לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה "רק שני דברים הם אינסופיים: היקום והטמטום האנושי, ואני עדיין לא בטוח לגבי הראשון." -- אלברט איינשטיין ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > השכלה כללית > מדע, טכנולוגיה וטבע
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 02-03-2005, 14:39
צלמית המשתמש של זיו
  זיו זיו אינו מחובר  
L'enfer, c'est les autres

חבר מתאריך: 21.11.01
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי I am me שמתחילה ב "שאלה לגבי תופעה מסויימת ( לא יודע איך להגדיר כותרת לזה..)"

תסלחו לי אם ההסבר שלי יהיה לא מובן קצת... אני מבין את הופעה, אני פשוט לא טוב בהסברים.
כל מי שיודע איך פועלת טלוויזיה, יודע שהוא לא רואה "תמונה נעה" אלא רצף של תמונות מהירות, עם הבדל קטן בינהם. כך מתקבלת אשליית התנועה. טלוויזיה ביתית פשוטה משדרת 25 תמונות בשניה, או ליתר דיוק, 50 חצאי תמונה (שדות) המספר הזה נובע כתוצאה מתדירות מתח הרשת בארץ 50Hz.

ולהסבר. כשאתה מניע משהו מול המסך בתנועה מהירה, הרקע שמאחוריו (המסך) לא נשאר סטטי, אלא הוא נדלק וכבה בתדירות גבוהה (יחסית לעין כמובן. 50Hz היא תדירות נמוכה סתם כך) וברגעים שהמסך לא מאיר, אתה למעשה מאבד את הרקע שלך, ובאותו רגע ההבדל בין המצב המואר של המסך לבין המצב הכבוי מבלבל את העין, והיא מאבדת את הפוקוס על העצם הנע. אגב, את העצם הנע אתה לא יכול לראות בתנועתו גם בלי המסך. אתה למעשה רואה תנועה של עצם, שאתה יודע את צורתו. רק המוח שלך הוא זה שמתרגם את התנועה לדבר שאתה יכול "להבין" (אוף, אני מסתבך) אביא דוגמא, לעולם לא תוכל לדעת את צורתן של כנפי מאוורר המסתובב במהירות אם לא ראית אותן קודם. אבל אפשר לראות את התופעה שהזכרת בקלות אם מניעים את היד מצד לצד מול המסך, וכאן אכן תהייה אשלייה, כי אתה יודע איך נראית היד שלך.

אגב, את התופעה הזו רואים גם כשמתכלים על גלגלי רכב נוסע בסרטים. (בעיקר בקולנוע) במהירויות מסויימות, הם נראים מסתובבים לכיוון ההפוך מכיוון הנסיעה.

במסכים חדשים יותר, עם תדירות גבוהה יותר כמו 100Hz, הדבר מורגש פחות, מפני שלעין קשה יותר להבחין בהבדלים. זו הסיבה שמשתמשים בתדירות זו, הדבר מפחית את הבהוב המסך, שהוא הדבר שגורם לכאבי ראש לאחר צפייה ממושכת.

אפשר גם לראות תופעה דומה כשמניעים מכשיר חשמלי כלשהו, עם דיודות מאירות המופעלות במתח לא קבוע ובעל תדירות ריענון. כמו שעונים עם ספרות אדומות זוהרות.

נערך לאחרונה ע"י זיו בתאריך 02-03-2005 בשעה 14:53.
תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 02-03-2005, 20:25
  משתמש זכר ג_ב ג_ב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 02.11.01
בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי זיו שמתחילה ב "תסלחו לי אם ההסבר שלי יהיה לא..."

עד ל"ברגעים שהמסך לא מאיר, אתה למעשה מאבד את הרקע שלך, ובאותו רגע ההבדל בין המצב המואר של המסך לבין המצב הכבוי מבלבל את העין" ההסבר מצויין... אבל משם והלאה באמת קצת הסתבכת בהסבר.

הסיבה שאנחנו רואים את היד (או כנף במאוורר) "נמרחת" כאשר אנחנו מעבירים אותה מהר מול העין, היא שהקולטנים בעין לא מספיקים להגיב לשינויים, ולוקח זמן לצבעים שהעין קולטת להשתנות.
זה שונה כשחשוך ואז יש פלאש של מצלמה: ברגע אחד נקלטת אצלנו תמונה אחת ברורה, כמעט לא מרוחה (שהרי האור שהתקבל בעין שלנו התקבל מרגע אחד קטן שבו היד כמעט ולא הספיקה לזוז). מה יקרה אם יהיו 50 פלאשים בשניה? נראה הרבה תמונות חדות. אבל אם המהירות של מה שמסתכלים עליו תהיה גדולה, הן לא בהכרח יהיו מחוברות (לא נראה את מצבי הביניים בהם חשוך).

עם טלויזיה וגוף נע המצב די דומה, רק שהאור מגיע מאחור: 50 פעמים בשניה עוברת קרן אלקטרונים ומבהירה נקודות מסויימות על המסך במעין הבזקי אור. אנחנו לרוב לא שמים לב שהתמונה לא רציפה, כי במצלמה כבר התקבלה ה"מריחה" שאנחנו רגילים אליה, אבל אם נשים גוף נע מלפנים נוכל לראות שבעצם יש מעין "פלאשים" שבחלקם ניתן לראות את הגוף הנע, ובחלקן לא. האשליה של כנפי המאוורר האיטיים יותר, נובעת מכך שכנפי המאוורר כבר לא "נמרחות" יותר מידי ושרואים אותן במקומות מסויימים, לפעמים למרות שעברו, בין תמונה לתמונה, את המרחק לנקודה שבה היתה הכנף הקדמית יותר קודם (ולפעמים גם יותר). כלומר, יכל להיות שבתמונה מסויימת ניראה כנף אחת, וב"פלאש" הבא נראה בעצם את הכנף שאחריה, באותו המקום שלפני רגע ראינו את הכנף הראשונה.

אגב, ישנן מצלמות וידאו שמאפשרות צילום כאשר מהירות פתיחת הצמצם מהירה בהרבה ממהירות הצמצם הרגילה. במקרים כאלו, נוצרות תמונות חדות שמגיעות למסך הטלויזיה, וניתן לראות בקלות רבה את העובדה שהסרט מורכב מתמונות בודדות רבות, פשוט כי העין מצליחה להבדיל בין תמונה לתמונה. במצב שכזה, אפשר לראות את אותה התופעה שרואים כאשר גופים נעים מול הטלויזיה (וכמו שזיו הזכיר, אפשר לראות את זה גם בקולנוע).

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://galbarak.co.il/for_other_uses/freshsignature2.png]

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:58

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר