לוגו אתר Fresh          

אפשרות תפריט  ראשי     אפשרות תפריט  צ'אט     אפשרות תפריט  מבזקים     אפשרות תפריט  צור קשר     חץ שמאלה ●●● ברוכים הבאים אל פורום צבא וביטחון ●●● לפני הכתיבה בפורום חובה לקרוא את דבר המנהל ●●● עקבו אחרינו! ●●● חץ ימינה  

לך אחורה   לובי הפורומים > חיילים, צבא וביטחון > צבא ובטחון
שמור לעצמך קישור לדף זה באתרי שמירת קישורים חברתיים
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה

ישן 22-02-2008, 21:46
  צופה ורואה צופה ורואה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 11.10.07
נסראללה - נערכים למלחמה עם ישראל בתוך חודשים

עוד לפני הדברים של נסראללה התחיל להתקבל הרושם שאנו נעים לסיבוב שני בצפון, רק שהפעם הוא כנראה יהיה הרבה יותר אינטנסיבי הן מבחינת העורף הישראלי והן מבחינת הלחימה.
אני רק מקווה שאף אחר לא יירתע מלהפעיל את כל הכח.

בקשר לנסראללה, הוא נזכר לומר את מה שהוא אומר ממקום מסתור בשידור טלוויזיה אחרי שחיסלו לו את איש המבצעים הראשי שלו.

מזכ"ל חיזבאללה: נערכים למלחמה עם ישראל בתוך חודשים19:41 | 22.2.2008 יואב שטרן מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר הערב (שישי) כי גורמים בתוך לבנון מתכוננים למלחמה חדשה מול ישראל בחודשים הקרובים. לדבריו, פעילי ארגונו מוכנים לקרבות מול צה"ל ויילחמו בחייליו "בכל וואדי" כמו שלא נלחמו בעבר. "אף אחד לא יוכל להגן על כל העורף הישראלי מפני הטילים שלנו", אמר נסראללה.

בנאום שנשא לרגל "שבוע ההתנגדות האסלאמית", שבו ציין חיזבאללה את מותם של עבאס מוסאווי - מזכ"ל הארגון הקודם - ושל שיח' רארב חרב ועימאד מורנייה, הוסיף נסראללה כי ישראל תושמד "בתוך שנים ספורות". "השמדת ישראל היא תוצאה מחוייבת המציאות, חוק היסטורי, משנה אלוהית שאין מנוס ממנה", הוא אמר בנאומו. לדבריו, מדובר בהתפתחות היסטורית באיזור אשר תבשיל בתוך מספר שנים, וכאשר יינגף הצבא הישראלי מול חיזבאללה. "כאשר לישראל לא יהיה צבא היא לא תשרוד, וזה מה שאמרתי על כך שדמו של מורנייה יוציא את ישראל מכלל קיום". עוד אמר מזכ"ל הארגון כי חיזבאללה נמצא "במלחמה פתוחה" עם ישראל, והדגיש כי "המלחמה פתוחה מאז 1948, עוד לפני שנולדתי".

בחיזבאללה מאשימים את ישראל באחריות להתנקשות בחייו של עימאד מורנייה, הבכיר הצבאי של הארגון, אשר בוצעה בדמשק בירת בסוריה לפני כ-10 ימים. נסראללה הדגיש כי סוריה היא האחראית על חקירת המקרה והיא מעדכנת את חיזבאללה בהתקדמותה. לדבריו, החקירה חיזקה את אמונתו כי ישראל עומדת מאחורי ההתנקשות.

נסראללה דיבר ארוכות על תפקידו של מורנייה. הוא הדגיש כי מורנייה היה אחראי על חטיפתו של אלחנן טננבוים ועל פעילות השטח שהובילה לנסיגת ישראל מדרום לבנון בשנת 2000.

http://www.themarker.com/tmc/articl...xml&log=newsmap

(ויליאם רארף אינג')
גם כאשר יגור זאב עם כבש-אני לא מציע שנהיה הכבש.
(אלוף מיל' עוזי דיין)

תגובה ללא ציטוט תגובה עם ציטוט חזרה לפורום
ישן 23-02-2008, 13:32
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.09.06
בתגובה להודעה מספר 5 שנכתבה על ידי אמיר ג. שמתחילה ב "[font=Verdana]האם המלאים..."

אני לא אוהב את הביטוי "מורעלים". אלו אנשים המאמינים בצדקת דרכם.
אנשי "הנתיב הזוהר" וארגוני הטרור והגרילה במלאיה היו מאואיסטים מיליטריסטים.
הם האמינו במה שהם נלחמו בשבילו והם ראו בתקיפת אזרחים ובמוות שלהם כאמצעים המקודשים על ידי המטרה.
הבורים לעומתם היו ערב רב של תושבי מערב אירופה, שנרדפו על רקע דתי עד לדרום אפריקה, ושם נדחקו לאזורי הספר במזרח פעם אחר פעם ע"י הבריטים.
אתה רוצה לדבר על אויבים שבאמת אין להם מה להפסיד? זה החבר'ה האלו.
תרחיש מצדה קלאסי. לנצח או למות.
בסוף הם מתו. הבריטים ניצחו.
אלו ששרדו את המלחמות התבוללו בין האפריקאנרים.

החיזבאללה לא יותר גדול ונורא מהרבה ארגונים אחרים שהיו קיימים בעבר, אם כבר הוא חלש וקטן מרובם. אין צורך לעשות לו דמוניזציה.

ישן 17-03-2008, 20:51
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 6 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "אני לא אוהב את הביטוי..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי cre666
הבורים היו ערב רב של תושבי מערב אירופה, שנרדפו על רקע דתי עד לדרום אפריקה, ושם נדחקו לאזורי הספר במזרח פעם אחר פעם ע"י הבריטים.
אתה רוצה לדבר על אויבים שבאמת אין להם מה להפסיד? זה החבר'ה האלו.
תרחיש מצדה קלאסי. לנצח או למות.
בסוף הם מתו. הבריטים ניצחו.

קראתי היום משהו ישן שהזכיר לי את הפסקה הזו שכתבתי כאן.
אולי כשתקרא את שיר הצבא הזה שנכתב ע"י צאצא של הבורים שברחו לרודזיה, תבין עד כמה תחושת המצור שלהם הייתה חזקה.

Africa's Child
It is two hundred eighty years now
Since Europe shook its fist
At my ancestor
And forced him to leave.
Since then
Generations of my clan have sunk their roots
Into the African soil
And proliferated.
My tribe woke a continent
And thrust it into tomorrow.
My Afrikaans forbears fought their wars
To buy their land with their blood.
As I have fought my war.
I belong

This is my land, my home.
I yearn not
For that strange, unfamiliar place called Europe.
I am an African

A white African.

ישן 23-02-2008, 14:51
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 8 שנכתבה על ידי עבדול אלהזרד שמתחילה ב "כשמביאים את הדוגמא המלאית,..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
כשמביאים את הדוגמא המלאית, עוצרים בדרך כלל בנקודה בה "הטרור הוכרע" ולא ממשיכים הלאה, למציאות של ימינו בה מלאיה היא כבר לא שטח-שליטה בריטי.

הפדרציה של מלאיה הוקמה ב1948 ע"י הבריטים, והייתה מדינת חסות (פרוטקטורט) עד שוויתרה על מעמד זה והכריזה על עצמאות מלאה ב 1957.
"מצב החירום המלאי" התחיל ב 1948 ונגמר ב 1960. לכל אורכו של מצב החירום כוחות בריטיים וכוחות נוספים מחבר העמים הבריטי נלחמו נגד הפלגים הסיניים/מאואיסטיים.
כוחות הטרור/גרילה היו המפלגה הקומוניסטית המלאית (MCP) וצבא שחרור הגזעים המלאי (MRLA).
מי ששולט כיום במלאיה אלו בני החסות של הבריטים, ולא המאואיסטים.

מלאיה כבר לא הייתה (פרט לשתי נסיכויות קטנות שהעבירו ידיים רק ב 57) קולוניה בריטית לפני תחילת הלחימה (למעשה סביר להניח שהלחימה נגרמה בגלל שהם עזבו) והכוחות הסיניים מאואיסטיים לא מהווים סכנה למדינה מאז שנות השישים (אם כי הם עדיין לפעמים מרימים את הראש).
נראה לי שאין לך טיעון תקף פה.

ציטוט:
במקור נכתב על ידי עבדול אלהזרד
דרום אפריקה היא אכן "סיפור הצלחה" - ניצחו שם כל כך יפה את הקומוניסטים ועושי הצרות האחרים, עד שהיום ממשיכיהם שולטים במדינה (ג'ו סלובו הקומוניסט המנוח היה ה"רמטכ"ל" של הזרוע הצבאית של הקונגרס הלאומי האפריקאי) ושאפילו מפלגת האפרטהייד-לשעבר נבלעה ע"י מפלגתם..

מה הקשר לקומוניסטים?
הם ניצחו את הבורים.

אם אתה מתייחס ל"ביטרינדרס", אותם בורים שסרבו להכנע, שהשתלבו יותר מאוחר במפלגה הלאומית, זה בערך כמו לטעון שהעובדה שנאדיה חילו היא ח"כית במפלגת העבודה, משמעותו שישראל לא ניצחה במלחמת העצמאות.

המפלגה הלאומית (NP) היא מפלגה אפריקאנרית מובהקת, לא מפלגת בורים. הבורים הם אלו שעזבו את הקהילה ההולנדית של כף התקווה, ויצאו ל Great Trek, משלב זה ואילך האפריקאנרים היו רק אלו שנשארו תחת שלטון בריטי. האפריקאנרים לא נלחמו בבריטים, הבורים נלחמו נגד הבריטים תקופות ארוכות תוך שימוש בגרילה.

מי ששרד מהבורים, נטמע לחלוטין בתוך הקהילה האפריקאנרית. אם כל האהדה שלי אליהם, אין ספק שהם הפסידו.

ישן 18-03-2008, 12:24
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 10 שנכתבה על ידי HotChillis שמתחילה ב "הידע הרב לא עזר לאחשלי גיבור חיל"

ציטוט:
במקור נכתב על ידי HotChillis
הידע הרב לא עזר לאחשלי גיבור חיל
אבל לא נורא... נבוא לעזרתו עם הוולשים והסקוטים בבריטניה.
האינדיאנים באמריקה, ואולי זה? המקסיקנים של טקסס וקליפורניה.

1. מה לא עזר למי? נראה לי שהסברתי בברור למה הבריטים כן ניצחו גם במלאיה וגם במלחמת הבורים. אם יש לך טיעון תקף אחר אני אשמח ללמוד.
  2. הוולשים והסקוטים בבריטניה כמו גם האינדיאנים באמריקה היו בדורות אחרים, העולם הוא לא אותו עולם, אז לא היו בג"ץ ובצלם. ההשוואה לא תקפה (למרות שאתה מנסה להצדיק אותי, אלו העובדות).
  3. מלחמות מקסיקו ארה"ב:
    • ברוב הגדול של המקרים המקסיקינם של מדינות דרום ארה"ב כיום לא היו הצד התוקף.
    • השטחים האלו ברוב המקרים נפלשו ע"י "מהגרי עבודה"/מתנחלים לבנים מארה"ב שחיפשו אדמה בחינם לחוות שלהם, אותם מתנחלים לבנים לקחו לרוב אדמות בכח הנשק, והעסיקו את המקומיים בתנאי עבדות.
    • כשהמשטרה/צבא מקומיים ניסו לאכוף את החוק הם התאגדו ונלחמו בו, וכשזה לא עזר הם ביקשו את עזרת ארה"ב שכבשה וסיפחה את השטח.
    • גנרל סנטה אנה, עם כל המגלומאניות שלו, לא יצא למלחמה כדי לכבוש את ארה"ב, הוא יצא למלחמה כי בשטח מדינתו (מקסיקו) קמה מיליציה חמושה (טקסס ריינג'רס) שהוציאה להורד פקידי ממשל (גובי מס ושוטרים) ונתמכה ע"י מדינה סמוכה.
    • סיפורן של טקסס, קליפורניה, ניו-מקסיקו ובמידה פחותה גם אריזונה הוא יותר על איך מתנחלים מפעילים טרור על המדינה בה התנחלו ומספחים שטחים ממנה למדינה ממנה הם באו. לא על איך מנצחים טרור.

ישן 18-03-2008, 12:37
צלמית המשתמש של HotChillis
  HotChillis HotChillis אינו מחובר  

חבר מתאריך: 16.05.07
בתגובה להודעה מספר 11 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "..."

1. מה לא עזר למי? נראה לי שהסברתי בברור למה הבריטים כן ניצחו גם במלאיה וגם במלחמת הבורים. אם יש לך טיעון תקף אחר אני אשמח ללמוד. איך אפשר להשוות מעצמה קולוניאלית למדינה הנלחמת על זכות קיומה וריבונותה על השטח?

2. הוולשים והסקוטים בבריטניה כמו גם האינדיאנים באמריקה היו בדורות אחרים, העולם הוא לא אותו עולם, אז לא היו בג"ץ ובצלם. ההשוואה לא תקפה (למרות שאתה מנסה להצדיק אותי, אלו העובדות). מה הקשר בין בג"ץ ובצלם לבין הקתולים בצפון אירלנד? ולמה אחרי אלפים שנות חזרנו למכורתנו הגם שהעולם הוא לא אותו עולם? זה בדיוק הרגע להעביר למוד למידה ולקלוט נתונים חדשים.
  3. מלחמות מקסיקו ארה"ב:
    • ברוב הגדול של המקרים המקסיקינם של מדינות דרום ארה"ב כיום לא היו הצד התוקף.
    • השטחים האלו ברוב המקרים נפלשו ע"י "מהגרי עבודה"/מתנחלים לבנים מארה"ב שחיפשו אדמה בחינם לחוות שלהם, אותם מתנחלים לבנים לקחו לרוב אדמות בכח הנשק, והעסיקו את המקומיים בתנאי עבדות.
    • כשהמשטרה/צבא מקומיים ניסו לאכוף את החוק הם התאגדו ונלחמו בו, וכשזה לא עזר הם ביקשו את עזרת ארה"ב שכבשה וסיפחה את השטח.
    • גנרל סנטה אנה, עם כל המגלומאניות שלו, לא יצא למלחמה כדי לכבוש את ארה"ב, הוא יצא למלחמה כי בשטח מדינתו (מקסיקו) קמה מיליציה חמושה (טקסס ריינג'רס) שהוציאה להורד פקידי ממשל (גובי מס ושוטרים) ונתמכה ע"י מדינה סמוכה.
    • סיפורן של טקסס, קליפורניה, ניו-מקסיקו ובמידה פחותה גם אריזונה הוא יותר על איך מתנחלים מפעילים טרור על המדינה בה התנחלו ומספחים שטחים ממנה למדינה ממנה הם באו. לא על איך מנצחים טרור.

אחשלי גיבור חיל, דברנו על רוחו של עם ורצונו להיות חופשי בארצו בין אם הפעיל טרור ובין אם אימץ את דרכו של גנדי. אל תתן לעובדות לבלבל אותך.

ישן 18-03-2008, 13:43
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 12 שנכתבה על ידי HotChillis שמתחילה ב "[list=1] [*]מה לא עזר למי?..."

ציטוט:
איך אפשר להשוות מעצמה קולוניאלית למדינה הנלחמת על זכות קיומה וריבונותה על השטח?

אני לא משווה אותם. אני משווה את מאפייני הלחימה בשתי הגזרות, שלהם מאפיינים מאוד דומים (לוחמת גרילה/טרור, נגד מספר ארגונים עם זהות אתנית חזקה, בשטח בו יש רוב לאותו מיעוט אתני, הנתמכים ע"י מעצמה זרה ומקדשים את הלחימה והמוות יותר מאשר את החיים), ומשליך מפתרון מצב אחד לפתרון המצב השני. זה בהחלט בר השוואה, מכיוון שרוב הפרמטרים דומים.
ציטוט:
מה הקשר בין בג"ץ ובצלם לבין הקתולים בצפון אירלנד? ולמה אחרי אלפים שנות חזרנו למכורתנו הגם שהעולם הוא לא אותו עולם? זה בדיוק הרגע להעביר למוד למידה ולקלוט נתונים חדשים.

1. אין קשר. אתה דיברת על סקוטים וולשים ולגביהם אני עניתי. סקוטלנד סופחה סופית ב 1707, כאשר המרד האחרון למיטב זכרוני היה המרד היעקוביני ב 1745. וויילס סופחה סופית לאנגליה בסביבות 1540. בזמנם לא היתה את המודעות העולמית שקיימת בימינו.
  2. אם אתה רוצה לדבר על האירים אין בעיה. רק תגיד. הצהרת העצמאות של אירלנד ב1921 הביאה סוף למלחמות הגרילה של אנגליה ברוב אירלנד, הבריטים פשוט נסוגו מרוב השטח שהיה נתון במחלוקת (בהסכם עם נציגי האירים) הסכם יום שישי הטוב ב 1998 הביא את הקץ גם למלחמה בטרור בצפון אירלנד, הסכם זה נתן לאירים של צפון אירלנד אוטונומיה אזרחית מלאה, כולל פרלמנט מקומי בעל סמכות אזרחית מלאה.
  3. הקמת מדינת ישראל וקיבוץ הגלויות התרחשו רק בגלל שזה כבר לא אותו עולם. בעולם הקולוניאלי (עד תחילת המאה) פלשתינה הייתה נשארת קולוניה ערבית מקומית של אנגליה, בדיוק כמו מצרים, מלאזיה ורודזיה. בלי בג"ץ ובלי בצלם (או ליתר דיוק בלי האו"מ ובלי העיתונות אם להעביר את המטאפורה לרמה הבינ"ל) לאף אחד לא היה אכפת כמה יהודים, צוענים והומוסקסואלים מתו או לא בגרמניה, בדיוק כמו שלא היה אכפת לאף אחד בזמנו מהאינדיאנים. אז תגיד תודה לעולם החדש הזה, עם כל המגבלות שלו, בלעדיו היינו עדיין בגלות.
  4. אני משתדל תמיד להיות קשוב וללמוד. אבל אני דורש שהטענות אותן אני לומד יהיו מגובות בעובדות או לפחות בטענות לוגיות. זכותך להאמין במה שאתה רוצה, זו אמונה. אתה רוצה לשכנע אותי, כדאי שתסתמך על טיעון לוגי שנסמך על עובדות. זו הדרך היעילה ביותר.
ציטוט:
אחשלי גיבור חיל, דברנו על רוחו של עם ורצונו להיות חופשי בארצו בין אם הפעיל טרור ובין אם אימץ את דרכו של גנדי. אל תתן לעובדות לבלבל אותך.

אחשלי טיעון צולע, בכל שרשור הצד הזה דיברנו על התמודדות של צבא עם לוחמת גרילה/טרור במתארים שניתן להשוות למצב שלנו. אם הפלסטינאים היו מאמצים את דרכו של גנדי ומרטין לותר קינג, סביר להניח שכבר הייתה להם מדינה מזמן, או לכל הפחות אוטונומיה אזרחית מלאה ושלווה עם רמת ברמה של בחריין וכווית.
אם הם היו רוצים להיות חופשיים הם לא היו בוחרים תומכים כמו אירן ואל-קעידה, הם היו בוחרים תומכים כמו צרפת וארה"ב...

ישן 23-02-2008, 18:01
  yanivib137 yanivib137 אינו מחובר  

חבר מתאריך: 03.05.06
בלתי אפשרי בנסיבות הקיימות
בתגובה להודעה מספר 4 שנכתבה על ידי cre666 שמתחילה ב "[QUOTE=תמיר20]לצערי, פתרון..."

מאחר וישראל היא מדינה דמוקרטית,מערבית ובה כל אזרח יכול לצעוק "ועדת חקירה" ולקבל
כותרת בחדשות השעה 20:00, ומאחר ולא מדובר בחור נידח בסין או פרו,ומאחר ובמדינת ישראל
התקשורת היא השולטת והיא זו שקובעת את סדר היום הציבורי, ומאחר ובישראל אין באמת צנזורה,
ומאחר ובישראל יש חופש ביטוי וחופש עיתונות ואפילו כתבי "אל-מנאר" מסתובבים כאן חופשי,
ומאחר וישראל תלויה מאוד בכלכלה העולמית,בארה"ב ובייצוא לחו"ל - בגלל כל הסיבות האלו
ישראל לא תוכל למגר את חיזבאללה והחמאס ולא תוכל לנהוג באותה ברוטליות של הרוסים בצ'צ'ניה
או הסינים בנפאל.
המקרה היחידי לדעתי שבו ישראל תרשה לעצמה לשחרר כל רסן ולא לדאוג מכל מיני ועדות וינוגרד
הוא רק בעקבות מקרה טראומתי בסגנון ה-11 בספטמבר או יותר חמור ממנו.

מאחר ונסראללה ,האיראנים והסורים הם לא טיפשים - (חריג הוא חטיפת החיילים ביולי 2006-שגיאה
גסה של נסראללה שממש לא הבין כנראה מה הלך הרוחות בישראל) הם ידאגו לשמר עימות בעצימות
נמוכה\בינונית - כזה שיקיז את דמה של ישראל,יחליש אותה מורלית ותודעתית אבל לא ישבור מולה את הכלים ויגרום לה להשתמש בעוצמתה המלאה.
ישן 23-02-2008, 18:51
צלמית המשתמש של Gilgamesh
  Gilgamesh Gilgamesh אינו מחובר  

חבר מתאריך: 28.10.01
בתגובה להודעה מספר 14 שנכתבה על ידי yanivib137 שמתחילה ב "בלתי אפשרי בנסיבות הקיימות"

לפי ההגיון הנ"ל, לא מלחמת ששת הימים, ולא הפצצת הכור באוסירק היו ברות ביצוע. שתי הפעולות האלו נעשו בלית ברירה, ולמרות לחץ בינ"ל כבד. זאת גם על הרקע של המלחמה הקרה והדיפלומטיה האמריקנית המורכבת הרבה מעבר לצורך. אז היה צריך לבנות "קואליציה" נגד בריה"מ ומישראל נדרש לשתף פעולה, כלומר, לשלם את המחיר בדם.

לקראת מלהי"כ קיסינג'ר איים על ישראל שלא לתקוף את סוללות הטילים המצריים ראשונים, שעצם פירסתם הוא הפרה בוטה של כל הסכמים הקודמים שנחתמו עם מצריים. גולדה, ברוב טיפשותה התהומית, נכנעה לתכתיבים וההמשך ברור. איבדנו 2,300 חיילים בחזית מצריים.

אז שוב, יניב, זה מאוד יפה שאתה קורא עיתונים ויודע לדקלם את מה שממשלות ישראל לדורתיהן (ימין ושמאל רק חול וחול) רוצות שתחשוב. אבל תסלח לי אם אני אומר שזה הכל שטויות. בכל המקרים שעשינו מה שטוב לנו ולא מה שאומרים לנו, רק הרווחנו מכל בחינה שהיא. ככל שהיינו יותר צייתנים ומשתפי פעולה ככה רק הסתבכנו יותר וגם מעמדינו הבינ"ל נחלש.

אחרי 60 שנה, כדאי להפיק מסקנות אמיתיות במקום לצטט סיסמאות תעמולה.

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 23-02-2008 בשעה 18:53.
ישן 24-02-2008, 15:15
צלמית המשתמש של cre666
  cre666 cre666 אינו מחובר  

בתגובה להודעה מספר 16 שנכתבה על ידי gilke שמתחילה ב "רק אל תשכח שהבריטים ניצחו את..."

ציטוט:
במקור נכתב על ידי gilke
רק אל תשכח שהבריטים ניצחו את הבורים במלחמת הבורים השנייה 1989-1902 בעיקר בעזרת השימוש בטכניקת "האדמה החרוכה" (כן כן הבריטים המציאו אותה) ומחנות ריכוז של נשים, ילדים ואפריקאים שחורים שמתו באלפיהם (גם את זה הם עשו...). ככה באמת לא כדאי לנצח...

נחלק את התשובה שלי למספר חלקים,

להיות סרקאסטי: אז מה עדיף לעשות? להפסיד?

ןעכשיו נדון בדיוק פרטים היסטוריים:
בין 20 ל- 30 אלף בורים מתו במחנות, אבל הם מתו ממגפות, וזה לא קרה כתוצאה מרצח. לשם ההשוואה באותה מלחמה מתו כ- 15 אלף חיילים בריטיים ממחלות בלבד, מבלי לכלול את אלו שמתו בקרב. שים לב שחתך האוכלוסיה במחנות כלל בעיקר את אלו שלא גוייסו לצבא (זקנים ילדים ונכים), כך שלאור הסניטציה של אותה תקופה והמחלות האפריקאיות שלא היו מוכרות לרפואה האירופאית, המספרים סבירים בהחלט.
עם סניטציה מודרנית, זה לא היה קורה.
בקשר לסעיף של המחנות, במלחמת העולם השניה גם ארה"ב ריכזה את כלל התושבים בעלי רקע יפני במחנות. הדרך החכמה היא לא להקים אותם בעצמנו, אלא לבקש מהצלב האדום ואונר"א להקים מחנות פליטים בשטחנו, כל מחנה כזה יאובטח ע"י כוח ישראלי (שיבטיח את השארות הפליטים בו לא פחות מאשר את חייהם של המתנדבים).

הפן התיאורטי: יש משפט שאני מאוד אוהב, ומשתדל לפעול לאורו תמיד:
"האידאל הוא להפעיל מינימום כוח למשך מינימום זמן ע"מ להשיג את המטרה".
צריך לצמצם את הנזק ההיקפי למינימום, אבל רק כל עוד אתה מסוגל לבצע את המשימה ביעילות.
אם הייתי חושב שיש דרך יעילה שגורמת לפחות נזק היקפי הייתי בוחר בה. אני לא מכיר כזו.
האם אתה מסוגל להרחיב את השכלתי בנושא?
ד"א יש טענה מעניינת שהטעות העיקרית של ארה"ב בהודו-סין היא שארה"ב תמיד חישבה מה מספר הכוחות המינימאלי שיש לשלוח שיהיה לו סיכוי להתמודד עם המשימה. כשכוחות אלו לא הספיקו, הם שלחו את התגבורת הקטנה ביותר שיש לה סיכוי לשנות את המצב.
ככה הם סיפקו ליריבים שלהם הרבה זמן להיבנות וללמוד.
ע"פ התאוריה הזו אם ארה"ב הייתה שולחת ב1963 חצי מליון חיילים לוויאטנם, לפני שברה"מ, סין וצפון קוראה התחילו לשלוח חיילים, נשק ותחמושת לצפון וויאטנם, הם היו מנצחים מבלי להפוך את המלחמה לאחד משדות הקרב הגדולים ביותר של המלחמה הקרה.
הטענה הזו תקפה באותה מידה ללבנון ולעזה, רק שלנו אין מדינה נוספת בחצי השני של העולם לברוח אליה. אותנו אפשר רק להשוות לדרום וויאטנמים עצמם.

ישן 23-02-2008, 14:43

בתגובה להודעה מספר 3 שנכתבה על ידי תמיר20 שמתחילה ב "עכשיו תשאל את עצמך מה זה..."

אם קם חרא חדש, ב(ה)חי-זבללה, אז מן הסתם צריך לחסל גם אותו. אם חזבאללה יעשה שינוי תדמית ויקרא לעצמו "הארגון לשלום, איכות סביבה ורצח יהודים באשר הם", גם אז צריך לחסל את מנהיגיו. אפילו שאני בעד שלום ובעד איכות סביבה (אבל נגד רצח גזעני של יהודים, מסיבות כלשהן).

חיזבאללה נחלש, וזה הזמן להכות בו שוב.

בקיץ 2006, עם ישראל הוכיח כושר עמידה בלתי צפוי מול הרקטות של החיזבאללה. 33 יום של רקטות על ערים מרכזיות הוכיחו לאיראנים את המגבלות של נשק זה. בייחוד היחס של מספר הרקטות ששוגרו והנזק שגרמו. 4,000 רקטות, שגרמו לכ-40 נרצחים בעורף (שחצי מהם לא יהודים, וביניהם כאלו שעודדו את חיזבאללה להמשיך)... מאה רקטות לחלל בממוצע... נשק טרור קלאסי.

עם ישראל הוכיח שהוא לא נרתע, אומנם סובל אבל לא מנוצח ובטח לא קורי עכביש. עם ישראל פירק את חיזבאללה ואיראן מהנשק האסטרטגי שלהם. עם החיסול של מורנייה (ורשת הקשרים הבינ"ל שלו) החיזבאללה נראה על סף היסטריה. עוד מכה כואבת על חיזבאללה, יכולה להוביל את איראן וסוריה לנטוש את החיזבאללה. הנוצרים והדרוזים בסיוע צבאי צרפתי, והסונים בגיבוי סעודי ואמריקאי יכולים לטאטא את השיעים מלבנון.

בהחלט יכול להיות שלחיזבאללה יש נשק כימי או רדיולוגי בחלק מהרקטות שלו, בעיקר זילזלים. זה כ"כ פשוט לביצוע שזה בלתי הגיוני שאין להם את זה, אפילו עם רעלים אזרחיים ולא צבאיים, כדי לגרום לנזק עצום לישראל, אפילו נהייה מוכנים. אז מה? נחכה לחטוף את זה על הראש?

הפארדוקס הוא, הציבור בארץ חושב שעל מכה שהיכנו נחטוף תגמול אלים. אולם אנו חוטפים ונחטפים גם ללא שום עילה אמיתית, מלבד זאת שאיננו מוסלמים שיעים. גם אם היינו כולנו מוסלמים שיעים ממחר בבוקר, עדיין הינו חוטפים מפני שמוסלמים רוצחים אלו את אלו בכל רחבי המזה"ת ובהיקיפים סיטונאיים.

הפארדוקס הוא גם, כאשר אנו נוקטים גישה לוחמנית, האויב נרתע לאחור ויש לנו תקופה של שקט ושלום.
הסיבה שתקופות השקט מוגבלות בזמן, היא שההרתעה שלנו נשחקת עם הזמן כאשר אנו מפסיקים ליזום פעולות. וגם, מפני שבשום שלב, לא לקחנו את הניצחון עד הסוף. מעולם לא כבשנו בירה ערבית ומעולם לא העמדנו את ראשיה למשפט (כמו את סדאם חוסיין). גם כאשר ביירות נכבשה, אריאל שרון חס על חיי ערפאת. ישראל נכנעה לחץ בינ"ל וסובייטי ואפשרה לערפאת להתבסס מחדש בטוניס. חמש שנים אח"כ פרצה האינתיפאדה הראשונה. (שגם אותה לא חיסלנו בכוח הולם).

נערך לאחרונה ע"י Gilgamesh בתאריך 23-02-2008 בשעה 14:51.
ישן 23-02-2008, 17:07
  לבני לבני אינו מחובר  
תחמושת בע"מ

חבר מתאריך: 09.03.04
לא יודע אם איראן/סוריה ינטשו את החיזבאללה כל כך מהר....
בתגובה להודעה מספר 20 שנכתבה על ידי Gilgamesh שמתחילה ב "אם קם חרא חדש, ב(ה)חי-זבללה,..."

שהרי בסה"כ מדובר בזרוע הארוכה שלהן באמצעותה הן יכולות לפגוע בישראל על פי הצורך, אך עם זאת אני מצטרף לדבריך בדבר כשר העמידה של עם ישראל !
מר נסראללה יכל להתלהם כמה שירצה אך "משום מה" כל נאומיו האחרונים מוקלטים מראש ומשודרים מעל גבי מסכים כאילו מדובר היה בכוכב רוק...
נסראללה ורק נסראללה יודע טוב מאוד שלמרות ההתנהלות הצולעת כביכל של צה"ל במלחמה האחרונה הוא ואנשיו חטפו כמה מכות כואבות מאוד שלפחות חלקן נחתו עליהם בהפתעה גמורה (ואת זה הוא כמובן לא יזכיר בנאומיו המתלהמים)....

אפשר לנתח את מה שקרה במלחמה האחרונה במשך ימים שלמים אך אני כולי תקווה שהלקח העיקרי אותו למדנו והפנמנו הוא שבסיבוב הבא מול החיזבאללה צה"ל ינהג ויתנהל כפי שצריך להתנהל במלחמה ולא מול אספסוף באיו"ש.....
ישן 23-02-2008, 19:01

בתגובה להודעה מספר 21 שנכתבה על ידי לבני שמתחילה ב "לא יודע אם איראן/סוריה ינטשו את החיזבאללה כל כך מהר...."

כמובן שאני מקווה שצה"ל יידע לפעול כמו שצריך. אבל יותר מיזה אני מקווה, שהמוסד השב"כ או ה-CIA יחסכו מאיתנו את הניסיון הזה.

עם חיזבאללה יפגע מספיק עמוק, האיראנים והסורים יזנחו אותו ככלי אין חפץ בו. לא ממשיכים להשקיע בהשקע כושלת.
הם לא ימשיכו להשקיע בארגון שלא מתפקד, חדור מודיעינית, ללא יוקרה, ללא הנהגה, תחת לחץ פוליטי לבנוני, תחת לחץ בינ"ל (שיתרומם ככל שחיזבאללה יחלש). אנחנו צריכים ויכולים להוכיח שחיזבאללה הוא כישלון.

האיראנים יהיו צריכים להקים ארגון טרור חדש, שיהיה מחבור עמוק יותר לביון שלהם ויקבל פחות לגיטימיות בינ"ל.

ישן 23-02-2008, 09:57
  .ישראלה היפהפיה .ישראלה היפהפיה אינו מחובר  

חבר מתאריך: 07.07.06
'נסי' מונע ע"י כוחות שאינם נהירים למי שאינו פנאט דתי.
בתגובה להודעה מספר 28 שנכתבה על ידי סירפד שמתחילה ב "תהיה פה גם תגובה אינטיליגנטית?"

מבחן הכוונה: אני מניח כי הוא בקי ברזי התקשורת, משתלם שקדן בתחום התעמולה והטרור אך בסופו של דבר - מדובר באדם המאמין באמונה שלמה כי אללה הטיל עליו ועל שולחיו מטלה חשובה כהשמדת ישראל וחובתו לנסות ולבצעה. כפנאט דתי מוסלמי הוא אינו עוסק בחישובים 'שוליים' כגון מותם של שיעים רבים, חורבן לבנון ואני מניח כי אף לא בחייו שלו. כל אלה נראים לו זניחים לעומת המטלה השמיימית שעל כתפיו והשכר המצפה לו לאחר מותו. אני סבור כי הדבר המניע אותו לשרוד [מעבר לדחף האישי-אנוכי] הוא הרצון להיות העושה את דבר אללה.

מבחן היכולת: אין לאיש כמובן בשלב זה יכולת להשמיד את ישראל אך יש לו בהחלט יכולת לשבש את חייה האזרחיים ע"י שימוש בטרור תלול מסלול כל אימת שיחוש כי צבר די יכולת לסיבוב נוסף וע"י שימוש בתעמולה בין סיבוב לסיבוב. אני מניח כי הוא מקווה בסתר ליבו שאיראן תעניק לו את הכבוד להיות השליח לשימוש בנשק לא קונבנציונלי [ביולוגי או אטומי שתפתח].

על ישראל להתייחס ברצינות רבה לאפשרות כי הנ"ל ישמש כמתווך לנשק איראני 'מלוכלך' ולראות בו מטרה. מאחר ואין כל דרך להשפיע על 'הכוונה' של איש שכזה עומדים לפני ישראל שני מסלולי סיכול:
[1] האיש עצמו. יבואו אחריו אחרים אך יקח להם זמן ליצב את שלטונם ויתכן ודפוס מחשבתם יהיה שונה ואם לא - יהיה אפשר לנסות ולראות גם בהם מטרה
[2] לסכל את התעצמותו בתחום הנשק תלול המסלול - מה שנראה כמאוחר מדי...

האם משהו השתנה בתורת המלחמה? האומנם נשק תלול מסלול לא מדוייק מסוגל לנצח צבא מיומן, גדול ומצויד מבעל הרקטות? במישור הצבאי - מובן שלא. רק באם אנו מקבלים את הכלל שלאוייב מותר לירות בנו ללא הרף כשהוא מסתתר מאחרי האוכלוסיה התומכת והצוהלת שלו - נעניק לו מחסה בלתי פציח.
בעת המבחן - על ישראל יהיה להיות מוכנה לשלם מחיר מדיני ולפגוע באוכלוסיה האזרחית הנותנת מחסה לטרור. אין טעם לעסוק בהבהרת הדבר ובאיומי סרק, יש לבנות תוכנית מדינית הלוקחת אפשרות [מעציבה] זו בחשבון ומגדירה במדוייק את הנקודה בה יהיה הנזק המדיני שקול לנזק הצבאי-אזרחי שתספוג המדינה בטרם תפעל בגישה שכזו.

אני מקווה [ומניח] כי יש מי שכל הנ"ל נהיר בעיניו ושברור לו כי מתקפת 'דין מוחמד בסיף' עומדת לנגד עינינו. באופן אבסורדי, הדבר היחיד המפריד בין העולם המערבי לבין עצירת מתקפה זו, היא נכונותנו להרוג את אויבנו.
ישן 24-02-2008, 05:23

ניתן לפגוע בחיזבאללה בצורה אנושה
בתגובה להודעה מספר 1 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "נסראללה - נערכים למלחמה עם ישראל בתוך חודשים"

בהחלט ניתן לפגוע בחיזבאללה בצורה קשה וביכולותו לפעול לטווח ארוך.
הכל מתחיל ונגמר בהנהגה, כמו שהגיעו למורנייה שהיה אשף של הימלטות מסוכנויות ביון מערביות (ומתברר שכבר הגיעו אליו לפחות פעמיים והפעולה בוטלה) כך ניתן להגיע לנסראללה שהוא דמות מלכדת ומנהיגה הרבה יותר גדולה וחשובה לחיזבאללה מעבאס מוסאווי, סובחי טופיילי או כל מנהיג אחר בארגון.

חיסול מספר דמויות בכירות בארגון תגרום לוואקום מנהיגותי גדול, בכל מקום יש פוליטיקה ומאבקי כח וזה גם מה שיקרה בחיזבאללה (עיינו ערך נסראללה מול מורנייה)

זה תהליך ארוך אבל הוא ניתן לביצוע, אירן יכולה להצניח מבחוץ מנהיגים חדשים אבל ספק גדול מאוד אם היא תמצא מנהיג שיוכל להחליף את נסראללה בחשיבותו לארגון, שלא לדבר על מספר מנהיגים מרכזיים.

דוגמה טובה למה שקורה כאשר מנהיג מרכזי מחוסל היא חיסולו של פתחי שקאקי שעמד בראש הג'יהאד האיסלאמי, בתקופתו הג'יהאד האיסלאמי נחשב לארגון בצמיחה והדבר הבא עד לחיסולו, לאחר חיסולו הג'יהאד האיסלמי נשאר ארגון קטן ושולי יחסית.

נסראללה הוא כח מלכד ומרכז בחיזבאללה וחיסולו יהווה מכה אנושה לחיזבאללה לטווח ארוך מעבר למכה מוראלית, חיסולם של מספר מנהיגים ומפקדים יפגע קשות בתפקודו של הארגון גם בטווח הארוך.

ואולי נסראללה עצמו נותן ביטוי לפחדים שלו ואומר את מה שעובר לו בראש בנושא הזה- כתבה

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

נערך לאחרונה ע"י צופה ורואה בתאריך 24-02-2008 בשעה 05:53.
ישן 24-02-2008, 07:58

מספר מקורות עיתונאיים
בתגובה להודעה מספר 37 שנכתבה על ידי יואב בן צוריה שמתחילה ב "מאיפה אתה יודע שהגיעו אליו..."

אחרי החיסול התפרסמו בעיתונות סיפורים על כך שבשנות התשעים איתרו את מורנייה וכבר יצאה פעולה שנועדה לחסל אותו ואז הנושא נעצר.כמובן שמדובר בפירסומים עיתונאיים בלבד אבל אלו המקורות היחידים לנושא:

להלן כתבות בהן מסופר על הזדמנויות לתפוס את מורנייה שלא צלחו:
איתור מורנייה בפאריס
הפסקה שמתחילה מתחת לכותרת המשנה "צוות מומחים מיוחד"

פעולה שנעצרה בשנת 2000
פסקה שלישית

היו עוד כתבות ממקורות שונים בזמנו אבל אני לא זוכר את כולן.

ברור שלא מדובר בעובדות רק בדיווחים עיתונאיים אבל בנושאי מודיעים ברוב המקרים זה הדבר היחיד שיש.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 24-02-2008, 11:57

אין הכוונה להיעדר מנהיגות לחלוטין
בתגובה להודעה מספר 39 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "[b]אין[/b] דבר כזה "וואקום..."

אין הכוונה להיעדר מנהיגות אלא למחליף בעל יכולות פחותות מאלו של המנהיג הקודם.

ברור שיש לא מעט אנשים בחיזבאללה שמוכנים להכנס לנעליו של נסראללה או של בכירים אחרים בארגון אבל את נסראללה קשה מאוד להחליף לא בגלל שהוא מוכשר כלכך אלא בגלל שהוא סמל גדול יותר מכל קודמיו בעייני אנשי הארגון וככזה יש לו השפעה גדולה מאוד על הארגון.
כל מי שיחליף את נסראללה יאלץ להתמודד עם דמות מיתולוגית (שוב, בעייני השיעים בלבנון) שהוא לעולם לא יצליח להתקרב אליה.

המצב די דומה למעמדו של עראפת בקרב הפלשתינאים והמצב אחרי מותו.

כנ"ל עם מורנייה מבחינת ההילה שאפפה אותו אבל במקרה שלו גם מבחינת יכולתיו הביצועיות.

נכון, אין אנשים שאין להם תחליף אבל יש אנשים שקשה מאוד להחליף אותם ולמצוא להם יורשים ראויים וסילוקם יפגע בארגון לטווח ארוך.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 24-02-2008, 12:56
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 40 שנכתבה על ידי צופה ורואה שמתחילה ב "אין הכוונה להיעדר מנהיגות לחלוטין"

הכל אמת, אבל גם מוסאווי היה מנהיג פופולרי, וגם יאסין, ואפילו רנטיסי, וברגותי.. לכולם נמצא תחליף - לרובם נמצא תחליף מוכשר מהם - ולו כי הוא היה מחובר לשטח טוב מהם.

את אבו עמאר היום מקללים ברחובות רמאללה יותר מאשר את אבו מאזן.. זה שהוא דמות מיתולוגית זה טוב ויפה, אבל הם יודעים טוב מאוד שהוא השמיד להם כל סיכוי למדינה גדולה וגרם להם לנזקים עצומים.

אני לא מקבל את זה שאין תחליף למורניה מבחינת יכולת מבצעית. מה קרה? אין להם גנרלים אחרים? אין יותר את איראן וסוריה?
מזכיר לי את הגישה שהיתה בחיל האוויר אל עזר וייצמן. אין לו תחליף וכלום לו ישווה לו - זה התברר כנכון מבחינת יחסי אנוש ושטותניקיות.. אבל מבחינה מבצעית המחליפים שלו הוכיחו יכולות גבוהות ביותר.

ישן 24-02-2008, 15:42

בתגובה להודעה מספר 41 שנכתבה על ידי NehemiaG שמתחילה ב "הכל אמת, אבל גם מוסאווי היה..."

לא אמרתי שאין מחליף למורנייה, יש גם יש. אמרתי שקשה למצוא מחליף עם יכולות כמו של מורנייה וכך גם טוענים רוב הפרשנים.
אם גרמת להחלפת גנרל מבריק בגנרל בינוני אצל האויב זה הישג לא קטן, רבים אומרים שקשה יהיה להגיע ליכולות של מורנייה.

ערפאת היה המנהיג שהיה מקובל על הזרם המרכזי בחברה הפלשתינאית ועל רוב הציבור הפלשתינאי, הוא היה דמות ייצוגית ומיתולוגית בעייני הפלשתינאים ובהיעדרו העמיק הפילוג הגדול בין הפלגים הפלשתינאים השונים.
בהיעדרה של דמות מרכזית כמו ערפאת שהפת"ח היה יכול להציג החמאס הציג אלטרנטיבות אחרות בעזהֿ. אני מאמין שאחת הסיבות לקרבות בין החאמס לפתח בעזה כיום היא היעדרה של דמות מנהיג המקובל על רוב האכלוסיה.

גם במותו של יאסין נגרם פילוג בתוך החאמס בין חמאס חו"ל לחמאס ברצועה, משום שיאסין היה הדמות המאחדת של הארגון. לדעתי חיסול צמרת החאמס היה גורם לפילוגים וקרעים בתוך הארגון ולמאבקי כח וירושה.

נסראללה הוא דמות שיהיה קשה מאוד להחליפו והשפעתו על הארגון מבחינה מוראלית גדולה מאוד.
בעייני זה די ברור שסילוקו של נסראללה בצירוף מנהיגים נוספים בארגון יגרום לאי יציבות ולבעיות ירושה קשות בחיזבאללה גם אם הארגון יציג חזית אחידה כלפי חוץ מאחורי היורש שבוודאי יוצנח ע"י אירן.

כמובן שמהלך שכזה חייב היות חלק ממהלך צבאי גדול יותר.
זה לא יחסל את החיזבאללה אבל בהחלט עשוי לפגוע קשות ביכולתו לזמן ארוך.

(ויליאם רארף אינג')
(אלוף מיל' עוזי דיין)

ישן 24-02-2008, 12:51
צלמית המשתמש של NehemiaG
  NehemiaG NehemiaG אינו מחובר  

חבר מתאריך: 17.03.07
בתגובה להודעה מספר 43 שנכתבה על ידי YGH שמתחילה ב "ספר את זה לנתיב הזוהר בפרו,"

או, נקודה טובה.

אכן כן - פגיעה בראש יכולה לשתק את הגוף עצמו, אבל זה בתנאי שהמומנטום של הגוף כולו או מרביתו תלוי בראש.

בחמאס זה ממש לא ככה (הם הסתדרו יפה מאוד בלי יאסין ורבים אחרים), גם לא בחיזבאללה (מוסאווי כמשל). שניהם ארגונים מבוססי שטח ומימון חוץ יותר מאשר תלויי הנהגה. ממש כמו מדינה.
זאת הסיבה שבגללה הארגונים האלה יכולים להתמוטט כששומטים את הקרקע תחתיהם - משיכת השטיח הכספי מתחת לרגליים של החמאס פגעה בו ביחד עם המצור על עזה; המנוסה של הדרום לבנונים בזמן המלחמה האחרונה עזרה מאוד לקרב את המצב בשטח לקריסת יכולת השליטה של ראשי החיזבאללה בכוחות שלהם.

מצד שני, אני מסכים עם רוח דבריו של אל"מ (במילואים) משה, מפקד טייסת מגע הקסם ביום חיסול מוסאווי - זה שאדם הוא "מתון יחסית" לא אומר שהוא לא רוצח בן מוות.

עריכה: כתוספת, אפשר לומר שפגיעה בראש ארגון בעת לחימה, ברגע הנכון, תמוטט את כל הארגון גם אם הוא לא כל כך תלוי במנהיג שלו.
אבל יכול להיות גם מצב של פגיעה במנהיג ברגע הלא נכון.. ואז יהיה מצב רע יותר מלפני הפגיעה.

ועוד עריכה: אני לא מכיר את הדוגמאות שהבאת למעט החזית העממית, וההתייחסות שלי היא כללית יותר.

נערך לאחרונה ע"י NehemiaG בתאריך 24-02-2008 בשעה 13:01.
תגובה

כלי אשכול חפש באשכול זה
חפש באשכול זה:

חיפוש מתקדם
מצבי תצוגה דרג אשכול זה
דרג אשכול זה:

מזער את תיבת המידע אפשרויות משלוח הודעות
אתה לא יכול לפתוח אשכולות חדשים
אתה לא יכול להגיב לאשכולות
אתה לא יכול לצרף קבצים
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך

קוד vB פעיל
קוד [IMG] פעיל
קוד HTML כבוי
מעבר לפורום

כל הזמנים המוצגים בדף זה הם לפי איזור זמן GMT +2. השעה כעת היא 22:45

הדף נוצר ב 0.16 שניות עם 10 שאילתות

הפורום מבוסס על vBulletin, גירסא 3.0.6
כל הזכויות לתוכנת הפורומים שמורות © 2024 - 2000 לחברת Jelsoft Enterprises.
כל הזכויות שמורות ל Fresh.co.il ©

צור קשר | תקנון האתר