"ר לא אמורות לבוא ע"ח מטוסי קרב, הכוונה היתה להדגיש את העובדה שיש מטרות שניתן לפגוע בהן בעלות נמוכה בהרבה ובסיכון נמוך בהרבה ולהוריד מח"א את המשימות הללו מה שיועיל גם בהיבט האסטרטגי.
ברור שמטל"ר לא יכול ולא אמור להחליף מטוס על שלל היכולות הייחודיות שלו.

גם מטל"ר יכול להשתמש בסוגים רבים של רש"קים שונים שיכולים להשמיד רשימה ארוכה מאוד של מטרות מבלי להעלות מטוס קרב לאוויר, אף אחד לא חושב שמטל"ר אמור לטפך בבונקר שנמצא 10 מטר מתחת לקרקע.

אני לא חושב שיש ספק ששימוש במטל"ר למשימה ספציפית הרבה יותר זול בכל המובנים משימוש בזוג או רבעיית מטוסי קרבֿ, אם אינני טועה עלות שעת טיסה של f15 נאמדד בכ 50ֿ,000$ וזה בלי להחשיב את החימוש.
כמה עולה טיל אוויר קרקע? פצצה חכמה? בכל מקרה הרבה יותר מרקטה פשוטה שאמורה להיות התחמושת העיקרית של יחידות המטל"ר-לא טילים מונחים ויקרים.
להזכירך מחיר הדס"ל רק הולך ועולה וצפוי להמשיך לעלות בשנים הקרובות.

ליחידות מטל"ר יש יתרונות רבים ביותר הם מבחינה טקטית, מבחינה כלכלית והן מבחינה אסטרטגית בכל שהן משחררות את ח"א לטפל במטרות מורכבות יותר או רחוקות יותר.
בחלקה הראשון של מלחמת יום הכיפורים ח"א כמעט לא סייע לכוחות הקרקע משום שהיו לו משימות משלו.
יחידות מטל"ר יכולות לסייע לכוחות הקרקע וגם לפגוע במטרות רבות שח"א צריך לטפל בהן ובך לשחרר מטוסים לסיוע לכוחות קרקע או לטיפון במטרות אחרות.

על פי הכתבה בידיעות ישנה התנגדות מכיוון ח"א עקב שיקולי יוקרה וגאווה חיילית וזה פשוט חבל.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 11-01-2008, 20:38
צלמית המשתמש של DZZ
  DZZ DZZ אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.06.07
נחמיה נכבדי
בתגובה להודעה מספר 68 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "1. לא הרבה כמו שאוהבים להציג..."

תרשה נא לי לתקן לך טעות תפיסתית חשובה: זה לא רק דס"ל ושעות מנוע! תמחורה של שעת טיסה כולל את החלק היחסי של מחיר הפלטפורמה, מחיר התחזוקה שלה, מחיר השידרוגים לאורך חייה, מחיר הכשרת הצוותים (תחזוקה, צוות אוויר, ועד לש"ג בשער הבסיס!), תחזוקת התשתית, מחיר התפעול (כולל דלק, חלפים, ציוד מתכלה וכדומה), מחיר החימוש (שוב - כולל מחיר רכישה, תחזוקה, בדיקה, תיקון והחלפה), ומחיר כל הדרגים מעל הטייסת ועד מפקדת החיל. ואני עוד רחוק מלפרט באמת. מי שחושב במונחים של X ש"ח לפצצה - טועה ומטעה. אם תקח פעם את המחיר הכולל להשמדת מטרה כלשהי - אם מדובר בטווחים שמתחת ל-100 ק"מ (סדר גודל) - יש לארטילריה מה להציע, במרחק רב מח"א, הן במחיר כספי והן במחיר של חיי אדם ושחיקת הציוד.
ישן 12-01-2008, 18:24
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 71 שנכתבה על ידי DZZ שמתחילה ב "נחמיה נכבדי"

אמרתי, בכוונה תחילה, "העלות העיקרית". אני לא מדבר על כמה החיל מתמחר את זה לצרכים חיצוניים כאלה ואחרים, ואני לא מדבר על אורך מחזור חיים חלקי שעות ההפעלה וכן הלאה.
בשורה התחתונה, הכי הרבה כסף מושקע באופן שוטף על דס"ל. הרכיב הבעייתי ביותר אחריו זה שעות מנוע (סייקלים, אם לדייק). ואם תרצה, אפשר להכניס לזה גם בלאי צמיגים+בלמים. וכן, גם אלה עדיין יקרים מהמקבילות של התותחנים, אבל לא ברמה שאוהבים להציג את זה.

אין לי בעיה עם ארטילריה לטווחים של 100 ק"מ ומטה, יש לי בעיה עם ההשוואות הבלתי נגמרות בין היכולות. חה"א אמור להיות הזרוע הארוכה..

ישן 01-05-2008, 20:32
  EladEk EladEk אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.08.05

אתם מדברים על חיל התותחנים כעל חיל קני בלבד בזמן שהקווים שלנו הם גם קווי חי"ר
לכן במקרה של שינוי סד"כ בגדודים לתותח כמו התותח החדש תוצרת סולטם שדורש מעט חיילים ישנה את הסד"כ ואת גמישות המשימות של החיל נקודה קטנה אבל גם היא חשובה...
יש גם את הנקודה שהפגזים שקיימים יצטרכו להחליף אותם בגלל חוסר טעימות לתותחים החדשים בעלי הטעינה האוטומתית או החצי שזה עוד עלות.

אני בעד החלפה של התותחים כמה שיותר מהר יותר טוב
יש את חלופת ה"פאלדין" של האמריקאים M109A6
ויש עוד מספר תותחים טובים בשוק הכל עדיף על מה שיש לנו היום.

ישן 02-05-2008, 11:11
  Morozov Morozov אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.01.08
בתגובה להודעה מספר 81 שנכתבה על ידי Al_Madmal שמתחילה ב "דבר אחד נשכח: במתארי מלחמה של..."

לדעתי לא עומד במבחן המציאות.

אם בדוגמתך אתה מתכוון לכניסה של התומ"תים לשטח האוייב וחשיפתם לאיומי נ"ט- הרי שגם מיגון משודרג לא יעזור במיוחד. צריך לזכור שהטנק הוא ממילא מטרה קלה יחסית, ותו"ל ההתמודדות עם הנ"ט כולל הרבה תמרון, מיסוך ואש נגדית. כל אלו לא רלוונטיים אצל התומ"תים- הם לא מתמרנים, אין להם מיסוך, ואין להם יכולת ריאלית להשיב אש מדוייקת לטווחים מהם הם עשוים להיות מאויימים.

הבעייה היחידה היא הסוגייה שהעלה דוד שמואל- והיא חשיפת התותחנים לאש נ"ס. במקרה כזה, יש לציין שתא הנוסעים בתותחים מבוססי משאית הינו ממוגן בדר"כ, ואף אפשר לשפר את מיגונו. ובסופו של דבר- זה לא שיוציאו את התומ"תים לחלוטין משירות. התומ"תים ייכנסו לאזורים המסוכנים יותר, ותותחי המשאית יספקו את נפח האש הרצוי.
ישן 01-05-2008, 22:09
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי EladEk שמתחילה ב "אתם מדברים על חיל התותחנים..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי EladEk
אתם מדברים על חיל התותחנים כעל חיל קני בלבד בזמן שהקווים שלנו הם גם קווי חי"ר

זו הנקודה הכי פחות חשובה. אפילו פחות חשובה מהעובדה שהתומ"ת החדש עלול לצרוך רק 99.99% מכמות הגריז הדרוש לגירוז של "דוהר" ולכן עלול לגרום להיווצרות עודף גריז בחיל עוד 50 שנה.

מטרת חיל התותחנים הוא לתת סיוע באש לדרגים המתמרנים.
חד, חלק וברור.
בשגרה, עקב חוסר בכ"א ורצון לא לשחוק עד דק את המילואים השחוקים ממילא, ניתן לווסת את הסד"כ שלו למשימות משניות.
בדיוק כמו שבשגרה רס"פ בגבעתי יכול ללכת לתקוע בזנ"טים לקראת איזה טקס זניח, למרות שהוא לא עובד רס"ר.

אל תשלה את עצמך, יש לכם משימה חשובה באמת, להבדיל מהח*א שאתם נאלצים לאכול במחסומים.
חי"רניקים יש כמו חול. תותחנים מקצועיים שיודעים לתת אש מדוייקת במטח הראשון ולהעניק מסך אש מתגלגל שירוץ בצמוד לחי"רניקים מבלי להרוג אותם, לצערי אין מספיק. מה שיתן לכם כבוד זה לא המקוצר ולא המחסומים, אלא אך ורק המקצועיות שלכם, ואם סד"כ ל"קווי חי"ר" זו הבעיה הכי גדולה שלך, אני מנחש שהמקצועיות היא הדבר הראשון שאתם מזניחים.

ישן 02-05-2008, 06:30
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 77 שנכתבה על ידי EladEk שמתחילה ב "אתם מדברים על חיל התותחנים..."

אני השתכנעתי שאתה לא מבין נכון את מה שאתה עושה בשירותך הצבאי.
אני מקווה שתצליח לא להזיק.
אני חושש שחבר'ה עם ראש כמו שלך גדלים להיות מפקדים בסדיר ומילואים, ולאט לאט נקבל ערימת כאילו-חיילים שתיכשל באופן מחפיר כפעם אחת מתישהו בעתיד נוזעק להגן על הבית באמת.

איך חייל ממערך היבשה הקרבי מכנה משימות שטחים "קווי חי"ר"? זה פשוט מדכא.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 02-05-2008, 15:38
צלמית המשתמש של עידו403
  משתמש זכר עידו403 מנהל עידו403 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 01.01.04
זה לא פשוט כמו שאתה חושב
בתגובה להודעה מספר 92 שנכתבה על ידי whiskas2000 שמתחילה ב "חבר'ה שכחתם איזה משהו פצפון..."

פריסת התומ"ת הרבה יותר מהירה מזו של התותח הנגרר.
אתה בטח מכיר את המדדים שעל פיהם עובד המערך המתנייע (ולא נכתוב אותם כאן), ואי אפשר להשוות בכלל בין הזמן שלוקח לקיים תרגולת "לפנים פעל" בתומ"ת לבין זה שב- M-71.
הורדת התותח מהמשאית, פתיחת הכרעיים, צליפה על נכ"תים, הבדיקות השונות. כל אלה לא נדרשים בדוהר ובדורס. ברוכב במידה פחותה.
תחשוב מה קורה במקרה של אש נ"ס- במערך המתנייע אתה צריך לנתק את הקווי, לזרוק את הכול פנימה (אם בכלל), ולעוף מהעמדה. בנגררים אתה צריך לקפל את הכרעיים ולרותם את התותח למשאית, פעולות שגוזלות זמן רב גם לצוות מיומן.

בנושא הריו אני מסכים איתך, הגיע הזמן להחליף אותה בפלטפורמה גוררת אחרת. יחד עם זאת יש לנו בעיה קטנה אחרת- תקציב.

טיפולים: אין מה להשוות בכלל. טפל"ש M-71 אורך שעתיים במקרה הגרוע (בוץ+ירי אינטנסיבי).

צה"ל וחת"ם לא יכולים להרשות לעצמם להתבסס על מערכת נגררת. נכון שתותח נגרר נחשב למדוק יותר מזה המתנייע, אבל הוא נופל ממנו בתחומים רבים אחרים- עבירות, מהירות הנסיעה, זמני הפריסה בעמדה והקיפול ממנה, נשיאת תחמושת בטן, מיגון הצוות בזמן הירי ואפשרות מתן מענה ארטילרי גם בתנאי נ"ס.
אני דווקא מצדד בפלטפורמה בסגנון אטמוס- משאית בעל כושר עבירות גבוה, עם תותח המורכב עליה.
התותח קיים, המשאית קיימת, אפילו המערכת המאוחדת קיימת.

נערך לאחרונה ע"י עידו403 בתאריך 02-05-2008 בשעה 15:44.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 15:35

הדף נוצר ב 0.18 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר