לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 13-02-2008, 18:18
צלמית המשתמש של z00nd
  z00nd z00nd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פילטר שמתחילה ב "כיצד להגיב לפיצוץ גרעיני של ארגון טרור בינ"ל"

אני חושב
שאם ודבר כזה יקרה
היה צורך להתאחד יחד עם כוחות נאט''ו וארה''ב
וללא ספק לכבוש כל מדינה שבה יש איום של קיצונים
מדינות כגון לבנון, סוריה .
לגבי מדינות כמו עירק היה צורך לתגבר באופן משמעותי
את הכוחות .
לגבי מדינות כמו סעודיה ומצרים היה צורך לדרוש מהשלטון
להשמיד את תאי הטרור במדינתם.
וכמובן שלהשמיד את אירן קליל ..

אם ודבר כזה יקרה
זה שינוי דרסטי בתפוסי התנהגות
שלא יכלו להמשך
העולם לא ישתוק
משום שאם זה קרה בישראל זה יקרה בכל מקום
מכאן והלך העולם יסיר את הכפפות נגד אירגוני טרור
ולפי דעתי היה מאמץ עולמי לסיים את חלום הבלהות הזה
אין מנוס , כי אחרת התרבות המערבית תחיה במקלטים אטומיים
ולבסוף גם לשם יחדרו האירגונים ...

ולכן אני בטענה שיש לבצע פעולה כזאת לפני שיקרה אסון כזה !
והוא יקרה אם לא יעשו משהו !

ברור שלא כל הארגונים קשורים זה בזה
ויש כאלה עויינים אחד כלפי השני
אבל בסופו של דבר המטרה אותה מטרה להכחיד ואתנו ואת המערביות
ולכן ברגע שארגון אחד יעשה צד לכיוון הזה
ארגונים אחרים לא יהססו כי אין להם מה להפסיד ובכל רגע
שהם לא עושים משהו למען השג בתחום
הציבור בורח מהם !

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 13-02-2008, 18:31
  משתמש זכר קרן-אור קרן-אור אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.09.06
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי פילטר שמתחילה ב "כיצד להגיב לפיצוץ גרעיני של ארגון טרור בינ"ל"

שאלות תם:
1. האם אחרי 9/11 ארה"ב ריסקה מטוסי נוסעים אזרחיים של מדינות תומכות טרור על ערים של ה-"אוייב"? או שהיא פשוט תקפה כל בסיס של אל-קעידה שהיא יכלה?
2. בשתי ההפעלות המבצעיות של נשק גרעיני נהרגו עשרות אלפי אנשים; ארה"ב, למשל, יכולה בהחלט להרוג מספר דומה של אזרחי אוייב באמצעים קונבנציונליים לגמרי.
אז למה אתה מניח שנשק גרעיני הוא מין טאבו, קטגוריה בפני עצמו שמחייב תגובה מאותה קטגוריה?
מה יקרה אם, למשל, יופעל נשק גרעיני וייהרגו עשרות אזרחים בלבד? (בגלל הפעלה במיקום או תזמון שגוי, תקלה טכנית, התרעה מראש)
לעצם העניין, כל הסלמה בטרור הבינ"ל פשוט תחזק את המלחמה נגדו. כיום ממילא אף אחד לא מנסה להרתיע את הטרור, אלא פשוט להשמידו.
ישן 13-02-2008, 22:00
  שטורס שטורס אינו מחובר  

חבר מתאריך: 31.01.07
זה קל: התגובה צריכה להיות נגד מדינות ציר הרשע כולן

ציטוט:
במקור נכתב על ידי פילטר
יש לי שאלה, מקווה שתישאר תיאורטית.

נניח שאל-קעידה מפעיל מזוודת נפץ גרעינית חס ושלום בתל אביב/פילדלפיה/לונדון, איך המדינה הנפגעת צריכה להגיב ?
ברור שהתגובה לנשק גרעיני היא נשק גרעיני, אבל זה סביר כשהאוייב הוא מדינה.

מה עושים כשלאוייב אין מדינה ?
יפציצו את איסלמבד ? דמשק ? טימבוקטו ?

ואולי לא יגיבו בכלל בנשק גרעיני ?

בלי להפלות אף אחת מהן. תגובה גרעינית. למשל בפצצות נויטרון שרדיוס הנשורת שלהן קטן.
או בפצצות מימן - שהורסות ערים שלמות בצורה יעילה.

אבל זה לא העניין פה: השאלה עצמה שווה דיון וחשיבה ולו מהפן ההרתעתי: איך אתה מרתיע את האויב - יהא אשר יהיה - מלכתחילה מלממש תסריט כזה?
זאת החכמה.

זו טעות לחשוב שלאל קאעידה אין נקודות תורפה. יש לו ועוד איך.
וניתן להזיק לו מאד מבלי להשתמש בנשק גרעיני.
ההרתעה במקרה כזה צריכה להיות משולבת: מול מדינות מטורפות, מול ארגונים, ומול אוכלוסיות תומכות טרור.
בעקרון, מה שצריך לעשות כבר היום הוא לגבש מדיניות כזאת - ולהכריז עליה אם בחשאי ואם בפומבי, כך שהמדינות והארגונים העלולים לבצע דבר כזה יהיו מודעים מראש למחיר הודאי שישלמו במקרה כזה. זוהי בעצם יצירת משוואת הרתעה אמינה. בדיוק כמו שבריה"מ ותושביה ידעה אז מה המחיר שתשלם על התקפת פתע - כך האיסלם , המדינות המטורפות, הארגונים הלא מדינתיים והאוכלוסיות תומכות הטרור צריכות להיות מודעות מבעוד מועד לתסריטי יום הדין.
יצירת המודעות הרחבה היא קריטית: כל איש ואשה וילד במרחב האיסלמי חייב להפנים את תסריט יום הדין, לדעת מה עושה פצצת אטום שנופלת לו על הראש, מה זאת פצצת מימן, מה זה פצצת ניוטורונים, מה קרה להירושימה, וכמה התקדם הנשק הגרעיני מאז...בדיוק כמו שאזרחי המערב והמזרח חיו תחת איום השמדה כולל במשך עשרות שנים - כך צריכים לחיות המוסלמים הפנטים ותומכיהם.. זה יכול להעושת באמצעות כלי התקשורת האלקטונית, האינטרנטף הרדיו וכו'.

במקרה שבכל זאת יש שימוש ראשון בנשק גרעיני מצד ארגון / מדינה איסלמית כנגד מדינה מערבית, אפשר לדעתי לבצע את הצעדים הבאים:

תחילה, יש לבצע גביית מחיר בחיי אדם מכל השלושה - מדינות, ארגונים, ואוכלוסיות תומכות טרור - שהן התשתית האנושית והמבצעית של ארגונים אלו מאז ומתמיד:

1. הפצצות מרבד קונבצניונליות על השבטים בגבול פקיסטן-אפגניסטן - מתוך מטרה לחסל אותם. השמדת אוכולסיה ממש. בלי הרבה שיקולי מוסר: הם איבדו את הגנתה של אמנת ז'נווה ושאר ירקות שלא צפו מצב של עימות גרעיני כנגד אזרחים ומדינות במבצ של שלום או אי לוחמה.

2. חיסול מרכזים סוניים קיצוניים תומכי אל קאעידה בעיראק - מאותה סיבה.

3. הריסת מרכזים מוסלמים דתיים חשובים בסעודיה ובעוד ארצות. לאקט זה חשיבות אדירה, כי הוכח היסטורית שהרס מרכזים דתיים, כמו למשל בית המקדש היהודי, גורם להאצת תהליכי רפורמציה בדת. דבר שהאיסלם זקוק לו מאד. אם תיהרסנה מכה, מדינה וקום עד היסוד, באופן כזה שהכעבה תיהפך לאבק פורח רדיואקטיבי, ולא ניתן יהיה להתקרב למקום מאות שנים - האיסלם ייאלץ למצוא לו מקומות אחרים להתכנסות המונים - או לחדול מהמנהג הזה. זה כשלעצמו יתחיל תהליך של התפוררות המרכז הדתי והאיסלם בתור דת אוניברסלית בעלת מרכז , ליבה, רבת עוצמה ומקודשת, מכושפת הייתי אומר. ומכאן הדרך ללחץ נוסף עליו ולקריסת דוגמת ההתפשטות האימפריאליסטית שלו תהיה קצרה יותר.

4. הטלת מצור ימי אווירי ויבשתי מוחלט על מדינות תומכות טרור (סוריה, איראו, לנבנון, פקיסטן, תימן, צ. קוריאה) באופן שיביא לרעב וקריסה מוחלטת של הכלכלות שם והתקוממות האוכלוסיה.
ישן 13-02-2008, 22:28
צלמית המשתמש של z00nd
  z00nd z00nd אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.04.06
בתגובה להודעה מספר 31 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "יצא לי להתקל בתאוריה הגורסת כי איראן הצליחה להניח את ידה על נשק גרעיני רוסי"

תהיה בטוח שלאירן יש פצצות לא קונבנציוליות ...
כל ההפחדה של הציבור בנושא הגרעין , היא הטעיה אחת גדולה
ישראל לא מפחדת מנשק הגרעיני עצמו
אלה מההשפעות של ייצור עצמי , מדד לכוח
אם לאירן היו פצצות מיצור עצמי שלא היו תלויות בספקים חיצונים
הם יוכלו להחזיק קצר את כל האזור ..

על כל פיפס שתעשה הם יציבו את הטילים מולך
חופש הפעולה שלך יצטמצם דרסטית
למרות שגם לך יש נשק כזה
ידיעה שישנו סיכוי להפגע מטיל כזה ,תגרום לישראל להתבצר ולהתגונן
ולא לתקוף ..

זה שיש לאירן נשק כזה היום בכמות מזערית זה נכון
בכל זאת סחר בנשק כזה בלי למשוך תשומת לב
כמעט בלתי אפשרי

אבל אירן לא תוכל לאיים עם 3 פצצות על ישראל
היא צריכה להציג ארסנל מרשים .

ישן 13-02-2008, 23:51
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01

בניגוד גמור להנפצות המקובלות שהוחדרו בכוח במשך שנים לראשי אזרחי ישראל,
לא קיים ארגון גרילה, מחתרת או טרור שלא נשען במידה רבה על צבא סדיר של מדינה קיימת.
אם זה הוויאט-קונג וצפון ויאטנם, הפרטיזנים של טיטו והבריטים, הגירלס הספרדים והבריטים, לוחמי החופש הקובנים והפיליפינים וארה"ב, הפרטיזנים האוקראינים והבילורוסים שנשענו על הצבא האדום, הבדואים (של לורנס איש ערב) על הבריטים, הפו"ש והפו"ל על אורד הידיד ווינגייט... אל קעידה של שנות ה-80 על ארה"ב, FLN (אלג'יר) נשען על מצריים וטוניס, מוג'הידין חאלק נשען על עירק...

הפתח נשען מסורתית על מצריים, החמאס נשען במקור על האופוזיציה במצרים ועל איראן וסוריה. כנ"ל חיזבאללה, הג'יהאד האיסלמי, החזיתות, ה-PKK הכורדית,

בקיצור, לוחמי חופש וטרוריסטים נשענים בהכרח על מדינה ופועלים כזרוע ביצועית שלה במקום ובזמן מסויים. על אותה מדינה לשאת באחריות על פעולות הטרור או הגרילה שהיא מפעילה.

ישן 14-02-2008, 00:08
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
מי אמר "הכללה"?

מצטער שאני הורס את ההתלהבות של צעירי הפורום (לא שאני זקן...) אבל הצהרות מתלהמות בסגנון "להחריב את צפון פקיסטן" פשוט לא מציאותיות. סביר להניח שפיגוע גרעיני - בין אם במתווה פצצה מלוכלכת, וביתר שאת במקרה של פיצוץ גרעיני per se - יכלול בתוכניתו גם נטישת שטחי האימונים וההיערכות, ע"י הגירה או התפזרות למיקום גיאוגרפי אחר.
אם, לצורך ההנחה, אל-קעידה יפעיל פצצה גרעינית בחוף המזרחי של ארה"ב אני מניח שאנשיו ידאגו בעוד מועד להיעלם מצפון פקיסטן ודרום אפגניסטן במהירות. זה לא בהכרח יעבור בצורה מושלמת, אבל יצור מצב שבו באמת אין למי להשיב מכה בסדר גודל שאנו חושבים עליו כבר-השוואה.
אחת הבעיות הקשות שהוכחו במלחמות העידן החדש היא שהאויב לא יושב קבע במיקום בודד, ולראיה שובם של הטליבן וא"ק לפעילות באפגניסטן לאחר כמה שנים שקטות יחסית לאחר ה-so called תבוסה לכוחות ארה"ב ונאט"ו.

ישן 14-02-2008, 00:29
צלמית המשתמש של סירפד
  סירפד מנהל סירפד אינו מחובר  
מנהל פורום צבא ובטחון

חבר מתאריך: 04.05.02
פתרון לא סביר. חד וחלק
בתגובה להודעה מספר 35 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "במקרה של פיגוע רחב היקף כמו פיגוע גרעיני, גורם הענישה לא יהיה מופנה נגד ארגון טרור זה"

גם בשטחים באפגניסטן ופקיסטן שמוגדרים "תומכי טרור" אי אפשר להגדיר 100% מהאוכלוסיה כתומכת טרור, וענישה קולקטיבית במימדים מפלצתיים שכאלה לא תתקבל ע"י אף הנהגה שפויה - ולא משנה מה הגורם שהביא לכך.
אני ממש לא אוהב להשתמש בקלנסי כדוגמא, אך אני נאלץ להביא דוגמה שכבר עלתה פה בעניין הספר -"צו נשיאותי". גם אז סירב הנשיא (שדומה באופיו וגישתו לקלינטון יותר מאשר לבוש) להפוך עיר במדינה ריבונית למגרש חניה רק מתוקף יצר נקמנות כלשהוא.
תמצא את הזמן וקרא את "Lone Survivor" של מרקוס לאטרל על כשלון מבצע Redwing, אני חושב שזה יתרום לשינוי דיעה חריף בעניין תמיכת האוכלוסיה המקומית בטליבן/א"ק.

ישן 14-02-2008, 09:23
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
את אותו הדבר ניתן לומר גם במלחמה כנגד מדינה בה שולט רודן
בתגובה להודעה מספר 36 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "פתרון לא סביר. חד וחלק"

או אפילו נגד מדינה דמוקרטית (אף פעם אין 100% תמיכה מקרב המצביעים במועמד אחד, ומה עם כל הילדים שלא הצביעו ואל ניתן לדעת האם הם תומכים באותה ממשלה או לא?).

הפצצת תגובה לא באה על מנת לספק יצר נקמנות ואכן לא בטוח שהיא בכלל תפגע באותו ארגון, אבל, ארגוני טרור ברמה של אל-קאעידה חייבים מדינות שיתמכו בהם מבחינת שטחי אימון, כספים, נשקים ותחמושת, מקלט,ועוד.

ברגע שמדינה כזו מסרבת להענות לדרישת מדינות המערב להספיק את מעורבותה בטרור, היא הופכת את עצמה למטרה במקרה וארוע טרור התרחש.

אם לא תהיה הרתעה מסוג זה, הרי שהמלחמה בטרור תפשוט את הרגל
מהרגע בו ארגוני טרור ישתמשו בפעם הראשונה בטרור לא קונבנציונלי.

ישן 14-02-2008, 09:56
צלמית המשתמש של nsdq160
  nsdq160 nsdq160 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 08.08.04
הנחות מוצא מאוד בעייתיות
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי stoned שמתחילה ב "את אותו הדבר ניתן לומר גם במלחמה כנגד מדינה בה שולט רודן"

הדיון הזה מתבסס על שורה של הנחות מוצא מאוד בעייתיות. בשל אילוצי זמן אני אתייחס רק לאחרת מהן. רוב הדיון פה נסוב על שאלת התגמול על פיצוץ ההתקן הגרעיני. אבל, לא ראיתי פה כמעט התייחסויות לשאלה איך יודעים מהי הכתובת? בניגוד לעולמו של טום קלנסי, במציאות יש קשיים רבים בדרך לזיהוי מהיר ואמין של האחראים לייצור והפעלת ההתקן הגרעיני. קיים תחום שלם, המכונה Nuclear Forensics, העוסק בדיוק בשאלה זו. אני יכול להעיד שמשיחות עם הרבה אנשים העוסקים בסוגיה זו ביום יום, הסיפור מאוד מסובך וייתכן ויעבור זמן רב בטרם ניתן יהיה לנסות ולהעריך מי עומד מאחורי הפיצוץ, זאת באם אף גורם לא לקח אחריות (וגם אם כן, יש לאמת את האמינות של לקיחת האחריות). אני לא אכנס לאספקטים הטכניים המדוייקים, בין השאר מאחר ואינני פיזיקאי, אך קיים קושי רב לאסוף מראש "DNA גרעיני" ולהקים מאגר שניתן יהיה להשווות את תוצרי הפיצוץ למופיע בו. קיימות כל מיני יוזמות בתחום, חלקן ברמה מולטילטראלית גלוייה, וחלקן נמצאות בעולם החשאי יותר.
ורק כדי למחיש עד כמה הבעיה סבוכה, נתאר מצב שבו זיהוי תוצרי הפיצוץ מצביע על כך שמקור החומר הבקיע בצ'כיה. האם בתגובה תוקפים את צ'כיה? האם לא ייתכן שהחומר הגיע בדרך לא דרך למבצעים מבלי שהמדינה שמקור החומר הבקיע הוא אצלה מודעת לכך. ומה אם מצב שבו יש ניצול מכוון של מצב זה בכדי לנסות ולגרום לעימות בין מדינות על-ידי ניסיון הפללה של מדינה לא קשורה, בתסריט דומה לזה שכבר הוזכר בתחילחת דיון זה?

נערך לאחרונה ע"י nsdq160 בתאריך 14-02-2008 בשעה 09:58.
ישן 14-02-2008, 11:14
  שטורס שטורס אינו מחובר  

אם לשיטתך לא ניתן טכנית - בטח לא באמצעים שבידי ישראל-לדעת בודאות
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "הנחות מוצא מאוד בעייתיות"

מי ייצר את המתקן, מי שילח אותו, מי מימן ומי פוצץ - אז מה הטעם בחקירה?

יש הכרח לחשוב על אמצעים אחרים. רשימת החשודים מוגבלת - ולצורך זה, לא נראה לי דחוף או חשוב במיוחד להבדיל בין אל קאעידה או חיזבאללה.

במקרה של אל קאעידה, אפשר להפציץ בתגובה גרעינית את האיזור בפקיסטן שם מתגוררים מרבית תומכיו, וכן את אפגניסטן.
במקרה של חיזבאללה - לבנון, איראן, סוריה הן כתובת. אולי רק איראן תחטוף לבסוף - אבל אם איראן תדע שמדיניות המערב היא שהיא חוטפת בכל מקרה של פיגוע טרור גרעיני, לא חשוב אם היא באמת ידעה עליו מראש או עמדה מאחוריו או לא - זה יהיה תמריץ אדיר לאיראן לצאת מרשימת המדינות תומכות הטרור. אתה לא חושב?
לפיכך אני סבור שעצם האפשרות התיאורטית של פיגוע גרעיני ללא כתובת מדינתית יכולה להיות גם הזדמנות גדולה למערב: היא מחדדת בפני כל הצדדים את השאלות של מהי תמיכה בטרור? לאן כל זה יכול להיתדרדר?
וזהלא רע כ"כ.
ישן 14-02-2008, 12:10
צלמית המשתמש של stoned
  stoned stoned אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.11.02
אני לא נותן חשיבות גדולה מדי למקור החומר הבקיע בפצצת האטום.
בתגובה להודעה מספר 38 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "הנחות מוצא מאוד בעייתיות"

גם אם מצאת שמקור החומר הבקיע הוא ממדינה X, אתה צריך להתחיל לחקור כיצד הוא הגיע לידי הטרוריסטים. האם הוא נמסר כחלק מתמיכת אותה מדינה באותה פעולת טרור, האם הוא נמכר עבור בצע כסף, האם הוא נגנב וכו'.

פעולת התגובה צריכה להיות נגד כל אותן מדינות עליהן ידוע שהן מהוות בית חם עבור ארגוני טרור. לא משנה באמת איזה ארגון עשה זאת או האם הוא קשור דווקא למדינה תומכת טרור א' או ב'. ברגע שמתרחש ארוע מסוג זה (וסמיוחד אם הוא מתרחש בישראל, מה שיכול לגרום לפגיעה אנושה במדינה) כל מדינה שלא הסכימה לשתף פעולה עם המערב ולהלחם עימה בארגוני הטרור צריכה לחטוף, באופן אוטומטי.

ישן 14-02-2008, 10:56
  שטורס שטורס אינו מחובר  

נטישת פתע המונית או הגירה המונית הם סימן מעיד ראשון במעלה
בתגובה להודעה מספר 34 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "מי אמר "הכללה"?"

למשהו גדול שעומד להתרחש. שירותי מודיעין רבים יעלו על זה. אנשים לא יכולים סתם להעלם ממקום X ולהופיע במקום Y ללא כל הסבר.
זה אולי לא ימנע את הפיגוע - אבל ימקד את התגובה.

שנית, אל קאעידה ובן לאדן מצאו מסתור כנראה בשבטים הפנטים בפקיסטן, גבול אפגניסטן. שמספקים להם מקלט, מזון, שירותי תקשורת וכו'.
בין לאדן ושות' צריכים לדעת שיקיץ הקץ - literally - על כל השבטים התומכים בהם, בכל מקום בעולם, בתגובה על פיגוע אב"כ נגד מטרה מערבית. הם ייהרגו, ייפצעו, יילקחו בשבי, בתיהם ורכושם יוחרם. וזוהי רק התחלה. למעשה תיגזר עליהם כליה. הם מונים מיליונים רבים, ולא פשוט לנייד אותם.

פגיעה אוטומטית במדינות תומכות הטרור היא צורה נוספת לתגובה: תוגדר רשימה של מדינות אלו, ובמקרה של פיגוע גרעיני כזה, תופעל נגדן תכנית הפצצה גרעינית אוטומטית. "בלי חרטות". המדינות האלו צריכות לדעת שההבדל בין קיום להשמדה הוא הסתלקותן המלאה מתמיכה בטרור.

שים לב להדגשה של האוטומטיות שבענין: זה חשוב מאד.
בזמנו, בריה"מ פיתחה לפי השמועה מערכת הפעלה אוטומטית של הנשק הגרעיני שלה, שנועדה למקרה שכל הנהגתה המדינית - צבאית - בטחונית "תיערף" בהתקפת פתע. המערכת נבתנה מחחישני קרינה ומכל מיני אינדיקטורים, שהיו אמורים לזהות שארעה התקפה גרעינית על בריה"מ, ולהפעיל את מכת תגמול אוטומטית כלפי המערב.
עצם קיום מערכת כזאת מאותת למערב שגם אם המכה הראשונית שהוא ינחית תהיה מוצלחת ביותר ותחסל כל מי שיכול לתת הוראה להחזיר מכת תגמול - מערכת אוטומטית תעשה את זה, והוא לא יישאר ללא תגובה.

לדעתי, רכיב כזה של אוטומטיות בתגובה צריך להיכנס למערך השיקולים והאמצעים של המערב מול תסריט של פיגוע גרעיני: מדינות תומכות טרור + אררונים + אוכלוסיות תומכות טרור צריכים להפנים שבמקרה של "הצלחה" קולוסאילת מבצחינתם - היינו פיגוע גרעיני במערב - לא יישאר להם הרבה זמן לחלק סוכריות ובקללוואה ברחוחות, כי עצם הפעלת המתק שיפוצץ את הפצצה על עיר במערב תהיה שקולה להתאבדות עצמית קולקטיבית שלהם עצמם: הם יזמינו את המוות אל בתיהם תוך דקות ספורת, בצורה אוטומטית, ולא חשוב מה תהיינה תוצאות ההתקפה שלהם עצמם.
ברגע שאתה יוצר משוואת הרתעה אוטומטית כזאת, של תגובה אוטומטית מסוג "1,000,000 מידות כנגד מידה" (כנגד כמות ה- MT שתיפול על ראשי אותן מדינות וארגונים בתגובה ל- KT הבודדים שיצליחו אולי להבריח ולפוצץ ) - אתה בעצם מונע את התפתחות התסריט והחשיבה המבצעית בכיוון הזה, ואתה מחליש מאד את הקשר בין מדינות לארגונים כאלו. אף מדינה שפויה או חצי שפויה לא תרצה להיות ברשימה המפוקפקת מאד של המדינות שיחטפו 100 MT אוטומטיים כאלו, אחרי פיגוע גרעיני. והם תעשינה הכל להשתחרר ממנה.

אז אולי האיום בפיגוע גרעיני כזה אינו רק בעיה, אלא גם הזדמנות....
ישן 14-02-2008, 13:51
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...

לפני מלחמת המפרץ השניה נכתבה עבודה במסגרת פו"ם שהציעה להודיע פומבית שבמקרה של פגיעה גרעינת בישראל - בין אם ע"י מדינה,בין אם ע"י אירגון טרור, בלי התחשבות באמצעי: טיל, מזוודת נפץ או פצצה מלוכלכת - המכה השניה תהיה כנגד שלוש הערים הקדושות לאיסלם: מכה ומדינה (בערב הסעודית) וכרבלא או נג'ף (בעירק, שתיהן קדושות לאיסלם, אני לא זוכר איזו מהן הופיעה בעבודה).
תקציר של העבודה התפרסם כמאמר במערכות ועור מעט רעש.
כמובן שהמטרה היא הרתעה של כל מוסלמי בעולם, בלי שיהיה צורך לחפש מי היורה/מפעיל.
מסתבר שיש מי שחושב על כך גם מעבר לים. באוגוסט האחרון חזר על עיקרי הרעיון המתמודד לנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית טום טנקרדו.

ישן 14-02-2008, 14:57
  שטורס שטורס אינו מחובר  

היתה גם הצעה של כמה כותבים בהארץ, פדהצור נדמה לי אחד מהם,
בתגובה להודעה מספר 53 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "לפני מלחמת המפרץ השניה נכתבה..."

שדנו באפשרות להרתעת איראן והעלו בחכתם את הרעיון המדהים הבא: ישראל תודיע שכל שיגור טיל מאיראן לכיוון כללי מערב ישראל - ייחשב לשיגור גרעיני, ותופעל תכנית תגמול אוטומטית גרעינית בהתאם...

לא ברור מה צריכה לעשות ישראל אם היא מגלה רק הכנות לשיגור טילי/ם לכיוונה ...

ולא ברור מדוע חושבים המציעים שאיראן לא יכולה להעמיד אולטימטום דומה: כל שיגור של טיל ישראלי לכיוון כללי איראן - ייענה בתגובה גרעינית איראנית אוטומטית.

רעיון זה כמובן עלה בהקשר של יצירת הרתעה אמינה מול איראן, וכשכבת הגנה / הרתעה נוספת מול איראן, בנוסף לחץ ושאר ירקות.
ישן 14-02-2008, 15:33
צלמית המשתמש של יוסיפון
  יוסיפון מנהל יוסיפון אינו מחובר  
מנהל פורומי צבא ובטחון, מילואים והלוחות

חבר מתאריך: 07.04.02
Facebook profile Follow me...
כתבה
בתגובה להודעה מספר 57 שנכתבה על ידי nsdq160 שמתחילה ב "ההתייחסות של פדהצור"

אז מה אם יש להם תסביך שאהידים?

ההנחה שלא ניתן להרתיע מדינה מוסלמית קיצונית כמו איראן, אינה נכונה. עדיף שישראל תתמקד בבניית יכולת מכה שנייה אמינה

מאת ראובן פדהצור
[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין:
http://news.fresh.co.il/icons/haaretz.gif]

במשך יותר מארבעה עשורים של מלחמה קרה נמנעה השמדת המין האנושי בגלל הרתעה הדדית בין שתי מעצמות-העל. היציבות האסטרטגית התבססה על מאזן אימה ועל מה שכונה "השמדה הדדית מובטחת" (MAD - Mutual Assured Destruction). לכל אחד מהצדדים היה ברור כי אפילו יצליח להפתיע את יריבו ויתקוף אותו בכל כלי הנשק הגרעיניים שברשותו, ייוותרו בידי המותקף די פצצות כדי לגרום לתוקף הרס מוחלט.

תיאוריית ההרתעה הגרעינית, שפותחה בעיקר על ידי אקדמאים אמריקאים, עברה שינויים לא מעטים מאז אמצע שנות ה-40 ועד שגובש ה-MAD באמצע שנות ה-60, בעיקר על ידי שר ההגנה, רוברט מקנמרה. ואולם, מרגע שמקנמרה הצליח לשכנע את ההנהגה הסובייטית שרק נכונות שני הצדדים לחשוף עצמם להשמדה מוחלטת על ידי היריב היא הדרך היחידה להגיע להרתעה יציבה, נהפכה תפישה זו לאבן היסוד של ההרתעה הגרעינית ולזו שהבטיחה את המשך קיומו של העולם.

הצטרפותן של מדינות נוספות למועדון הגרעין לא הובילה לשינוי התיאוריה. בריטניה, צרפת וסין לא קראו תיגר על תפישה זו, והיה ברור כי החשש מהשמדה מוחלטת על ידי ברית המועצות (במקרה של בריטניה וצרפת) או על ידי ארצות הברית (במקרה של סין), מרתיע אותן משימוש בכלי נשק גרעיניים.

הניסויים הגרעיניים שביצעו הודו ופקיסטאן במאי 1998 יצרו חשש כי המודל של הרתעה הדדית בין שתי המדינות ייכשל. דובר על הבדלי תרבויות בין השתיים, על המרכיב הדתי במאבק ביניהן ועל קיצוניות הפקיסטאנים. והנה, כעבור שנה, פרץ בין הודו לפקיסטאן משבר, הידוע בשם "משבר קרגיל", שאיים להוביל למלחמה. התברר כי דווקא הנשק הגרעיני שנמצא בידי שתי המדינות הוביל את מנהיגיהן לריסון. החשש מהידרדרות המשבר למלחמה גרעינית מנע את ההסלמה.

משבר קרגיל חיזק את התפישה כי מנהיגים של מדינות בעלות נשק גרעיני יימנעו מלעשות בו שימוש מול מדינה גרעינית. אין זה משנה כלל, גרסה אותה תפישה, מה דתם של המנהיגים ומה השקפת עולמם. החשש מפני הרס מדינתם, וקרוב לוודאי שגם מותם שלהם, ירתיע אותם. מנהיג אינו מתאבד עם מדינתו, ואין לשום מדינה אינטרסים לאומיים כאלה שהשגתם מצדיקה הרס ואובדן שישית עליה יריב גרעיני.

חשיבה זו, שלפיה הנשק הגרעיני הוא המרתיע האולטימטיווי, הובילה גם את דוד בן-גוריון להגות את תוכנית הגרעין הישראלית. גם מנהיגי מדינות ערב הקיצוניים ביותר, ששאיפתם היא השמדת ישראל, יירתעו מלממש את זממם, אם יידעו שבידי ישראל יש נשק גרעיני. לקחי המלחמה הקרה רק איששו את התזה של בן-גוריון, והבהירו כי ברגע האמת ירתיע הגרעין הישראלי את מי ששואף להשמיד את ישראל.

בלי עכבות

והנה בא פרופסור ברנרד לואיס, מבכירי המזרחנים בעולם, וכופר בתקפותה של תזה זו בהתייחס למזרח התיכון. מה שנכון היה בתקופת המלחמה הקרה, קובע לואיס, לא תופס לגבי איראן. "יש הבדל קיצוני בין איראן לממשלות אחרות שברשותן נשק גרעיני", כתב לואיס בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" ב-8 באוגוסט. "ההבדל הוא השקפת העולם האפוקליפטית של שליטיה הנוכחיים של איראן, המתבטאת בחדות בנאומים, במאמרים ואפילו בספרי לימודים, ומעצבת את מדיניותו של מחמוד אחמדינג'אד. ספרי הלימודים באיראן אף פוקדים על אזרחי המדינה הצעירים להתכונן למאבק הגלובלי הסופי נגד האויב הרשע, ארצות הברית, ולהכין עצמם לקראת הזכות המיוחדת של מות קדושים".

מסקנתו היא שאם יהיה בידי איראן נשק גרעיני, לא יחילו על עצמם מנהיגיה את המגבלות שהיו מנת חלקם של מנהיגי המדינות הגרעיניות האחרות. יש חשש גדול, הוא כותב, שלאחר הצטיידותם בפצצות גרעיניות, ישגרו אותן האייתולות לעבר ישראל. "התקפה ישירה על ארצות הברית", קובע לואיס, "היא פחות סבירה בעתיד הקרוב. ישראל היא מטרה קלה ונוחה יותר, ואחמדינג'אד כבר הוכיח שהוא חושב בכיוונים דומים".

לואיס מתמודד עם שני טיעונים שאמורים להוות גורמים מרתיעים אפשריים מפני שימוש איראני בגרעין. הראשון הוא העובדה שהתקפה שתמחק את ישראל מהמפה תשמיד גם את הפלשתינאים, והשני הוא החשש שמתקפה גרעינית על ישראל תוביל לתגובה מוחצת מצד ישראל, שהרי זו ודאי נקטה את כל הצעדים הדרושים למכת נגד קטלנית.

בהתייחסו לאפשרות הוודאית שהשמדת ישראל תוביל גם למותם של מיליוני פלשתינאים, מציין לואיס כדוגמה את פיצוץ השגרירויות האמריקאיות בקניה ובטנזניה על ידי אל-קאעדה ב-1998, פיגועים שהובילו למותם של כמה דיפלומטים אמריקאים ולמאות הרוגים מוסלמים, וכותב: "תמיד היה ברור שלטרוריסטים הפועלים בשם האיסלאם לא היו עכבות או הסתייגויות, אפילו לנוכח האפשרות שיטבחו במספר גדול של אחים מוסלמים. האמרה 'אללה יכיר את שלו' משמשת בדרך כלל להסברת האדישות הזאת, ופירושה שבשעה שהכופרים הלא-מוסלמים יילכו לגיהנום, המוסלמים יישלחו ישר לגן עדן. לפי השקפת עולם זו, הטרוריסטים עושים למעשה טובה לקורבנותיהם המוסלמים".

ההתרעה הטמונה בגורם השני - החשש מפני תגובה ישראלית הרסנית - "נחלשה במידה ניכרת בשל תסביך השאהידים הפושה כיום בחלקים רבים של העולם המוסלמי". התסביך הזה נעשה חשוב יותר בימינו, כותב לואיס, בשל החזון האפוקליפטי של האיראנים. אצל המוסלמים השיעים מדובר בחזרתו של האימאם הנעלם, שלהופעתו ממתינים מדי יום, חזרה שתביא לניצחון הסופי של כוחות הטוב על הרע. אחמדניג'אד ותומכיו, כותב לואיס, מאמינים בוודאות כי הזמן למאבק הגלובלי הסופי הוא עכשיו, וכי הוא כבר החל ונמצא בשלב מתקדם.

"בהקשר זה", כותב לואיס, "להרתעה שביסוד ה-MAD, שעבדה בצורה כה מוצלחת במלחמה הקרה, אין כל משמעות. בקץ כל הימים תהיה ממילא השמדה מוחלטת. מה שמשנה הוא מה יהיה יעדם הסופי של המתים. הגיהנום לכופרים, וגן העדן למאמינים. לאנשים עם הלך מחשבה כזה, MAD אינו מהווה מעצור, אלא דווקא תמריץ".

הנהגה רציונלית

עד כאן התיאוריה האפוקליפטית של לואיס. מפחיד, אך לא בהכרח תקף. התזה של לואיס מבוססת על הכללות והשלכות מהמקרים הפרטיים של מתאבדים למישור הלאומי, והיא מתעלמת מהניסיון ההיסטורי של התנהגות ההנהגה האיראנית בסכסוכים קודמים.

עד לפני כמה שנים התקבלו התיאוריות של לואיס כתקפות וכבסיס לעיצוב המדיניות האמריקאית במזרח התיכון. אולם, לאחר אירועי 11 בספטמבר, שבעקבותיהם "זנח את הזהירות האקדמית", כדברי מבקריו, נמצאות דעותיו במחלוקת חריפה בקרב מזרחנים. לואיס היה מהראשונים ללחוץ על הממשל האמריקאי לצאת לעימות מזוין בסדאם חוסיין בעקבות פיגוע התאומים. ללואיס היה משקל חשוב בהחלטה לצאת למלחמה ב-2003, ובחשיבה שגרסה כי בעקבותיה ניתן יהיה להקים משטר דמוקרטי בעיראק.

מבלי להיכנס לוויכוחים בין לואיס למבקריו, ברור כי ראייתו וניתוחיו את ההתפתחויות באזורנו לוקה במידה רבה במאובנות מחשבתית. על רקע זה יש לבחון את תזת האפוקליפסה האיראנית. לואיס קובע כי כשם שטרוריסטים מוסלמים היו מוכנים לפגוע במטרות מערביות תוך ידיעה שייהרגו גם מוסלמים רבים, כך לא יהססו המנהיגים האיראנים לפגוע בישראל ולהרוג מיליוני מוסלמים. זו השלכה מהמישור הפרטי ללאומי, שאינה תופסת בהכרח. מה שמוכן מתאבד בודד לעשות, אינו מעיד דבר על החלטתה של הנהגה לאומית.

לואיס מאשש את טענתו בהסתמכו על ספרי הלימוד באיראן ועל הקריאה לצעירים להיות מוכנים להקריב את חייהם. הוא מצביע גם על התפישה האפוקליפטית של מלחמת הטוב (האיסלאם) ברע (הכופרים), כבסיס אפשרי לנכונות להתאבדות לאומית. גם רבנים יהודים מדברים על מאבק טוב ברע, אך אין בכך כדי ללמוד על תוכניות פעולה אופרטיוויות. האם ישראל מוכנה להשמיד מדינה מוסלמית כדי לממש את ניצחון הטוב?

ניסיון העבר מלמד כי ההנהגה האיראנית הקיצונית, בראשותו של הקיצוני מכולם האייתולה חומייני, נהגה ברציונליות מובהקת ברגע האמת. כך היה במהלך מלחמת איראן-עיראק. חומייני הצהיר כי לעולם לא יחתום על הסכם הפסקת אש עם עיראק, עד שזו לא תיכנע. אולם, לאחר שעשרות טילים עיראקיים החלו לפגוע בטהראן ואלפי תושבים נפגעו מהם, שינה חומייני את עמדתו וחתם על הפסקת אש עם סדאם חוסיין. במקרה ההוא היו אלה טילים קונוונציונליים. קרוב לוודאי שכאשר האיום בתגובה ישראלית יהיה של טילים גרעיניים, יימנעו המנהיגים האיראנים משימוש בנשק גרעיני.

לא ניתן לאתר אינטרס לאומי איראני שמימושו מצדיק הרס מוחלט של איראן. טענתו של לואיס, כי ההצדקה להרס איראן יכולה להתבסס על תפישת עולם אפוקליפטית אינה מתיישבת לגמרי עם ההנחה שהאיראנים, למרות היותם מוסלמים, אינם שונים באופן בסיסי מבני אדם אחרים בעולם.

יש להניח כי בניגוד לדברי לואיס, ניתן לבנות מערכת יציבה של הרתעה גרעינית עתידית בין ישראל לאיראן. הדבר יאלץ כמובן לבצע שינויים במדיניותה הגרעינית של ישראל, ומעבר להרתעה גרעינית גלויה. כמו כן, תצטרך ישראל לבנות יכולת מכה שנייה אמינה, דבר שהושלם כבר במידה רבה באמצעות רכש צוללות הדולפין.

ההרתעה ההדדית תהיה מבוססת על כללי משחק חדשים, שבהם יוגדרו הקווים האדומים שתציב ישראל בפני איראן. לדוגמה, יהיה ברור לאיראן כי ברגע שיאותר טיל היוצא משטחה בכיוון מערב, תופעל באופן אוטומטי התגובה הגרעינית הישראלית, מבלי להמתין לנפילת הטיל ולבירור אם הוא גרעיני. בנוסף, יהיה ברור לאיראן כי גם במקרה שתפתיע את ישראל ותשגר טילים מבלי שהדבר יתגלה מראש, עדיין ייוותרו בידי ישראל די טילים גרעיניים כדי להשמיד את איראן כולה.

[התמונה הבאה מגיעה מקישור שלא מתחיל ב https ולכן לא הוטמעה בדף כדי לשמור על https תקין: http://www.haaretz.co.il/hasen/images/0.gif]

ישן 14-02-2008, 21:35
  שטורס שטורס אינו מחובר  

תודה. אני סבור - עם כל הכבוד - שהנימוקים במאמר על תקפותה או לא של MAD חלשים ביותר
בתגובה להודעה מספר 58 שנכתבה על ידי יוסיפון שמתחילה ב "[b][size=5][b][font=Times New..."

ונתחיל ב- הגדרה:
MAD= MUTUAL ASSURED DESTRUCTION

לואיס טוען: MAD לא תקפה. השיעים הפנטים והמולות לא פוחדים מסוף העולם. לא פוחדים ממוות אישי וקבוצתי. לכן מכת תגמול הרסנית לא תרתיע אותם להכות ראשונים.

פדהצור מתנגד ואומר: החבר'ה רציונלים. חומייני היה רציונלי בזמנו מול סדאם. אין להשליך מהתנהגות מתאבד בודד או קבוצה קטנה על הנהגה לאומית.

לדעתי הגמד, שניהם טועים.

שהרי שנינו: בכדי שתתקיים הרתעה נוסח MAD , חייבים להתקייים א-הדדית שלושת המרכיבים בו זמנית, בצורה שכל צד יודע ומשוכנע שהם קיימים ושרירים אצל הצד השינ ולהיפך.

א. ההשמדה צריכה להיות הדדית - דהיינו לא חשוב מי היכה ראשון, ומה היתה האפקטיביות של המכה הראשונה שלו. גם אם מדובר בהצלחה מסחררת שמחקה נניח 80% מהארסנל של היריב - עדיין יישאר בידי היריב מספיק מגהטונג' ואמצעי שינוע אמינים שלא נפגעו בשביל להפוך את ההצלחה של הצד התוקף לקצרת מועד מאד ולגרום לו נזק בלתי נסבל. עד כדי השמדה.
ובזה שני הצדדים חייבים להיות משוכנעים מעל לכל ספק !
זאת בדיוק הסיבה מדוע הם בנו עשרות אלפי כלי נשק גרעיניים על מגוון פלטפורמות בימי המלחמה הקרה.

האם תנאי זה מתקיים בזירה ישראל-איראן?
לדעתי, ממש לא. איראן גרעינית יכולה במהלך מתוכנן היטב להשמיד את ישראל. פשוטו כמשמעו. היא יכולה לתקוף קודם מאגרי נשק, בסיסי טילים, ומטרות אסטרטגיות כאלו ואחרות, בנוסף לערים. ובכך בעצם להשמיד את הארסנל הישראלי כליל. אין לנו מספר ראשי החץ, אין לנו העומק הגיאוגרפי, המטוסים בכוננות באוויר עם פצצות כל הזמן, ולא צוללות חמושות בטילים אטומיים בכוננות סביב השעון.
אפשר לתפוס את כל הארסנל הישראלי בהפתעה ולחסל אותו.
דהיינו: להוציא את החשק לישראל להגיב במכת תגמול גם אם נשארה בידה יכולת שיורית כזאת אוא אחרת. ולמה? כי כניעה יכולה להציל את שארית הפליטה -בעוד שתגמול ישראלי רק יזמין מכות נוספות.
איראן

ב. ההשמדה צריכה להיות מובטחת -
שני הצדדים צריכים להיות משוכנעים שלא חשוב מי יכה ראשון, כמה יצליח, למי מפקדים טובים יותר או מטוסים וצוללות משוכללים יותר, מי יכה מכת תגמול וכו' - בסופו של דבר, אחרי סדרה של החלפת מהלומות גרעיניות שיכולה לקחת אפילו כמה ימים או שבועות - שניהם יהיו מרוסקים ומדממים באותה המידה. במיליה אחת: מושמדים.

לדעתי, ממש לא. ומאותה הסיבה: את הארסנל הישראלי אפשר להשמיד כולו. את האירני - אולי. להם כושר ספיגה גדול מלנו.
יש כאן א-סימטריה נוראה והאירנים ובראשם ראפסנג'ני לא היססו להתבטא ועליה בפומבי: ישראל תושמד למעשה אחרי 2-3 פצצות. "העולם המוסלמי" כדברי רפסנג'ני לא יושמד גם אחרי הרבה מאד פצצות. כי הוא משתרע על שטח ענק, ואוכלוסייתו רבה.

ג. ההשמדה צריכה להיות השמדה -
כל צד חייב להיות משוכנע שהאמצעים בידי הצד השני אמינים ומספיקים מבחינה טכנולוגית להביא לחורבנו ללא כל ספק. דהיינו: אם היריב יתקוף אותו - מובטח לו שייגרם לו נזק בלתי נסבל, עד כדי השמדה.

גם לא ברור. ישראל מעודה לא ניסתה מתקן גרעיני. וגם איראן לא.

מסקנה
אין לנו מה לסמוך על MAD.

אז על מה כן?
ראשית - על מניעת התגרענות איראן. זה בעדיפות עליונה.
אח"כ - אולי על ברית עם ארה"ב או אירופה. דהיינו שתקיפה גרעינית בלבד על ישראל מצד איראן תחשב התקפה על ארה"ב או אירופה - ותיענה בהתאם. זה מכניס את MAD לקונטקסט יותר הגיוני, ואלי יכניס מעט היגיון במוחות האייטוללות. דבר אחד הוא להילחם בישראל ולקוות לתחמ אח"כ את העולם. אבל דבר אחר לגמרי הוא לחטוף פצצות מכל העולם בגלל התקפה על ישראל.

לדעתי, סיכוייה של ברית כזאת קלושים. אף מדינה לא תתנדב לחטוף בשבילנו. או להרוג מיליונים עבורנו.

אבל האם באמת לא ניתן להרתיע את איראן בנשק גרעיני?
פה אני דווקא אופטימי: אני חושב שכן. כי החברה האירנית איננה מונוליטית כמו שנהוג לחשוב.
יש להם דעת קהל. יש להם אליטות תרבותיות, מדעיות, כלכליות. הם חפצי חיים ודי לראות כמה אנטנות לווין יש על הגגות וכמה בלוגים יש באינטרנט שלהם.
מה שחסר להם הוא התובנה שמניהגיהם עומדים להכניס אותם למשוואת הרתעה לא ממש יציבה - שתאיים על חייהם באופן ישיר.
וזהו תפקידו של עיצוב דעת קהל, לוחמה פסיכולוגית, מגעים בין-תרבותיים, ושאר חילופי דיעות. זה תהליך איטי ופחות סקסי מהתקפה של מטוסי ח"א - אבל בטוח הארוך, זה יכול להביא לשינוי עומק בעמדות: בדיוק כמו שקרה בזמן המלחמה הקרה עת אזרחי המעצמות היו רדופים במשך עשורים על ידי סיוט משותף של מלחמה גרעינית שאף אחד לא רצה.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 09:50

הדף נוצר ב 0.13 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר