לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 01-03-2005, 15:40
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
נעליים אדומות

אחרי שהנושא עולה שוב ושוב אני משחזר את האשכול מהפורום הקודם, בשאיפה שאנחנו סוגרים את הנקודה הזאת אחת ולתמיד:

אז מי מקבל נעליים אדומות?
הצבע האדום הוא מסורתית הצבע של צנחנים (כך היה כבר בצבא הבריטי). אבל צבע הנעליים השונה הוא מסיבה אחרת.
כשהיינו במוזיאון בתי האוסף לפני שבוע ראינו נעלי צנחנים מקוריות: אלו נעליים עשויות מעור דק יותר ובעלות סוליה שונה בסגנון נעלי ספורט של שנות החמישים. הנעליים כונו נעלי קרפ.
הצנחנים היו מקבלים את הנעליים הללו במקום הנעליים הרגילות (השחורות מעור וגומי) בגלל שחשבו שצנחנים צועדים יותר ברגל מכל חייל אחר בכלל ומחייל חי"ר "רגיל" בפרט וכן כדי לרכך את המכה שכף הרגל מקבל בפגיעה בקרקע שבסוף הצניחה.
הנעליים של הצנחנים היו קלות יותר ונוחות יותר להליכה לכן כולם רצו להשיג נעליים כאלו. בנוסף הקרפ היה פחות חזק מהעור והגומי של הנעליים השחורות והנעליים הרבו להתפרק. אם למישהו יש תמונה של הנעליים שבבתי האוסף אפשר לראות עד כמה הנעליים התפרקו...
בגלל ההתפרקות הנעליים הללו הפכו ליותר ויותר נדירות ולכן יותר מבוקשות, חיילים המשיכו להשתמש בנעליים 'אדומות' גם כשהן נראו כבר כמו סנדלים...
היום הנעליים האדומות הן בדיוק אותה נעל כמו הנעל החי"ר, דו שכבתית קלה (שחורה פס כחול) שיש לחיילים בחטיבות החי"ר האחרות. אולם התדמית היוקרתית נשארה.

רוב היחידות הסדירות שנועלות היום נעליים אדומות הן יחידות שבעבר היו שייכות איכשהו לצנחנים:

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה כל חטיבות הצנחנים בסדיר ובמילואים (גם חיילי המפקדה של חטיבות המילואים).
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה חטיבת הנח"ל - גדוד 50 היה בעבר חלק מחטיבת הצנחנים הסדירה ובמסגרתו שרתו חיילים, בני גרעינים, במסלול נח"ל. לאחר הקמת חטיבת הנח"ל צורף הגדוד אליה וכל החטיבה (והפיקוד) קיבלה נעליים אדומות.
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה יחידת דוכיפת שבעבר הייתה משוייכת לחטיבת הצנחנים, עברה לחיל התותחנים ונשארה עם נעליים אדומות. היחידה שינתה סדרי גודל, כפיפויות וייעוד (גודל= גדוד-פלוגה, כפיפות= עוצבת איו"ש, חת"ם, עוצבת האש, חטיבת עקבות הברזל, חטיבת כפיר ועוד, ייעוד = יחנ"ט = יחידת נ"ט, חרמ"ש וחי"ר יעודי ללחימה בשטח אורבני) אבל הנעליים האדומות נשארו.
בתחילת שנות ה-90 הוסבה דוכיפת ליחידה אד הוק לטיפול באינתיפאדה (הראשונה). בנוסף לדוכיפת הוקמו חמש פלוגות חרמ"ש סדירות לאותה מטרה (אשחר, אשבל, אלון, אורן ואשוח), חיילי פלוגות החרמ"ש חבשו כומתות שחורות, סמל חש"ן (חיל שריון) ונעלו נעליים שחורות. באמצע שנות ה-90 הוחלף סמל הכומתה לסמל חי"ר. ובסוף שנות ה-90 אוחדו פלוגות החרמ"ש לַגדודים: חרוב ושמשון. כיוון שגדוד דוכיפת כבר נעל נעליים אדומות ונוצרה אחידות בייעוד ובתו"ל של שלושת היחידות (דוכיפת, חרוב ושמשון) יצרו אחידות גם בהופעה והנעליים השחורות הוחלפו באדומות.
אז גם שונה ייעוד הגדודים הלו מגדודי חרמ"ש לגדודי חירמ"כ.

בשל העימות המוגבל הוקמו שני גדודים סדירים נוספים: נחשון ולביא. לאחר תחילת ארועי גאות ושפל בוצעה במז"י עבודת מטה שבחנה את עבודת גדודי החירמ"כ בכלל (דוכיפת, חרוב ושמשון) והחי"ר הייעודי (נחשון ולביא). בעקבות אותה עבודה הוחלט על הפיכת כל הגדודים הללו לגדודי חי"ר ייעודי ואירגונם במתכונת אחת.

גם גדוד נצח יהודה - הנח"ל החרדי נחשב לגדוד חי"ר ייעודי מוקטן (בהתאם ליכולות הגיוס שלו) גדודי החי"ר הייעודי מתמחים בלחימה במתארי עימות מוגבל, לחימה בשטח אורבאני מורכב (בשטח בנוי ועירוני) בשגרה ובחירום במאפייני איו"ש וחבל עזה.

אגב, בעקבות עבודת המטה הנ"ל, שונה מבנה המחלקות (ממחלקה של שתי כיתות כמו שהיה בחרמ"ש ובחירמ"כ, למחלקה של שלוש כיתות כמו בחי"ר) בכל גדוד חי"ר ייעודי ארבע פלוגות שתי פלוגות מסלול ושתיים מבצעיות, בכל פלוגה שלוש מחלקות, כל מחלקה מתבססת על שלוש כיתות.

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה פלוגה יעודית 1 (חוד) :

1. מחלקת צלפים (M24+ בארט)
2. מחלקת תצפית ואיסוף.
3. מחלקת חי"ר ייעודי/חבלה (לאחת הכיתות במחלקת החבלה תוקנה יכולת פריצה).
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה פלוגה יעודית 2 (בחלק מהגדודים נקראת מסייעת) בפיקוד רס"ן:

1. מחלקת סיור
2. מחלקת תצפית ואיסוף.
3. מחלקת חי"ר ייעודי/חבלה (לאחת הכיתות במחלקת החבלה תוקנה יכולת פריצה)
גם יחידות המיעוטים, שבפועל הינן גדודי חי"ר קל/חירמ"כ, נועלות נעליים אדומות: גדוד הסיור הבדואי וגדוד חרב (299).

yossi_y הוסיף: נעליים אדומות כסמל סטאטוס - שוב אל פינת הנוסטלגיה, ברור כי כל היחידות המובחרות משנות ה 60 שהשתייכו למערך המוצנח נעלו נעלים אדומות אגב הם כונו " נעלי צנחנים ". המיוחד הוא היחידות המובחרות שלא השתייכו למערך המוצנח ואשר ערכו קורס צניחה כצ'ופר. הכוונה למשל לסיירת שקד שחבשו כומתה שחורה עם סמל חיר ונעלי צנחנים.
אכן סמל סטטוס...

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 18-08-2005, 11:33
צלמית המשתמש של יוסיפון

נעליים צה"ליות נוספות
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נעליים אדומות"

נעליים שהיו בשימוש הצבא:
נעלי גומי ועור עם סוליות מסומרות - נעלי הצבא הראשונות. כבדות מאד ולא נוחות.
נעלי צוות אוויר - נעליים בשריכה שונה, השרוך מועבר בחורים עד לאמצע גובה הנעל ומשם בחחים בולטים. הבדל נוסף הוא בתפירת ה''לשון'' של הנעל. בנעלי צ"א היא תפורה עד למעלה.
נעליים כבדות - נעלי צבא רגילות, סימן ההיכר תפר מעל האצבעות ובעקב, צבא העור העליון הפנימי בנעל שחור או חום בהתאם לצבע הנעל.
נעליים קלות - החלו לחלק ליח"ש ותומכי-לחימה באמצע שנות התשעים נראות כמו הנעליים הכבדות מלבד פס עור בצבע חום בצד הפנימי של הנעל.
נעליים קלות אורטופדיות, סולייה דו-שיכבתית - הפס הפנימי בצבע כחול. על הסוליה ניתן לראות בקלות את שתי השכבות. החלו לחלק לחי"ר באמצע שנות התשעים. היום כל חייל שמתגייס אמור לקבל נעל קלה עם סולייה דו-שיכבתית.
הדור האחרון של הנעליים הקלות הדו-שיכבתיות - במקור יוצרו עבור חיילות בתפקדי לחימה וכונו "נעלי לוחמת". לאחר שהסתבר שנעלי החיילות (ראו בהמשך) מתפרקות ואינן מתאימות ללוחמות ואילו נעלי החיילים גורמות לשברי הליכה אצל הלוחמות ייצרו עבורן את הנעל החדשה (שכאמור מחולקת היום לכל מתגייס). סימני ההיכר של הנעל הזאת: הנעל חלקה בחזית ללא תפר (בסיגנון ד"ר מרטינס), אחד מחורי השרוכים, במרכז השריכה, חסר, הסולייה דו-שיכבתית.
נעלי בנות - ככל הידוע לי יצאו מהשרות. החיילות היו מקבלות את הנעליים האלו רק לתקופת הטירונות אחריה הן הורשו לנעול סנדלים שחורים או כל נעל שחורה. סימן ההיכר הבולט היה רצועה מעור עם שני אבזמים כסופים בחלק העליון של הנעל מעל השריכה.
נעלי חצאיות - קיימות במספרים קטנים עד היום ביחידות עורפיות, בחיל האוויר ובחיל הים. הנועלים נעל חצאית רשאים ללכת בלי גומיות במכנסיים. פעם כל חייל (גם חיילי יח"ש) היה חותם עליהן.
נעליים מרופדות - נעליים עם שיכבת "פרווה" פנימית לשמירה על חום כף הרגל. גם כאן התפירה של ה'לשון' עד למעלה. הנעליים הסריחו מאד מהר.
נעליים קנדיות- נעל גומי ופלסטיק מרופדת ורב שיכבתית. אחת השכבות מכילה נוזל למניעה של כוויות קור וקפיאה של הרגל.
נעלי פלאדיום - בשימוש ב"יחידות מיוחדות" הנעל כאילו יותר נוחה וכאילו מתייבשת מהר.
נעלי מגנום - פרוייקט ניסויי שהיה במג"ב למציאת נעל טובה יותר לחי"ר. משום מה הנעליים עדיין נמצאות במג"ב (יחד עם נעליים מתוצרת ניו-בלאנס, גלי והיי-טק)
נעלי פושטים - נעליים שמקבלים ביחידת הפשיטה של השייטת. הנעליים מתוצרת חברת גלי הישראלית ואינן נחשבות לטובות או חזקות במיוחד.
קיימות עוד נעליים רבות ושונות חלקן בקנייה עצמית של חיילים בודדים או יחידות.
יש לי תמונות של רוב סוגי הנעליים, אני אנסה להביא אותן לאחר ההתנתקות.

הנה תמונות של נעלי הלוחמים החדשות שנכנסו לשימוש בצה"ל. ע"י עידו403
אתם יכולים להשוות אותן עם התמונות של הנעליים הקלות הקודמות ועם הנעליים הכבדות
תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

מבט מהצד על הנעל, שימו לב לזה שאין תפר מעל אצבעות כף הרגל (שלא כמו בקלות ובכבדות)

פס כחול- כמו בנעליים הקלות הקודמות, ויש גם כל מיני מספרים בתוך הנעל (למה???)

מקום ריק במקום שבו אמור להיות שרוך- כדי שלא ילחץ על הרגל. חיילים רבים נהגו שלא להשחיל את השרוך במקום הזה אז פשוט ביטלו את המקום הזה (בדיוק על העצם)

מבט נוסף מהצד על הנעל

סוליית הנעל. הנעל מיוצרת ע"י חברת בריל (בשונה מהיצרניות של הנעליים הקודמות).

נערך לאחרונה ע"י יוסיפון בתאריך 28-08-2005 בשעה 12:01.
ישן 28-08-2005, 12:35
צלמית המשתמש של יוסיפון

בתגובה להודעה מספר 7 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "נעליים צה"ליות נוספות"

תמונות והסברים ע"י עידו403

נעליים כבדות הן הנעליים שמקבלים רוב חייל צה"ל- בתפקידים לא קרביים, ובחילות הקרביים בתותחנים, ואולי גם בשריון, נ"מ וסטילים (תקנו אותי אם אני טועה)
את הנעליים הקלות מקבלים כל לוחמי החי"ר.

יש מספר הבדלים חזותיים בין הנעליים, הבדל ראשון: החלק הפנימי העליון של הנעל.
בנעל הכבדה הוא בצבע שחור ובנעל הקלה הוא צבוע בפס כחול.

יצרנית הנעליים: את הנעליים הכבדות מייצרת חברת מקריי (אני חושב בארה"ב) ואת הנעליים הקלות מייצרים או ב"אלבה" או ב"עינת"

הבדל נוסף: פס מחורץ בחזית וצידי הנעל. בנעל הכבדה הוא פחות מחורץ ופחות בולט מאשר בנעל הקלה.

ומראה כללי מהצד של שתי הנעליים:

ההבדל במשקל הוא כמה מאות גרמים לכל נעל, שזה מאוד משמעותי ללוחמים שצריכים ללכת ק"מ רבים.
לנעל הקלה יש שני חסרונות בולטים לעומת הכבדה:
היא מתבלה הרבה יותר מהר, ומחירה יקר הרבה יותר.

תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 14:35

הדף נוצר ב 0.10 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר