לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה שנה טובה וגמר חתימה טובה לכל החברים ובני משפחותיהם !!! :-) חג שמח !!! חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חברה וקהילה > מה שבלב
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 12-02-2008, 14:53
צלמית המשתמש של חרוב
  משתמש זכר חרוב חרוב אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.05.03
וולנטיינ'ס דיי - יום האהבה העולמי.

יאפ, עוד יומיים, ב14 לפברואר (למאותגרי לוח-השנה שבינכם), יהיה יום האהבה הבינלאומי.
מה שמוכר יותר כוולנטיינ'ס דיי. כלומר, יומו של וולנטיין בתרגום ישיר. אבל... מי זה לעזעזל, וולנטיין ומה קשורה האהבה אליו?!

שאלה פשוטה. כמה חבל שהתשובה היא לא כזאת פשוטה.

אז... מי הוא היה? יותר נכון לשאול: מי הם היו?

הכנסייה הקתולית סיפרה לא על אחד, אם כי 3 קדושים בשם וולנטיין עם 3 אגדות שונות:

הראשון, היה כומר שכהן ברומא במאה השלישית לאחר הספירה. כשהקיסר קלאודיוס ה- 2 החליט שגברים רווקים הינם חיילים טובים יותר מחיילים נשואים ובעלי משפחות, החליט להוציא את הנישואין אל מחוץ לחוק, על מנת להבטיח לעצמו איכות טובה יותר של חיילים. לולנטיין היה קשה לקבל את רוע הגזירה והוא המשיך לחתן זוגות בסתר. כשמעשיו נתגלו, קלאודיוס ציווה להציא אותו אל ההורג.

השני, עזר לנוצרים הכלואים בבתי סוהר רומאים לברוח מהכלא ומהעינויים שהיו מנת חלקם מידי יום וכנראה שנהרג באחת מההתקלויות.

ולבסוף, השלישי והאחרון, שלח ברכה, בעודו כלוא, לנערה צעירה שהתאהב בה, כנראה בתו של הסוהר. לפני מותו, סבורים כי כתב לה מכתב, עליו הוא חתם From your Valentine, ביטוי שמשתמשים בו עד היום במשלוח הברכות ביום הזה.

ויש כאלו שטוענים כי בכלל מדובר על אותו אדם.

לכן מקובל לחשוב שהתאריך 14 בפברואר מציין את יום השנה למותו של ולנטיין בשנת 270 לספירה.

אבל, יש האומרים שהכנסיה הנוצרית קבעה את יום ולנטיין באותו תאריך בו נהגו אנשי רומא העתיקה לחגוג פסטיבל אלילי בשם לופרקליה. במהלך הפסטיבל היתה נערכת הגרלה בה זכו הבחורים בבנות זוג, וחלק מהזוגות היו מתאהבים ומתחתנים. דבר זה אינו נכון. החג ההוא נחוג ב15 ולא ב14 וישנן עוד סיבות לא מעניינות. (הקישור של בלדד השוחי - לסקרנים)

האפיפיור Gelasius הכריז על ה- 14 בפברואר כ- St. Valentine’s Day בסביבות 498 לפנה"ס.

ביום ולנטיין 1348, החלו מעשי רצח המוניים של תושבי שבדיה, גרמניה וצרפת בתושביה היהודים. מעשי הרצח החלו בהאשמה כי היהודים הפיצו את מגפת "המוות השחור" על ידי הרעלת בארות המים. עשרות אלפי יהודים נרצחו ונשרפו חיים, על המוקד, על ידי תושבים זועמים במדינות אלו, וזמן קצר אחריהם הצטרפו מדינות שכנות.
קהילות יהודיות נסו לאזור היחיד בו לא הואשמו בהרעלת הבארות והפצת המגפה: בפולין, שעליה פסחה המגפה (ולא הייתה מאוכלסת אז ביהודים). שם התיישבו ויצרו את קהילת יהדות אירופה הגדולה עד מלחמת העולם השנייה.
במשך שנים רבות היה יום ולנטיין יום ציון לאותם מאורעות אנטישמיים. לאחרונה נשכח ציון כואב זה.
חשוב לציין, שאין קשר בין הפרעות האנטישמיות הללו לבין יום וולנטיין במשמעותו. בדיוק כמו שאין קשר לטבח יום וולנטיין.

בימי הביניים המאוחרים נהוג היה לחשוב בצרפת ובאנגליה שה- 14 בפברואר הינו תחילת עונת ההזדווגות של הציפורים, זמן מתאים להכרזת יום שכולו רומנטיקה.

העדויות הראשונות לחגיגת הוולנטיין הופיעו אי-שם במאה החמש-עשרה אך באנגליה החלו לחגוג את היום רק במאה ה- 17.

באמצע המאה ה- 18 כבר היה מקובל לראות חברים ונאהבים מכל המעמדות החברתיות מחליפים בינהם פתקי חברות ואהבה כתובים בכתב יד.
בסוף המאה, החלו הכרטיסים המודפסים להחליף את אלו שכתובים היו בכתב היד. (וחבל, לדעתי)

ב- 1840 חלה Esther A.Howland למכור את הכרטיסים המודפסים הראשונים בארה"ב בצורה מסחרית.

ב1969 בוטל מעמדו כקדוש על-ידי הכנסייה הקתולית, בשל היעדר הראיות ההיסטוריות לקיומו, כחלק ממגמה כללית של ביטול קדושים שקיומם היה אגדתי לחלוטין.

מקורות:
טבח יום ולנטיין
פרחים
על וולנטיין
על וולנטיין - ממט"ח
בלדד השוחי
כמה עובדות: 1 וגם 2

היום הזה לא נועד לפאר אף קדוש נוצרי או מדת אחרת. הוא לא נועד להפוך אתכם לנוצרים. זה היום הבינלאומי לאוהבים. אני לא רואה בזה שום דבר שלילי.

אז מה עם ט"ו באב? יש לנו כבר חג אהבה. למה אנחנו צריכים עוד אחד? התשובה שלי, למה לא?
אם היו שני ימי אם בשנה, לא הייתם חוגגים לאמא שלכם? כל זוג חוגג את השנה שהוא ביחד ואחד משני הימים האלה: ט"ו באב או הוולנטיינ'ס דיי. ה"חגיגה" יכולה להיות בסך הכל, מכתב יפה, ורד אדום בודד ושוקולד. פחות מ20 ש"ח וקצת השקעה נפשית.

אני לא צריך "תירוץ" כדי להראות לחברה שלי שאני אוהב אותה. ואני אוהב אותה בכל יום. אבל, אם יש לי עוד יום שאני יכול לגרום לה להבין עד כמה אני אוהב אותה ועד כמה היא חשובה לי - למה שלא אעשה כך?

תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה תמונה שהועלתה על ידי גולש באתר ולכן אין אנו יכולים לדעת מה היא מכילה

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 04:30

הדף נוצר ב 0.05 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר