לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 18-01-2008, 20:31
  amos2008 amos2008 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.05.07
בתגובה להודעה מספר 2 שנכתבה על ידי .ישראלה היפהפיה שמתחילה ב "צבע מקצועי זה דבר חשוב מאוד"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי .ישראלה היפהפיה
יש כל מיני צבעים שכותבים על עמודי חשמל: 'הגן על ארצך, צביעת 3 פיקודים ב1490 ש"ח בלבד'
ואם מתפתים להענות להצעתם רואים אחר כך שנים את הפסים של המברשת.
כן, צבע מקצועי זה חשוב! [אם כי לא הייתי סומך בהכרח על אנשי קבע בעניין של שפכטל ושמן]

אז לברנש777 יש שגיאות כתיב אז מה גם לי ולשליש מחברי הפורום. זה לא נותן לך את הזכות להתנגח בו ולנסות להשפילו אתה חושב שלדיסלקטים זה קל לכתוב בפורומים כאלו ואחרים. כל מילה שניה שאנחנו כותבים אנחנו בודקים שמע עשינו טעות . אני לא יודע אם שמעת על הפתגם על תסתכל על הקנקן אלה על מה שיש בתוכו זה שיש לאנשים שגיעות כתיב זה לא אומר שהם פחות אינטליגנטים ממך התגובה שלך לברנש777 מראה אל זילזול וחוסר כבוד לאדם לצערי אתה לא היחיד שמתנהג כך בפורום וזה מעיד עלינו כחברה שלא מקבלים את האחר תתבגר ילד
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-01-2008, 17:51
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 12.05.05
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי ברנש777 שמתחילה ב "צה"ל צבע מקצועי - מאמר מעניין"

אני מנסה לענות קצר וברצינות-

א. אין לי ספק שצבא מקצועי יהיה יעיל הרבה יותר ביחס לגודלו, ויכולתה של כל יחידה בו לעומת יחידה בצבא שלנו במתכונתה הנוכחית תהיה גבוהה יותר.

ב. אין לי ספק שצבא כזה יעלה יותר פר-יחידה בין השאר בשל הצורך לענות בכסף על סעיפים כמו כיצד נמשוך אנשים איכותיים לשרת שם, בחוליה הטכנית של פלוגת הטנקים.

ג. הבעיה המהותית שלי עם נושא הצבא המקצועי היא שאני חושב שפתרון הצבא המקצועי לא נותן פתרון לתסריט מלחמה קונבנציונלית מלאה, פשוט משום מגבלות סד"כ שניתן לקיים במודל הצבא המקצועי.
בסוף, צריך להודות שלמרות חיזבאללה וחמאס, הצבא צריך לקיים מענה לאיומים צבאיים אמיתיים. כל עוד מעבר לגדר יש כך וכך אלפי טנקים, קני ארטילריה, חיילים ורצון לעשות בהם שימוש (מספיק לי שזה "סתם" חזון או תעמולה שמשודרת בערוץ טלויזיה שנשלט על ידי המשטר), אזי אנחנו חייבים לעצמנו קיום מענה מעשי לאיום הזה.

אה, והרתעה איננה המענה. הרתעה היא כלי משני או סעיף אחד בתוך המענה.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 18-01-2008, 21:40
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אפשר וצריך לשלב. להקים גדודי..."

נדמה לי שמי שמונע מזה להתרחש זה הפיקוד הירוק, אותם האנשים שצמחו מצבא היבשה. הם אלה שהנהיגו את צה"ל כאלופים ורמטכ"לים לאימוץ תרבות ארגונית כזו שלמעשה מקיימת את הסטריאוטיפ שיש אצל ח"א אודות הירוקים.

אנשים שחלקם היו לוחמים מעולים ברמת הפרט, חלקם מפקדים מעולים בחלק מרמות הפיקוד השונות, ומיעוטם הקטנטן (מתברר) ידע לעמוד באתגר שבמעבר מפיקוד טקטי לניהול מערכת שכולה חיי אדם, מתאונות נהיגה ונשק בידי בני עשרה\ים ועד פעולות צבאיות שבצידן הרוגים ופצועים.

אני הולך להיות מורה, גם כי אני לא יודע אם אני מסוגל להתמודד בהצלחה עם אתגר הפיקוד הצבאי, אך בעיקר משום שדרך חינוך נכון נגדיל את הסיכויים שהאדם הנכון עם המטען הנכון ימצא את דרכו אל המקום הנכון.

"שבעה דברים בגולם ושבעה בחכם. חכם אינו מדבר לפני מי שהוא גדול ממנו בחכמה, ואינו נכנס לתוך דברי חברו, ואינו נבהל להשיב, שואל כהלכה ומשיב כעניין, ואומר על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון, ועל מה שלא שמע אומר לא שמעתי, ומודה על האמת. וחילופיהן בגולם.;" מסכת אבות- פרק ה', משנה ז'

ישן 20-01-2008, 11:00
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  
מומחה ללוחמת חי"ר, סיור וצליפה

חבר מתאריך: 06.12.04
בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "[font=Verdana]מצד אחד צה"ל..."

הבעיה היא שמראש הבסיס המקצועי הוא רעוע, ולרוב מ"פים ומג"דים נמדדים בהתקלויות בסד"כים קטנים מאוד ולא מייצגים את מוטת השליטה הנדרשת. מ"פ שמצטיין בהתקלות, הוא אולי לוחם מעולה, אבל זה לא אומר כלום על יכולותיו בתור מפקד.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 20-01-2008, 12:14
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 13 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "הבעיה היא שמראש הבסיס המקצועי..."

זה קושי מובנה בצבא שאין לו מלחמה.

בפרפראזה על "משפט הבוטנים"- כשאין מלחמה גדולה, לוקחים את ההיתקלויות הקטנות ובוחרים מהן את הגדולות יותר.
דרך מסנן זה נבחנים המפקדים, נגזרות פעילויות שהן ל"יחידות מיוחדות" לעומת פעולות ליחידות רגילות ומנסים להסיק מי יהיה קצין טוב לפיקוד על מסגרות.

יש למישהו פטנט אחר?

ישן 20-01-2008, 12:40
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "זה קושי מובנה בצבא שאין לו..."

הכשרה יותר טובה? אימונים ממיינים?
הדרך להתגבר על העיקרון הפיטרי היא בגדול ליצור "חוויית שירות" עשירה ככל האפשר, בדגש על אימונים קשים ומסובכים ככל האפשר.

הדבר היחיד שאני למד מהתקלות הוא נושא אומץ הלב. נושא חשוב, אבל אסור שיהפוך למרכזי, במיוחד אצל מג"דים ומעלה.

"After the uprising of the 17th of June the Secretary of the Writers Union had leaflets distributed in the Stalinallee
stating that the people had forfeited the confidence of the government and could win it back only by redoubled efforts.

Would it not be easier in that case for the government to dissolve the people and elect another?" -Bertolt Brecht

I remember very vividly, a few months after the famous pacifist resolution at the Oxford Union visiting Germany and having a talk with a prominent leader of the young Nazis. He was asking about this pacifist motion and I tried to explain it to him. There was an ugly gleam in his eye when he said, "The fact is that you English are soft". Then I realized that the world enemies of peace might be the pacifists - Robert Hamilton Bernays -

ישן 20-01-2008, 13:27
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 15 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "הכשרה יותר טובה? אימונים..."

גם אני בדעתך, אך למה שקצין שמכהן שנתיים בתפקיד יצליח לפת הבנה מעמיקה ומחויבות לאותו תפקיד?
כשאני ביקשתי להישאר מ"מ, אמרו לי שאני (בקבע) עולה כמו שישה מ"מים סדירים, ובכל, מי שמע על מישהו שרוצה להיות "רק" מ"מ?

ישן 20-01-2008, 16:24
צלמית המשתמש של רגב06
  רגב06 רגב06 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 17 שנכתבה על ידי noamlaw שמתחילה ב "צה"ל הוא צבא העם"

אני חושב שלא צריכה להיות בעיה להמשיך בתפישת "צבא העם" שמשלבת בעלי מקצוע עם גיוס חובה ומחזורים שמתחלפים.
רק אם אפשר להגדיר מעט יותר מקצועות צבאיים כ"מקצוע" ולהצילם ממחזוריות הגיוס ומשך הצבה קצר שמקעקע כל אפשרות להעמיק ולהתמקצע בתחום.

אני חושב שהצבא לא אמור להיות "הארגון למתן הזדמנות לכל אחד להיות קצין" אלא ארגון שהוא הצבא המגן של מדינת ישראל. האחד. היחיד. שכוחו וכשירויותיו נשמרים בקפדנות וקנאות וגם אם על חשבון ערכים כמו שוויון הזדמנויות או שוויון בין המינים.

לצבא יש אשראי מוגבל להפסדים. אחרי הקו האדום לא תיוותר מדינה שבה יוכלו ליישם את ערכי החופש והשוויון, כי שכנינו המבקשים את נפשנו הגו אמנה שבה הם מתחייבים לעקרנו מכאן, גם אם ייקח להם מאות שנים לעשות זאת. מי שחושב שלא וויתרנו מספיק, מתבקש לפתוח את הטלוויזיה הפלשתינית ולראות במו עיניו כיצד מכינים את המלש"ב הפלסטיני למנילה שיקבל ביום הגיוס.

ישן 20-01-2008, 14:01
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי רגב06 שמתחילה ב "גם אני בדעתך, אך למה שקצין..."

הצבא משקיע חודשים רבים בהכשרת הקצין. לא צריכה להיות בעיה לבנות קורס מקצועי הרבה יותר ממה שנותנים היום (ללא צורך בהוצאה יוצאת דופן...). ישנם פתרונות רבים מאוד שעיקרם שיפור ההכשרה.

ישן 20-01-2008, 23:23
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "אין בעיה עקרונית עם הרחבתו של..."

לא צריך להרחיב. צריך לשנות את התוכן ולשפר את איכות המדריכים.

ישן 21-01-2008, 12:30
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 25 שנכתבה על ידי קרן-אור שמתחילה ב "קק"צ בן מספר חודשים מכין..."

זהו שלא. קק"צ חי"ר לא מכין מבחינה מקצועית לתפקיד מ"מ אפילו. נושאים טקטיים, לוגיסטיים והדרכתיים חסרים מאוד. שטיפת מוח, לעומת זאת, לא חסרה בכלל.

ישן 21-01-2008, 13:51
  Romain Gary Romain Gary אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.04.07
למה אתה מכליל כל הזמן? " מקצועי באופן חובבני להחריד..."
בתגובה להודעה מספר 26 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "זהו שלא. קק"צ חי"ר לא מכין..."

אולי אותך הוא לא הכין להיות מפקד.

אבל אותי ואת המ"מ שלי והמ"פ שלי ועוד אלפי קצינים מצויינים הוא כן הכשיר.

אני לא אכנס לדיון מה הופך בן אדם למפקד - אבל מקצועיות היא לא התכונה הכי חשובה למפקד, קודמות לה מנהיגות,ויוזמה. כמו כן זה קצת מופרך להאשים את קק"צ באיכות הקצונה והפיקוד בצה"ל. לדעתי יש לחברה אשמה גדולההרבה יותר.

לדעתי מרבית ההכשרה של מפקד הינה בכלל בשטח - כשהוא חייל, כשהוא מש"ק ולבסוף כשהוא מתמודד מול 30 חיילים. קק"צ הוא קורס משלים, קודם כל האדם צריך להיות מתאים להיות קצין ואז מוסיפים לו תכנים מקצועים. אומנם היו איתי בקורס אנשים שלא היו מתאימים לקצונה ולשמחתי בסוף הקורס הם לא קיבלו תפקיד פיקודי ושלחו אותם למפח"ש להיות חונכים וכאלה.

ולשפר את המדרכים ? המפקצ"ים בקק"צ (חי"ר זה מה שאני מכיר) הינם בוגרי תפקיד פיקודי ראשון שבאים מהשטח. זה היה הקורס היחיד בצה"ל שבאמת היה לי ממי לקחת דוגמא. מה עדיף את המכ"ים בביסל"ח ? שעשו טירונות יצאו למכ"ים מוקדם, לא רצו אותם חזרה בחטיבות והם נשארו להדריך?

ולגבי ההתקלויות, מפקד לוחם או מנהל - זה נראה לי המאבק הקלאסי בין האסכולה של הפלמ"ח לבין יוצאי הצבא הבריטי, לדעתי האמת היא באמצע.

או כמו שאמר יאיר נווה - מפקד צריך מרחקים הנכונים בין שלושת מוקדי הפעילות בגוף - השכל, הלב והביצים. אתה צריך שיהיה לך את השכל לעשות את הדברים הנכונים, לב לעשות הדברים בדרך הנכונה והראויה, וביצים בסוף לעשות את זה, ולא ללכת אחורה.

אני כל פעם משתוממם מהביטחון והנחרצות שבו אתם מעברים ביקורת על הצבא.

תזכרו אתם בסה"כ מנהלים פורום באינטרנט.
ישן 21-01-2008, 14:15
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.01.05
בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Romain Gary שמתחילה ב "למה אתה מכליל כל הזמן? " מקצועי באופן חובבני להחריד...""

ציטוט:
במקור נכתב על ידי Romain Gary

אני לא אכנס לדיון מה הופך בן אדם למפקד - אבל מקצועיות היא לא התכונה הכי חשובה למפקד, קודמות לה מנהיגות,ויוזמה. כמו כן זה קצת מופרך להאשים את קק"צ באיכות הקצונה והפיקוד בצה"ל. לדעתי יש לחברה אשמה גדולההרבה יותר.

אם המפקד לא מקצועי, שום דבר אחר לא משנה, אתה לא מדריך בצופים. ומה הקשר לחברה וקהילה .... אם הוא לא סיים בי"ס תיכון וגדל במוסררה הוא לא יכול להיות קצין טוב ?

לדעתי מרבית ההכשרה של מפקד הינה בכלל בשטח - כשהוא חייל, כשהוא מש"ק ולבסוף כשהוא מתמודד מול 30 חיילים. קק"צ הוא קורס משלים, קודם כל האדם צריך להיות מתאים להיות קצין ואז מוסיפים לו תכנים מקצועים. אומנם היו איתי בקורס אנשים שלא היו מתאימים לקצונה ולשמחתי בסוף הקורס הם לא קיבלו תפקיד פיקודי ושלחו אותם למפח"ש להיות חונכים וכאלה.

ללא בסיס מתאים, המ"מ צריך להשקיע הרבה מאד על מנת להגיע לרמה שאנחנון מצפים ממנו, ולרוב הוא מגיע לרמה מסויימת שנחשבת "מספיק טובה". זה לא הופך אותו למקצועי, ולא מקדם את הצבא לקראתצ בניית שדרת פיקוד מקצועית.

ולשפר את המדרכים ? המפקצ"ים בקק"צ (חי"ר זה מה שאני מכיר) הינם בוגרי תפקיד פיקודי ראשון שבאים מהשטח. זה היה הקורס היחיד בצה"ל שבאמת היה לי ממי לקחת דוגמא. מה עדיף את המכ"ים בביסל"ח ? שעשו טירונות יצאו למכ"ים מוקדם, לא רצו אותם חזרה בחטיבות והם נשארו להדריך?

אני לא מבין את הטענה שלך. הקורס לא טוב או המדריכים לא טובים ? ואיך יהיו מדריכים טובים אם הקורס לא טוב ?

אתה מכיר עוד צבא מודרני שקצין הופך לקצין לאחר 3 חודשים ? או לחילופין, אתה יודע מה אורכו של קורס קצינים בצבא הסורי, או מה אורכו של קורס קצינים בצבא המצרי ?

כנ"ל לגביך.

ישן 21-01-2008, 14:16
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 27 שנכתבה על ידי Romain Gary שמתחילה ב "למה אתה מכליל כל הזמן? " מקצועי באופן חובבני להחריד...""

ציטוט:
אולי אותך הוא לא הכין להיות מפקד.

ככה אתה חושב.

מצחיק שאתה חושב ככה. בכל מקצוע, ולו הפשוט ביותר, יש דגש חזק מאוד על מקצועיות. מסתבר שמקצועיות אינה דרושה לבעל תפקיד מהמסובכים שיש כמו מנהיגות ויוזמה... יש לי מח"ט כזה. מנהיגות - 10, אבל כשאתה קולט את הבלוף (מהר מאוד, אגב) הוא לא מחזיק מים, ואף אחד לא רוצה לצאת ללחימה עם אדם לא מקצועי, גם אם הוא יהיה מנהיג אדיר. צריך להיות תמהיל טוב של מנהיגות יוזמה ומקצועיות. אחרת, אתה סתם ראש שבט בצופים.

לדעתי מרבית ההכשרה של מפקד הינה בכלל בשטח - כשהוא חייל, כשהוא מש"ק ולבסוף כשהוא מתמודד מול 30 חיילים. קק"צ הוא קורס משלים,
קק"צ הוא קורס מכשיר ותפקידו לתת לך סט כלים בנושאים שונים - טקטיקה, לוגיסטיקה, הדרכה ומנהיגות. וגם לאדם חסר כריזמה או יוזמה, ניתן לעזור, אם נותנים לו את הכלים המתאימים.
קודם כל האדם צריך להיות מתאים להיות קצין ואז מוסיפים לו תכנים מקצועים. אומנם היו איתי בקורס אנשים שלא היו מתאימים לקצונה ולשמחתי בסוף הקורס הם לא קיבלו תפקיד פיקודי ושלחו אותם למפח"ש להיות חונכים וכאלה.
וכאן אתה חוטא, כמו הצבא, בחטא הקדמון. אני מבין שלשטתך, חונכים זה "סתם" אנשים, שלא מגיע להיות להם קצינים. לא מפליאה רמת המקצועיות הנמוכה הקיימת בצבא...

מה עושה את המפק"צ שיש בקורס למדריך טוב? ההתנסות הקצרצרה שלו? העובדה שהוא הוציא ציון טוב? אין לו שום הכשרה נוספת על מנת להיות מדריך טוב - ושוב, בניגוד לכל המקצועות האזרחיים והצבאות הזרים שרואים בהדרכה כמקצוע שצריך להתכונן אליו.

ולגבי ההתקלויות, מפקד לוחם או מנהל - זה נראה לי המאבק הקלאסי בין האסכולה של הפלמ"ח לבין יוצאי הצבא הבריטי, לדעתי האמת היא באמצע.

או כמו שאמר יאיר נווה - מפקד צריך מרחקים הנכונים בין שלושת מוקדי הפעילות בגוף - השכל, הלב והביצים. אתה צריך שיהיה לך את השכל לעשות את הדברים הנכונים, לב לעשות הדברים בדרך הנכונה והראויה, וביצים בסוף לעשות את זה, ולא ללכת אחורה.

ישן 21-01-2008, 15:16

בתגובה להודעה מספר 29 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE=Romain Gary]אולי אותך..."

ציטוט:

אם המפקד לא מקצועי, שום דבר אחר לא משנה, אתה לא מדריך בצופים. ומה הקשר לחברה וקהילה .... אם הוא לא סיים בי"ס תיכון וגדל במוסררה הוא לא יכול להיות קצין טוב ?

איך הגעת למסקנה שאני חושב שמנהגים לא יצמחו ממוסררה ? אני מאשים את החברה הישראלי השבעה והשמנה בהתדרדרות צה"ל,
ציטוט:

ככה אתה חושב.

מה לעשות שככה אני חושב ? ויש לי ולהם הרבה הוכחות בשטח למצויינות שלהם.

ציטוט:
מצחיק שאתה חושב ככה. בכל מקצוע, ולו הפשוט ביותר, יש דגש חזק מאוד על מקצועיות. מסתבר שמקצועיות אינה דרושה לבעל תפקיד מהמסובכים שיש כמו מנהיגות ויוזמה... יש לי מח"ט כזה. מנהיגות - 10, אבל כשאתה קולט את הבלוף (מהר מאוד, אגב) הוא לא מחזיק מים, ואף אחד לא רוצה לצאת ללחימה עם אדם לא מקצועי, גם אם הוא יהיה מנהיג אדיר. צריך להיות תמהיל טוב של מנהיגות יוזמה ומקצועיות. אחרת, אתה סתם ראש שבט בצופים.

ל=
אני לא מזלזל במקצועיות,אבל בשונה מאופי הדיון כאן אני שם אותה בפרופורציה יחד עם שאר התכונות.

ציטוט:
וגם לאדם חסר כריזמה או יוזמה, ניתן לעזור, אם נותנים לו את הכלים המתאימים.

אני מרחם על הפקודים של אותו קצין.

ציטוט:
חונכים זה "סתם" אנשים, שלא מגיע להיות להם קצינים. לא מפליאה רמת המקצועיות הנמוכה הקיימת בצבא...

תפקיד חניכה הינו תפקיד חשוב מאין כמוהו אבל כשצה"ל צריך לשקול בין מפקד בינוני בשטח לבין חונך בינוני בבי"ס הוא בוחר לשים את הבינוני בבי"ס, והסיבה היא לדיון אחר לגמרי.

[
ציטוט:
ללא בסיס מתאים, המ"מ צריך להשקיע הרבה מאד על מנת להגיע לרמה שאנחנון מצפים ממנו, ולרוב הוא מגיע לרמה מסויימת שנחשבת "מספיק טובה". זה לא הופך אותו למקצועי, ולא מקדם את הצבא לקראתצ בניית שדרת פיקוד מקצועית.

ללא מנהיגות ויוזמה המפקד המקצועי לא יכול ליישם את הידע שלו.

ציטוט:
לשפר את המדרכים ? המפקצ"ים בקק"צ (חי"ר זה מה שאני מכיר) הינם בוגרי תפקיד פיקודי ראשון שבאים מהשטח. זה היה הקורס היחיד בצה"ל שבאמת היה לי ממי לקחת דוגמא. מה עדיף את המכ"ים בביסל"ח ? שעשו טירונות יצאו למכ"ים מוקדם, לא רצו אותם חזרה בחטיבות והם נשארו להדריך?

אני לא מבין את הטענה שלך. הקורס לא טוב או המדריכים לא טובים ? ואיך יהיו מדריכים טובים אם הקורס לא טוב ?

קודמי העלה טענות על איכות המדריכים בקק"צ - לא אני. הטענה שלי היא שעצם העבודה שמדובר במדריכים בעלי נסיון פיקודי ( חונך הוא לא מפקד), משביחה את הקורס לעומת קורסים אחרים.

ציטוט:
מה עושה את המפק"צ שיש בקורס למדריך טוב? ההתנסות הקצרצרה שלו? העובדה שהוא הוציא ציון טוב?

עד כמה שאני יודע הציון בקק"צ לא מהווה פרמטר בבחירת המפק"צים ( שים לב מפק"צ ולא מדריך).

ציטוט:
אתה יודע מה אורכו של קורס קצינים בצבא הסורי, או מה אורכו של קורס קצינים בצבא המצרי ?

מה המסקנה שלך שהצבא הסורי והמצרי יותר טובים בגלל אורך הקק"צ?

ציטוט:

כנ"ל לגביך.

לא הבנתי ?

אי אפשר ללמוד להיות מפקד בכיתה או בתרגיל משקפת או בפיקוד על חברים לקורס. זה נחמד, זה עוזר אבל זה לא כמו הדבר האמיתי.

אתם באמת תמימים לחשוב שאם הכשרת המפקדים בצה"ל הייתה יותר מקצועית מלחמת לבנון הייתה נראת אחרת?!

היו הרבה כשלים במלחמה, וחלקם כשלים מקצועיים שצריכים להלמד, אבל אין מה לעשות- אפילו מפקד האוגדה הטוב והמקצועי בעולם לא יכול לבצע תוכנית שמשתנה כל שעתיים.

נערך לאחרונה ע"י Romain Gary בתאריך 21-01-2008 בשעה 15:19.
ישן 21-01-2008, 15:27
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Romain Gary שמתחילה ב "[QUOTE]אני לא אכנס לדיון מה..."

ציטוט:
איך הגעת למסקנה שאני חושב שמנהגים לא יצמחו ממוסררה ? אני מאשים את החברה הישראלי השבעה והשמנה בהתדרדרות צה"ל,

אני קורא מה שאתה כותב, לא מה שאתה חושב, כשאתה מאשים את החברה והקהילה .... יש פה מרחב להבנה מכל כיוון. בשורה התחתונה, בשלב כלשהו צריך להפסיק להאשים ולהתחיל לתקן.

הכוונה של ביטיס ושלי היא שאין לך ידע מספיק כדי לומר מהו מפקד מצויין. אתה יכול להגיד שהמפקד שלך הוא טוב לפי המיטב שאתה יכול לשפוט. עכשיו בו ניקח את אותו מפקד טוב, וניתן לו קורס של שנה במקום חצי שנה ... הוא יהיה יותר טוב ? או כמו באומרים בפרסומות .... טוב, אבל לא מצויין.

אני לא מזלזל במקצועיות,אבל בשונה מאופי הדיון כאן אני שם אותה בפרופורציה יחד עם שאר התכונות.

אין דבר כזה. קצין חייב להיות קודם כל מקצועי, אח"כ הוא יהיה כריזמטי, יוזם, וכו'. אם הוא לא מקצועי, כלום לא יעזור, הוא ייזום הליכה כריזמטית של כל המחלקה לבית הקברות.

תפקיד חניכה הינו תפקיד חשוב מאין כמוהו אבל כשצה"ל צריך לשקול בין מפקד בינוני בשטח לבין חונך בינוני בבי"ס הוא בוחר לשים את הבינוני בבי"ס, והסיבה היא לדיון אחר לגמרי......קודמי העלה טענות על איכות המדריכים בקק"צ - לא אני. הטענה שלי היא שעצם העבודה שמדובר במדריכים בעלי נסיון פיקודי ( חונך הוא לא מפקד), משביחה את הקורס לעומת קורסים אחרים.

אין לנו מחלוקת בנושא הזה, יש צורך במדריכים מצויינים כדי ללמד מפקדים מצויינים, וניסיון בשטח הוא תוספת נכבדה למקצועיותו של המדריך.

עד כמה שאני יודע הציון בקק"צ לא מהווה פרמטר בבחירת המפק"צים ( שים לב מפק"צ ולא מדריך).

בזמני היה נהוג שדווקא הטובים ביותר, בעלי הציון הגבוה יותר, היו נשארים מד"כים בקק"צ.

מה המסקנה שלך שהצבא הסורי והמצרי יותר טובים בגלל אורך הקק"צ?

לא סיפקתי מסקנה, ציינתי כעובדה שקורס הקצינים בצה"ל הוא מהקצרים שאני מכיר, וזה לא לטובתנו.

לא הבנתי ?

אתה מתקומם נגד נחרצות וביטחון של אנשים שהם מקצועיים בתחומם, מהיכן הנחרצות והביטחון שאתה מנסה לשדר ?

אתם באמת תמימים לחשוב שאם הכשרת המפקדים בצה"ל הייתה יותר מקצועית מלחמת לבנון הייתה נראת אחרת?! היו הרבה כשלים במלחמה, וחלקם כשלים מקצועיים שצריכים להלמד, אבל אין מה לעשות- אפילו מפקד האוגדה הטוב והמקצועי בעולם לא יכול לבצע תוכנית שמשתנה כל שעתיים.

הבעיה היחידה במלחמת לבנון השניה היתה איכות המפקדים, הבעיה היחידה !
מפקד הצבא, מפקד הפיקוד, מפקדי האוגדות, מפקדיי החטיבות .....
מי אתה חושב שכותב את הפקודות, שר הביטחון ?

ישן 21-01-2008, 17:09
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי Romain Gary שמתחילה ב "[QUOTE]אני לא אכנס לדיון מה..."

ציטוט:

יש הרבה הרבה יותר הוכחות לבינוניות.

ציטוט:

לא אתה לא. אתה ממעיט בערכה ביחס למנהיגות ויוזמה. אני משער שלטעמך, מפקד הפרשים הקלים בבלקלווה הוא מפקד מצויין. גם איציק מרדכי הכניס את הגדוד שלו למלכודת במנהיגות אין קץ.

ציטוט:
אני מרחם על הפקודים של אותו קצין.

אם הוא מקצועי, אני לא. הם אולי יהיו ממורמרים, אבל הם יהיו חיים.

ציטוט:

תפקיד חניכה הינו תפקיד חשוב מאין כמוהו אבל כשצה"ל צריך לשקול בין מפקד בינוני בשטח לבין חונך בינוני בבי"ס הוא בוחר לשים את הבינוני בבי"ס, והסיבה היא לדיון אחר לגמרי.

חונך בינוני יוצר חיילים בינוניים. חיילים בינוניים יוצרים מפקדים בינוניים. מהמפקדים הבינוניים בוררים את הגרועים לחניכה. החונכים הגרועים, יוצרים חיילים גרועים, וכו' וכו'....

ציטוט:

ללא מנהיגות ויוזמה המפקד המקצועי לא יכול ליישם את הידע שלו.

הדגש הוא על מפקד מקצועי. אם אין מקצועיות, אתה מפקד שבט בצופים, לא מפקד.

ציטוט:

קודמי העלה טענות על איכות המדריכים בקק"צ - לא אני. הטענה שלי היא שעצם העבודה שמדובר במדריכים בעלי נסיון פיקודי ( חונך הוא לא מפקד), משביחה את הקורס לעומת קורסים אחרים.

אם הברירה היא בין מקצועיים למנוסים - אני מעדיף מקצועיים. 8 חודשים הם לא נסיון, רק טעימה. יתר על כן, מצחיק אותי שאתה כ"כ מחזיק מנסיון מפקדים מצומצם, אבל נוטה להמעיט בערך הידע המקצועי, שהוא למעשה הנסיון האנושי הקולקטיבי של מליוני לוחמים על פני אלפי שנים....

ציטוט:

אתה לא יודע.

ציטוט:

אי אפשר ללמוד להיות מפקד בכיתה או בתרגיל משקפת או בפיקוד על חברים לקורס. זה נחמד, זה עוזר אבל זה לא כמו הדבר האמיתי.

אפשר לרכוש את הכלים בשביל להיות מפקד טוב יותר, ולא להתגלח על הזקן של החיילים, ובדרך גם לפגוע בהם ובמקצועיות שלהם. אתה באמת חושב שכל מפקד לומד את כל מה שהוא צריך מהנסיון הפיקודי המצומצם שלו?

ציטוט:

אתם באמת תמימים לחשוב שאם הכשרת המפקדים בצה"ל הייתה יותר מקצועית מלחמת לבנון הייתה נראת אחרת?!

היו הרבה כשלים במלחמה, וחלקם כשלים מקצועיים שצריכים להלמד, אבל אין מה לעשות- אפילו מפקד האוגדה הטוב והמקצועי בעולם לא יכול לבצע תוכנית שמשתנה כל שעתיים

חד וחלק - כן!

תאשים ככל שאתה רוצה את הפיקוד העליון, הביצועים של המפקדים הזוטרים היו גרועים מבחינה מקצועית - בעיקר ביחידות הסדירות. אני עוד לא ראיתי קרב אחד בו המקצועיות היתה מניחה את הדעת. במקום זה, מפקדים פעלו על סמך הנסיון המצומצם שלהם מהלחימה בשטחים - מפקד שנוהג בלחימה בלבנון כמו במעצר בשטחים הוא פשוט מאוד לא מפקד. ביצים אני צריך מלוחמים - מהמפקדים אני צריך שיקול דעת ומחשבה!

ישן 22-01-2008, 09:47

תשובה מקצועית
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי ביטיס שמתחילה ב "[QUOTE]מה לעשות שככה אני חושב..."

ציטוט:
אתה מתקומם נגד נחרצות וביטחון של אנשים שהם מקצועיים בתחומם, מהיכן הנחרצות והביטחון שאתה מנסה לשדר ?

משנים של פיקוד בשטח, ומעבר מספר רב של קורסים.
ולגבי הנחרצות - כמו שאתם יכולים לטעות ככה גם אני.

ציטוט:
אתה לא יודע.

יפה שאתה יודע מה שאני יודע - קצת שחצני ונחרץ - לא?

ציטוט:
מי אתה חושב שכותב את הפקודות, שר הביטחון ?

ומי מגדיר את מטרות המלחמה, ולוחות הזמנים - מפקד האוגדה ? - רוב התוכניות היו מצויינות -הביצוע כושל. והאשמים ? רק מפקדי האוגדה ? ורק בגלל שהם לא עברו קורס מאו"גים?

זאת הסיבה לכשלון מלחמת לבנון ?

ישנו גורם מקצועי יחיד שבודק את כשלון המלחמה וזאת ועדת וינוגרד - ובמסקנות הביניים שלה היא קובעת שהגרום המרכזי לכשלון המלחמה הוא המשולש אומלרט, פרץ, וחלוץ.

ברגע שהרמטכ"ל לא משתף את מפקד פיקוד צפון בתמונת המצב המלאה - איך אתם מצפים שמפקד הפיקוד יתן פקודות לאוגדות שלו ? בשעה שמאות לוחמים יוצאים למהלך החשוב של המלחמה יושב הרמטכ"ל באולפן של ערוץ 2 ! זה כשל מנהיגותי ! לא מקצועי ! וזאת סיבה לכשלון הרבה יותר גדולה מכל הכשרה מקצועית כל שהיא.

התערבתי בדיון כאן מסיבה פשוטה - אני דואג לנוער שהולך להתגייס ושקורא כאן בקביעות שלא יהיה מודאג ושלא יתגייס במחשבה שיש לו מפקדים בינוניים. (וגם למען אחמד וחאסן שקרואים כאן בקביעות).

שידעו שלמרות מה שנאמר כאן, ולמרות אקדמיה ותקשורות עויינת -

צה"ל הוא צבא מצויין וחזק! עם מפקדים מצויינים ! שמוכנים לכל משימה שתעמוד בפניהם.

להתראות בהפגנה

נערך לאחרונה ע"י Romain Gary בתאריך 22-01-2008 בשעה 09:51.
ישן 22-01-2008, 09:57
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי Romain Gary שמתחילה ב "תשובה מקצועית"

ציטוט:
יפה שאתה יודע מה שאני יודע - קצת שחצני ונחרץ - לא?

לא ברור לי על מה אתה מלין. טענת טענה שהיא שגויה מיסודה:
ציטוט:

ואמרתי לך שאתה לא יודע.

לגבי הסייפא של הדברים שלך, אני חוזר ואומר - הצבא עצמו מציף את נושא חוסר המקצועיות בעשרות תחקירים שלו. ומהנסיון שלי, הוא מקל בהרבה מאוד מובנים. מי שרוצה לעצום עיניים ולומר שזה לא נכון, שיבוסם לו. רק שלא יתפלאו בפעם הבאה אם יחטפו סטירת לחי.
בני פלד אמר ואמר נכון - מזלינו שאנחנו לא נלחמים כנגד אויב מקצועי ומיומן באמת.

ישן 22-01-2008, 10:01
צלמית המשתמש של צנחן1
  צנחן1 צנחן1 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי Romain Gary שמתחילה ב "תשובה מקצועית"

צה"ל הוא צבא טוב עם מפקדים טובים ...... טוב, לא מצויין.

המפקדים הראשונים בצה"ל היו בוגרי הגנה, פלמ"ח והצבא הבריטי. צה"ל ניצח איתם במלחמת השחרור, מבצע קדש ומלמת ששת הימים. במלחמת לבנון 2 "פחות ניצחנו", האם מכך נובע שהמפקדים היום פחות טובים ?

הצבא השתנה ומשתנה, האיומים משתנים והתו"לים משתנים, ויש צורך להמשיך ולהתאים את ההשכלה והלימודים לשינויים. אין ספק שהערכים הבסיסיים של המפקד, המקצועיות וה"אחרי", צריכים להישמר. אבל במקביל יש לתת למפקד עוד ועוד כלים שיאפשרו לו לבצע את תפקידו בצורה טובה יותר.

קח מ"מים שסיימו בה"ד1 , תן להם משימה של כיבוש רחוב אל מול ביום אויב, אני מניח שכולם יצליחו לבצע. עכשיו קח מ"פ בוגר קורס מ"פים ותן לו אותה משימה. האם המשימה תבוצע באותה צורה, האם יהיו להם אותו מס' אבידות ?

ככל שהמפקד מקצועי יותר, מבין יותר טוב את תמונת הקרב, מכיר טוב יותר תרגולות ותו"לים, הצלחת המשימה תהיה טובה יותר. על אחת כמה וכמה כאשר המשימה תסתבך ותחרוג מהתכנית המקורית. אם קורס הקצינים יהיה שנה ולא שלושה חודשים + השלמה, צה"ל יוכל לקבל שדרת פיקוד טובה יותר ומוכנה יותר לתפקידה.

במלחמת לבנון השניה היתה לצה"ל בעיה עם שדרת הפיקוד שלו, בכל הרמות. תכניות מבצעיות מתכננים בצבא ולא בכנסת, ועל "תפיל" על הרמטכ"ל את כשלון הקרב בבינת-ג'בל או בעמק עיון, זה לא תלוי ברמטכ"ל ולא באוגדונר, זה תלוי ברמות פיקוד נמוכות יותר - בקריאה נכונה של תמונת הקרב, בתגובות נכונות לאיום, בשימוש מושכל באמצעים ובכוח האדם, ועוד.

ואם אחמד קורא ..... אל תדאג יה-שייך, אנחנו עדיין הרבה יותר טובים מכם.

נערך לאחרונה ע"י צנחן1 בתאריך 22-01-2008 בשעה 10:05.
ישן 22-01-2008, 18:18
  YGH YGH אינו מחובר  
יגיל הנקין. ד"ר להיסטוריה צבאית, חוקר במחלקת היסטוריה של צה"ל

חבר מתאריך: 16.02.04
"צה"ל הוא צבא בינוני עם איים של מצויינות"
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי צנחן1 שמתחילה ב "צה"ל הוא צבא טוב עם מפקדים..."

אלוף ישי בר לראש הממשלה, יום לפני פרוץ מלחמת לבנון השניה.

(מוזר, אני זוכר ששמעתי את הציטוט בישיבת מטכ"ל בזמן המלחמה, אבל כשדיברתי לאחרונה עם ישי בר הוא אומר שהוא אמר את זה יום לפני המלחמה, ויש באמת רישום שלו אז. אז מאיפה בדיוק שמעתי את זה? אולי מישהו ציטט אותו?)

המדריך לשביל ישראל, מאת יגיל הנקין ויעקב סער. מהדורה רביעית, 2020
גלריית התמונות שלי

ישן 22-01-2008, 18:24
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב ""צה"ל הוא צבא בינוני עם איים של מצויינות""

או כפי ששמעתי היום: "צבא קטן ושחצן".

ישן 21-01-2008, 21:16
צלמית המשתמש של ביטיס
  ביטיס ביטיס אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 44 שנכתבה על ידי Golden Paths שמתחילה ב "דווקא הייתי מתחיל מקורס מ"פים..."

הייתי מתחיל מהתחלה - מ"פים, מ"מים, מ"כים וטירונות.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 16:30

הדף נוצר ב 0.14 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר